Raad nog dit jaar behandelen Velsens college Onderuit De Tuin krijgt steun van ’ers burgerlijke stand Bridge-toernooi naar finale I „Nota over toetreding Kennemer 99 F J irant DIRECTIE HOOGOVENS ANALYSEERT PERSONEELSVOORZIENING Prikkel WITTE: VELSEN BURGEMEESTER MOLENDIJK TIJDENS BEGROTINGSBEHANDELING: öeze Raad heeft aandacht voor personeelszaken Filmvertoning en KIC-reünie op sportpark Rooswijk Drukkersfirma vraagt hinderwetvergunning voor nieuwe vestiging Maatregelen „BEZWAREN TEGEN BELEID KENBAAR MAKEN VIA ANDERE WEG” 55 5 NOVEMBER VELSEN-IJMUIDEN WOENSDAG I 5 19 7 8 nenis F x/oot den. „De bezorgdheid over de ge volgen van Bestek ’81 voor de financiële positie van Velsen be staat ook bij het college van B. en W. Wij dachten dat wij op de goe- kerheid over de algemene uitke ring voor de komende jaren, deze zekerheid heeft door Bestek ’81 een behoorlijke deuk opgelopen. Wij hebben in het college ook van gedachten gewisseld over de mo tie en wij denken er verdeeld over. Vooralsnog kunnen ikzelf en twee andere wethouders zich nog niet achter de motie stellen, daarvoor vinden wij de motie te ongenuan ceerd. Wij vinden dat wij onze bezwaren kenbaar moeten maken op een andere manier, ik denk hierbij aan onze eigen politieke kanalen naar de Tweede Kamer en via de Vereniging van Neder landse Gemeenten”, aldus Witte. (Van onze verslaggevers) VELSEN. In het antwoord dt voor i van het college op de algemene derde als beschouwingen van de gemeente raad over de gemeentebegroting 1979 heeft wethouder Th. Witte (CDA) gisterenavond het aan vaarden van de motie van het PvdA-raadslid C. Kleijwegt, waarin het beleid van het kabinet Van Agt wordt verworpen, ontra- - Arbeidsmarkt ontwricht door verschil vraag en aanbod in kwaliteit tussen (Van een onzer verslaggevers) Wethouder ontraadt aanvaarden PvdA-motie over Bestek’81 leerjaren! rf- Wethouder Th. C. Witte jr een b.v. len 50 luitend ü- Burgemeester P. J. Molendijk A en geruime tijd voor de woordvoerders een bron van ellende. Sprekers, wellicht toch al wat gespannen, voelen het appa raat wankelen en worden tijdens hun speech afgeleid door de dreiging met het gevaarte onderuit te gaan. Grote mensen ondervinden achter het spreekgestoelte problemen met het lezen van hun tekst: het plateautje is te lang. Klein uitgeval len raadsleden daarentegen voelen een 19.00 uw I2.30 uur I9 rijn collegi aten behar de groots emen bij i mingen. B j stukje i eld over de een spoom i duurder te heeft latei taan, omda meratie va: jn vindt de in, kan dg -atie is niet aan d erhevig ka ren bij dt op aanjt uiden op te (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het zal voor de Velsense ambtenaren een geruststellend idee zijn dat het onderwerp personeelszaken tij dens de begrotingsbehandeling flink aan dacht heeft gekregen. Tijdens de beant woording van de algemene beschouwin gen, de re- en de duplieken werd door wethouder personeelszaken mevrouw A. J. P. Van Heel-Montijn uit de doeken gedaan wat ten aanzien van de lang ver wachte nota personeelsbeleid te verwach ten was. Schiltmeijer deelde ook nog mee dat zijn fractie zich nader zou beraden over de maximale verhoging van de onroerend- goed belasting, die bij de behandeling van het meerjarenplan al door de raad is aan genomen. „Wij hebben dat offer van de bevolking gevraagd op basis van de alge mene uitkering die wij van het rijk moch ten verwachten. Op grond daarvan kon den wij ook beloftes doen; als wij de maxi male belasting zouden heffen op onroe rend goed konden wij in ruil daarvoor de burgers een aantal voorzieningen terugge ven. Door de verlaging van de algemene uitkering door het kabinet Van Agt zijn die beloftes niet meer waar te maken”, aldus Schiltmeijer. Ook over deze materie zal de gemeenteraadsfractie van de PvdA zich vanmiddag beraden. Mogelijk wordt tij dens deze begrotingsdebatten al deze ver hoging ter discussie gesteld als die bij de hoofdstuksgewijze behandeling ter spra ken komt; een andere mogelijkheid is dat de PvdA hierover een ander standpunt in zal nemen tijdens de behandeling van het nieuwe meerjarenplan. Deze nieuwe standpuntbepaling werd mede ingegeven door het feit dat de gevol gen voor het zogenoemde „alternatief C” (het door de raad gekozen alternatief in het kader van het meerjarenplan waarin is vastgelegd dat de maximale belasting op onroerend goed geheven zal worden) door het verlagen van de algemene uitkering met 1,15% niet aan te geven waren. „Het kabinet heeft hier de knijp- en piepmetho- de toegepast”, aldus Schiltmeijer, die deze methode ais volgt toelichtte. „Je knijpt gewoon iemand af om eruit te halen wat eruit te halen valt. Je moet echter stoppen met knijpen als het slachtoffer begint te piepen, omdat het niet de bedoeling is dat overtroffen. In diezelfde periode wordt verwacht dat het aanbod van middelbaar en hoger opgeleid personeel de vraag met 400.000 manjaren zal over vleugelen. Door die arbeidsmarktstructuur acht Hoogovens de buitenlandse werknemers niet meer weg te denken uit het bedrijfsleven. Hun aanwezig heid in de industrie is een bijdrage tot de instand houding van het draagvlak van de hele Nederlandse economie, aldus Hoogovens. Verder wordt met betrekking tot de onevenwichti ge situatie op de arbeidsmarkt geconstateerd dat er sprake is van een communicatiestoornis die onder meer is terug te voeren tot geringe waardering voor handenarbeid, onbekendheid met de inhoud van beroepen in de industriële sfeer, het ontbreken van enige samenhang tussen de manier waarop de hoog te van loon en de manier van werkgelegenheid ontstaat en de beperkte inkomensgevolgen bij wer keloosheid waardoor de prikkel ontbreekt om ogen schijnlijk minder gewaardeerd werk te accepteren. Aan deze laatste constatering wordt toegevoegd dat hij of zij overlijdt. Welnu, wij beginnen nu te piepen”. In zijn antwoord aan de raad ging wet houder Witte ook nader in op de zoals hij het noemde „rekeningenaffaire”. Hij sprak daarbij niet alleen de hoop, maar het ontbreken van prikkels in de inkomenssfeer mensen er van weerhoudt gelijkwaardig werk, maar verder van huis, te zoeken, laat staan te aanvaarden. Hoogovens stelt dat zij haar beleid heeft afge stemd op de problematiek door middel van techni sche en organisatorische maatregelen. Een investe- ringsprogram sedert 1972 is bedoeld om werkzaam heden te mechaniseren en te automatiseren teneinde Witte was het niet eens met de constate ring van Kleijwegt dat de bevolking van Velsen wel het een en ander onthouden zou zijn omdat de gemeente een aantal jaren geld over had gehouden. „In de eer ste plaats hebben wij te maken met een budget van tegen de 200 miljoen gulden, aan het eind van de rit zal er dan een voordelig of een nadelig saldo over moeten blijven. Ik laat in het midden hoe groot dat zou mogen zijn, maar het is een utopie te denken dat wij nu al precies weten waar wij op uit komen. Bovendien: voor 1971 hadden we te kampen met tekorten op de rekeningen en werkten wij met een zoge noemde nadelige-saldireserve. Niemand zal zeggen dat de burgers van Velsen toen te veel aan voorzieningen gehad hebben”, aldus Witte. In zowel de eerste als de tweede ronde van de antwoorden van het college op de algemene beschouwingen en de replieken ging de burgemeester uitgebreid in op de opmerking van onder meer De Boer en VVD-fractievoorzitter G. A. Schoonkind over de rol van de gemeente tegenover de burgers en het functioneren van de demo cratie. „Er is kennelijk behoefte", aldus de heer Molendijk, „aan het vaststellen van een bepaalde marge van bewegingsvrij heid voor de overheid ten opzichte van de burgers. Een heroriëntering op de verhou ding overheid en burger kan in de commis sie algemene zaken bijvoorbeeld gebeuren op basis van de organisatievorm zoals we die voor Oud-IJmuiden hebben gevonden. De rekeningen over 1974 waren inmiddels afgesloten, en die over 1975 en 1976 op een haar na gevild. Overigens stond hij niet direct afwij zend tegenover het idee van kwartaal- overzichten, hij zou dan ook eens bekijken Het ziet er trouwens naar uit dat we in de commissie algemene zaken komend jaar veel tijd aan notities over problemen van bestuurlijke en organisatorische aard zul len besteden. Ik heb overigens ook de indruk dat we zeer bewust naar buiten toe ook blijk moeten geven, duidelijk moeten Maar alle prioriteit dient volgens Hoogovens in eerste instantie te worden gegeven aan het kernpro bleem; het kwalitatief verschil tussen vraag en aanbod. „Pas als daar beweging in zit, is het zinvol om aan het kwantitatieve probleem te werken met voor de hand liggende oplossingen als „korter wer ken”. zeker ongemak door de wetenschap dat tijdens het uitspreken van hun rede slechts hun hoofd zichtbaar is voor de luisteraars. Er zou dus eens iets nieuws moeten komen, zo stelde De Boer maan dagavond, weinig hoopvol overigens. De reactie van de wethouder echter was zo hoopgevend dat De Boer aankondigde een interne notitie aan het college te doen toekomen in de verwachting dat bij een volgende gelegenheid de raadsleden zich voor honderd procent op hun toe spraak kunnen concentreren. ardbaar: inleg stijg 843 miljd or het opl niljoen ni ak. de meerjn •veert vo» llijn via dt itraal Stat iereidinga ■ct ter hant n 1982 nu ister Tuijn id gemaaki Xmsterdait ;id zijn ooi ningdatdf ;n aan het :r de weste- oerder De en ’83 tien een eerste mogelijk te det aan die ar een motie nleg alsnog 1,2 milja as het he a koste v ■rwezenlijl roer te a daling i r voor op e totale v in middel IJMUIDEN. Het IJmuidense druk- kersbedrijf Groen bv heeft bij de gemeen te Velsen een nieuwe hinderwetvergun ning aangevraagd voor de nieuwe vesti ging aan de Cornwallstraat die eerder dit jaar werd betrokken. Bij een nieuwe hin derwetvergunning is ook het bedrijfs pand Bronsstraat 16 betrokken dat Groen al in gebruik had toen de hoofdvestiging nog aan de Kennemerlaan in IJmuiden was. In het Velsense stadhuis wordt op 29 november ’s ochtends om tien uur gelegen heid gegeven tegen verstrekking van de gevraagde vergunning mondeling be zwaar in te brengen. Voor degenen die op deze hoorzitting verschijnen wordt tot half december bovendien de kans geboden te gen de hinderwetvergunning een schrifte lijk bezwaar in te dienen bij het Velsense college. GEBOREN: P. A. Kaandorp-van den Akker, d. IJ muiden. H. Lut-Schönhage, d., IJmuiden. E. P. M. Tigchelaar-Huijbens, d., IJmui den. G. M. van Eck-Timmer, d., Santpoort. M. E. Zeegers-Van Laar, z., IJmuiden. B. den Heijer-Toralba, z., Amsterdam. OVERLEDEN: A. F. Mineur, 52 jr., echtgenoot van: J. G. F. Pluijn, IJmuiden. C. G. van Leeuwen, 78 jr., echtgenoot van:. K. Loonstra, Sant poort. C. Bofizet, 73 jr., weduwe van: G. Feringa, Driehuis. M. M. van Groningen, 67 jr., echtgenote van: A. H. van Leeuwen, IJmuiden. tegenslagen kan de nota in de laatste vergadering van dit jaar aan de orde komen.” Met deze woorden beantwoordde burgemeester P. J. Molendijk de maandag tijdens de algemene beschouwingen geui- te geluiden van ongeduld van CDA-frac- tievoorzitter H. A. de Boer over deze kwestie. De heer Molendijk stelde in deze context dat samenwerking en goed con tact tussen de gemeenten onderling nodig zijn. m ongeschoolde functies te elimineren. Bestaande pro- ductie-installaties werden aangepast met het doel arbeidsomstandigheden te verbeteren en de kwali teit van de arbeidsplaatsen te verhogen. Tot de organisatorische maatregelen worden gere kend de ontwikkeling van promotieschema’s, loop baanplanning, werkstructurering, regels voor inter ne vacaturevoorziening en begeleidingscommissies bij organisatieveranderingen. Als suggesties ter bestrijding van de dreigende werkeloosheid citeert Hoogovens het resultaat van een onderzoek van de Wetenschappelijke Raad voor het regeringsbeleid: in de dienstensector zijn tot 1990 circa 684.000 arbeidsplaatsen nodig. Ook her verdeling van werk, vervroegde pensionering, ver lenging van vakanties, verkorting van werktijd per dag en vijfploegendienst worden als mogelijkheid geopperd. IJMUIDEN. De directie van Hoogovens IJmui den verwacht dat de vrees voor een stijgende wer keloosheid in Nederland voor de komende jaren zeker niet ongegrond is. Die verontrusting wordt gebaseerd op een aantal feiten en conclusies die werden geselecteerd uit gegevens van onder meer de Sociaal Economische Raad (SER) en het Cen traal Plan Bureau (CPB). Als belangrijkste oorzaak van deze verwachting voorziet Hoogovens een voortzetting van een onevenwichtige situatie op de arbeidsmarkt. VELSEN. Het spreekgestoelte in de raadszaal op het stadhuis heeft dinsdag avond ook enige aandacht gekregen. Na dat maandagavond fractievoorzitter CDA Hans de Boer voor maar liefst de derde keer in drie achtereenvolgende jaren bij de begrotingsbehandeling zijn beklag had gedaan over dit apparaat, nam de CDA-wethouder Koen Bijl dins dagavond' eindelijk de moeite om, als verantwoordelijke wethouder, op deze klacht in te gaan, al was het niet serieus. Het katheder in de raadszaal blijkt al de weg waren wat betreft de ze- ook de verwachting uit dat de nog niet afgesloten rekeningen uit voorgaande ja ren op korte termijn afgerond zouden zijn. (Van onze verslaggevers) VELSEN. „Over bestuurlijke samen werking in de regio kan ik kort zijn: de contouren van de nota over toetreding tot de Kennemer Raad zijn er, dus zonder maken, hoe de verhouding raad-college is, want daar wil ook nog al eens onduidelijk heid over bestaan”. De heer Molendijk stelde tevens dat over het functioneren van de openbaarheid van commissievergaderingen een afzonderlij ke notitie zal worden opgesteld. Een gedachtenwisseling over de huidige vorm van de begrotingsbehandeling zal ook in de commissie algemene zaken plaats moeten hebben, zo stelde de heer Molendijk. Hij reageerde hiermee op de tijdens de algemene beschouwingen ge maakte opmerking vanuit diverse fracties over twijfels rond het nut van uitgebreide behandelingen, nu meerjarenplanning de mogelijkheden biedt om de globale be leidslijnen vast te leggen. „Het college is met de raad van mening dat er moet wor den gezocht naar nieuwe vormen, al denk ik dat u als raad de behoefte zal houden u te uiten, dat de behoefte om te getuigen zal blijven”. Algemeen was de overtuiging dat wat de algemeen politieke beschouwingen betreft het accent zou moeten verschuiven naar de verhandeling van het meerjarenplan, zodat men zich bij de normale begrotings behandeling slechts tot financiële be schouwingen zou kunnen beperken. Voorts kondigde de burgemeester aan dat men ten aanzien van het collegepro gram „doende was met een poging de zaak van de grond te krijgen” en dat de commis sie algemene zaken binnen afzienbare ter mijn een werkprogramma met actiepun ten tegemoet kan zien. Behalve het CDA lieten ook alle andere in de raad vertegenwoordigde partijen zich uit over de motie van Kleijwegt. De raadsleden D. Kuijper (Progressief Vel sen) en Th. Kruisman (CPN) stelden zich onvoorwaardelijk op achter de motie ter wijl het VVD-raadslid mr. A. B. J. Koch namens zijn gehele fractie mededeelde dat zij de motie niet zouden steunen. J. ten Brink (D’66) vroeg de indieners van de motie het woord „verworpen” te vervan gen door „betreurd”. „Wij hebben als ge meenteraad in deze niets te verwerpen, die verantwoordelijk berust bij de Twee de Kamer. Wij zijn het echter wel eens met de strekking van de motie en zullen haar van harte steunen wanneer die cor rectie erin wordt aangebracht, al was het alleen maar om aan te geven waar de verantwoordelijkheden liggen”, aldus Ten Brink. Fractieleider A. Schiltmeijer van de PvdA antwoordde daarop dat zijn fractie deze zaak in het beraad van heden middag zou bespreken. Alle ingediende moties zullen aan het eind van de begro tingsdebatten medio volgende week instemming Xvorden gebracht. Vrij vertaald wil dat volgens Hoogovens zeggen dat vraag en aanbod kwalitatief niet op elkaar aansluiten. In de naoorlogse jaren is er een groeien de belangstelling te constateren geweest voor het onderwijs. Daarbij bestond een duidelijke voorkeur voor het algemeen vormende onderwijs boven de opleidingen met een meer specifiek beroepsgericht (vooral technisch) karakter. Die ontwikkeling lijkt er toe te leiden dat tussen 1980 en 1990 het aanbod van personen met uitsluitend een lagere schooloplei ding met 250.000 manjaren door de vraag zal worden 1 of en hoe dat te realiseren was. Hij voor zag daarbij wel problemen, omdat de fi nanciële ambtenaren toch al zwaar belast warenen vermoedelijk weinig ruimte over was voor het maken van kwartaalo- verzichten. De wethouder stond eveneens welwillend tegenover het verzoek van Kleijwegt de gemeentebegroting meer in- zichtelijk te maken voor iedereen en zeg de toe de mogelijkheden daartoe te onder zoeken. Haar mededeling dat dit werkstuk niet in het komende jaar het licht zal zien was voor enkele raadsleden - met name G. A. Schoonkind (VVD), J. Jansen (PvdA) en J. ten Brink (D’66) en D. Kuijper (Progressief Velsen) reden om een lichte teleurstelling daarover te uiten. De nota personeelsbeleid, zo lichtte me vrouw Van Heel in eerste instantie toe, zal de komende vier jaar in etappes tot stand moeten komen. „De opstelling van de no ta", zo sprak zij, „zal met grote zorgvuldig heid gebeuren. Er zal veel overleg moeten worden gepleegd en dat zal veel tijd kos ten. Mede omdat de medezeggenschap ge herstructureerd moet worden, want dan pas is de grondslag voor een goede in spraak van de werknemers gelegd”. Mevrouw Van Heel stelde dat nieuwe plannen en ideeën zullen worden terugge koppeld naar het Georganiseerd Overleg binnen de gemeente en naar de commissie personeelszaken. „Want de uitkomst moet een werk van ons allen worden”, aldus de wethouder. De harde feiten die het resultaat zijn van een verstoorde arbeidsmarktverhouding zijn: daling van werkeloosheid van mannen sedert het eerste kwartaal van 1976; een voortdurende stijging van de werkeloosheid onder vrouwen; een sterke stijging van werkeloosheid onder jongeren; signalen dat de arbeidsmarkt in Noord-Holland voor mannen is overspannen of dat dreigt te worden. Opmerkelijk is dat het aantal uitkeringsgevallen krachtens de wet op de arbeidsongeschiktheid (WAO) sedert septem ber 1976 een dalende tendens aangeeft. Des te op merkelijker omdat in publieke opinies en politieke argumentaties regelmatig het tegenovergestelde wordt beweerd. (Van onze bridgemedewerker) HAARLEM/IJMOND. In de zesde ronde van het bridge-toernooi om de „Da- miate-trofee” speelde het Wassenaarse duo Bremen-Haitsma zeer succesvol want met een score van zesenzestig percent, plaatsten zij zich voor de finale die op zaterdag 2 december in het Bridgecentrum aan de Lange Veerstraat te Haarlem zal plaatsvinden. Het toernooi, met als inzet de Damiate- trofee, is een gezamenlijk initiatief van het Haarlems Dagblad. De Ümuider Courant, de Beverwijkse Courant en het Bridgecen trum Haarlem. De drives staan onder lei ding van Johan de Wit, een speler die al vele nationale toernooien op zijn naam mocht schrijven. De arbitrage berust bij gediplomeerde wedstrijdleiders zodat een goed verloop van de wedstrijden gewaar borgd is. De voorronden, waarvan er iedere maandagavond in het Bridgecentrum (tel. 023-321095) één wordt gehouden, trekt ook van buiten Haarlem en omgeving belang stelling. Mevrouw Bremen uit Wassenaar deed het met haar partner Haitsma uitste kend door zich royaal voor de eindstrijd te klasseren: de score van zesenzestig per cent werd in deze wedstrijden nog niet eerder aangetekend. Ook J. Herman en W. Rensen (57 percent) waren goed op dreef en mogen zich eveneens finalisten noe men. Verrassend was het optreden van Ruurd de Graaf-Jan den Duyn en Johanna Mulder-Wil Sietsma want, als outsiders gestart, slaagden zij erin tot de slotzitting door te dringen. De combinatie Kerner- Hellingman viel uit de toon en moest met lege handen naar huis terugkeren. Er res ten nog drie voorronden. Belangstellen den, die geen lid van de Bridgebond behoe ven te zijn, jong en oud kunnen zich bij het Bridgecentrum voor deelname aanmel den. Er wordt gespeeld in lijnen van A-B paren. (Van onze verslaggevers) .VELSEN. De beheerders van De Tuin op het grondgebied van De Spaarn- berg in Santpoort, waar zoals dat heet biologische landbouw wordt bedreven, kunnen zich verheugen op de toegezegde steun van het College van Velsen. De Tuin, die mogelijk door de verkoop van de Spaarnberg in zijn unieke bestaan wordt bedreigd, was maandagavond tijdens de algemene beschouwingen rond de ge meentebegroting voor 1979 door D. H. Kuijper van Progressief Velsen en Th. Kruisman van de CPN onder de aandacht gebracht. „Daar”, zo duidde wethouder K. W. Bijl in zijn antwoord op het Santpoortse ge beuren, „is iets moois van de grond getilt. Het college zal proberen deze mensen met raad en daad te helpen, als is onze daad kracht juridisch niet groot. Ik kan boven alen meedelen dat wij hun brief hebben ontvangen.” Op welke wijze het college denkt de beheerders van De Tuin van dienst te zijn - oorspronkelijk waren alle fractievoorzit ters uit de raad benaderd om namens de raad een ondersteunende brief te schrij ven - maakte wethouder Bijl niet bekend. VELSEN-NOORD. In de kantines van de KIC-afdelingen voetbal en hand bal worden vrijdagavond jeugdleden en volwassen publiek verwacht voor een filmvertoning en, voor de laatste groep, een reünie. Om half zeven begint voor jeugd tussen twaalf en vijftien jaar een filmvertoning in de voetbalkantine waar bij de KIC-jeugdcommissie gastheer is. Later op de avond vindt door KIC-vete- ranen van de handbal-afdeling (oud-spe- lers van het eerste elftal) een reünie plaats. Op het verharde veld achter de eigen kan tine op het sportpark Rooswijk worden daar handbalwedstrijden aan vast gekop peld voor de veteranen en spelers van de huidige eerste teams. De wedstrijden (aan vang acht uur voor de dames, en negen uur voor de deelnemende heren) worden ge volgd door een gezellig samenzijn.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5