RIJK, OPBRUISEND Over Umuiden gesproken Geslaagde feestavond voor DIRKSON invaliden en gehandicapten CASSIERES/KASSIERS in de vishoTj (Van een medewerker) K havcn- berichten LEVEN” wat vertel je me nou? 1 IS GM Uw Opeldealer voor de I Jmond Het Motorhuis I Jmond verkoop en service: a en i Hamers OIG VIERDE 1272-JARIG BESTAAN tis Ontploffing 7 19 7 8 IJMOND WOENSDAG 1 5 NOVEMBER 6 J J r zoekt voor haar gezellige nieuw ingerichte zaak in Zwanenburg: int (Beverwijk, Heemskerk, Velsen en IJmuiden) Hierbij gaan onze gedachten uit naar vriendelijke, intelligente jongelui, die na een opleiding in staat moeten zijn op snelle en accurate wijze onze klanten van dienst te zijn. ELKE ZATERDAG VRIJ! IJmuiden Wijk aan Zeeërweg 107-113 en 160 telefoon 02550-2 34 50* DE SUPERMARKT ONDERNEMING MET DE LAAGSTE PRIJZEN IN DE HAARLEMMERMEER ook voor Voor inlichtingen: vraag naar onze bedrijfsleider de heer Schreurs, tel. 02907-5780 Koningstraat 40-42/hoek Markt telefoon 02510-2 9162* 3 K rtw»miriiHiiiii|iiliWi (ADVERTENTIES) - AD (Van een correspondent) OPEL Een uitgebreid programma werd ge- 'S’ •V I (Voor de vele lezers die zich de familie Hamers herinneren: het adres is F. Ha- Staten- de pre en wor- ig Want esten is ;rde. De lissie is die men nnen en ook het slrol. In ie staat, in sterk terk ver taal be- ;staande ;e groot- iarbij de stichting ijksreor- lijkt be- gemeen- r en dui- Igens de van een gewes- de (rijk- i plaats men het leasing/inruil/fmanciering Tonny Hamers, Newtown, Australië: „Ferry Hamers en ikzelf, Tonny Hamers, kregen gisteravond een oude vriend van Ferry op bezoek: Jan Kuiper, ook van Oud-IJmuiden; zijn vader was er loods. Hij had een brief met knipsels uit de IJmuider Courant bij zich. Daarbij was een afdruk van een foto met een be schrijving van de ouders van Ferry („Loodgieter in IJmuiden"). Jan heeft dit knipsel aan ons gegeven. Nu, het zit al in ons foto-album. Wij zijn 9 mei 1952 met de Johan van Oldenbarnevelt naar Australië gegaan. Vader Hamers heeft nog gewerkt tot vlak voor wij weggin gen. Hij was toen 78 jaar. Vaak heeft hij mij over zijn ervaringen in het oude IJmuiden verteld. Als jongen werkte hij in Wijk aan Zee lopend ging hij er van de semafoor af heen. Over de potten- en pannenwinkel die hij, zoals u schreef, later in IJmuiden had vertelde hij mij dat hij het ’s avonds een keer hoorde knetteren. Toen hij beneden ging kijken bleken er allemaal stukjes emaille te springen van de pannen die hij daar in voorraad had. Met die handel is hij daar om maar gestopt. Ook vertelde hij ons dat hij een limonadestand had toen de tweede sluis werd geopend. Zo ziet u, hij was altijd zelfstandig bezig en hij kon er Een van de „mail boten” die vroeger re gelmatig in de haven van IJmuiden te be wonderen waren: de Vondel van de Maat schappij Nederland. opend met een enthousiast ontvangen op treden van de showband van de IJmuider Harmonie. Dierenarts Ted Winkel uit IJ muiden bracht goede amusement met zijn goochelact, waarbij hij tevens een aantal patiënten betrok. Een door J. van der Schoor toegelichte diaserie gaf beelden van het jubileumfeest en het vakantieoord in Limburg. goed over vertellen. Mijn schoonvader is op twee weken na 95 jaar geworden. Ferry en ik en ook Jan Kuiper hebben genoten van uw boek „Van Gat tot Stad”. Want eenmaal IJmuidenaar bete kent altijd IJmuidenaar. II schreef ook over Ferry’s broer Herman. Deze woon de in Canberra. Hij is in augustus 1975 overleden. Wat het loodgietersvak tens lotte betreft, ook onze enige zoon Ferde (32 jaar) is erkend loodgieter”. men, maar wij ontkennen met kracht dat Duitsland alleen schuldig is”. Wat van de Duitsers werd geëist: binnen twee jaar 20.000.000.000 aan marken in goud, goe deren, schepen e.d. DE ECONOMISCHE moeilijkheden van Duitsland ten spijt zag men in IJmui den nog geen gevaar voor de visexport; een volk moet nu eenmaal eten. De kran ten die het nieuws over de eisen der geallieerden gaven bevatten trouwens nog andere berichten die de aandacht in IJmuiden bezig hielden. De sleep boot- trawler Pro et Contra IJM 350 was gezon ken na op een onder water drijvend voorwerp te zijn gestoten, nabij het Haakvuurschip. De opvarenden waren door de zeillogger Holland IV KW 162 Dinsdag aangekomen: Wirols, Noordzee. IJmuiden; Angelo V, Bristol; Smit Lloyd 15, Cont. Plat, IJmuiden; Delfberg, Manty- luoto, Zaandam; Ciudad de Pereira, Chris- tobal; Artadi, Chicago; Diana, Ipswich; Taernvaag, Gdansk; Ned Lloyd Niger, Abidjan; Hinglaj, Karachi, IJmuiden; Al- cione, Safi; L. E. Emer, Noordzee; Lindls Varna, Noordzee; Rijnborg, Balcon. Zaan dam; Spiegelgracht, Hamina; Pluto, Dun dee, IJmuiden; Holsatia. Bremerhaven; Lynx, Stavanger; George Schumann, Rot terdam; Smit Lloyd 1, Cont. Plat, Velsen; H. M. Ruyter, Noordzee; Autoweg, Rouen; Acclivity, Hull; Dey Aulerio, Gent, IJmui den; Thor Alba, Humber, Beverwijk; Rammes, Mo I Rana. IJmuiden; Tor Scan dinavia, Gotenburg; Nova Shore, Cont. Plat, Velsen. Woensdag aangekomen: Nedlloyd Waa- lekerk, Vlissingen; Fridel, Poole, Velsen; Cobres, Harwich; Harcourt, Ipswich; Wil liam R. Adams, Felixtowe Woensdag vertrokken: Rynborg, Delf zijl; Bordabekoa, Djakarta; Aat-v, Teigne- mouth; Lynx, Felixtowe; Aruba Bay, War- ri, IJmuiden; Taarnvaag, R’dam; Gulf Commander, Cont. Plat; Hartebeest, Cont. Plat, Velsen. s) prege- nog ge- officië- oek om Staten- >ng en zo ver- ■ganisa- ar (vol- sën zou orlopig van de ovincie decem- proken. met de nisatie- i van de ber. - - - - - IJMUIDEN. Aan de dinsdagmarkt werd aangevoerd: 780 kisten kabeljauw; 335 kisten koolvis; 38 kisten schelvis; 803 kisten wijting; 9 kisten schol; 84 kisten schar; 59 kisten makreel en 31 kisten diver sen. Prijzen in guldens. Per 40 kg.: kabel- IJMUIDEN STOND aan de vooravond van een reusachtige ontwikkeling toen de Eerste Wereldoorlog voorbij was. De. visexport zou groter zijn dan ooit. In plaats van één gulden zou de IJmuide naar er voortaan twee kunnen besteden De paar magere jaren die op de gouden jaren waren gevolgd zouden in record tijd zijn vergeten. Dat was de verwach ting van vrijwel iedereen die bij het visse rijbedrijf was betrokken. VOOR DIT STRAKS zo welvarende IJmuiden en het er nauw bij betrokken Velseroord waren duizenden nieuwe wo ningen nodig na de stilstand in de bouw gedurende de mobilisatie woningen met meer licht en lucht dan men tot dusver gewend was geweest. Drie jaar lang had de gemeenteraad geen nieuwe straatnamen meer kunnen vaststellen. Daarom was het op die dag in januari 1919 een heel bijzondere gebeurtenis toen als voorbode van woningbouw op grote schaal niet minder dan negenen dertig straatnamen werden vastgesteld. Tien zouden er in augustus nog volgen. IJmuiden ging zoals burgemeester mr. dr. Hendrik ver Loren van Themaat het uitdrukte de traditie van een „rijk, opbruisend leven” voortzetten. NADAT DUITSLAND had gecapitu leerd plaatste het ten behoeve van zijn honger lijdende bevolking grote orders voor vis in IJmuiden. Dat gebeurde niet tegen de krankzinnig hoge prijzen die in de „gouden jaren” van de oorlog waren geboden toen Engeland probeerde de uit voer van de neutrale landen naar de vijand te beperken door levensmiddelen voor diens neus weg te kopen. De op brengst van de vis bleek, nu de handel weer normaal was geworden, toch nog groot genoeg om de uitvoer met spron gen te doen toenemen. In februari en maart 1919 sloot IJmuiden opnieuw uit stekende contracten met de Duitsers af vóór de oorlog waren ze al de beste klanten geweest; een toekomst van het visserijbedrijf zonder hen was ondenk baar. Bovendien werd erop gerekend dat België als goede afnemer zou terugko men en dat Frankrijk weer klaar zou staan om vooral de fijne vissoorten te importeren. DE BEVOLKING van IJmuiden zag de toekomst ook al zonnig tegemoet omdat een aantal artikelen voor het dagelijks leven na de misère van de distributie weer vrij te koop was. Nog hield de regering aardappelen en suiker op de bon, evenals peulvruchten, rijst, bruine bonen, kindermeel, maizena, vermicelli en macaroni. Maar het brood was weer vrij te krijgen en de kwaliteit was meteen stukken beter geworden. Ook de over het algemeen gruwelijke eenheidsworst be gon plaats te maken voor de goede pro- dukten van vroeger. Een zeer begeerd ruilartikel, zeep, kwam weer onbeperkt in de handel. Er werd zelfs voor geadver- gered en in IJmuiden aan wal gezet. Het Nederlandse motorschip Euterpe was in IJmuiden aangekomen, waar de gezag voerder had gerapporteerd dat hij op de zevende mei om vijf uur ’s middags op twaalf mijl oostnoordoost van het vuur schip Doggersbank-Zuid een groot vaar tuig was gepasseerd waarop een grote tank was aangebracht. Het vaartuig lag ten anker en was verlaten. In de gemeen teraad van Velsen was nogal gedebat teerd over de vraag of de politie moest worden bewapend met revolvers. Enkele leden zagen het nut van zo’n maatregel niet in. Anderen noemden het onverant woordelijk dat de agenten ’s nachts onge wapend op straat werden gezonden. De politie kreeg de gevraagde toestemming, twee stemmen tegen, negen voor. IN DE KRANT ook een opmerkelijke advertentie; „Duits geld. Gunstige gele genheid voor Hollandse Kooplieden en Kapitalisten om hun Markenbezit winst gevend en zeker te beleggen in bouwter rein, gelegen in grote handels- en indus triestreek van Noord-Duitsland in een villa-kwartier waar reeds sterk wordt gebouwd. Namens het Deutsche Konsor- tium, C. Carlier, Hillegom.” HET DUURDE niet lang meer of de Duitse mark holde in waarde achteruit. De munteenheid kwam in een bijna peil loze diepte terecht. Het naar de kluizen van IJmuiden gestroomde Duitse papier geld leidde tot zware verliezen. Enige kapitalisten werden ridder te voet. De hele handel op Duitsland raakte geblok keerd. IJmuiden, dat vol verwachting was toen de oorlog werd beëindigd, kwam in een crisistoestand te verkeren die van 1920 tot 1924 zou voortduren. besomming nog tussen de 93 (blijkbaar een „gebroken reis”) en 4863. HET AANTAL SCHEPEN op één dag: op woensdag 7 mei 1919 kwamen er 5 Dinsdag vertrokken: Baltica, Rostock. Zaandam; Adviser, Hamburg; Spring buck, Cont. Plat, IJmuiden; Andries, How- dendyke; Nassauborg, Delfzijl, Zaandam; Ganymedes, Le Havre; Diana V, Londen; Lise Clipper, Flensburg; Pacific Shore, Cont. Plat, Velsen; Minerva, Rotterdam; Yopougon, Duinkerken; Saturnus, Ler wick, IJmuiden; Wendy, Algiers, Bever wijk; Antares, Oran, Beverwijk; Isla Puna, Antwerpen; Kolpino, Rotterdam; Anglia Team, Gibraltar, IJmuiden, Inga, Frederi cia. Voor een propvolle zaal waarin onder meer ruim dertig rolstoelpatiënten een plaats vonden werden allen begroet door voorzitter J. van den Berg. Hij roemde de stimulator Jan Dienaar voor zijn inzet waardoor het bestuur een groot stuk werk kon overdragen om deze avond te organi seren. De OIG heeft bewezen een goed stuk sociaal werk te hebben ontwikkeld dat nog lang zal worden voortgezet. Voor de OIG is een derde rolstoelbus onderweg terwijl nog meer activiteiten zullen plaats hebben. Dit alles is te danken aan de vele vrijwilligers.' De voorzitter ontving van mevrouw T. Stramrood namens de dames- soos een bedrag van 1966,- voor de ver eniging. Een specialiteit was de vijftienjarige Raymond Robert op zijn grote Yamaha- electronisch orgel met diverse gespeelde bekende werken in eigen arrangement. Het was al ver na tien uur toen de IJmui- dense Oldtimers politieband „The Bub bles” onder grote waardering van de vele gasten met vlot gespeelde nummers de feestvreugde verhoogde. Het klapstuk van de avond was onge twijfeld het optreden van de bekende show-artiest-zanger George Baker van de BZN die dan ook zijn uitstekende zang- kwaliteiten zag beloond met een donde rend applaus. Aan het slot van deze zeer geslaagde feestavond, die werd gepresenteerd door Marijke Philips, bracht voorzitter van den Berg dank aan alle medewerkers onder aanbieding van bloemen. stoomtrawlers, 5 sloepen, 14 loggers en 65 kustvissers aan de markt Die zevende mei was voor de wereld een historische dag: ’s middags drie uur werd in Versail les het ontwerp voor een vredesverdrag aan de Duitsers overhandigd. De bijeen komst stond onder leiding van de Franse „Tijger”, Clemenceau. Kern van zijn ope ningswoord: „Het uur der afrekening is gekomen.” In een wat vrijere vertaling: „De tijd is gekomen om de rekening te vereffenen”. Vertegenwoordiger van Duitsland was graaf Brockdorff Rant- zau. Zijn reactie: „Wij weten dat de macht der Duitse legers gebroken is. Wij kennen de haat waarop wij hier stuiten. Wij denken er niet over aan onze verant woordelijkheid voor de oorlog te ontko- mers, 35 Craigie Road, Newton 3220, Geelong, Victoria, Australia.) De heer W. Koomen. IJmuiden: „In het verhaal over Chris Visman werd gespro ken over een carbidontploffing op een trawler. Hoogstwaarschijnlijk werd hiermee het ongeluk aan boord van de Perseus bedoeld. Een stoker uit Haar lem die voor de vuren stond werd dode lijk getroffen. Mijn vader Willem Koom en, dankte zijn leven aan het feit dat hij een stevig baaien hemd droeg, zodat hij geen ernstige brandwonden kreeg; wel raakte hij er zijn snor bij kwijt”. (Reacties op deze rubriek: schriftelijk aan het bureau van dit blad met vermel ding „IJmuiden wat vertel je me nou?”, telefonisch 023-378601.) VELSEN-NOORD/IJMUIDEN. Als sluiting van het jubileumjaar van de Stichting „Ontspanning voor Invaliden en Gehandicapten (OIG) te IJmuiden, die in het voorjaar twaalfenhalf jaar bestond werd dinsdagavond in cultureel centrum De Schouw te Velsen-Noord een grandio ze feestavond gehouden. teerd: „Als de nood het hoogst is, is de redding nabij: Sunlight-zeep is er weer, zeventig cent per doos van vier stukken En Jurgens ging opnieuw dingen naar de gunst van klant: „Wegens opheffing van de rijksdistributie van vetten: onze hoog- fijne plantenboter weer verkrijgbaar' Planta voor 80, Cocosa voor 85 en Solo eveneens voor 85 cent, per pond. Ook eieren kwamen er volop: roomvers, twaalf cent per stuk. En jenever, brande wijn en cognac: drie gulden de liter. NOG ALTIJD dreigde het mijnenge vaar op zee, nog waren er te weinig schepen, nog hadden deze lang niet in alle gevallen voldoende kolen ter be schikking. Maar het zou allemaal best in orde komen. In de week van 1 tot 8 mei 1919 werd aan de afslag van IJmuiden 884.025 kilo trawlvis en 85.100 kilo beugvis aangevoerd. De opbrengst was 395.158. Als u het precies wilt weten: er kwamen 28 stroomtrawlers aan de markt met besommingen tussen de 2352 en 11.926, 1 stoomlogger (besom ming ƒ5583), 1 motorlogger (f 1078), 64 zeilloggers 390 tot 2549), 4 stoombeu- gers 3652 tot 12.473), 10 sloepen 536 tot ƒ3154) en 139 kustvissersvaartuigen. Bij die laatste groep waren 28 sleepboot trawlers gerekend die korte tijd later hun gelegenheidsredertjes in financiële moei lijkheden zouden brengen; nu was de Beverwijk /y ‘«ifc.. - - - - I jauw één 136-126; kabeljauw twee 184- j 152; kabeljauw drie 134-94; kabeljauw vier 106-88; kabeljauw vijf 90-67; koolvis één 109; koolvis twee 11-105; koolvis drie 112- 100; koolvis vier 94-84; schelvis één 150; schelvis twee 100-88; schelvis drie 70-65; schol drie 134; schol vier 114-102; makreel twee 65-48; schar 88-49; leng 88-81; steenbolk 40-25; poontjes 58; bot 24; lom men 122; hammen met kop 182-112. De besommingen waren: KW 123 ƒ37.800,-; UK 208 8.300,-; IJM 207 IJM 209 9.500,-; UK 141 UK 271 11.400,-; UK 17 UK 48 5.700,-; UK 18 UK 20 7.800,- UK 135 UK 145 5.100,-; UK 218 UK 236 7.600,-; UK 23 UK 89 6.00,-; UK 78 VD 77 6.500,-; VD 19 VD 73 6.300,-; WR 51 WR 70 5.600,-. Maandag aangekomen: Hartebeest, Cont. Plat, Velsen; Norse Duke, Kopenha gen; Nedlloyd Bahrein, Antwerpen, Vel sen; Nikola Vaptzerov, R’dam, IJmuiden; Mercandian Pacific, Takoradi; Titan Ser vice, Cont. Plat, IJmuiden; Springbuck, Cont. Plat, IJmuiden. De stemming zat er al meteen goed in toen de IJmuider Harmonie gestoken in Mexicaanse kledij het feestprogramma van het OIG opende. Maandag vertrokken: Reint, Soives- borg, IJmuiden; Jemrix, Seaham, IJmui den; Smit Lloyd-15, Cont. Plat, Velsen; Yak, Cont. Plat, IJmuiden; Louise, Leixoes, IJmuiden; Parkesgate, Roches ter, IJmuiden; Taxila, Esbjerg, IJmuiden; Hamnp, Hamina; Surrybrook Londen, Beverwijk; Terra, Tananger, IJmuiden; Smit Lloyd 1, Cont. Plat, Velsen.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7