Politiehond en wijkploeg in aantocht politienieuws f Woningbouw in Heemskerk IJmond te kunnen bouwen Onroerend goed Haarlems Dagblad IJmuider Courant Beverwijkse Courant Derde bouwplaats (Wijkerbroek) nodig om ook na 1990 in Uitbreiding begraafplaats Structuurplan voor Heemskerk I ijmondnicuws iÜ e - SS MBKPMHi ■BZmUBI Hond Wijkploeg DE VERWACHTINGEN VOOR HET JAAR 1979 Woningbouw Houtwegen Woningzoekenden De Maer-De Die Waterbeheersing met nieuwe vijver Beverwijks college wil huizen in Noordervefd zien Start bouw raadhuis mogelijk nog in het jaar 1979 Kabeltelevisie in Heemskerk nog niet rond er 9 BEVERWIJK-HEEMSKERK 19 7 8 WOENSDAG 15 NOVEMBER Elke dag bij meer dan 75,000 gezinnen op tafel De beste informatiebron over huizen, hypotheken enz. is uw lijfblad. kers uit. een het itak- aar. 1 en van iken, (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De gemeente Beverwijk is met Rijkswaterstaat in overleg getreden om te onderzoeken in hoeverre het mogelijk is de huidige rijksweg en de toekomstige rijksweg 16 naar het oosten te verleggen teneinde een betere wijkontsluiting te krijgen van de bouw locatie in de Wijkerbroekpolder. Het college van B. en W. menen dat de nieuwe woonwijk in de Wijkerbroekpolder beslist noodzakelijk zal zijn om de woningbehoefte van de IJmond na 1990 op te kunnen vangen. g in ver- nde jrde •pen Nieuw politiebureau wordt in Heemskerk onvermijdelijk t4- Het huidige politiebureau: broddelwerk van steeds een stukje erbij. thrif- <oör- Van het toaal van 1893 woningzoeken- (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De vertraging in de uitvoering van het plan Meerestein-Koog- dorp hoeft niet te leiden tot vertraging in de realisering van het bestemmingsplan Commandeurs/Waterakkers, dat qua pro cedure een eigen weg gaat. De oorspronkelijke opzet was wel, dat ter continuering van de bouw het plan Commandeurs/Waterakkers zou aanslui pen op realisering van Meerestein/Water- tkkers. Wat het plan „De Houtwegen” betreft, bestemd voor handels- en bedrijfsaktivi- teiten, zijn tot 1 september 1978 bouwver gunningen verleend aan vierendertig be drijven, waarvan drie met een bovenwo ning. Aan negen firma’s is grond aangebo den. Verschillende aanvragers zijn afge wezen of op een wachtlijst geplaatst. Het provinciale bestuur keurde in maart 1978 het plan gedeeltelijk goed. Nu de zogenoemde tidal-flow-weg niet meer op het ontwerp-streekplan voor komt, achten B. en W. het wenselijk om de bestemming „handel en bedrijven” uit te breiden tot aan de Kleine Houtweg. In de loop van 1979 zal een en ander in voorbe reiding worden genomen. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De bouw van een ge heel nieuw politiebureau in Heemskerk lijkt onvermijdelijk te worden. Volgens de door de ministers aanvaarde normen heeft een politiekorps van de sterkte zoals die is toegestaan in Heems kerk een werkruimte nodig van 1115 vier kante meter. De werkruimte van het bestaande poli tiebureau bedraagt met alle uitbreidin gen van de afgelopen jaren slechts 614 vierkante meter. Het verschil is zo groot, dat het niet te overbruggen is met uitbrei ding van het bestaande bureau, omdat er dan een zeer onefficiënt en brokkelig ge heel ontstaat. In de aanbiedingsbrief bij de gemeente begroting heet het nog, dat „bezinning op deze materie in de komende tijd zaak zal zijn”. Burgemeester J. H. Kok meldde evenwel, dat de Heemskerkse politieac- commodatie in Den Haag vrij hoog op de urgentielijst van te (ver)bouwen politiebu reaus staat. Het is een zaak die stellig in de komende jaren gaat spelen. Dat is in 1979 in totaal 465 woningen. In 1979 zal volgens de aanbiedingbrief bij de gemeentelijke begroting ook worden gestart met winkel- en woningbouw in plan-Neksloot, terwijl daarnaast 234 huur woningen in Oosterwijk-Zuidbroek (nabij de spoorlijn) in aanbouw komen. Die woningbouw zal enige bijdrage kun nen leveren, ook via doorstroming, aan de woningnood. In totaal stonden per 1 okto ber 1978 nog 1893 woningzoekenden ge registreerd. De onderverdeling is als volgt. Aanstaande echtparen 687, inwonende gezinnen 102, alleenstaanden 297, te her huisvesten alleenstaanden in bezit van woonruimte 30, te herhuisvesten gezinnen in bezit van woonruimte 648, te herhuis vesten gezinnen in verband met ontrui ming van bedrijfswoningen, verkoop, etc. 34, te herhuisvesten gezinnen in te saneren woningen 3, rijksvoorkeurswoningen 5, onderwijs- en gemeentepersoneel ca. 87. conceptontwerp-bestemmingsplan, waar in de gewenste bebouwing wordt ingete kend, inclusief straten en parkeren. Dit plan zal opnieuw worden besproken met de werkgroep „De Maer”. Afronding van deze besprekingen wordt eind 1978 of begin 1979 verwacht, zodat dan in 1979 met de bouw zou kunnen worden gestart. Verwacht wordt, dat een woningbouw in 1978 circa 32 vrije sectorwoningen gereed komen en in 1979: 35 kamertuinwoningen Westertuinen, 60 huurwoningen Breesaap- Westertuinen, 151 premiekoopwoningen Meerestein, 96 woningwetwoningen Mee- restein, 25 beschutte sfeer woningen Mee restein, 12 koopwoningen in Heemskerk- centrum en 86 huurwoningen in De Maer. De korpssterkte is op het ogenblik op peil. Per 1 januari omvat het korps 51 man en een aspirant in opleiding. Per 1 januari tot een verantwoorde en veilige politie- surveillance. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Op de algemene be graafplaats „Eikenhof” aan de Marquet- telaan zijn thans zeven grafheuvels aan gelegd. Van vier daarvan zijn de beschik bare graven al uitgegeven, terwijl de vijf de uitgifte in 1979 is te verwachten. Het gemeentebestuur vindt het daarom noodzakelijk in 1979 te beginnen met uit breiding van deze begraafplaats. Op korte termijn zullen voorstellen daartoe aan de gemeenteraad worden voorgelegd. De korpssterkte en de leeftijdsopbouw daarvan laten evenwel niet toe al over te gaan tot invoering van het instituut „wijk agent”. Om tegemoet te komen aan de gewenste persoonlijke relatie politie-bur- den zijn 1771 inwoners van Heemskerk, van wie 133 met een medisch-sociale indi catie. Economisch gebonden zijn 122 wo ningzoekenden. Voor een zelfstandige bejaardenwoning staan ingeschreven bij de St. Agnes Stich ting 68 ingezetenen en 206 externen en bij „Westerheem” 36 ingezetenen en 150 exter nen. In totaal dus 460 bejaarden. wordt in de bestaande inspecteursvacatu- re voorzien. Men is er altijd voorzichtig van uitgegaan dat er in de polder plaats was voor een woonwijk van ongeveer 3500 huizen, maar volgens burgemeester Hubers komt ü- Bouwen in de Wijkerbroek. Volgens het Beverwijkse college nodig om na 1990 de ontwikkelingen te kunnen opvangen. Er kunnen ongeveer 2000 woningen gebouwd worden. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Het onderzoek naar de mogelijkheden van kabeltelevisie, de beheersvorm en dergelijke zijn in 1978 gemeentelijk voortgezet óp basis van een destijds uitgebracht rapport. Dat onderzoek is nu zo ver gevorderd, Onder invloed. Een 25-jarige brom fietser uit Beverwijk kreeg in de nacht van dinsdag op woensdag een proces-verbaal wegens het rijdep onder invloed van ster kedrank. Even nadat hij het politiebureau had verlaten kwam daar de melding bin nen dat er een ruit was vernield van de kiosk aan het Stationsplein. Het bleek een soort wraakdaad te zijn van de bromfiet ser, die daarna is ingesloten. Zonder rijbewijs. Een 18-jarige Be verwijkse scholier is dinsdag betrapt toen hij zonder rijbewijs een motor bestuurde. men momenteel niet verder dan zo’n 2000 woningen. In de polder zijn namelijk be lemmeringen aanwezig (gasstation, hoog spanningsmasten) die een grotere wijk niet mogelijk maken. Voorts is de directe nabijheid van de geplande bouwlocatie Assendelft-Noord van nadelige invloed op de grootte van de wijk. GS hebben altijd laten weten dat de IJmond het bouwen naar het oosten toe wel kan vergeten. In het streekplan wordt Zaanstad nu een bouwlocatie aangeboden in Assendelft-Noord. B. en W. van Bever wijk begrijpen die houding niet. „Nu het provinciaal bestuur voor de locatie As sendelft kiest, betekent zulks, dat van die zijde het open gebied wel zal worden aangetast, waardoor de enige nog voor de IJmond bestaande bouwmogelijkheid (na 1990) geheel verloren dreigt te gaan. Voor Zaanstad daarentegen bestaan nog alter natieven” B. en W. menen dat die bebou- dat de gemeenteraad in 1979 voorstellen kan verwachten, maar het duurt dus nog wel even voordat de kabeltelevisie in Heemskerk een feit is. Gedacht wordt aan aansluiting op het Beverwijkse net en in die zin is het niet ondenkbaar dat dit jaar al een begin kan worden gemaakt met aansluitingen in de grensgebieden met die gemeente. Bestuurlijk zit het onderwerp kabeltele visie thans in de portefeuille van burge meester J. H. Kok en hij heeft verklaard persoonlijk een fervent voorstander van kabeltelevisie te zijn. Dat kan helpen om de zaak te bespoedigen. De procedure ingevolgde de Wet Ruim telijke Ordening is thans van start gegaan, want voor een vervangend woonhuis voor de familie De Bie dit huis staat op het te bebouwen terrein is recentelijk een op lossing gevonden. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De kans is zeker niet uitgesloten, dat in Heemskerk in 1979 kan worden begonnen met de bouw van het nieuwe raadhuis. Het door de raad in juni goedgekeurde krediet moet nog goed wor den gekeurd, door hogerhand, maar de termijn die daarvoor als gebruikelijk mag gelden is al goeddeels verstreken. wing van het open gebied van Zaanstad uit beperkt dient te worden om voor de Umond nog enig soulaas over te houden. Overigens stellen B. en W. zich op het standpunt dat het beroemde Noordenveld bij Heemskerk voor de periode tot 1990 naast de Velserbroekpolder, als bouwlo catie in de IJmond moet worden aangewe zen. B. en W. onderschrijven de stelling van GS dat er nog bouwmogelijkheden zijn op de open plekken binnen de Beverwijkse kom: ongeveer 1380 woningen, en niet, zoals GS menen, 2662 stuks. Die 1380 woningen zijn nodig om wat verloren gaat of is gegaan bij te houden, hetgeen gewoon betekent dat de IJmond wel over een der de bouwlocatie moet kunnen beschikken om na 1990 niet in enorme problemen te geraken. „Op de terreinen van Hoogovens aan de Spoorsingei bijv, kunnen pakweg 2 a 300 woningen gebouwd worden. Dat is een druppel op een gloeiende plaat”, aldus ir. J. Camfferman. Hoe men ook cijfert, de IJmond blijft altijd met een fiks woning tekort van 3000 stuks zitten en, zo ver klaarde burgemeester Hubers, „het is on ze plicht om zelfs tot na 1990 de bouwmo gelijkheden in het oog te houden, want ook de mensen die in die tijd leven hebben recht op een goede.behuizing". een 5500 iofd- uim DUW :bus 2121. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Een waterbeheer- singsplan staat in de gemeente Heemskerk nog steeds op het programma. Onderzoeken worden verricht in samen werking met het Hoogheemraadschap en het Waterschap. Als aanzet hiervoor kan worden gezien de verbinding die tot stand zal worden gebracht tussen de eind 1978 begin 1979 te graven vijver langs de Luxemburglaan in het plan Oosterwijk-Zuidbroek en de Be verwijkse waterpartijen in het Alexander- plantsoen. Gezien het op dit moment hoge kindertal in de wijk „De Die” en het feit, dat het wenselijk is de bebouwing van het gebied ten noorden van de Zevenhoeven te be trekken in de bebouwing van het zoge noemde Schilletje, is gemeentelijk beslo ten voorlopig af te zien van een bestem- ■ningsplanwijziging die het mogelijk zou moeten maken om de open plaatsen, eer tijds gereserveerd voor „bijzondere doel einden”, voor woningbouw te benutten. Over de bebouwing van „De Maer” (open stukken) wordt meegedeeld, dat thans gemeentelijk wordt gewerkt aan een Een probleempje was nog een vervan gende ruimte voor de fanfare en drum band „St. Caecilia”. Met het bestuur wor den besprekingen gevoerd over een tijde lijke oplossing in een mogelijk vrijkomend schoolgebouw, namelijk „De Kleuter boek” bij de sporthal. Hoe ver de mogelijk heden daar strekken hangt samen met de scholenplanning. Zeker is, dat er een nieu we kleuterschool wordt gebouwd bij de lagere school „De Kariboe”, maar die ligt eigenlijk te ver van de lagere school „De Wiekslag” af. Over een oplossing voor de kleuters die meer bij „De Wiekslag” horen is nog geen besluit genomen. Een nieuw te bouwen kleuterschool ziet er niet zo in, maar mogelijk kan er een oplossing wor den gevonden in verbouwing en herinrich ting van vrijkomende lokalen. Dan zou „De Kleuterboek” als gebouw in gebruik kunnen worden genomen door „St. Caeci lia”. Dat korps kan dan de oude school verlaten op het raadhuisterrein, waar men nu repeteert. In de raadsvoordracht „ontwerp streek plan Amsterdam-Noordzeekanaalgebied” toont het college zich bezorgd over bouw mogelijkheden in de IJmond. Volgens re cente grondonderzoekingen in de Wijker broekpolder kan daar gebouwd worden. Verkoopdag. Zaterdag 18 november wordt er in de Gereformeerde Kerk aan het Moensplein een verkoopdag gehouden die van 10 tot 16 uur duurt. De ingang bevindt zich aan de zijde van de Stumphi- usstraat. De opbrengst is bestemd voor de kinderafdeling van een ziekenhuis te Cali (Columbia) Klaverjassen. Vrijdagavond 17 novem ber weer klaverjassen in het buurthuis De Lichtboei. Aanvang 20 uur. Vrouwencafé. Omdat er donderdag j.l. nogal wat belangstelling bestond voor het thema alternatieve geneeswijzen komt Ruth Griethuizen donderdagmorgen a.s. opnieuw naar het vrouwencafé in het Heemskerkse buurthuis De Zandkraai. Dan komen de onderwerpen aan de orde die door tijdgebrek niet besproken konden worden. Er is peuteroppas voor kinderen vanaf 2 jaar. gerij zou echter binnenkort wel kunnen worden overgegaan tot instelling van het zogenoemde wijkploegensysteem. In elk van de zes te formeren Heemskerkse wij ken zal dan een wijkploeg, bestaande uit een brigadier en vier (hoofd)agenten kun nen gaan opereren. In de commissie alge mene bestuurszaken is deze gedachte in bespreking. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Gemeentelijk wordt in Heemskerk gewerkt aan een structuur plan voor de gehele gemeente. Vragen over bijvoorbeeld de woningbouw, de we genstructuur, de werkgelegenheid, sport, recreatie, enzovoort kunnen steeds min der in voldoende mate per sector dus gescheiden van elkaar worden beant woord. Het gemeentebestuur is nu bezig met het voorbereiden van een structuurschets en aan het opstellen van een procedure die moet leiden tot een vastgesteld structuur plan In Beverwijk zijn inmiddels de uitgangs punten voor zo'n structuurplan na een omvangrijke inspraakprocedure vastges teld. Een zaak van direct belang is dat in 1979 wordt overgegaan tot het aanschaffen van een diensthond voor de politie ter opvoering van de efficiency en slagvaar- J digheid van het korps. In de gemeentebegroting zijn posten op genomen voor de aanschaf van een hond, een kennel, kosten voor onderhoud en dressuur en de aanschaf van een aange paste stafauto voor het vervoer van de hond. Als doel van surveillance met een diensthond wordt onder andere genoemd „het ten behoeve van de veiligheid van de politieman beter voorbereid zijn op even tualiteiten, waarin de mens ondanks het bezit van een aantal technische hulpmid delen tekort schiet. De hond is mede een hulpmiddel voor de politie om te komen tfw

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9