Ex-RAF-lid spreekt met Nieuwe Revu o Exclusieve keukens? RCUU Onthult. id. 1 VIJFTIG JAAR „HAPPY STATION” IN DE ETHER Pi Is a 2nbu| Nieuwe Revu spreekt met paus. ’7$ WMNK Lr* el iii I interbouw bv ai E I Iv: ib k I 13 NOVEMBER DONDERDAG 19 7 8 1 6 Door Wouter Hendrikse Vertrouwen II - 1 ’Toen heeft Carlos een nieuwe patroonhouder in zijn Beretta gedaan en die heeft hij letterlijk op de Libiër leeggeschoten’. Dat was moord. Een dode als voorbeeld... ’Dat hadden we niet afgesproken’. 21 December 1975. In Wenen gijzelden zes terro risten elfOPEC-ministers. Voor 1 Ians Joachim K lein betekende deze actie het breekpunt in zijn terroristisch leven. Hij praat op zijn onderduikadres met Nieuwe Revu over zijn revolutionair verleden terwijl politie en zijn vroegere RAF-vrienden hem op de hielen zitten. Klein spreekt vooral over super-terrorist Carlos. u in een reportage van het illustere duo Scheer en W Remmers: w 'De nieuwe kleren van 1 de paus’. nieuwe Toekomst I. - Radio Nederland Wereldomroep (RN) viert 19 november een histori sche gebeurtenis: dan is het precies 50 jaar geleden dat Edward Startz als veeltalig omroeper in dienst trad bij de experimentele kortegolf - zender „PCJ”, waaruit later de Radio Nederland Wereldomroep zou groeien. Op 19 november 1928 presenteerde Eddy Startz, ook wel de Willem Duys van de korte golf genoemd, voor de eerste maal het programma dat hem later zo beroemd zou maken, „Happy Station”. Nu, een halve eeuw later, wordt dit programma nog steeds wekelijks over de gehele wereld uitgezonden, zij het dan door Tom Meijer, die in 1970 het roer van de toen 70-jarige Eddy Startz overnam, nadat deze het programma 41 jaar had samengesteld en gepresenteerd. „Happy Station” zal daarom zondag extra in het zonnetje worden gezet in de uitzendingen van de Wereldomroep. Vele talen ’Heilige Vader, I leiligc Vader’, roept Remmers. ’Spreekt u Nederlands?’ I Iet verheven antwoord van onze kersverse paus leest Ontwikkelingshulp 1 L indceinM aubergine ■A Zijn opvolger Tom Meijer (ADVERTENTIES) -■ s I- (AD VERTENTIE) buitenland te laten horen. Artikel 2 van de statuten luidt dan ook: „De wereldomroep heeft' ten doel: van Nederland in het bui tenland een beeld te geven in geestelijk, levensbeschouwelijk, staatkundig, cultu reel, wetenschappelijk, economisch, soci aal en humanitair opzicht - daarmede te vens de verbreiding van goodwill omtrent Nederland te bevorderën, alsmede een bij drage te leveren tot vreedzame internatio nale betrekkingen en samenwerking met name ook met betrekking tot de jonge naties”. Einde citaat. Verder stelt de We reldomroep zich ten doel de band met alle Nederlanders en rijksgenoten in Rijksde- len overzee te onderhouden en te verster ken. van ontwikkelingshulp deelt de FAO (We- reldvoedsel Organisatie) ontvangers uit in die arme landen en de programma’s die de mensen daarop kunnen ontvangen wor den door de Wereldomroepen in hun eigen taal uitgezonden. Maar het zijn natuurlijk niet alleen deze landen waar we naartoe uitzenden. Ook in de Verenigde Staten wordt vrij veel naar ons geluisterd. Dit omdat de mensen daar weleens naar een station willen luisteren zonder reclames. Ook wordt er veel in landen die een staatsomroep hebben op ons afgestemd. Die programma’s van deze omroepen zijn vaak gecensureerd terwijl Gezien de snelle technische ontwikkelin gen, waarvan de ontwikkelingslanden ook niet „verschoond" zullen blijven, kan men zich gaan afvragen of er in de toekomst nog wel plaats is voor de wereldomroepen. Binnen afzienbare tijd zullen de Derde wereldlanden zelf in staat zijn volwaardi- ge radioprogramma’s te maken. Volgens Bert Steinkamp is de groei er voor de wereldomroepen nog lang niet uit. Inte gendeel zelfs. „Voor de komende twintig jaar voorzien we alleen maar een stijgende tendens voor de wereldomroepen. Er ko men steeds meer kortegolf-ontvangers op de wereld. Dus zal er meer geluisterd gaan worden. Bovendien zal er altijd behoefte blijven bestaan aan niet-nationalistische omroepen. Er zal echter wel een hoop veranderen. Vooral op het gebied van de transcriptie-programma’s. Zoals die nu ge bracht worden is het pure kennisover dracht. In de toekomst zie ik meer co producties komen. Programma's van wij in Nederland doen het zo en in Ghana op die manier. Zo kan je een discussie aan wakkeren over de voor- en nadelen van bepaalde dingen. Bovendien liggen er nog genoeg braakliggende terreinen voor ons. Als we nog eens een taal in ons pakket, dat nu ondermeer bestaat uit Nederlands, En gels, Spaans. Maleis, Portugees, Arabisch, Frans en een aantal Afrikaanse talen, erbij mogen nemen zou dat Chinees moe ten zijn. Maar we moeten voor de toekomst goed wakker blijven en moeten dus voort durend van opzet veranderen”, aldus Bert Steinkamp. Santpoorterstraat 41 (Kleverparkbuurt) Haarlem 023-263463 V gevallen weet men bij de Wereldomroep niet of een programma het beoogde resul taat heeft. In de arme landen grijpen de mensen niet zo vaak naar de pen om hun mening over de uitzending kenbaar te ma ken. Bert Steinkamp, hoofd programma- dienst van de Wereldomroep: „Voor die mensen is zelfs een postzegel nog te duur. Voor geld dat ze hiervoor zouden moeten uitgeven kunnen ze een maaltijd kopen. Het is derhalve logisch dat ze niet schrij ven, maar wel jammer voor ons omdat post voor ons de enige graadmeter is. We denken echter wel dat er een enorm pu bliek zit te luisteren. En dan kan je je natuurlijk gaan afvragen hoe het komt dat ze wel een radio hebben en geen geld hebben om voedsel te kopen. In het kader De grondlegger van „Happy Station” Eddy Startz De Wereldomroep verzorgt dagelijks in vele talen radioprogramma’s over de meest uiteenlopende zaken. Zo zijn er alge mene programma’s met nieuwsitems en gerichte informatieve uitzendingen, die voor bepaalde doelgroepen worden ge maakt. Zo zijn er bijvoorbeeld cursussen kippenteelt die via de korte golf in Derde Wereldlanden worden uitgezonden. In veel l En dat valt niet mee, aangezien onze be groting 40 miljoen is. We bezuinigen dus op de programma’s die de minste arbeid splaatsen vergen. Zo hebben we de Zuid- Afrikaanse uitzendingen moeten stoppen. Erg jammer omdat wij de enigen waren die programma’s in die taal maakten. Aan de andere kant is het zo dat de meeste mensen in Zuid-Afrika wel Nederlands of Engels verstaan. De Zuid-Afrikaners zelf zagen het echter als een politieke daad. Ook een dagelijkse Europese achtergrond rubriek die in de VS werd uitgezonden sneuvelde door de bezuinigingsplicht. Aanvankelijk dachten we eigenlijk dat de regering van plan was om de Wereldom roep langzaam de nek om te draaien. Want we vonden dat ze ons nogal fors aanpak ten. We hebben de bezuinigingsmaatrege len dan ook niet zomaar gepikt. We wilden eerst weten wat men met ons voor had. We hebben er dus op aangedrongen om een uitspraak te krijgen omtrent een nieuw zenderpark dat we nodig hebben. We gin gen er vanuit dat wanneer we dat zouden krijgen het met het voortbestaan van de Wereldomroep ook wel goed zat. Zo’n zen derpark kost toch gauw zestig miljoen gulden. Dat zenderpark komt er ook inder daad”, aldus Bert Steinkamp. De transcriptieprogramma’s van de We reldomroep worden op aanvraag gemaakt en kosten niets. Bovendien worden de pro gramma’s gemaakt door mensen die uit het land van de aanvrager komen. Zo bij elkaar heeft de Wereldomroep ongeveer 80 mensen van verschillende nationalitei ten in dienst. „Dit is natuurlijk ook een brokje ontwikkelingshulp. Bovendien heb ben we een eigen opleidingsinstituut waar met name mensen uit ontwikkelingslan den wordt bijgebracht hoe ze een pro gramma moeten maken, hoe ze moeten presenteren en eventueel krijgen ze een technische opleiding. Dit is zowel voor radio als televisie. Dat we ook televisie doen zal menigeen verwonderen en men zal zich afvragen waarom deze mensen niet gewoon gaan kijken bij de NOS. We doen die televisie-opleiding hier omdat wij vrij primitieve fasciliteiten hebben. Onze mogelijkheden komen vrij goed overeen met de spullen waarmee de „leerlingen” in hun eigen land moeten werken. Bij de NOS zouden ze te weinig leren omdat het daar voor hen een enorm technisch Wal halla is. Er zijn ook mensen die het er niet mee eens zijn dat we die mensen helemaal hier naar toe halen en hen een opleiding in Nederland geven inplaats van hen in hun eigen land te trainen. Wij vinden echter dat het beter is dat ze worden geïsoleerd van hun normale werk-situatie. Dit omdat de Informatie die wij geven dan veel beter overkomt. Maar we doen ook wel dingen in ontwikkelingslanden zelf. Zo hebben we onlangs nog in Zanzibar geholpen met het opzetten van een televisiestation. Momen teel zijn we hetzelfde aan het doen in Ghana”. Radio Wereldomroep Nederland neemt een belangrijke plaats in op de ranglijst van de meest beluisterde korte-golf-stati- ons.Vorig jaar stond de Nederlandse Wereldomroep op een negende plaats. Wat populariteit betreft staat Radio Nederland Wereldomroep al jaren lang onwrikbaar op de eerste plaats. si- Hoofd program- madienst van Ra dio Nederland We reldomroep Bert Steinkamp een zo objectief mogelijke nieuwsvoorziening kunnen verwachten." De wereld kent 150 wereldomroepen. Deze zijn onder te verdelen in verschillen de groepen. Er zijn bijvoorbeeld politiek gerichte omroepen zoals Radio Moskou en omroepen als de Wereldomroep die zich zo onbevooroordeeld mogelijk proberen op te stellen. Hierdoor heeft de Nederlandse wereldomroep nogal wat vertrouwen ge kweekt over de hele aardkloot. „Pit komt hoofdzakelijk omdat we niet alleen voor ons eigen standje praten. Regionale pro gramma’s voor bijvoorbeeld Afrika ne men bij ons een belangrijke plaats in. Als er eenmaal een vertrouwensrelatie is ont staan gaan we kijken of we iets aan ont wikkelingssamenwerking kunnen gaan doen. Wij gaan er vanuit dat de mensen in bijvoorbeeld de Sahellanden er niets mee opschieten als ze via de radio allerlei inge wikkelde analyses horen waarom zij het zo slecht hebben. Wat zij willen weten is hoe ze irrigatiewerken moeten uitvoeren of hoe ze het eiwitgehalte in hun voedsel kunnen verhogen. We richten ons zoveel mogelijk op de zogenoemde lotsverbete ring. We zijn een tijdje geleden met een medische cursus in het Frans gestart voor Afrikaanse landen. Na verloop van tijd kregen we van het hoofd van een zieken huis daar een brief om meer informatie. Zo'n programma wordt dan naast infor matief ook erg nuttig. Het hoofd van dat ziekenhuis gebruikte onze informatie voor het opleiden van verpleegkundigen.” Een belangrijke plaats bij de Wereldom roep nemen de „transcriptieprogram ma’s” in. Dit zijn uitzendingen die hiér in Nederland worden gemaakt, waarna de banden naar het land, dat om zo’n pro gramma heeft gevraagd, worden opgestuurd alwaar ze worden uitgezon den. Er is een grote vraag naar dit soort programma’s en daarom des te vervelen der dat de Wereldomroep moet bezuini gen. „Tussen nu en 1980 moet de Wereld omroep vijf miljoen gulden inkrimpen. In 1927 lukte het Philips om als eerste in Europa een afstand van 12.000 kilometer je overbruggen met een korte golf zender. In de beginfase richtten de experimentele uitzendingen zich voornamelijk op Neder lands Oost-Indië. De zender bleek erg aan te slaan. Hierdoor werd immers de band met het moederland verstevigd. Dit succes was voor Philips aanleiding om een radio station op te richten onder de naam PHO- HI (Philips Omroep Holland-Indië). De co deletters van dit radiostation waren „PCJ”. De kortegolfverbinding met de ko lonie had tot gevolg dat besloten werd ook naar andere delen van de wereld te gaan uitzenden, eveneens op experimentele ba sis. Edward Startz was wegens zijn om vangrijke talenkennis de aangewezen man om een dergelijk project te verwezenlij ken. Hij kreeg opdracht de uitzendingen in verschillende talen aan te kondigen en de O70ndal< reacl*es van 9e luisteraars te peilen. De ezenil a popularity van Eddy Startz met zijn „Happy Station steeg gestaag. Tot de Tweede Wereldoorlog roet in het eten gooi de. Vijf jaar lang werden de uitzendingen [vanuit Nederland gestaakt. In Londen ging men echter door, zij het dan als pure I regeringsomroep. Na de oorlog, om pre- I cies te zijn op 15 april 1947 ontstond de Stichting Radio Nederland Wereldomroep met als doel de stem van Nederland in het De Wereldomroep is nog lang niet uitgezonden ze van ons

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13