GEELS: „NA DIE STRAFSCHOP KREEG IK VLEUGELS Goede vooruitzichten Leiden sportpuntiqj Overwinning voor Polen Sponsor voor Jan Lammers Zwartkruis ondanks 3-0 overwinning niet helemaal tevreden 1 w r k 75 1 99 JU w 25 1978 SPORT NOVEMBER DONDERDAG I 6 T I groene renders, ysteem keer 1 automa- e prijs? en 87,50 sinspot, in i of zwarte 5 Daar. Watt at die op zijn 114,75 A» i en vrou Ier en n ken...èl sledeia rtemon- lastviei. )m ze te (Van onze sportredactie) I (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. De overwinning - dik verdiend, dat zeker - kwam veel moeizamer JAN VAN DER NAT H MW—Cï WROCLAW. Naast Nederland-Oost- Duitsland werd nog een wedstrijd in groep vier in de voorronden van het Euro pees voetbalkampioenschap gehouden en wel het duel tussen Polen en Zwitserland. De 45.000 toeschouwers in Wroclaw zagen Polen met 2-0 winnen door doelpunten van Boniek in de 38e en Ogaza in de 57e minuut. Een verdiende zege voor Polen, dat tweemaal drie kwartier heeft aange vallen. De Belgische Nederlander verliet de doodlopende weg vijftien minuten voor tijd echter plotseling toen scheidsrechter Eriksson hem een confrontatie met zich zelf liet aangaan. Piet Wildschut demon streerde hoe je een penalty moet force ren zonder dat je in contact komt met een tegenstander („Ik dacht dat we niet Laag bij de grondse acties waren niet aan hem besteed en omdat de vleugelspe lers Rob Rensenbrink en René van de Kerkhof zich maar zelden realiseerden dat het sterkste wapen van Geels diens nauwelijks gecamoufleerde hoofd is, leek ook de zeventiende interland voor hem een ontgoocheling te zullen worden. In de slotfase kwam eindelijk Ruud Geels nadrukkelijk in beeld. Knap kopte hij een voorzet van Hovenkamp door op Rensenbrink, die echter met dezelfde LEIDEN. De hamvraag na afloop van het zeer enerverende duel tussen Parker Leiden en Juventud de Badalona (101-89), gisteravond in Leiden gespeeld in groep f van de voorronde in het toernooi om de Europese basketbalbeker voor landskampi oenen, bleef onbeantwoord. Is de marge van 12 punten voldoen de om zich in het hol van de vijand (in Badalona) te kwalificeren voor de finalegroep? Leiden-coach Blom was realistisch: „Wij moeten er daar voor waken ons niet in de openingsfase te laten overrompelen. In Spanje is het altijd lastig spelen en nog moeilijker om te winnen. Maar gezien onze spelopvatting in deze wedstrijd ben ik vol vertrouwen”. Geeft het programma Leiden al een licht voordeel, nog meer strafschop vleugels kreeg. In de laatste minuten besefte ik opeens weer dat ik er was. Dat verklaart ook dat tweede doel- voldoemng gaf woensdagavond het spel van de Leidse formatie in de met 2000 toeschouwers bruisende 5 mei-hal. Met name Arthur Collins, in de eerste helft goed voor twintig punten, en Mitchell Plaat dreven de massa tot buitensporig gedrag. Hun acties, in het eerste bedrijf goed ondersteund door een met scherp schietende Harry Kip (10) - geen alledaags beeld - stonden borg voor een agressief spelend Leiden. Deze basis aangevuld met de sober spelende Woudstra, Bruinsma en zwaargewicht Kyle voldeed zo goed dat Blom slechts zes spelers gebruikte. Zeer waardevolle krachten als Emil Hagens en Hans van Roden kwamen slechts twee minuten van de bank om hun vermoeide collega’s een korte rust te gunnen. punt van mij. We ging met z’n drieën naar de bal, maar ik was er wel net even eerder bij om in te koppen". dat het slot van de serie van acht wedtrij- den volgend jaar plaats vindt op vreemd grondgebied. ZANDVOORT. Jan Lammers zal in het komende seizoen definitief uitkomen in de formule I-races. De financiële proble men zijn opgelost nu over de inhoud van de sponsorcontracten overeenstemming werd bereikt met de Shagfabrikant Sam son. De directie van dit bedrijf sloot twee contracten af: één met de Shadow-renstal, waarvoor Lammers zal rijden en één tus sen Lammers en het bedrijf. De fabriek neemt in deze laatste verbintenis een optie van drie jaar op coureur Lammers. Met de sponsoring is een bedrag van om en nabij de 3 miljoen gulden gemoeid. Lt!). De besprekingen tussen de belangenor ganisaties FBO en VVCS voor de totstand koming van een CAO - een voorwaarde voor een subsidie aan het betaalde voetbal - zijn gisteren hervat. Hoewel nog nauwe lijks enige vooruitgang werd geboekt, zal het overleg op 1 december worden voort gezet. Het bestuur van de federatie voor Azia tische Spelen heeft onder druk van de Arabische Liga Israel uitgesloten van deel neming aan de Aziatische Spelen De KNAU heeft Rob Paule en Peter van Beusekom aangesteld als nieuwe bonds- trainers voor respectievelijk het speerwer pen en de sprint/estafette. Tom Okker is tot de laatste zestien tennissers, die deelnemen aan het indoor toernooi in Londen, doorgedrongen door de Westduitser Meiler met 6-1, 6-3 te vers laan. Bettv Stöve heeft de eerste partij in het eind toernooi voor het WCT-wereldkampi- oenschap voor dames in Palm Springs met 6-2, 6-0 van Martina Navratilova verloren. Aan de basis van die treffer stond John Metgod, de debutant van AZ’67, die afge lopen maandag in Zeist nog min of meer had gerekend op een volledige wedstrijd. „Ach, 't is natuurlijk al lang mooi als je bijna een helft mag meespelen. In het begin had ik wat problemen. Alles bij elkaar heb ik vijf minuten nodig gehad om warm te draaien. Niet zo gek natuur lijk, als je anders altijd ausputzer bent en nu opeens middenvelder, maar vooral dankzij die pass naar Geels vlak voor tijd kan ik tevreden zijn”. Dat was Geels zelf trouwens ook, al wilde hij wel toegeven dat hij zeker niet een van zijn beste voorstellingen had gegeven, ,,’t Is zonder meer goed voor mijn zelfvertrouwen dat ik voor het eerst twee doelpunten in een interland heb gescoord, maar fantastisch ging het allemaal zeker nog niet. Dat kwam vooral omdat ik me steeds wat moest laten terugvallen. Ik heb hard ge werkt en dat is ten koste van mijn voet bal gegaan". Geels was overigens van mening dat Nederland de spanning niet zo lang had behoeven vast te houden en al eerder verder had moeten uitlopen Hij Ruud Geels in duel met Jürgen Cray. Louk Sanders - al uitgeschakeld in het enkelspel - verloor in het HGT-toernooi in Taipei met zijn partner Borowiak van het Australische duo Marks/Edmondson. De setstanden waren 6-3, 3-6, 6-4. Voor het wereldkampioenschap zaal handbal werden de volgende wedstrijden gespeeld: Zwitserland-Israel 27-20, Portu- gal-Noorwegen 20-16, Oostenrijk-Italië 20- 16. Het bestuur van de Koninklijke Neder landse Baseball en Softballbond (KNBSB) heeft Hamilton Richardson (38) voor het komende seizoen benoemd tot manager van de nationale honkbalploeg. 1 ROTTERDAM. 75 minuten ontpop te Ruud Geels zich als een van de betere verdedigers van Oost Duitsland. In die periode ontregelde de spits gemakkelijk het spel van zijn medespelers en kon hij geen moment duidelijk maken waarom hij en niet Dick Nanninga in de punt van aanval was neergezet. Geels, toch al niet de balhandigste voetballer, en zeker niet in een vertegenwoordigend team, lag lange tijd met zichzelf en de bal in de clinch. vaart de bal weer terugkaatste. Geels zou echter toch nog een keer scoren. Op een manier, zoals alleen hij dat kan. John Metgod plaatste de bal precies op het hoofd van Geels, die zwevend het derde doelpunt liet aantekenen. Drie treffers derhalve van Nederland. Voor de derde maal in successie in deze voorronde van het EK. Een hoopgevend begin, waaraan echter nog niet al te veel conclusies mogen worden verbonden, om gevaarlijk. Zo kreeg Kische plotseling te veel ruimte op rechts en moest Schrijvers met één vuist redding brengen bij een inzet van Riediger. Het dichtst bij een doelpunt was echter weer Gerd Kische. Ook nu echter richtte hij zijn poging op zijn eigen doel na een knappe trekbal van Hugo Hovenkamp. Ruud Krol zorgde ervoor, dat de 38.882 toeschouwers de Oranjeploeg met een ap plaus naar de kleedkamer begeleiden. Twee snijdende dieptepasses bereikten Peters en Neeskens, die echter onzuiver waren in het geven van de voorzet. z Van de vleugels kwam overigens toch te weinig af. Rensenbrink en Van de Kerkhof slaagden er niet in het blonde hoofd van Geels te bereiken. De Anderlecht-spits kreeg vaak de bal over de grond aange speeld en dan is hij nu eenmaal niet de man, die veel kan uitrichten. Na de rust viel Nederland wat terug. Oost-Duitsland kwam daardoor wat meer in de aanval en werd door de Zweedse arbiter Ulf Eriksson van de gelijkmaker afgehouden, toen deze Luts Lindemann ten onrechte terugfloot wegens buitenspel. Nederland moest in die fase het midden veld enigszins prijsgeven. Dat kwam mede doordat Neeskens zich had moeten laten vervangen door John Metgod. Neeskens liep bij een van zijn kamikaze-acties een spierscheuring in het dijbeen op. Metgod had even tijd nodig om aan de voor hem vreemde plaats te wennen. Door twee fou tieve passes duurde het extra lang. Pas na bijna een half uur kwam Neder land terug op het niveau van de eerste helft. De aanzet daartoe gaf René van de Kerkhof met een fraaie, wegdraaiende voorzet, die echter niet alleen door Croy, maar ook door Geels werd gemist. De daaropvolgende inzet van Rensenbrink werd probleemloos verwerkt. Het verlossende tweede doelpunt liet op zich wachten tot een kwartier voor tijd. Jan Peters, hard werkend, maar weinig effectief, stuurde Piet Wildschut op de rand van buitenspel weg. De Twenteverde- diger speelde de bal langs Croy en liet zich, toen hij bemerkte, dat hij er niet meer bij kon, keurig over de Oostduitse doelman heen tuimelen. Eriksson tuinde erin en deponeerde de bal op de stip. Ruud Geels knalde laag en hard in: 2-0. De overwinning was binnen. Nederland wenste echter volledige zekerheid en bleef vergat daarbij evenwel dat een treffer van Oost-Duitsland kort na rust ten on rechte werd afgekeurd. Daarop concen treerde de Oostduitse bondscoach Georg Buschner ook zijn verdediging. „Linde mann stond zeker niet buitenspel. Wordt zo’n goal toegekend en wordt het 1-1 dan zie ik ons nog wel met een gunstig resul taat wegkomen”. Ook Rob Rensenbrink („Die drie dagen Zeist hebben me goed gedaan. Was ik thuisgebleven dan had ik zaterdag bij Anderlecht nog niet kunnen spelen") vond dat zijn ploeg „mazzel" had gehad: „Voor hetzelfde geld scoren die jongens drie keer, al moet ik er wel meteen bijzeggen dat wij kansen genoeg hebben gehad om tot zes doelpunten te komen". tijd met een schitterend doelpunt accen tueerde' „Het leek net of ik na die benutte aanvallen. Opnieuw kwamen de aanvals- patronen goed uit de verf. (Zwartkruis: „Dat was het grote winstpunt van deze wedstrijd”). Eerst nog via René van de Kerkhof en later via diens vervanger Adrie Koster. Een feit was echter dat Nederland maar één doelpunt scoorde, zoals ook Buschner vaststelde: „Het verraste mij dat Nederland niet regelmatig tot doel punten kon komen”. Of zoals Jan Peters opmerkte: „We hebben betere kansen gehad om doelpunten te maken dan de situaties, waaruit nu de goals zijn voort gekomen. Van de andere kant moeten we niet vergeten wat Piet Schrijvers allemaal voor ons heeft gered”. JAN PREENEN De stand in groep 4 is nu: Nederland 3-6, 2 Polen 2-4, 3 Oost-Duitsland 2-2, 4 Zwit serland 2-0, 5 Ijsland 3-0. Oostenrijk heeft in Wenen met 1-2 verlo ren van Portugal. De wedstrijd in groep 2 leek op 1-1 te worden afgesloten, nadat Nene (30e) en Schachner (71) voor respec tievelijk Portugal en Oostenrijk hadden gescoord. Alberto echter bepaalde de eind stand in de 91e minuut op 1-2. De stand in groep 2 is: 1. Oostenrijk 3-4, 2 Portugal 2-3, 3 Schotland 2-2, 4 België 2-2, 5 Noorwegen 3-2. In groep 3 versloeg Spanje Roemenië met 1-0. Asensi zorgde voor de enige tref fer in Valencia. Aan de leiding gaat Spanje met twee uit vieigevolgd door Roemenië (2-2), Cyprus (0-0) en Joegoslavië (2-0). De afscheidswedstrijd voor de vroegere Westduitse bondscoach Helmut Schön, tussen West-Duitsland en Hongarije, moest bij een 0-0 stand na 15 minuten in de tweede helft gestaakt worden, omdat de mist te dicht was geworden. Joegoslavië versloeg de Griekse voet balploeg in Skopje met 4-1. Het was een wedstrijd voor de Balkanbeker. België heeft in en tegen Israel een vriendschappelijke wedstrijd met 1-0 ver loren. Peretz maakte het Israëlische doel punt. Anderlecht en Liverpool hebben beslo ten de wedstrijden om de Supercup op 4 (Brussel) en 18 december te houden. Engeland en Joegoslavië speelden in het Europese jeugdtoernooi voor landen ploegen met 1-1 tegen elkaar gelijk. Span je versloeg Portugal met 1-0, Frankrijk won met 3-0 van Polen en West-Duitsland zegevierde met 3-0 over Hongarije. Nederland: Schrijvers, Van Kraay, Brandts, Krol, Hovenkamp; Wildschut, Neeskens (Met god), Peters; Van de Kerkhof (Koster), Geels en Rensenbrink. Oost-Duitsland: Croy; Kische, Dörner, Schnuphase, Weber; Eigendorf (Netz), Hafner, Lindemann, Schade (Peter); Riediger en Hoff mann. niet onaantrekkelijke duel tussen Nederland en Oost-Duitsland als eindresultaat reekreeg, gaf een vertekend beeld. Niet qua kansen, want de Oranjeformatie had er erg fel gehad. Die echter werden niet benut. De doelpunten kwamen voort uit andere ituaties. Bovendien werden de tweede en de derde treffer (heide van Ruud Geels) pas rg laat toegevoegd aan de inzet in eigen doel van Gerd Kische. die in de zeventiende linuut de score openbrak. Vandaar dat bondscoach Jan Zwart- truis achteraf allerminst tevreden was, net name waar het de eerste helft betrof. ,De speelwijze van de Oostduitsers heeft ne niet verrast”, aldus de bondscoach hadden die enorme muur echter eer ier moeten slechten. Dat voortdurende stormen heeft erg veel conditie gekost en inede daardoor werden er te veel kansen mbenut gelaten.” De voorbereiding tot de doelrijpe kan sen was echter vaak een lust voor het oog. De linies sloten goed aan. Verdedigers (Hovenkamp en Krol) durfden lange pas ses te geven, die de verdediging van de Oostduitsers voor de nodige problemen stelden. De ploeg van Georg Buschner was in de afweer vaak paniekerig en bang. Behoedzaam in de opbouw, die werd uitge voerd in een ontstellend laag tempo. Be halve dan op de momenten dat er een beetje ruimte was. Dat gebeurde slechts sporadisch, omdat het Nederlandse mid denveld (Neeskens, Peters en Wildschut) snel en goed stoorde. De ruimte ontstond voor de Oostduitsers uitsluitend op de vleugels. De eerste keer in de achtste minuut, toen gelegenheids- rechtsachter Van Kraay niet op zijn plaats was en Weber wegsprintte. Hij kon de bal echter niet goed onder controle krijgen, »dat een eenvoudige achterbal het gevolg was. Controle miste ook Ruud Geels in de daaropvolgende minuten. Vandaar dat doelman Jürgen Croy zijn eerste echte actie kon bewaren tot de zestiende minuut. René van de Kerkhof zette twee man op het verkeerde been en Croy moest op zijn schot gestrekt naar de hoek. Een minuut later leverde het „Sturm und Drang”-voet- bal van Nederland succes op. Neeskens en Hovenkamp zaaiden weer eens paniek in de DDR-defensie en Gerd Kische werd zo het nauw gedreven, dat hij met een fraaie boogbal zijn eigen doelman passeer de: 1-0 Die tegenvaller viel de Oostduitsers Waar op de maag. Machteloos moesten zij ioekijken hoe de ene na de andere aanval °P hen af kwam. Daarbij hadden ze het geluk, dat de zuiverheid ontbrak. Anders sou Nederland al halverwege op een riante voorsprong hebben gestaan. Dat gebeurde nu niet, omdat Croy geen problemen had Net schoten van Ruud Krol en Ruud Geels. De tegenaanvallen bleven in die fase tot een minimum beperkt, maar waren wel Heil'101 slanrt dan de k’1 le cijfers op het scorebord deden vermoeden. De 3-0, die het beslist (ADVERTENTIE) I De inleiding tot het tweede doelpunt van Nederland. Piet Wildschut kan de bal niet meer bereiken en laat zich vallen, zonder dat doelman Croy hem aanraakt. „Oostduitse muur te laat geslecht” mochten klagen dat we die elfmeter kre gen. Het enige wat ik kon doen was vallen en dat heb ik duidelijk niet voor niets gedaan"), waarna Ruud Geels de rol van strafschoppennemer werd opge drongen. „Rensenbrink, Neeskens of ik zou de penalty nemen. Neeskens was al vervangen toen die situatie zich voor deed en Robbie was geblesseerd. Ik moest die strafschop dus wel nemen Je kan op zo’n moment moeilijk zeggen, laat een ander die bal maar nemen, ook al was ik er helemaal niet gerust op. Vorig seizoen heb ik met Ajax een strafschop gemist tegen Juventus en een paar we ken geleden schoot ik de bal tegen de paal toen we met Anderlecht strafschop pen moesten nemen tegen Barcelona. Ik heb toen gezegd, ik neem geen enkele strafschop meer. Nu ik het toch weer gedaan heb, kan ik alleen maar blij zijn, omdat ik nu misschien weer over het dode punt heen ben”. Het zelfvertrouwen leek al teruggekeerd aan het slot van de interland tegen Oost-Duitsland. Ook al omdat met de komst van Adrie Koster als vervanger van Van de Kerkhof meei- variatie werd aangedragen kwam Geels in de slotfase letterlijk en figuurlijk steeds nadrukkelijker boven zijn tegen standers uit. wat hij twee minuten voor

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 25