Spaanse rechter Motie-PvdA: 3,5 procent genoeg doodgeschoten Van Aardenne tegen motie CDA-fractie over proefboringen V Sadat: Vredesgesprek in ernstige crisis Cor Bruijn SLM-directeur overleden neemt ontslag Veel ongelukken in Tiroler Alpen Oproep in Staatscourant Villa kopen: Overheid over schat Kamercommissie wil auto cadeau loonstijgingen debat over KLM vastgelopen ten onrechte Shell-inspecteurs declareerden Besprekingen KLM-Air Maroc Damiate Pers Raad van bestuur Meneba zwicht IJmuider Courant V RAAD MHP: f E 1 E Vertegenwoordiger I DONDERDAG BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 1 6 NOVEMBER 4 D „N BE 1 set te gei vei oni als vrc (Cl vai col me bri de v wer heit Gez met situ en I gesl rom V nov har hui: de har hee in voe wiji hoe Nai plei sin; var de zijn (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De tarieven voor het openbaar vervoer moe ten in elk geval met vijf procent omhoog en niet met 3,5 procent zoals de afgelopen jaren het geval was. Dit deelde minister Tuijn man (Verkeer en Waterstaat) gis teravond in de Tweede Kamer mee bij de voortgezette behande ling van de begroting van Verkeer en Waterstaat. I Openbaar vervoer (Van onze redactie buitenland) 5 procent duurder Patria-bezetters boeken succes (Van onze Amsterdamse redacteur) (Vervolg van voorpagina) 1 (Van onze redactie binnenland) (Van onze redactie binnenland) 145,- kon de Shell vanmorgen nog niet vertellen. De inspecteurs reisden naar verschillen de werven in het buitenland om daar Shell-tankers te controleren tijdens onder houdswerkzaamheden. Om een zo gunstig mogelijk reparatierapport te krijgen, be taalden de werven de hotel- en verblijfs kosten en gaven de inspecteurs vakantie reizen voor het hele gezin. Terug in Rotterdam declareerden de in specteurs de gemaakte kosten. Hoeveel geld hiermee gemoeid is kon de oliemaat schappij vanmorgen evenmin meedelen. Twee van de betrokken inspecteurs heb ben na het bekend worden van de affaire onmiddeliijk ontslag genomen. De andere vijf krijgen van de Shell tot midden vol gend jaar de tijd op eigen initiatief ontslag te nemen. MADRID. De Spaanse rechter Juai Francisco Mateu is vanmorgen in Madrid doodgeschoten. Mateu was in de dagei van Franco president van een gerechtshui en heeft diverse malen Baskische natio- nalisten naar de gevangenis gestuurd. Beiden werden door leden van de ETA, de Baskische onafhankelijkheidsbeweging, om het leven gebracht. De moord op Mateu is de derde politieke moord in Spanje dit jaar. De eerste twee slachtoffers waren een generaal en de di recteur van het Spaanse gevangeniswezen. Het feit dat er nul- en minlijnen voor de deur staan, is dus helemaal niets nieuws, aldus de Raad MHP. Zelfs het zogenaamde modale inkomen (nu 30.000 bruto per jaar) is sedert 1973 nauwelijks gestegen. Wie een inkomen had van tweemaal modaal is in die vijf jaar met 4,6 procent in koopkracht achteruit gegaan, voor viermaal modaal werd een daling in koopkracht met 6-3 procent geconstateerd. Het ministerie van Sociale Zaken heeft over dezelfde vijfjaarlijkse periode voor het modale inkomen een stijging van 12,5 procent aangehouden, terwijl de Raad MHP op een stijging van 2,9 procent komt. De cijfers van sociale zaken voor twee maal modaal geven een loonstijging van 5,8 procent en voor viermaal modaal van 1 procent. Voor het verklaren van deze verschillen geeft de Raad MHP op dat de officiële becijferingen worden gebaseerd op een macro-economische (dus globale) loonont wikkeling. Deze cijfers geven een geheel vertekend beeld van de werkelijkheid. De enig juiste manier- om de inkomensontwik keling te meten, is volgens de Raad MHP het volgend van de ontwikkeling van indi viduele inkomens. Voor zijn berekeningen ging de Raad MHP uit van inkomensniveaus per 1 janu ari 1973, waarop de prijscompensaties werden toegepast en rekening werd ge houden met begrenzingen daarvan. gang van zaken doet zich vooral in de middengroepen voor. heid creërende voornemens van dit kabi net, waarvan immers ook Tuijnman deel uitmaakt. zijn collega van Financiën. Van Thijn vocht dit aan met erop te wijzen dat, op grond van een motie van vorig jaar, inge diend door Van der Doef (PvdA) en de huidige staatssecretaris van Verkeer, me vrouw Smit-Kroes (VVD) de tarieven in het openbaar vervoer niet sterker zouden VEENENDAAL. Bij aankoop van een half-vrijstaande, nieuw te bouwen villa in het Betuwse Ochten, krijgt de koper een auto cadeau. Dit aanbod doet een Veenendaals makelaarskantoor. Het gaat om een bouwproject van een Veenendaals aannemersbedrijf dat in Ochten villa's met uitzicht op de Waal gaat bouwen. De aankoopsom bedraagt, op 5000 gulden na, drie ton. de Israëlische regering gedaan geen be sluiten te nemen voordat het laatste stand punt en de laatste voorstellen van Egypte bekend zijn. Premier Begin van Israël en president Sadat zullen overigens de hen toegekende Nobelprijs voor de vrede op 10 december in de Noorse stad Oslo in ontvangst komen nemen. stijgen dan de kosten van levensonder houd. Hij diende daarop een motie van soortgelijke strekking in (Van onze redactie buitenland) INNSBRUCK. In de Tiroler Alpen kwamen het afgelopen zomerseizoen 38 mensen om het leven. Bijna 70 mensen liepen zware verwondingen op. Dit is giste ren bekend gemaakt door Wolfgang Ra- bensteiner, leider van de reddingsdienst in Innsbruck. De ergste ongelukken blijken niet bij het bergbeklimmen te gebeuren maar tijdens wandelingen. Uit een analyse van alle on gelukken is ook naar voren gekomen dat Westduitse mannen tussen 40 en 60 jaar de grootste risicogroep vormen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De vaste Kamercom missie voor Verkeer en Waterstaat vindt dat er een Kamerdebat moet komen over de gang van zaken bij de KLM in New York. In de Staatscourant verschijnt op korte termijn een oproep van de commis sie om gegevens ter beschikking te stellen De commissieleden willen met name worden geïnformeerd over het zwart-geld- circuit van de KLM, die vermenging van Kielmans privé-activiteiten met die van de KLM en over de overschrijding van be voegdheden van de KLM. De Kamercom missie ziet de informatie liefst schriftelijk toegestuurd. over de activiteiten van de KLM in de Verenigde Staten en over de general-ma nager van de luchtvaartmaatschappij in New York, Kielman. CDA-woordvoerder Van Houwelingen was gisteravond kwaad op minister Gin jaar van Milieuhygiëne. De bewindsman verweet vorige week „de maatschappij” nogal wat, aldus Van Houwelingen, doe lend op de kritiek van de minister op de vertraging die door maatschappelijk bleek te kunnen ontstaan. „Ik voel me wel verte- De formulering in de motie „voldoende duidelijkheid over de opzet van de experi menten en de criteria waaraan de resulta ten moeten worden getoetst”, was ook te gen het zere been van de minster. Hij heeft gisteravond tijdens de voortzet ting van het debat over de proefboringen ten behoeve van kernafval de motie van CDA’er Van Houwelingen de kamer nog niet ontraden. „Ik heb er moeite mee, omdat Van Houwelingen de criteria zo naar voren schuift”, aldus Van Aardenne. De motie van het CDA brengt de rege ring in een moeilijk parket. De minister van Economische Zaken wil dat er proef boringen worden gedaan om de resultaten daarvan in te brengen in de maatschappe lijke discussie. Ook de WD-fractie wil dat, weliswaar onder een aantal voorwaar den. De CDA-motie is echter niet mede-on- dertekend door de VVD omdat de CDA- motie verder gaat dan die van de VVD en ook verder dan wat Van Aardenne wil. De VVD-motie is ook al niet mede-onderte- kend door het CDA. De regeringspartijen zitten sinds gisteravond wat betreft de proefboringen dus op verschillende spo ren. De linkse partijen willen geen profebo- ringen alvorens de „brede maatschappelij ke discussie”, is afgerond. Het CDA con cludeerde gisteravond dat er te weinig inzicht is over de experimenten die de minister Van Aardenne en Ginjaar willen in de zoutkoepels in Drente en Groningen. DIRECTIE: Damiate Persb.v. Mr. H. C. van der Mije (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG. De besprekingen tussen Nederland en Marokko over de interpre tatie van de luchtvaartovereenkomst, die vorige week in de Marokkaanse hoofd stad Rabat zijn begonnen, zijn vastgelo pen. Als gevolg hiervan zullen KLM en Royal Air Maroc de staking van lijndien sten tussen de twee landen moeten voort zetten. De besprekingen werden gevoerd op di plomatiek niveau. Gewacht wordt nu op een Marokkaans initiatief Volgens de RLD zouden de Marokkanen de toezeg ging hebben gedaan een initiatief te ont wikkelen. (Van onze redactie buitenland) CAIRO-JERUZALEM. Volgens de Egyptische president Sadat bevinden de vredesonderhandelingen met Israël zich in een gevaarlijke crisis. Ook kondigde de president aan, dat de besprekingen met Israël zullen worden afgebroken als dat land zijn standpunt niet wijzigt. Sadat sprak gisteren tot hoogleraren en studentenleiders in Ismailia. De Egyptische president zei zijn gehoor, dat er „een lange weg is gegaan tijdens de besprekingen in Washington en we hebben 90 procent van die weg afgelegd. Thans bevinden we ons in een serieuze crisis”. Zowel Sadat als de Egyptische vice-pre sident Moebarak herhaalde dat de koppe ling in het vredesverdrag met de Palestijn se kwestie voor zover die betrekking heeft op de Palestijnse aanwezigheid op de Wes telijke Jordaanoever en Gaza-strook, voor Egypte als absolute eis geldt. In Jeruzalem is overigens grote verwar ring ontstaan door een bericht uit Cairo, dat teruggave van de Gaza aan Egypte een minimumeis is. Niet duidelijk is of die eis werkelijk is of zal worden gesteld. President Carter van de Verenigde Sta ten heeft intussen een dringend beroep op BUREAU. Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 M det ovei van een Moe tan( weg voo van de i verl star per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning D luid gen dier in 1 peri D ram doo mei geb fun, wat baa wor geb Et opei Me delij Ook op het punt van de tariefverhoging voor het openbaar vervoer had Tuijnman moeten toegeven aan de verlangens van bedrijf. Directeur J. Groot en waarne mend directeur S. van Brandwijk verlie ten het fabrieksterrein en de poort werd gesloten. Een deel van het personeel zou de nacht in de fabriek doorbrengen. Na overleg met de centrale onderne mingsraad in Utrecht besloot de raad van bestuur van het Menebaconcern het be sluit om Patria volledig te sluiten op te schorten. Er moet een commissie komen die zich gaat buigen over de situatie van de koekjesfabriek. Zowel Meneba als de vak bonden zullen in deze commissie vertegen woordigd zijn. Over veertien dagen moet er een advies van de commissie zijn. De voedingsbond FNV is niet tevreden met het jongste besluit van de Menebatop. „Over een opschorting van het besluit Pa tria te sluiten is volstrekt geen duidelijk heid”, zegt Loes Diepgrond van het VNF, „dat is in ieder geval niet uit de raad van bestuur naar ons overgekomen." De voe dingsbond van het FNV wil éérst een dui delijke uitspraak van de raad van bestuur over de eisen die gisterochtend tijdens het overleg op tafel zijn gelegd. Een van die eisen is dat Meneba zich bereid verklaart een aantal studies te maken die gericht zijn op het openhouden van Patria, ook op de langere termijn. Loes Diepgrond: „Al Meneba toch aan sluiting denkt, heeft een bemiddelingscommissie geen zin.” Het personeel van de Patriafabriek heeft zich intussen met volle kracht op de koek- productie geworpen. „We kunnen nu na tuurlijk geen misser maken”, zegt George van Voorden van de ondernemingsraad. De mensen zijn zeer gemotiveerd en ze zijn wel voor 200 percent aan de slag. De pro ductie wordt opgevoerd en het is te hopen dat de afnemers nu ook niet wegblijven. In andere takken van het Menebacon cern heeft het personeel zich met de Pa- tria-collega’s solidair verklaard. De leve ring van grondstoffen voor de crackers en koekjes is in ieder geval veilig gesteld. Oi de i een ren den teel hutj piel: Oud rech hebl (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Minister Van Aardenne van Economische Zaken voelt weinig voor een motie van het CDA waarin wordt uitgesproken dat de proefboringen in noordelijke zoutholtes onderwerp moe ten worden van de maatschappelijke dis cussie over kernenergie. genwoordiger van diezelfde maatschap pij", aldus Van Houwelingen. De CDA-motie waarover de Tweede Ka mer aanstaande dinsdag gaat stemmen, spreekt uit dat de besluitvorming over de proefboringen plaats dient te vinden „als onderdeel van de totale procedure en in houd van de voorgenomen brede maat schappelijke discussie over kernenergie” Ook vraagt het CDA dat de betrokken heid van de regionale besturen wordt „ge garandeerd”. De regering wordt gevraagd door uitvoering van de voorgenomen proefboringen „op te schorten tot hieraan is voldaan”. De VVD-motie constateert dat er „bij vele betrokkenen onduidelijkheid bestaat over de te volgen procedure bij de besluit vorming over de keuze van een aanvaart bare methode van opslag van radio-actid afval”. De proefboringen hebben ook gr» te ongerustheid en tegenstand opgerot pen, aldus de VVD-motie. Volgende weel dinsdag wordt over de moties gestemd. Tot teleurstelling van Ed van Thijn (PvdA) liet minister Tuijnman blijken geen enkele suggestie te zullen overnemen uit de twee plannen die de PvdA eerder deze week heeft gelanceerd om over een periode van vier jaar 21 000 arbeidsjaren te creëren, ter verhoging van de verkeers veiligheid en de aantrekkelijkheid van het openbaar vervoer. Als argument voerde Tuijnman aan dat zijn departement er niet is om werkgele genheid te scheppen. Waarop Van Thijn vroeg hoe dat dan zat met de werkgelegen- (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Er is iets mis met de loonontwikkeling in ons land. Dit conclu deert de Raad van Overleg voor Middel baar en Hoger Personeel (MHP) uit een onderzoek. Volgens deze vakcentrale heeft de overheid de loonstijgingen schro melijk overschat. In feite leven velen al jarenlang met een minlijn voor hun inko men, zonder dat zelfs te beseffen. Deze AMSTERDAM. Enkele uren na het bericht, dat het personeel de koekjes- en crackersfabriek Patria aan de Haarlemmerweg in Amsterdam had bezet, is de raad van bestuur van Meneba NV teruggekomen op het besluit de fabriek zonder meer te sluiten. Dezelfde raad van bestuur had gisteren eerder op de dag de eisen van de vakbon den om te praten over voortzetting van de fabricage met behoud van de werkgele genheid voor de 170 personeelsleden, afge wezen. Volgens de vakbonden gebeurde dit „op een genadeloze manier”. Het personeel reageerde op deze afwij zing spontaan met een bezetting van het De meeste romans van Cor Bruijn heb ben een sterke plaatsgebondenheid. Zijn verhalen spelen zich vaak in de Zaan af of in andere delen van West-Friesland. „Een zakkennaaier grijpt naar het geluk", „De zaadsjouwers” en „De strijd om de een hoorn" (dat ook voor het toneel bewerkt is) zijn daar voorbeelden van. Bruijn heeft het vaak betreurd dat hij zijn faam alleen ontleende aan Sil de Strandjutter. Hij wees dan op de vele andere boeken die hij van gelijk belang achtte. Zo zijn met name zijn historische romans nooit erg bekend geworden. Een voorbeeld daarvan is de verzetstrilogie die in de Duitse bezettingstijd ontstond en die in de tijd van Karei de Stoute is gesitueerd, „Vreemde macht, vrijheid en ochtendsche mering". In weerwil van de grote populariteit die zijn boeken als Sil de strandjutter verwier ven is Cor Bruijn nimmer een (literaire) prijs toegekend, hetgeen meer als streek romanschrijver bekend staande auteurs is overkomen. (Van onze redactie binnenland) PARAMARIBO/DEN HAAG. Dire, teur B. T. Maes van de Surinaamse Luci vaartmaatschappij (SLM) heeft ontsli genomen. Gedurende een overgangsperi de zal Maes nog aanblijven. Dat verschil van anderhalf procent, zo stortte CDA’er Cornelissen zich als verde diger van het kabinet in het debat, bete- BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 kent per gulden tariefkosten een verschil van slechts anderhalve cent, zo hield hij Van Thijn voor Tuijnman kondigde aan een onderzoek te zullen instellen naar aanleiding van de suggestie van mevrouw De Boois (PvdA) over de jaarkaart van de NS om niet het trouwboekje, maar het duurzaam samen wonen als uitgangspunt te kiezen om voor de jaarkaart in aanmerking te komen. De VVD'er Van der Ven kwam met een motie om de maximum snelheid op auto snelwegen te verhogen tot 120 kilometer per uur. Hij wees erop dat de 100-km-grens nu, zijn oorsprong vindt in de brandstof- schaarste van vijf jaar geleden, toen Ne- jerland (alsmede de VS, Portugal en Zuid- Afrika) door de Arabische landen werden uitgesloten van olieleveringen. Nederland loopt nu uit de pas met alle omringende landen, aldus Van de Ven. Boer Koekoek keurde Tuijnmans hele beleid af omdat er op de trams in de grote steden geen conducteurs meer zijn, en dat vond hij onaanvaardbaar. Het debat wordt volgende week dinsdag voortgezet. I ROTTERDAM. Zeven scheepvaartin- specteurs van Shell hebben zich de afgelo pen drie jaar schuldig gemaakt aan het opgeven van valse declaraties en het aan nemen van gratis vakantiereizen. Dit is gebleken uit een onderzoek dat door de directie van Shell is ingesteld nadat ge ruchten uit het buitenland waren gekomen over het aannemen van steekpenningen door de inspecteurs. Of er inderdaad steekpenningen in ontvangst zijn genomen Reden dat de commissie tot deze opval lende maatregel heeft besloten is de „te grote terughoudendheid die staatssecreta ris mevrouw Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat heeft betracht, bij het verstrek ken van gevraagde informatie”, zoals een commissielid het uitdrukte. Zodra de Ka mercommissie over voldoende informatie beschikt, zal mevrouw Smit-Kroes voor een nieuw gesprek worden benaderd. Vooruitlopend daarop zal de commissie een aantal vragen aan de staatssecretaris stellen. Het PvdA-Kamerlid Rienks wil van de bewindsvrouwe de lijst met namen van politici hebben die gratis KLM-tickets heb ben gekregen. Hij vindt het niet acceptabel dat Smit-Kroes de lijst vertrouwelijk wil behandelen. Zoals bekend heeft de staats secretaris eerder laten weten geen aanlei ding te zien voor een onafhankelijk onder zoek naar de genoemde KLM-activiteiten. De ontslagname vloeide voort uit bespreking van Maes met de raad vi commissarissen van de SLM. Na aflw van dit gesprek werd bèkendgemaakt d enerzijds publikaties over vermeende! nanciële onregelmatigheden van Ma werden betreurd, maar anderzijds ond( de huidige omstandigheden aan beëind ging van het dienstverband van Maesd voorkeur moest worden gegeven. De PvdA wil dat de Loontechnisch Dienst (LTD) een onderzoek bij de SLMei andere buitenlandse luchtvaartmaai t schappijen instelt naar de naleving van d wettelijke eisen met betrekking tot ht minimumloon en andere arbeidsvow waarden. De socialist Rienks wil dat minister AI beda van Sociale Zaken de Kamer over dl resultaten van het onderzoek inlicht 11 Kamervragen uitte Rienks twijfels aandt naleving van de regels. s5- Sadat met achter hem een levensgrote afbeelding van zijn persoon, tijdens de rede in Ismailia. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - f 14,35 41,30 f 55,- 162,50 ƒ215,- 0,70 w

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4