hter en en n VVD en CDA verontrust over teur lag ,Kraakakties in Oud-IJmuiden FRACTIES VOL BEGRIP VOOR voor jongeren de enige uitweg ILLEGALE WOONSITUATIES OMAR KhaVam ters I vacature bij GGGD Velsen raadsleden uiten bezorgdheid irant Een begrip in Perzen Koop een Oosters tapijt met de zekerheid van TIJDENS BEGROTINGSDEBAT REICHENFELD (PVDA) OVER ACHTERSTALLIGE REKENINGEN Economie Julianakade „Spoedeisend” 1,2 miljoen I I f J DONDERDAG 16 NOVEMBER VELSEN-IJMUIDEN 19 7 8 4 „MET EEN ARTS AAN DE TOP KWETSBARE SITUATIE Harde lenzen vanaf 300,- p p Nieuw Silicon-lenzen (Van onze verslaggevers) VELSEN. De vestiging van een tandart- sengroepspraktijk in IJmuiden lijkt opnieuw te stagneren. Tijdens de behandeling van de gemeentelijke begroting voor 1979 hebben verschillende raadsleden gisteravond hun ver ontrusting uitgesproken over het „gerucht” als zou die vestiging van de baan zijn. Me vrouw M. I. L. L. van Laake-Theunissen (CDA), F. G. van Hoek (VVD) en mevrouw N. van Overmeeren-Bruin (PvdA) verzochten het college over deze zaak te worden geïnfor meerd omdat naar hun idee de aanbiedings brief van het college in dat opzicht onvoldoen de duidelijk zou zijn. Zachte lenzen vanaf 400,- p.p. (Van onze verslaggever) VELSEN. Nieuwbouw en re novatie waren woensdagavond de harde noten binnen het Velsense huisvestingsbeleid waar geen van de fracties bij de begrotingsbe handeling met goed fatsoen om heen kon. Berusting overheerste in de verklaringen die de woord voerders van de diverse fracties wijdden aan deze voor Velsen zo hoog opgelopen problematiek. Namens de D’66-fractie in de raad Pleitte mevrouw Maes voor oplos singen op korte termijn zolang van een werkelijke leniging van de huizennood geen sprake kan zijn. I JANSSTRAAT 56, HAARLEM TELEFOON 320118 BEGROTING VELSEN 1979 Vestiging groepspraktijk tandartsen stagneert iland) maatschap Iedere begroting blijft natte vinger-werk F. F. J. Reichenfeld (PvdA) (ADVERTENTIE) gebied van het gemeentelijke waterlei- b.v. pn 50 uitend P. H. M. Rootjes-Nabben (VVD) (ADVERTENTIE) NTACTLENS INSTITUUT Tl ie politieke aerste twee il en de dl- seniswezen. D. H. Kuijper (Progressief Velsen) wilde nader worden geïnformeerd over de ont wikkelingen rond de aanleg van een Cen trale Antenne Inrichting en vestigde de aandacht op de minimale verbinding van Velsen-Noord op het openbaar vervoernet. Hij toonde zich teleurgesteld over het feit niets in de aanbiedingsbrief te hebben terug gevonden over vorderingen op het gebied van de energiebesparingen. Met name over het isotheek-projekt, dat in de nota over de energiebesparing was ge noemd wilde Kuijper wel iets meer weten. chter Juai i in Madrid i de dagen lereehtshol sc he natie- estuurd. de ETA.de sbeweging, Tweede Ka- t stemmen, ing over de vinden „at dure en in- rede maat- rnenergie". betrokken wordt „ge it gevraagd ■orgenometi tot hieraan dat er „bij leid bestaat j de besluit i aanvaard radio-actid en ook gr» d opgero jende weel gestemd. Uitgangspunt van het drietal was om in de gezamenlijke praktijkruimte een komplete tahdheelkundige dienst op één adres te vestigen. Van gemeentezijde werd alle mede werking verleend om de ambitieuze plannen te realiseren. Het nieuwe breekpunt lijkt nu echter te zijn dat de kostprijs van het totaalprojekt beduidend hoger komt te liggen dan aanvankelijk werd verondersteld. Daarbij speelt uiteraard een rol dat de groepspraktijk in eerste instantie door vijf artsen zou worden gerealiseerd. Het drietal bleef echter over toen twee van hun collega’s voorzagen dat als gevolg van ambtelijke rompslomp de zaak onnodig zou stagneren, althans minder snel zou kunnen worden verwezenlijkt als zij wensten. van de bestaande huisvestingsmogelijkhe- den onderstreept wordt. Na de D’66- woordvoerster sprong mevrouw Rootjes namens de WD-fractie in de bres voor de jonge woningzoekenden in Velsen voor wie de kans op een huis binnen redelijke termijn wel heel gering is. Wethouder K. W. Bijl van volkshuisvesting deed gevoer de kraakakties in Oud-IJmuiden onlangs tegenover een verslaggever van de IJmui- der Courant af als een modieus randver schijnsel, een kwalificatie waar mevrouw Rootjes het toch wel wat moeilijk mee had. Zij wees op het schrijnende huizentekort vooral onder jonge woningzoekenden in Velsen en vond deze problematiek met de gewraakte uitspraak van de wethouder schromelijk onderschat. Zij wees wethou der Bijl op een wetswijziging die op stapel staat om bewoning van slooppanden te vanaf 500,- p p. met alle voordelen van zowel de harde als de zachte lenzen, maar zonder de nadelen toch gerealiseerd kunnen worden zonder afbreuk te doen aan het uitgangspunt van komplete gebitsverzorging op één adres en niet te hoeven denken aan een bedrag in de orde van grootte van 1,2 miljoen gulden. Want zo ligt het ongeveer vergemakkelijken „In hoeverre wil de wethouder die nieuwe mogelijkheid gaan benutten?” vroeg zij. Vanuit de WD-frac- tie werd tenslotte meer aandacht gevraagd voor woonvoorzieningen ten behoeve van kleinere (een- en tweepersoons) huishou dens, een categorie die naar verwacht over tien jaar 65 percent zal uitmaken van het groeiende leger van woningzoekenden in Velsen. Reichenfeld’s fractiegenoot K. Bot sprak zijn bezorgdheid uit over de economische ontwikkelingen in het IJmondgebied. Hij vroeg zich af of het college zich niet uitslui ten voor onrendabele investeringen werd door Reichenfeld aangevochten. Zowel de CPN'er Th. Kruisman als CDA-woordvoerder Van Veelen hamer den op snelle bebouwing van nog open plekken in de bebouwde kom van Velsen. Van Veelen maakte zich namens zijn frac tie sterk voor een zo groot mogelijke ver scheidenheid van woningtypes bij nieuw bouw (koop-, premiekoop en zogenoemde sociale bouw) en wilde daarbij naast de woningstichting Velsen ook de Velsense woningbouwverenigingen betrekken. Spreiding van macht gaf hij daarvoor als motief. Bij het opvullen van opnieuw de Velsense „witte vlekken” wilde hij bij voorkeur Velsense bouwbedrijven inscha kelen. De commissie volkshuisvesting wilde hij nauwer dan tot dusver betrekken bij het vooroverleg over Oud-IJmuiden. „Ook nu door het optreden van een wijkcomité voor dit gebied een ondoorzichtige situatie is ontstaan". Schuift dit comité de raads commissie aan de kant? zo vroeg Van Veelen zich af. De CDA-woordvoerder wil de vanuit het college meer duidelijkheid op dit punt. 19.00 uur 2.30 uur 9 In afwachting van definitieve beslissingen is tandarts G. Raaff aan de slag gegaan in de praktijk van de IJmuiden- se tandarts Van Anken die het om gezondheidsredenen wat kalmer aan moet doen. Zijn collega Van Tuyl verblijft in militaire dienst en de derde man J. Craane is ingetrok ken bij Zonneberg aan de Julianakade. Het drietal ziet het nog steeds wel zitten in IJmuiden en lijkt - in tegenstelling tot de angst van genoemde raadsle den - helemaal niet van plan Velsen de rug toe te keren. Naast het nieuwbouwplan aan het Moerbergplantsoen overwegen de tandartsen de mogelijkheid om hun plan nen gestalte te geven in het pand van collega Zonneberg aan de Julianakade. „Daarvoor lijkt de momenteel be schikbare ruimte niet helemaal toereikend”, aldus Zonne berg. „We bekijken gewoon wat de beste oplossing is. Je zou kunnen denken aan verbouwing van mijn pand waar door ruimte wordt gewonnen. Maar zelfs een vestiging aan het Moerbergplantsoen is nog niet eens helemaal van de baan.” Overigens is Zonneberg vol lof over de medewerking die zijn collega’s hebben ondervonden van de zijde van de gemeente. „Men stond open voor de plannen en ook de grondtransactie gaf nauwelijks problemen. We hopen met dezelfde medewerking mogelijk in een andere richting de groepspraktijk toch te realiseren. Mevrouw Rootjes drong op spoed aan bij de tenuitvoerlegging van zogenoemde witte-vlekkenplannen en de renovatie dan wel sloop en nieuwbouw in de wijk Oud- IJmuiden. De fractie heeft geen enkel zicht op het type woning waaraan hier en elders in Velsen behoefte bestaat. Mevrouw Root jes vroeg hiervoor meer aandacht bij het woningbouwbeleid dan tot dusver het ge val is. Aan het slot vroeg zij om meer informatie over Oud-IJmuiden vanuit het college naar de commissie volkshuisves ting toe ook als van definitieve plannen nog geen sprake is. Een beleidsnota over dit saneringsbeleid, onlangs toegezegd in de commissie volkshuisvesting, noemde zij een stap in de goede richting. Den Haag: Laan 10, tel. 070-651932 Beverwijk: Beverhof 40-41, Breestraat, tel. 02510-26124 Hilversum: ’s-Gravenlandseweg 35. tel. 035-234781 ninister Al mer over dl inlicht. I* jfels aandi saneringsgebied Oud-IJmuiden die op het punt van inspraak over de toekomst van hun eigen wijk langs wel heel duistere paden zijn geleid. De betrokken bewoners dienen vanaf het allereerste begin in de gesprekken over nieuwbouw, renovatie dan wel woningverbetering te worden be trokken. „Een aarzelende houding van de overheid wekt meer wantrouwen dan een dreigend zwijgen”, voegde zij daar veelbe tekenend aan toe. „Tijdige informatie werkt een stuk sneller dan gegroeide ach terdocht met moeizaam vergaderen weer weg te werken”, zo besloot zij haar fractie- bijdrage over het punt „Volkshuisves ting”. Met het eerdere pleidooi voor de huizenkrakers in Oud-IJmuiden haakte zij in op een uitspraak van B. en W. in de aanbiedingsbrief bij de begroting 1979 waarin de noodzaak van optimaal gebruik In de zogenoemde witte-vlekken waarover in de aanbiedingsbrief onder „Volkshuis vesting" gesproken wordt (gaten in de ste delijke bebouwing) wilde hij liefst huizen voor kleinere gezinnen gebouwd hebben. Voor een evenwichtig woningtoewijzings beleid noemde hij samenwerking tussen de IJmondgemeenten absolute noodzaak om in dit gebied tot een evenwichtige be volkingsopbouw te komen. dingbedrijf vrij stabiel genoemd. Lande lijk is de tendens vergroting van de toe voer van oppervlaktewater naar de duinen waar de zandlaag als filter werkt. Me vrouw Rootjes waarschuwde voor moge lijke ongunstige gevolgen van vergrote toevoer van oppervlaktewater voor de duinflora en vroeg om extra filtersyste men voor zuivering vooraf om nadelige gevolgen voor de plantengroei te vermij den dan wel binnen aanvaardbare grenzen te houden. D. Kuijper van Progressief Vel sen toonde zich een fel tegenstander van een samensmelting van de BDZK, de regi onale drinkwatervoorziening voor Zuid- Kennemerland, met het provinciaal water leidingbedrijf in Noord-Holland en her haalde het eerder geuite fractiestandpunt over de Velsense drinkwatertarieven. Hij vroeg de verschillen tussen de diverse ta riefgroepen bij de waterleverantie bij de eerstvolgende verhoging „glad te strij ken”. In de commissie financiën is eerder dit jaar overeenstemming bereikt over een gelijkmatige stijging van de verschillende tariefgroepen die het Velsense waterlei dingbedrijf aanhoudt. De communist Kruisman deelde het standpunt van Kuijper aangaande de drinkwatervoorziening die nu in Zuid- Kennemerland regionaal behartigd wordt. Bij het college informeerde hij na de stra tegie die de regionale samenwerking op dit punt veilig zal moeten stellen. Graag wilde hij weten welke lijntjes Velsen naar het ministerie toe heeft uitgezet om de BDZK als zelfstandige waterleverancier te laten voortbestaan. Hij vroeg naar de grootte van (door het rijk) toegezegde saneringsbijdragen voor Oud-IJmuiden voor bestaande zowel als reeds gesaneerde panden en drong even eens aan op het intact houden van voor renovatie bestemde huizen om zolang dat kan als doorstromingswoning dienst te doen. Kamerverhuur (via een op te rich ten kamerverhuurbureau) werd door Van Veelen als (noodoplossing genoemd om aan de vraag naar tijdelijke huisvesting tegemoet te komen. Hij sloot met een pleidooi voor woningrenovatie maar niet tegen elke prijs. „Renovatie mag geen heilige koe worden”. Met drie aan de Amsterdamse Universiteit afgestudeer de tandartsen was het gemeentebestuur eerder dit jaar tot overeenstemming gekomen omtrent de vestigingsplaats van een dergelijke groepspraktijk. Gekozen werd voor een locatie op de hoek van de Stephensonstraat en het Moerbergplantsoen. Een plek die de instemming van de tandartsen G. Raaff, J. Craane en K. van Tuyl kon wegdragen nadat zij aanvankelijk een voorkeur hadden voor een terrein aan de Planetenweg. Hoewel in het begin van dit jaar al duidelijk werd dat 1 juli als streefdatum om de groepspraktijk te openen moeilijk haalbaar zou zijn, vertrouwden de artsen er toch op dat zij 1 januari 1979 van start zouden kunnen gaan. tend bezig hield met de grote bedrijven maar ook voldoende aandacht had voor de kleine en middelgrote bedrijven. Vervol gens bracht Bot de visserij ter sprake. Hij wenste te worden geïnformeerd over wat er was gebeurd met de nota over het visserijbedrijf in IJmuiden en was be nieuwd naar het antwoord van de minister van Verkeer en Waterstaat op de brief van het college waarin de problematiek van dat bedrijf onder de aandacht van de bewindsman was gebracht. H. van Leeuwen (CDA) hield een badine rend betoog over de economische IJmondsproblematiek en vroeg zich af of nog braak liggende gronden niet zouden kunnen worden benut voor het aantrek ken van industriële of dienstverlenende bedrijven. Van Leeuwen verzocht de mid denstand tijdig te betrekken in plannen die gemaakt zouden worden voor de vesti ging van de winkelstand in de Velser- broekpolder. Hij wees op fouten die ten aanzien daarvan zijn gemaakt bij de bouw van Zeewijk en achtte die niet vatbaar voor herhaling. Tandarts A. J. J. Zonneberg, die in 1976 een praktijk opende in het pand aan de Julianakade 10 heeft van het begin af aan de vestiging van de groepspraktijk gestimu leerd en zijn jongere collega’s met raad en daad terzijde gestaan. Dat er nu plotseling toch weer een kink in de kabel komt betreurt hij evenzeer als het drietal. Hij acht het echter voorbarig om te stellen dat de vestiging van de groepspraktijk van de baan zou zijn. Hij bevestigt dat het inderdaad de financiën zijn die de bebouwing aan het Moerbergplantsoen minder aantrekkelijk heeft gemaakt dan die aanvankelijk leek. „Er werd gespeeld‘met de gedachte dat het mogelijk moest zijn om met een bedrag van circa 800.000 gulden de plannen van de praktijk te verwezenlijken. Door onvoorziene omstandigheden kwam daar ongeveer de helft van dat bedrag bij. Het heeft ons aan het denken gezet op welke manier de plannen (Van onze verslaggevers) VELSEN. PvdA’s fractievoorzitter F. F. J. Reichenfeld heeft zich kritisch uitge laten over de beperkte mogelijkheden van de post „onvoorzien” in de gemeentelijke begroting voor 1979. Een bedrag van 862.000 gulden achtte hij niet groot te meer waar de raad door enkele besluiten (aankoop bosgebied Hoogergeest, wedde 5e wethouder) al aan dat bedrag is gaan knabbelen. Ook de belasting van deze rekening met een bedrag van 96.700 gul den voor rente en afschrijving van kredie- door D. Kuijper van Progressief Velsen en mevrouw Rootjes van de WD ter sprake gebracht. De laatste wees op de unieke functie van het duingebied voor de drink- waterleverantie maar tegelijk de kwets- Alle prijzen inclusief behandeling en controlebezoeken na aflevering Een afspraak verplicht u nog tot niets. nland) 3. Diro baarheid ervan. In de aanbiedingsbrief imseLucb wordt het waterverbruik in het leverings- eft ontsli gangsperl D. Kuijper van Progressief Velsen vroeg om een jaarlijkse woningbouwproduktie van 250 vooral kleinere woningen tot 1982. Naar zijn mening voldoende voor de periode voorafgaand aan de bebouwing van de Velserbroek waar in een niet te verre toekomst vierduizend huizen komen. Reichenfeld was overigens de enige spreker die zich leek te hebben verdiept in de financiële perikelen van de gemeente die woensdagavond ter discussie kwamen bij de hoofdstukgsgewijze behandeling van de begroting. De socialist gaf het colle ge in overweging om de verhouding wat recht te trekken en daarvoor „iets” te doen met het batig saldo van 1977 en het restant van de post onvoorzien 1978. Hij noemde de begroting overigens „natte-vinger- werk” zolang de jaarrekeningen niet bij de Provincie zijn ingediend en voorzag voort durende moeilijkheden uit die hoek zo lang die zaak niet in orde zou zijn ge bracht. Grote vraagtekens plaatste Reichenfeld bij de begrotingen van het gemeentelijke gas- en waterbedrijf. Ondanks geraamde positieve saldi leek het hem niet denkbeel dig dat er in werkelijkheid toch negatieve bedrijfsresultaten uit zullen komen. Hij bepleitte een meerjarenbegroting voor de gemeentelijke reiniging en kon zich moeilijk verenigen met een verhoging van het reinigingsrecht met 17 percent terwijl de likwidatiekosten van het Cen traal Afvalverwerkingsbedrijf IJmond (CAIJ) nog niet eens zijn verwerkt of schoon die wel in 1979 worden verwacht. De liberaal Van Hoek liet eenzelfde ge luid horen. Hij informeerde naar de gevol gen van de nu vacante artsenplaats bij de dienst voor de lopende werkzaamheden en in het bijzonder de voortgang van het periodieke geneeskundige onderzoek. De drinkwatervoorziening werd als randgebied van het punt gezondheidszorg situatie verkeert. Mevrouw I. L. L. van Laake van het CDA vond een uitspraak van B. en W. in de aanbiedingsbrief over een „aanvaardbare bezetting” wel erg eufemistisch gesteld en noemde de personeelssituatie met een te gering aantal bevoegde medici ronduit kritiek. (Van onze verslaggever) VELSEN. Bij de fracties van het CDA en de VVD in de Velsense gemeenteraad werd woensdagavond bij de behandeling van het begrotingshoofdstuk Volksgezond heid ongerustheid uitgesproken over de personeelsbezetting van de Geneeskundige en Gezondheidsdienst in de gemeente Velsen die volgens woordvoerders van deze fracties met zegge en schrijven één gekwalificeerde arts aan de top in een wel heel kwetsbare Het pand Julianakade 10 waar de praktijkruimte van tandarts Zonneberg is gevestigd en die mogelijk geschikt zal worden gemaakt vooreen groepspraktijk ten behoeve van een komplete gebitsbehandeling. ort uit a e raad vi Na aflot gemaakt dl •meende I van Ma zijds ondi an beëind an Maes d ■en. a technisch j de SLMei tvaartmaal ving vand ing tot hf rbeidsvooi Ongeacht de juridische afpecten noem- *e zij bewoning van leegstaande huizen een bruikbare noodoplossing. „Het probe ren waard”, zei zij. „Onze woningzoeken den zijn niet geholpen met een luchtkas- •eel in een verre toekomst maar met een "utk in het heden”, zo besloot zij haar Pleitrede voor de vele jongeren die in uud-IJmuiden als kraker het toewijzings- recht inmiddels in eigen handen genomen «ebben. Enn krachtig pleidooi voor optimale openheid bij de voorbereiding van renova- “e- dan wel nieuw bouwplannen had dui- ®lijk betrekking op de bewoners van het Kosteloos advies en voor-onder- zoek Snelle levering Proeftijd voor alle lenzen 2 maan den CONTACTLENZENSPECIALIST con HAARLEMS C^l

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5