DAGBLAD VOOR BEVERWIJK, HEEMSKERK EN VELSEN Verzet tegen aangekondigde ontslagen Kamer verwerpt motie PvdA Staalproduktie Hoogovens voor 1978 overtreft verwachtingen I Vanavond ERASMUS Haarlem weer opgeschrikt door verzakking huizen 3ó vanderpol alcoholcontrole - 3 vandaag: Artsenkoffer met het weer vergif gestolen aangevallen en met mes bedreigd J f Wijsmuller gaat „Atlantic” boven water halen het woord is aan... Roeien Verwey-expositie Wild schieten En verder Vrouw door man VVV-NS airconditioning..? Naar tweede fase VERMOEDELIJK TE KORTE HEIPALEN dl veel bewolking agenda pagina 7 „Liggen in het gras” KUNST- EN antiekveiling g||p: ■B kW I VRIJDAG 17 NOVEMBER 1978 (ADVERTENTIE) 2 Lord Dewar: 69ste jaargang no. 13 I 2 (Van onze verslaggevers) y NIEUW: Toon Hermans F*. Openingstijden: Iedere dag van 20.00-2.00 uur In 't weekend tot 4.00 uur Weerrapporten Binnen- en buitenland Achtergrond Plaatselijk nieuws5,7,9,13, Toerisme21 Kunst17 Radio en televisie/Strips.... 23 Economie29 Beurs28 Sport31,33 Amsterdam15 Puzzel27 Bibliotheek27 Gastenhoek13 Modejournaal25 Schrijvende lezers25 Er even tussen uit27 Koot en Bie Bescheurkalender 1979 15.90 Boekhandel 2, 3,4 3' pagina's. ARNHEM. De Industriebonden NW en NKV gaan acties voorbe- I reiden tegen de Shelldochter Billiton. De bonden kregen gisteravond toeatemming van het personeel van de Hollandse Metallurgische Industrie Billiton (HMIB) acties te beginnen. Reden is, dat de directie van HMIB het personeelsbestand met 143 man wil inkrimpen tot 177. Dit zou noodzakelijk zijn als gevolg van een voorgenomen modernise ring van het bedrijf. HAARLEM. Een nieuwe ramp tekent zich af op het Haarlemse woningfront. Naast verzakkingen van huizen in de wijk Rozenprieel wegens het zakkende grondwaterpeil, zijn ook ernstige verzakkingen aan het licht gekomen in de Oude Amsterdamsebuurt. De oorzaak van de verzakkingen is nog niet bekend. De gemeentelijke dienst Bouw- en Woningtoezicht vermoedt dat er bij de bouw van de woningen, 75 jaar geleden is de wijk opgetrokken, te korte heipalen zijn gebruikt. 14.90 «•ilinghuis „DE DAMiAATJES” gar-Discotheek t Acties tegen dochter r y van Shell op komst llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Prof. De Jong volgt het Aantjes-debat in de Tweede Kamer vanuit een „loge". Spreekverbod voor professor De Jong (Van onze redactie binnenland) (Van één onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Zie pagina economie. (Van onze stadsredactie) IJmuider Courant IJMUIDEN. De directie van Hoog ovens IJmuiden verwacht dit jaar af te sluiten mst een produktie van 5,4 miljoen ton staal. Dat is 0,6 miljoen ton meer dan de hoeveelheid waarvan men was uitge gaan bij de aanvang van 1978 toen een verbetering in de op dat moment heersen de crisissituatie nauwelijks voorspelbaar leek. Het jaar waarin het IJmuidense staalbedrijf 60 jaar bestond, krijgt daar door toch nog een feestelijk tintje. Hoewel aan het heugelijke feit van het jubileum aanvankelijk geen aandacht zou worden geschonken heeft de directie alsnog beslo ten de gunstige ontwikkelingen en de zes tigste verjaardag niet helemaal onopge merkt voorbij te laten gaan. De werknemers van Hoogovens zullen in hun loonzakje over de maand december behalve de traditionele 2 percent kerstgra tificatie een bon aantreffen. Bij inlevering van die bon krijgen zij een verrassingspak ket. Nadat het slachtoffer er in was geslaagd zich te ontdoen van haar belager en om hulp begon te roepen ging de man er vandoor. Het signalement van de overval ler luidt: lengte ongeveer 182 centimeter, fors postuur, blond krullend haar, gekleed in licht-kleurig jack of korte jas van glim mende stof, leeftijd geschat op 25 a 30 jaar. De man droeg een bril met donker mon tuur en vierkante glazen. De politie verzoekt degenen die inlichtin gen kunnen verschaffen over deze overval of de vermoedelijke dader, contact met haar op te nemen. Telefoon 19019 in Vel- sen. Op 1 december zal volgens de directie zijn vastgesteld welke werknemers hun plaats moeten verliezen „omdat zij geen deel kunnen uitmaken van de nieuwe or ganisatie”. De betrokkenen zullen hiervan de eerste week van december op de hoogte worden gesteld. De mensen die zullen worden ontslagen behouden tot 1 januari 1980 hun salaris. De industriebonden eisen dat de werkge legenheid bij de Arnhemse firma wordt behouden. De bonden stellen de Shell, dat acht jaar geleden Billiton kocht, verant woordelijk voor de gang van zaken. De HMIB-directie heeft aangekondigd dat er voor 1 januari 1980 geen ontslagen zullen vallen. Er wordt geprobeerd ge dwongen ontslagen zoveel mogelijk te voorkomen. Bovendien zullen pogingen in het werk worden gesteld de herplaatsing van werknemers binnen de Billitongroep en elders te bevorderen door bemidde- lings- en scholingsactiviteiten. HAARLEM. Uit een geparkeerde auto op de Planetenlaan in Haarlem is de afge lopen nacht een koffer met giftige stoffen gestolen. De koffer bevatte medische in strumenten en medicijnen, die bij inne ming levensgevaarlijk kunnen zijn. De Haarlemse politie waarschuwt tegen even tuele handel in het gif. klem de motie ontraden. De bewindsman benadrukte dat het kabinet nauwelijks an ders had kunnen handelen vanwege het uitlekken van het onderzoek naar Aantjes’ oorlogsverleden naar de pers. Van Agt bestreed dat het kabinet tegenover de per soon Aantjes te kort was geschoten. Enkele ARP-leden binnen de CDA-frac- tie bleken gisteravond aanvankelijk be reid de „onzorgvuldigheidsmotie” van de PvdA te steunen. Maar hiervan werd afge zien nadat CDA-woordvoerder Lubbers zijn kritiek op het regerinsbeleid had laten horen. Maar de waarnemend fractievoor zitter van de christen-democratische frac tie wilde het debat echter niet afsluiten met een (algehele) veroordeling van het kabinetsbeleid in de affaire-Aantjes. Oppositieleider Den Uyl had Lubbers gevraagd om een duidelijke stellingname: öf het CDA gaf toe dat er fouten zijn gemaakt en maakte dat duidelijk (via het ondersteunen van de PvdA-motie), öf het CDA vond dat er geen fouten waren ge maakt. In dat laatste geval waren de chris- ten-democraten volgens Den Uyl echter „mede aansprakelijk voor de ongelukken die er uit zijn voorgekomen”. De kritiek van Lubbers werd door het CDA evenwel als afdoende „maatregel" beschouwd. Zie ook pagina 2 De Atlantic verdween vrijwel direkt on der water toen het op vrijdag 10 november te water werd gelaten op een scheeps- bouwwerf te Kloostertille. Een technische storing stagneerde het normale verloop van de Atlantic die dwarsscheeps van de helling liep. Het schip kapseisde en zonk vrijwel direct. Vanuit IJmuiden wordt momenteel ber- gingsmateriaal gemobiliseerd om het kar wei zo snel mogelijk te klaren. Op de weg naar succes ziet men vele mannen, voortgeduwd door hun vrouwen. Roeivereniging De Stem in IJmuiden wil iets doen aan het populariseren van de roeisport. Zaterdag en zondag orga niseert de club een open dag in haar clubgebouw op het Sluiseiland. Vanaf dat moment tot 1979 krijgt de jeugd de gelegenheid gratis te roeien. Als de proef slaagt wordt overwogen een der gelijke propagandastunt jaarlijks te her halen. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Een kleine Haarlemse invasie, daar mee had gisteren het Stedelijk Museum in Amsterdam te maken. Een en ander gebeurde ter gelegenheid van de ope ning van de expositie „Het atelier van de schilder 1971-78" met een twintig tal atelierstukken van Kees Verwey. Be halve veel bekende collegae uit de kunstwereld had Verwey onder meer de Haarlemse burgemeester drs. J. Ree horst naar het Stedelijk meegenomen. Verwey sprak bij deze gebeurtenis zijn aversie voor Haarlem niet onder stoelen of banken, maar noemde de heer Ree horst „een lichtpunt in deze rotstad". Op de expositie die tot en met het einde van dit jaar te zien is, worden vrijwel alle schilderijen getoond die Verwey aan zijn atelier aan het Spaame heeft gewijd. Zie voor een fotoreportage onze kunstpagina Minister-president Van Agt heeft zich weinig gevoelig getoond voor de vrijwel algemene kritiek uit de Tweede Kamer op zijn wijze van handelen in de kwestie Aantjes Ook al zijn er moeilijkheden, toch moeten werkgevers en werknemers met de regering kunnen blijven praten, zo meent minister Albeda van Sociale Za ken. IJmuiden, Lange Nieuwstr. 243, tel. 13144, Santpoort, Hoofdstr. '234, tel. 378371 Acteur Will van Seist heeft zijn nieuwe professie als restaurateur fanatiek aan gepakt en gaat nu ook bij nacht en ontij op pad om zijn eigen wild te schieten. Dat doet hij met Ernest Stracke, die jarenlang op Onassis' jacht Christina voer en nu in Hoorn vaste wal onder zijn voeten vond. Ook Cecile Dreesmann is weer in het land met haar naaldkunsten en exposeert in het Singermuseum in Laren. Udo J. Buys bericht erover in zijn GASTENHOEK Ged. Oude Gracht46 Tel. 310294 Met allerlei leuke hoekjes en twee ruime ban. Veel bewolking met plaatselijk wat regen of motregen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Minimum tempera tuur ongeveer 8, maximumtemperatuur circa 11 graden. Ook het VVV in Velsen stelt zich op tegen opheffing van de spoorlijn, Sant- poort-IJmuiden. Het heeft een uitvoeri ge brief geschreven naar de NS waarin de voorgenomen saneringsmaatrege- ling wordt veroordeeld. Zie de plaatselijke pagina's MAANDAGS GESLOTEN DONDERDAG KOOPAVOND De plaatsvervangend fractieleider van bet CDA, Lubbers, had veel woorden no- iigom te verklaren waarom hij ontevre- ien was en toch niet kon meegaan met de notie waarin die ontevredenheid tot uit- irukking werd gebracht. Een volkomen luidelijke conclusie viel uit zijn zinnen, ijzinnen, tussenzinnen en onvoltooide innen niet op te maken, maar het leek rop dat Lubbers achter zijn rookgordijn ngeveer het volgende motto stond te hul- ïgen: „Ontevreden zijn is één ding, maar oor een motie stemmen waarin de opposi- ie het regeringsbeleid afkeurt is een heel ndere zaak”. bl<»vin**n<la.ils<*wvg 27'»owfvwi» VELSEN. Een 45-jarige inwoonster uit Velsen is donderdagavond omstreeks half elf in de Snelliusstraat overvallen door een man en met een mes bedreigd. Toen de man de vrouw onder het uiten van bedreigingen naar een stille plek dwong te gaan, ontstond een worsteling waarbij de vrouw een diepe snijwond opliep aan de rechter wijsvinger. De pogingen van diverse fracties om het istituut voor oorlogsdocumentatie nog at meer op de verdachtenbank te schui- m hadden een pover succes, ook al om it premier Van Agt zelf bij zijn verdedi- ing van het gevoerde beleid noodzakelij- lerwijs dit instituut en de werking daar- lan in bescherming moest nemen. Zeer Bctisch koos Van Agt nu en dan de weg jan de schulderkenning, toen hem duide- Ijk was -geworden dat dit geen kwaad kon foor het voortbestaan van het kabinet. Hij let daarmee wel de WD-fractie een jam merlijk figuur slaan, die alles best had levonden en nu van de premier zelf moest oren dat het niet allemaal zo best gegaan -as. Het is voor velen onbegrijpelijk dat e WD telkens weer alle kansen mist om inminste de schijn te bewaren dat zij als lamerfractie een eigen waardebeoorde- ng voert ten opzichte van het kabinet. De DA-fractie speelt het spel heel wat slim ier. um Grondmechanica, die volgende week een kijkje komen nemen in het Rozenpri eel, zullen ook met de verzakkingen in de Oude Amsterdamsebuurt worden gecon fronteerd. Dan zal besloten worden of het noodzakelijk is een uitgebreid onderzoek te verrichten naar de funderingen. De wijkraad heeft inmiddels een werkgroep in het leven geroepen die eventuele vervolgonderzoeken nauwlettend zal bege leiden. De situatie lijkt het meest ernstig in de Vooruitgangstraat en in de Romolen- straat. Bewoners uit die twee straten kla gen over gekr aak in de huizen. Vastgesteld is dat een woning aan de Romolenstraat de afgelopen 8 jaar 30 centimeter is verzakt. Omliggende huizen worden meegetrok ken. In de Vooruitgangstraat is inmiddels een pand gestut. Deze verontrustende in formaties werden gisteren druk bespro ken in een wijkraadsvergadering van de Oude Amsterdamsebuurt. Op verzoek van de directeur van Bouw en Woningtoezicht, ir. C. M. van Dam, heeft het Houtinstituut van TNO (stichting Toegepast Wetenschappelijk Onderzoek) uit Delft een onderzoek gedaan naar twee uit de grond getrokken heipalen van een sloopwoning. In eerste instantie leek het er op dat er sprake was van een bacterie die onder het water het hout aanvreet. Echte zekerheid hierover is er niet. Wel consta teerden de onderzoekers ook paalbreuken. ontstaan bij het heien. Het onderzoek verkeert nog in een pril stadium. Bij een analyse van de bodemge steldheid zijn geen ernstige zaken aan het licht gekomen. Vandaar dat de heer Van Dam nog „geen reden tot paniek” ziet. Deskundigen v.an het Delftse laboratori es voorstel van drs. Voogd gaat nu de lamer een diepgaand onderzoek instellen laar de gedragingen van Aantjes en de «sequenties daarvan, waarbij ook nog Ie vraag van het Nederlanderschap defini te' zal moeten worden beantwoord. Heel rat Nederlanders die hun Nederlander- chap indertijd verbeurd verklaard zagen, imdat zij in dienst van de vijand waren letreden, zouden op het vinkentouw kun- len zitten om eventueel munt te slaan uit fe beantwoording. Munt betekent: een 'erzoek om eerherstel, misschien zelfs lostuum door nabestaanden. IJMUIDEN. Bureau Wijsmuller in IJmuiden heeft de opdracht verkregen l om het bij de tewaterlating gekapseisde I koelschip Atlantic te bergen. DEN HAAG. Minister Pais van Onderwijs en Wetenschappen heeft professor dr. L. de Jong van het Rijksinstituur voor Oorlogsdocumentatie wat betreft de zaak- Aantjes een spreekverbod opgelegd. Pais heeft tot deze maatregel besloten omdat de bijzondere Kamercommissie voor de zaak-Aantjes zich nog gaat bera den wat na het Kamerdebat van gisteren verder moet worden gedaan. „Het lijkt mij verstandig om eerst even af te wachten tot welke conclusies de Kamer komt, alvorens ambtenaren van Onderwijs en Weten schappen - en als zodanig moet ook de heer De Jong worden beschouwd - tot nadere uitspraken komen”, aldus Pais. De Jong wilde vannacht na afloop van het Kamerdebat op geen enkele wijze in gaan op hetgeen besproken was en ver wees naar minister Pais. De Tweede Kamer heeft een actie tegen het beleid van het kabinet-Van Agt in de zaak-Aantjes niet willen steunen. Het PvdA-Kamerlid Voogd diende de motie in waarin de regering onvoldoende zorgvul digheid werd verweten, zowel tegenover de Tweede Kamer als tegenover de betrok kenen. De motie werd alleen gesteund door D’66, PPR en PSP. CDA-woordvoer der Lubbers leverde weliswaar, zowel in eerste als tweede termijn, kritiek op het gevoerde kabinetsbeleid maar onthield zijn stem aan de PvdA-motie omdat deze als een verkapt soort motie van wantrou wen werd gezien. Premier Van Agt had overigens met DEN HAAG. Vanavond worden in en rond de grote steden alcoholcontroles uit gevoerd. Op 8 en 29 december zijn er eveneens controles, terwijl in de avonden van 30 november en 15 december in het gehele land zal worden gecontroleerd op alcoholgebruik bij weggebruikers. Bovendien houden zij recht op sollicitatie- verlof, vergoeding van onkosten die ten behoeve van sollicitaties zijn gemaakt en kosten voor deelname aan scholings- en trainingsactiviteiten die zijn gericht op een maximale (her)inschakeling in het arbeidsproces en arbeidsbemiddeling. De bonden zeggen niet onder de indruk van deze voorgestelde regeling te zijn omdat er toch arbeidsplaatsen verdwijnen. gedichten en beschouwingen Volgens NW-districtsbestuurder J. van der Laan moet het behoud van werkgele genheid worden gegarandeerd. „Dan maar een Shellvestiging in Arnhem waar minder winst wordt gemaakt. Het Shell concern maakte vorig jaar nog ruim 5 miljard gulden winst.” Zijns inziens kost het behoud van arbeidsplaatsen bij de HMIB, de Shell en Billiton ongeveer vijf miljoen gulden per jaar aan loonkosten. „Dat is slechts ééntiende procent van de totale Shellwinst”, aldus Van der Laan, die verder vindt dat Billiton de bonden voor een voldongen feit heeft geplaatst. De eerste fase van de affaire-Aantjes is ijsteren, met een uitloop tot in de vroege ichtend van vandaag, afgesloten in de j Tweede Kamer. De regering heeft van de gehele Kamer te horen gekregen dat zij tiet behoorlijk heeft gehandeld, behalve ran de WD. Ofschoon dus een meerder heid ernstig ontevreden was met het ge teerde beleid, werd een motie van de MA, uitgebracht door drs. Voogd, ver worpen doordat alleen de voornaamste inkse fracties vóór stemden. y Het besluit tot de drankcontroles is ge nomen door de ministers van Verkeer en Waterstaat, Justitie en Binnenlandse Za ken nadat bij eerdere, incidentele contro les was gebleken dat het 1-novemberwetje van 1976 geen uitwerking meer had. Het aantal rijders onder invloed van alcohol was sterk gestegen. In ARP-kringen leeft de gedachte dat kantjes, alhoewel hij zich kennelijk zeer misdragen heeft als jongeling, mogelijk nog in de politiek zou kunnen terugkeren, Mien de nu bekend zijnde bezwarende feiten zozeer worden omgeven door ver achtende omstandigheden dat men rede lijkerwijs niets meer tegen hem kan in brengen. Men baseert zich daarbij op de overweging, dat zijn grote verdiensten in te Nederlandse politiek zijn jeugdzonde hebben uitgewist. Het valt echter te voor zien dat een eventuele terugkeer van Aan- te opnieuw een grote beroering zou te weegbrengen en het zou niet getuigen van krote bezorgdheid voor de toch zo noodza- kelijke verdraagzaamheid waarmee lands belangen moeten worden aangepakt, wan neer men van ARP-zijde nu al het witwas sen van Aantjes als een soort prestige kwestie voor de gehele ARP zou beschou wen. Toch moet het parlementaire onder dek. dat nu op gang komt op voorstel van te PvdA, met een bepaalde conclusie ko men. Dan beleeft Nederland fase 2 van de zaak, die gemakkelijk weer zou kunnen •eiden tot nieuw tumult. KIJKDAGEN: zaterdag 18 en zondag W november 1978 Van ll.oo tot 17.00 uur. VEILINGDAGEN: maandag 20, dins- 21 en woensdag 22 november, ■eikens om 19.00 uur. Spaarne 86, Haarlem Tel. 023-321730 (322008) _zie °ok advertentie elders in dit blad Zie pagina 2. In Rhodesië zijn de verkiezingen die moeten leiden tot een zwart meerder- heidsbewmd, uitgesteld tot april. Zie pagina 3

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1