ONDERZOEK BIJ BUITENLANDSE INVESTEERDERS: Totale omzet een miljard Veel consumenten kopen per post Van Veen: Positieve opstelling Textielfabriek is failliet los van de dollar STAND HYPOTHEEKRENTE De Ford Fiesta als hoofdprijs beurs deze week Indonesische roepia tussen de bedrijven door ■S Groot verlies Profiteren ■MB 13 ECONOMIE ZATERDAG I 8 N O V E M B E R 19 7 8 11 (Van onze redactie economie) 74 feD tb.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind" Spoorwegen Franse balans Boeing Valuta’s 70. stop DEN HAAG. Nederland blijft achter bij West-Duitsland voor wat betreft aantrekkelijk heid als investeringsland. Dat vin den buitenlandse investeerders bij wie het ministerie van Econo mische Zaken een onderzoek heeft laten instellen. Zij vinden ook een bezwaar dat ons land een vrij kleine markt heeft, zij zijn bezorgd over de sociale ontwikke lingen, de hoge loonkosten en over het stijgende ziekteverzuim. Positief spreken zij zich uit over de kwaliteit van de Nederlandse managers en technici, dit voor deel is vaak beslissend. 24 Nederland blijft achter 49 (Van onze redacteur in Indonesië Bob Mantiri) Men achtte het gewenst een indruk te 1977-1978 de relatieve aantrekkelijkheid (ADVERTENTIE) Aandelen lokale markt herstelden zich flink (Van onze redactie economie) (Van onze redactie economie) agblad overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. Agrobank Middenstandsbank jdig: u irstaan- kruis- s rebus i op de een gi- lenden (00,- i» i%) Annuïteitenhypotheek A.B.N, De Ford Fiesta: altijd een geweldige hoofdprijs Rente vast gedurende. 5 jaar 1 jaar 5 jaar variabel 2 jaar 5 jaar 30 jaar 5 jaar 10 jaar 10/5 jaar 5 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 5/3 jaar variabel variabel 5 jaar 5 jaar 5/10 jaar 5 jaar variabel DEN HAAG (ANP). „Wij zullen in ons gezamenlijke VNO-beieid rekening heb ben te houden met de uiteenlopende situa ties en mogelijkheden in de bedrijfstak ken en ondernemingen en dus ook met verschillende wensen ten aanzien van dat beleid. Aan de andere kant staan we geza menlijk voor de taak om de plaats en de bijdrage van de onderneming in de sa menleving recht te doen wedervaren”. Aldus gistermiddag mr. C. van Veen, voorzitter van het Verbond van Neder- Afsluitprov in proc. 1,5 1,5 1,5/2 1,5/2 1,5 1.5 1.5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 Rentepct. met/zonder gemeentegar.: 9,0 8,75 9,0 8,75 8,8 9,0 9,6 8.8 8,7 8,7 9,0 8,75 9,25 9,0 8.75 9,0 8,75 8,75 9.0 9,4 9.0 Wijojo Nitisastro maakte verder bekend dat de heffing op de invoer van buiten landse grondstoffen met 50 procent is ver laagd om de produktiviteit te stimuleren en de werkgelegenheid te vergroten. Ver der zal het uitgaande en ingaande valuta- verkeer niet worden gecontroleerd, een maatregel die al lang van kracht is. Om de export te vergroten zal geen belasting wor den geheven op geïmporteerde grondstof fen voor de produktie van goederen be stemd voor de export. Wall Street begint steeds meer last te krijgen van uitgebreide en pertinente beto gen over een volgend jaar te verwachten recessie. Volgens sommige kringen een lichte, volgens andere een zware, maar in elk geval een periode met aanzienlijk min der groei dan in 1978 het geval is geweest. Deze verwachtingen worden gebaseerd op de anti-inflatiemaatregelen waarvan het opschroeven van de rente wel de belang rijkste is. Deze week namen vrijwel alle belangrij ke Amerikaanse banken de basis-rentestij- ging voor hun eerste klas cliënten tot 11 percent over. Dit betekent dat minder kre dietwaardige cliënten al gauw 15 percent moeten betalen, zodat vele kleinere onder nemingen zeker een krachtige rem zullen zetten op hun investeringsplannen. Een basisrente van 11 percent betekent dat men nog slechts 1 percent is verwijderd van het historische hoogtepunt van 12 per cent, dat tijdens de zwartste dagen van de oliecrisis in 1974 werd bereikt. Volgens menig bankier lijkt echter ook dat topniveau binnen een vrij spoedig be reik te zijn. Geen prettig vooruitzicht, want een zeer hoge rente remt de economische activiteit. Behalve bedrijfsinvesteringen zijn ook de gezinsinvesteringen altijd bij zonder gevoelig voor dé rente. Sinds de rente dit jaar in de Verenigde Staten om hoog begon te lopen, is bijvoorbeeld de omvang van de woningbouw sterk inge krompen. Ook wordt verwacht dat de hoge Wijojo verklaarde dat deze maatregelen zijn genomen om de Indonesische econo mie meer veerkracht te geven tegen de achtergrond van een onzekere economi sche situatie in de wereld en om de Indone- Aan de andere kant beginnen de Ver enigde Staten in de komende maanden pas goed te profiteren van de lage dollarkoers op de exportmarkten, waardoor de bedrij vigheid weer kan worden gestimuleerd. Hoewel het praten over een komende re cessie Wall Street natuurlijk geen goed doet, kon de beurs deze week toch moed putten uit de krachtige weerstand die de dollar blijft bieden en positieve geluiden uit Saoedi-Arabië, welk land zich opnieuw blijkt te verzetten tegen voorstellen om de olieprijzen in 1979 verder te verhogen. Ook de beëindiging van de stakingen op de olievelden van Iran was een positieve factor voor de New Yorkse effectenbeurs. Maar telkens als het koerspeil op grond van deze factoren begon te stijgen zetten nieuwe pertinente verwachtingen over de komende recessie tegen het slot weer een domper op de beurs. Voor Wall Street bleef het dan ook een vrij teleurstellende ontwikkeling, die ongetwijfeld zo zal blij ven tot de rente een neerwaartse tendens gaat vertonen. Voorlopig lijkt daar echter weinig kans op, wat niet wegneemt dat op koopjes beluste beleggers het koerspeil op de beurs tijdelijk weer kunnen doen stij gen. In Amsterdam ging het deze week echter heel wat vriendelijker toe. Het was de rente het kopen van dure goederen, als auto's en dergelijke op afbetaling, krach tig zal inperken, zodat een terugloop in de binnenlandse vraag inderdaad niet uitge sloten lijkt. sische economie voor te bereiden op het derde vijfjarenplan Het doel van het pakket maatregelen is de concurrentiepositie van Indonesische produkten op de wereld- en binnenlandse markt te verbeteren, aldus Wijojo. Finan ciële deskundigen hadden echter het ge voel dat de roepia op de internationale markt overgewaardeerd werd, omdat die gekoppeld was aan de dollar. Om de doel stellingen van het derde vijfjarenplan te realiseren, moet er een meer realistische koers worden gehanteerd wil het plan eni ge kans van slagen hebben. Eerder dit jaar werd al in het Indonesische parlement aangedrongen op waardeverlaging van de roepia, en gonste het van geruchten over een komende devaluatie. Maar de regering heeft dit altijd ontkend (Van onze redactie economie) Het aantal klanten in kleine steden en het plat teland ligt duidelijk bo ven het gemiddelde, ter- voor een omzet van 825 miljoen gulden. (Daar van ging overigens 80 miljoen gulden naar de PTT). Bij een omzetgroei van 10 procent dit jaar komen de leden dan aan een omzet van ruim 910 miljoen gulden. week van de derde-kwartaalcijfers, die zowel door Unilever, Akzo, Philips als Ko ninklijke Shell voor het voetlicht werden gebracht. Het meest positief was Unilever, die in het derde kwartaal met een winst stijging van 20 percent verreweg het best te voorschijn trad. Het aandeel kon er dan ook een kleine 5 door aantrkken. 9,0 8,75 9,0 8,75 8,8 9,0 9,6 8,8 8,7 8,7 9,0 8,75 9,25 9,0 8,75 9,0 8,75 8,75 9,2 9,6 9,0 AMSTERDAM. Voor Amsterdam verliep de afgelopen beursweek beter dan voor New York. Daar zakte het koerspeil, opgetekend volgens de Dow Jones-metho- de voor 30 industriële aandelen, terug van 807 op rond 785, op welk laatste peil diverse herstelpogingen volledig misluk ten. Maar op het Damrak neigde het koerspeil eerder tot enig aantrekken, zo dat verschillende vooraanstaande aande len van vooral de lokale markt zich flink wisten te herstellen van de vorige week opgelopen koersdalingen. Akzo kon weliswaar het grote verlies van vorig jaar aanzienlijk verkleinen, maar bleef ook in het derde kwartaal nog in de rode cijfers. Philips viel wat tegen, maar Koninklijke Shell weer iets mee. Vooral op het gebied van de valutaire verrekening. De koersen van dit drietal reageerden in eerste instantie echter met een lichte terugslag. De rentemarkt vertoonde een verdere neiging tot dalen. Dit bleek uit het verho gen van de afgifteprijs voor de 8,5 percent pandbrieven tot 100 percent en het staken van de verkoop van 9 percent pandbrie ven. Verder verlaagden de banken hun opslagrente met een vol percent tot 1,5 percent en verschenen nieuwe leningen op de markt met een dalende rente tot 8,2 5 percent. Ook de obligatiemarkt was de meeste beursdagen van de week steeds een tikkel tje hoger. Deze ontwikkeling is positief voor de aandelensector, die dan ook een vaste ondertoon had. Hierdoor kon menig aandeel, dat in de vorige weken nogal verloren had, een deel van het verlies wegwerken. Maar de belangstelling bleef over het algemeen beperkt en ook de dage lijkse affaire was niet indrukwekkend. Een flink herstel boekten de toppers uit de uitgeverswereld. Audet steeg van 650 tot rond 700 en NDU en Elsevier kwamen van ƒ270 op ƒ290. Een fors herstel was ook weggelegd voor Ballast-Nedam door van 105 weer op 115 terecht te komen. Océ-Van der Grinten herstelde zich met een winst van 5 en Unikap met ƒ10. ACF moest echter nog eens ƒ5 terug en De Telegraaf en Naarden ƒ3 terug. ’oordpuud n" dient oj HD De Ford Fiesta L(met 957 cm3 motor) is één van de hoofdprijzen. Niet alleen in déze aktie, maar ook wanneer het gaat om de keuze van een betrouwbare, zuinige, kompakte gezinsauto. De Fiesta is een auto die veel biedt. O m. gelaagde voorruit, automatisch oprolbare 3-punts veiligheidsgordels. voorwielaandrijving 1,25 1,25 1 1 2 2 2 Het doel van dit onderzoek was inzicht te krijgen over de overwegingen en grondsla gen die buitenlandse ondernemingen han teren bij hun beslissingen over investerin gen. Hierbij werd in aanmerking genomen lat buitenlandse bedrijven in het verleden ■eet of indirect veel bijdroegen tot de «betering van onze werkgelegenheid en ran de betalingsbalans, aan de vermeerde ring van kennis en aan een grotere ver scheidenheid in de basis van onze wel- raart. landse Ondernemingen (VNO), in zijn jaarrede op de openbare algemene leden vergadering in het RAI-congrescentrum in Amsterdam. „Van die filosofie uit” zo zei Van Veen „zullen wij als VNO in de komende tijd onze opstelling in en buiten de Stichting van de Arbeid blijven kiezen, positief, rea listisch en concreet. Geen dogmatische po sities, maar ook geen verloochening van wat voor het VNO fundamenteel is: herstel van een gezond bedrijfsleven dat zijn volle bijdrage kan leveren aan de werkgelegen heid, de inkomensontwikkeling en de col lectieve voorzieningen”. De heer Van Veen zei in het eerste ge deelte van zijn betoog in de jaarrede te hebben getracht het onbehagen te ver woorden dat er bij vele van de leden van het VNO leeft. Dat onbehagen vormt een ernstige belemmering voor de motivatie van de individuele ondernemer om de schouders onder een gezamenlijk beleid te zetten. scorres- len prij- «vensnin jndeerd e krant. Twee Amerikaanse spoorwegonderne mingen, Chessie System en Seaboard CoastLine Industries, willen een fusie aan gaan. Hiermee is 600 miljoen dollar ge moeid. De nieuwe maatschappij heeft nog geen naam gekregen. Wel staat vast dat zij de grootste spoorweg in de VS zal worden met 43.200 km aan verbindingen. Thans neemt Burlington Northern met 35.200 km spoorweglengte de eerste plaats in. Het overschot op de Franse handelsba- lans is in oktober afgenomen tot 721 mil joen frank, met correctie voor de seizoens- invloeden, van 1,3 miljard frank in de voorafgaande maand. In oktober 1977 be droeg het overschot 811 miljoen frank. In de eerste tien maanden was er een over schot van 2,58 miljard frank tegen een tekort van 10,8 miljard frank in de over eenkomstige periode van het vorige jaar. Boeing Company heeft bestellingen bin nengekregen voor drie 737’s en een 727 van International Lease Finance Corporation voor oplevering in juli en oktober 1979 en in maart en april 1980. De waarde van de order bedraagt ruim 43 miljoen dollar. Bank Markazi, de centrale bank van Iran, heeft deviezenbeheersing ingesteld. Handelsbanken mogen niet meer aan vreemde valuta’s verkopen dan zij op een bepaalde dag hebben aangekocht. Tevens is een beperking gelegd op het bedrag aan vreemde valuta's, dat aan Iranezen mag worden verkocht voor niet-commerciële doeleinden. Iraanse burgers mogen hoog stens 200.000 rial het land uitbrengen. Vol gens deskundigen zal binnenkort de rial worden gedevalueerd. Rentepercentages per 14 november 1978. Naam Bank: Uit het onderzoek „Ko pen per post” blijkt on der meer dat vooral de gezinsgrootte en de leef tijd van belang zijn. In verhouding wordt er in de leeftijdsklasse tot 35 jaar meer per post ver kocht dan daarboven. Ook stijgt het aantal pos- torderkopers naarmate het gezin groter wordt. Opleiding en welstand zijn vrijwel niet van in vloed, met uitzondering van de hoogste en de laagste welstandsklasse, die in verhouding minder per post koopt. I trijgen hoe buitenlandse investeerders in lectiel; oper pei< vuur; 1S loofddek- Engeland; slag on reek; 30 ijeen; 34 boek; 3 roefkaar I; 49. N( >1. boon 55. dati inter; 5I 59. lang 63. god 72. lid nese af oorzetsef JAKARTA. De Indonesische regering heeft deze week onverwacht de roepia losgekoppeld van de dollar en gedevalueerd ten opzichte van de belangrijke valuta's, inclusief de Nederlandse gulden. Voor een gulden krijgt men nu 300 roepia's, dat is ruim honderd meer dan twee dagen geleden. Voor een Amerikaanse dollar krijgt men 500 roepia’s in plaats van 400. De maatregel is bekendgemaakt door coördinerend minister van Financiën, Economie en Handel, professor Wijojo Nitisastro, nadat het kabinet onder president Soeharto er bijna een hele dag over had vergaderd. Een beleid gericht op versterking van de positie van Nederland als gastland voor investeringen zal met name rekening moe ten houden met de voor ons land ongunsti ge vergelijking met West-Duitsland, aldus ®gt minister Van Aardenne (Economische Zaken), die dit rapport aan de Tweede - Kamer heeft gezonden. Het gaat om een onderzoek dat het internationale advies bureau McKinsey and Cy hield op verzoek - van de vorige bewindsman, Lubbers. bedrijfslevenin Nederland moet werken de ontwikkelingen in West-Duitsland, waarbij vooral moet worden gedacht aan de loonkosten per eenheid produkt, in aan merking te nemen. Opvallend is ook het nadrukkelijke bezwaar tegen de verhou dingsgewijs kleine markt van ons land. Hierbij speelt de vrees mee van het optrek ken van nationale grenzen voor bepaalde produkten en-of diensten. Te meer kan hier van opvallend worden gesproken, meent de bewindsman, gezien de ligging van ons land in de EEG, welk gebied vanuit ons land immers kan wor den bestreken. De vrees voor het optrek ken van grenzen onderstreept de betekenis van internationaal overleg dat is gericht op een zo vrij mogelijk handelsverkeer. Overigens geven onze vrij hoge exportper centages aan dat vanuit Nederland de in ternationale handel kan gedijen. Het blijkt ook dat Nederland nadeel on dervindt van de in de afgelopen jaren opgetreden stijging van de loonkosten per Centraal Beheer Hypotheken - Ennia tonale Nederlanden -31 Ned. Credietbank Als nadelen aan het ko pen per post kwamen uit het onderzoek onder meer naar voren, het niet kunnen zien van de arti kelen voor je ze in huis hebt, de indruk dat de artikelen in de folders mooier voorgesteld wor den dan ze in werkelijk heid zijn en de moeite om service te krijgen bij mankementen. Als voor delen werden genoemd het rustig thuis uitkiezen en bekijken, en niet te hoeven winkelen en het kunnen terugsturen als iets je niet bevalt. eenheid produkt. Hoewel onze produktivi teit zich gunstig ontwikkelde, is dit toch onvoldoende geweest om de verschillen in de stijging met West-Duitsland en de waar destijging van de gulden (met name ten opzichte van Engeland) op te vangen. In verhouding met Frankrijk was wel een verbetering in onze concurrentiepositie te constateren. De geênqueteerden vinden de hoogte van de personeelskosten in ons land on gunstig. Zij wijzen ook op de relatief hoge sociale lasten en de afvloeiingsregelingen, die zij duur vinden. Ook wordt het hoge en nog stijgende ziekteverzuim genoemd. Desondanks steekt de produktiviteitsstij- ging niet ongunstig af bij andere landen. In dit verband stelt Van Aardenne dat de regering er ernstig naar streeft de ongun stige ontwikkelingen om te buigen. In wisselende mate komt bezorgdheid naar voren over sociale ontwikkelingen, in welk verband de wetsontwerpen over ver- mogensaanwasdeling (VAD), onderne mingsraden worden genoemd en van alge mene onzekerheid over nieuwe wetge- vingsinitiatieven blijk wordt gegeven. Het blijkt dat investeringsbeslissingen voorna melijk worden gebaseerd op rendements- factoren (zoals arbeidskosten) en minder op „omgevingsfactoren” (zoals stabiliteit van de economie en rol van de vakbewe ging) van kwalitatieve aard. 8»uwf. Ned. Gem rins. Mah* :ijuluw J* sterberg: J at 40, Fra* traat 38. t* ES lat 41, St* I, SchiedaiJ m; y lanstraat 1. J. Br* lenberg: i 207, W ^spaarbank W.-Nederland te Haarlem ink (adviesrente) post Spaarbank Amsterdam Estland Utrecht/standaard no risk budget 1,50 de juiste, en. Del i. AMERSFOORT. In deze rubriek publiceren wij de rentepercentages voor eerste apotheken op eigen woningen. Bij deze hypotheken wordt onderscheid gemaakt tussen leningen met en leningen ®bder gemeentegarantie. Tophypotheken blijven buiten beschouwing, omdat hierbij •ok de persoonlijke omstandigheden van de aanvrager en het aan te kopen pand een «langrijke rol spelen. Tevens dient te worden opgemerkt dat het geldende rentepercen- 'age niet het enige criterium is voor de keuze van de juiste hypotheek. De gegevens voor (Van onze redactie economie) MAASTRICHT. De Vaalser Textiel fabrieken VTF zijn failliet. Het bedrijf met een goed gevulde orderportefeuille en met 160 werknemers, die intussen door hun grote produktiviteit hebben bewezen dat het reorganisatieplan van de directie alle zin had, is ten onder gegaan aan het al eerder uitgesproken faillissement van de moedermaatschappij Krantz BV te Lei den. Immers, daardoor werden alle geldmid delen die in Vaals uit vorderingen binnen kwamen uit afgeleverde produkten on middellijk weggezogen in de bodemloze put van Krantz in plaats van besteed te kunnen worden aan de inkoop van grond stoffen. Tijdens de zitting van de rechtbank Maastricht donderdagmiddag heeft het or ganisatiebureau Krekel, Van der Woerd en Wouterse te Rotterdam het voorgelegde reorganisatieplan „vol van moeilijkheden" genoemd Het accountantsbureau Klijnveld- Kraayenhof Co te Heerlen moest echter concluderen dat er om dooi- te blijven draaien twee miljoen gulden aan middelen voor grondstoffenaankoop ontbreken naast de overige schulden die op drie mil joen geschat worden. Overheidsgeld te vragen had geen zin, omdat het onmiddei- lijk in de failliete boedel van Krantz-Lei- den zou verdwijnen. bij West-Duitsland van Nederland bezien. Te meer was dit nodig, omdat sedert 1975 in West-Europa een stagnerend beeld te zien is. In ons land werd sedert dat jaar een ontwikkeling waargenomen van een relatief sterke da ling van de buitenlandse investeringen waar het gaat om netto-instroming van buitenlands kapitaal. McKinsey hield deze opiniepeiling onder een beperkt aantal groepen buitenlandse ondernemers die van betekenis voor ons land worden geacht. Dit houdt in dat de uitkomst alleen representatief is voor die groepen en niet voor buitenlandse inves teerders in het algemeen. Het beeld dat naar voren komt, biedt verscheidenheid, maar uit de landenvergelijking blijkt het achterblijven ten opzichte van West-Duits land duidelijk. Ten opzichte van andere landen is er verschil naar type van investe ringsproject. Van Aardenne zegt het gewenst te vin den met betrekking tot de economische voorwaarden waaronder het wijl in de grotere steden en de Randstad minder kopers te vinden zijn, hetgeen volgens het on derzoek te maken heeft met het al dan niet aan wezig zijn van koopcen tra in de directe omge ving. Vooral in Noord- Nederland wordt veel per post gekocht. I^^kingen: Het blijft rustig op de hypotheekmarkt, alleen de Rabo-hypotheekbank een geringe rente-verlaging doorgevoerd Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de N.V.B.L. AMSTERDAM. Tweederde van de Ne derlandse consumenten koopt wel eens iets bij 'n postorderbedrijf. Een envijftig procent doet dat zelfs één of meer ma len per jaar. Dat is een van de uitkomsten van een onderzoek dat de Ne derlandse Postorder bond onder de Neder landse consumenten heeft laten uitvoeren door de Nederlandse Stichting voor de Statis tiek. Het Nederlanse postor derbedrijf, dit jaar goed voor een omzet van 1 mil jard gulden, wordt niet in zijn geheel door de Ne derlandse Postorder bond vertegenwoordigd, maar volgens voorzitter A. F. A. Fluitsma waren de zeventien aangesloten leden, waaronder ook de grote Nederlandse Boe kenclub, vorig jaar goed

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13