NSF: VERZET TEGEN Vragen rond sportpuntiq BEZUINIGING CRM c t! „IK ZIE HET NIET ZO SOMBER IN wan van MBeveren Christ van der Smissen van slag af i ert r Staat de postcode in een advertentie of brief? Gebruik’mdan alsu reageert en...vergeet ook uw eigen postcode niet r 11 1100 fagen verchrow iden, dio en Tel. 0255 I wl Prettig contact Adviseurschap Mentale kwestie pttpost L Dit weekeinde begint in Nederland het nieuwe schaatsseizoen met (in Deventer) de wedstrijden om de „IJsselcup”. Na alle tegenvallers in de vorige winter, concentreert de aandacht zich dit seizoen onvermijdelijk op Harm Kuipers. De vroegere schaatskampioen, twee jaar geleden afgestudeerd in de medicijnen, oefende nogal wat kritiek uit op de krachttraining van de verantwoordelijke trainers Van ’t Oever en Kloos terboer. De opmerkingen van Kuipers zorgden voor nogal wat opwinding in het schaatswereldje. Toen de KNSB hem vroeg om zijn kennis en visie in dienst te stellen van de kernploeg zei Harm Kuipers „ja”. „Want”, aldus Harm Kuipers aan de vooravond van zijn debuut, „het zou zwak van me zijn geweest wanneer ik na alle kritiek nu had gezegd: op mij hoef je niet te rekenen”. 15 1< 19 7 8 SPORT NOVEMBER ZATERDAG 18 H i 99 i ide n I in 750 500 Gebruik'm goed. gu ant: 0 1- p de I I I I I 1,- \75 L- sp, Ir ’OLLAjal 4 I I I I J I I I I I I even? .A. 4^ g I V W Kuipers: Ik verwacht stabielere prestaties (Van onze sportredactie) „Kijk, als ik bij de WK niet bij de B lit (ADVERTENTIE) 36. nde Jan van Beveren: belangstelling uit Engeland incasseren. Deze keer werd hij gevonnist door titelhouder Hans Sundquest. Van der Smissen maakt een moeilijke periode door. De ster van de Willebrorder rees enkele jaren geleden met ongekende snelheid aan het internationale biljartfir- mament. Nu hij zich langzamerhand in alle spelsoorten op het hoogste niveau be vindt, lijkt er een zekere stilstand in zijn ontwikkeling te zijn opgetreden. Wellicht is het overladen programma dat hij nu afwerkt daar de oorzaak van. Juist in de spelsoort waarmee Van der Smissen een reputatie vestigde via twee Europese titels, het bandstoten, heeft hij De NSF komt nog eens tot de conclusie dat het werkterrein van de sportorganisa ties zich steeds verder uitbreidt, waardoor er aan het kader steeds hogere eisen wór den gesteld. Dit vraagt, onder meer op de bondsbureaus meer mankracht. „Gezien deze ontwikkeling”, aldus het rapport, „is het volmaakt onbegrijpelijk, dat de subsi dies voor de landelijke sportorganisaties voor 1979 bevroren zijn, temeer daar reeds nu op vele bondsbureaus van een onderbe zetting sprake is”. De NSF constateert dat in een aantal gevallen van een zorgwek kende achterstandssituatie sprake is. De NSF geeft zelf de ontkennende ant woorden. „Het nu opgevoerde bedrag be- Voor wat betreft de opleidingen stelt de NSF drie „knellende” vragen: 1. Kan de behoefte worden bijgehouden, die door het natuurlijke verloop ontstaat?, 2. Kan, daarnaast, een aanzet worden gegeven om de achterstand in de kader vorming in te lopen?, 3. Is er ruimte voor nieuwe ontwikkelin gen?. tekent in feite een nul-lijn. Dit is een merk waardige gang van zaken, vooral tegen de achtergrond van wat hierover gesteld is in de nota sportbeleid”. In 1974 werd als beleidsvoornemen vermeld: „het onder steunen en uitbreiden van de opleidingen”. Drie jaar later publiceerde het instituut voor toegepaste sociologie te Nijmegen, op verzoek van de NSF, een onderzoek naar de kaderbehoefte bij sportverenigingen. De uitslag daarvan was dat in de periode 1975-1977 een kadertekort van 77.500 func tioneren was te verwachten. Feyenoord heeft in het Olympisch Sta dion in Amsterdam voor 400 toeschouwers een vriendschappelijke wedstrijd tegen FC Amsterdam met 1-0 gewonnen. Het enige doelpunt kwam in de 64e minuut op naam van Van der Lem. Het duel werd geleid door scheidsrechter Thomas. Het toernooi bij de heren van de inter nationale Joegoslavische tafeltenniskam- pioenschappen is in Borovo met een ver rassing geëindigd. Wereldkampioen China werd in de finale door de ex-Europese kampioen Joegoslavië met 0-3 verslagen. Bij de dames won China met 3-0 van het gastland. Het Surtees-team stopt met het uitko men in Formule I-races. De voornaamste oorzaak van het terugtrekken zijn de ge ringe prestaties van het team in het afgelo pen seizoen. Voorts zijn de belangrijkste coureurs overgestapt naar de concurren tie. De leider van het team was de voorma lige wereldkampioen auto- en motorracen John Surtees. 000 km. gt iper vsrkes r.pr. 2650 >68. Harm Kuipers: „Het probleem voor mij persoonlijk is, dat ik er niet iedere keer bij kan zijn”. (Van onze sportredactie) EINDHOVEN. Hoewel Jan van Beve ren geregeld deelneemt aan de trainingen van PSV, zij het niet in zijn normale functie als doelman, staat het nog steeds niet vast op welke datum hij zijn rentree kan maken. Van Beveren liep begin sep tember tijdens een wedstrijd tegen Go Ahead Eagles een vingerblessure op en tae bleek’ ernstiger te zijn dan werd verondersteld. OR t.k.a. I 2503-1647 oofddorp. Coupé, 7 rspronckwt eind 4. 14.000. irt vinyl da adio en o f 7950. T( onder 2418, p uw I itvang I remie. Met enige nadruk wijst Kuipers er evenwel op dat hij slechts als adviseur van de verantwoordelijke coaches kan worden beschouwd. „Maar ik voel me wel voor een deel verantwoordelijk. Als het straks slecht gaat, zal ik me ook niet lekker voelen. Ik zou echter nooit voor de volle 100 procent de verantwoorde lijkheid kunnen dragen, omdat ik niet constant bij de ploeg ben”. Al ver voordat de Advies Raad Top, waarin hij zitting heeft genomen, van de grond kwam, werd Harm Kuipers door Tjaart Kloosterboer benaderd. Kuipers: „In Deventer hadden we al eens met elkaar gesproken. Hij vond het vervelend dat we elkaar steeds via de kranten te woord stonden en stelde voor dat een persoonlijk contact veel beter zou zijn. Dat vond ik best, en onmiddellijk na afloop van het seizoen hebben we samen met Egbert van ’t Oever alles op een rijtje gezet. Klooster boer stelde dat hij wat overhaast bij de kernploeg is gezet, en hij gaf ook heel ruiterlijk toe dat er fouten waren ge maakt, fouten die ik kon beamen. Hij had daarvan geleerd en wilde contact met mensen die hem wellicht konden helpen. Ik was niet de enige op het lijstje”. Door met Kloosterboer en Van ’t Oe ver in zee te gaan, zet Kuipers, die de volgende week 31 jaar wordt, onmis kenbaar zijn aanzien op het spel. Hij verleende zijn goedkeuring aan een ge wijzigde opzet van de voorbereiding en als de komende winter de resultaten van de Nederlandse schaatstop weer bitter tegenvallen, zullen hem allerlei verwijten om de oren vliegen. DEN HAAG. De Nederlandse Sport Federatie heeft zich in een dertig pagina’s tellend „commentaar op de rijksbegroting” gekeerd tëgen de voorgenomen bezuinigin gen van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk. Het rapport is bedoeld als een toelichting voor de leden van de tweede kamer bij de behandeling van de begroting van CRM, hoofdstuk sportzaken, in de eerste week van december. De begroting van deze onderafdeling is teruggegaan van het toegestane bedrag 1978, groot 37.993.000,-, naar 37.027.300,- voor het volgend jaar. De NSF heeft met lede ogen geconstateerd dat er voor deze achteruitgang geen motivering wordt opgegeven. mooie PEl bj 72 m ®r goed i 3-344601 T R4 de lu> starter was gaan staan om te zien dat hij pikstartjes toestond, was ik geen kampioen geworden, want ik maakte daar dankbaar gebruik van. Omdat er erg veel valse starts waren, verslapte de starter later, en zoiets moet je na tuurlijk wel in de gaten hebben. Zoals het ook belangrijk is dat je bekijkt hoe de wind over de baan waait, waar je je slag moet inkorten, en waar je met een lange slag moet rijden. En het stukje ijs waar je mogelijk kunt vallen, moet je eveneens in je geheugen prenten. Dat is allemaal puur mentaal. Ik ver wacht wel dat Egbert van ’t Oever daar veel aan doet, want het is de totaliteit van de voorbereiding waar een schaatser winst uit kan halen”. „Neem bijvoorbeeld de 5 kilometer van Hans van Helden, twee jaar gele den bij de WK in Heerenveen. Hoewel het waaide, probeerde hij nota bene een wereldrecord te rijden. Als je van tevoren een beetje nadenkt, moet je toch beseffen dat zoiets ten koste zal gaan van de andere afstanden”. Wat het mentale aspect betreft, zit Harm Kuipers op dezelfde lijn als Jong Oranje-coach Jorrit Jorritsma, die de instelling van de Nederlandse top- schaatsers ook als grootste oorzaak van het verval ziet. „Inderdaad zijn de jon ge Nederlandse talenten altijd te veel in de watten gelegd. Ze konden zich veel veroorloven, omdat ze niet onmiddel lijk bedreigd werden”, vindt Kuipers, die niettemin een verbetering heeft ge constateerd in het gezelschap dat de huidige kernploeg vormt. Hij bezocht onlangs een trainings weekend en merkte dat een kinderach tige bezigheid als het losschroeven van zoutvaatdopjes niet meer als het leuk ste vertier aan tafel geldt. Kuipers: „De sfeer was wel heel anders dan ik in het verleden heb gemerkt. Ook de inzet op de training heeft veel indruk op me gemaakt, terwijl je de jongens vroeger moeilijk op gang kreeg. Toen heb ik wel vaak gedacht, geef ze toch een trap tegen de kont”. •fez '75. 45.9 >uquius»i us. Er mag, volgens Harm Kuipers, uit zijn bemoeienissen niet worden gecon cludeerd dat de complete trainingsop- zet door zijn invloed omver gekieperd is. „Kloosterboer had een heel knappe analyse gemaakt van het vorig seizoen. Hij heeft daarna zijn eigen programma gemaakt, volgens zijn eigen visie. Ik ben ten slotte niet de Lieve Heer, ik weet ook niet alles. Kloosterboer heeft van mij wat literatuur gekregen en er is een erg prettig contaet ontstaan. Het heeft er allemaal in geresulteerd dat hij me regelmatig een overzicht van zijn plannen opstuurt en binnen een week krijgt hij mijn aanmerkingen te rug”. MAASTRICHT. In de zo catastro faal verlopen vorige schaatswinter stonden ze lijnrecht tegenover elkaar: het koppel Egbert van ’t Oever-Tjaart Kloosterboer en de man die zichzelf in 1975 wereldkampioen maakte, Harm Kuipers. De trainers van de nationale heren all-roundploeg verwachtten wonderen van omvangrijke oefenin gen met loodzware gewichten, de als inspanningsfysioloog aan de Maas trichtse universiteit werkzame Kui pers vond dat een vrij nutteloze bezig heid, en zijn kritiek bracht het schaats- wereldje en velen daarbuiten in rep en roer. Toen hem vervolgens werd gevraagd om een adviserende rol te gaan vervullen, nam de vroegere top- schaatser de handschoen op. Kuipers: „Van een wetenschappelijk onderzoe ker wordt verwacht dat hij zich terug houdend opstelt. Maar het schaatsen gaat mij te veel aan het hart, ik voel me er zo mee verweven dat ik het risico wel aandurf". „Dat zal ongetwijfeld zo zijn”, ver wacht Kuipers, „je hebt altijd mensen die nooit hun nek uit durven steken, maar wel thuis zitten te lachen als het misgaat met een ander. Het zou toch zeker erg zwak van mij zijn geweest als ik na alle kritiek had gezegd: op mij hoef je niet te rekenen”. ’roer ncs I j J501 g-g 25118 1 e eign. I >00 km. a het moeilijk. Twee weken geleden speelde hij in Amersfoort tijdens het Europese kampioenschap vijfkamp voor landente ams erg wisselvallig. Van der Smissen zit nog steeds rond hetzelfde moyenne, dat hij enkele jaren geleden ook al haalde en dat internationaal niet imponeert. Progressie lijkt er op dit moment niet in te zitten. MAASTRICHT. In tegenstelling tot Jorrit Jorritsma die van de huidige schaatsgeneratie geen opleving meer verwacht omdat de mentaliteit al te zeer verziekt zou zijn, gelooft Harm Kuipers nog wél in Piet Kleine en zijn ploeggeno ten. Harm Kuipers: „De laatste twee jaar ging het in da training niet helemaal goed. Er waren aanwijsbare oorzaken voor. Als je die nu kunt opheffen, moeten de resultaten beter worden. Ik zie het niet zo somber in". Weinig heil verwacht Kuipers van een rigoureuze ombuiging van het selectiebe leid. Jorritsma wil al 14-jarigen met zware trainingsarbeid prepareren op topprestaties, maar Kuipers oordeelt daarentegen: „Lichamelijk zullen ze het wel aankunnen op die leeftijd, maar het gevaar zit er levensgroot in dat er al vrij snel een psychische afknapper komt. In het begin gaan de prestaties namelijk met sprongen vooruit, maar na een paar jaar is de groei veel langzamer en dan zullen velen onherroepelijk af haken. Bovendien mag je niet uit het oog verliezen dat pas op 17-, 18-jarige leeftijd het maximale vermogen wordt geleverd”. „Ik zie meer in een selectie op latere leeftijd, waarbij de psychische factoren zwaarder moeten wegen dan nu het geval is. Als er een keus moet worden gemaakt tussen een puur technisch schaatser en iemand die voornamelijk op eigen wilskracht naar boven is gekomen en daarvoor veel offers heeft gebracht, moet je aan de laatste voorrang verlenen. Een topschaatser moet zichzelf op het beslissende moment goed in de hand hebben. Hij mag zich niet ergeren of laten beïnvloeden door andere zaken. Dat gaat ten koste van de prestatie. Neem Ard Schenk, een sprekend voorbeeld van een zelfbewuste topsporter. Eric Heiden heeft dat ook. Of zijn coach nu wel of niet aan de kant staat, het deert hem totaal niet. De zelfverzekerdheid straalt van hem af”. Hoewel Harm Kuipers heeft uitgelegd dat zijn invloed op de all-round-ploeg beperkt is, zijn naam zal straks hoe dan ook in verband worden gebracht met de prestaties. En dat is dan allemaal het gevolg van de kritische kanttekeningen die hij plaatste bij de gewichttraining van Tjaart Kloosterboer. Van „onruststoker”, zoals sommige schaatsers hem tijdens het afgelopen seizoen bestempelden, is Kuipers medeplichtige geworden. Terugkijkend op die roerige periode, zegt hij: „Ik heb toen geweldig veel reacties gehad, van hele boze tot lovende. De kritiek heeft er in ieder geval toe geleid dat de tongen goed zijn losgekomen over gewichttraining. Een gevolg hiervan is ook daf het toptrainersoverleg van de Nederlandse Sport Federatie weer geactiveerd is. Deze zal speciale aandacht schenken aan krachttraining”. Van de Nederlandse schaatsbondscoaches hebben behalve Kloosterboer en Van 't Oever, ook Ab Krook, de damestrainer, en Jorrit Jorritsma een nauwe relatie aangeknoopt met Kuipers. Alleen van sprinttrainer Henk Gemser, die nogal emotioneel op de bezwaren van Kuipers reageerde, heeft hij niets gehoord. Kuipers: „Ik geloof niet dat er van oud zeer sprake is. Gemser kan terugvallen op Jan Vos uit Nijmegen. Als hij denkt dat die adviezen voldoende voor hem zijn, kan ik daar volledig vrede mee hebben”. ALKMAAR. Christ van der Smissen, J* grote ali-rounder in het Nederlandse ’■•jardwereldje, is van slag. Nadat hij in eerste ronde van het nationale kampi- •renschap bandstoten in het nieuwe cultu re centrum van Alkmaar onderuit was tegaan tegen streekgenoot Havermans noest hij vrijdag zijn tweede nederlaag Over de belangrijkste wijzigingen in de totale voorbereiding, vertelt Kui pers: „Dat zou Kloosterboer misschien zelf beter kunnen uitleggen, maar ik zal het proberen. Er is nu veel meer aan de schaatsvorm gedaan. Het vorig jaar was de krachttraining algemeen ge richt, deze is qua invulling veranderd in het werken met minder zware gewich ten. een lichtere belasting dus, terwijl bepaalde oefeningen direct te maken hebben met specifieke schaatspatro- nen. Er is ook lang zoveel niet gelopen als het vorig jaar, maar daar staat tegenover dat het rolschaatsen een voornaam onderdeel is gaan vormen in de totale training. Het is allemaal niet verschrikkelijk revolutionair, hooguit een snelle evolutie”. De vraag is natuurlijk of op korte termijn, en mogelijk al zaterdag als de schaatsers het seizoen traditioneel ope nen met de strijd om de IJsselcup, de positieve gevolgen van de wijzigingen zichtbaar zullen worden. Kuipers blijkt wat dit aangaat erg voorzichtig en loopt in elk geval niet zo hard van stapel als de beide trainers, die een jaar geleden uitriepen dat dankzij hun gewichttrai ning betere prestaties op de sprint tege- moetgezien konden worden. Het is allemaal moeilijk te voorspel len”, vindt Kuipers. „Ik verwacht wel dat de prestaties allemaal wat stabieler zullen zijn. Maar het probleem voor mij persoonlijk is dat ik er niet elke keer bij kan zijn. Een kampioenschap wordt als het erop aankomt, daarboven (wijzend op zijn dunnende haardos) beslist. In fysiek opzicht kunnen velen kampioen worden, de conditie is bij de meesten geen probleem. En technisch goed schaatsen, is dat evenmin. Maar een topsporter is te vaak een trainingsauto- maat, ze laten zich alles door een ander aanpraten en zijn zelf te weinig met hun sport bezig”. Archieffoto uit 1974: Harm Kuipers kampioen van Nederland op de baan van Assen. Intussen doen de wildste geruchten de ronde over Van Beveren, die bij PSV uit stekend wordt vervangen door Ton van Engelen. Deze geruchten betreffen onder Keer een overgang naar Roda JC en be- «ngstelling vanuit Amerika, maar Van Beveren noemt ze loos alarm. Hij ontkent echter niet, dat er vanuit Engeland bij hem >s aangeklopt, maar voegt daar onmiddel- hjk aan toe dat hij na afloop van dit seizoen nog een jaar contractueel aan PSV *s verbonden en dat PSV niet van plan is hem vóór die tijd te laten vertrekken. Van Beveren bestempelt het als klink- “iare onzin dat hij zich de laatste tijd hewust aan de kant houdt. „Ik zou mezelf daarmee alleen maar benadelen”, aldus »an Beveren. „Ik wil wel, maar ik kan doodeenvoudig niet”. ^''■■illlllllllllllllllllHllflIlllllllHItnHIlHIlllllllllllllllllllllllllllHIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH 7

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15