Tekort op Nederlandse betalingsbalans ,oos bomalarm Twijfels over nieuwe Migs op Binnenhof Geen terugkeer in actieve politiek Aantjes onthoudt zich nog van commentaar Raadsels rond Tilburgse moord Weer aanslag in Italië Vliegveld Zambia plotseling dicht 3ó 1 V erkenningsvluchten VS boven Cuba hervat Mijn geld via de bankgiro... Oude tijden herleven I L het woord is aan... vandaag: het weer VOLVO nieuw type F7 omergdijldMiar! m N iQrbank nadarlond- agenda pagina Boeken Eduard Verkade Doping Santana Veel bewolking HKmmH Geen bezwaar Betalingsbalans ZATERDAG 18 NOVEMBER 1978 (ADVERTENTIE) 36 Etienne Rey: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 69ste jaargang no. 14 1 7 Fr De nieuwe treurigheid Joods Amsterdam Bomans was de naam Boekt uw reis bij Reisbureau „SUCCES Hostellerie Roozendaal Ook voor hypotheken, verzekeren en reizen. Kortom, voor al die geldzaken waar ik thuis geen antwoord op kan vinden HEEREMANS en Zn. 2 12,3 4, 5,6,7 E.H.C.O. b.v. TELEFOON 310561-323488 b-g.g. tel. 322031 Weerrapporten Binnen- en buitenland Plaatselijk nieuws Kunst9 Radio en televlsle/Strlps.... 11 Economie13 Sport15,17 Kerkdiensten6 Eigenhandig25 Mallaat-skantoor Parklaan 14a, - pagina's rW Maar niet alleen voor mijn bankgiro kan ik bij de Nutsspaarbank West Nederland terecht. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het kabinet staat unaniem achter het wetsontwerp abortus, dat het kabinet wil indienen. Premier Van Agt zei gisteravond dat „het wetsontwerp zoals dat in het kabinet na veel overleg tot stand is gekomen, wordt gedragen door alle leden van het kabinet”. een haak uan deze tijd t- w<! IJmuider Courant Hele kabinet achter wetsontwerp abortus 1 (Van onze redactie Binnenland) (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE) I ■Rover- Overveen - lel. (023)-326710 Receptieprijzen 1,SO Goed bereikbaar. DEN HAAG. Het Binnenhof is gister- ivond laat enige uren afgesloten geweest ia een bomalarm. Het alarm werd gege ten nadat om negen uur ’s avonds een Rkje was af gegeven voor premier Van Aft bij het ministerie van Algemene Za len daar. GARAGE Schaikwijkerstraat 25-29 Haarlem - Tel 350030 Over de haalbaarheid in de kamer van het ontwerp zei de minister-president „geen zekerheid te hebben”. „We hebben ons ontwerp niet voorge legd aan alle 49 leden van de CDA-fractie. We hebben wel zo nu en dan bij de leiding van de fractie gepeild of wij ons ook naar hun oordeel op het goede spoor bevon den”, aldus Van Agt. Het abortus-wetsontwerp, waarvan af gelopen woensdag de hoofdlijnen bekend zijn gemaakt, is volgens de premier een „goed wetsontwerp dat het verdient verde digd te worden". Tijdens zijn wekelijkse persconferentie wilde hij geen verdere vragen beantwoorden omdat hij daarmee zijn persoonlijke visie op tafel zou leggen. Hij liet wel merken achter het ontwerp te staan. Van Agts positie is interessant omdat hij altijd tegen een liberalisatie van de abor tus is geweest en het nu gepresenteerde ontwerp duidelijk van een vrijere opstel ling getuigt. Een van de knelpunten, waar door het CDA altijd op is gehamerd, is dat in het wetsontwerp een duidelijke norm stelling moet voorkomen. Volgens Van Agt is dat ook met het nu voorliggende ontwerp het geval. Maar hij gaf toe dat dat niet in harde bepalingen wordt aangegeven. „Het wetsontwerp is wel degelijk normatief. Het bevat regelin gen dat de ingreep niet kan gebeuren dan na een zorgvuldige overweging en boven dien alleen in gevallen waarin echt geen andere oplossing mogelijk is. Dat. zijn nor men”, aldus Van Agt. Dat aan die normen geen duidelijke con sequenties verbonden zijn vond hij geen bezwaar. „Een norm behoeft niet altijd door strafrechtelijke sancties gevolgd te worden. Er zijn ook andere normen”, zo zei de premier. In tegenstelling tot een door dit kabinet gekozen gedragslijn is de - overigens niet gedetailleerde - inhoud van het wetsont werp bekendgemaakt vóór dat de regering het voor advies naar de Raad van State heeft gestuurd. Van Agt zei dat gedaan te hebben omdat in de samenleving met spanning op het wetsontwerp werd ge wacht. Dat betekent overigens wel dat indien de Raad van State veranderingen voorstelt, deze ook duidelijk merkbaar zul len zijn. Voor het eerst in vele jaren zal dit jaar de Nederlandse betalingsbalans een te kort vertonen. Dat betekent dat Neder land meer betalingen voor goederen en diensten aan het buitenland heeft moeten doen dan wij vanuit het buitenland ont vingen. Daarmee wordt duidelijk hoe pre cair de economische situatie van ons land op het moment is. Van Agt, die dit gisteren bekend maakte, zei dat Nederland „nu echt in zwaar weer komt”. Gaf de betalingsbalans sinds jaar en dag flinke overschotten te zien, die tot in de miljarden konden oplopen, voor 1978 wordt een tekort van enkele honder den miljoenen guldens verwacht. Van Agt kon overigens nog geen exactere cijfers geven. Het gesprek in de Stichting van de Arbeid van volgende week vrijdag is de hoofd moot geweest van het overleg in de minis terraad. Van Agt wilde er verder niets over zeggen: „Je legt je kaarten niet op tafel voor de onderhandelingen zijn begonnen". Vooral de - geringe - averij, die Bestek ’81 in het Kamerdebat heeft opgelopen is ter tafel gekomen. Daar kan nog wat bijko men. De regering moet vrijdag immers nog wat te bieden hebben, aldus minister president Van Agt. De financiële ruimte is evenwel zeer beperkt en wordt steeds be perkter, betoogde hij. De FNV neemt aan het gesprek van vrijdag deel onder het voorbehoud dat het intern overleg binnen de FNV over de arbeidsvoorwaarden, dat maandag wordt gepleegd, eerst moet zijn afgerond. Hij stelt in zijn verklaring dat hij na de gebeurtenissen van de afgelopen weken ook dringend behoefte aan rust heeft en aan enige afstand. „Ik heb de actieve poli tiek verlaten en streef in generlei opzicht een terugkeer daarin na. Uiteraard heb ik er wel grote behoefte aan dat blijkt hoe de feiten, gebeurtenissen en gedragingen in werkelijkheid zijn geweest en in welk licht zij moeten worden gezien. De komende tijd zal ik met name gebruiken om mij erop te bezinnen hoe ik dat mijnerzijds kan bevorderen", aldus de oud-CDA-frac- tievoorzitter. Aantjes stelt, vooral gezien het feit dat de Kamer zich nu nog verder met de zaak zal bezighouden, in afwachting daarvan geen commentaar of verklaring te zullen geven, „tenzij, bij hoge uitzondering, daar voor een bijzondere aanleiding bestaat". Het rapport van professor De Jong van TURIJN (UPI). In Italië is gisteren weer een terroristische aanslag gepleegd. Onbekenden drongen het kantoor van de Turijnse architect Mario Deorsola bin nen, bonden hem met pleister en schoten hem enkele malen in de schouder. het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie (RIOD) over Aantjes dat vorige week maandag werd gepresenteerd, was een eindrapport. „Dat werk is afgerond”, al dus premier Van Agt gisteravond in de wekelijkse tv-rubriek „Praten met de mi nister-president". De eventuele gegevens die nu nog over de gedragingen van Aantjes in oorlogstijd naar boven komen, zullen in de archieven van het RIOD hun weg vinden, zo zei Van Agt, „maar van een eigen onderzoek is geen sprake meer, alleen na opdracht van ons, en dat dan weer na een verzoek van de Kamer”. Haar evenoude man is met een schot wond in de buik in het ziekenhuis opgeno men. Na operatief ingrijpen is levensge vaar bij hem geweken. Een uitgebreid on derzoek door het 38 man sterke recher- cherteam heeft nog geen enkel aankno pingspunt opgeleverd. Waarnemend directeur van de maat- schappij, Oliver Boden, zei dat ook alle activiteiten op het internationale vliegveld van Loesaka door het ministerie van Bur gerluchtvaart zijn opgeschort. Boden weigerde nadere inlichtingen over het afgelasten van de vluchten te geven. Evenmin was hij in staat om te zeggen wanneer de diensten zouden wor den hervat. Generaal Cronjéstraat 27 Haarlem - Tel. 023-258661 Ironie is meestal tederheid, die verlegen is. In het algemeen veel bewolking en plaatselijk regen of motregen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Maxi mumtemperaturen ongeveer 11 graden Voor toneelliefhebbers is er een inte ressant boek verschenen: Eduard Ver kade en zijn strijd voor een nieuw to neel. Ko van Leeuwen nam het boek door en biedt de lezers van Erbij een samenvatting van Verkades werk en invloedrijke activiteiten. In Frankrijk houdt dr. Klein zich inten sief bezig met de dopingcontrole in de sport. Jan Blijboom zocht de arts op, die stevige kritiek heeft op de Oosteuropese (en vooral Russische) medische bege leiding van de tumploegen In het najaar komt er altijd een stroom van nieuwe boeken. In onze weekend bijlage treft men besprekingen van een aantal van die boeken (uiteraard maar een kleine selectie). Er komen ook au teurs aan het woord zoals Maarten ’t Hart, Lévi Weemoedt. Hans Dorrestijn en Jan Siebelink Natuurlijk gaat het niet alleen om officiële literatuur. We hebben de informatie zo breed mogelijk opge zet Weersverwachting van het KNMI tot vanavond: P«h»- en uuUafvoer per container gS TILBURG (ANP). De gemeentepoli tie van Tilburg tast volledig in het duister omtrent de identiteit en motieven van de daders die de 24-jarige mevrouw Bigót- Suos in haar woning aan de Lilahof in Tilburg door het hoofd schoten. Het slachtoffer overleed kort na aankomst in het ziekenhuis aan haar verwondingen. LOESAKA (AP). Alle nationale en alle internationale vluchten naar en van het Zambiaanse Loesaka zijn voor onbe paalde tijd" afgelast. Dit heeft de Zambi aanse luchtvaartmaatschappij gisteren bekend gemaakt. L Haarlem Tel (023) .31 79 50 De gehele dag geopend, ook {r'u. tijdens de luneh- K pauze en Jjf donderdagsavonds] ;8 a HO ■v’ Een onbekende belde later het persbu reau ANSA op en zei: „De proletarische aanvalscommando’s verwondden van avond de architect Mario Deorsola, de man die de Lamarmora-bunker bouwde. Wij zullen gevangenistechnici die hun ar beid in dienst van het geld stellen, blijven aanvallen" (Van onze redactie binnenland) UTRECHT-ENSCHEDE. Oud-CDA-fractieleider Aantjes heeft naar aanleiding van het debat in de Tweede Kamer over zijn oorlogsverleden een verklaring uitgegeven waaruit blijkt dat hij in dit stadium geen commentaar wenst te geven. Aantjes. die eergisteren het gehele debat thuis op de televisie volgde, stelt in zijn verklaring dat hij zich wil onthouden van een reactie, „hoe moeilijk mij dat op sommige onderdelen ook valt”. „Ik heb er begrip voor en ben het er ook mee eens dat de regering naar aanleiding van deze zaak politiek in geen geval in moeilijkheden mocht geraken”, aldus Aantjes. Tijdens de begrafenisplechtigheid in Madrid van de eergisteren doodgescho ten Spaanse rechter Canoves brengen een aantal bezoekers de fascistengroet. WASHINGTON (AFP/ANP). De Amerikaanse regering neemt de aanwezigheid van Migs-23 van Russische makelij op Cuba zeer hoog op en heeft de hervatting gelast van de verkenningsvluchten boven het eiland van Fidel Castro. Dit is gisteren uit officiële bronnen in Washington vernomen. Maar liefst 19000 mensen kwamen op het tweetal concerten af dat Santana vrijdagavond en -nacht in Leiden gaf. Op de kunstpagina wordt het optreden in Nederland gerecenseerd. (Het pakje, door een woordvoerder van Haagse politie omschreven als „iets dat at dikker was dan een brief en dus ver- ieht”, wekte ook wantrouwen doordat >t op een ongebruikelijk uur werd afge- >ven. De adressering maakte duidelijk it het voor premier Van Agt was be emd Onmiddellijk werd alarm geslagen en de jtplosieven Opruimings Dienst (EOD) in ülemborg gewaarschuwd. Op het mo- lent dat deze dienst begon het pakje te nderzoeken, werd het gehele Binnenhof (gesloten. Deze afsluiting duurde tot even na vaalf uur vannacht. Op dat moment was e EOD tof de conclusie gekomen dat het akje voor Van Agt geen explosieven be- atte, maar wat papier. „Geen brief of zo. let lijkt allemaal op een kwalijke grap”, klus de woordvoerder van de politie. - V- De Amerikaanse inlichtingendiensten hebben nog niet kunnen vaststellen of deze toestellen, met verstelbare vleugels, tot de meest recente modellen behoren die alleen in Oosteuropese landen in dienst zijn en of zijn ingericht voor tactische kernwapens. De hervatting van de verkenningsvluch ten met de spionage-vliegtuigen van het type „SR 71” (opvolger van de bekende U- 2) zou tot nieuwe spanningen kunnen lei den tussen Moskou en Havanna enerzijds en Washington anderzijds. Kort nadat hij in het Witte Huis kwam, schortte president Carter de verkennings vluchten boven Cuba op, om zijn goede wil te tonen voor normalisering van de betrek kingen tussen Cuba en de Verenigde Sta ten. Deze vluchten, begonnen in de jaren zestig, vormden een voortdurende irritatie voor de autoriteiten in Havanna. Mochten de Amerikanen vaststellen dat de Migs-23 die Cuba nu heeft, met kemra- ketten kunnen worden uitgerust, dan bete kent dat een rechtstreekse schending van het beginselakkoord van Kennedy en Chroetsjov in november 1962, waardoor een einde kwam aan de Cubaanse crisis. De Cubaanse crisis ontstond aan het einde van het tweede jaar van Kennedy’s bewind toen uit Amerikaanse fotoverkenningen bleek dat de Sovjet-Unie op Cuba raket- lanceerinrichtingen bouwde. Amerika eiste de afbraak van de inrich tingen en dreigde een schip met Russische raketten voor Cuba te zullen tegenhouden. Op het laatste ogenblik liet Chroesjtsjov het schip de st(*ven wenden en was een oorlog tussen de supermachten voorko men. i d- Het meest moderne spionagevliegtuig van de Verenigde Staten, de SR-71. Met dit toestel zullen de verkenningsvluchten boven Cuba worden uitgevoerd. Het kan een snelheid bereiken van meer dan drieduizend kilometer per uur. Het voormalige ARP-Kamerlid Meulink heeft gisteren verklaard als betrokkene bij de bijzondere rechtspleging „nogal wat” mensen te hebben vrijgesproken die lid van de Germaanse SS waren geweest maar niet voor de Duitsers hadden ge vochten. Meulink nam in de oorlog actief deel aan het verzet. Hij is nu CDA-gedepu- teerde van Overijssel en een goede vriend van Aantjes. Meulink zegt te hebben geweten dat Aantjes „fouten had gemaakt". Van een SS-verleden zegt Meulink nooit iets te heb ben vernomen. In 1959 maakte het voor malige Kamerlid deel uit van de commis sie die de geloofsbrieven van Aantjes on derzocht. Volgens staatssecretaris mevrouw Haars van Justitie is „aan de strafrechte lijke kant door verjaring en gratie een einde gekomen aan de beoordeling van het oorlogsverleden van de Nederlanders”. Mevrouw Haars zei dit gisteravond tijdens een spreekbeurt voor h$t CDA-Leeuwar- den, bij het bespreken van de zaak-Aan- tjes. „De politiek kent gratie noch verja ring” zei de bewindsvrouwe >245

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1