Verkade acteert in het Theatermuseum w Eline Verkade-Cartier van Dissel schreef biografie over haar man rT 0 JH 'a door Ko van Leeuwen W S” (32200®) ■I NTAhSSdIOl WBI RG EDUARl» VERKADE Gordon Craig i en ki®1' klokken, n, goud eln, ressant* met behaaglijke maniertjes, maar een bijtend protest van jeugd tegen si „een vervuilde tuin die schoot in 't zaad”, het maatschappelijk bestel, waarmee ze geconfronteerd wordt. De magie van het toneel benaderd met een vlijmscherpe, bijna spottende analyse, een haast kuise W8 schaamte voor het gevoel, een versmading van rhetorische effecten der taal, een intellectuele twijfel. Dit was mijn eerste ontmoeting met de toneelkunstenaar Verkade, toen nog niet onder hem werkend, jer 1978, Spraaklessen J naar als toeschouwer in het kleine zaaltje van Odeon op het Singel bij ji het Koningsplein. Het toneelbeeld versoberd, en ontdaan van reali- 2 teitsnabootsing, gordijnen in plaats van illusionistische coulissen; 2 enkele onmisbare requisieten en aanduidingen, alle aandacht concen trerend op het geestelijk werk van de toneelspeler' isdag 22 >m 19.0» fff*'1 „1908 De Hamlet van Verkade in Odeon Als een schok springt het uit mijn herinnering, als een verzet tegen stoffige traditie. Tegen doodgelopen realisme en holle romantiek. Geen „jeune premier" meer a fl «■W# Decorontwerp voor Hamlet H Th Wi/develd jO sanitair, 2e teuken, 1 et 2e toile n herginj iet C.V. et 11, toilet,!/ I, gezellige gbad en 2e FERDAGS 16 UUR Spotprent van Eppo Doeve in de Groene Amsterdammer 1936 rij voordelig over aan zijn compag non en debuteerde in 1904 als be roepstoneelspeler in de kleine zaal van het Concertgebouw in Amster dam met Macbeth als voordracht. Het werd een uniek gebeuren en de critici reageerden verward, voor zichtig maar ook welwillend. De ar- chitekt professor Wijdeveld schreef er later over: „Nog zie ik hem in een paarse pij alléén op het kleine sober verlichte podium, nog volg ik zijn stijlvol beweger); nog luister ik naar zijn Macbeth eh Hamlet-vertolking. Heel zijn leven heeft hem dat paarse kleed omhuld, het kleed dat hem even buiten het leven hield, die men geling van Acteur en Zoeker en Wij ze”. Als een zelfbewust zoeker bleef Verkade zijn hele leven bezig met toneel. Na zijn Macbet-voordracht werd hij geëngageerd bij de Konink- scheid. Verkade voelt zich met thuis in dit al te theatrale milieu. OONHUIS ee, kelder, ig, douche- etvloer, le mog. voor HO blA 1M I005..H 5 3 R u Schil* grafisch ontwerper ook de vormgeving van de biografie verzorgde, de opzet bepaald van de Edu ard Verkade tentoonstelling. Hij heeft daarin een functionele volgorde en rangschikking kunnen brengen doordat hij ook al van de inhoud van het boek op de hoogte was. Op de uitgebrèide exposi tie is vrijwel alles samengebracht wat maar enigs zins met Verkade te maken had, tot zelfs de koekblikjes uit Zaandam, immers het was Edu ard’s vader die met de oprichting van de stoom- broodfabriek de aanzet gaf tot wat nu het Verka- de-concern is. Op de tentoonstelling wordt ook de samenwer king tussen Verkade en tal van kunstenaars duide lijk. Er hangen talloze décorontwerpen, van Wijde veld en ook van Rie Cramer, met wie Eduard Verkade ook gehuwd is geweest. De expositie wordt begeleid door een beknopte publikatie, sa mengesteld door Paul Blom en Renée Waals. Bij drage voor deze Verkade-herdenking moesten zelfs uit het Theatermuseum uit Keulen en uit het Victoria and Albert Museum in Londen komen. Tot 31 januari 1979 is de tentoonstelling in het Theatermuseum nog te zien. tistiek theater. Het ging er Verkade niet om de kunst te gebruiken om misstanden aan de kaak te stellen. Verkade was een voorvechter van het symbolisme en van het expressi onistische toneel. Een voorstander 00' .00 Woensdag 28 Mei 8 uur GALA-AFSCHEIDSA VOND Met medewerking vanFie Carelsen. Ne! Stands, Henri Ewens,Paul Hut, CeesLaseur, Dirk Verbeek e.a. Prijzen der plaatsen f 7.501.00 Bespreking vanaf Zaterdag: 24 31 ei 1947 Eduard Verkade, zoekend en zelfbewust toneelvernieuwer Eduard Verkade als Hamlet, spotprent van P v d Hem naar het toneel, maar mijn vader zal het vast niet góed vinden". Eduard Verkade wordt door zijn vader uit Engeland teruggehaald als hij zeventien jaar is. De jonge Edu ard zat in Londen vaker in het plu che van het theater dan in de colle gebanken en als hij te kennen geeft naar een School of Dramatic Arts te willen, acht vader Verkade de tijd rijp om hem als volontair aan het werk te zetten op de machinefabriek van de Gebroeders Stork in Henge lo. Maar ook daar wijdt Eduard zich aan de muze, sluit zich aan bij een groepje actieve jongelui die een soort cabaretavonden geven in de schouwburg en draagt daar voor. Die groep jongelui waarbij Verkade zich nu bevond, bestond uit geest driftige volgelingen van William Morris, die ervan overtuigd was dat Dan volgt de ontmoeting met Gor don Craig, de grote Britse toneelre volutionair. Volgens Craig moest het hele bestaande toneel omver ge worpen worden. Het doel van Craig was het verborgene voor de mens zichtbaar te maken. Verkade en Craig maakten verregaande plan nen. Er moest een school komen waar jonge krachten het toneel in de nieuwe richting konden gaan vol gen, een eigen theater, en in alle grote steden van West-Europa een Kunsthuis, waar toneelvoorstellin gen, concerten, lezingen en exposi ties konden worden gehouden. Het moest allemaal goedkoop toeganke lijk zijn. Een grote toernee van Verkade en Craig door Europa zou het begin zijn. Craig zou de plannen daarvoor uitwerken, Verkade zou voor het geld zorgen. Dat laatste lukte; het eerste niet, want Craig faalde. Hij kreeg zijn plannen niet op papier. Het leidde tot een artistieke breuk. Verkade zei over Craig: „Hij ziet meer, ik hoor meer. Ik begrijp de karakters stuk voor stuk in Shakes peare beter". Het begin van de toneelmoderni- sering in Nederland komt als Verka de samen met Royaards in 1907 de Zomerspelen gaat doen. Op initia tief van de Larense Kunsthandel wordt hem gevraagd Elckerlyc en Lanseloet te spelen. Verkade ont werpt de decors en hij stelt de mise- en-scène vast terwijl Royaards met de acteurs de tekst instudeert. On der invloed van Gordon Craig komt er een suggestief decor, terwijl de kostuums gebaseerd zijn op middel eeuwse beelden. Zo ontstaat er vooi- die tijd een voorstelling van onge kende eenheid. van de abstractie binnen het theater. Magie en mystiek. In Verkade’s tijd vlamt een haardvuur - ook op het toneel normaal op als er een deur open gaat en er tocht ontstaat. Zo niet bij Verkade. Bij hem dient het haardvuur op te gloeien wanneer de emotie der fieuren oplaait. Verkade.' de zelfbewuste zoeker. Het kan niet uitblijven dat zijn aan dacht uitgaat naar Hamlet. Dit ko ningsdrama van Shakespeare en vooral de titelrol hebben Eduard Verkade voor de rest van zijn loop baan niet meer losgelaten. De Ham- let-opvoering zou tot opmerkelijke toneelvernieuwing leiden. Zoals de changementen bij open doek tijdens de Zomerspelen publiek en critici verbaasden, zo zou ook Hamlet een speciale indruk achterlaten. Aan zijn vrouw schreef Verkade tijdens een vakantie-reis: „Ik wroet over de regie van Hamlet. Ik heb een prach tig plan ontworpen. Hele Hamlet in één decor met alle veranderingen, die nodig zijn, in details. Ik geloof dat het een moderne Shakespeare- Bühne is.” Evenzeer ongebruikelijk in die tijd was het samenstellen van een regieboek. Een journalist die Verka de ontmoet schrijft: „Daar lag het schrift, waar hij voor elk toneel de plattegrond van het toneel had gete kend. Allermerkwaardigst was dat! De hele Hamlet zit als één doorlo pende handeling in zijn hoofd”. Een versoberd toneelbeeld. In zijn mémoires komt Eduard Verkade te rug op die Hamlet-opvoering in het Odeon in Amsterdam: „Naar het bleek ging van deze voorstelling iets uit, dat door spelers met grote- re techniek in een zaal met een toneel „achter de lijst” niet zo ge makkelijk bereikt wordt. De opvoe ring kon vergeleken worden met een schets, en het heeft mij veel opvoeringen en veel jaren arbeid gekost, eer er met sterke spele.rs en onder uiterlijk veel gunstiger om standigheden eenzelfde eenheid en gaafheid werd bereikt als bij deze eerste poging. niet C.V. rtuin. Ini :amer m' snvloer ii lapkamers, toneelhistorie ter harte gaat en we yijl, 538 53 Eduard Verkade als Hamlet (links) en Lanselvet (rechts) De samenwerking met Royaards duurt slechts kort. Beide toneelkun stenaars beseffen dat ze niet bij .el kaar passen. Royaards moet zich in speelstijl inhouden. Zijn belangstel ling lag bij de stukken, niet bij de spelers. Eduard Verkade ging voor al uit van de spelers. Hij zocht naar overeenkomsten tussen de uit te beelden rol en het innerlijk van de acteur en zo trachtte hij te komen tot lijke Vereniging Het Nederlandschpuur en esthetisch verantwoord ar- Toneel. Hij ontmoet er een speelstijl die weinig revolutionair- is, die in het buitenland al lang verlaten is. Een debuut in de Gijsbrecht, enkele meer of minder belangrijke rollen, maar na anderhalf jaar een af- Het toneel laat Eduard Verkade niet los en als hij maar even kans ziet, houdt hij zich daarmee bezig. Bij het zilveren toneeljubileum van Verkade zal Carel van Hees, direc teur van de schouwburg in Haarlem getuigen van zijn kennismaking met de ontwerper Verkade. Van Hees vertelt dan hoe hij als beginnend acteur door de provincie reisde en in de plaatselijke schouwburgen over al maar twee decors aantrof: een monsterachtige kamer en een af schuwelijk lelijke tuin. Maar op een avond belandden zij in Hengelo en vonden hier tot hun stomme verba zing hoogst artistieke decors die Verkade gemaakt had. „Dat was zijn eerste toneelhervorming". Eduard Verkade zette zijn toneel- plannen door. Hij deed rie trijpweve- Als Verkade teruggekeerd is in Hengelo sticht hij een trijpweverij. Hij blijft zich met vrienden bezig houden met toneel, neemt daarvoor zelfs spraaklessen in Amsterdam en langzaam rijpt bij hem het plan be roepsacteur te worden. Maar zijn kunstzinnige aanleg komt ook in de trijpfabriek tot uiting, Verkade’s stoffen vallen op door de wonder mooie dessins, worden met prijzen bekroond. Verkade zelf werkte hard mee in de fabriek, zo lezen we in de biografie. maar hij verbaasde de omstan ders keer op keer met zijn eigenaar digheden. De ene avond liet hij het licht branden, de volgende dag bleef de brandkast openstaan. Op een morgen na de kermis trof hij zijn arbeiders zwaar ronkend op de grond achter de stilstaande weef stoelen aan. Ze lagen op en over elkaar en vormden een schilderach tige groep met kleurige aapjes en enorme medailles van de Kop van Jut trots op hun boezeroen gesto ken. Ook dit keer was Verkade’s reactie verrassend voor een fabri kant: Wat een prachtig gezicht! Wat jammer, dat ik mijn fototoestel niet bij me heb!... Laat ze vooral rustig slapen, meester”. Eduard Verkade, zijn Engelse en Duitse ondergrond, leermeesters als Gordon Craig en Max Reinhardt hadden hem gevormd tot de leider die in staat was het toneel in Neder land wezenlijk te vernieuwen. On der Verkade ontstond een nieuwe generatie van acteurs en actrices, toneelleiders als Albert van Dalsum, Johan de Meester en Cees Laseur. Vooral Van Dalsum is nooit opge houden te getuigen van Verkade’s grote verdiensten. Tot slot nog een der meest curieu ze episodes uit Verkade’s toneel loopbaan. In de zomer van 1935 kreeg hij^het verzoek toneelcriticus van De Groene Amsterdammer te worden. Verkade vond het een inte ressante uitdaging en nam na over weging het aanbod aan. Er brak een storm van verontwaardiging los bij andere tijdschriften. Verscheidene gezelschappen verboden Verkade bij deurwaardersexploit de toegang tot de Amsterdamse schouwburg. Dankzij Verkade’s eigen vinding rijkheid was goede raad niet duur. Hij liet de toegangskaarten door een andei- kopen. Onder de titel „Kopie or not kopie, that’s the question”, verscheen een spotprent van teke naar Eppo Doeve in De Groene met Verkade als een journalistieke Ham let voor de schouwburg op het Plein. De Biografie Eduard Verkade is een bijna onuitputtelijke bron van beschouwen, inzicht en toneelont- wlkkeling geworden. Mevrouw Eli- ne Verkade - Cartier van Dissel heeft de toneelvernieuwer Verkade daarmee evenzeer interessant ge maakt voor de jongste generaties toneelbeoefenaars en toneelliefheb bers. Eduard Verkade (en zijn strijd vooreen nieuw toneel) verscheen bij De Walburg Pers, Zutphen. In kunstleer gebonden J 75.- de zijn om een heel woud aan te geven, één stukje treurwilg en een grafzerk volstond als heel kerk hof. De grootheid van een man als Eduard Verkade moet niet alleen gelegen hebben in zijn acteur schap. Wie het een en ander over hem leest, en wie de tentoonstelling in het Theatermuseum bezoekt ontdekt al spoedig de universele toneelkunstenaar in Verkade. Hij overzag het geheel, ontwierp zelf décors, stichtte gezelschappen en vormde een nieuwe generatie van toneelleiders (Van Dalsum. De Meester) en als er nergens meer te spelen viel, dan zorgde Verkade voor zijn eigen theater. Tegelijk met de opening van de tentoonstelling over Verkade verscheen de lijvige biografie Edu ard Verkade en zijn strijd voor een nieuw toneel. Dit resultaat van jarenlang speurwerk van me vrouw Eline Verkade-Cartier van Dissel vormt samen met de expositie een uniek geheel. Aanlei ding tot beide Verkade-gebeurtenissen is de hon derdste geboortedag van Eduard Verkade, die op 15 juni 1878 het levenslicht zag. In de bovenzalen van het fraaie pand aan de Herengracht 166 heeft Marius Wagenaar, die als wndat de schrijfster zeer nauwgezet tal van bronnen raadpleegde waar door het boek een wetenschappelij ke fundering heeft gekregen. Die bronnen, het zijn er ontelbare, wor den steeds in voetnoten onderaan de pagina vermeld. Dat lijkt mij juist ffizien van de uitgever, De Walburg Pers, omdat het je als lezer veel geblader bespaart. Eduard Verkade was geen telg van een befaamd toneelgeslacht. Hij heeft zijn weg als toneelkunstenaar ®lf moeten banen en zijn eerste ontwikkeling in die richting deed hij vooral op in het buitenland, in Enge land. waarheen hij door zijn vader *as gestuurd voor een degelijke stu die, onder meer in de chemie. In tonden studeert hij op Finsbury College, komt in aanraking met een wieelclub in Brockley. Hij schrijft Kn eenakter en ziet in Londen veel toneel. Als fhij in The Haymarket Theatre een voorstelling heeft ge nen van A Marriage of Conventen hebben stuk en opvoering hem zó ontroerd, dat hij na afloop op straat loopt te snikken. Als een vriend zich over die diepe ontroering verbaast, rotwoord! Verkade: „Ik wil ,ook Zo sprak de toneelreus Albert van Dalsum zich in juni 1953 uit over Eduard Verkade. Hij deed dat in een interview in Het Parool en greep daarmee bijna een halve eeuw terug Ind.111 z*in herinnering. Het citaat staat afgedrukt in de biografie Eduard Verkade. geschreven door de wedu we van de in 1961 overleden toneel leider, dr. Eline Verkade-Cartier van Dissel. Zes jaar heeft mevrouw Verkade aan de biografie gewerkt en het is een boeiende levensbe schrijving geworden die zich span nend laat lezen. En dat niet alleen; Muard Verkade lijkt mij een onmis baar werk voor een ieder die de Wie het Theatermuseum op de Herengracht in Amsterdam de komende maanden bezoekt kan daar de acteur Eduard Verkade zien spelen. In het fheatermuseum is namelijk een tentoonstelling ingericht over-deze in 1961 overleden toneelver nieuwer en een onderdeel van die expositie is een mini-bioscoopje waar je in het halfduister vanui t een fauteuil Verkade op de tv-monitor ziét acte ren. Een martiale stem, brede gebaren, toneel als voordracht. Is dat de vernieuwing waar steeds °fer gepraat en geschreven wordt als het over Eduard Verkade gaat?, denk je even. Maar het is met die oude filmbeelden natuurlijk al net als met vroegere grammofoon-opnamen. De kwaliteit ervan komt veel tekort. Belangrijke!- is dat je aan de hand van zo’n optreden van Verkade kunt constateren dat de factor vernieuwing moet worden gezien in het licht van die tijd. Toen Verkade in 1904 als bproepsacteur debuteerde bestond het coulissentoneel nog en daarnaast was er een hang naar realisme op het toneel. Verkade nu was iemand die streefde naar versobering, naar een aangeven van de sfeer. Eén boom kon voldoen- i-i-Ti de wereld te verbeteren viel met mooi en eerlijk handwerk. Eduard Verkade besloot dat hij mooie stof fen wilde maken. Ging les nemen op een weefschool nabij Potsdam. Maar Berlijn was vlakbij en daar kon je de mooiste toneelvoorstellin gen zien. Verkade ziet er voor het eerst Josef Kainz spelen en weer raakt hij diep onder de indruk van het toneel. Hij gaat hem wel twintig keer zien. k. rcj J

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 23