METHODES OM ZELF TE DRUKKEN Uitstekende informatie op de beurs De natuur geneest is Folkloristisch borduren en zelf kleding maken 1 I Li r t V e RT nis. I V/fi 24 r e ek 1 Kruis- en vlechtsteek f y Kruiden en wilde planten Kleding maken Breien Veel groen” Nieuwtjes s A •gd JRIJF >57 10 55 45 641 Het bleien van knoopsgaten O Informatie „Eigenhandig” wordt in steeds sterkere mate bezocht door mensen uit het gehele land Het mag dan ook een „nationale beurs" worden genoemd. Het aantal be zoekers dat dit jaar wordt verwacht, gaat zeker over de honderdduizend. Zij, die nog niet zoveel ervaring hebben in de kostelijke borduurkunst behoeven zich echter niet te laten afschrikken, want aan de hand van uitermate duidelij ke tekeningetjes wordt haarfijn uitge legd hoe de verschillende steken moeten worden uitgevoerd. De vele, fraai ge kleurde afbeeldingen en foto’s van Ma ry's man, Martin F. Gostelow, zullen me nigeen op een zodanige wijze inspireren, dat men gelijk aan iets moois wil begin nen. De enthousiaste borduursters kunnen evenwel nog meer aan hun trekken ko men door middel van twee nieuwe uitga ven in de serie „Doe Boeken’’ van Zomer en Keuning. Allereerst is er het handza me boekje „Borduren in kruissteek en vlechtsteek” van Stig-Thore Nilsson, ver lucht met tien kleurenfoto’s en vijftig tekeningen. kelijke boek vertegenwoordigd. Keus ge noeg dus voor menig plezierig uurtje. De kruissteek en de vlechtsteek zijn beide zeer oude borduurtechnieken, die in heel Europa werden beoefend. Nu kunnen de meeste vrouwen er vrij aardig mee overweg. Toch zijn er ndg heel wat die er moeite mee hebben, maar zij kun nen het zeker leren door de duidelijke omschrijving van de steken en de daarbij afgedrukte tekeningetjes. Zo wordt het Reno Panel Systeem, voor het bekleden van keukenkastdeurtjes. gelanceerd. Een simpele methode om de hele keuken van eiken frontjes te voorzien (foto links) De Sandvik schuurschijf, uit één stuk gemaakt, met ..schuurpuntjes'die uitgeéts zijn in roestvrij staal (foto boven) De Hobby-meester, een inklapbare werkbank, die het gemak van de overal bruikbare en (ingeklapt) geen ruimte vergende werkbank paart aan de professionele eigen schappen die een veeleisende doe-het-zelver aan zijn werkblad stelt (foto rechts) zijn en misschien nog niet bij iedereen bekend. In de beursdrukte kan een bepaal de noviteit je soms voorbij gaan; de „ver- zamelstand” biedt een compleet overzicht, plus een herinnering aan al die dingen die in de loop van het jaar zijn verschenen. Vonkenschermen voor de open haard van gehard spiegelglas; dus onbelemmerd uitzicht bp het vlammenspel en toch geen brandplekjes in de vloerbedekking. Een bouwpakket om zelf glas-in-lood- ramen, of decoraties met glas-in-lood te steek”. Ook hier de nodige telpatronen en het aangeven van het te gebruiken materiaal en kleuren. Behalve de vele fraaie voorbeelden van allerlei gemaakte handwerken, zult u als aardige bijkomstigheid bij iedere plant ook de Nederlandse en de wetenschappe lijke botanische naam aantreffen plus bijzonderheden over de groeiwijze. Zo wordt u op een plezierige manier weer heel wat wijzer. In de nieuwtjesstand vindt u onder ande re: Iedereen heeft wel eens de neiging om zelf iets te drukken, maar dat wordt dan meestal niets, omdat het te moeilijk zou zijn Elven handzaam en zeker niet minder aantrekkelijk is het door Gerda Bengts son vervaardigde werkstuk onder de titel „Kruiden en wilde planten in kruis- Meer dan ooit klimmen de dames ach ter de naaimachine om niet alleen voor zichzelf, maar ook voor hun hele gezin de er vrij uitgebreid aandacht is besteed aan stoffen en hun eigenschappen. Bo vendien worden er nog allerlei belangrij ke aanwijzingen gegeven, waardoor de doe-het-zelfster de meeste problemen feilloos kan oplossen. Kortom, een waar devol boekwerkje om het zo moeilijke kledingmaken zo goed mogelijk onder de knie te krijgen. drukken 27 et! an- ienten Ook op tuingebied is er weer veel inte ressants te zien. De „groene afdeling" van de beurs (die ook de steun van de overheid heeft) is in de afgelopen jaren een begrip geworden. En de benadering is uiteraard heel wat praktischer dan bijv, op de grote vakbeurzen: het is allemaal op „consu- mentenschaal’’ gebracht: haalbare dingen, aardige nieuwe ontwikkelingen, ook veel voorlichting over plantverzorging, tuin aanleg enz. Modelbouwers, elektronica-fans, knut selaars, weef- en spinenthousiastelingen, verzamelaars, iedereen komt er aan zijn trekken. Van de verenigingen die op al die gebieden in Nederland bestaan, zijn er heel wat op „Eigenhandig” vertegenwoor digd. Een prima initiatief is de nog jonge, dit jaar op nog grotere schaal herhaalde „nieuwtjes- en noviteitenstand”, die de beurs in samenwerking met deelnemers organiseert. Direct bij de entree van de beurs zijn alle „harde” nieuwtjes overzich telijk bijeengebracht, maar aangevuld met produkten die al enige tijd op de markt De natuurgeneeswijze heeft altijd in de belangstelling gestaan. Logisch natuur- 1 ijk, want medische verzorging is begonnen met de natuurgeneeswijze. Onze verre voorvaderen hadden nog geen pillen, poeiers en zalfjes. Ze zochten kruiden en bladen om hun wonden te helen of hun ziektes de kop in te drukken. Naarmate de geneeskunst steeds meer werd geperfectioneerd raakte de natuurgeneeswijze meer naar de achtergrond. De laatste tijd is er weer een opleving van de interesse te bespeuren. Dat past ook helemaal in de slogan: terug naar de natuur. Het boek „De natuur geneest” van Heinz Görz geeft een overzicht van allerlei wetenswaardighe den met betrekking tot de natuurlijke krachten, die bij kunnen dragen tot bevordering van onze gezondheid. Hij geeft een toelichting op de natuurgenees kunde, bespreekt planten, die als geneesmiddel kunnen worden gebruikt, geeft regels voor gezond eten en drinken, noemt kuurmethoden enz. Natuurlijk moet zo’n boek niet beschouwd worden als een handboek om even via een handvol kruiden het eeuwige leven te veroveren. H.R. „De natuur geneest” door Heinz Görz, uitg. Luitingh, prijs 39,90. Een paar beursnoviteiten willen we hier even noemen: AEG komt met een nieuwe slagboor- machine, waarin een „totaal-elektronica- systeem” is ingebouwd. De machine regelt automatisch zijn „krachttoevoer”, loopt zacht aan naar het vereiste vermogen en gaat niet gieren zodra de belasting wordt weggenomen. Een bouwpakket voor een wedstrijd- zeilplank; deze winter in elkaar zetten, volgend seizoen lekker „surfen”. De nieuwe Sandvik-schuurschijf, die is ontwikkeld op basis van het al bekende schuurstaal, dus met een permanent schuuroppervlak dat in scherpe puntjes op een gehard roestvaststalen plaat is uit- geëtst. Met de schijf in de boormachine gemonteerd, kunt u hout glad schuren of modelleren. Mensen met nijvere handjes, maar vooral met een grote liefhebberij in de edele naaldkunst, zullen terecht in hoge mate verrukt zijn van „Het grote folklo re borduurboek” van Mary Gostelow. In dit dertien hoofdstukken tellende boek, ingedeeld op etnologische gronden, wor den allerlei technieken verklaard en suggesties gedaan voor aantrekkelijke decoraties en accessoires. Een stukje ge schiedenis maakt voorts duidelijk waar uit de eeuwenoude motieven veelal zijn ontstaan en vooral op welke materialen ze werden uitgevoerd. 5 s w In de serie „Doe Boeken" verscheen eveneens een boekje onder de titel „Breien voor iedereen hetgeen inhoudt dat de lezer op een plezierige en duidelij ke wijze vertrouwd gemaakt wordt met deze zo geliefde handvaardigheid. Dit eveneens handzame boekwerkje, samen gesteld door H. Gleitsma, E. Schmidt en E. Türkis en verlucht met 100 tekeningen en 52 kleurenfoto's, laat de beginneling stap voor stap gezellig met de lange pen nen tikken. Voor de gevorderden kan het boekje als een betrouwbare vraagbaak dienen om bij opdoemende problemen de juiste oplossing te vinden. Voor de lange winteravonden is breien een nog altijd plezierige tijdsbesteding. BÉ TER MAAT Een van de aantrekkelijkste aspecten van deze beurs is, dat er altijd heel druk en enthousiast wordt gedemonstreerd. De deelnemers (fabrikanten, importeurs, han delaren enz.) zijn daar voor het merendeel op ingesteld, omdat ze weten een publiek van potentiële kopers van hun produkten tegenover zich te hebben. Het „aanbod" op „Eigenhandig” omvat nagenoeg alles wat er aan dhz- en vrijetijdsartikelen te koop is. De laatste jaren is vooral de sector van de houtprodukten en de meubelbouwsys- temen sterk „aangetrokken”. Uiteraard is een beurs (vanuit het stand punt van de deelnemers gezien) een middel om produkten in de belangstelling van de consument te plaatsen. Daarop maakt „Ei genhandig” geen uitzondering. Maar daar naast is het vooral ook een typische „voor- lichtingsbeurs", waar allerlei instanties in formatie geven over dingen die je als doe- het-zelver dient te weten. De overheid blijft daarbij niet achterwege: het ministe rie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening is er ook dit jaar weer, met informatie over subsidieregelingen enz., het gemeentelijk energiebedrijf van Rot terdam laat zien hoe je op verantwoorde wijze zelf elektrische apparatuur kunt re pareren. Nieuw is de deelname van de ANWB, die in samenwerking met de beursorganisatie voorlichting geeft over onderhoud en re paratie van de auto. Iedere bezoeker kan er vragen stellen en zo mogelijk worden die dan meteen aan de hand van een demonstratie beantwoord! Fikszo fineertegels en fineerstroken tri plex en overige benodigdheden om vlakke keukenkastdeurtjes van een eiken „bekle ding" te voorzien, in plankenmotief. Niet alleen bruikbaar voor de keuken, maar voor elk saai oppervlak dat een stukje puur natuur moet krijgen.; De Hobby-Meester, een nieuwe inklap bare werkbank van Nederlands fabrikaat, die behalve inklapbaar, dus gemakkelijk op te bergen en overal te gebruiken, ook een behoorlijk professioneel stuk gereed schap is. Met een forse werkbankklem, werkbankhaken en een gereedschappen vak; Voor de modelbouwers zijn er ook op merkelijke nieuwigheden: De Robin 2-takt, 22 cc-motor, luchtge- koeld, tankinhoud 0,5 liter 6000 toeren per minuut, afmetingen 139x203x230 mm, voor auto-, vliegtuig- en scheepsmodellen, enz.; Een nieuw besturingssysteem voor de autoracebaan, Carrera Servo geheten. De auto’s rijden niet langs een geleiderails op de baan, maar kunnen met een stuurwiel op de handregelaar worden „gecomman deerd”. Dus veel meer mogelijkheden voor passeren, snijden, enz.; Het nieuwe Salota treinbesturingssys- teem maakt het mogelijk 5 treinen tegelij kertijd, onafhankelijk van elkaar over de zelfde baan te laten rijden; Wood Boutique is een systeem van voorgestanste triplexplaatjes, waarin alle onderdelen voor huisjes, meubeltjes, au to’s, treintjes en vele andere objecten zijn aangebracht. Even „uitbreken”, bijschu ren en in elkaar lijmen. Het is maar een greep uit het totaal dat een barstensvolle Ahoy dit jaar te bieden heeft. „Eigenhandig” is elke werkdag geo pend van 11.00 tot 17.00 en van 19.00 tot 22.30 uur; op zaterdag en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Tot en met 19 november wordt in de Ahoy in Rotterdam voor de achtste keer de beurs voor doe-het-zelf en vrijetijds besteding, „Eigenhandig', gehouden. Het is een helemaal op de consument gericht evenement, waar niet alleen de laatste nieuwtjes op het gebied van gereedschappen en materialen te zien zijn, maar die vooral een goed over zicht geeft van wat er allemaal mogelijk is als je bereid bent zelf de handen uit de mouwen te steken. Zowel wat on derhoud, reparaties, isolatie enz. van het huis betreft, als op het terrein van plezierige en creatieve vrijetijdsbeste ding, hobby, verzamelen, modelbouw en noem maar op. ,,Het grote folklore borduurboek” door Mary Gostelow, uitgave Elsevier, prijs 69,50 Borduren in kruissteek en vlechtsteek” door Stig-Thore Nilsson, uitgave Zomer en Keuning. prijs 17,50. Kruiden en wilde planten in kruissteek” door Gerda Bengtsson, uitgave Zomer en Keuning, prijs 1^,90. ..Zelf kleding maken” door Janet Barber, uit gave Zomer en Keuning, prijs 24,90. „Breien voor iedereen” door H. Gleitsmann, E. S. Schmidt en E. Türkis. uitgave Zomer en Keuning, prijs 18,90. ÜiÜiU Degenen, die niet zo „handig" zijn zul len aan dit boek trouwens net zo veel plezier kunnen beleven; de Gastelows hebben er een kijk- èn werkboek van gemaakt. Latijns- en Noord-Amerika, Scandinavië, West- en Oost-Europa plus 4e Balkan, de Sovjet-Unie, Griekenland en Klein-Azië, Afrika bezuiden de Saha ra, Noord-Afrika, West-Azië, Voor-Indië, China en Oost- en Zuidoost-Azië zijn allemaal kleurig in dit waarlijk verruk- De verschillende voorbeelden in dit boekje gaan vergezeld van telpatronen en bovendien worden het benodigde ma teriaal en de kleuren exact aangegeven. Niets belet u echter om fijn zelf met kleuren en wat dies meer zij te gaan experimenteren. En dat laatste is nou precies de bedoeling van de samensteller van dit aantrekkelijke boekje. nodige kleertjes te fabriceren. Ware meesteressen tref je onder hen aan. Min dere godinnen op dit gebied kunnen wel licht best nog eens een handig naslag werkje gebruiken. Voor hen componeer de Janet Barber het boek „Zelf kleding maken”. De ondertitel „Makkelijk en voordelig met uw eigen naaimachine" laat niets aan duidelijkheid te wensen over. Letterlijk alles wat men moet weten om het een en ander vakkundig in elkaar te kunnen zetten heeft Janet Barber keu rig op een rijtje gezet: van de schaar tot de naald, de garens, de pers- en strijkat- tributen en uiteraard de onontbeerlijke werktekeningen. Plezierig is tevens dat Er is echter naast een voudige techniekjes „voor de aardigheid” zo als aardappelstempels een drukmethode, die als volwaardig, maar ook uitvoerbaar geldt voor niet- of minder-geschool- den. ne van weten, dan kan men het hele boek door nemen. En van het één komt natuurlijk het an der, als je eenmaal ge pakt wordt door deze druktechniek, waarmee je prachtige dingen kunt vervaardigen. Alles wordt met tekeningen toegelicht. Het boek wordt uitgegeven door Bert Bakker en kost 14,90. „Wij drukken zelf” geeft 27 eenvoudige druktechnieken in vogel- Dat is dan het zeef drukken. Henk Raaff stelde daarover een boekje samen: „Zeef drukken, een complete doe-het-zelf-gids. Je hoeft geen dure appara tuur aan te schaffen. Je kunt het werkmateriaal zelf maken. In het boek wordt uitvoerig voor de ambitieuzen en eenvou dig voor degenen, die snel aan de slag willen, ingegaan op de gang van zaken. De „eenvoudige” instructies zijn gemar keerd. Wil men er het fij- maken. Het grote probleem van het solde ren is volgens de in Amerika al erg popu laire Tiffany-methode helemaal ondervan gen. Elektrisch kindergereedschap: een boormachine met diverse hulpstukken die echt werken, op veilige spanning van 24 volt. vlucht. Hier geen uitvoe rige informatie van een bepaalde druktechniek. Om enkele van de behan delde technieken te noe men: stempelen met al lerlei voorwerpen, aard- appeldruk, drukken met een roller, met sja- blones. Ook zeefdruk komt summier aan de or de. Het is allemaal opper vlakkig. Pernelle Sévy heeft te veel willen bren gen. „Wij drukken zelf” is uitgebracht door Gott- mer, prijs 17,50. H.R. A f f 5 S

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 25