Strengere straffen betaald voetbal Controle verviel b WK turnen ■te h. k n w fd <en fc - FRANSE SPORTARTS VECHT TEGEN DOPING door Jan Blijboom M ■ijs 32 irevlisi at. lisi liet vereist ng Russiche officials Maha Filatova vij per Dr Klein te hebber 'olgens de lit. at. at. het ndaki ya* STOPPER Gemanipuleer van «erkers, die stratie ende Jeegkunl ing. I een aantal temen wij aan ie- □orkeur mei terend m de Admim- ekenhjis men >n Burger* 378,87» ind). M Deze dr. Robert Jean Klein, van professie oogspecialist met een nationale faam en al vanaf 1948 erkend sportarts, is in zijn schaarse vrije tijd met overtuiging regionaal geneeskundig inspecteur van Straatsburg en wijde omgeving, rechtstreeks ressorterend onder het ministerie van Jeugd en Sport in Parijs. Een man die zich er verbeten op heeft toegelegd het nog steeds voortwoekerende gebruik van doping en anabole steroiden in de sport te vuur en te zwaard te bestrijden. Dr. Klein, zelf onder andere jaren geleden een schermer op floret en degen van internationale klasse, is in het voeren van zijn kruistocht tegen genoemde uitwassen weer eens gesterkt tijdens de periode van het toernooi om de wereldkampioenschappen turnen (22 tot 29 oktober) in zijn woonplaats. Hij deed daarbij ervaringen op die hem ten overvloede ervan hebben overtuigd dat het volop de moeite loont alleen al uit ethische overwegingen al het mogelijk te doen door middel van intensieve controles tijdens internationale sportgebeurtenissen medische uitwassen van met name regimes uit Oosteuropese landen tot staan te brengen en vervolgens terug te dringen. Bijgaand artikel geeft een openhartig beeld van wat dr. Klein voor en tijdens de strijd om de wereldtitel turnen heeft meegemaakt en waarop hij, mede naar aanleiding daarvan, een nóg groter voorvechter van dopingcontroles bij alle mogelijke sportevenementen is geworden. Tijdens het gesprek hierover deed dr. Klein enige malen het dringende verzoek het noemen van namen zoveel mogelijk achterwege te laten. Niet omdat hij bevreesd is voor mogelijk geachte rancunes, maar omdat, zoals hij het motiveert, „er veel effectiever gewerkt kan worden zonder de schijn bepaalde hooggeplaatste personen op de korrel te hebben Reken maar dat het hard aankomt als een speler voor een gele-kaartovertre- ding het veld uitgestuurd wordt, dat hebben we kunnen merken aan Volen dam toen Frank Kramer voor iets gele- kaarterigs werd weggezonden tegen Feyenoord. Uit verbouwereerdheid be gonnen de Volendammers de bal zelf in hun doel te schoppen! Je zou zo’n rode-kaartensysteem ook nog kunnen verzachten door een speler pas het veld uit te sturen als zijn elftal de twee toegestane reserves al heeft verbruikt. Zoniet, dan wordt een grove I tot en met d Financiële 44. Het begon met betrekking lot de wereldkampioen turnen in Straatsburg voor dr. Robert Jean Klein ongeveer een half ,jaar voor de openingsceremo- lóie In die periode stelde de medische staf zich onder zijn leiding op het standpunt dat er maatregelen moesten worden genomen om dopingcontroles te cjkunnen uitvoeren. In die geest werden allerlei zaken geregeld. Toen nog één maand restte nam dr. Klein contact op met de Franse turnbond en legde daar de vraag op tafel of er al dan niet op het gebruik van doping gecontroleerd zou worden. Een rechtstreeks antwoord hierop kon niet worden gegeven. patiënten (rejn naar parjjs worden vervoerd, zij eden te i$an •i Het is zo langzamerhand niet meer mogelijk het bedrijven van topspon op internationaal niveau los te koppelen van verdenkingen als zouden bi. het leveren van wereldprestaties stimulerende middelen in het geding zijn. Van lieverlee hebben de prestaties, in welke tak van sport dan ook, een dusdanig niveau bereikt, dat het inderdaad hoogst twijfelachtig moet heten dat ze louter door pure intensieve trainingen zijn bereikt. voor’, roept u nu uit. Inderdaad. Daar om kan de voetballer beter vergeleken worden met de verkeersdeelnemer, die beboet wordt als hij foutief parkeert of door het rode licht heen rijdt, of naar Veenhuizen wordt gestuurd als hij dronken achter het stuur wordt aange troffen. Ik rijd zelf in een auto. Geloof ik, dat ik minder vaak fout zou parke- rstrekt dtx jgkundige f el 116. htenaanl hng terugroept. „Nauwelijks üt. isil yapmi lasi vej® arzut overtreding verrekend via een reserve, die niet meer ingezet mag worden. Dat beperkt de trainer in zijn vermogen te manoeuvreren, en het kan bij een bles sure zelfs tot gevolg hebben dat zijn elftal de resterende tijd met tien man verder moet spelen, als één invaoler al verbruikt is en de tweede via die gele kaart niet meer mag invallen. Het voordeel van deze procedure is dat de overtredende partij daadwerkelijk ge straft wordt gedurende de wedstrijd waarin de overtreding werd begaan. ren als de boete omlaag werd gebracht naar een rijksdaalder per keer? Nee. Ik ben een keer bekeurd omdat ik op de weg naar Loenen aan de Vecht 70 reed inplaats van 50. ZeOentig gulden boete. Sindsdien rijd ik daar altijd 45 km. per uur, of liever gezegd: sindsdien rijd ik daar niet meer. waarbij wij het Instituut telefo nisch op de hoogte zouden bren gen. De volgende ochtend om zes ;kenverM lur zouden vertegenwoordigers ;r effekw sil yap* iasi arzu de club over goede vervangers beschikt en zich in de nieuwe opstelling aan de tegenstander kan aanpassen. Als de gele kaart wordt afgeschaft en voortaan bij elke gele-kaartovertre- ding de rode kaart meteen in werking treedt, zullen de spelers zich er wel voor wachten om doorgebroken tegen standers te vloeren. Je kan ook nog denken aan een schorsing voor één, twee wedstrijden van een bekeurde speler zonder dat zijn club in de vol gende wedstrijd of wedstrijden een vervanger mag opstellen en dus met 10 man moet aantreden, maar dat heeft het nadeel dat de tegenpartij bevoor deeld wordt, zonder dat de overtreding tegen die nieuwe tegenpartij begaan is. tlEM wikkelingen in de sport, ik gerust bij hem langs mocht komen Dr. Klein voegt er grimmig aan toe: „Als ik dat had gedaan, zou den we op hetzelfde moment ge lijkgezind in het kwaad zijn ge weest.” Dringt zich de vraag op waarom medici niet op erkend aanvaard bare gronden dopingonderzoeken bij sportevenementen kunnen af dwingen. De reden dat dit tot de onmogellijkheden behoort en daarom tijdens de WK turnen ach terwege bleef, ligt bij een besluit, in 1965 genomen op een internatio nale conferentie over doping in Straatsburg, georganiseerd door de Raad van Europa. Negentien landen, waaronder Nederland, wa ren aanwezig Dr. Klein: „Eminente artsen na men daar het besluit dat er maat regelen moeten worden genomen die het mogelijk maken dat elk land dopingcontroles toestaat. Die kwamen er, maar het betekende wèl dat men afhankelijk is van regeringen. Verder werd bepaald dat ook de desbetreffende interna tionale bond toestemming moet verlenen. En dat laatste kregen we, via de heer Joeri Titov niet." De Franse sportarts is er heilig van overtuigd dat in iedere tak van sport, noem maar op, doping wordt gebruikt, waarbij alleen de aard van de middelen verschilt. Hij noemt achtereenvolgens in wil lekeurige volgorde: hormonen, anabolica, corticoïdes, amfetami nes, slaap- en rustgevende midde len, palfium, veelvuldig gebruik van koffie en zelfs hypnose. Over dat laatste: „Er zijn marathonlo pers die onder hypnose worden gebracht tijdens hun wedstrijd, waarmee de grenzen van hun ui terste kunnen worden verlegd. Een griezelige ontwikkeling.” Hoe moet de chef van een artsen team zich tijdens die WK turnen hebben gevoeld toen eenmaal vast stond dat geen dopingcontrole zou plaatsvinden? Antwoord van dr. Klein: „Beroerd. En als u mij vraagt hoe mijn bevindingen op dat toernooi zijn geweest dan kan ik alleen maar één voorzichtig, al gemeen antwoord geven: waar schijnlijk is er géén doping ge bruikt. Maar daarbij wil ik wel meteen vaststellen dat verscheide ne zaken me hoogst onwaarschijn- niets met zekerheid vast te stellen. Wel kan worden gezegd dat het van genetische aard is. Als een kind twee jaar oud is kan met een eenvoudige vermenigvuldiging worden uitgerekend hoe groot het wordt, terwijl op 11-jarige leeftijd door het meten van gewrichten precies kan worden vastgesteld hoe de groei verder zal verlopen. Ze hebben mij verteld dat die Vila- tova een kleine moeder heeft en daarom ondermaats is. Voor wie het geloven wil. Maar toen ze een pijnlijke val maakte en ik wilde helpen werd rfce door de leiding toegesnauwd: alles in orde. Ver dwijnen!” Voor dr. Klein staat het zonder meer vast dat achter het ijzeren gordijn medicamenten worden ge bruikt die de groei en de daarmee samenhangende puberteit van die meisjes tot stilstand brengen en zelfs terugdringen. Hij laat geen ruimte voor twijfel over als hij zegt: „Het betreft bepaalde hormo nale stoffen die via de hersenen bij naamde professionele gedoe grote af breuk doet aan het voetbalspel, waarin een fraaie dribbel, een handige schijn beweging niet tot gevolg heeft dat de tegenstander zich gewonnen geeft, maar dat hij de overwinnaar met onei genlijke middelen (op de hielen trap pen, aan het shirtje vasthouden) tot staan brengt. Hoe zouden biljarters het vinden, als na een fraaie stoot waarbij de speelbal op weg is naar de rode bal aan de overkant van het laken de tegenstan der opsprong van zijn stoel om de rollende bal nog juist bijtijds met zijn hand te kunnen tegenhouden? Hoe zouden we het vinden als een volley baller zich bij een beginnende combi natie van de tegenpartij onder het net door liet rollen om de man die de uiteindelijke smash moet afleveren bij zijn enkels beet te pakken, zodat deze niet in staat is op te springen? De vele kwalijke grollen van Nastase zijn be kend, maar tot nog toe is hij niet zo ver gegaan dat hij een hoge lob in het achterveld van zijn tegenstander ach terna is gesneld om op het cruciale moment dat zijn tegenstander de op stuitende bal terug wilde slaan, diens racket met zijn eigen racket de tribune in te slaan. Bij voetballen wordt een dergelijke handelwijze- echter professioneel ge noemd, en de spelers onderling hebben er zelfs begrip voor: „In jouw plaats zou ik hetzelfde hebben gedaan”. Hoe kunnen we die mentaliteit doorbre ken? Alleen door straffen die gevoeli ger aankomen dan de obligate gele kaart, die er wel toe kan leiden dat het elftal in de volgende wedstrijd zonder die speler moet aantreden, maar die weinig schade hoeft aan te richten als deze kinderen de eierstok en de baarmoeder in een ruststand bren gen! Tevens wordt dan de bor- stontwikkeling stopgezet. Arme kinderen. Volgens mij blijven ze daar hun hele leven schade van ondervinden. En misschien ver kort het zelfs wel hun levensduur. Maar dat kom je nooit aan de weet.” Blijft voor de strijdvaardige Franse sportarts het streven naar een algehele uitbanning van zulke kwalijke praktijken. Zijn voorstel om een belangrijke stap in de goe de richting te doen is om ten eerste iedereen die aan topsport doet een schriftelijke verklaring te laten on dertekenen dat hij of zij zich niet aan het gebruik van stimulerende middelen zal schuldig maken. Ten tweede moet bij elke wedstrijd, regionaal, nationaal of internatio naal dopingcontrole verplicht wor den gesteld. Dr. Klein weet dat dit veel geld kost, maar vindt dat het goed wordt besteed. Mocht een sporter toch worden betrapt dan moet hem of haar onverbiddelijk een levenslange schorsing worden opgelegd. Verder moeten trainers, coaches e.d. die van de sport leven en al gauw geneigd zijn hun pupil len te drogeren met gevangenis straf en forse geldboetes, aldus dr. Klein als afsluiting van zijn be toog, tot gezondere gedachten wor den gebracht. Moordenstfl kin asagii Om op alle mogelijke eventuali teiten voorbereid te zijn, werd al het materiaal, nodig om urinemon sters en dergelijke te verzamelen, verzegeld en vervolgens in een daartoe bestemde ruimte herme tisch afgesloten. Stelt dr. Klein: „Bij ons in Frankrijk zijn contro les op het gebruik van stimuleren de middelen zó geregeld, dat ze alleen in het Instituut van Toxico logie in Parijs kunnen plaatsvin den. In Straatsburg hadden wij de zaak als volgt voorbereid: afgeno men monsters zouden per snel- nis te maken met'de desbetreffen de arts. Herinnert dr. Klein zich: „Hij kwam met uitgestoken hand op me af en stelde meteen de vraag: heer collega, kunt u me zeggen of er tijdens het toernooi dopingcontro le is of niet? Ik antwoordde hem dat dit wel eens niet het geval zou kunnen zijn, omdat de voorzitter van de internationale turnfedera- tie, de Rus Joeri Tifov, daar inmid dels bezwaar tegen had gemaakt met de motivatie dat in de turn- sport géén dopipg wordt gebruikt. En wat deed die'collega? Hij pakte mijn hand stevig beet, feliciteerde me en voegde daaraan toe dat, wanneer ik op de hoogte wilde komen van nieuwe medische ont- Steeds meer krijgen sceptici tegen zo’n negatieve veronderstelling vaste grond onder de voeten dat een international aan de top op een gevaarlijk hellend vlak is terecht gekomen. En dat het belang van het betreffende sportindividu ondergeschikt wordt gemaakt aan de jirlpm dwingende eis van naties om via het leveren van indrukwekkende sportprestaties door hun onderdanen internationaal aanzien te verwerven. Het is bekend dat het hier onder andere gaat om landen achter het ijzeren gordijn. Iemand die zich om die ontwikkeling persoonlijk en medisch veel zorgen maakt, is de Franse arts dr. Robert Jean Klein (57), die tijdens het toernooi om de wereldkampioenschappen turnen in Straatsburg de leiding had over een team van tien artsen, dat in eerste instantie was gemobiliseerd om controle uit te oefenen op het gebruik van stimulantia. van het ministerie van Sport de zending op het station in ontvangst nemen en naar het laboratorium brengen. Daar was de werkwijze n geregeld, dat wij in Straatsburg binnen 48 uur op de hoogte van de (vezen in uitslag zouden zijn geweest.” Het is er nooit van gekomen, b’ant wat gebeurde er daags voor bet begin van het toernooi? De verontwaardiging is nog op het jezicht van dr. Klein af te lezen als bij die gebeurtenis in zijn herinne- - wa- OrnholfflS (en de eerste delegaties in Straats lijk zijn voorgekomen. Allereerst heb ik spier- en gewrichtsaandoe- ningen gezien die normaal slechts ontstaan bij het gebruik van ana bolica. Tussen een over-ontwikkel- de spier en daarvoor te dunne ze nuwen ontstaat zo’n spanning dat er breuken optreden. Er is een turner geweest mag ik zijn naam verzwijgen? wiens spier ballen tijdens oefeningen finaal kapot zijn gegaan. Ook uit elkaar gerukte boven- en onderarmen ga ven me te denken.” In de reeks van mogelijkheden om langs illegale medische wegen topprestaties alsmaar te vervolma ken, uit dr. Klein ook zijn beden kingen tegen de bloedtransfusies, waaraan destijds o.a. de Finse at leet Lasse Viren zich heeft schul dig gemaakt. Daarbij wordt het aantal rode bloedlichaampjes ver hoogd om meer zuurstof in het lichaam te kunnen opnemen waar mee op onnatuurlijke wijze het uit houdingsvermogen wordt ver groot. Het verschijnen van kleine meis jes gestalten als die van de Roe meense Emilia Eberle en vooral de Russinnen Elena Muchina, Natalia Shaposnikova en Maria Vilatova in de internationale turnarena hebben bij dr. Klein extra het ge loof versterkt dat de grenzen van het toelaatbare zo langzamerhand wel zijn overschreden. Dr. Klein: „Over de oorzaak is Nu is er nog één kleinigheidje dat nadere aandacht behoeft, namelijk dat het niet de bedoeling is om het straf systeem te vergeren maar te versoepe len. Dat lijkt niet onredelijk, als je voetballers als werknemers beschouwt die te allen tijde recht op arbeid heb ben en als volwassenen niet via kinder achtige schorsingen van hun arbeids vreugde beroofd mogen worden. De vraag is alleen of die vergelijking op gaat. Stel u bent kantoorbediende, uw collega heeft zojuist de balans opge maakt en wil zich daarmee naar de directeur begeven, maar wat doet u? V weet hem de balans bijtijds te ontruk ken en werpt deze uit\het raam, waar na het werkstuk in westelijke richting in de gracht wegdrijft. Maar zo’n situa tie komt normaal gesproken toch nooit burg aangekomen, of ik werd op mijn praktijkadres van de oog heelkunde opgebeld met het ver zoek of ik onmiddellijk daar en daar wilde komen. Een ploeg van achter het ijzeren gordijn, waar van ik de naam liever achterwege laat, had zijn badge in ontvangst genomen, waarna een zekere dr. X. uit dat gezelschap mij dringend wilde spreken.” Gezien zijn drukke praktijk voelde dr. Klein er weinig voor de patiënten in de wachtkamer voor zo’n sommering te laten zitten. Aan de andere kant leek het de Franse arts weinig hoffelijk een buitenlandse collega met een ken nelijk belangrijke boodschap te la ten wachten. Daarom sloot hij een compromis en zag kans een half uur na de telefonische oproep keri- Is het een goede en redelijke zaak als het strafsysteem in het betaalde voet bal op de helling gaat? Ja. zult u on- I middellijk antwoorden, er moet stren ger worden opgetreden, want zoals het nu gaat raken we van de wal in de sloot. Want laten we eerlijk zijn: alle spelers, trainers en clubvoorzitters vinden het in hun hart een eerlijke ruilhandel, als een speler door een gro ve overtreding de doorgebroken tegen stander nog juist buiten het straf schopgebied onderuit weet te trappen waardoor hij, in ruil voor een gele haart, een doelpunt weet te voorko men. Alles heeft zijn prijs, denkt men dan ruimhartig. Het liefst zouden ze hun mindere spelers op dat soort gelekaart-acties willen trainen, zodat onmisbare vedet ten als Ruud Krol en Ernie Brandts °an gele kaarten gevrijwaard blijven en onderknuppels als Stevens en Ever- se opgeofferd kunnen worden voor het vuile werk, als een soort gastarbeiders, omdat zij gemakkelijker vervangbaar - - z^n d<tn de spelbepalende figuren in edilw net elftal. Zo’n ruiltransactie met ge sloten beurs (ik maak de overtreding, li-j geeft de gele kaart, het bestuur betaalt de boete en anders stelt de trainer in de volgende wedstrijd een vervanger op na mij geprezen te heb- en om mijn opofferingsgezindheid in fenst van het gehele elftal) wordt in huidige betaalde voetbal niet als |15S«W' le's gênants beschouwd, maar als de Professionele praktijk van alledag Waarover niet gemekkerd moet wor den. I d i>Oe ^Un ^e' a^sie het strafsysteem op 1 a. Alling zet, die verderfelijke menta- tett doorbreken? Want we zijn het er °°P ik toch wel eens dat al dat zoge-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 33