Gemeente Velsen breidt in Velsen kunstbezit uit Achter de schermen wordt hard gewerkt Onderwijzerstoneel komt met nieuwe en produktie van „huisschrijver” Pijpers Sanering van Rabokantoren gevonden voorwerpen j >1 Sciencefictionachtige gebeurtenissen in „Hoe is het mogelijk’’ a ■■■I BESTAAT NEGENTIG JAAR Vakbond Verenigingsgebouw Personeelsvereniging CARILLONKLANKEN Met twee zilveren schalen Modern Nieuwe mogelijkheden Kleuterinstuif in teken van Sinterklaas P LOODSENSOCIËTEIT „RECHT DOOR ZEE” z A T E R DAG 1 8 NOVEMBER VELSEN-IJMUÏDEN 4 19 7 8 jfl VELSEN „In de loop der jaren heb ik geleerd, dat in de ogen van de schooljeugd de beste hoofdrol niet kan op-acteren tegen het meedoen van de eigen meester of juf. Daarom moeten in de Sint Nicolaasvoorstellingen van de Onderwijzers Toneelvereniging Kenne- merland zoveel mogelijk juffen en meesters het podium bevolken. Leuke kinderprodukties voor zo’n grote bezetting zijn echter moeilijk te vinden. Iemand vroeg toen: waarom schrijf je ze dan niet zelf, en zó is het eigenlijk gekomen”, meldt Beverwijker Bert Pijpers, wiens zesde jeugdspel in successie maandag 27 november z’n première beleeft in de Velser Schouwburg. Struijlaart: „Als je dienst hebt zit je in het wachtlokaal, te wach ten op een oproep. Of je komt, als je een schip naar binnen of naar buiten hebt gebracht, nog even hier qm wat papieren in orde te maken. Er is dan altijd gelegen heid voor wat informele contac ten, ook als je dienst hebt. En daarbij, er wordt dan altijd over het vak gepraat. Want als er twee loodsen met elkaar zitten te pra ten varen ze binnen vijf minuten uit”. TJi (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN De vereniging „Loodsensociëteit Recht door Zee” viert vandaag haar negentig-jarig jubileum met een feestje voor leden en genodigden in de loodsensociëteit aan de Oranjestraat. Om kwart voor elf worden de officiële genodigden, onder wie burgemeester P. J. Molendijk, ontvangen waarna om twaalf uur het lid van verdienste en de buitengewone leden hun opwachting maken. Om een uur wordt er geluncht en vervolgens wordt een bezoek gebracht aan het loodsvaar- tuig „Altair”. Van drie tot vijf uur tenslotte komen alle leden de herdenking met hun aanwezigheid opvrolijken. - Sfl .,-<1 I. iz/ Personeelsvereniging loodsen vroeger voorloper van vakbond (Van een onzer verslaggeefsters) Bert Pijpers v t? Het voormalige verenigingsgebouw aan het Sluisplein, ten tijde van het vijftigjarig ziale Sta- 1 moete” lam lam rerwisse- ens wor- in Visse- minister opmer- weer oo ien in de moemde te wach- inimeren iruik van issen wil men, alle itroleurs potlood VELSEN. Zaterdagmiddag tussen 4- en 5 uur zal stadsbeiaardier H. de Ligt de volgende melodieën spelen op het carillon van het stadhuis: IJMUIDEN. Woensdag 22 november organiseert buurthuis De Brulboei een in stuif voor de jeugd van 4 tot 6 jaar. De kleuters^ zullen zich mogen bezig houden met alles wat betrekking heeft op Sinter klaas en Zwarte Piet. Spelletjes worden afgewisseld met het maken van hoedjes en mijters. En natuurlijk zal er uitgebreid gelegenheid worden geboden om elkaar te schminken. Na de oprichting van de Loodsenvereni- ging Nederland in 1908, die zich duidelijk als een vakbond profileerde, stopte de vereniging haar activiteiten op dit gebied. Ongeveer zeventig procent van alle Neder landse loodsen werden lid van de bond, onder wie alle leden van de vereniging „Recht door Zee”. De bond werd opgericht uit ontstemming over drie zaken die al heel oud waren, de keuringseisen waren te zwaar, pensioenen waren er nauwelijks en er was nog steeds geen behoorlijk dienst reglement. Wat dat betreft is er nu een hoop ten goede gekeerd; de bond ging in de oorlog weliswaar ter ziele maar kreeg een vervolg in de in de vijftiger jaren opgerichte organisatie „De Verenigde Ne stelden. Ook toen al was de solidariteit groot”. „Hoe is het mogelijk” heet de jongste produktie van de vaste regisseur en „huis schrijver" van het Onderwijzerstoneel Onder auspiciën van het Sint Nicolaasco- mite wordt het sciencefictionachtige spel vanaf volgende week maandag door de onderwijzers vijf avonden achtereen opgevoerd voor de derde tot en met zesde- klassers van de Umuider basisscholen. Op die manier kreeg de vereniging de beschikking over 13.500 gulden, waarvan in 1894 een pand gebouwd en ingericht kon worden aan het Sluisplein. Daarin kwamen slaapkamers, een sociëteitszaal, een wachtlokaal en er werden maaltijden geserveerd. In het begin van de vijftiger jaren werd het pand afgebroken en kreeg de sociëteit onderdak in het gebouw van het Loodswezen met een eigen opgang in de Oranjestraat. Maaltijden worden nu niet meer geserveerd, er worden nog wel warme en koude dranken geschonken, er zijn slaapkamers en er is een wachtlokaal annex sociëteitszaal. derlandse Loods”, die ook is aangesloten bij de ambtenarencentrale. De eerste loodsen kwamen in IJmuiden bij de opening van het Noordzeekanaal. Het waren er maar heel weinig, het aantal nam echter snel toe omdat ook de scheep vaart met name ’s nachts hand over hand toenam doordat het kanaal al in de beginjaren regelmatig verbreed en uitge diept werd. De loodsen, die aanvankelijk op binnenkomende schepen wachtten op een oude schuit en bij overnachting een herberg opzochten, kregen toen behoefte aan walaccommodatie. De vereniging be sloot die accommodatie zelf te bouwen, om een en ander te financiëren werd overge gaan tot het uitgeven van obligaties. Van de vier onderafdelingen die de vere niging bij oprichting kende is alleen IJmuiden nog over; in Zaandam zijn geen loodsen meer gestationeerd, de Amster damse loodsen zijn lid van de afdeling IJmuiden en de loodsen in Den Helder zijn geen lid meer. Struijlaart: „Toen de ver eniging werd opgericht zaten verreweg de meeste loodsen in Den Helder, in die plaats kwam dan ook de bestuurszetel. Door de toename van het aantal loodsen in IJmui den en doordat het verenigingsgebouw hier stond werd in 1918 het bestuur ook pvergeheveld naar hier. De afdeling Zaan- <jam verdween helemaal, dat gebied valt nu onder IJmuiden, en IJmuiden en Am sterdam zijn min of meer samen gegaan. Vroeger voer de Amsterdamse loods uit- Pijpers' eersteling werd in 1960 met veel succes door het onderwijzerstoneel opge voerd. Na dit sprookjesachtige spel liet hij zióh door Circus Knie inspireren tot een tweede kinderproduktie: „Babetje”, han delend over een oude circusleeuw die bij elke mislukte truc in tranen uitbarst en op grond daarvan door de directie aan de kant dreigt te worden gezet. droom”. Daar zit een kinderstuk in, zei ik, waarop z'n gesprekspartner reageerde met de opmerking, dat ik dat dan maar eens moest schrijven. Zo werd „De gouden spiegel van Pierewiet” geboren” VELSEN- De gemeente Velsen heeft op een veiling van Sotheby Mak van Waay twee zilveren schalen aange kocht, die hebben toebehoord aan de familie Boreel, de voormalige bewo ners van het landgoed Beeckestijn. Met de kunstaankoop is een bedrag van bijna tienduizend gulden gemoeid. Het gaat om twee ruitvormige zilve ren schalen met gecontourneerde rand, waarop een reliëf rand. In het midden is het wapen van de familie Boreel gegra veerd. Gelet op de historische band tussen deze familie en het landgoed Beeckestijn, meende de gemeente er goed aan te doen, te proberen de scha len in haar bezit te krijgen. Na overleg met de provinciaal consulent voor de kleine musea in Noord-Holland werd sluitend van Amsterdam naar IJmuiden, terwijl de IJmuidense loods alleen van IJmuiden naar Amsterdam zijn werk deed. Dat is nu niet meer zo, nu doen wij eikaars werk. De loodsen in Den Helder zijn in de dertiger jaren uit de vereniging gestapt; zij betaalden wel contributie maar er stond niets tegenover omdat alle activi teiten in en rond IJmuiden geconcentreerd waren”. De vereniging nu is min of meer te vergelijken met een personeelsvereniging uit het bedrijfsleven, het doel is het nuttig en vriendschappelijk samenzijn van de leden te bevorderen. Ook worden er veel activiteiten ontplooid die het vak aangaan, zoals excursies naar het scheepvaartkun- wezenlijken: met de ombouw van het Rex Theater tot Stadsschouwburg dienden zicb nieuwe mogelijkheden aan, waarvan Bert Pijpers dankbaar gebruik maakte. Z’n volgende spel, „Tonio weet er wat op” situeerde hij op een dorpspleintje, compleet met kerk, kroeg, huizen en een stadspoort. Weer een paar jaar later spitte hij „Babetje” grondig om en maakte er de voorstelling „Grommetje” van. In plaats dig laboratorium in Wageningen en de meteorologische dienst op Schiphol. De huidige opzet, waarbij wachtlokaal en so ciëteitszaal één zijn, is ook bij uitstek ge schikt om plicht en plezier met elkaar te verenigen. VELSEN. Omdat het niet mogelijk lijkt een fusie te bewerkstelligen tussen de Rabobanken in Umuiden en Sant poort. hebben de besturen van deze ban ken overeenstemming bereikt over de verdeling van de verschillende vestigin gen op het Velsense grondgebied. De kantoren Velserdumplein 1 en Plane tenweg 16 in IJmuiden alsmede de zitting Moerberg van de Rabobank Santpoort zul len worden overgedragen aan de Rabo bank in IJmuiden. De kantoren Hagelin- gerweg 41 in Santpoorten Driehuizerkerk- weg 98 in Driehuis worden overgedragen aan de Rabobank in Santpoort De overdracht hoopt men per 1 mei 1979 uit te voeren. De cliënten van de verschil lende kantoren zullen ook persoonlijk van de wijziging op de hoogte worden gesteld. Tot aan het moment van uitvoering zullen de kantoren normaal geopend blijven. van een leeuw ging nu een beer de hoofd rol spelen. Ook z’n andere stukken werden door Bert Pijpers ter gelegenheid van her opvoeringen regelmatig compleet herzien Enkele ervan zijn intussen opgenomen in het toneelfonds van uitgeverij Vink uit Alkmaar, en worden ook buiten Velsen met veel succes gespeeld. Toch zaten hem opmerkingen, als zou hij altijd maar stukken over feeën en elfjes maken, niet lekker en hij besloot eens iets anders te proberen. Zo ontstond het op moderne, science-fiction achtige leest geschoeide spel „Hoe is het moge lijk", waarin robotten, verplaatsmachi- nes. raketten en verre planeten aan de orde van de dag zijn, Van maandag 27 november tot en met vrijdag 1 december voert het onderwijzerstoneel Pijpers’ nieuwste produktie Iedere avond vanaf 19.30 uur op in de Velser Schouwburg. Als de voortekenen niet bedriegen, zullen ve le honderden basisscholieren er een ui terst amusante toneelavond aan beleven. Pijpers, die ter gelegenheid van het eeuwfeest van IJmuiden en het Noordzee kanaal ook het revue-achtige spel „Hoe veel is tien maal tien" schreef, heeft met zijn kinderprodukties geen andere preten tie dan de jeugd tussen 9 en 12 jaar een leuke avond bezorgen. Aan maatschappij kritiek heeft hij in dit kader geen bood schap. D is ook jizen van at langer uitgezier. dagver eelt hie -isserij i weest is de week it er over ïn is. 'as weer «ent, dit binnen slechte 'erwach- om pas vloot of iere bui- >cht. Dit •d, want toch nog r waren iermede worden, st. Want h altijd, «r week en water de reis i Neder- o slecht hoorlijk eine gul oen prij- 'et begin leze reis een be- D heeft teweeg ers maar het niet zee door beljauw. ral gaan elijk. Er g gevist s hierbij rd gezet n en wat onsume- ibeljauw gezeten ns, en is oezien of ie kabel- art weer lie dit zal ie derge- rocedure nog het zuidpier) n Provin- Zuidpier tenslotte stellen is Het karakter van de vereniging is in de afgelopen negentig jaar wel veranderd. Het doel dat de vereniging zich bij oprich ting stelde, in Den Helder op 15 november 1888, is nog onveranderd: „De kennis, het loodsvak betreffende, bij harer leden te ontwikkelen”. De vereniging was des tijds echter ook actief op sociaal gebied, en functioneerde als voorloper van een vakbond, in 1889 werd een fonds ge sticht „betreffende het verlenen ener toe lage bij afkeuring voor den loodsdienst". Afkeuringen kwamen in die tijd regelma tig voor, de meest voorkomende oorzaken daarvoor waren verandering van het ge zichtsvermogen of het oplopen van ver minkingen of blijvend lichamelijk letsel als gevolg van een ongeluk. Als een loods werd afgekeurd had hij op slag geen inko men meer, uif het opgerichte fonds kreeg zo'n loods dan een eenmalige uitkering van 150 gulden. Voorzitter A. J. Struijlaart van de vere niging: „U moet niet vergeten dat loodsen in die tijd geen rechten hadden, alleen maar plichten. Zoiets als een collectieve arbeidsovereenkomst bestond nog niet. Het bestuur had dan ook als taak bemidde lend op te treden bij geschillen tussen de dienstleiding en de loodsen. Er waren geen richtlijnen voor het werk, er stond niets op papier. Dat werkte wel eens willekeur in de hand, het gebeurde dan ook wel dat een loods ten onrechte bestraft werd. Het be stuur nam het dan voor hem op, al gebeur de dat op een heel andere manier dan tegenwoordig. Nu wordt er gewerkt met eisen en ultimatums, toen was het een kwestie van een nederige brief schrijven waarin heel timide werd verzocht of de dienstleiding de zaak nog eens in overwe- -- -, j VELSEN. In de periode van 10 tot 17 november is op het politiebureau van de gemeentepolitie van Velsen aangifte ge daan van de volgende gevonden voorwer pen: Honderiem met penning 635627, V- snaar „Ventico”, 1 b.b., bos sleutels (4), plastic tas inh. zwemtas, bosje sleutels (3), koperen munt honderiem, ring met 3 sleutels, zilv.kl. armband met zwarte steen, zwart leren jasje, portemonn. inh. o.a. 5 ringetjes zilv. armbandje, lichtgekl. por temonn. met inh., zilv.kl. dameshorloge, gouden trouwring met inscr. Jan, beige muts met strepen, zwart/wit/oranje ge kleurde paraplue, bruin kinderwagendek- je (bruin ribfluweel, sleutelr., zilver da- mesringetje met rood beertje, Kawasakila- bel met 2 sleutels, kinderhalssnoertje „Ro nald”, zilv.kl. schakelarmbandje, goudkl. ketting met hanger, etui met 2 sleutels. De gevonden voorwerpen kunnen door de eigenaars afgehaald worden op het politiebureau iedere dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur, behalve op vrijdag 1 december. De kleuterinstuif begint om 2 uur en is om half vier afgelopen. Het ligt in de bedoeling om één keer per twee weken een dergelijke instuif te houden. De volgende is op 6 december. „Babetje” werd opgevolgd door „Arte Bombarie”, dat in boekvorm was geënsce neerd, Waren dit soort Veel décors en requisiten vereisende spelen in het oude patronaatsgebouw, waar de Sint Nico laasvoorstellingen in die jaren werden opgevoerd technisch vrij moeilijk te ver- deze gemachtigd, namens de gemeente een bod op de schalen uit te brengen. Hij verwierf de kunstvoorwerpen voor de somma van 9976. Daar van het in de begroting over 1978 voor aankopen ten behoeve van het (gedeeltelijk als museum ingerich te) landgoed Beeckestijn nog slechts een bedrag van 2500 resteerde, stellen b. en w. de raad voor, alsnog een kre diet van bijna ƒ7500 beschikbaar te stellen. Maandagmiddag om 16 uur wordt deze kredietaanvraag behandek. in de commissie financiën. De uit de achttiende eeuw stammen de schalen zullen worden opgenoraen in de stijlkamer-collectie van Beeckes tijn. Wanneer de nieuwe aanwinsten daar bewonderd kunnen worden, is nog niet bekend, De schalen zijn door de veiling nog niet aan de gemeente geleverd. 1. Concerto in F - A. Vivaldi, a. allegro - b. largo - c. allegro. 2a. Viva viva la musica, b. Hemel en aarde kunnen vergaan, vrolijke musici blijven bestaan (canons). 3. Hemony-suite - A. de Klerk, prelude, etude, siciliano, toccata. 4. Improvisatie - H. de Ligt. In verband met het Schubertjaar (150 jaar geleden op 19 nov. 1828 overleed F. Schubert te Wenen) de volgende werken: 5a. Standchen, b. Ave Maria, c. Heide- rösiein 6. Intermezzo nr. 2 uit Rosamunde. 7. Balletmuziek uit Rosamunde. lit de Sta- jfdigP1* L de Boe' i, met als >n H. Ma- zal d* hoorzit- daarvan is op ver- over de nnen van komen te noop ver in ovei de giënische. evens een •apporten ian treedt j met de s Van der ,t de Raad nplannes ,n Provin- planvoor talgebied bestaan van het Noordzeekanaal. Het gebouw werd in 1894 gebouwd en ingericht voor nog geen 14 duizend gulden; in het begin van de vijftiger jaren werd het gesloopt. Acteur/auteur/regisseur Bert Pijpers (67) is al ruim twimg jaar bij de Sint Nicolaasvoorstellingen van de Onderwij zers Toneelvereniging Kennemerland be trokken. In 1956 deed hij z’n eerste regie. Pijpers: ;,In de tien jaar die de verenining toen bestond, was voor de jeugd opvoerin gen altijd teruggegrepen op vrij oude stuk ken. Toen ik erbij kwam, wilde men „Alin ka’s droom” op het repertoire nemen. Nou is dat een vrij kort stuk, en om het de vereiste lengte te geven laste ik een pro loog in en voegde er een paar liedjes en dansjes aan toe. Dat sloeg wel in. Een jaar later zat ik met iemand te praten over Shakespeare's „Een Midzomernachts- ging wilde nemen. Dat de vereniging op dit gebied zeker in een behoefte voorzag bleek wel uit het feit dat alle loodsen uit het toenmalige derde district (Den Helder- Zaandam-Amsterdam-IJmuiden) onmid dellijk na de oprichting lid werden, en dat de brieven aan de dienstleiding met het verzoek de strafmaatregel te herzien vaak vergezeld gingen van lijsten met handteke ningen van loodsen die zich achter de brief Dagje uit van een groepje loodsen in het begin van deze eeuw, ook deze activiteiten werden georganiseerd door „Recht door zee

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5