FDP bleef coalitie keurig trouw LlLGl) 1234 AA Grensverdrag Antillen-Venezuela stapje naar onafhankelijkheid g::g it Damiate Pers •I soc m Ui NOTITIES OVER: w Umuider Courant Luchtvaartkwestie Zeestraat i w rr Meer obstakels ■M l JKhn t - jh ■RH ■I MA 20 NOVEMBER 19 7 8 MAANDAG 4 FDP bleef keurig in de pas door Jan de Roos w l BB BB BB BB BB1 W Grensverdrag Antillen-Venezuela door Kees Klaasse Gevolgen invoering postcode door Marcel Enkelaar (Var IJM ging door spring grote eens d legen! heugli slaagd geproj het va jen vi tas g lezoel Jeid 1 baarb drukk - L1 MMB Resultaten na invoering van postcode omstreden H. D. Genscher Omst: mevr. Smit-Kroes Ph. Leenman 0,70 145,- status niet (Wdelijk vastligt, om nrw* te te De PTT. Eén van de staatsbedrij ven die er niet aan ontkomt regelma tig in de publiciteit te komen: bij voorbeeld door periodiek terugke rende tariefsverhogingen en sinds enige tijd door de postcode. Volgens de PTT een noodzakelijke zaak. „De postcode is noodzakelijk om het toenemend postverkeer ook in de toekomst op doelmatige wijze te kunnen verwerken”. We hebben het allemaal kunnen lezen. In het bijna 1400 pagina’s tellende postcodeboek van de PTT. Er is sinds de invoering van de postcode al heel wat discussie ge weest over de gevolgen daarvan. De postcode bestaat altijd uit een blokje van 4 cijfers gevolgd door een blokje van 2 letters. Deze blokjes worden gescheiden door een duidelijke ruimte (spatie). De letters in de postcode moeten altijd hoofdletters zijn, ook als met de hand wordt geschreven. voering van de postcode bij de afde ling Post van de PTT duizend tot vijftienhonderd hoogwaardige ar beidsplaatsen zal opleveren. KABO- bestuurders kwalificeerden de uit spraken van de bewindsvrouwe als „naïef of onbeschaamd brutaal”. Volgens de KABO levert de invoe ring van de postcode de eerste jaren hooguit vijf- tot zeshonderd arbeids plaatsen op, die bovendien slechts voor een gedeelte (100) hoogwaardig de Antilliaanse regering contact op te nemen over boringen. van soms stevige conflicten tussen Venezuela en de Antillen vooraf. Plaatsvervangend hoofddirecteur van de afdeling Post van de PTT, J. D. Smeets, blijkt het oneens te zijn met uitspraken dat de postcode een uitbreiding van de (jeugd) werkloos heid in de hand werkt. Hij heeft het zelfs over een „formidabele groei die door geen ander bedrijf wordt vertoond”. Volgens Smeets zal het werknemersbestand bij de afdeling Post dit jaar met negenhonderd toe nemen, terwijl die groei het komend jaar volgens hem zelfs elfhonderd zal bedragen. Tot en met 1986 wor den volgeng Smeets maar liefst drie duizend nieuwe arbeidsplaatsen ge creëerd: in dat jaar moet de automa tisering van de postverwerking vol ledig zijn voltooid. Is het gebruike lijk in andere sectoren van het be drijfsleven, dat aanschaf van machi- zouden zijn. De meeste nieuwe ba nen bestaan volgens de bond uit eenvoudig codeerwerk, te vergelij ken met het werk van ponstypistes. Deze woonplaats kent alleen wijken. Op dit kruispunt moet men rechtsaf voor de wijken 2, 3, 6 en 8. De borden zijn wit met zwarte opschriften. amerikaanse broer aan de overkant, weleens tot spanningen te leiden. nes tot vermindering van arbeid splaatsen leidt, de PTT vormt blijk baar een uitzondering. Het moet worden gezegd: de PTT draagt zelf niet bij tot het vergroten van de duidelijkheid rond de postco de. Directeur-generaal P. Leenman vertelt bijvoorbeeld dat behande ling van post, die niet voorzien is van een code (vier cijfers en twee letters) voor vertraging zorgt. De Postdienst van de PTT ontkent dit echter. Pas over een paar jaar zal die vertraging volgens deze afdeling optreden. trokkenen een mening over de post code zou zijn gevraagd, zouden heel wat betrokkenen hebben verklaard dat de post er best een dagje langer over zou mogen doen, als ze daar door van een postcode verlost zou den zijn gebleven. punten als kernenergie en radica lenbesluit meer deed dan vroegere uitspraken wat aan te scherpen. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije Zo was Venezuela in die jaren bepaald niet vies van het steunen van minderheidsgroepen op de ei landen, die zich voorstanders toon den van aansluiting bij of verre gaande samenwerking met Venezu ela. Dat bleek in de betrekkingen tussen de Antillen en de grote Zuid- per maand per kwartaal per post per jaar per post HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning Op FDP-congressen in Frankfurt (1976) en Kiel (1977) hadden de libe ralen zich al uitgesproken voor een veel kleinere rol van de Verfas- sungsschutz (de staatsveiligheids dienst van de BRD) bij de aanstel ling van ambtenaren. De toenmalige FDP-minister van Binnenlandse Za ken, Werner Maihofer, heeft steeds geweigerd, het uit 1973 daterende radicalenbesluit geheel van tafel te vegen en alle ambtenaren tot de overheidsdienst toe te laten zonde enig onderzoek naar hun politieke overtuiging. In Mainz oefenden de liberalen forse kritiek uit op he radicalenbesluit maar zij accepteer den wel dat kandidaten voor politie- banen en functies bij „veiligheids#! voelige staatsinstellingen” words „doorgelicht”. Deze van de begrot zal het raadslt gen he zorg er is dan discuss werkei recrea Dins college heden ming, de beg denaa zitting, bliek t De c denmi dag k, een: 1 Werke Zaken en W< werp Amste Vrijs ale Za vang i mome ken gi Openb Cat u p IBtBII itltll De ht iet loo in zijn jfficiël- functie lijk ver 1888 vo hting worden waarde woord ieaus c hi Zo rezen begin 1972 forse proble men over een luchtvaartkwestie, welke weer voortvloeide uit een con flict over het toeristenverkeer naar de Nederlandse Antillen, welk con flict betrekking had op verdeling van de Venezolaanse toeristen over Venezolaanse en Antilliaanse toes tellen. De regering in de Venezo laanse hoofdstad Caracas wilde toen weten of het nu met Den Haag of met Willemstad moest praten en trok voor de zoveelste keer de mon digheid van de Antilliaanse regering in twijfel. Zo’n behandeling als „ko lonie” wordt ook nu nog op de eilan den als bijzonder pijnlijk ervaren. De grenzen waren zo slordig gedefi nieerd dat Venezuela het zich in september 1974 rustig kon veroorlo ven het benedenwindse Bonaire da genlang volledig te isoleren door gi gantische vloot- en luchtmachtoefe- ningen in de nabijheid van de eilan den uit te voeren. De verhouding tussen Venezuela en de Antillen was in die tijd nogal ambivalent. Met de goedkeuring door de Twee de Kamer vorige week van het grensverdrag tussen het Koninkrijk der Nederlanden en Venezuela is een belangrijk obstakel voor de on afhankelijkheid van de Nederlandse Antillen weggenomen. De Antilli aanse regering heeft herhaaldelijk een regeling van de kwestie van de zeegrenzen, een voorwaarde vooraf voor onafhankelijkheid genoemd. Ook de zeven Antilliaanse afgevaar digden, die vorige week in de Twee de Kamer het woord mochten voe ren (Koninkrijksparlement), onder streepten het grote belang ervan, al werden bedenkingen geuit over het feit, dat de onderhandelingen over het verdrag gevoerd zijn buiten het Antilliaanse parlement om. Het verdrag, op 4 juli van dit jaar al goedgekeurd door het Venezo laanse congres, bakent zee- en lucht- grenzen af tussen Venezuela en de zes eilanden van de Nederlandse Antillen. Ook visserijkwesties en het recht van vrije doorvaart zijn nu geregeld. Dankzij het verdrag krij gen de Antillen niet slechts vastges telde zeegrenzen en een economisch plat, maar wordt ook de mogelijk heid geboden tot vaststelling van Staatssecretaris mevrouw Smit-Kroes van Verkeer en Water staat is al door de Katholieke Bond van Overheidspersoneel (KABO) van „volksverlakkerij” beticht, om dat zij in de radiorubriek AVRO- Magazine had verklaard, dat de in- Het benedenwindse eiland Aruba en de republiek Venezuela worden van elkaar gescheiden door een zeestraat van pakweg dertig kilome ter breed. De aanwezigheid van olie, gas en andere bodemschatten maakt van die 200 meter diepe zees traat een gemakkelijk twistpunt. Venezuela heeft al een twaalf-mijls- zone uitgeroepen. De Antillen wach ten met smart op afkondiging van een eigen twaalf-mijlszone. De eilan den kennen thans een drie-mijlszone voor de territoriale wateren. Geza menlijke exploratie en exploitatie van eventuele rijkdommen op het continentale plat zal nu alleen plaatsvinden als die rijkdommen zich bevinden in gebieden die elkaar overlappen. Slechts in het noorden is de zeegrens van de Antillen nu nog niet afgebakend. Dit moet ge beuren in overleg met de Domini caanse Republiek. Minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) liet de Kamer vorige week weten dat daar voor een eerste contact is gelegd. Problemen worden niet verwacht Met de goedkeuring van het grens verdrag met Venezuela is een kwes tie die zich jarenlang heeft voortge sleept formeel afgerond. De onder handelingen begonnen in 1973, maar pas begin dit jaar kwam schot in de hpgpBRlriiigpn Daaraan tijri Het grensverdrag is dus zonne klaar een belangrijk facet in de onafhankelijkheidspuzzel van de Nederlandse Antillen. Er zijn echter meer obstakels uit de weg te ruimen: de definitieve interne staatkundige structuur) de externe defensie en de BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18. 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend’ telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - f 14.35 41,30 55,- 162,50 215,- losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudewqg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 dat de Nederlandse ontwikkelings hulp daarop gericht zal moeten zijn, komt aan dat verlangen voor een deel tegemoet. De Nederlandse rege ring staat op het onwrikbare stand punt dat de Antillen onafhankelijk moeten worden. Het tempo en de manier waarop moet door de Antil len zelf worden bepaald. Snel zal dat tempo in elk geval niet zijn, nadat vorige week de tweede motie-Molle- man „om de Antillen zo spoedig mogelijk zelfstandig te laten wor den” werd verworpen. r, De Westduitse regeringscoalitie van socialisten en liberalen is door het congres van de Freie Demokrati- sche Partei (FDP), afgelopen week in Mainz gehouden, niet in gevaar gekomen. De uitspraken van dit congres over politiek zeer gevoelige zaken als kernenergie, met name Kalkar, en radicalenbesluit (Berufs- verbote) zijn noch voor de eigen liberale ministers in Bonn, noch voor de socialistische coalitiegenoot SPD onaanvaardbaar. De FDP-par- tijtop moest, om dit resultaat te be reiken, wel herhaaldelijk forse poli tieke druk op het congres uitoefe nen, want het verlangen om de par tij op een meer links-liberaal spoor te brengen was, vooral bij de jonge FDP-ers, duidelijk aanwezig. Dat bleek al meteen op de eerste dag van het congres. Partijvoorzit ter Hans-Dietrich Genscher (minis ter van Buitenlandse Zaken in de regering-Schmidt) had zich een be ter begin kunnen voorstellen. Welis waar werd hij zelf met een grote meerderheid als FDP-voorzitter herbenoemd, maar het congres gun de de door hem naar voren gescho ven Otto Graf Lambsdorff (minister van Economische Zaken in Bonn) geen post in het partijpresidium, het beleidsbepalende orgaan van de FDP. Een uitspraak met een duide lijke politieke betekenis, want Lambsdorff moest er volgens Gen scher voor zorgen, dat de linkervleu gel in de FDP niet te veel ging domi neren. Ook de politieke koers van de FDP-leiding kwam vrijwel onmid dellijk onder vuur. Op zich niet zo verrassend, want een gewetenson derzoek lag voor de hand na de slechte verkiezingsresultaten in het laatste half jaar. Bij de Landdagver- klezingen in juni in Nedersaksen en Hamburg haalde de FDP de kies drempel van vijf percent niet en ze verloor dus haar 11 zetels in Neder saksen en haar 13 zetels in Ham burg. Bij Landdagverkiezingen in Hessen en Beieren in oktober her haalde die verkiezingscatastrofe zich niet, al bleef de FDP maar nauwelijks één percent boven de kritieke grens. Het moet de liberale jongeren vol doening hebben gegeven, dat hun verklaring voor de teruggang van de FDP, nl. dat de partij geen conse quent progressief-liberale - koers heeft, steun kreeg van de 83-jarige partijnestor William Borm. Deze noemde de slechte verkiezingsresul taten geen „bedrijfsongelukken”, maar het gevolg van de toenemende irritatie bij liberale kiezers, die niet willen dat de FDP de „middelste van de middenpartijen” wordt. Toch wist, zoals gezegd, de partij top met name Genscher en Lambsdorff te verhinderen, dat het liberale congres op concrete Over één ding zijn alle afdelingen binnen de PTT het eens: de invoe ring van de postcode levert financië le voordelen op. Niet direct voor de eenvoudige briefschrijver of voor de ongeveer 90.000 werknemers van de PTT, maar voor de schatkist. Dit jaar zou de postcode een besparing van maar liefst zestig miljoen gul den opleveren, onder meer door ver mindering van avond- en nachtdien sten. Een aanzienlijk bedrag. Daar staat wel tegenover dat de twee mil joen gratis postcodeboeken een uit gave vergden van twaalf miljoen gulden. De publiciteitscampagne advertenties, persberichten en der gelijke kende een budget van 3,5 miljoen gulden. De tijdschriftenuitgevers, vere nigd in de NOTU, hebben overigens al aangekondigd, dat tijdschrifta bonnementen in prijs zullen stijgen. Door de invoering van de postcode, zo wordt gezegd. De NOTU raamt de totale (eenma lige) kosten nieuwe adressenbe standen, nieuwe adresseer appara tuur noodzakelijk door de invoe ring van de postcode op veertien miljoen gulden en de extra kosten op ongeveer tien miljoen gulden. Postorderbedrijven denken aan een bedrag van veertig miljoen gulden over een periode van vijf jaar. „Vandaag op de post, morgen in de bus”, is de stelregel van de PTT. Als aan sommige (grote) direct-be- clusieve economische zone tot 200 mijt De verdeling van het continen taal plat is daarom zo van belang, omdat het de mogelijkheid opent voor oliemaatschappijen, door- gaarw huiverig om activiteiten te financiering van de interne defen sie; de buitenlandse betrekkingen; de schulden aan Nederland; de voortzetting van technische en fi nanciële hulp uit Nederland en van de EEG. Niet in de laatste plaats wil men er eerst nog zeker van zijn dat de bevolking van de Antillen na on afhankelijkheid een redelijk niveau van economische ontwikkelingen binnen bereik heeft met voldoende werkgelegenheid. De vorige week in de Kamer aangenomen motie-Molle- man (PvdA), waarin wordt gesteld Wat betreft kernenergie, herhaal! de het FDP-congres in Mainz zijl standpunt, dat het vreedzame gt bruik van kernenergie tot een min mum moet worden beperkt, maa, dat het „als laatste mogelijkheid niet op voorhand wordt afgeweza Het debat spitste zich vooral to op de (af)bouw van de snelle-kweek reactor in Kalkar. Door hun eis, da eerst de resultaten van het onder zoek naar snelle-kweektechnolo# door de Bondsdag moeten worden besproken en goedgekeurd, wezel de liberalen geenszins de afbou» van Kalkar af. Lambsdorff, voor stander van de afbouw van Kalkar, zei dan ook, dat hij „heel goed met dit standpunt van het congres kal leven”. Omdat de congresuitspraak als een aanbeveling is geformuleerd, kan de SPD-FDP-coalitie haar trou wens vrij gemakkelijk naast zich neerleggen. Zowel Genscher als Lambsdorff hebben het congres inzake Kalkar overigens duidelijk onder druk ge zet. Lambsdorff door te dreigen met aftreden als het congres zich zonder meer tegen de afbouw van Kalkar zou verzetten, Genscher door het congres voor te houden, dat een der gelijk besluit de geloofwaardigheid van de FDP als coalitiepartner in gevaar zou brengen, omdat de libe rale ministers mèt de SPD-ministers van mening zijn, dat Kalkar moet worden afgebouwd. De organisatie Werkende Jeugd van het CNV zei zelfs, dat de postco de op langere termijn, meer dan 1300 arbeidsplaatsen zal kosten, waaronder veel van jongeren. Kritische kanttekeningen dus naar aanleiding van uitlatingen van mevrouw Smit-Kroes. urm De haven van Willemstad r» t o f VHM 1 MM i

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4