PvdA in motie: Discriminatie op arbeidsmarkt is onaanvaardbaar Aanpak te grote huurstijging van bedrijfspanden h FNV-leider Wim Kok aan vooravond loononderhandelingen: Westinghouse krijgt boete Na bijeenkomst ministers van Financiën 50gr.2.20 Mantano I O rie en, ien. Mantano halfzwaar. Als je liever met smaak rookt. M ■MM Van betekenis Minister VAE: Eisen ■M 13 DINSDAG 2 1 NOVEMBER 19 7 8 ECONOMIE f 2390,- 6966 f (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. De Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) is niet bereid een groter loonoffer te brengen dan de nullijn. „We willen niet door de nullijn heenge- drukt worden”, zo zei FNV-voor- zitter Wim Kok aan de vooravond van de eind deze week te beginnen loononderhandelingen voor 1979 met werkgevers en kabinet. RBAAR RIJZEN 1391 <.si Uitvoer met drie procent gestegen OPEC-landen voor -t 1 rde De bewindsman van het meest „dwars liggend’ land, de Britse minister Healy, en 20 procent van de dollarreserves van de deelnemende landen. Het Nederlandse aandeel daarin zal (zeer ruwweg becijferd) bestaan uit 540 miljoen gulden aan zoge noemde kredieten voor de korte termijn en nog eens het dubbele van dat bedrag aan kredieten voor de middellange termijn. Van belang zijn voorts de volgende re sultaten: alle landen buiten de EG die het nuttig vinden zich met het nieuwe Europe se Monetaire Stelsel te associëren zijn wel kom. De „bandbreedte” waartussen de aan het EMS deelnemende munten ten opzichte van elkaar kunnen fluctueren zal in totaal 4,5 procent zijn (2,25 procent naar boven of naar beneden). Voor landen die nu hun munten laten zweven (alle Europe se landen behalve de „slanglanden”) zal gelden dat ze in het systeem kunnen „bin- (ENMA- UREAU, OELEN, 5REGIS- BRUSSEL. De kans is groter dan voorheen dat er volgend jaar een Euro pees Monetair Stelsel (EMS) in werking zal treden, maar of het Verenigd Konink rijk daaraan zal deelnemen is ook na de bijeenkomst van de ministers van Finan ciën gisteren in Brussel, nog steeds niet duidelijk. Het overleg van aanstaande vrijdag tus sen een kabinetsdelegatie en de Stichting van de Arbeid is niet zonder betekenis. Het zal opheldering moeten verschaffen over de opstelling van de betrokken deelne mers. Er is nu nog te veel onduidelijkheid daarover. Aldus gisteren ir. J. de Wit, voorzitter van de Nederlandse Christelijke Werkgeversvereniging, op de vergadering van de Limburgse werknemersvereniging in Roermond. In het gesprek van vrijdag moet klaar heid komen over de vraag, of er werkelijk ruimte en bereidheid bij de vakbeweging bestaat om de noodzakelijke voorwaarden te scheppen voor een naderbij brengen van een herstel van onze economie. Naar mate de vakbeweging van die doelstelling afstand neemt, zal de afstand tot een cen traal akkoord groter worden, aldus de N CW-voorzitter Westinghouse heeft 323.900 dollar neer geteld in 1975 voor een contract ter waarde van 30 miljoen dollar voor de bouw van een elektrische centrale in Egypte. Wes tinghouse heeft over dit contract onjuiste verklaringen afgelegd tegenover de im- port-exportbank en het Amerikaanse bu reau voor internationale ontwikkeling, dat 90 procent van het project heeft gefinan cierd. Het ministerie van Justitie, dat de aan klacht tegen Westinghouse had ingediend, wilde aanvankelijk niet de bestemming van de steekpenningen noemen, omdat dit niet in het belang van de Verenigde Staten zou zijn. Nadat de Washington Post had gemeld dat het ging om de Egyptische vice-premier noemde de officier van justi tie de naam van de begunstigde ook in de rechtszaal. Naar de mening van de voorzitter van het NCW kunnen werklozen sneller en voordeliger worden ingeschakeld, door middel van een combinatie van algemene kostenverlagende en daarmee concurren- tieverbeterende maatregelen en bijzonde re subsidiemaatregelen om het instromen van werklozen in vacatures te versnellen. Dat alternatief betekent zijns inziens meer mensen, meer werk en geen produktiever- liezen. Hij vindt dat een meer efficiënt alternatief omdat de kosten per werkloze die wordt ingeschakeld aanzienlijk lager zijn. Naar zijn oordeel zal het hogere kosten niveau dat zijns inziens verbonden is aan arbeidstijdverkorting leiden tot minder or ders. Derhalve zal er minder worden ge produceerd en dus zal een lagere groei van het nationale inkomen het gevolg ervan zijn. „Wij gaan dat gesprek in met een open instelling. Niet als waarnemers, maar als groepering die zeer betrokken is bij de uitkomst van alle gesprekken op alle ni veaus, aldus De Wit. Sprekende over arbeidstijdverkorting, doelstelling van de vakbeweging met het oog op verdeling van werk, zei De Wit onder andere, dat het beleid ten aanzien van arbeidstijdverkorting beoogt eenzelf de hoeveelheid werk te verrichten met meer mensen en tegen hogere kosten. Hij noemde arbeidstijdsverkorting zeer duur en zeer inefficiënt. vond dat gisteren wel „een beetje vooruit gang” gemaakt was, maar oordeelde tege lijkertijd dat nog veel technische zaken opgelost moeten worden. Vast staat dat de zaak van het nieuwe Europese Monetair Stelsel nu zover gevor derd is dat de Europese topconferentie van 4 en 5 december principebesluiten kan nemen. Technische details zullen dan ver moedelijk toch nog opgelost moeten wor den in een nieuwe bijeenkomst van minis ters van Financiën die later (op 18 decem ber) gehouden wordt. Waar men het gisteren over eens werd is dat er een Europees Monetair Fonds ge vormd zal worden in ECU’s (Europese Rekeneenheden) ter grootte van 25 miljard rekeneenheden (ongeveer 67,5 miljard gul den) bestaande uit 20 procent van de goud- DEN HAAG (ANP). De hoeveelheid uitvoer van Nederland is in de eerste negen maanden van dit jaar met drie procent gestegen ten opzichte van de eerste negen maanden van vorig jaar. De hoeveelheid invoer nam in die periode met vijf procent toe. Dit blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek voor de buitenlandse handel van Nederland. Volgens die gegevens is in september 1978 ingevoerd voor 9.653 miljoen gulden (September 1977: 9.031 miljoen gulden) en uitgevoerd voor 9.407 miljoen gulden (sep tember 1977: 8.976 miljoen gulden). Het dekkingspercentage kwam hierdoor op 97 (september 1977 eveneens 97). De waarde van de invoer is in september 1978 ten opzichte van september 1977 met 4 pet en Saoedi-Arabië is verreweg de grootste olie-exporteur van de OPEC en de op twee landen na grootste olieproducent van de wereld. De socialisten willen dat de werkgevers die zich toch aan deze praktijken schuldig maken vervolgd worden wegens overtre ding van het anti-discriminatie-artikel in het wetboek van strafrecht. DEN HAAG. Staatssecretaris Haze- kamp van Economische Zaken gaat extre me stijgingen van huurprijzen van be drijfspanden aanpakken. De scherpe stij gingen van de prijzen zijn mogelijk door een manco in de bestaande wetgeving. Destijds is in het huurrecht een aantal bepalingen opgenomen waarbij huurder of verhuurder bij verlenging van de huur of een maal in de vijf jaar de rechter kan verzoeken de huurprijs nader vast te stel len als die niet meer overeenkomt met de huurprijzen van vergelijkbare bedrijfs ruimte ter plaatse. WASHINGTON (UPJ). Een federale rechtbank heeft gisteren de Westinghouse Corporation, een groot concern in elektri sche installaties, veroordeeld tot de maxi male straf van 300.000 dollar boete wegens het geven van steekpenningen aan de voormalige Egyptische vice-premier Ah med Sultan Ismail. nenkomen” op een marge van 6 procent. Ierland en het Verenigd Koninkrijk heb ben overigens al laten weten dat indien ze meedoen, ze van die mogelijkheid geen gebruik zullen maken. Volgens de Nederlandse minister van Financiën is gisteren in Brussel ook over eenstemming bereikt over het volgende: het nieuwe Europese Monetaire Fonds moet voor 12,5 miljard tot 15 miljard rekeneenheden bestaan uit korte-termijn- kredieten en (afhankelijk daarvan) voor 12,5 tot 10 miljard rekeneenheden uit kre dieten op middellange termijn. De Britse minister Healy echter zei dat reeds was afgesproken dat het korte termijnkrediet zal bestaan uit 15 miljard rekeneenheden en het middellange-termijnkrediet uit 10 miljard. Voor de FNV staan centraal in het ko mende cao-overleg: handhaving van de koopkracht van de modale werknemer en modale uitkeringstrekker via de automati sche prijscompensatie en het niet door gaan van het korten op de sociale uitkerin gen op 1 januari aanstaande. Daarnaast vindt de FNV het verschuiven van de doorwerking van de bouw-cao in het mini mumloon onaanvaardbaar. En, zo zei Kok, „er ligt nog steeds een claim op tafel om het minimumloon structureel met 1,6 pro cent te verhogen”. Hij verklaarde dat afhankelijk van het De Amerikaanse minister van Finan ciën, Michael Blumenthal, is zondag in de VAE aangekomen om er met de politieke leiders te praten over de olieprijzen, eco nomische samenwerking met de Verenig de Staten en over andere zaken van weder zijds belang. Blumenthal heeft het afgelo pen weekeinde een bezoek gebracht aan Saoedi-Arabië, waar hij heeft gewezen op het gevaar van een wereldwijde inflatie als gevolg van een te grote stijging van de olieprijzen. Blumenthal heeft verder drie overeenkomsten met Saoedi-Arabië on dertekend voor technische hulp aan dit land en op het gebied van landbouw, com municatie en administratie. met 5 stotalen De Nederlandse minister Andriessen, zei gisteren optimistisch te zijn in zijn ver wachting dat acht van de negen landen aan het EMS zullen deelnemen, al voegde hij daar onmiddellijk aan toe het moeilijk te vinden vooruit te lopen op de besluiten die individuele regeringen van de negen zullen nemen. reaus onmiddellijk te verbieden werkge vers te registreren die migranten uit Suri name weigeren. Bij een recent bezoek van de commissie aan het gewestelijke ar beidsbureau in Amsterdam bleek volgens PvdA-kamerlid Van Zeil dat een dergelij- ke aantekening voorkwam bij 50 procent van de geregistreerde werkgevers. DEN HAAG (ANP). Minister Albeda van Sociale Zaken is van mening dat men de discriminatie op de arbeidsmarkt niet mag verbloemen maar dat bij de bestrij ding hiervan zeer voorzichtig te werk moet worden gegaan. De bewindsman zei dit gisteren bij de behandeling door de bijzon dere Tweede Kamercommissie van de no ta „Positie van migranten uit Suriname in Nederland en het beleid op middellange termijn”. De PvdA achtte deze discriminatie on aanvaardbaar en nodigde de regering in een motie uit de gewestelijke arbeidsbu- Oost-Berlijn. Oostduitse arbeiders hebben geklaagd over de fikse bedragen die ze moeten neertellen voor een spijker broek. De jeans wordt in Oost-Europa als „statussymbool” beschouwd en is alleen maar te koop in luxe kledingzaken voor ca. honderdzestig mark. De DDR gaat nu dui zenden Amerikaanse spijkerbroeken im porteren voor rechtstreekse verkoop aan de fabrieksarbeiders. genoeg geofferd”, aldus Kok. die eraan toevoegde dat de ruim een miljoen FNV- leden „wel goed maar niet gek zijn”. de waarde van de uitvoer met 5 pet geste gen, terwijl de gemiddelde prijzen (even eens vergeleken met september 1977) bij de in- en uitvoer met 2 pet zijn gedaald. Wanneer men de in- en uitvoer van aard olie en aardolieprodukten, schepen en vliegtuigen, welke aan sterke fluctuaties onderhevig zijn, buiten beschouwing laat, dan bedroeg in september 1978 de invoer 8.444 miljoen gulden (september 1977: 7.702 miljoen gulden) en de uitvoer 8.364 miljoen gulden (september 1977: 8.050 miljoen gulden. De gecorrigeerde waarde van de invoer is dan met 10 pet en die van de uitvoer met 4 pet gestegen, (w.v.) In de eerste negen maanden van 1978 werd ingevoerd voor 84,1 miljard gulden (januari-september 1977 na correctie voor verandering in de registratie van aardolie 82.0 miljard gulden) en uitgevoerd voor 80.1 miljard gulden (januari-september 1977: 79.1 miljard gulden). Naar waarde is de invoer in de eerste negen maanden van 1978 ten opzichte van de overeenkomstige periode van 1977 ge stegen met 3 pet en de uitvoer met 1 pet, terwijl de gemiddelde prijzen bij de invoer met 2 pet en bij de uitvoer met 1 pet zijn gedaald. Bij de invoer liep de waarde van de grondstoffen en halffabrikaten terug met 2 pet (prijsdaling 5 pet): de waarde van de consumptiegoederen nam toe met 15 pet (prijsstijging 4 pet) en van de investe- ringsgoederen met 7 pet (prijsstijging 4 pet). Bij de uitvoer is de waarde van de onbewerkte agrarische produkten met 1 pet gestegen (prijsteruggang 7 pet). De waarde van de uitvoer van industriepro- dukten nam toe met 1 pet (prijsdaling 1 pet). prijsverhoging olie E DHABI (ANP). De landen die lid zijn van de Organisatie van Olie-exporterende landen (OPEC) zijn in het algemeen voor een prijsverhoging van ruwe olie. Dit heeft de minister van Olie en Minerale Hulpbronnen van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE), Mana Said Al-Oteiba gisteren meegedeeld. Oteiba wilde niet ingaan op de omvang van de prijsverhoging waartoe de OPEC-ministers waarschijnlijk zullen beslui ten. De VAE zullen hun oordeel afstemmen op de houding van Saoedi-Arabië, aldus Oteiba..75 Saoedi-Arabië zal op de vergadering van de Organisatie van Olie-Exporterende Landen (OPEC), die in december wordt gehouden, nadrukkelijk pleiten voor een bevriezing Van de olieprijzen voor het der de achtereenvolgende jaar. Dit heeft de Saoedische minister van Olie, sjeik Ah med Zaki Yamani gezegeftegen journalis ten. Hij heeft er echter dringend op gewezen, dat hij mógelijk niet in staat zal zijn om de andere OPEC-landen van een verhoging van de olieprijzen te weerhouden. In krin gen van de Amerikaanse delegatie, die op het ogenblik door het Midden-Oosten reist, werd vernomen, dat Saoedi-Arabië niet van plan is om met een afwijkende mening een splijting te veroorzaken in de OPEC. Dit gebeurde in 1976 wel toen Saoedi- Arabië zich gematigd bleef opstellen, in tegenstelling tot „radicalere” OPEC-leden. SREGIS1W i grote win* 3EAAL Va koopkrachtverlies als gevolg van bepaalde ombuigingsplannen (bijvoorbeeld de eigen ziekenfondsbijdrage) een aanvullende looneis gesteld kan worden. De FNV-leider toonde zich niet ingeno men met uitlatingen dit weekeinde gedaan door CNV-voorzitter Van der Meulen dat de weigering van de FNV om ook maar ergens aan mee te werken, de regering handvatten biedt om Bestek ’81 geheel uit te voeren. „De FNV kiest een uiterst con structieve opstelling. Ik zie er de onrede lijkheid niet van in”, aldus Kok. Kok presenteerde gisteravond in Am sterdam na afloop van het gebruikelijke overleg met de voorzitters van de 25 bij de FNV-aangesloten bonden de definitieve arbeidsvoorwaardennota. Hij noemde het sociale klimaat voor het brengen van meer offers niet optimaal. „Met de nullijn is al (ADVERTENTIE) In de praktijk is nu gebleken, onder andere op de Lijnbaan in Rotterdam, dat verhuurders in een aantal gevallen nieuwe huurders bereid hebben gevonden tegen aanzienlijke hogere prijzen te huren dan ter plaatse gebruikelijk was. Gevolg is dat verhuurders bij de rechter veel hogere huren willen afdwingen voor de zittende huurders, zo hoog zelfs dat die zittende huurders geen kans zien hun bedrijf voort te zetten. Staatssecretaris Hazekamp heeft giste ren in een brief aan de Tweede Kamer geschreven dat de bepaling over de verge lijking van prijzen geformuleerd was in de veronderstelling dat de marktontwikke ling geleidelijk zou zijn. De buitensporige ontwikkelingen wil hij nu proberen terug te dringen door die uitschieters uit te slui ten bij vergelijking van de huurprijzen. Mantano Halfzwaar. Kans op invoering van Europees Monetair Stelsel is toegenomen Schoon gesneden (zonder stelen) Opgewekte gezichten tijdens de vergadering van de FNV-federatieraad gistermiddag in het FNV-gebouw. Er werd gepraat over het arbeidsvoorwaardenbeleid. V.l.n.r.: Wim Spit, Wim Kok, Frans Drabbe en Herman Bode. I „Met nullijn genoeg loon geofferd" R4f HALFZWARE SHAG

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13