Derde Wereld bezig milieu te vernietigen Geen vrees voor ANWB ziet Fel verzet in plaats voor zuiden tegen meer ijsbanen t BlbedigeiSe--vW duizenden dieren openbaar onderwijs Vraag naar reflectors niet bij te benen 3 Ecologische tijdbom „misbruik” a-: T 4 ’I (Van onze redactie buitenland) 4444 r De landen van de Derde Wereld zijn op zo grote schaal bezig hun natuurlijk milieu te vernietigen, dat deskundigen zich ernstig be zorgd beginnen te maken over het voortbestaan van misschien wel de halve wereldbevolking. Som migen noemen de vernietiging van wouden, de vervuiling van het water en de uitroeiing van duizen den plante- en diersoorten, een ecologische tijdbom die over niet al te lange tijd met rampzalige gevolgen zal ontploffen. •S hoor; u ;oopt BSoB -WW' ■W Wereld wacht ongekende biologische massamoord Hongaren kunnen makkelijker naar Illegale hondengevechten populaire Engelse sport I Westen reizen WENEN. Voor de Hongaren wordt het met ingang van 1 januari 1979 gemak kelijker naar het Westen te reizen en in het Westen wonende familieleden en vrienden te' bezoeken. Dit is mogeiijk door de invoering van een nieuwe rege ling, waardoor de formaliteiten om een paspoort te krijgen sterk worden vereen voudigd. (Van onze redacteur in Oostenrijk, Anton Koene) Vorig jaar zijn 320.000 paspoorten afge- geven om naar het Westen te reizen; het drievoudige vergeleken met 1970. Het be leid van de Hongaarse regering is erop gericht via de nieuwe regeling de relaties met het Westen en met de in ballingschap levende Hongaren, van wie velen geslaag de zakenlieden zijn, te versterken. Honga rije, het Oostblokland met de gezondste economie, probeert ook op deze manier de betrekkingen met het Westen uit te brei den om kostbare deviezen binnen te halen. De geleerden baseren hun sombere ver moedens niet louter op theorieën. Zij wij zen op de praktijkvoorbeelden die al ruim voorhanden zijn. Zo is Zuidoost-Azië, van India tot Vietnam, onlangs getroffen door enorme overstromingen die onder meer te wijten zijn aan de wijdverspreide erosie. Het enorme Amazone-gebied, dat 10 jaar geleden nog praktisch maagdelijk was, wordt nu doorkruist door duizenden kilo meters wegen en bevolkt door minstens een miljoen pioniers. In Afrika worden de greote kuddes olifanten systematisch uit geroeid met behulp van mitrailleurs. „De meeste mensen denken dat alleen rijken het milieu vernietigen”, zegt Erik Eckholm, een ecoloog van het gezagheb bende Amerikaanse worldwatch instituut. „In werkelijkheid echter zijn enkele van de ernstigste milieuproblemen in de we reld het gevolg van armoede. In vele on derontwikkelde landen zijn de mensen na melijk vaak gedwongen om berghellingen te gebruiken voor de landbouw of om bossen te plunderen voor brandhout. Je ziet dan de trieste cirkel ontstaan dat deze mensen, in hun strijd om het lijfsbehoud, juist de basis van dat lijfsbehoud vernieti gen. Maar ze hebben gewoon geen andere keus”. Het grootste probleem voor de ontwik kelingslanden is de vernietiging van bos sen en de teloorgang van landbouwgrond. De moeilijkheden beginnen als boeren on der druk van een toenemende bevolking, bossen gaan kappen in met name bergach tige gebieden. Zo hopen ze nieuwe ruimte te scheppen voor de landbouw en voor het weiden van hun vee. Tevens kapt de op rukkende bevolking isteeds meer bos voor brandhout. Als gevolg vallen steeds grote re gebieden ten prooi aan bodemerosie, doen zich overstromingen voor en verzan den irrigatiekanalen. Daarnaast absor beert het land veel minder regenwater. De Hongaarse regering maakt zich blij kens een interview met de minister van Binnenlandse Zaken, Andras Benkei, in het partijblad „Nepszabadsag” geen zor gen dat veel Hongaren misbruik van de vereenvoudigde regeling zullen maken en niet meer naar hun land zullen terugkeren. „Het percentage dat niet meer terugkomt, is in vergelijking met het totaal aantal reizigers te verwaarlozen”, aldus Benkei. Het betekent overigens niet dat op 1 januari iedere Hongaar die zijn koffers wil pakken meteen op de trein of het vliegtuig kan stappen: om geen kostbare deviezen te verliezen, mogen de Hongaren maar een keer in de twee of drie jaar naar het Westen. Tot nu toe werd vier percent van de aanvragen om een reisdocument afge wezen, omdat de reizigers in spe over onvoldoende buitenlandse valuta beschik ten. Dat verandert. Voortaan kan iemand wiens aanvraag wordt afgewezen in be roep gaan. Degenen die familie in het buitenland hebben en daarom tot nu toe een paspoort werd geweigerd, kunnen er nu zonder moeilijkheden een krijgen. Omgekeerd mogen familieleden in het Westen onge hinderd voor tegenbezoek Hongarije bin nen. Hongaren die verwanten hebben ge holpen illegaal naar het Westen te vluch ten, mogen pas vijf jaar na het „vergrijp” naar het buitenland reizen. eeuw zal zijn vervallen tot een tweede Afghanistan, zonder bos. Het probleem is grensoverschrijdend zoals onlangs al is gebleken toen grote delen van India wer den overstroomd. De watermassa’s waren voor een belangrijk deel het gevolg van bodemerosie in de Himalaja, waar de Gan ges ontspringt. ontbossing geleid tot het ineenstorten van het natuurlijke milieu. Erik Eckholm heeft er onlangs voor ge waarschuwd dat de wereld een „biologi sche massamoord” te wachten staat, met name in de tropische gebieden in de we reld. Ook hij voorziet het verdwijnen van honderdduizenden plante- en diersoorten in de komende jaren. „Als wij toestaan dat dit inderdaad gebeurt, zal het leven op deze planeet voorgoed een drastische ver andering ondergaan. De dreigende vernie tiging van natuurlijk leven stelt alle scha de in de schaduw die de mens en de natuur samen in de afgelopen miljoenen jaren hebben veroorzaakt”, aldus een sombere Eckholm. onmogelijk dat een van deze planten het medicijn tegen kanker is, maar weten zul len we het nooit. Een ander alarmerend feit is dat de Amazone op het moment vermoedelijk de helft van alle door plan ten geproduceerde zuurstof in de wereld levert. Niemand weet wat er gebeurt als we het over een tijdje zonder deze frisse lucht moeten stellen. Twee Nederlandse fabrikanten in Joure en Doesburg, die samen goed zijn voor 200.000 stuks per week, worden bijna bele gerd door de rijwielhandelaren, die op hun beurt weer worden oVerspoeld door de vraag naar het reflectorplaatje. Het order boek van één fabrikant zit al vol tot vol gend jaar mei. koop van reflectorplaatjes dat de rijwiel handelaren en de fabrikanten de vraag niet of nauwelijks kunnen bijbenen. Dit blijkt uit een mini-onderzoek dat Veilig Verkeer Nederland verrichtte. i I i (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG (ANP). Volgens de ANWB is er in ons land zeker nog plaats voor een aantal kunstijsbanen. Als nage noeg iedere Nederlander binnen tien kilo meter een zwaar gesubsidieerd zwembad kan vinden, waarom kan die zelfde Nederlander dan niet binnen 60 km de beschikking krijgen over kunstijs, al moet daar ook geld bij, zo stelt de ANWB. wel ;b sn!” deur, als al roor I- el weg. Eind 1977 waren meer dan een mil joen kolonisten de jungle ingetrokken, met hun komst slaperige dorpjes omvormend tot actieve commerciële centra. Met de kolonisten mee kwamen televisiestations, waterkrachtprojecten, bauxietontginning en andere activiteiten die alle ontbost land nodig hebben. Als ook in de toekomst wordt toegestaan dat op ongecontroleerde wijze bos wordt gekapt in dit gebied, kan dit tot niets anders dan een „woestijn of een semi-woestijn leiden”, aldus de Brazi liaanse milieudeskundige Paulo Nogueira Neto. De ontbossing zou ook het einde betekenen van miljoenen nog niet ontdek te plante- en diersoorten, nog voor dat de Sommige winkeliers kopen de plaatjes met honderd tegelijk in, maar zijn binnen de kortste keren weer uitverkocht Uit het VNN-onderzoekje bleek dat sommige tus- senverkopers de omzet in reflectoren za gen vierviervoudigen. Vooral na de tv-spot over de reflector krijgen de fietswinkeliers een hausse in de vraag te verwerken. Hoewel de reflector pas volgend jaar november wettelijk verplicht wordt, zien kennelijk veel wielrijders het belang er van in en stellen ze de aankoopdatum niet uit. „Vaders kopen ze met vijf tegelijk om in een klap het hele gezin in het duister beter zichtbaar te maken”, aldus „Weg wijs”, het blad van WN. Het verzorgingsgebied van een kunstijs baan moet minstens enkele honderddui zenden mensen omvatten. Verder moet rekening worden gehouden met het feit, dat in het noorden van het land van ouds her de belangstelling voor schaatsen gro ter is dan elders, hoewel de ijsbaan in Eindhoven volgens de ANWB verrassend hoger cijfers te zien geeft. De ANWB ziet nog wel plaats voor zes nieuwe 400-meter banen: Leeuwarden, Amelo, Lelystad, Arnhem, Den Bosch en Heerlen. Zouden deze banen er zijn, dan nog is de situatie niet ideaal. mishandeling van dieren er tot nog toe niet in geslaagd zijn de gevechtsbijeenkomsten te infiltreren en de aanwe zigen op heterdaad te betrappen. Ter voorbereiding van een gevecht op leven en dood worden de honden om te beginnen door hun eigenaren met opzet vals gemaakt. Dit gebeurt door ze te muilkor ven, te tergen, en ze tenslotte te voeden met stukken honde- of kattevlees. Een anonieme expert zei tegen een verslaggever van een Londens dagblad dat wanneer je een hond eenmaal zover hebt gekregen dat hij wild en vals is, het bijna onmogelijk is hem weer te temmen. Vierentwintig uur voor de grote dag van het gevecht schouwers een maximale straf konden oplopen van drie worden de dieren, mannetjes, naar het terrein van de Hoewel er nu nog niet veel van is te merken, waarschuwen deskundigen er voor dat het Amazone-gebied eenzelfde lot beschoren lijkt als de ambitieuze ontwik kelingsplannen van het moment niet wor den beheerst. Een tiental jaren geleden woonden er in ,dit gebied alleen indianen, ongeveer 50.000 alles bij elkaar. Sindsdien is er dwars door het gebied een spoorweg aangelegd en ruim 7200 kilometer gewone mens de kans heeft gehad er op enigerleid wijze gebruik van te maken. Het-is niet De ontbossing is niet zomaar een pro bleem van een enkel land. Een onderzoek dat dit jaar in opdracht van de Wereld bank is verricht, heeft uitgewezen dat het overal gebeurt maar met name in de ont wikkelingslanden. Het „beste” voorbeeld is waarschijnlijk het koninkrijk Nepal, hoog in Himalaja. Nog maar 30 jaar gele den was dit land voor bijna 60 percent bedekt met bos. Vandaag de dag is dit nog maar 35 percent. Deskundigen voorspellen dat als er niets wordt gedaan aan de ont bossing, Nepal aan het einde van deze UTRECHT (ANP). Fietsend Neder land is zo massaal overgegaan tot de aan- AMSTERDAM. Volgens de Vere niging voor Openbaar Onderwijs (VOO), een oudervereniging met ruim 100.009 leden, stuit de vestiging van openbare scholen, vooral in het zuiden van ons land, vaak op felle tegenstand van gemeentebesturen en confessione le schoolbesturen. Impressies over die „onderwijsstrijd” zijn terug te vinden in de brochure „Frontberichten” van de VOO. (Van onze redacteur in Engeland, Henk Leffelaar) LONDEN. In Engeland worden naar schatting jaar lijks 100 illegale hondengevechten gehouden die de orga nisatoren een 40.000 gulden per keer kunnen opleveren en waarbij ten minste duizenden honden betrokken zijn. Zoals bij hanengevechten moet een van de dieren letter lijk het onderspit delven, voordat een overwinnaar wordt uitgeroepen. Het hondengevecht was een populaire sport voor de arbeidersklasse in de 17e en 18e eeuw. Ongeveer 60 jaar geleden werd de „sport” onwettig verklaard waarbij de deelnemers (eigenaars van de honden) zowel als de toe maanden gevangenis of 2000 gulden boete. De „sport” wordt blijkbaar nog steeds en uiteraard in het geheim beoefend, vooral in de zuidelijke graafschap pen van Engeland, maar ook in andere delen van het land op afgelegen boerderijen. Deelnemers en toeschouwers worden blijkbaar aan een strenge selectie onderworpen, waarbij de belangrijkste vraag is of zij er niet met anderen over zullen praten. Zó hecht is het netwerk van deelnemers en supporters dat de politie en de Britse nationale vereniging tegen de Éen andere anonieme informant zei dat deze gevechten op het hoogste niveau werden bijgewoond door een aantal mensen, onder wie een veearts, die zich had uitgedost met Klu-Klux-Klan-achtige puntmutsen om niet herkend te worden. Zij zouden het zijn die de gevechten financieel beheerden. In sommige gevallen werd het geld van de gokkers in ontvangst genomen door de man die ook de scheidsrechter was bij de gevechten. De landen van de Derde Wereld zijn op zo grote schaal bezig hun natuurlijk milieu te vernietigen, dat deskundigen zich ernstig bezorgd beginnen te maken over het voortbestaan van misschien wel de halve wereldbevolking. Sommi gen noemen de vernietiging van wou den, de vervuiling van het water en de uitroeiing van duizenden plante- en diersoorten, een ecologische tijdbom die over niet al te lange tijd met ramp zalige gevolgen zal ontploffen. De geleerden baseren hun sombere vermoedens niet louter op theorieën. Zij wijzen op de praktijkvoorbeelden die al ruim voorhanden zijn. Zo is Zuid- oost-Azië, van India tot Vietnam, on langs getroffen door enorme overstro mingen die onder meer te wijten zijn aan de wijdverspreide erosie. Het enor me Amazone-gebied, dat 10 jaar gele den nog praktisch maagdelijk was, wordt nu doorkruist door duizenden kilometers wegen en bevolkt door min stens een miljoen pioniers. feestelijkheden overgebracht. Daar worden ze bij elkaar in een groot vak ondergebracht aan kettingen die net te kort zijn om elkaar te bereiken en kwaad te doen. Ter verhoging van hun animo wordt dan een loopse teef tussen de mannetjes ingegooid, zodat de dieren een hoog tepunt aan bloeddorstigheid bereiken. Wanneer de tijd van het gevecht gekomen is, zijn de honden uitzinnig van valsheid, woede en wraaklust. Een gevecht houdt niet op dan nadat een van de honden gedood of dodelijk gewond is. De gewonde dieren worden of door een genadeschot, of door een onthoofding uit hun lijden verlost. Volgens informanten wordt de dieren zelfs voordat het gevecht begint een pijnverdovende injectie gegeven, zodat ze pas wannneer ze goed aan repen zijn gescheurd, zullen bezwijken. Hetzelfde ontbossingsprobleem doet zich op veel andere plaatsen in de wereld voor. Zo is het oprukken van de Sahara in Noord-Afrika voornamelijk het gevolg van het kappen van struikgewas door de bevolking. Ook in Haiti heeft een te grote De hond waaraan de grootste voorkeur wordt gegeven is de Staffordshire terriër reu, een ras dat al 300 jaar gefokt wordt als waak- en vechthond. Het tekort aan deze terriërs zou door de gevechten zo groot geworden zijn dat kennels en asiels worden afgestroopt. Een vrouw die al jarenlang een terriërkennel had gehad, besloot deze te sluiten nadat ze benaderd was door onbekende mannen die haar honden wilden kopen, kennelijk om ze aan hondengevechten te laten deelnemen. t Met deze publikatie beoogt de vereni ging informatie te geven over de pro blemen die zich in de praktijk voordoen bij de stichting van openbare scholen. Wettelijk is het allemaal prima gere geld, maar de feitelijke realisering kan nogal wat weerstand ondervinden, zo blijkt uit een aantal praktijkvoorbeel den die de VOO verschaft. Daar waar in het zuiden openbare scholen tot stand komen, geeft het ook vaak de grootste moeite, aldus de bro chure, om lokalen voor deze scholen te krijgen. Dit komt, omdat de openbare school dikwijls afhankelijk is van wat het bestuur van een school voor bijzon der onderwijs aan lokalen wil afstaan. Aan leerkrachten worden hinderlijke beperkingen opgelegd en meermalen gebeurt het dat stichting van de school Pas verwezenlijkt wordt nadat de ou ders beroep hebben aangetekend bij provinciebestuur of de Kroon. Achtergrond van de conflicten is Meestentijds dat een traditie wordt doorbroken. In veel plaatsen in het zuiden heeft men uitsluitend bijzonder onderwijs gekend. Wethouders en le den van de gemeenteraad, aldus de vOO, hebben vaak bindingen (direct of I indirect) met confessionele schoolbes turen en zij komen nogal eens onder druk te staan als ouders over willen gaan tot oprichting van een openbare school. De groei tegen de verdrukking in van het openbaar onderwijs in het zuiden is volgens de vereniging een gevolg van ?e, deconfessionalisering en vaak het J611 dat veel inwoners van de dorpen tegenwoordig „van buiten” komen. - A v WOESTIJNVORMING KcihUl

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17