Lubbers: Beter deze abortuswet Chinese missie bezoekt IJmuiden dan helemaal geen Onderzoek naar sekte leverde niets op in Jeruzalem Enig optimisme Vijfploegendienst bij PEN pas in 1980 Gas duurder 1' H lichtreklame 68 terstal - - Muus Dodelijk ongeval bij Hoogovens Grote gevolgen voor leefmilieu het woord is aan... vandaoq: het weer 4 nljrnan HAARLEM I» I V/\ VELLINGA W\ ASSURANTIËN Ü2 Opnieuw Cuba A ■■Mn ■■I Aktie 68 agenda pagina Schoolbus Sint Nicolaas Streekplan 11 1 a En verder Kunsthandel Jos de Graaff M ■r Verpleegkundige A Vrij zacht i aai* J' DINSDAG 21 NOVEMBER 1978 (ADVERTENTIE) 2: Met spoed gevraagd: R. L. Stevenson: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 69ste jaargang no. 16 2 (Van onze redactie buitenland) blad). 9 uur. ■■M GENEVE. De ozonlaag om de aarde wordt volgens de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO), een VN-instelling, ernstig bedreigd door gebruik van het drijfgas freon. Freon zit vaak in spuitbussen. Als de vervuiling niet afneemt ten opzichte van vo rig jaar, zal de laag binnen 20 jaar Relatiegeschenken Telefoonbeantwoorders aktie interieurarchitektuur Staten Bolwerk 3, Haarlem Tel. 023-313100 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4, 17 Plaatselijk nieuws.. 5,6,7,8,9 Kunst15 Radio en televisie/Strips.... 11 Economie13 Beurs14 Sport19,21 «■■■MMM DE SOCIALE KOSTPRIJSPOLIS VOOR ZIEKTEKOSTEN (eigen risico alleen bij huisartshulp) volledige dekking: premie va. 81,62 p.p. per mnd. Vrijblijvende offerte bij: heel bijzonder onder de besten t Gevr.: verkoopmedewerker vijf procent dunner worden. De aardse temperatuur zal daardoor volgens de WMO zeer waarschijn lijk dalen. MMM IJmuider Courant pi I >eren wij (Van onze redactie buitenland) Aangenomen wordt, dat het kabinet (ADVERTENTIES) kigebied Is. Er zijn 9 kosten (ADVERTENTIES) (Zie plaatselijke pagina’s) 4 Zie pagina 2 (Zie verder de regiopagina’s) GED OUDE GRACHT 103 HAARLEM TELEFOON 023 324650 MBM ■i I Nu de spanningen tussen de regeringen 15 procent dunner wordt. De temperatuur in de hoogste regionen van de stratosfeer zal dan tien graden dalen. De organisatie heeft zich niet verdiept in de biologische gevolgen van een en ander. Men vindt dat meer op het terrein van biologen liggen. In eerdere publikaties is er wel op gewezen dat een uitbreiding van de hoeveelheid ultraviolette straling huid kanker bij mens en dier zal doen toene men. roler stijl vembad, iet. radio an onze speciale st hotel. haatsen, >nds nog i en In de ayrhofen ogte van in boven dorp alle ir verder euhaus. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het kleinverbruiker starief voor gas zal tot 1982 met mini maal vijf cent stijgen. Volgend jaar is die verhoging twee cent, in 1980 eveneens twee cent en in 1981 één cent. BLOEMENDAAL. Het continuperso- neel in de PEN-centrale te Diemen en Velsen zal nog zeker een jaar moeten wachten op invoering van een vijfploegen- rooster. Belangrijkste oorzaak van de ver traging is de tijd die gemoeid zal zijn met de opleiding van de nog aan te trekken mensen. Leden van Provinciale Staten wa ren bang dat het uitstel van de vijfploegen dienst een gevolg was van de meningsver schillen tussen het personeel in Velsen en Diemen. De ozonlaag wordt voornamelijk aange tast door het edelgas freon (chloorfluor- methaan) dat op diverse manieren in de atmosfeer terecht komt. De stof zit onder meer in spuitbussenkoelelementen van koelkasten en in sommige soorten kunst mest. Ook de industrie stoot deze stof in grote hoeveelheden uit. Bovendien bren gen zeer hoog vliegende supersonische vliegtuigen, zoals de Concorde, schade toe aan de ozonlaag. Het bezoek aan IJmuiden vormde een onderdeel van de tiendaagse reis die de Chinese delegatie door Nederland maakt. Gierstraat 47-53 - Telefoon 312801 Showrooms: Breestraat 30 en 24 De van oorlogsmisdaden verdachte Blaricumse miljonair Pieter Menten heeft verklaard dat de inmiddels overle den oud-minister-president Gerbrandy hem indertijd geholpen heeft aan straf rechterlijke vervolging te ontkomen. Zie pagina 4 Jarenlang hebben de bewoners van Velsen-oost gepleit voor een tunneltje onder de Parkweg; de drukbereden ver keersweg die hen scheidt van Driehuis. Die tunnel is nu in de maak. Kostprijs 1,4 miljoen. Ondanks deze beveiliging willen de bewoners dat na gereedko men de schoolbus blijft rijden. Kos ten.40.000 gulden per jaar Zategdag komt Sint Nicolaas in Vel sen. Het belooft weer een even feestelij ke als muzikale happening te worden. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: De niet met name genoemde CDA- minister die een journalist inlichtte over door kamerleden gekochte koopsompo lissen, heeft meer gezegd dan hij kon verantwoorden, zo vindt de Commissie- Koopsompolissen Minister Van Aardenne van Economi sche Zaken heeft gisteren zijn instemming betuigd met deze overeenkomst tussen de Gasunie en de Vegin (Vereniging van Ex ploitanten Gasbedrijven in Nederland). De minister heeft daarbij aangetekend dat als de achterstand tot het algemeen energieprijspeil onvoldoende wordt inge haald in die periode, hij zich het recht voorbehoudt om deze inhaal alsnog te ver wezenlijken. De gasprijs zal in 1980 en 1981 worden geïndexeerd aan de prijs van stookolie. KOOP vanaf 575,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 JERUZALEM/PARIJS. Ondanks het feit, dat de Israëlische premier Begin heeft herhaald, dat de laatste Egyptische voorstellen waarin Egyptische aanwezig heid wordt geëist in de Gazastrook en een strikt tijdschema voor de inwerkingstel ling van Palestijns zelfbestuur op de Wes toever en in de Gaza, heerst er toch enig optimisme in Jeruzalem. WASHINGTON (AP). De Amerikaan se ambassade in Guyana heeft vorig jaar een onderzoek ingesteld naar eventuele wantoestanden in Jonestown, de neder zetting waar gisteren meer dan 400 lijken werden gevonden van bewoners die zelf moord pleegden of waren vermoord. Het onderzoek leverde toen niets op. (Van onze redactie binnenland) EINDHOVEN. „Toetssteen voor het abortuswetsontwerp moet de vraag zijn of het beter is dan helemaal geen wet, niet of het wel een eerlijk CDA-VVD-compro- mis is. Dat laatste kan wel bij de oordeels vorming worden betrokken, maar het ant woord mag zeker niet doorslaggevend zijn”. Een Chinese handelsdelegatie onder lei ding van minister van verbindingen Y. Fei heeft maandag een bezoek gebracht aan IJmuiden. TEL 072-120644 AMSTERDAM BEETHCyENSTRAAT 66 I EL 020 769575 De groep van negen personen is in ons land op uitnodiging van minister Tuijn- I man van Verkeer en Waterstaat. A De woonflat aan de Koude Horn, in het hartje van Beverwijk, nadert het hoogste bouwpunt. Burgemeester A. Hubers mag volgende week de vlag hijsen. vandaag in Jeruzalem zal besluiten tot het goedkeuren van het ontwerpakkoord waarover de afgelopen weken is gespro ken tussen beide partijen. Het blijft alleen de vraag, zo menen waarnemers, in hoe verre het voor Egypte aanvaardbaar zal zijn dat Israel enerzijds wel het ontwerp akkoord accepteert maar anderzijds niet akkoord gaat met de koppeling daarvan aan Palestijns zelfbestuur en de Egypti sche aanwezigheid in de Gaza. In een vraaggesprek voor de Franse televisie zei de Egyptische president Sadat dat hij Begin weer wilde ontmoeten maar niet meer in Jeruzalem. De president zei verder, dat hij een vredesverdrag met Is rael graag zou tekenen op de berg Sinaï, in aanwezigheid van president Carter van de Verenigde Staten en paus Johannes Pau lus II. In het algemeen veel bewolking en in de nacht plaatselijk wat regen. Matige tot krachtige wind uit zuidwest tot west. Minimumtemperatuur rond 7, maxi mumtemperatuur ongeveer 11 graden. Kleveriaan 192, Haarlem - Tel. 023-258411. Het gezelschap werd rondge leid door het havencomplex waarbij een kijkje werd genomen bij de Kustwacht in de semafoon Voorts werd de missie ont vangen door de directie van Hoogovens. wagenweg 1 ,W r<oek houtplein haarlem 023-312172 van de VS en Cuba opnieuw hoog zijn opgelopen, komen de herinneringen boven aan de koortsachtige situatie in 1962, die bijna een derde wereldoorlog veroorzaak te en die de namen van president Kennedy en premier Chroesjtsjov diep in de na oorlogse annalen heeft gegraveerd. In de zomer van 1962 wist Raoul Castro, broer van de Cubaanse dictator en minis ter voor de Strijdkrachten, in Moskou ge daan te krijgen dat de Russen in het ge heim lanceerinstallaties voor atoomraket ten op Cuba zouden installeren. Chroesjts jov en Castro waren tot de conclusie geko men dat een raketbasis met Russische instructeurs nuttig zou kunnen zijn als een dreigement aan Amerikaans adres, inge val de Amerikanen nog eens plannen zou den maken om Cuba te overrompelen. Het was de bedoeling de basis bedrijfsklaar te maken voordat men van Amerikaanse kant zou beseffen wat er gaande was, om dan later het bestaan van de basis als een politiek dwangmiddel te gebruiken. De Russen hadden nooit tevoren ergens buiten de grenzen van de Sovjet-Unie atoomraketten geïnstalleerd. Het feit dat zij niet alleen luchtverdedigingsraketten, maar ook raketten voor de lange afstand (aanvalswapenen) naar Cuba gingen bren gen, sloeg bij Washington in als een atoom bom. Dat feit werd ontdekt door verken ningsvluchten van een U-2 boven westelijk Cuba op 4 oktober, die uitwezen dat er inderdaad installaties voor lange-af- standsraketten in aanbouw waren en dat er zelfs al tenminste één raket aanwezig was. De gebeurtenissen volgden toen elkaar bliksemsnel op. Er werd een invasieplan voor Amerikaanse strijdkrachten op Cuba voorbereid, voor geval de Russen zouden weigeren met de bouw van de installaties op te houden en hun raketten terug te brengen naar de Sovjet-Unie. Een alterna tief plan van hoge militairen om meteen een luchtaanval uit te voeren op de raket basis werd door president Kennedy en zijn minister van buitenlandse zaken McNa mara met enige moeite ontzenuwd. Was dat bombardement uitgevoerd, dan zou de derde wereldoorlog op dat moment waar schijnlijk al begonnen zijn. Intussen na derden op de Atlantische Oceaan 25 Russi sche vrachtschepen geladen met raketten en 90 Amerikaanse oorlogsbodems elkaar. Een ontmoeting tussen deze twee vloten en een daarop volgende inbeslagneming van de Russische schepen door de Amerikaan se zeestrijdkrachten zouden ongetwijfeld de uitbarsting van geweld hebben ingeleid. Maar de Sovjetrussische premier capitu leerde op het laatste moment. De vracht schepen keerden terug, de basis op Cuba werd ontmanteld en de raketten werden teruggebracht naar de Sovjet-Unie. Presi dent Kennedy bekende later dat hij serieus rekening gehouden had met de mogelijk heid dat in die oktobermaand een atoom oorlog over de wereld zou zijn losgebar sten. Hij motiveerde het enorme risico, dat hij genomen had, met het zinnig klinkende argument, dat, als de Russen inderdaad met aanvalsraketten van Cuba uit de Vere ngde Staten hadden willen dreigen met confrontatie, die atoomoorlog op dat mo ment toch onvermijdelijk zou zijn geweest. Intussen heeft, na een lange periode van groeiende toenadering, Cuba toch weer het karakter van een „geladen pistool op de Amerikaanse borst” gekregen. De U-2- verkenningen zijn weer hervat. De vraag of president Carter in een nieuwe crisissi tuatie dezelfde koelbloedigheid en het scherpe inzicht van Kennedy zal tonen om een crisis de kop in te drukken, hangt af van de vraag of de president bestand zal blijken te zijn tegen heethoofden in zijn omgeving, die overhaast geweld willen ge bruiken. Kennedy was tegen die maniak ken opgewassen, Carter heeft tot dusver nog niet bewezen dat hij uit hetzelfde hout gesneden is. Illllllllllll>llllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Bij het staalbedrijf werd een rondrit ge maakt over het fabrieksterrein. Er was vooral belangstelling voor het functione ren van het havenbedieningscentrum (zie foto). Men liet zich uitvoerig voorlichten over de vervoerssystemen bij Hoogovens. t bad of al. gratis laf ieder het hotel allenver- Ongeveer zestig vrienden en familiele den van leden van de protestantse religieu ze sekte Peoples Temple schreven in 1977 brieven aan de Amerikaanse regering waarin werd gezegd dat er bewijzen waren dat Jonestown in een concentratiekamp was veranderd en de sekteleden op allerlei manieren werden misbruikt. Deze brief was gericht aan minister Cyrus Vance van Buitenlandse Zaken. Functionarissen van de Amerikaanse ambassade in Guyana hebben daarop vo rig jaar 75 bewoners van de nederzetting in Jonestown ondervraagd. Geen van hen gaf toen een bevestiging van de beschuldi gingen. Sommige ambassadepersoneelsleden brachten regelmatig een bezoek aan de nederzetting, onder meer voor het afgeven van geboortenbewijzen. Op geen enkele wijze werden echter aanwijzingen gevon den dat er gewelddadigheden plaatsvon- den- (Zie verder pagina 3) IJMUIDEN. De 48-jarige W. M. Wied- I ling uit Duitsland is vanmorgen om kwart voor twaalf om het leven gekomen bij een bedrijfsongeval op het Hoogovens-terrein. De man, die in dienst was van het Duitse bouwbedrijf Lavis, was bezig met laswerk- zaamheden aan de continu-gietinstallatie, toen hij van grote hoogte naar beneden viel. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De colleges van Beverwijk en Heems kerk zijn deze week op de proppen gekomen met het pre-advies aan de gemeenteraad over het ontwerp-streek- plan Amsterdam-Noordzeekanaalge- bied. Ozonlaag wordt ernstig bedreigd De ozonlaag is van groot belang voor het leven op aarde omdat zij onder meer een deel van de schadelijke ultra-violette stra ling van de zon tegenhoudt. De onderzoe kers van de WMO hebben berekend dat ongeveer dertig procent meer ultra-violet te straling de aarde bereikt als de ozonlaag Dit zei waarnemend CDA-fractievoorzit- ter Ruud Lubbers gisteravond in Eindho ven. De fractievoorzitter, die sprak op een vergadering van christendemocratische jongeren, liet weten het een goede zaak te vinden dat abortus provocatus opgeno men blijft in het Wetboek van Strafrecht. „Je zou kunnen zeggen dat daarmee een soort juridische vertaling wordt gegeven van de algemene volksopvatting: abortus is eigenlijk niet goed, maar in sommige gevallen toelaatbaar”. „Abortus”, aldus Lubbers, „moet altijd de laatste oplossing blijven, die alleen dan aangegrepen wordt als er geen enkel an der alternatief is”. (Zie ook pagina 2) Als het een beetje gezellig wordt, komen de menselijke ge breken boven.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1