Trek uit grote steden zet door Boekje open over Noordzee Voortaan minder lang wachten op vliegveld 4 AR-kamerleden Toeristenbureau krijgt meer geld Waarschuwing in rapport: Ni VVD vraagt PvdA m soepele houding Ui abortusontwerp EPV wil praten over vertrek en dan dit noq Commissie koopsompolissen: ei O h DU Reisorganisatie: 1 NA BINNEN" EN BUITENLAND 19 7 8 NOVEMBER DINSDAG 2 1 Eindhovense politie wil wijziging Midgetgolf voor gehandicapten (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De niet met name genoemde CDA-minister die de journalist Van Wijnen inlichtte over de door Kamerleden gekochte koopsompolissen, heeft meer gezegd dan hij kon verantwoorden. Hij heeft daarmee zijn mede-bewindslieden en partijgenoten in het parlement in een kwaad daglicht gesteld. Enke vlucl lach neeri o o o o o o o 0.1 o o o o o o o o 0.4 o 1 o o o o o Schoolstaking Bibliotheek-cao Samenwerking Aardbevingen GE AP, regei in he tot 9 die Jone vlucl bewc pleeg nese hebb rendi leder India Gasfilm „benaderingstechniek Nicaragua Amnesty „Blij-dat-ik-rij” es ,s s •je sa g parlement in kwaad daglicht het weer Vooruitzichten voor donderdag Laserfusieonderzoek Minister stelde collega’s en Deze conclusie trekt de commissie Koopsompolissen, bestaande uit mr. R. J. Erdbrink, prof. mr. H. J. Hofstra en dr. M. A. M. Klompé in haar gisteren gepubliceerde eindrapport. Met name bewindslieden moeten voorzichtig zijn bij het geven van inlichtingen over collega's en parlementariërs. Indien de desbetreffende minister, wie het ook zijn mag, meer terughoudendheid bij zijn uitlatingen had betracht, zou er voor de heer Van Wijnen naar alle waarschijnlijk heid geen aanleiding geweest zijn zijn artikel te schrijven, aldus de commissie. In het dagblad Het Parool schreef Van Wijnen op 17 september vorig jaar dat 38 Kamerleden en acht be windslieden een koopsompolis hadden gekocht vlak voor dat een wetswijziging aan de financiële voordelen daar van een einde maakte. Wisselvallig weer met temperaturen tussen 7 en 11 graden. WOENSDAG 22 NOVEMBER Zon- en maanstanden Zon op 08.11 uur onder 16.41 uur Maan op 23.55 uur onder 13.19 uur Waterstanden Umuiden Laagwater 03.38 uur en 16.01 uur Hoogwater 08.13 uur en 20.38 uur 20 14 22 24 20 10 11 7 14 19 17 12 16 5 13 18 15 5 1 10 11 10 10 11 10 10 11 10 10 0 7 5 16 0 0 0 0 0 0 0 0 01 0 o o o o o o o o (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De regering geeft het Nationaal Bureau voor Toerisme de ko mende twee jaar extra subsidies om ons land in het buitenland te verkopen. De verwachting is, dat bet Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT) in 1979 kan beschik ken over circa 17 miljoen gulden. In 1977 kreeg het NBT bijna 13 miljoen gulden. De juiste subsidiebedragen waarop het NBT in 1979 en 1980 kan rekenen, worden op zeer korte termijn door staatssecreta ris Hazekamp van Economische Zaken bekendgemaakt. Het NBT zal de subsidieverhoging ge bruiken om de promotieactiviteiten in vooral West-Duitsland, Engeland, Frank rijk, België en de Verenigde Staten op te voeren. Daarnaast zal ook meer aandacht worden besteed aan Holland-promotie in landen waar het NBT op zeer bescheiden schaal opereert. Hierbij wordt vooral ge dacht aan Australië. De Nederlandse regering hoopt met de extra-subsidieverhoging te bereiken dat de reis- en verkeersbalans een enigszins gunstiger beeld gaat vertonen. De laatste jaren zijn de bestedingen van Nederlan ders in het buitenland fors gestegen, ter wijl de buitenlandse toeristen in Neder land steeds minder uitgeven. De drie commissieleden achten het verzoek van de Vereniging van Belastinginspecteurs aan de Tweede Ka mer om hiernaar een parlementaire enquête in te stellen onverstandig, maar wel verklaarbaar. De belastinginspecteurs spraken geen beschuldigingen uit, maar hun actie was zo ongebruikelijk dat ze bij het publiek de indruk wekte dat zij de beweringen in het krantenartikel uit eigen wetenschap konden bevestigen, zo stelt de commissie. Verklaarbaar was de reactie echter omdat er onder de inspecteurs een groot onbehagen heerst over het niet goed kunnen uitoefenen van hun functies. Wetsvoorstellen zijn vaak zo ingewikkeld dat ze niet goed uitvoerbaar zijn. Met name de amendering van wetsvoorstellen in de Kamer, stelt de inspecteurs uiteindelijk voor grote problemen. De commissie geeft de minister van Financiën en de Tweede Kamer dan ook in overweging de uitvoerders van de belastingwetgeving, de inspecteurs, meer bij het voor bereidende werk te betrekken. De journalist Van Wijnen heeft zich tegenover de com missie verdedigd met de stelling dat een CDA-minister hem de getallen concreet zou hebben genoemd. Verder heeft hij een globale bevestiging van de ontvangen inlich tingen gekregen van een politicus uit dezelfde politieke kring als de minister en kringen van assuradeuren. ür De Werkgroep Noordzee heeft gistermiddag minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat de brochure overhandigd over de Noordzee-problematiek. Bij deze gelegen heid wees de werkgroep nadrukkelijk op de noodzaak van een beter gecoördineerd beleid ten aanzien van de Noordzee. Óp de foto geeft werkgroepvoorzitter ir. A. de Jong de brochure aan de bewindsman. In dit opzicht is een parallel te trekken tussen laserfusie en de toepassing van kemsplijtingsenergie, waarbij civiel en militair gebruik eveneens moeilijk zijn te scheiden. Dat werd overigens pas in een laat stadium onderkend, constateert dr. Smit. Hij concludeert dan ook dat, wil het laserfusieonderzoek niet in een vergelijk bare situatie terechtkomen (een situatie die gekarakteriseerd wordt door: „eerst vertellen ze ons dat er geen probleem is, nu vertellen ze ons dat er geen oplossing is”) deze verstrengeling al nu algemeen moet worden onderkend. De micro-explosies van het laserfusieon derzoek zullen naar de verwachting van dr. Smit niet gaan vallen onder een ver drag tot algehele stopzetting van kern proeven, waarover de VS, de Sovjet-Unie en Engeland momenteel onderhandelen. Via het laserfusieonderzoek kan de ont wikkeling en perfectionering van kernwa pens (de verticale proliferatie) dan on danks zo’n verdrag voortgaan. Het laserfusieonderzoek verlaagt de technologische drempel voor het verkrij gen van de waterstofbom, omdat dit on derzoek fysische en technologische infor matie kan opleveren die van belang is voor deze thermo-nucleaire bommen, aldus dr. Smit. Het onderzoek om kernfusie met laser stralen tot stand te brengen is de laatste jaren in een stroomversnelling gekomen. zullen over nemen want de wijzigingen zijn essentieel voor de veiligheid van de politie-ambtenaar en de werkbaarheid in de praktijk”. Wat de voorstellen precies inhouden zei de Eindhovense hoofdcommissaris echter niet. Een woordvoerder van de Eindhovense politie kon dat later des gevraagd ook niet meedelen. De 130 leerlingen van de openbare kleu ter- en basisschool in Huissen (bij Arn hem) mochten gisteren van hun ouders niet naar school uit protest tegen de inge bruikneming van een LPG-tank op vijftien meter afstand van het schoolgebouw. De ouders eisen van B. en W. van Huissen dat de gastank buiten gebruik wordt gesteld. De ruim 9000 werknemers bij openbare bibliotheken, blindenbibliotheken en bibli- oteken voor de Rijn- en zeevaart krijgen per 1 januari een cao. Een paar belangrij ke punten hieruit: de ondernemingsraad krijgt het recht zich uit te spreken over kandidaten voor de directeursfunctie; de ondernemingsraad wordt gekend in fusie, uitbreiding, inkrimping, dienstroosters en werktijdregelingen; het bibliotheekperso neel mag voortaan niet meer dan twee avonddiensten per week vervullen en er mag maar één keer per drie weken op zaterdag worden gewerkt. Ethiopië en de Sovjet-Unie hebben een verdrag voor vriendschap en samenwer king ondertekend, zo heeft het Russische persbureau Tass bekend gemaakt. De on dertekening vond plaats in het Kremlin door de Russische president Brezjnjev en de Ethiopische leider luitenant-kolonel Menghistoe Haile Mariam. De Sovjet-Unie levert sinds vorig jaar wapens aan Ethio pië, dat strijd voert met Somalië om de Ogaden-woestijn. Volgens een woordvoerder vallen onder deze werknemers relatief veel slachtoffers door verkeerd gebruik van gastoestellen. Via koptelefoons krijgen de gastarbeiders in hun eigen taal toelichting bij de film. De Japanse geleerde Rioeichi Soegisaki heeft een methode ontwikkeld om met vrijwel 100 procent zekerheid een aardbe ving te voor spellen. Soegisaki maakt voor zijn voorspellingen gebruik van de gassen die door breuken in de aardkorst opstij gen. Hem is gebleken, dat ongeveer tien dagen voordat er een beving plaatsvindt, de verhouding tussen die gassen veran dert. Soegisaki heeft met zijn methode al succes gehad in januari, toen hij de aard beving voorspelde die het Japanse schie reiland Izoe trof. ii 7 16 17 11 13 10 7 8 3 11 3 10 1 8 9 5 10 -2 4 2 2 4 4 3 3 3 8 5 3 6 2 5 7 6 2 6 3 4 Bij laserfusie wordt een klein bolletje, dat een mengsel bevat van waterstofkernen (deuterium en tritium) met een aantal zeer energierijke laserbundels in een puls van één miljardste seconde beschoten. De hier door veroorzaakte implosie leidt tot een zeer hoge druk en temperatuur in het bolletje, waardoor een kernfusiereactie optreedt. Een groot aantal kernen kan samensmelten voordat het bolletje in een „micro-explosie” uiteenvalt. Men spreekt van „traagifeidsopsluiting” in tegenstel ling tot de traditionele „magnetische op sluiting”. De VS en de Sovjet-Unie hebben uitge breide programma’s voor laserfusieonder zoek en zijn hiermee ook het verst. De in het rapport beschreven plannen strekken zich uit tot ver in de tachtiger jaren. In de VS is het meest gevorderde onderzoek geconcentreerd in de drie kernwapenlabo ratoria. Bepaalde essentiële delen van het onderzoek zijn dan ook geheim, aldus dr. Smit. Gist gen: kindei telede 12.000 re sto gevlui De blank heeft teven Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Is tan boel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis 4 5 8 -4 6 WA ten e Pig.li teren Rhod ter, 4 mini! dit g Enge gebei zaak zw. bew. h. bew. zw. bew. 1. bew h. bew. regen zw. bew. h. bew. zw. bew. onbew. zw. bew. onbew. onbew. 1. bew. mist zw. bew. mist mist 1. bew. onbew. mist zw. bew. onbew. onbew. zw. bew. mist onbew 1. bew. zw. bew. geh. bew. 1. bew. regen onbew. onbew. onbew 1. bew. mist zw. bew. h bew mist zw. bew. zw. bew. onbew. h. bew zzw zzw zw zzw zw zw zzw zzw zw zzw z o nnw zw n zw zw windst. zzw windst. windst. zw windst. o zw w windst. nnw windst. zw n n windst. o n zzw verand zzo zzo n o no windst. zzw Pd dire< orga en ci werj (Pers Ones He besc zijn med kuni steec derg Ae toth stres wat het ontv ken De overstromingen in India van de afge lopen maanden hebben 2289 mensenle vens geëist. Dit heeft de Indiase regering meegedeeld. De minister van Landbouw, Soergit Singh Barnala, zei, dat één miljard vierkante meter landbouwgrond door de overstromingen schade geleden had, maar dat over het geheel genomen de voedsel- produktie toch goed was. (Van onze redactie binnenland) P APENDRECHT. Het bestuur van de Evangelische Progressieve Volkspartij (EPV) wil een gesprek met het bestuur van de Anti-Revolutionaire Partij, de AR- jongerenorganisatie Arjos, prominenten binnen de ARP en de „loyaHsten” in de Tweede Kamer naar aanleiding van het vertrek van de kamerleden Boersma en Aantjes. De commissie zegt het een betreurenswaardige ontwik keling te vinden dat in toenemende mate perspublikaties in ongunstige zin als waar worden aangenomen wanneer ze niet weerlegd of tegengesproken worden. Uit het onderzoek van de commissie is gebleken dat er geen Eerste Kamerleden zijn die een koopsompolis in hun bezit hebben. Vijf (oud)leden hebben geen medewerking aan het onderzoek willen verlenen. Vier van hen hebben wel een verklaring af gegeven waarin ze stellen dat zij, noch leden van hun gezin, in het bezit zijn of zijn geweest van een koopsompolis. Zij geven evenwel geen machti ging waarmee de commissie de juistheid van die bewering kon staven. PvdA-senator Tummers stuurde de brief met het verzoek om medewerking terug met de aantekening: „Getuigt het wel van goed zicht op de betreffende materie om ervan uit te gaan dat louter dit Kamerlidmaatschap iemand materieel in staat stelt zich met koopsommerij bezig te houden?” Hij gaf geen uitsluitsel over het al dan niet in zijn bezit zijn van een polis. WD-senator Van Riel verklaarde nimmer eem koopsompolis te hebben bezeten, evenals zijn echtgenote. Al eerder had de commissie laten weten dat twee-oud- leden van de Tweede Kamer, de echtgenote van een oud- lid en een voormalige minister in het bezit waren of zijn van een dergelijke polis. Het aantal van 38 Kamerleden en acht ministers dat Van Wijnen noemde, berustte dus niet op waarheid, aldus de commissie in haar eindrapport. De IFTO, waarbij reisorganisatoren uit dertien Europese landen zijn aangesloten, is er in samenwerking met de charter maatschappijen in geslaagd de vluchten beter over de dag te spreiden. Tot nu toe kwam het met de regelmaat van de klok voor dat reizigers uren op vliegvelden moesten wachten omdat op een bepaald uur te veel vliegtuigen op een luchthaven moesten landen of opstijgen. De IFTO zegt niets te kunnen doen tegen eventuele stakingen van verkeersleiders. „Met ingang van de zomer 1979 kunnen alleen stakingen nog voor pieken in het luchtverkeer zorgen”, zegt L. Verburg, vi- ce-voorzitter van de Touroperator Studie groep Holland. „De betere vluchtplanning zal de toeristen minder onaangename ver tragingen bezorgen”, aldus Verburg. De internationale federatie van tourope rators maakte gisteren voorts bekend dat Griekenland geheel onverwacht met voor stellen is gekomen om het toerisme naar dat land deze winter sterk te bevorderen. De Grieken hebben de internationale reis wereld grote kortingen aangeboden op charter- en ITE-reizen. Die korting is ge lijk aan 25 procent van de brandstofkosten voor een vliegtuig dat van Griekenland naar het eigen land terugvliegt. De Europese reisorganisaties binnen de IFTO vervoeren per jaar ongeveer 15 mil joen vakantiegangers, meest per vliegtuig. Van deze 15 miljoen gaat 55 procent naar Spanje. EINDHOVEN (ANP). De Eindho vense gemeentepolitie vindt dat er een aantal wijzigingen dan wel aanvullin gen moeten komen op de door de minis ters van Binnenlandse Zaken en Justi tie opgestelde regels betreffende de „benaderingstechniek gevaarlijke per sonen”. Dat heeft de Eindhovense hoofdcommissaris C. Vringer gisteren gezegd tijdens de installatie van enkele nieuwe agenten. Volgens de hoofdcommissaris zijn de regels in Eindhoven zowel getoetst op een praktische haalbaarheid als op een bijdrage aan de veiligheid van de poli tie-ambtenaar. „Dat heeft ertoe geleid dat wij een aantal wijzigingsvoorstellen hebben geformuleerd die inmiddels zijn voorgelegd aan de betrokken auto riteiten. Ik hoop werkelijk dat zij ze Dit blijkt uit een brief die het bestuur van de EPV gistermiddag naar de betrok kenen heeft gestuurd. In de brief schrijft de EPV dat men het met de AR-leden erover eens kan worden dat een aanslui ting van de ARP als evangelische radicale partij binnen het CDA is mislukt. De ARP zou deze christen-democratische partij moeten verlaten. Tevens vindt de EPV dat de poten onder het huidige kabinet-Van Agt vandaam moeten worden gezaagd en dat er spoedig nieuwe verkiezingen moeten komen. De EPV is begin dit jaar opgericht als portest tegen de vorming van het kabinet- Van Agt. DEN HAAG (ANP). In vijf van de achttien Nederlandse gemeenten met meer dan honderdduizend inwo ners is de bevolking in 1977 toegeno men. In de dertien andere gemeenten nam de bevolking af, met name in de vier grootste gemeenten (Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht), die in 1977 in inwonertal tezamen met meer dan 30.000 mensen terugliepen. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De Europese chartermaatschappijen gaan hun vliegprogramma’s beter op elkaar afstemmen, zodat er voor de vakantiegangers minder lange wachttij den op de luchthavens zullen ontstaan. De komende zomer al zullen er veel minder pieken in het Europese luchtverkeer optreden dan voorheen. De Internationale Federation of Tour Operators (IFTO) heeft dit gisteravond bekendgemaakt aan het eind van haar halfjaarlijkse vergadering in Amsterdam. Weer in binnen- en buitenland (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. VVD-fractievoorzitter Rietkerk vraagt de Partij van de Arbeid het abortus-wetsontwerp niet bij voor baat te verwerpen. Op een gisteravond in Utrecht gehouden VVD-bijeenkomst sprak Rietkerk de hoop uit dat de PvdA deze zaak niet vanuit een oppositie-hou- ding benadert. Volgens de fractievoorzitter is de ont worpen regeling verantwoord en wordt in zeer belangrijke mate voldaan aan het WD-verkiezingsprogramma. Rietkerk vindt het „een trieste zaak” als er ook met dit wetsontwerp geen einde te maken is aan de huidige situatie waarin wet en praktijk lijnrecht tegenover elkaar staan. Het gemeentelijk energiebedrijf van Rotterdam heeft een video-film gemaakt, die buitenlandse werknemers waarschuwt tegen verkeerd gebruik van gas en geisers. Dit staat in het Statistisch Zakboek 1978, dat het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) heeft uitgegeven over 1977. De verstedelijkingsnota van 1977 erkent dit verschijnsel en houdt in zijn beleidsvoorstellen reke ning met deze problematiek. Een ster ke afname van het inwonertal werd met name geconstateerd in de ge meenten Rotterdam (10.700 mensen), Amsterdam (9.700), Den Haag (6.200), Utrecht (4.600), Haarlem (1.500) en Groningen (1.300). De vijf gemeenten die er meer inwo ners bij kregen dan ze verloren zijn in deze groep: Dordrecht (1.600), Leiden (1.300), Zaanstad (1.200), Arnhem (700) en Apeldoorn (500). Amsterdam blijft de grootste ge meente van ons land, wat inwoners betreft, met 728.700 inwoners (agglo meratie 965.000), gevolgd door Rotter dam met 590.300 inwoners (agglome ratie 1.017.000) Den Haag met 464.000 (673.000) en Utrecht met 240.000 inwo ners (471.000). Naast de achttien gemeenten met meer dan honderdduizend inwoners telde Nederland per 1 januari 1978 zesentwintig gemeenten met tussen de 50.000 en 100.000 inwoners. Ge meenten die daarbij een snelle bevol kingsgroei (meer dan 1000 inwoners toename over 1977) tonen zijn: Zoeter- meer, Zwolle, Ede, Hengelo, Alkmaar en Zeist. De snelst groeiende provincie is Noord-Brabant. In 1977 nam de bevol king in deze provincie toe met 20.400 mensen tot een totaal van ongeveer twee miljoen. Ook Gelderland, met een toename van 14.800 mensen, ver toonde een flinke groei. De twee pro vincies met de meeste inwoners daar entegen, Noord- en Zuid-Holland, groeiden nauwelijks of matig: Noord- Holland kreeg er slechts 100 inwoners meer bij, Zuid-Holland 3.300. PvdA-Kamerlid H. van den Bergh heeft de regering gevraagd een beroep op Israel te doen, de wapenleveranties van dit land aan Nicaragua te beëindigen. Op deze ma nier kan worden meegewerkt aan een spoedige val van de regering Somoza, al dus Van den Bergh. De Verenigde Naties hebben de Prijs voor de Mensenrechten, die wordt uitge reikt ter gelegenheid van het 30-jarig be staan van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens, toegekend aan Am nesty International. De prijs wordt op H december in New York overhandigd, al dus een woordvoerder van Amnesty. Reeds één ton is door bedrijven, banken en scholen bijeengebracht voor de bouw van een midgetgolfbaan voor slechtzien den en mensen in rolstoelen. De Stichting Ontwikkeling Midgetgolf Papendal, die al met de bouw van de midgetgolfbaan, bij het nationale sportcentrum Papendal te Arnhem is begonnen, heeft nog vijftigdui zend gulden nodig. Hiervoor doet de Stich ting een beroep op allen die in de medische sector werken. De Reclame Code Commissie heeft de RAI (Rijwiel- en Auto Industrie) op de vingers getikt wegens een advertentie die de RAI afgelopen zomer samen met de BOVAG publiceerde in de serie „Blij-dat- ik-rij”. In die advertentie werd gesugge reerd, dat voor een aanpassing van ons wegennet aan de eisen van het verkeer, maar een „half procent” uitbreiding van de huidige ruimte van 2 procent voor we gen nodig zou zijn. De Stichting Amster dam Fietst wees erop, dat dit „half pro cent” in feite neerkomt op een uitbreiding van het wegennet met 25 procent en pro testeerde bij de Codecommissie, met suc ces. verlaagt kerndrempel ENSCHEDE (ANP). Landen die geen kernwapens bezitten, kunnen die krijgen via laserfusieonderzoek. Er is immers moeilijk een scheiding aan te brengen tussen laserfusieonderzoek met civiele en met militaire oogmerken. Dr. W. A. Smit, medewerker van het Centrum voor Vraagstukken van Wetenschap en Samen leving „De Boerderij” van de Technische Hogeschool Twente, zegt dit in het rap port „Laserfusie, verwevenheid van ci viel en militair onderzoek”. O, «S Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Aantal uren zon 0 tot 3; min. temp, omstreeks 7 graden; Max. temp, omstreeks 10 graden; Kans op een droge periixle van minstens 12 uur 80 procent; Kans op een geheel droog etmaal 50 procent. WEERRAPPORTEN •ug d.5

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2