Conferentie Rhodesië voorlopig van de baan Veel onduidelijkheid rond mislukte coup Nieuw ontwerp mediaverklaring Unesco Schietpartij bij voetbalwedstrijd Erasmusprijs toegekend DODENTAL IN KOLONIE BOVEN VIERHONDERD 3 Speer in laatste deel memoires kuc Vooronderzoek tegen Thorpe Waldheim somber over situatie Zuid-Libanon Spaanse bronnen spreken elkaar tegen I NA UITSTEL VERKIEZINGEN I dinsdag^ Origineel Stank Vervalsing 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 NOVEMBER 2 1 A I h capten n I mgen aegisaki am met aardbe- ikt voor i gassen t opstij- eer tien itsvindt, i veran- thode al de aard- ;e schie- Enkele collega’s probeerden te vluchten maar werden onder ge lach door de andere sekteleden neergeschoten. dt rking >en een lenwer- issische De on- fremlin njev en kolonel et-Unie i Ethio- om de isfilm nnesty de Prijs dt uitge- jarig be ig van de aan Am- ■dt op 11 idigd, ai- esty. k-rij iking re kleu- ij Am- ouders le inge- vijftien uw. De sen dat testeld. India jk-cao door Nico Scheepmaker ft Guyanese militairen houden de wacht bij het vliegtuigje dat door volgelingen van de Ameri kaanse dominee Jim Jones met kogels werd doorzeefd. GEORGETOWN (UPI, GPD, AP, Reuter, AFP). Guyanese regeringstroepen hebben gisteren in het oerwoud gezocht naar 500 tot 900 Amerikaanse sekteleden die hun afgelegen nederzetting Jonestown in Guyana zijn ont vlucht nadat tenminste 409 kamp bewoners zelfmoord hadden ge pleegd of waren vermoord. Guya nese regeringsfunctionarissen hebben meegedeeld dat het me rendeel van de omgekomen sekte leden vergif hadden ingenomen. iragua ■gh heeft op Israel dit land deze ma- aan een moza, al- trijfël Zoekactie naar honderden sekteleden in Guyana - ■beiders le film. i onder htoffers sstellen. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De Verenigde Sta ten en Engeland hebben, althans voorlo pig, hun pogingen opgegeven om een con ferentie van alle betrokken partijen over Rhodesië bijeen te roepen. Hodding Car ter, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, die dit gisteren meedeelde, zei dat de VS en Engeland het „in het licht van de recente gebeurtenissen noodzakelijk achten deze mak voorlopig te laten rusten”. van zijn twee zonen. De massale zelfmoord zou zijn aangemoedigd door Jones. Eergisteren liet de sekte al op geweldda dige wijze van zich horen. De Amerikaan se senator Leo Ryan werd toen neerge schoten vlak voordat hij de omgeving van de nederzetting Jonestown wilde verlaten. Vier Amerikaanse journalisten die Ryan vergezelden het vijftal was bezig met een onderzoek naar de gedragingen van de sekte werden eveneens met kogels door zeefd. De Amerikaanse advocaat Mark Lane, die voor de massale zelfmoord in de Kolo nie had vertoefd heeft verklaard, dat er tijdens een vergadering over de vergifti ging was gesproken. „Wij gaan allen ster ven”, hadden enkele sekteleden Lane ver teld. Volgens de jurist zagen de sekteleden er „oprecht gelukkig’, uit. De sekte van Jim Jones, Peoples Tem- ple, heeft volgens onbevestigde berichten, in de Verenigde Staten 20.000 aanhangers. Jones heeft steeds gezegd dat zijn sekte zich bezig hield met kwesties als de Ameri kaanse burgerrechten en de strijd voor sociale gerechtigheid in de gehele wereld. Jones heeft met diverse autoriteiten over zijn werk gesproken. Van verschillende functionarissen kreeg hij goede referen ties. Daardoor sprak Jones met mensen als de Amerikaanse vice-president Waltei Mondale. minister Joseph Califano van De echtgenote van President Carter, Rosa- lynn Carter, heeft Jones ontmoet en liet zich lovend uit over de activiteiten van de sekte. Ongeveer 150 Amerikaanse militairen zijn ingeschakeld bij het overbrengen van de lijken van de omgekomen sekteleden naar de Verenigde Staten. Uit verhalen van gevluchte overleven den is gebleken dat sekteleider Jones in zijn kolonie openbare geselingen liet hou den. Vijftig zwaar bewapende mannen hielden de sekteleden in de gaten. Zwarte leden van Peoples Temple in de Verenigde Staten kregen van Jones te horen dat zij in concentratiekampen om het leven zouden worden gebracht als zij hun leider niet naar Guyana volgden. Blanke leden van Jones’ gemeenschap werden onder druk gezet met de mededeling dat him naam voorkwam op een geheime lijst van staats vijanden van de CIA. Zij zouden worden opgespoord, gemarteld, en in de gevange nis gezet en tenslotte gedood als zij niet naar Guyana afreisden. Sekteleden die in het verleden een poging ondernamen te vluchten werden door de volgelingen van Jones opgespoord en koelbloedig afge- maakt, aldus een aantal sekteleden. Gezondheid, Onderwijs en Sociale Zaken de inmiddels overleden senator Hubert Humphrey, enkele van diens collega’s en leden van het Huis van afgevaardigden. NEW YORK (UPI). Secretaris-gene- raal Kurt Waldheim van de VN heeft gisteren de door Israel gesteunde christe lijke militietroepen in Libanon ervoor verantwoordelijk gesteld dat de 6000 man sterke vredesmacht van de VN de vrede in het zuiden van Libanon, die een perma nent karakter moet hebben, niet kan her stellen. In een tussentijds rapport aan de Veilig heidsraad zegt Waldheim dat de vredes macht „maar weinig vooruitgang” heeft geboekt en dat de „voortdurende intimida tie en pesterij” van burgers door de chris telijke militie „tot een escalatie van het conflict kan leiden”. De secretaris-generaal van de VN acht het „van wezenlijk belang” dat de christe lijke strijdkrachten en de Israeli’s „zich van bepaalde realiteiten” bewust worden. De VN, aldus Waldheim, hebben de Is raëlische autoriteiten herhaaldelijk ver zocht hun invloed aan te wenden om de christenen tot de orde te roepen, maar de Israeli’s „hadden te kennen gegeven dat zij de christelijke strijdkrachten niet in de hand hadden”. „Het kan echter niet ont kend worden, zo gaat Waldheim verder, „dat de Israeli’s de christenen logistieke en andersoortige steun verlenen”. Van de zijde van de volkenorganisatie is inmiddels meegedeeld dat de Veiligheids raad mogelijk nog deze week bijeenkomt om de toestand in Zuid-Libanon te bespre ken. De zoon van Jim Jones, Stephen, heeft gezegd dat zijn vader krankzinnig moet zijn geworden als deze inderdaad verant woordelijk is voor de dood van honderden van zijn volgelingen. „Voor wat er is ge beurd kan ik geen enkele rechtvaardiging vinden”. Welingelichte bronnen hebben gister middag in Madrid bevestigd dat er in to taal zeker 200 hoge militairen en politieof ficieren bereid waren aan de staatsgreep mee te werken. In dit verband worden de garnizoens genoemd van Valladolid, Bur gos en Valencia. In militaire kringen is dit bericht met klem tegengesproken. Militaire woordvoerders proberen de po ging tot staatsgreep terug te brengen tot een geïsoleerd geval terwijl de politieke partijen menen dat er veel meer achter zit dan het op het eerste gezicht lijkt. Santiago Carrillo, secretaris-generaal van de com munistische partij, verklaarde gisteren op een lunch met de buitenlandse pers te Madrid, dat bij een staatsgreep de commu nisten, socialisten en vakbonden de zijde van koning Juan Carlos zouden kiezen en een staking over het hele land zouden (Van onze redacteur in Spanje Peter Hattink) MADRID. Het is nog niet duidelijk hoeveel militairen en politiefunctionaris sen betrokken zijn geweest bij de poging tot staatsgreep, die vorige week donder dagnacht een einde had moeten maken aan de democratie in Spanje. Het bestuur van de stichting prae- mium Erasmianum in Amsterdam heeft de Erasmusprijs 1979 toege kend aan het Zwitserse dagblad Neue Züricher Zeitung en aan het West- duitse weekblad Die Zeit. De Neue Züricher Zeitung krijgt de prijs om dat dit bald volgens de jury, twee eeuwen door zijn onafhandelijke houding en het hoge journalistieke peil een lichtbaken is geweest voorde openbare meningsvorming in Euro pa. Die Zeit is bekroond omdat dit weekblad erin is geslaagd een demo- cratisch-humane geesteshouding in het na-oorlogse Duitsland te helpen opbouwen, door een politiek en cultu reel forum te zijn voor een ruime schakering van opinies. Aan de prijs is een geldbedrag van 100.000 gulden verbonden. als de Ovenden houdt nog steeds vol dat het een grap betrof, dat hij van plan was een heel boek met Hetling-foto’s te publiceren, om daarna pas te onthullen dat het om een „fake”-fotograaf ging, maar Grey onder steunt die lezing niet. ijf van smaakt, ■schuwt geisers. heeft de op de sntie die met de Blij-dat- gesugge van ons verkeer, ling van voor we Amster- lalf pre breiding t en pre met sue I LAS PALMAS (Reuter). Woedende voetballiefhebbers hebben zondag in Las Palmas op de Canarische eilanden een toeschouwer beschoten en een politieman met een knuppel geslagen nadat een popu laire speler van het veld was gestuurd. Toen de voetballiefhebbers het veld op stormden greep de politie in. de afge- lensenle- regering ndbouw, i miljard door de ad, maar voedsel- penbare en bibli- krijgen slangrij- ngsraad :en over ictie; de in fusie, isters en ïkperso- an twee >n en er eken op Nu zult u misschien zeggen: wat een drukte over een paar foto’s, het zijn toch geen Van Goghs? Maar daar vergist u zich toch in. De Amsterdamse fotograaf Willem Diepraam, een kenner van de oude foto grafie, verzamelaar ook en onlangs nog aanwezig op de veilingen bij Sotheby en Christie in Londen van foto’s die van mu- seumwaarde worden geacht, vertelde me dat goede foto’s uit de jaren vijftig van de vorige eeuw van fotografen als Gustave Le Gray en Roger Fenton al gauw tussen de 3000 en 20.000 gulden opbrengen, mits ze natuurlijk „echt” zijn. De originele foto, die voor musea, kunsthandel en verzame laars waarde heeft, kan daarbij in drie categorieën worden verdeeld: 1. Een foto die door de fotograaf is gedrukt van het negatief in de tijd zelf dat de foto gemaakt werd, - het zogeheten vintagemateriaal 2. Een foto gedrukt van het negatief van de fotograaf (door hem zelf of onder zijn supervisie), maar bijvoorbeeld tien of twintig jaar later, - dus nog wel tijdens zijn leven; 3. Een foto gedrukt van het negatief na de dood van de fotograaf. Hoe herken je een vervalste foto? „Je bekijkt zo’n foto en er dringt een vreemde lucht je neusgaten binnen: dat stinkt, denk je. De foto is soms zo ingelijst dat je hem niet van alle kanten kunt bekijken, of het oppervlak van de print bevalt me niet en klopt niet met andere foto’s uit dezelfde periode. Ik kan me overigens best voorstel len dat iemand bij wijze van practical joke de foto-kunstwereld een keer te grazen wil nemen, want ook daar doemen, met beleg- gingsfanaten en al, nu al dezelfde zieke mechanismen op als in de kunstwereld van de schilderijen”, zei Willem Diepraam. afkondigen. Carrillo vertelde dat hij al lang geleden de mogelijkheid tot staats greep had voorzien, maar dat hij toen uitgelachen werd. De communist vond dal de militairen over het algemeen een posi tieve rol hadden gespeeld bij de komst van de democratie in Spanje, maar dat het niet onlogisch is dat er nog diverse sectoren in het leger worstelen met de ideologie, die hen 40 jaar lang is ingeprent. Manuel Fraga Iribarne, secretaris-gene- raai van de conservatieve volksalliantie beschuldigde gistermiddag de regering van een totaal onvermogen in de strijd tegen het terrorisme. In een nota aan hel staatspersbureau EFE, verweet hij het ka binet-Suarez er een politiek van desinfor matie op na te houden, die meer verwar ring zaait dan zaken op orde stelt. Voorts verklaarde Fraga Iribarne in de nota dat koning Juan Carlos dient te beseffen dat zowel de minister van Defensie als de minister van Binnenlandse Zaken weinig vertrouwen inboezemen bij hun medewer kers. De ambtswoning van premier Suares wordt zwaar bewaakt door een speciale eenheid van de politie. Alle toegangswe gen zijn afgesloten in verband met een mogelijke aanslag van extreem-rechts. Gistermiddag waren 383 lijken gebor gen: 163 vrouwen, 138 mannen en 82 kinderen. Het zoeken naar de overige sek teleden in het uitgestrekte gebied van 12.000 hectare wordt bemoeilijkt door zwa re stortregens. Gisteravond waren twaalf gevluchte sekteleden opgespoord. De leider van de religieuze- sekte, de blanke Amerikaanse dominee Jim Jones, heeft zichzelf met geweerschoten van het leven beroofd, evenals zijn vrouw en een i Hitler wilde ook 1V S veroveren I Het is zover! Waar iedereen in de wereld van de fotografie al een tijdje (met angst en beven) op zat te wachten, is nu dan eindelijk werkelijkheid geworden: de ont maskering van een zevental prachtige fo to’s van arme kinderen op straat uit het Victoriaanse Engeland van omstreeks 1848, die in werkelijkheid vier jaar gele den „gefabriceerd” werden door de nu 36- jarige Londense reclamefotograaf Ho ward Grey. Hij kleedde de toen 11-jarige Johanna Sheffield in Victoriaanse, armoe dige kleren en fotografeerde haar in de buurt van King’s Cross Station. De af drukken, maar niet de negatieven, gaf hij daarna aan een bekende verzamelaar van oude foto’s, Graham Ovenden, die er een nieuwe afdruk in sepia van maakte en ze op het laatste moment inzond voor een tentoonstelling van de National Portrait Gallery van foto’s die weeskinderen uit de vorige eeuw te zien gaven. Ovenden vertelde erbij dat ze afkomstig waren van de tot dan toe onbekende foto graaf Francis Hetling. Graham Ovenden, auteur van verschillende boeken, waaron der een over kinderen en een ander over erotische fotografie in de Victoriaanse tijd, had genoeg autoriteit om de foto’s geaccepteerd te krijgen, ook al aarzelde Valerie Lloyd, die de tentoonstelling orga niseerde, wel degelijk. Een van de bezoekers aan de tentoon stelling, meldt de Sunday Times, was ech ter minder onder de indruk van deze fraaie foto’s uit de begintijd van de foto grafie, omdat hij in het Victoriaanse meis je het dochtertje van vrienden herkende. Hij belde haar moeder, die bij het fotogra feren aanwezig was geweest en dus wist wie de fotograaf was, en zij belde deze Howard Grey om tekst en uitleg. Grey zond haar door naar Ovenden en ontkent nu elke schuld of medeplichtigheid: „Het was de schok van mijn leven toen ik zag wat er met mijn foto’s gedaan was”, meld de hij. Graham Ovenden op zijn beurt vertelde Johanna’s moeder dat het als een grap bedoeld was en dat ze zich geen zorgen hoefde te maken. Er kraaide verder geen haan naar, maar toen Valerie Lloyd de foto’s in 1976 opnieuw tegenkwam, weiger de ze toch deze „originele Hetlings” in een catalogus op te nemen, omdat Ovenden nog steeds in gebreke was gebleven het dagboek te tonen aan de hand waarvan de authenticiteit van de foto’s kon worden aangetoond. Kort daarna hoorde ze het ware verhaal van Johanna’s moeder en wist ze zeker dat de foto’s vervalst waren. Hodding Carter, „bedoel ik dan in de eer ste plaats de Rhodesische luchtaanvallen op Zambia en de bekendmaking van het bewind van Salisbury dat de verkiezingen in Rhodesië tot volgend jaar april zijn uitgesteld”. De woordvoerder legde er echter de na druk op, dat een conferentie van alle bij de kwestie-Rhodesië betrokken partijen het doel blijft waarnaar de VS en Engeland streven. Rhodesische militaire vliegtuigen heb ben zondag over drie gebieden van het aan Rhodesië grenzende Botswana gevlogen en daar vlugschriften uitgeworpen, waar in er bij vluchtelingen op wordt aange drongen naar Rhodesië terug te keren. Zij die naar Rhodesië terugkeren, zo staat er in de pamfletten, zullen „vrede en vrijheid genieten onder een meerderheidsbewind”. President Khama van Botswana sprak in dit verband van een propagandastunt. Hij hoopte dat het hier niet ging om een „nieuw voorspel op een onuitgelokte mas samoord op vluchtelingen en andere on schuldige mensen in Botswana”. Duizen den vluchtelingen uit Rhodesië verblijven in kampen in Botswana. MINEHEAD (UPI en Reuter). Giste ren is in Engeland het gerechtelijk voor onderzoek begonnen in de zaak-Thorpe. Jeremy Thprpe, ex-leider van de libera le partij, wordt ervan beschuldigd een moord te hebben beraamd op Norman Scott, een fotomodel met wie hij een ver houding gehad zou hebben. Op verzoek van Thorpe's advocaten zal de zaak volledig in het openbaar worden behandeld. Met Thorpe staan nog drie anderen terecht in deze kwestie. BONN (UPI). Adoif Hitler was vast van plan de Verenigde Staten te veroveren nadat de on derwerping van Europa voltooid zou zijn. Dat schrijft Albert Speer, Hitlers minister voor de Oorlogsproduktie, in de laatste aflevering van zijn memoires, die gepu bliceerd worden door het Westduitse week blad Welt am Sonntag. Het ontwerp, waarvan de tekst nog niet ^schikbaar is, zou geen onderschrijving aJn van het idee van staatstoezicht op de media. Daardoor zou het aanvaardbaar Kunnen zijn voor de westerse landen, die ^eeds bezwaar gemaakt hebben tegen een Algelijk toezicht. Aan de andere kant zou in de inleiding °t het ontwerp worden verwezen naar het streven van de ontwikkelingslanden naar *at wordt genoemd „een nieuwe orde” op et gebied van de informatie, waarbij de ®nwikkelingslanden beter aan hun trek- Ken kunnen komen. i, banken de bouw echtzien- Stichting lal, die al baan. bij lendal te ijftigdui- de Stich- nedische PARIJS (Reuter). Amadou M’Bow, ®recteur-generaal van de Unesco (de VN- WRanisatie voor opvoeding, wetenschap en cultuur) heeft gisteren een nieuwe ont- *erpverklaring over de massamedia tPees, radio, televisie) voorgelegd aan de Unesco-conferentie in Parijs. luchtmachtbases, springplank voor Hitler stelde zich voor dat enorme vloten onder zeeërs de Amerikaanse kusten zouden bestoken, terwijl de Luftwaffe, opererend vanaf lucht machtbases op de Azo- ren, de steden zouden bombarderen. Tevens verwachtte Hitler een op stand van de „tien mil joen Duitse Amerika nen”, terwijl ook Latijns- Amerika, rebellerend te gen de Yankee-overheer- sing, een zegevierend Derde Rijk zou steunen. De nu 73-jarige Speer was een van Hitlers naas te medewerkers en ver trouwelingen. In zijn me moires kenschetst hij de Führer als „irrationeel en onlogisch”. Bij Hitlers plannen voor de wereldheer schappij moet men, al dus Speer, rekening hou den met zijn voorliefde voor bombastisch thea- ter en een sterk vereen voudigde voorstelling van zaken. „Hij was even onbeheerst en ruw als een kind van zes”. „Het is waar dat hij zijn plannen voor de we reldheerschappij niet volledig heeft doordacht. Maar er zijn veel aanwij zingen dat hij die plan nen wel ernstig nam. Hit lers idee van de onder werping van Amerika was niet zo maar een los se gedachte. Zodra de strijd in Europa beslecht zou zijn zou Hitler on middellijk beginnen met een gigantische campag ne voor herbewapening om de Verenigde Staten te overmeesteren. Voor de Amerikanen voor de tweede keer een begin kunnen maken met de herbewapening zullen wij al zo ver voor liggen dat ze ons nooit meer kunnen inhalen”, zo had Hitler volgens de memoi res tegen Speer gezegd. „Die joodse democraten hebben nooit enige vast- bereadenheid getoond en zullen hun mammon niet offeren. Bovendien zijn hun soldaten laf”. Hitler zei ook dat Duitsland na de overwin ning in Europa de be schikking zou hebben over een industrieel po tentieel van meer dan 300 bombardementsvluchten naar de Verenigde Sta ten. Speer schrijft dat Hit ler zijn plannen voor de wereldheerschappij voor het eerst ontvouwde in l 1937, twee jaar voor het rikanen niet vergeten die j op het beslissende ogen blik aan onze kant zullen staan”. De Duitse duikboot- vloot zou uitgebreid moe ten worden met zeer gro te onderzeeërs en arma da’s van onzerzeeërs in alle klassen en snelheden voor de aanvallen op de I Amerikaanse kustlijn. Bovendien overwoog Hitler een verrassings aanval op de Azoren voor de aanleg van grote begin van de Tweede We- reldoorlog. Hij vertelde i toen aan Speer dat vanaf 1944 de Olympische Spe- I len elke vier jaar gehou- den zouden worden in het nazi-stadion in Ne- I' renberg en niet langer zouden wisselen over i verschillende landen. ”Met recente gebeurtenissen”, aldus miljoèn man. „Zelfs met Engeland en Italië buiten beschouwing gelaten is dat tweemaal zo veel als het potentieel van de Verenigde Staten. En bo vendien moet men de I tien miljoen Duitse Ame-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3