Veel vlees be smet Boumedienne ernstig ziek Acties van personeel Verdugt Britse regering laat Nixon toe Cuba paraat na VS-manoeuvres Verbaasde prinses Loonakkoord bij Fordfabriek Ziekenhuis moet weer betalen Pieter Menten voor bijzondere strafkamer: Damiate Pers NB De NMB denkt met u mee. Werkgevers betalen 80 miljoen te weinig IJmuider Courant OR-Smit in hoger beroep tegen benoeming Lanser Italiaanse militairen krijgen vakbond Met mensenrechten in Chili iets beter 1 Veilig en interessant voor beleggers en spaarders. KI Informatiebon. ■ffl pi: 4 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 NOVEMBER DINSDAG 2 1 (Van onze redactie binnenland) 4 Naam: Straat: Postcode: I Woonplaats: II II Ik wil graag meer weten over de NMB Kapitaalmarkt- Renterekening. Stuurt u mij uw folder. In gesloten envelop zonder postzegel opsturen aan NMB, Afdeling KMR, Antwoordnummer 131,1000 PA Amsterdam. - hd 2 H kriJ VE waar' zijn c kend de v« de Ki Rijks de re brief deze Wij w betre blijkt 1 O! DEN HAAG. De inmiddels overleden oud-minister-president pro fessor P. S. Gerbrandy heeft volgens de Blaricumse miljonair Pieter Menten, in 1952 geholpen bij pogingen Justitie te bewegen definitief af te zien van vervolging van Menten wegens in 1941 in Polen begane oorlgosmisdrijven. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Vj Hoog rendement. Looptijd 5 jaar. Belegde bedragen blijven dagelijks opvraagbaar. C^C\C\/ Afnemende retourrente. XC XLxJ'yC. Rente voor de maand december: /\J (Van onze redactie binnenland) vervolging voorkomen b Conferentie over (Van onze redactie buitenland) Berufsverbote vandaag begonnen KWJ: 130.000 werknemers worden onderbetaald resultaat in te stemmen. I (ADVERTENTIE) 0,70 f 145,- Gerbrandy hielp mijn 99 Alchemij behoort evenals Verdugt tot het Intematio Muller Concern en kwam vorige maand in het nieuws vanwege een lekkende zoutzuurtank. Volgens het actie- comité-Verdugt komen er meer acties. Dit heeft de minister van Binnelandse Zaken, Merlyn Rees, meegedeeld in ant woord op een schriftelijke vraag van Lee. Het Lagerhuislid vindt, dat de regering de toegang aan Nixon moet weigeren „in het licht van diens misdadige activiteit, zoals gebleken is in de Watergate-zaak”. Nixon wordt eind deze maand in Groot- Brittannië verwacht voor een bezoek van drie dagen. om te praten over zijn buitenvervolging- sstelling. Gerbrandy was een zwager van de Haar lemse procureur-fiscaal mr. Sikkel, die door de „Velser-affaire” in opspraak was geraakt. Deze zaak ging onder meer over beschulidigingen van de Haarlemse poli- tie-inspecteur Van Sintmaartensdijk. Vol gens die beschuldigingen hadden oud-poli- tiefunctionarissen naast activiteiten in de illegaliteit onder één hoedje gespeeld met De Britse prinses Anne kijkt met wat verbazing naar een beeld van een indiaan, getooid met gouden onderscheidingstekens, helm, neursomament en borstschild. De prinses was ter gelegenheid van de tentoonstelling Goud van Eldorado in de Koninklij ke Academie in Londen, waar de expositie wordt gehouden. de Duitse bezetter. Er was volgens de aanklacht gemoord en geroofd om er fi nancieel beter van te worden. Mr. Sikkel werd als officier van justitie en hoofd van de illegaliteit in de streek verantwoorde lijk geacht voor het optreden van zijn mede-illegalen. Mensen uit de illegaliteit zouden na overleg met de Duitsers ander half miljoen gulden van de bevolking heb ben weten los te krijgen onder het voor wendsel dat de sluizen van IJmuiden zou den worden opgeblazen als het geld niet op tafel kwam. Ook woningen zouden zijn leeggeroofd. Tijdens de zitting van gistermiddag zei Menten dat hij over deze affaire bepaalde stukken in zijn bezit had. Het materiaal zou twee jaar geleden na een huiszoeking in Mentens villa in Blaricum verdwenen Het hersenletsel ontstond, doordat bij het maken van röntgenfoto’s lucht in plaats van een contrastvloeistof in haar bloed kwam. Eerder had de vrouw al 38.000 gulden schadevergoeding ontvan gen, maar zij vond dit te weinig en stapte naar de rechter. De president van de rechtbank in Arn hem, mr. J. Schaafsma, bepaalde vandaag, dat de verzekeraars van het ziekenhuis opnieuw in de buidel moeten tasten. De rechter was verder van mening, dat verze keringsmaatschappijen in dit soort zaken te lang wachten met uitbetalen. BONN. In Bad Munstereifel is van daag een tweedaagse conferentie over de Berufsverbote begonnen, waaraan toppo litici van de Westduitse SPD en de Neder landse PvdA deelnemen. De Nederlandse delegatie bestaat uit 15 man, onder wie Den Uyl, Van der Stoel, Ter Beek, len van den Heuvel, Mansholt en Nauta. zijn. De bejaarde miljonair heeft in dit verband de naam genoemd van commissa ris Peters van de rijksrecherche als de man die voor het verdwijnen van de stuk ken verantwoordelijk is. Rechtbankpresident mr. C. Stolk liet gis teren blijken weinig geloof te hechten aan Mentens verklaring, dat hij over zijn ver volging contact heeft gehad met de toen malige minister-president Gerbrandy. Op de uitspraak van Menten dat hij zijn han delwijze onder vier ogen met de recht bankpresident wil toelichten ging mr. Stolk niet in. Vandaag is de zaak voortgezet met be schouwingen van Mentens advocaat mr. L. van Heijningen en officier van justitie mr. R. Schimmel. (Van onze redacteur in West-Duitsland, Hans Amesz) ken. Het congres van de liberale FDP heeft afgelopen zondag in een resolutie vastge legd dat de routine-controle van de bin nenlandse veiligheidsdienst bij sollicitan ten naar bijna alle overheidsfuncties moet worden afgeschaft. Binnen de SPD is men eveneens zeer verontrust over de gevolgen van het extre mistenbesluit. Vice-voorzitter Koschnick heeft voor zijn partij een aantal mogelijke richtlijnen opgesteld, die onder meer in houden dat de routine-controle op „de vuilnishoop” moet. De SPD-burgemeester van Hamburg had al eerder verklaard dat hij „liever 20 communisten in dienst neemt dan 200.000 jonge mensen in grote onze kerheid te brengen”. DEN HAAG. Veel varkens- en kippe. vlees bereikt de consument besmet met een gevaarlijk bacil. Volgens het ministe rie van Volksgezondheid en Milieuhygië- ne bereikt ongeveer dertig procent van de slachtvarkens en vijftien tot twintig pro cent van de slachtkuikens met Salmonel- la-bacillen geïnfecteerd, de slagerijen en poeliers. Aangenomen kan worden, aldus het mi nisterie, dat jaarlijks enkele tientallen mensen sterven aan deze besmetting, die een ernstige darmstoornis ten gevolge kan hebben. Een commissie van de Gezondheidsraad heeft hierover advies uitgebracht. Voorop staat, dat een grondige hygiëne bij het slachten, vervoer, verwerking en verkoop van vlees van grote betekenis is. De omgeving van varkensmesterijen en pluimveebedrijven is zodanig besmet, dat sanering hiervan een langdurige affaire zal zijn, maar pas als dat gebeurd is, zo staat in het advies, kan de besmettingske- ten op het platteland worden doorbroken. per maand per kwartaal per post per jaar per post DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr H. C. van der Mije NEW YORK (Reuter/AFP). Een werkgroep van de Verenigde Naties heeft in een gisteren gepubliceerd rapport gezegd, dat het met de rech ten van de mens in Chili de laatste tijd iets beter is gesteld dan in de eerst jaren na de rechtse staatsgreep in 1973. Maar internationale waak zaamheid blijft geboden, zo voegt de werkgroep hieraan toe. Volgens het rapport zijn in Chili geen grote aantallen politieke gevan genen meer. Voorts zijn dit jaar geen berichten meer ontvangen over de verdwijning van personen en de pers heeft meer armslag gekregen, aldus de commissie. Maar alle landen moe ten zich blijven bekommeren om ge vallen waarin de rechten van de mens ernstig worden geschonden. HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 M Pvc avo het 1 VOO met mot drit nen mot ver van wij] bre bot bui sch ges Als l B. en 1 ten en nancië misver welziji functie Zaken dienst elemer burger gers (ii gen". Meij de beg (Vai Dit avond grotini maakt ring v aanleit raadsl meenti rijksoi len vo 3 o ói BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 ren kar we, eer kaï ten der bes der telt tig der uni me: sie ma. ver der stat een met Arl zett beda van Sociale Zaken en aan de Tweede Kamer. De jongerenorganisatie baseert haar ge gevens op een steekproef, waarbij 530 ge vallen van onderbetaling boven water kwamen met een gemiddelde schadeclaim van bijna 600 gulden. De meeste gevallen van onderbetaling doen zich voor in de detailhandel, maar ook bedrijven uit de horeca-sector, industrie en bouw staan op de pagina’s lange zwarte lijst van de KWJ. Behalve een groot aantal kleine bedrijven, worden ook hierbij enkele grote landelijke concerns genoemd. LONDEN (UPI). De vakbonden heb ben met de directie van de Britse Fordfa brieken een loonakkoord bereikt. Hief door komt zeer waarschijnlijk een eini aan de staking van de 57.000 Ford-wert nemers die twee maanden heeft geduuri In haar zwartboek herhaalt de KWJ haar eis, onderbetaling tot een economi sche delict te maken, waarop forse geld boete of gevangenisstraf komt te staan. Een harde aanpak van werkgevers die onderbetalen is nodig, aldus de KWJ, even als een krachtiger optreden van de over heid. Zo zou de regering arbeidsbureaus moeten verbieden, werkzoekenden te stu ren naar bedrijven die onderbetalen. Zoals bekend heeft minister Albeda vo rige week aan de Sociaal-Economische Raad (SER) een nieuw advies gevraagd over de kwestie van onderbetaling. Deze gegevens publiceert de beweging voor werkende jongeren KWJ in een zwartboek over onderbetaling, dat van daag wordt aangeboden aan minister Al- Van Duitse kant zijn onder andere aan wezig de SPD-vice-voorzitter en burge meester van Bremen Kaschnick, de plaats vervangend fractievoorzitter in de Bonds dag Schafer, de staatssecretaris van Justi tie dr. Fitt en de parlementariërs Veigt (ex- JUSO-voorzitter) en Uberhorst. De conferentie wordt gehouden op initi atief van het „Comité tegen de Berufsver bote” binnen de PvdA. Aanleiding hiertoe was het bezoek van ongeveer een jaar geleden van staatsminister Wischnewski aan de PvdA in Amsterdam. Deze wilde destijds voorkomen dat de PvdA de door de SPD geroyeerde JUSO-voorzitter Klaus-Uwe Besseter zou ontvangen. Dat is overigens niet gelukt. De conferentie valt in een periode waar in binnen de Bondsrepubliek zeer veel over het „radicalenbesluit” wordt gespro- HAVANNA (AFP). Op Cuba is sinds vrijdag de staat van paraatheid van kracht, met het oog op de grote Ameri kaanse militaire manoeuvres voor de Cu baanse kust. Premier Fidel Castro zou tot mobilisatie van het Cubaanse leger heb ben besloten, toen op de radar bleek dat de oefenende schepen dichter bij de kust kwamen. UTRECHT (ANP). Ruim 130.000 werknemers in Nederland worden onder betaald. Van hen krijgt éénderde te wei nig loon, de overigen krijgen te weinig of zelfs geen vakantiegeld, ziekengeld of vergoeding voor overwerk. Daardoor wordt in totaal bijna 80 miljoen gulden ten onrechte aan werknemers niet uitbe taald. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. De gekozen leden De NMB Kapitaalmarkt- Renterekening. Volgens dit ontwerp krijgt de militaire vakbond adviserende bevoegdheden. Zijn taak zal zijn, de bevoegde autoriteiten op de hoogte te stellen van wensen en verlan gens van het militair personeel, en het formuleren van verzoeken en voorstellen. De behartiging van de belangen van de militairen blijft verder berusten bij de commandant. (Van onze redactie binnenland) TIEL. Om hun ongenoegen over de sluiting van Verdugt kracht bij te zetten, hebben de 120 personeelsleden van dit chemische bedrijf in Tiel, gistermiddag de eiektriciteits- en de gasvoorziening van het tegenover Verdugt liggende be drijf Alchemij afgesloten. IV nar hoe me: ken wij: pla der ner var san en rak vra de ma leic ger eve de stei ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 41,30 55,- f 162,50 215,- losse nummers f buitenland per kwartaal LONDEN (UPI). De Britse regering gaat niet in op het verzoek van het socia listische Lagerhuislid John Lee om de Amerikaanse oud-president Richard Nixon als „ongewenst vreemdeling” de toegang tot Groot-Brittannië te ontzeg gen. De 80-jarige Menten verklaarde dit gis termiddag tijdens de voortzetting van zijn rechtszaak voor de bijzondere strafkamer van de Haagse rechtbank. De strafkamer onderzoekt of de officier van justitie op nieuw met de zaak-Menten kan beginnen. Pas als deze vraag is beantwoord kan het tweede proces-Menten officieel starten. Menten heeft verklaard dat hij in 1952 samen met Gerbrandy bij de toenmalige minister Mulderije van Justitie is geweest De Russen zijn met Boumedienne uit Moskou meegekomen, waar het staats hoofd half oktober vermoedelijk aan zijn urinewegen is geopereerd. Officieel is niets bekendgemaakt over de gezondheidstoestand van de president Sinds zaterdag bevinden alle acht leden van de Revolutionaire Raad, het hoogste staatsorgaan, en alle ministers zich in Al giers. ARNHEM (ANP). Een 41-jarige vrouw uit het Limburgse plaatsje St. Joost krijgt nog eens 35.000 gulden van het Nijmeegse Radboudziekenhuis als schadevergoeding voor een door dit zie kenhuis gemaakte fout, waardoor de vrouw drie jaar geleden ernstig hersenlet sel opliep. ALGIERS President Houari Boume dienne van Algerije is ernstig ziek en ligt sinds zaterdag in het ziekenhuis. Hij staaf onder permanent toezicht van een me disch team, bestaande uit Algerijnse er Russische specialisten en twee Franse hoogleraren. ROME (AFP). De ongeveer 500.000 Italiaanse militairen kunnen binnenkort vakbonbdsvertegenwoordigers kiezen. De Italiaanse minister van Defensie heeft een hiertoe strekkend ontwerp-reglement voorgelegd aan het Italiaanse parlement. Twee weken geleden heeft de president van de rechtbank in Rotterdam het ver zoek van de ondernemingsraden om de benoeming op te schorten in kort geding afgewezen. De ondernemingsraden vinden dat deze uitspraak onvoldoende gemotiveerd is en volledig voorbij gaat aan de rechten van de raden en hun leden bij het benoemen van een commissaris. „De werknemers zijn blijkbaar nog steeds onmondig”, aldus j de ondernemingsraden. De Ford-directie heeft toegestemd ineen loonsverhoging van 17 procent, meer dn drie keer zoveel als de regering wilde. Door deze maatregel is de verstandho» ding tussen Ford en de regering versleet- terd. Verwacht wordt dat Londen nu mil der toegeeflijk zal zijn met het financial steunen van de automobielfabriek. Morgen beslissen de werknemers van Ford over het loonakkoord. De vakbond® van de ondernemingsraden van Smit In- ^ebben^hunjeden jipgeroepen met hel ternationale Havensleepdienst BV en Smit-Vos BV zijn in hoger beroep gegaan om de benoeming van voormalig CNV- voorzitter J. Lanser tot lid van de raad van commissarissen van deze sleepvaart- onderneming, ongedaan te maken.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4