be- Sociaal beleid in Velsen blijft vaag wijken bü S-T-R-E-T-C-H CORD BROEKEN 139 c 't Allermooiste voor't hele huis? Insaid Witte Tejater moet voor jongerenwerk ’ers PvdA neemt stelling tijdens begrotingsbehandeling „School en maatschappij liggen nog steeds niet in eikaars verlengde” Hi A rant Kleijwegt en Maes filosoferen tijdens begroting Fusie De Tunnel ?o L O x o oJ 5 VELSEN-IJMUIDEN 19 7 8 DINSDAG 21 NOVEMBER 4 BEGROTING VELSEN 1979 IN 3 KLEUREN 7 EERSTE WOONWINKELCENTRUM VAN NEDERLAND MARKTPLEIN I IJMUIDEN WEL IETS DUURDER, MAAR MET EEN MAXIMUM AAN COMFORT! Avondschool Leegstand (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. „De budgetten waarover wij kunnen beschikken zijn deels bekent^ en deels onbe kend. Wij weten slechts iets van de vermoedelijke contouren van de Kaderwet Welzijnszaken en de Rijksbijdrage-regelingen. Dat is de reden waarom de aanbiedings brief bij de begroting voor 1979 op deze punten wel vaag moest zijn. Wij willen niet nu reeds stellingen betrekken, die later onhoudbaar blijken”. Brugklassen Dat vind je bij Insaid.5 Woonspecialisten onder één dak^- Insaid Badhoevedorp, Vlierstraat 25 (volg borden Industrieterrein), telefoon 02968 - 6612. Insaid Oisterwijk, Heusdensebaan 50, telefoon 04242 -9030. Openingstijden: maandag t/m zaterdag, vrijdag koopavond. Zinvol go nd) (ADVERTENTIE) 1 KLEDING VOOR VADER EN ZOON 3 itend (ADVERTENTIE) van praag Veel onduidelijkheid over bijdrage van rijksoverheid ‘mdineet meer dan wilde. standholt versled >n nu min- financieel iek. mers val akbondei i met het erijen en smet, dat e affaire ird is, zo ttingske- rbroken. n kippe- met met ministe- euhygië- it van de utig pro- i 1 monel- erijen en s het mi- ientallen ling, die olge kan eidsraad Voorop e bij het verkoop Dit zei wethouder J. W. Meijer gister avond tijdens de behandeling van de be- poting in de Velsense gemeenteraad. Hij naakte zijn opmerking over de financie ring van de sector Sociale Zaken naar aanleiding van vragen van verschillende raadsleden. Meijer benadrukte dat de ge meente in hoge mate afhankelijk is van de rijksoverheid wat betreft de geldmidde len voor allerlei sociale voorzieningen. druk te krijgen van het te voeren sociale beleid. Als voorbeelden haalde hij aan het intensiveren van de samenwerking met alle geledingen die in deze sector werk zaam zijn. Ook het opnemen van de ge zondheidszorg in de welzijnsplanning, be schouwde hij als een voornaam uitgangs punt voor het beleid. De wethouder ging vrij uitvoerig in op de ontwikkelingen rond de opheffing van de Stichting Maatschappelijke Dienstver lening Midden-Kennemerland. Dit orgaan houdt op 1 januari op te bestaan. Daarvoor in de plaats moet een nieuwe stichting komen, die in oprichting is. Meijer deelde hierover mee dat een ontwerp stichtings statuut gereed is, zodat het werk ook vol gend jaar kan worden voortgezet. Hij om schreef het als de plicht van gemeentebe sturen en particulier initiatief om de voor waarden te scheppen waaronder hulpver lening op maatschappelijk gebied aan zo veel mogelijk mensen kan worden gege ven. „Maatschappelijk werkers van de ge meenten en van het particulier initiatief zullen op basis van gelijkwaardigheid moeten samen werken. Dit werk heeft on dersteuning nodig van een bestuur waarin overheid en particulieren zijn vertegen woordigd. Dit streven vereist coördinatie van middelen, mogelijkheden, werk en be stuurskracht”, zo betoogde Meijer. stelde ten aanzien van de peuterspeelza len voor deze bestuurlijk onder te bren gen in een ex-art. 61-commissie. D. H. Kuijper (Progressief Velsen) informeer de bij het college naar het mogelijk be staan van wachtlijsten. wel de Hendrik Piersonschool (waarvoor Van Veelen de vrijkomende school in de Eenhoomstraat voorstelde, de Mivo- school en de Flevumschool. Beide raads leden informeerden ook naar de toe komst voor de Gemeentelijke School voor Scheepvaart en Visserij. Kleijwegt stelde tevens dat het school- maatschappelijk werk ook in het voort gezet onderwijs een vastere voet aan wal zou moeten krijgen. Zowel het CDA-raadslid Van Veelen als de CON-er Th. Kruisman, wezen op de mogelijkheid om de werkloosheid on der onderwijzend personeel te bestrijden door de klasseschaal te verlagen en extra leerkrachten in te zetten op scholen. Voorts werd door zowel CDA als D’66 gevraagd om de Nota Kunstzinnige Vor ming van de lagere schooljeugd op korte termijn in de commissie te bespreken. Mevrouw Maes vroeg tevens om behan deling van het beleidsplan van de nota van de Brulboei en van het beleidsplan van de Velser Gemeenschap. Namens de VVD-fractie deed me vrouw F. Roskam-Van Rouveroy van Nieuwwaal het voorstel, om school gaande kinderen - vooral praktisch - verkeersonderwijs te geven. Zij zei hier bij te denken aan een verkeerstuin in het recreatiegebied Spaarnwoude. Hiermee zou niet alleen het onderwijs gediend zijn, zo stelde zij, maar de recreatie en het toerisme. Terwijl mevrouw Roskam het college vroeg bemiddelend op te treden in het conflict rond de Tuin in Santpoort, stel den CDA en D’66 aan het behoud van dit stukje dynamsiche landbouw vooral waarde toe te kennen in het licht van zijn educatieve waarde. toe en zal een beleidsnota ontwerpen, die als Leidraad zal fungeren voor het overleg met de gemeente Velsen. „Het is spijtig,” zo stelde mevrouw Groot verder, „dat het open jongerenwerk nog steeds niet op gang is gekomen, terwijl de behoefte zich duidelijk aankondigt. Geluk- deze grondslag ook van toepassing is in de tehuizen van de particuliere stichtingen”, aldus Meijer. Mevrouw Rootjes-Nabben (WD) sprak met afkeuring over de redevoering die de socialist Porck donderdagavond in de raad had gehouden over het hoofdstuk sociale aangelegenheden. Porck had de zaken nogal schertsend belicht. Namens Donderdag koopavond Geopend van 18.00 tot 21.00 uur Mevrouw Groot vond bij deze stellingna- me het CDA enigszins op haar weg. Na mens deze fractie vroeg mevrouw E. N. Alderliefste-Haakman om een snelle be slissing over het gebruik van de beneden ruimte van het Pengebouw door de jonge- kig is er nu een plan in voorbereiding om voorlopig als deel van het Brulboei- werk, een deel van het voormalig Pencen trum voor jongeren open te stellen. In de beschrijvingsbrief stelt u echter dat de aktiviteiten van het Witte Tejater die in hetzelfde gebouw plaatsvinden, geen last mogen ondervinden van de jongeren bene den. Het open jongerenwerk valt echter evenals het club- en buurthuiswerk onder onze eerste prioriteitstelling. Voor ons zou dat kunnen betekenen dat de ene groepe ring iets zou moeten prijsgeven ten gunste van de zwakkere broeders.” Ten aanzien van een mogelijke oplossing stelde Kuijper: „Men is te veel geneigd om de schuld te zoeken bij personen in plaats van structuren. De wethouder zou zich er sterk voor moeten maken de stichting om te vormen in een democratischer rechts persoonlijkheid”. Kuijper stelde een ant woord op deze suggestie vanavond te ver wachten dan wel in de commissie welzijns zaken. ren. Zij vroeg voorts naar het onderzoek naar mogelijke opvang voor jongeren die buiten de bestaande vormen van het jeugdwerk vallen. Mevrouw Alderliefste wilde ook graag van het college weten of men, zoals het rapport van de Stuurgroep Jeugd- en Jongerenbeleid wordt voorge steld, bereid is de stuurgroep te erkennen en te benutten als adviesorgaan. Met mevrouw Groot sprak het raadslid voor Progressief Velsen D. H. Kuijper maandagavond tijdens de begrotingsbe handeling over de conflictsituatie in het Velsennoordse buurthuis De Mei. „De ge meenschapsgelden”, zo stelde Kuijper, „worden slecht besteed. Een mooi voor beeld van het democratisch gehalte van een stichting. Het geroemd particulier ini tiatief heeft wederom gefaald. De gemeen te moet nu bemiddelen om het werk door te laten gaan en ik zou er op willen wijzen dat de wethouder met alle in het conflict betrokken partijen moet praten.” 9.00 uur >30 uur nden hei se Ford!» ikt. Hier een eind ord-wert geduurd. DP heeft e vastge- i de bin- ollicitan- ties moet Op korte termijn zal, zo verwachtte de wethouder, een fusie tot stand komen tus sen de Stichting Samenwerkende Kruis verenigingen in de IJmond met nog een tweetal kruisverenigingen in deze regio. Tegelijkertijd heeft een herstructurering van de stichting plaats waarbij gezinsver zorging en wijkverpleging van elkaar wor den ontkoppeld. De samensmelting van de Unaniem waren van de over dit hoofd stuk sprekende raadsleden de woorden van lof over het avondonderwijs voor de volwassenen en de moedermavo. Van Veelen voegde hierbij de suggestie het avondonderwijs uit te breiden met bij voorbeeld cursussen Nederlands voor buitenlandse werknemers. Kleijwegt stelde als enige nog even het functioneren van de Regionale On derwijsbegeleidingsdienst Midden Ken- nemerland (beter bekend als de OBD) ter discussie. Hij nodigde wethouder H. J. Scheeper van onderwijs uit hem wat enthousiasme aan te praten. „Want”, zo stelde Kleijwegt, „we staan nog steeds wat sceptisch tegenover deze dienst. Niet alleen het snelle vertrek van de directeur roept vraagtekens op. Wij vin den voorts dat de dienst meer preventief dan kuratief te werk moet gaan en we vragen ons ook af waarom het school- maatschappelijk werk niet meer aan dacht krijgt”. De wethouder beaamde de noodzaak tot uitbreiding van het sociaal werkvoorzie- ningsschap „De Tunnel”, zoals door enige raadsleden was bepleit. Als argument hiervoor geldt dat licht gehandicapte men sen in de huidige economische teruggang moeilijk aan de slag komen. Ook is het voor hen niet gemakkelijk hun baantje te behouden. De wethouder merkte over „De Tunnel” nog op dat het geen instituut is om werkloosheid mee op te vangen. Verder is het onmogelijk om via gemeentelijke sub sidies de produkten die bij „De Tunnel” worden gemaakt, te ondersteunen. Zo’n bijdrage zou worden gezien als concurren tievervalsing ten opzichte van producen ten in het vrije bedrijf. ens zeer iet extre- oschnick oogelijke meer in- op „de emeester laard dat 1st neemt □te onze Als belangrijke taak voor het college van B. en W. zag hij de afweging van prioritei ten en het verdelen van de verkregen fi nanciële middelen. Hij noemde het een misverstand dat enkele raadsleden het welzijnsbeleid vereenzelvigen met het functioneren van de dienst voor Sociale Zaken „In zoverre is dat juist dat deze dienst een element in dat beleid is. Andere elementen worden aangedragen door de burgers van Velsen, hun vertegenwoordi gers (in de raad), actiegroepen en instellin gen” Meijer meende dat in de toelichting op de begroting voldoende staat om een in- r> Wethouder H. J. Scheeper hield een plei dooi voor integratie van woonwagenbewo ners in de samenleving. Hij vond het „uit de tijd” om deze mensen als een bijzonder soort burger te beschouwen. Hij sprak zich uit voor geleidelijke afschaffing van de bijzondere voorzieningen die deze „bewo ners op wielen” juist zo apart stellen. Daarbij kan worden gewezen op de specia le school die er voor woonwagenkinderen is. Scheeper wenste de instelling van een begeleidingsgroep waarin zowel woonwa genbewoners als huizenbewoners zitting hebben. Namens de CDA-fractie wees Th. van Veelen, in het kader van de financiële problemen die in de onderwijssector (gaan) spelen, op de problemen die de leegstand van schoollokalen, veroor zaakt door het dalend leerlingental, ople vert. Hij informeerde naar de stand van zaken ten aanzien van de nieuwbouw van scholen in Oud-IJmuiden en stelde te vens vast dat de onderwijsbegroting nog al afwijkt van de planning in het Meerja renplan omdat de daling van het kinder tal sneller is gegaan dan werd voorzien. Ten aanzien van de door het college voorgenomen uitbreiding van het school zwemmen, stelde Van Veelen zich wat kritisch op, uitgaand van het vermoeden, dat dit zou zijn om de verliezen van het recreatiegebied te reduceren. Hij vroeg om een kostenopzet ter bespreking in de commissie te brengen. Twee concrete vragen van Van Veelen waren naar het feit dat geen bedrag in de begroting is geraamd voor een nieuwe gymnastiekzaal in Driehuis, terwijl hier voor in de gemeenteraad wel een princi pebesluit voor bouw op korte termijn is genomen. Ten tweede wilde hij weten, hoe het kwapo dat het schoolbusvervoer vanuit Velsen-Oost, waarover aan bewo ners bericht is dat het zou worden opge heven, toch geraamd is. Met Kleijwegt informeerde Van Veelen naar de huisvesting van de scholen voor buitengewoon onderwijs in Velsen en kruisverenigingen biedt ondermeer de mo gelijkheid een administratief apparaat te bekostigen voor gezamenlijk gebruik. Meijer bestreed de opvatting van het raadslid D. H. Kuijper (Progressief Vel sen) die de stichtingsvorm ondemocratisch achtte. „Het gaat erom dat we streven naar gezamenlijke verantwoordelijkheid, dus niet naar autoritaire structuren. Dat vraagt om een bepaalde mentaliteit van burgers, werkers en bestuurders. Kuijper wil nu bommen leggen onder stichtingen. Ik ben ook geen voorstander van de geslo ten stichtingen. Maar deze vorm biedt ech ter zeker mogelijkheden voor een meer democratische, open opzet. Het is niet de juridische vorm die de mentaliteit bepaalt, maar de mens die in deze vorm partici peert. En dan zal het mij een zorg zijn of die vorm een stichting is, een vereniging, een besloten vennootschap (waar ik dan ook wat vraagtekens bij zet) of een arbei derscollectief”, aldus stelde Meijer. Hij vatte de doelstelling van de sociale voor zieningen als volgt samen: „Het gaat erom in de samenleving voorzieningen te treffen voor een stukje geluk. Dat houdt in dat een mens een beroep moet kunnen doen op zijn medemens”. Wat betreft de zorg voor buitenlandse werknemers zei Meijer dat getracht wordt een beleid te realiseren waarbij de gastar beider eenzelfde positie verkrijgt als de Nederlander. Dit heeft zich onder andere geuit in het woningtoewijzingsbeleid en in de werkwijze van het Sociaal Advies Bu reau. Dit is één van de instellingen die de belangen van de buitenlanders behartigt. Met de Peregrinusstichting, die zich ook met de problemen van deze categorie men sen bezighoudt, worden op ambtelijk ni veau besprekingen gevoerd om tot een integratie van beleid te komen. De Pere- grinnstichting is zelf aan een herbezinning de Liberale fractie zei mevrouw Rootjes met verwondering te hebben kennis geno men van de uiteenzetting van de PvdA- woordvoerder. „Wie schetst onze verba zing dat niet de speciale zorg maar de humor naar voren werd geschoven. Dat heeft bij ons bevreemding gewekt omdat het juist de PvdA was die in het verleden moreel aandacht vroeg voor het onder werp sociale zaken. Vindt deze partij dit aspect niet meer van belang of weet men geen raad met de splitsing tussen sociale zorg en welzijn?”, zo vroeg zij zich af. Porck reageerde met de opmerking dat hij lichtvoetig had gepleit voor een samenhan gend welzijnsbeleid en dat dit onderwerp hem wel degelijk ter harte gaat. Mevrouw L. van Laake-Theunissen (CDA) toonde zich tevreden met de ant woorden en opmerkingen van wethouder Meijer. Zij was vooral blij over de voort zetting van het maatschappelijk werk in de IJmond na 1 januari. D. H. Kuijper van Progressief Velsen kwam nog even terug op de discussie over de al dan niet ondemocratische stichtings vorm. Hij was het eens met Meijer dat de betrokkenen zelf uitmaken hoe een stich ting functioneert. „Maar de overheid heeft wel de plicht structuren voor te schrijven die de kans op moeilijkheden zo klein mogelijk maken”. De communist Th. Kruisman uitte kritiek op het ontslag van de gymnastiekleraar bij het werkvoorzie- ningschap „De Tunnel”. Dit zou gebeurd zijn omdat er een tekort aan geld was. Kruisman zag hierin een onrechtvaardig heid. „De minst bedeelden zijn van dit besluit de dupe. Zoiets mag je de minder valide mensen niet aandoen”, aldus stelde Kruisman. Wethouder Meijer ontkende op de hoogte te zijn van deze gang van zaken en zegde een onderzoek toe. Als antwoord op vragen van mevrouw Rootjes-Nabben (WD) onderstreepte Meijer dat bij het bouwplan voor het be jaardenverzorgingstehuis van de J. P. Coenstraat in IJmuiden alle aandacht wordt geschonken aan de leefomstandig heden van de bejaarde. „Qua bouw en bejegening gaan wij uit van de volwaar digheid en zelfstandigheid van de ouder geworden mens. Ik ben er zeker van dat vragen. Veel problemen komen voort dit ae kortsluiting tussen onderwijs en Maatschappij. Het gehele educatieve be- *ei“ zal extra zorg van ons blijven vra- gen”, zo stelde zij. Mevrouw Maes vroeg, I evenals overigens het CDA,, de PvdA en “e CPN, naar de salariëring van de leid- sters van de peuterspeelzalen. Kleijwegt Terwijl de WD-fractie tijdens de behan deling van de cultuur bij monde van me vrouw F. Roskam-van Rouveroy van Nieu- waal voorstelde een monumentenverorde ning voor Velsen te ontwerpen, bracht mevrouw E. N. Alderliefste-Haakman het idee naar voren om een museumnota sa men te stellen. Hierin zou expositieruimte aan de orde moeten komen, waardoor de willekeur van het huidige beleid kan wor den ondervangen. Voorts wees zij op de noodzaak van een goede expositieruimte voor het gemeentelijk archief. Vanavond zal wethouder H. J. Scheeper in de beant woording van alle vragen op deze zaken ingaan. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. „Het is bekend dat kinde ren uit arbeidersgezinnen veel minder kansen hebben op een lange onderwijs- weg en op een diploma met garantie voor een goede baan. Meisjes hebben minder kansen dan jongens. Kinderen van bui tenlandse werknemers hebben weer min der kansen. De groep werkende jongeren bestaat voor het grootste deel uit arbei derskinderen. Een kind uit een welges teld milieu heeft ruwweg dertig tot veer tig maal zoveel kans om in het voorberei dend wetenschappelijk onderwijs, op de universiteit of hoge school terecht te ko men. Uit deze opsomming kan de conclu sie worden verbonden dat school en maatschappij nog steeds niet in eikaars verlengde liggen en dat het huidige on derwijssysteem een samenleving in stand houdt waarin ongelijkwaardigheid een belangrijk element is. Vandaar meent de fractie van de Partij van de I Arbeid dat onderwijs en welzijn zo ont- 1 zettend dicht bij elkaar liggen”. Met dit algemene betoog startte het I PvdA-raadslid C. A. Kleijwegt maandag- avond zijn speech bij de behandeling van i het hoofdstuk onderwijs uit de begroting I voor 1979. Hij zette in dit betoog onder meer uiteen welk een belang gehecht i moet worden aan de realisering van de driehoek school- gezin en wijk, waarbin- nen het kind een centrale positie in zou moeten nemen. Kleijwegt pleitte in dit verband ondermeer voor de organisatie van buurthuisactiviteiten in scholen in wijken waar een buurtcentrum ont- breekt. Hij stelde te hopen dat bij nieuw- I bouw in Oud-IJmuiden, waar door het buurthuis De Brulboei een combinatie j scholengebouw en buurtcentrum is voor gesteld, zo’n streven gestalte zou kunnen krijgen. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. „Toename van werkloos heid, toename van het aantal mensen dat van AOW, WAO of bijstand moet leven, zullen veel sociale problemen met zich meebrengen. Dit betekent een grotere druk op de organisaties die deze gevolgen moeten opvangen en bestrijden. Deze taak is weggelegd voor club- en buurthui zen. Zij verdienen onze prioriteit. „Met deze woorden opende mevrouw N. Groot- Water (PvdA) haar betoog over het wel zijn in Velsen. Welzijn dat in de vernieuw de organisatie van het college cultuur, jeugdzaken, enkele onderdelen van de so ciale zaken, het opbouwwerk en het woonwagenwerk bundelt. Wethouder J. W. Meijer van Sociale Zaken De Brugklascoördinatiecommissie kreeg van deze ronde ook enige aan dacht. In algemene lijn waren de reacties van de fracties over het functioneren van deze commissie positief, al werd vrijwel unaniem aangedrongen om te zoeken naar een weg die vertegenwoordiging van het lager onderwijs in deze commis sie (die zich bezig houdt met problemen rond de overgang van het lager naar het voortgezet onderwijs) mogelijk maakt. Tot op heden is het lager onderwijs na melijk niet in de commissie vertegen woordigd. Kleijwegt voegde aan dit on derwerp toe, dit naar aanleiding van op merkingen uit het lager onderwijs, dat bekeken moet worden of de algemene voorlichtingsavond over voortgezet on derwijs, die jaarlijks voor de vijfde en zesde klassers van lagere scholen wordt gehouden, niet in het voorjaar maar eer der in het schooljaar kan worden gehou den. Mevrouw G. Maes, raadslid voor D’66, nam de behandeling van dit begrotings- I hoofdstuk eveneens te baat om een alge mene visie op het onderwijs uit te spre ken. Tegenover het doel van het onder wijs vroeger, de pure kennisoverdracht, Plaatste zij als huidige taak van het on derwijs: mensen helpen zinvol te functio neren als individu en als volwaardig lid van een zich voortdurend veranderende samenleving. „Achtergestelde groepen en groepen die achtergesteld dreigen te raken, blijven onze bijzondere aandacht A wi

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5