Intocht zaterdag 25 november PEN benadert 3 gemeenten voor stadsverwarming V instemming Diemer personeel af VVD: Verlaging Raad vraagt aandacht voor PEN-tarief niet ontwerp bestemmingsplannen groot genoeg Antieke schalen voor zacht prijsje in gemeentehanden i Oude boeken gooi je niet zomaar weg. Vijf ploegendienst hangt niet van SI lli L ■Ml ■m Uitslagen bij ’t Karpertje Statenleden: Debat over winsten Tl Volkstuinen Zeebad Kaartfestijn VVB voor jubileumfonds L I „WE MISSEN GREEP OP ONGEWENSTE ONTWIKKELINGEN” „PEN in Velsen niet de dupe laten worden ft- n Pi MM9 riMfi DI DINSDAG NOVEMBER 19 7 8 2 1 IJMOND COMMISSIE SNEL AKKOORD MET „MEEVALLER” (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De CDA-fractie in de Velsense raad wil ernst maken met het opstellen van bestemmingsplannen voor de gemeentedelen. Tijdens de behandeling van de begroting in de vergadering van de gemeenteraad heeft het CDA-lid ing. H. van der Werff de suggestie gedaan aan de hand van een tijdschema het moment te bepalen waarop een plan moet worden afgerond. Op deze manier zou het misschien ook mogelijk zijn een extern bureau of externe medewer kers aan te trekken. B - gen wij! teei toe tue! erts stn izee ruil bie< mei dar zog heii tatf zijr raa tek De Slegte is een goeie voor uw oude boeken. (Van een onzer verslaggevers) BLOEMENDAAL. „Het personeel van de centrale in Velsen mag niet de dupe worden van de tegenstelling met de mensen in Diemen”. Op deze wijze vatte statenlid J. C. Zuurbier gisteren zijn mening samen over de invoering van de vijfploegendienst bij het PEN. Het provincie bestuur heeft tot zo’n rooster in principe besloten, de directie van het provinciale elektriciteitsbedrijf is met de uitvoering belast. Omdat het continudienstpersoneel in de twee centrales anders denkt over de verandering in werkpatroon vreesde de PPR-man Zuurbier uitstel van de vijfploegendienst. 6 i!M iïdaV- Sinterklaas in rijtuig van haven naar stadhuis s (ADVERTENTIE) Voor het stadhuis zal burgemeester P. J. Molendijk de Sint die hij nog kent uit de tijd dat hij burgemeester van Steenwijk was begroeten. Ongetwijfeld zal Sint het één en ander zeggen tot de kinderen die het Plein zullen vullen. Als de oude bis- schop zich in het Stadhuis zal begeven om bij het genot van een kop poederchocolade wat op verhaal te komen, zullen de Pieten er eens eventjes lustig op los strooien. Ook op de route zal worden gezorgd voor een muzikale feestelijke omlijsting van de intocht. Het muziekkorps Soli con certeert vanaf kwart over elf op Plein 1945 terwijl het Tambour- en Trompetterkorps Velsen-noord het publiek op het Markt plein zal bezig houden. Ook de eigen zwar te Pietendrumband van de Sint zal weer van de partij zijn. Extern adviseur Harmsen van de RvT hield een principieel betoog over het ver band tussen kostprijzen en tarieven. Hij was wel blij met de verlaging die was voorgesteld. Maar hij waarschuwde erte gen het bedrijfsresultaat alleen aan de winst af te meten. „Dan moet je ook goed nagaan of ja alle kostenfactoren in de tarieven hebt opgenomen”. Volgens Harm sen, ex-PvdA-fractieleider in Provinciale Staten, is dat nu niet het geval. Hij verzette zich tegen de uitspraken dat de winst naar de consument terug moet „omdat het PEN van hem is. Dat is niet waar, het bedrijf is van de provincie”. Harmsen droeg de sug gestie aan de winsten van het PEN te gebruiken ter bevordering van de werkge legenheid”. Hoofddirecteur Van Eyndhoven van het PEN schatte dat positief bedrijfsresultaat op 25 miljoen zodat ook deze topambte naar uitkwam op een part van vijftig pro cent dat aan de cliënt wordt teruggegeven. Van der Werff stelde dat het maken van bestemmingsplannen een moeilijke en tijdrovende zaak is. „Het is mij bekend dat het aantrekken van geschoold deskun dig personeel hiervoor, niet eenvoudig is. Het is mede een tijdrovende zaak omdat de ontwerpen steeds weer moeten worden bijgesteld en aangepast”, aldus Van der Werff. Zeer gewenst noemde hij het als de ge meente zelf initiatieven ontplooit, gericht op uitbreiding van het aantal volkstuinen. Hij vroeg het college een nadere uiteenzet ting over bestaande concrete plannen. Van der Werff vond het opmerkelijk dat bijna de helft van alle milieuklachten in de ge meente Velsen betrekking hebben op la waai. „Het schijnt dat deze klachten over geluidshinder vooral worden veroorzaakt door muziekinstallaties in cafés en andere Verder wilde zij weten hoet het staat met het rapport dat de directeur van Openbare Werken heeft opgesteld over het plan Zee bad. Met een ironische ondertoon schetste zij de ontwikkelingen van dit project. „Als eerste onderdeel van het plan Zeebad heb ben wij wegen en een parkeerterrein aan gelegd. Wij hebben ook hekjes neergezet waartegen men de fiets kan plaatsen. En BEVERWIJK. De hengelsportvereni- ging ,,’t Karpertje” viste zondag de laatste wedstrijd in de zomercompetitie in de Leidsevaart. Daarna was de einduitslag als volgt: A-klasse: 1. C. Martens 45 m en 86 cm; 2. A. Kouwenhoven 36.69; 3. H. van Dessel 34.66; 4. J. Pais 31.77; 5. B. Numan 29.89. B-klasse: 1. T. Kanon 29.53; 2. A. van Es 17.98; 3. L. Niesten 17-76; 4. J. Delij 15.93; 5. L. v.d. Sluis 14.38. C-klasse: 1. B. Kanis 22.84; 2. C. Loohuis 19.74; 3. C. Put 17.40; 4. P. Groot 15.34; 5. J. Diekema 14.16. Zondag aanstaande begint de winter competitie. De vissers vertrekken om 7.30 uur bij café Sport. een monument maakt het geheel compleet. Ziedaar plan Zeebad”. Voordat het nieuwe zomerseizoen aan breekt wil mevrouw Groot dat bij het strand een gebouwtje wordt geplaatst voor het Rode Kruis, de Reddingsbrigade en de politie. „Het gaat niet aan mensen met een mooi aangelegde weg te verlokken naar het IJmuider strand en dan verder geen voorzieningen te treffen”. Zij vroeg naar de mogelijke aanleg van een fietspad door de duinen van IJmuiden naar Bloemen- daal. Ook een douche-gelegenheid op het kampeerterrein Schoonenberg achtte zij in deze tijd wel wenselijk. Ir. F. van Hoek (VVD) stond positief tegenover het idee van stadsverwarming in de Velserbroekpolder, maar hij wilde in de studie daarnaar, ook de andere be staande wijken in de gemeente Velsen betrekken. Ten aanzien van de groenvoor ziening constateerde hij dat Zee- en Duim wijk er maar bekaaid afkomen. D. H. Kuijper (Progressief Velsen) vroeg om regulerend optreden van het college bij de inrichting van volkstuinen. „Wildgroei moet voorkomen worden. Er dient publie kelijk te worden gewaarschuwd tegen de dubieuze praktijken van lieden die grond voor dit doel te koop aanbieden”, zo meen de Kuijper. Mevrouw E. Maes (D’66) toonde zich zorgelijk over de luchtverontreiniging in de IJmond. Zij refereerde aan de herijking van de meetappratuur van TNO waarbij is komen vast te staan dat de opgegeven stofconcentraties in deze regio twintig per cent te laag waren. Toch werd de maxi maal toelaatbare hoeveelheid al een aantal malen overschreden, zelfs met de foute meetmethode. Het evenement wordt gehouden in het Paviljoen Koningsveld op het sportpark Rooswijk. Deelname aan het onderdeel klaverjassen staat open voor aanhangers van het WB-voetbal maar ook voor leden van de handbalvereniging IJmond. Aan vang acht uur. Met een Sint Nicolaasavond die voor senior- en junior-A-leden van WB voor 1 december op het programma staat wordt een jaarlijkse traditie in stand gehouden. VELSEN-NOORD. Kienen, een kla verjasronde en een verloting vormen de belangrijkste attracties op de kaartavond die de voetbalvereniging VVB (Breesaap) op 24 november houdt ten bate van het jubileumfonds. Op 1 april volgend jaar wordt het 50-jarig bestaan van de vereni ging VVB gevierd. de voorgenomen bouw van 15.000 wonin gen. Hoofddirecteur Van Eyndhoven van het PEN deed deze mededelingen gistermid- Gedeputeerde IJff liet in scherpe be woordingen blijken dat het nieuwe rooster zonder meer wordt ingevoerd. „Het mo ment waarop hangt niet af van de instem ming van het personeel in Diemen. Dat wordt alleen bepaald door de tijd die nodig is om personeel op te leiden”, aldus de provinciebestuurder. De overgang van een vier- naar een vijfploegendienst is al tijden onderwerp van discussie in de Raad van Toezicht op de provinciale bedrijven. Een adviescolle ge van GS dat voornamelijk bestaat uit leden van Provinciale Staten. Alle fracties kunnen wel instemmen met een nieuw werkrooster. Zeker sinds eind vorig jaar de toenmalige minister De Gaay Fortman er de angel van werktijdverkorting uit trok. Niet alleen voor verschillende politie ke partijen was die verkorting niet zozeer een angel alswel een aantrekkelijke lollie. Dat gold ook voor het personeel in Diemen dat begin dit jaar liet weten in te stemmen met een vijfploegendienst. Op voorwaarde dat de werktijd tot 367< uur zou worden teruggebracht. Een achterhaalde zaak door de beslissing in Den Haag. Sindsdien heeft het volcontinupersoneél in Diemen (zeventig man) bezwaar ge maakt tegen de vijfploegendienst met veertig uur. Dit in tegenstelling tot de collega’s in Velsen (190 man) die na een proef van tien weken in meerderheid voor definitieve invoering stemden. Op de ach tergrond speelt mee dat de Diemer centra le herhaaldelijk geheel of gedeeltelijk bui ten bedrijf is. Dat betekent dat het perso neel ook met de huidige vierploegendiensl aantrekkelijke werkperioden heeft. Van hen hoeft de overgang naar een vijfploe gendienst derhalve niet zo nodig. Een van de gevolgen is namelijk dat de toelage vooi continudienst verminderd zal worden. Dat meningsverschil tussen de PEN- mensen was gistermiddag voor Zuurbier reden te pleiten voor een eventuele ont koppeling. Dat wil zeggen: een invoering van de vijfploegendienst op verschillende tijdstippen. Velsen zou niet op Diemei moeten behoeven te wachten. De commu nist Hartog en de PSP-er Korzelius steun den het voorstel van de Radicaal. Gedepu teerde IJff wilde er echter niet aan, even min als de PEN-directie. Dr. ir. IJff: „Ons besluit is genomen. Die vijfploegendienst komt er. Dat hangt niet af van de instem ming van het Diemer personeel. Er is geen enkele ontbindende voorwaarde”. De resolute stellingname van IJff riep reactie op van de liberaal Selman. „Ik betreur het dat u zo flink doet, net als de vorige keer. Wij hebben allemaal sympa thie voor het nieuwe rooster. Maar u zet met uw opstelling de mensen in Diemen wel het mes op de keel. U zegt: het besluit is gevallen, dat is onze opvatting van in spraak”. Inmiddels loopt een aantal onderzoeken naar neveneffecten van de invoering. Met de werving en selectie van de benodigde 40 nieuwe mensen wil de PEN-directie bin nen twee maanden beginnen. Di de i goec stuu plan dooi won rapg vers aan] ovei toon Ope wac (Van een onzer verslaggevers) BLOEMEND AAL. Een verlaging van de elektriciteitstarieven door het PEN beeft gistermiddag niet de instemming van alle politieke leden van de Raad van Toezicht op de provinciale bedrijven kun nen krijgen. In meerderheid steunde het adviescollege van Gedeputeerde Staten het voorstel om over 1979 zevenenhalfmil- joen gulden minder aan de verbruikers in rekening te brengen. Daarvan komt 5,5 miljoen ten goede aan de huishoudelijke afnemers. Alleen de drie VVD-leden van Provinciale Staten die in de raad zitting hebben stemden tegen het voorstel. Het trio vond de tariefsverlaging te gering. Woordvoerder Bom meende dat er vier miljoen extra van de opbrengsten kon worden afgetrokken. „Volgens mijn bere kening maakt het PEN in 1979 35 miljoen gulden winst. Daarvan moet de helft naar de afnemers vloeien. Per 1 juli van dit jaar is al een verlaging van 5,5 miljoen doorge voerd. Als we dit voorstel nu met vier miljoen verhogen komen we precies op 17 miljoen en dat is de helft van de geschatte winst”. (Van een onzer verslaggevers) BLOEMENDAAL. Het Provinciaal Electriciteitsbedrijf Noord-Holland neemt op korte termijn contact op met de gemeenten Haarlem, Zaanstad en Alk maar om te vragen of bet drietal bereid is mee te doen aan een project voor stads verwarming. Met Velsen en Haarlemmer meer is daar al over gesproken. De laatste gemeente heeft laten weten te willen wachten met definitieve besluiten totdat de minister een besluit beeft genomen over het verlenen van de groeikernstatus aan Haarlemmermeer. Die hoedanigheid geeft de gemeente recht op extra miljoe nen van de rijksoverheid in verband met R heel een invl ma; trol A dag tuss opk De ma< doo gev per: zon Me< daa A poli zevi een len G van sta] zijn Ma< dag H ker jaa ber aar da ver Vr< var Et een quei vooi quei strei is or „iets V: pas: well aani de I cie bed: luid mar ovei Di Boekhandel J. de Slegte b.v., Grote Houtstraat 100,2011 SR Haarlem,Tel.: 023-315250. De liberaal G. J. Selman pikte de politie ke draad op. Hij vond dat de PEN-directie een eigen verantwoordelijkheid heeft. „Maar wij als statenleden zitten met het politieke vraagstuk: wat doe je met de overschotten van het bedrijf? Mijn fractie genoten en ik zeggen dat er een ernstig onderzoek nodig is. Wij vinden echter dat de consument in de eerste plaats de win sten moet merken”. Hij zei verontrust te zijn over recente uitlatingen van het gemeentebestuur van Haarlem alsmede van de Kennemerraad over de aanleg van de Wijkertunnel. Deze twee instanties hadden enige vraagtekens geplaatst bij de noodzaak van een dergelij- ke verkeerstunnel. Het CDA-raadslid her innerde aan het gemeenschappelijk stand punt van Velsen, Beverwijk en Heems kerk. Met Gedeputeerde Staten achten de ze drie gemeenten een spoedige verwezen lijking van deze tunnel en de daarop aan sluitende wegen noodzakelijk. Ook Hoog ovens vindt deze voorziening van het grootste belang. Van der Werff wilde nu van het college weten of het nog contact heeft gehad met het Haarlemse gemeentebestuur en de Kennemerraad. In dat overleg zou het standpunt van de IJ- mondgemeenten nog eens moeten worden toegelicht. Van der Werff drong aan op een snelle start van de studie naar de mogelijke toe passing van stadsverwarming in de nieuw te bouwen woonwijk in de Velserbroekpol der. In de gedachtengang van het CDA zou ervan moeten worden uitgegaan dat de warmetproduktie wordt verzorgd door het PEN en de warmtedistributie door het gemeentelijk bedrijf Gas, Reiniging en Water. gebouwen. Mijn fractie vraagt zich af of bij constatering van overlast daadwerke lijk wordt opgetreden, en wat belangrijker is, of dit ingrijpen effect heeft gehad”, aldus betoogde Van der Werff. Ook mevrouw N. Groot-Water die sprak namens de PvdA, stipte de problemen aan die bestaan rondom het maken van be stemmingsplannen. „Dit onderwerp komt ieder jaar bij de begrotingsbehandeling terug. Het antwoord was ook steeds het zelfde. Uitbesteden van het werk aan be stemmingsplannen. Uitbesteden van het werk aan bestemmingsplannen is niet mo gelijk, uitbreiding van personeel te duur en ondertussen modderen we voort en hebben in sommige gevallen geen greep op ongewenste ontwikkelingen”. Mevrouw Groot verwachtte spoedig voorstellen te ontvangen over de manier waarop het college denkt de voorbereiding van de bouw van de Velserbroekpolder aan te pakken. Behalve in die polder zag zij nog enkele andere bouwlocaties. Zij wees daarbij op het terrein van het zogenoemde Rode Dorp in Velsen-Noord. Voorts meen de zij dat binnen de grens van het bestem mingsplan Zeewijk, naast de al genoemde bouw aan de Reigerbossenlaan, nog wel mogelijkheden bestaan. Het PvdA-raadslid signaleerde ook de grote behoefte aan volkstuinen. „Dit leidt ertoe dat hier en daar ongewenste ontwik kelingen plaatshebben. Het is goed dat daar nauwlettend op wordt toegezien. An derzijds schept het wel de verplichting om als gemeentebestuur, naar mogelijkheden te zoeken voor uitbreiding van het volk stuinenareaal”, aldus mevrouw Groot. Zij deed het college het idee aan de hand een deel van het terrein aan de Hagelingerweg, dat de scheidslijn vormt tussen Santpoort en Driehuis, in te richten voor volkstuinen. Na een wat vluchtige voorinformatie noodzakelijk omdat voor een op 9 novem ber gehouden veiling tot aankoop besloten moest worden, kreeg de kunstaankoop achteraf grif het fiat van de commissie. Alleen het commissielid W.N. Koopman (CDA) had nog enige twijfels over de kwa liteit van de toch wel prijzige kuntvoor- werpen. Wethouder Witte kon hem in dat opzicht volledig geruststellen. Kunstken ners van onder meer de Culturele Raad Noord-Holland omschreven de fraai be werkte schalen in een taxatie voor de recente aankoop als historisch waardevol en ook als kunstobject belangwekkend. Als richtprijs was in een expertiserapport 15000,- als uiterste bedrag genoemd. „Een meevallertje” dus, concludeerde wet houder Witte naar aanleiding van het voor stel, waarvóór een krediet van 7.476,- op tafel moet komen. De rest van het aan koopbedrag kan geput worden uit een aankoopfonds voor „Beeckestijn”. De schalen worden toegevoegd aan de vaste collecte van dit tot museum ingerichte buitenhuis. De gemeentelijke commissie verkeer en vervoer krijgt binnen kort het punt „be wegwijzering naar Velsen-Noord” op de agenda ten behoeve van het verkeer op de toeleidende weg naar de Velsertunnel. Naar aanleiding van een krediet van (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De commissie financiën verklaarde zich maandagmiddag bereid voor twee massief zilveren sierborden van historische waarde een bedrag van 9.976,- neer te tellen. De borden zijn onlangs door de provinciale museumconsulent in opdracht vu het Velsense gemeentebestuur aangekocht op een veiling bij de Amsterdamse firma Sotheby Mak van Waay. Ze behoorden ooit tot het familiebezit van het geslacht Boreel waarvan in het verleden meerdere generaties de buitenplaats Beeckestijn bewoonden. dag tijdens een vergadering van de raad van toezicht. De PEN-functionaris vertel de het advieslichaam van Gedeputeerde Staten eveneens dat de gemeenteraad van Purmerend in december een concreet voorstel krijgt voorgeschoteld. „De rol van het PEN is de gemeenten het voortouw geven en ze zonodig de weg wijzen die ze moeten gaan”. Afdelingsdirecteur Mulder van het Bloe- mendaalse bedrijf liet de raad weten dat de proef met oliestook in de Eenheid-24 te Velsen in de eerste week van december zal worden gehouden. „Er is vertraging opge treden omdat we afhankelijk waren van de KEMA-computer die voor ons metingen moest verrichten”. U wilt de bibliotheek van uw grootvader opruimen, of wat ruimte creëren in uw eigen boekenkast. Of’t nu gaat, om Statenbijbels of reisverhalen, boeken over dieren of occultisme, als een boek nog in goede staat verkeert, is het de moeite waard om even bij de Slegte langs te gaan (bellen kan natuurlijk ook). Misschien krijgt u er nog meer geld voor dan u denkt. 20.000,- bestemd voor plaatsing van drie wegwijzers in Velsen-Noord werd dit punt maandagavond in de commissie financiën aangeroerd door de CDA’er W. N. Koop man. Van bovengenoemgd bedrag wordt eenvijfde bijgedragen door Hoogovens die voor het bedrijfsverkeer eveneens belanj heeft bij de nieuwe bebording. Velsen- Noord krijgt de nieuwe wegwijzers bij de T-kruising Noordersluisweg-Pontweg aan de Grote Hout- of Koningsweg nabij de kruisingen met de Pontweg en de Wenc- kebachstraat. „Een aanzienlijke verbete ring voor een woonkern die voor wegge bruikers van buiten zonder plaatselijke bekendheid volstrekt onvindbaar is”, «i Koopman die daarmee een oud thems aanroerde. Komend vanuit noordelijke richting geeft een bord bij een westelijke afslag van de tunnelweg slechts „Bever wijk en Hoogovens” als bestemming aan Twee aanduidingen per bord is voor een goede leesbaarheid het maximum, zo heeft de ANWB in het verleden meegedeeld na een pleidooi van het CDA-kamerlid Ha® de Boer voor een aanduidtoi „Velsen-Noord” bij genoemde afslag- commissie financiën wilde dit punt Wj danks de eerdere afwijzing door de AN"B opnieuw in de commissie verkeer en ver voer aan de orde gesteld zien. B ver var stei ker het ligt leic psj UUl (Van een medewerker in Spanje) VELSEN. Over precies één week is het zo ver. Dan zal Sinterklaas begeleid door niet minder dan 42 zwarte Pieten zijn intocht in Velsen houden. Om half elf hoopt een sleepboot van Bureau Wijsmul ler de goedheiligman af te leveren aan het Sluisplein in Oud IJmuiden. In afwachting van de komst van Sint en zijn Pieten zal het fanfarekorps Wilhelmi na het publiek op aangename wijze bezig houden met muzikale klanken waaronder uiteraard de bekende Sinterklaasschla gers een belangrijke plaats zullen inne men. Na de ontscheping hoopt de Sint een heleboel kindertjes persoonlijk de hand te schudden. Vervolgens zal een rondrit wor den gemaakt in een open rijtuig dat door twee paarden zal worden getrokken. De route van de intocht gaat via Sluis plein, Oranjestraat, Kanaalstraat naar de Keizer Wilhelmstraat. Daar wordt de stoet uitgebreid met onder meer de IJmuider Harmonie en de Showdrumband IJmui den. Vervolgens gaat het dan van de Keizer Wilhelmstraat, via Breesaapstraat, Oran jestraat, Kanaalstraat, Kerkstraat, Haven kade, Orionweg, Pleiadenplantsoen (noordzijde), Planetenweg, bij de rotonde het Moerbergplantsoen (huizenkant), Ken- nemerlaan, Marktplein, Lange Nieuw- straat naar Plein 1945. Zaterdag is het weer zo ver; dan houden Sint Nicolaas en zijn knecht hun intocht in de gemeente Velsen. Zoals te doen gebruikelijk blijft hij dan tot 6 december, daarna vertrekt hij weer naar Spanje.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 6