VVD pleit voor MZEIL DE SPITSDRUKTE schonere lucht WET SNELTRAM EN BUSBOOT iiiiiiijffiiSSI! Gedeelte van Spaarnwoude opofferen aan industrie ave Hemspoortunnel kado’s 9 9 JL AH?"’ MULT1BONT Muzikale KEIZERSGRACHT 510 amro bank „Schiphollijn naar Centraal Station en Een schitterende encyclopedie voor nieuwe Amro spaarders té 99 GAY Wt ÉOS; PFRSIAWBR jxyès ka 648 Pagina’s, ruim 25.000onderwerpen, meer dan 1000 illustraties. Gebonden in harde kunstleren band. E 19.90 2.95 UMS >5,- Tentoonstelling over ontwerp streekplan in stadhuis Haarlem Goldsc 5 ANPeFEMUUlBCWr TOPPEWS <2A- VVD-ER DE BEER: 11 IJMOND DONDERDAG 23 19 7 8 COLLEGE VAN VELSEN DOET SUGGESTIE 1 '„wrnnnriram e opper Ï3-3126W a? JiïïiT NOVEMBER Hostellerie Roozendaal weten staat erin. En hoe. Van a t/m z helder gerangschikt Van a t/m z verlucht met kleurige foto’s en tekeningen. Van a t/m z gedrukt op kwaliteitspapier. Hoe komt u aan deze grandioze encyclopedie? Nieuwe spaarders die in de actie- periode een spaarrekening openen The Dixy Maschine JAZZ AT THE BEYHESHALL /steem aldig tot -11-78 500 1500 ZAAK '.V. -serie NEDERLANDS GROOTSTE BON LMAG AZIJN Amsterdam 020 - 262693, ma 13-18 uur, di, wo en vrij 9-18 uur, do 9-21 uur, za9-17 uur Multibont ook in Rotterdam - Arnhem - Eindhoven - Leeuwarden Deze encyclopedie geeft u een schat (minimale inleg f 15,-) kunnen deze fraaie aan informatie. Veel van wat u zou willen encyclopedie kopen voor slechts f 25,-. Bovendien ontvangen ze nog f 7,50 spaarpremie (deze premie is één maand niet opvraagbaar). Dit unieke aanbod geldt t/m 5 de cember a.s. Dus wees er snel bij, want voor de encyclopedie geldt zolang de n voorraad strekt I I I (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Straks met de sneltram van Hoofddorp naar Zand voort? Er is nog niets te zeggen of dat over een jaar of twintig mogelijk zal zijn. De officiële reacties op de suggesties om het nieuwe stedelijke gebied tussen Haarlem en Hoofddorp een railverbinding te geven, zijn in eerste instantie terughoudend, zelfs afwijzend geweest. Maar ook officiële meningen kunnen veranderen. Er is misschien maar een klein energie-crisisje nodig, om de verschillende overheden te overtuigen van de noodzaak van een behoorlijke spoorontsluiting voor de uitge strekte stedelijke bebouwing die tussen Haarlem en Hoofddorp moet verrijzen. r i (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) CH l krijgi Royaal formaat 21,5 x 28,7 cm. (ADVERTENTIE) A i 5 dec.) ie buurt Overveen - Tel. (023)-326710 Receptieprijzen 1,50 Goed bereikbaar. 2. Mede door de vrije trambanen wordt aanzienlijke rijtijdverkorting mogelijk. 1. Het energieverbruik van de sneltram is zes maal zo klein als van een auto. Een bus consumeert drie maal zo veel in verge lijking met de tram. 4. Personeelsbesparing. Een bus met maximaal zeventig personen vereist een bestuurder. Met een sneltram kunnen vier honderd personen door een a twee man worden vervoerd (zeventig percent van de exploitatielasten zijn de personeelkosten). 5. Een sneltram heeft meer comfort door schokloze aanzet, geen motortrillin- gen. 6. Geen uitlaatgassen. Alle bontmantels worden verkocht met een Certificaat van Echtheid Reiskosten binnen Nederland voor 2 personen worden bij aankoop volledig vergoed1 Grote maten t/m 54 Eventueel naar maat (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Tot en met 1 december kan in het Haarlemse stadhuis de tentoon stelling „Van IJ tot IJmond” bezichtigd worden. De expositie is opgezet door de Provinciale Planologische Dienst en be handelt het ontwerp streekplan Amster- dam-Noordzeekanaalgebied. Tijdens de openingsuren van het stadhuis kunnen be zoekers de tentoonstelling bezichtigen. VELSEN. Het gemeentebestuur van Velsen wil een gedeelte van het recreatie gebied Spaarnwoude opofferen voor in dustrievestiging. Het gaat om het terrein tussen de Velsertunnel en de nog aan te leggen Wijkertunnel. Mogelijk zal trans portbedrijf Overdorp, dat nu nog geves tigd is aan de Ampèrestraat in IJmuiden, naar dit nieuwe industriegebied verhui zen. Ook andere ondernemingen die zich 'toeleggen op vrachtvervoer, zouden hier een plaats kunnen krijgen. Een en ander is gistermiddag tijdens een commissievergadering bekend gemaakt door drs. A. F. Kouthoofd, chef van het bureau Economische Zaken van de ge meente Velsen. Hij deelde verder mee dat het college ook aan de noordzijde van het De spoorlijn Haarlem-IJmuiden zou een injectie kunnen krijgen, als de heer Haije’s suggestie zou worden uitgevoerd om in de IJmond een veerdienst op Engeland te openen. Het aardigste lijkt echter het idee van de heer Haije om in de ochtend- en avond- spits passagierboten in te zetten in ons rijk van vaarwegen voorziene gebied. „Terug naar de trekschuit zeker”, horen we een aanhanger van de autó-lobby al schampe ren. Ten onrechte. In Venentië voldoet het gebruik van de frequent varende rond vaartbootjes uitstekend. De bootjes heb ben daar volledig de functie van stadsbus sen. En wordt Amsterdam niet het „Vene tië van het Noorden” genoemd? Dit zei ir. F. G. van Hoek (WD) gister middag tijdens een commissievergade ring. Hij vond het merkwaardig dat de provincie naar iets streeft, terwijl nu al wordt verwacht dat het tegendeel zal ge beuren. Van Hoek pleitte er daarom voor de schadelijke stof zwaveldioxyde uit de gas sen te verwijderen. D. H. Kuijper van Progressief Velsen viel hem daarin bij. A. Schiltmeijer van de PvdA deed de sugges tie de kolen die gebruikt wordt bij het opwekken van elektriciteit te ontzwavelen. VELSEN. „Het provinciaal bestuur wil de luchtverontreiniging in de IJmond tegengaan, maar tegelijkertijd houdt het er rekening mee dat de vervuiling toe neemt door het veelvuldiger gebruik van olie en wellicht ook steenkool als energie bronnen”. De consequentie daarvan zou wel eens kunnen zijn dat de electriciteitstarieven fors omhoog gaan. „En ik weet niet of we dat er voor over hebben”, aldus Van Hoek. Gróóts in klavierinstnimenten!' Grote Markt 8, Haarlem Telefoon 023-32 48 80 5 speciaalzaken in Noordholland spaar- premie. in Voor muziekliefhebbers zyn er legio kado-ideeën: fluiten, lampen, banken, borst beelden van componisten, hoofdtelefoons, metrono mes, hygrometers, muzieklessenaarsen een grote keuze bladmuziek (klassiek en populair), songbooks enz., in alle genres en prijzen. Fjjn om te krijgen, dankbaar om te geven. Welkom! LJ betaalt f25,- voor het boek, a (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat zal waarschijnlijk in juni volgend jaar klaar zijn met de studie naar de aansluiting van de Schiphollijn op het i Amsterdamse Centraal Station en de aftakking via de Hemspoortunnel naar Zaanstad. Zodra dat advies ter tafel ligt zal de bewindsman (als er tenminste wordt aangeraden de i lijn aan te leggen) zo snel mogelijk een beslissing van de ministerraad uitlokken. Op dit moment kan minister Tuijnman echter niet zeggen op welke manier er geld voor de aansluiting vrijgemaakt kan worden. De doortrekking van de lijn naar het Centraal Station zal ondermeer 200 miljoen meer kosten. 3. Het halteren van een bus vereist handbediening; het is een inspannende en riskante aangelegenheid. De (brom)fiets-f route moet steeds tweemaal worden ge kruist en ook het overige verkeer onder vindt hinder als de bus de rijstrook moet verlaten of wil invoegen. Bij een sneltram bevinden de halteplaatsen zich veelal in het midden van de weg. 7. Bij juiste railconstructie zeer geruis loze gang”. Tot zover de heer Aarts, die zijn reactie illustreerde met een tekening van de „in tercity SNELTRAM” NAAR Zandvoort. Een ander wijst op de dwaasheid, die de NZH indertijd beging door het tramnet in dit deel van de Randstad geheel te „ver- bussen”. „In 1950 was de vervoerssituatie in en om Haarlem nog als volgt: Een elec- trische tramverbinding met 20 minuten diensten tussen Amsterdam-Haarlem- Bentveld-Zandvoort (op eigen baan, waar van een gedeelte nog in het fietspad Aer- denhout-Zandvoort is te herkennen). Een elektrische tramverbinding met halfuurs- diensten tussen Haarlem (Dreef) en Leiden langs alle bollendorpen. Komen die tijden weer terug?” Wie weet. In elk geval was de discussie over een tramverbinding van de NORON- bebouwing veel eenvoudiger geweest, wanneer Haarlem nog een tramnet had bezeten. Bij een dergelijke infrastructuur, was een verbinding Haarlem-Hoofddorp slechts een uitbreiding geweest van het bestaande net. Nu zou men helemaal op nieuw moeten beginnen. We laten nog maar buiten beschouwing, dat Hoofddorp voor de oorlog een volwaardige spoorweg- aansluiting bezat, met een verbinding (via de geniedijk) naar Haarlem, naar Amster dam via Aalsmeer, naar Utrecht via Uit hoorn en Nieuwersluis en naar Leiden (via N ieu w-V ennep). De verstedelijking van het gebied tussen Haarlem en Hoofddorp was aanmerkelijk minder discutabel geweest, als die aan weerskanten van een bestaande spoorlijn Haarlem-Hoofddorp had kunnen plaats vinden. De sprinters hadden in Hoofd- dorp-centrum een prima station gehad, midden in het dorp. Alsof men van het verleden niets heeft geleerd, heeft de centrale overheid thans plannen voor de opheffing van de spoor lijn IJmuiden-Haarlem. Natuurlijk is daar intussen scherp tegen geprotesteerd, maar het is de vraag of dat wat uithaalt. Ook is de suggestie naar voren gebracht om te onderzoeken of de lijn van IJmuiden met een kleine aanpassing zou kunnen worden gebruikt voor de ontsluiting van de nieuwe wijken in de Velserbroekpolder. Voor de Amsterdamse kant van het streekplangebied wordt aangedrongen op een spoedige aanleg van een snelle railver- binding tussen Amsterdam-Centrum en Amstelveen. Het Statenlid Van Westrienen heeft er opgewezen, dat deze spoorlijn als metro-tak zou kunnen worden verwezen lijkt. Wanneer deze metroverbinding dan ook nog eens via Schiphol-Oost zou wor den doorgetrokken naar Hoofddorp, zou er een rail-infrastructuur zijn, die de ver gelijking zou kunnen doorstaan met het railnet dat nog maar een paar decennia geleden werd gesloopt of verbust. Hoewel de bewindsman officieel nog steeds geen definitieve beslissing genomen heeft over een mogelijke aansluiting van de westelijke ringspoorbaan, gaat de Tweede Kamer er al vanuit dat alleen dat plan uitgevoerd kan worden. WD-kamer- NHB lid De Beer: „Tuijnman heeft geen andere keus meer, nu hij het Museumplein als eindpunt heeft laten vallen. De studie die gaande is, draait eigenlijk alleen nog om de vraag of er ook nog een metrobaan langs de ringspoordijk kan lopen.” De Beer vindt dat er niet te lang meer gewacht kan worden met de aanleg van het laatste stuk Schiphollijn, ook al omdat de dienst een groter verlies op zal leveren zolang de reizigers niet door kunnen naar het Centraal Station of Zaanstad. Hij dien de daarom gisteren tijdens het debat over de begroting Verkeer en Waterstaat een door Partij van de Arbeid en D’66 onder steunde motie in, waarin de regering wordt gevraagd niet later dan 1982 met de werkzaamheden aan het traject te begin nen. Binnen de al bestaande financiële •plannen van het kabinet moet volgens het -voorstel De Beer al ruimte worden ge smaakt voor de aansluiting van de Schip hollijn. i Tuijnman wimpelde een verzoek van Van Thijn (Partij van de Arbeid) af om bij de Hemspoortunnelwerken alvast de aan sluiting op de Schiphollijn mee te nemen. Ook het provinciaal bestuur van Noord- Holland is van mening dat die werkzaam- j' heden nu al verricht zouden kunnen wor den. De minister verklaarde echter dat niet van de gegeven opdracht voor de aanleg van de Hemspoortunnel afgeweken kan worden. Wel zal er rekening gehouden worden met de mogelijkheid dat er later een aansluiting op de Schiphollijn bij komt, aldus Tuijnman. De overgrote meer derheid van de Tweede Kamer vindt dat op het traject Schiphol-Amsterdam-Zuid van de Schiphollijn (dat volgende maand wordt geopend) een lager tarief berekend moet worden, dan de minister wil. Tuijn man heeft vastgesteld dat een rit van Schiphol naar Amsterdam Centraal (trein on tram) 3.30 moet gaan kosten. Volgens Van Thijn kan daarmee niet geconcur reerd worden met de bus, die voor dezelf de rit twee gulden berekent. Tuijnman hield gisteren echter staande dat Schiphol niet tot de agglomeratie Amsterdam gere kend kan worden en dus niet het goedko pere agglomeratietarief toepasbaar is. De bewindsman wil met de hogere tarieven voorkomen dat de verliezen op de Schip hollijn de eerste jaren de pan uit rijzen. Verwacht wordt dat er in 1982 (het eerste jaar dat de lijn tot Leiden in gebruik zal j*jn) 56 miljoen op toegelegd moet worden. In elk geval is sinds het verschijnen van de plannen om het gebied tussen Haarlem en Hoofddorp te laten verstedelijken, in de Nota Ruimtelijke Ontwikkelingen in Noord-Holland/NORON) van verschillen de kanten gewezen op de noodzaak om een eerherstel van het railvervoer te overwe gen. Niet alleen politici in Provinciale Sta ten, Gewest en gemeenten hebben dat ge daan. (Zij het voorlopig nog heel voorzich tig en nog lang niet in grote getale). Ook uit de lezerskring van Haarlems Dagblad kwamen suggesties voor een sneltram. De heer Luuk Aarts uit Haarlem stuurde een brief, waarin hij het pleidooi voor een sneltram Hoofddorp-NORON-bebouwing- Station Heemstede-Aerdenhout onder steunt Deze lijn zou goed kunnen aanslui ten op de door hem voorgestelde „Interci- tysneltram” Amsterdam-Haarlem-Zand- voort. „In Utrecht”, aldus de heer Aarts, „wordt al druk gewerkt aan een sneltram •Utrecht-Nieuwegein. Nieuwegein is te ver gelijken met NORON. Wordt het niet tijd, dat ook in Haarlem een sneltram ter dis cussie komt? De voordelen van een snel tram zijn: Noordzeekanaal mogelijkheden ziet voor vestiging van nieuwe industrieën. Daarbij wordt gedacht aan havengebonden bedrij vigheid nabij Stork-Velsen en in de buurt van het tracé van de Wijkertunnel. Onduidelijkheid is gisteren blijven be staan over de bestemming van de bedrijfs terreinen in Oud-IJmuiden (ten westen van de Oranjestraat). Het college streeft ernaar voor een gedeelte van dit gebied woningbouwplannen te ontwikkelen. Maar Kouthoofd wilde dat niet ten koste laten gaan van de 58 aldaar gevestigde bedrijven met in totaal zo’n 800 arbeid splaatsen. Ir. F. G. van Hoek (WD) toonde zich over dit punt geïrriteerd. Hij achtte de uitspraken van Kouthoofd in strijd met de opvattingen van B en W. Wethouder Th. C. Witte lichtte toe dat nog geen zicht is op de uiteindelijke bestemming van dit gebied. Hij wenste geen der mogelijkheden bij voorbaat uit te sluiten. I Een tenslotte zijn daar nog de opmerkin gen van de heer Jan Haije uit Amsterdam. In een privé-commentaar op het streek plan voor het Amsterdam-Noordzeeka- naalgebied pleit hij onder meer voor een „duinlijn”, een direkte intercitylijn van Den Helder naar Den Haag via Haarlem- West en voor een spoorlijn Amsterdam-CS via Pampus naar Almere en Harderwijk.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11