f I J Aanvulling autogereedschap: kwestie van goed opletten Wedstrijdcoupon weg en wiel Handige „jeep uit Brazilië I I I© I© I I I® I I modejournaal i J i n In toekomst meer diesel dan autogas Ju' 21 20 DONDERDAG 2 3 NOVEMBER 19 7 8 VARBA uren. Volledig verzorgd, in idhuis uitstekend hotel- restaurant. Van ’t diner op vrijdag tot en met de lunch op zondag. Inklusief vervoer of benzine voor de auto. En u kiest het week end dat schikt. leof uime ?ftze Vijftig hoofdprijzen, vijftig keer kans op ’n ëerste klas verblijf voor twee personen, middenin de mooie Belgische Ardennen. Stuur ingevuld op, in een dichte enveloppe (met postzegel) samen met drie platgemaakte doppen van Chaudfontaine, Of win een van de 950 extra prijzen: 100 Echte Ardenner hammen van ongeveer 5 kg en 850 leuke Chaudfontaine T-shirts. Maak het volgende rijmpje af (één regel erbij): Eén ding heb je direkt gewonnen, Als je ’t water drinkt dat welt Uit Chaudfontaine’s minerale bronnen. Beantwoord eerst deze twee vragen. 1 Uit welk gebied van België komt Chaudfontaine? Uit 2 Chaudfontaine is niet zomaar bronwater, het is bronwater (2 woorden invullen) WIE MISSCHIEN nog mocht hebben getwijfeld, zal na vorige week zaterdag wel van alle onze kerheid zijn verlost: de krasse Sint Nicolaas is weer in goede gezondheid in ons natte vader land gearriveerd. Tijd dus voor min of meer uitgebreide verlang lijstjes. En wie de Spaanse goed heilig man inmiddels heeft inge ruild voor de Angelsaksische Santa Claus (kerstman) heeft nog wat langer de tijd om zijn of haar wensen kenbaar te maken. Hoe dan ook, de kleine of grote cadeaus zullen zoals altijd de no dige hoofdbrekens kosten. n ten ;.a. en typen rming) iheid. ingen door Bé ter Maat Vul in, doe mee en win! iw I I’ tl Brusselsestraat 114,6211 PH MAASTRICHT. HAAM:. STRAAT: WOONPLAATS: ü- Blij inkopen doen. •b Reptielleren ceintuurs. (ADVERTENTIE) jimte Ruska, de Amsterdamse fabrikant van de buggy of „pretauto”, is nu ook als importeur aan het werk gegaan. Volgend jaar januari is op onze markt de „Gur- gel” verkrijgbaar, een jeepachtig voer tuig uit Brazilië dat als manusje van alles kan dienen. De Gurgel, een vrij hoekig gebouwde auto, samengesteld uit VW- componenten, zal tussen de twaalf en dertien mille gaan kosten. De wagen kan zowel op de weg als in het terrein dienst doen en bezit dan ook aandrijving op alle Esso Nederland heeft eens nagegaan hoe het zit met het brandstofverbruik van personenwagens. Ook de ontwik kelingen op het gebied van autogas en diesel maakten deel uit van het onder zoek. Volgens Esso is bijna 93 percent van het aantal personenwagens in ons land uitgerust met een benzine motor. Auto’s met dieselmotor maken 2,5 per cent van het aantal uit, terwijl motoren die voor autogas zijn omgebouwd voor komen in 4,7 percent van het aantal personenwagens. Volgens Esso zal de auto met benzinemotor in de toekomst terrein verliezen. Een prognose voor 1990 zou aantonen, dat van de dan verwachte 5,6 miljoen wagens, 7 per cent is uitgerust met een dieselmotor. Op elke honderd auto’s zullen dan zeve- nenhalve wagen een motor, geschikt voor autogas bezitten. Ooit al eens gedacht aan fraai leren om hulsel voor de visitekaartjes? En dan kunt u verder nog te kust en te keur grasduinen in een overvloed aan collec ties hand- en schoudertassen, polstasjes, portemonnees, portefeuilles, ceintuurs, riemen en wat dies meer zij. O ja, en een leren etuitje voor zakdoekjes zal best eens worden vergeten en is toch zo ver draaid leuk. NIET MINDER LEUK EN instructief zijn voor de vele fervente doe-het-zelf- sters alleraardigste boeken op het gebied wielen. De motor van 1,6 liter stamt eve neens van VW. De wagen is genoemd naar de technicus Joao Gurgel, die zo’n tien jaar geleden in Brazilië het eerste exemplaar ontwierp en bouwde. Inmid dels is deze activiteit uitgemónd in een kleine autofabriek, waar per jaar drie duizend van deze Gurgels van de band komen. Gezien het succes in Brazilië, gaat men nu de export van de Gurgel ter hand nemen. Zoals gezegd, vanaf januari is deze Braziliaan te koop. Modieuze cadeau-tips hebt u meer plezier van de geur en het is bovendien iets voordeliger in het ge bruik. Veel beroemde huizen hebben voor de komende feestdagen verrassen de aanbiedingen in bijzonder smaakvolle geschenkverpakkingen. EEN VAN DE NIEUWSTE geuren is Expression van het Parijse huis Jacques Fath. De naam van deze talentvolle, he laas te jong overleden, couturier herleeft nu in dit enigszins exotische parfum. Naast de parfum en een eau de toilette in flacons van verschillende inhoud, is er tevens een bijzonder schattig bijou in de vorm van een klein flesje parfum aan een koordje. Dames die nog steeds niet zijn „gevallen” voor een bepaalde geur, kan men misschien verwennen met een doos waarin verschillende piepkleine flacon- Bij het bekken van de sleutel staat de maat aangegeven. Deze heeft betrekking op de bekbreedte en kan metrisch zijn, bijvoorbeeld 11, 13, 14 en 17 mm. Voor alle auto’s van het Europese continent kunnen deze sleutels worden gebruikt. Voor wagens uit Engeland zijn sleutels met inch-maten nodig. Veel voorkomen de inch-maten zijn: 3/8, 7/16, 9/16 en 5/8. Als u zo’n tasje koopt let dan wel even op, welke maten staan aangegeven. Sommige verbindingen vereisen bou ten of moeren die worden vastgezet met een bepaalde spanning. Deze spanning, een bepaalde kracht in draaiende rich ting die op moer of bout moet worden uitgeoefend, schrijft de fabriek voor in reparatie-handboekjes. Om de juiste spanning te krijgen is een moment- of torsiesleutel nodig. Dit geldt bijvoor beeld voor de cilinderkopmoer die niet te vast en niet te los mag zitten. Er zijn twee soorten momentsleutels: één met een gradenverdeling die aangeeft hoe groot het koppel is, dat moet worden aange wend. Een ander soort is voorzien van een telmechanisme, waarmee het gewen ste koppel vooraf wordt ingesteld. Wordt dit koppel bij het aanhalen van bout of moer bereikt, dan hoort men een klik en schiet de sleutel door zonder verder Het blad Rai-actueel herinnert eraan, dat in het verleden ook de benzine- maatschappij Shell al eens zulke cijfers heeft gepubliceerd. De raming van Shell voor de wagens met dieselmotor in 1990 bedroeg 7,1 percent, wat vrijwel overeenkomt met het Esso-cijfer. Deze laatste maatschappij heeft ech ter verder gekeken, dan haar neus lang is. In het magische jaar 2000 verwacht Esso een wagenpark van circa zes mil joen personenwagens. In dat jaar zal de diesel definitief de overhand hebben gekregen op auto’s met autogas-moto- ren. Wat het benzineverbruik betreft: Esso verwacht dat in de komende twee jaar het benzineverbruik zal stijgen van 4481 miljoen liter tot 5365 miljoen liter per jaar. Men gaat er bij dit alles wel van uit, dat er voorlopig nog olie ter beschikking komt van de westerse lan den. DE „KLASSIEKEN” VOOR haar, zo als shawls, zakdoeken en handschoenen, evenals de stropdassen, sokken en over hemden voor hem, zullen het zonder meer blijven doen. Doch daarnaast is er nog wel iets anders te bedenken. Mocht dat wat moeilijk worden, laat ik u dan vandaag een beetje op weg helpen. VOOR DE MAN, DIE alles al heeft, is het wellicht eens leuk een serie toiletarti kelen van het Franse modehuis Ted La pid us samen te stellen. Een set overigens, die men net zo uitgebreid kan maken voor zover de beurs dat toelaat. In de lijn „Ted pour hommes” zult u derhalve een eau de toilette, een after shave, een scheerschuim, een crème-achtig schuim- bad, een shampoo en een zeepsop aan treffen. Om het een en ander geheel in stijl te gebruiken heeft couturier Ted er een badlaken, badhanddoek, gasten doekje en washandje, voorzien van zijn Wat de schroevedraaiers betreft: twee verschillende maten is het minste. Met drie maten (2, 4 en 6 mm) komt men beter uit de voeten. Tevens heeft de doe-het- zelver tegenwoordig vaak kruiskop- schroevedraaiers nodig voor de veel ge bruikte bouten met zogenaamde Philips- kop. En natuurlijk een fitting-schroeve- d raaier voor het elektrisch werk. Het gereedschap, dat hier werd bespro ken vormt slechts het begin. Een comple te uitrusting omvat natuurlijk veel meer, vooral aan speciaal gereedschap, dat bij voorbeeld de carburateur vereist. Dit speciaal-gereedschap is vrij duur. Maar het is voorstelbaar, dat een doe-het-zel- ver met doorzettingsvermogen voor niets uit de weg gaat. Twee zaken zijn in elk geval nog aan te bevelen: zorg dat er altijd een pechlamp in de auto aanwezig is, en het liefst een die in de huls van de sigarettenaansteker kan worden aangesloten. Een ander nut tig produkt is een hulpstartkabel. En natuurlijk, maar dat hoeft toch niet meer te worden gezegd, een sleepkabel. netjes parfum. Op mijn speurtocht zag ik bijvoorbeeld zo’n doos onder de naam „Les grands parfums de Paris” met Fidji en J’ai osé van Guy Laroche, Expression van Jacques Fath, Vu van Ted Lapidus en Climat van Lancóme. Voorwaar, geen kinderachtige namen. Veel bejaarde da mes zal men over het algemeen een groot genoegen kunnen doen met een fijne fles eau de cologne of met zacht geurende lavendel. AARDIG GESCHENK IS, eveneens een luxe tasspiegeltje. Ik zag ze voor u in allerlei uitvoeringen, soms in zilver of goud gevat, dan wel met een lief petit point motief. Erg handig zijn de spiegelt jes met één normale en één vergrotende kant. Beeldschone exemplaren zult u daarbij vinden, gevat in bruin celluloid, dat zo op het oog nauwelijks van barn steen is te onderscheiden. Let dan ook eens op die modelletjes in een appel- of peervorm of op de zeer moderne uitvoe ringen met een rechte uitgespaarde handgreep dan wel een verkleinde uit voering van de klassieke handspiegel. BIJOUS ZIJN MEESTAL erg welkom in het geschenkenpakket. Van de nu zo en vogue zijnde broches zullen er, naar mijn idee, dan ook wel heel wat over de toonbank gaan. Letterlijk alles kan er mee worden versierd.' niet alleen revers, maar ook mutsen en petten en zeker niet te vergeten de achterzakken van de ver schillende pantalons. EEN ONUITPUTTELIJKE bron voor cadeau-ideeën zijn de leren artikelen. Erg praktisch voor de autorijdende man en vrouw zijn bijvoorbeeld sleutelringen, met of zonder naamletter, met een piep kleine leren portemonnee voor de onont beerlijke parkeerkwartjes en -guldens. Bij elke nieuwe auto wordt tegenwoordig wel enig gereedschap geleverd. Op enige uitzonderingen na, zoals bij de duurdere BMW-wagens, maar ook bij de Lada, is die hoeveelheid gereedschap gering. Natuurlijk is er altijd wel een kriek en een wielsleutel bij en in sommige gevallen ook nog wel een bougiesleutel en een schroevedraaier, maar dan houdt het ook werkelijk op. Het is duidelijk, dat een doe- het-zelver met deze hulpmiddelen nauwelijks uit de voeten kan. Zelfs bij het verhelpen van een storing onderweg is meer materiaal nodig, laat staan als de automobilist zelf ook nog eens onderhoud en kleine reparaties voor zijn rekening neemt. In de meeste gevallen is dus aanvulling van de set gereedschap nodig. Bij de aanschaf van aanvullend gereedschap wordt gemakkelijk over het hoofd ge zien, dat gereedschap ook werkelijk doel matig moet zijn en bovendien van be hoorlijke kwaliteit. Evenals de vakman kan ook de amateur-sleutelaar zich geen oponthoud veroorloven door breuk van gereedschap of doordat niet-passend ge reedschap moeren en bouten beschadigt. En evenals de vakman, doet ook de amateur er goed aan gereedschap te kie zen, dat „prettig in de hand ligt”. Hij sleutelt immers voor zijn plezier. Dit be tekent nog niet dat meteen het allerduur ste gereedschap moet worden aange schaft. Het is voldoende als het gereed schap niet van inferieure kwaliteit is. Bij het aankopen van extra sleutels komt meteen al de vraag op, of men een complete set moet nemen, of alleen de meest voorkomende maten. Sommige fa brikanten hebben al antwoord gegeven door een tasje in de handel te brengen met de meest voorkomende steek- en ringsleutels, schroevedraaiers in enige afmetingen, een verstelbare sleutel, een combinatietang, een waterpomptang en een hamer. Zo’n tasje kan worden be schouwd als een basisset, die van geval tot geval kan worden uitgebreid. initialen, aan toegevoegd. Ter vervolma king is er ook nog een prachtige varkens haren borstel en een al even fraai gemo delleerde kam bij te combineren. Als extraatje heeft die kam aan het uiteinde een mini-kammetje met zeer fijne, korte tandjes om daarmee het verzorgen van de snor te bewerkstelligen. Mannen zon der een dergelijke harige uitmonstering, zullen hem daar alleen al voor laten staan en anders modelleren ze er de bakkebaardjes of de wenkbrauwen maar mee. EEN IMMER FAVORIET cadeau voor mevrouw is iets geurigs. Om nu zo fijn mogelijk te geuren is het ideaal om eerst het parfum op te brengen en na ongeveer een kwartier een eau de toilette van de- zelde geur ermee samen te laten gaan. Zo Doe mee in de grote Chaudfontaine wedstrijd. van borduren, breien en het maken van kleding. Lectuur voor heel wat plezierige uurtjes, die bij het bedenken van een L aardige verrassing nog wel eens in het U vergeetboek dreigen te raken. ;j; ZO,DAT WAS HET DAN weer voor ij: vandaag. Een kleine greep uiteraard uit L die enorme hoeveelheid gezellige dingen waarmee u een ander blij kunt maken. En als u na al uw omzwervingen tot op de Ij bodem van uw knip bent gekomen, dan is Ij er nog niets aan de hand. Wees dan maar ;j; lief voor elkaar; ook dat maakt blij. ij; I Uittreksel wedstrijdreglement: Een deskundige |ury beoordeelt iedere oplossing. De winnaars krijgen vóór 15.11979 bericht. (J kunt zo vaak inzenden als u wilt, maar elke prijs kunt u slechts één keer winnen. De inzendingen blijven eigen- t dom van Brasserie Piedboeuf. fabrikant I van Chaudfontaine. De oplossingen van de winnaars kunnen door Brasserie Piedboeuf vrij worden gebruikt, zonder vergoeding. Uiterste datum van inzending: 31 december 1978. De weekendreizen kunnen worden opgenomen tussen 15 februari 1979 en I juni 1979 Medewerkers van Chaudfontaine. VDB/Compton en Interlanden en hun familie zijn van deelname uitgesloten Complete reglement verkrijgbaar bij dres. vermeld in de coupon Vijftig hoofdprijzen: vorstelijk weekend Ardennen voortwee HD joj

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 21