Felle kritiek PvdA op Van Aardenne: Als v kip wit kopen, I Vragen over datum van ingang van WIR Tariefstructuur zelf betalen RUSTIG Handtekeningenactie tegen risico in gezondheidszorg SPITSUUR Het Dorp moet handdruk van apothekers wordt bezien Geen succes olie-overleg in Koeweit folklore in liet lagelijks leven EG in gesprek met COMECON Allemaal bijgeloof? ■BNi voor u klaar. Door CDA-woordvoerder Van Aardenne: Vrije beroepen hoeven niets te openbaren Een bijzondere (SintMax) uitgave van CH rel iets jnden „Kunstmatig handhaven arbeidsplaatsen verschuift probleem” 23 ECONOMIE DONDERDAG 23 19 7 8 NOVEMBER Verkrijgbaar bij iedere boekhandel. pen. Over beschuit met muisjes, ladders, zwarte katten, gebroken spiegels en zoveel meer. Allemaal bijgeloof? Lees in dit rijk geïllustreerde boek wat er allemaal achter zit. Met 200 prachtige illustraties waarvan vele in kleur. EKEND (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Vier PvdA- woordvoerders leverden gister morgen bij het debat in de Twee- Zaken felle kritiek op minister Van Aardenne en zijn staatssecre taris Hazekamp. „De minister ver waarloost de economische ont wikkeling op de thuismarkt. Hij gaat teveel uit van expansie in andere gebieden en vertrouwt er op dat het marktmechanisme goed werkt”, zo zei de socialist Arie van der Hek. Gebonden: 245° 4i,5Qa Joo de Kamer over de begroting van 575,oo’ 5?“ het ministerie van Economische Geen initiatieven voor verbeteren eigen economie ■A Minister Van Aardenne (ADVERTENTIE) ‘not. fond 11,47 Werkloosheid in (ADVERTENTIE) EG is gestegen A CDA-kamerlid van Rooven. (Van onze parlementsredactie) tier. WK I genote* 435,00 1 5,15 technische i fouten •skoersen. t voor dit tomen euv cuus aan. ex-claim in-laten. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Per 1 januari 1979 kan de tweede fase van de WIR (investerings- aanwakkering voor bedrijven) niet in gaan, zoals de regering steeds heeft ge loofd. Maar welke datum van ingang is dan te verwachten?, zo vroeg gisteren CDA-woordvoerder Van Rooi jen bij de behandeling van het fonds investerings- rekening in de Tweede Kamer. Staatssecretaris Hazekamp kreeg van hem te horen dat hij zich veel te weinig inspant voor het vestigingsbeleid voor het midden- en kleinbedrijf. „Garantiecredie- ten blijven achterwege en er is geen verbe tering van de concurrentiepositie van het midden- en kleinbedrjf. Ik mis een beleid dat is gericht op effectieve spreiding van kennis”. Volgens de socialist moet de minister zijn beleid meer richten op steun aan fi nanciële en organisatorische herstructure ring van bedrijfstakken. Hij moet een ka der scheppen waarbinnen steun doelmatig kan worden besteed en bij export denken aan gemengde kredieten ter financiering van export naar ontwikkelingslanden. De algemene steun aan het bedrijfsleven die De laatste PvdA-woordvoerder, Thijs Wöltgens, boog zich over het regionale beleid van de bewindslieden en constateer de dat dat fataal is voor de zwakke regio’s. „Deze aanpak vergroot de regionale onge lijkheid en werkloosheid. Het schept te vens bestuurlijke ongelijkheid en offert weer een generatie aan het dogma van de markteconomie”. Ook D’66 betreurde het dat Van Aarden ne zijn bezuinigingen in het kader van Bestek ’81 heeft gezocht in het instrumen tarium voor het regionale sociaal-econo- mische beleid. Fractie-voorzitter Jan Ter- louw vond het niet terecht dat de ruimte van subsidie voor verplaatsing van bedrij ven, aanleg van industrieterreinen en ver betering van de gemeentelijke en provinci ale infrastructuur is teruggebracht tot een derde van het oorspronkelijke bedrag. saai uitspreken tegen de invoering van (meer) bijbetalingen. De initiatiefgroep is opgericht door een aantal werkers in de gezondheidszorg en de maatschappelijke dienstverlening. Zij richtte begin oktober een verzoek tot het parlement om zich uit te spreken tegen invoering van de „eigen bijdragen". Dit verzoek werd ondertekend door ongeveer 200 mensen uit de kringen van gezond heidszorg. vakbeweging en ziekenfondsen. Europese Gemeenschap. Maar een probleem is dat de COME CON betrekkingen wenst van „gemeenschap tot gemeenschap”, terwijl de EG met de Oosteuropese organisatie alszodanig niet wil onderhandelen, maar slechts met de individuele Oostbloklanden betrekkingen wil onderhouden. De Europese Commissie heeft haar standpunt inzake de betrek kingen met de COMECON en de Oostbloklanden in maart van dit jaar nog eens duidelijk geformuleerd in antwoord op schriftelijke vragen uit het Europees Parlement. Ze verklaarden toen het volgende: „Voor de regeling van haar betrekkingen met de verschillende staten van Oost-Europa laat de Gemeenschap zich leiden door de bestaande feiten. Daarnaast moet men rekening houden met de objectieven van alle betrokken partijen maar ook met hun actie op het vlak van de buitenlandse betrekkingen, als ook met de normen en de procedures die effectief tot stand kwamen in de gemeenschap en de COMECON. Uitgaande van dit principe, meent de Gemeenschap dat er op het vlak van de handelsbetrekkingen contractuele banden moe ten ontstaan tussen de gemeenschap en elk van de verschillende landen van Oost-Europa. In feite kwam in de Gemeenschap een gemeenschappelijke handelspolitiek tot stand, maar blijven de landen met staatshandel hun eigen buitenlandse handelspolitiek op autonome wijze voeren". Terlouw stond ook verbaasd over het uitgangspunt van de minister wat betreft energieverbruik. „De minister gaat er nog steeds van uit dat ons energieverbruik gigantisch gaat stijgen, terwijl uit EEG- publicaties blijkt dat tussen nu en 1985 juist een afname van energiegebruik te verwachten valt”. De Democraat pleitte voor efficiënter gebruik van deze grond stoffen omdat de gemeenschap „door het gevaarlijke beleidsuitgangspunt van de minister, op weg wordt geduwd naar over bodige investeringen in elektrische centra les, kernenergie en LNG. Dit past in de strategie van mensen die een maatschap pij willen met broodroosters, air-conditio- ning, sauna’s en zwembaden in de achter tuin”. VVD-woordvoerder Portheine en Ja cobs steunden hun minister. Zij waren van mening dat we moeten vertrouwen op en geloof hebben in een goed samenspel tus sen overheid, vakbeweging en werkgevers. „Dit samenwerken zal ertoe bijdragen de knelpunten in de gezonde economische ontwikkeling in de jaren tachtig weg te nemen”, aldus hun opvatting. De liberaal Portheine zei met zijn fractie vertrouwen te hebben in de beleidsplan nen van het kabinet als aanzet van een mogelijk opgaande lijn van de economie in de toekomst. Jacobs wees erop dat de WD voorkeur geeft aan een globale aanpak boven regionale steun en vooral boven steun aan individuele bedrijven. Wel vond hij dat een herbezinning nodig is op de wenselijkheid van schaalvergroting in het bedrijfsleven. „In vele gevallen biedt het kleinere bedrijf economisch en maat schappelijk betere oplossingen dan het mammoet-bedrijf", aldus Jacobs. In het debat over „Bestek ’81” heeft de Tweede Kamer zich uitgesproken tegen de voorgestelde heffing van 100 eigen risico per gezin op niet-klinische verstrekkingen. Van eind september dit jaar tot eind vorige maand is het aantal werklozen in de negen EG-landen toegenomen met 155.000 mensen, tot een totaal van 6.019.000. Er zijn nu 171.000 mensen meer zonder werk dan eind oktober van het vorige jaar. Dat betekent dat nu 5,6 procent van de Europe se beroepsbevolking geen werk heeft. Van de ruim 6 miljoen werklozen in Europa zijn er (eind oktober) 208.200 Ne derlanders. In oktober van dit jaar is de werkloosheid (evenals in Nederland) ook gedaald in Luxemburg (met 9,6 procent) in het Verenigd Koninkrijk (met 5,8 pet) en in veel geringere mate in België (met 0,4 pet). De bijbetaling van 10 per verpleegdag in ziekenhuizen en verpleeghuizen werd ongemoeid gelaten nadat minister Albeda (Sociale Zaken) had toegezegd dat hieraan een maximum zal worden gesteld. De initiatiefgroep is verontrust over het feit dat de uiterst kwetsbare positie van be jaarden en WAO’ers die met meer bezuini gingsmaatregelen worden bedreigd nau welijks aan de orde is geweest. Te meer ook omdat de regering het eigen risico per 1 januari 1979 wil doorvoeren. De werkloosheid is het laagst in Luxem burg, waar 0-7 pet van de beroepsbevol king geen werk heeft. In Nederland ligt het werkloosheidspercentage op 4,4 en dat is dus het laagste percentage in de EG, na Luxemburg en West-Duitsland. De werk loosheid bij de vrouwen in Europa is in de maand oktober gestegen vn 6,7 tot 6,9 procent. Bij de mannen handhaafde zich het werkloosheidspercentage op 4,9. DEN HAAG (ANP). Beschikbaar ge komen cijfermateriaal heeft tot de conclu sie geleid, dat het noodzakelijk is de tarief structuur van de apothekers de komende tijd nader te bezien. Dit heeft minister Van Aardenne van Economische Zaken giste ren geantwoord op schriftelijke vragen van een viertal leden van de CDA-fractie in de Tweede Kamer. In het kader van het prijsbeleid met betrekking tot de vrije beroepen is een enquête ingesteld naar omzet en kosten bij de apothekers. Gebleken is, dat uitgaande van een voorlopige normstelling voor een redelijke arbeidsbeloning, er sprake is van een positieve restpost, aldus de bewinds man. Op de tweede dag van een spoor wegstaking was tijdens het spitsuur de grote hal van het station van Bue nos Aires geheel verlaten. De stakers legden het werk neer op alle lijnen in de directe omgeving van de Argen tijnse hoofdstad. DEN HAAG. Deze week gaat in het hele land een handtekeningenactie van start tegen het „eigen risico” in het zie kenfondspakket. De actie wordt gevoerd in ziekenhuizen, verpleeghuizen, bij huis artsen, fysiotherapeuten, in apotheken, onder patiënten. Zij gaat uit van de initia tiefgroep „Stop het eigen risico”, die hoopt dat vooral patiënten, maar ook werkers in de gezondheidszorg zich mas- BRUSSEL (ANP). Nederland behoort (volgens de meest recente maandelijkse cijfers van de EG) tot die landen in Euro pa waar de werkloosheid in oktober van dit jaar gedaald is, en wel met 1 procent. In de gehele gemeenschap is de werkloos heid in oktober gestegen. 34.M 55.» 46.51 68.» 26.11 55.M Doel van dit gesprek is, aldus een woordvoerder van de Europe se Commissie gisteren in Brussel, te komen tot het „normalise ren" van de betrekkingen. De eventuele toekomstige betrekkin gen van de EG met de COMECON moeten, volgens de opvattin gen van de gemeenschap, overigens voorlopig beperkt blijven tot zaken als het uitwisselen van informatie en het onderhouden van contacten bij het opstellen van economische en milieuprogram ma’s. Europees commissaris Wilhelm Haferkamp (buitenlandse be trekkingen) was in mei van het vorig jaar al in Moskou voor een eerste ontmoeting met Fadejev. In juli van dit jaar werden besprekingen gehouden op het niveau van ambtenaren. Al sinds enige jaren zoekt de COMECON toenadering tot de De regering heeft deze kwestie zo opgevat dat andere vormen moeten worden ge zocht om toch door middel van bijbetalin gen door de patiënt eenzelfde bedrag aan „ombuigingen” als gepland bijeen te bren gen. Daartoe heeft de Ziekenfondsraad een adviesaanvraag in behandeling Landen waar in oktober van dit jaar het aantal werklozen toenam zijn Denemar ken (een toename met 5,3 pet), Frankrijk (stijging 4,6 pet), de Duitse Bondsrepu bliek (stijging 4,3 pet), Italië (2,7 pet toena me) en Ierland (1,5 pet stijging). Van alle lidstaten van de EG is de werk loosheid in België het hoogst. Ze ligt daar nu op 8,9 pet. Dan komt Ierland met 8-3 pet werklozen, vervolgens Italië met 7 pet, Denemarken met 6,6 pet, Frankrijk met 6,2 pet, het Verenigd Koninkrijk met 5,5 pet en West-Duitsland met 3,5 pet. besparing en milieu eerder in werking te doen treden. Van Rooijen informeerde wat de regering bij haar besprekingen met de EEG in Brussel had ingebracht aan andere mogelijkheden om investeringen te stimu leren buiten de manieren waarvoor de Europese Commissie haar goedkeuring heeft verleend. Het CDA vestigde er de aandacht op dat overheden en andere instellingen betrek kelijk eenvoudig zouden kunnen profite ren van de nieuwe investeringsstimule- ring, maar dat is niet de bedoeling. Ge meenten en verenigingen kunnen zich be dienen van zogenaamde service-BV’s. Dit is een vorm van oneigenlijk gebruik, die grote vormen aanneemt en beëindigd dient te worden, want de WIR is alleen bedoeld voor het bedrijfsleven. De PvdA kwam eerder met een amende ment om in 1979 en volgende jaren één miljard minder in de „WIR-pot” te stoppen en dat geld voor arbeidsplaatsen opleve rende energiebesparende maatregelen te bestemmen. Zij wil over een half jaar een overzicht van de problemen die de uitvoe ring van de WIR op het terrein van de belastingen oplevert, aldus mevrouw Epe- ma-Brugman. VVD-spreker De Korte kantte zich tegen de verlaging, omdat het bedrijfsleven de subsidies dringend nodig heeft. «^wuuHDcn iduitikm iofte UwrhiMfcn (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister Van Aar denne (Economische Zaken) gaat er mee akkoord dat groepen van vrije- beroepsbeoefenaren gegevens over hun omzet en kosten niet openbaar maken. De gegevens zullen worden opgevraagd met het oog op het debat dat de Tweede Kamer wil houden over het prijs- en inkomensbeleid van de vrije-beroepsbeoefenaren in 1978. De bewindsman heeft gisteren naar aanleiding van Kamervragen van de PvdA-leden Kolthoff en Van Dam ge zegd, dat hij niet van groepen zal eisen dat zij de gegevens publiek ma ken. Als bepaalde groepen niet met openbaarmaking akkoord gaan, wor den de gegevens ter vertrouwelijke kennisneming aan de kamerleden ge geven. Ze mogen dan niet openbaar worden gemaakt. Hij wilde van minister Van Ardenne (Economische Zaken) ook weten of het mogelijk is de WIR-toeslagen voor energie- 1.20 420,50 r fcKdÈji» BRUSSEL (ANP). De Europese Gemeenschap is weer in gesprek met de COMECON, de economische organisatie van de Oostbloklanden. Gisteren is Wilhelm Haferkamp, lid van de Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de EG) overleg begonnen met Nikolai Fadejev, secretaris-generaal van de Oos teuropese „Raad voor Wederzijdse Economische Bijstand” (CO MECON), en verwacht wordt dat de besprekingen tot het eind van deze week zullen duren. de regering via de Wet Investeringsrege ling geeft, wees de PvdA af. Fractiegenote Nora Salomons vulde Van der Hek aan en zei dat het staatssecretari aat voor het midden- en kleinbedrijf niet functioneert. „Het ontbreekt de staatsse cretaris aan een beleidsinstrumentarium". PvdA-er Kolfthoff had weinig waarde ring voor het beleid inzake de rechts- en marktpositie van de consument. „De con sument heeft een zwakke rechtspositie te genover producenten en leveranciers. „Voor de PvdA behoort het tot de grond beginselen van de rechtsstaat dat de bur ger reeële mogelijkheden heeft zijn wette lijke rechten te laten gelden. Met spoed dient een vereenvoudigde rechtsgang voor consumentenzaken gecreëerd te worden, aldus Kolthoff VELDHOVEN (ANP). Het kunstmatig handhaven van niet-rendabele arbeids plaatsen via individuele subsidies is een verschuiven van problemen naar de toe komst, hetgeen in de praktijk is gebleken. Dit heeft vandaag in Veldhoven de voor zitter van het Nederlandse Christelijke Ondernemersverbond voor het Schilders bedrijf, de heer M. E. E. Boon, verklaard op de jaarvergadering van het Verbond. Hij zag verder een taak liggen voor de overheid en de centrale organisaties voor het midden- en kleinbedrijf, namelilk iets doen aan de inkomensontwikkeling van de zelfstandigen, die duidelijk en aantoon baar is achtergebleven. De voorzitter deelde de mening van de overheid, dat arbeidstijdverkorting niet mag leiden tot kostenverhogingen. Dat be tekent in een bedrijfstak met een hoge arbeidskostenquote en met een tekort aan personeel, dat arbeidstijdverkorting niet tot de mogelijkheden kan behoren. BEIROET-KOEWEIT (ANP). De Ameri kaanse minister van Financiën, Michael Blu menthal, heeft in Koeweit geen succes geboekt bij zijn poging de plaatselijke leiders te overtui gen van het belang om de olieprijzen volgend jaar niet of matig te laten stijgen. Blumenthal sloot zijn „bedevaart" door vier landen die lid zijn van de Organisatie van Olie- Exporterende Landen (OPEC) af met een bezoek aan Koeweit. Gisteren werd daar vernomen dat Koeweit heeft laten weten krachtig te zullen aandringen op een forse verhoging van de olie prijzen. Blumenthal heeft in Koeiweit gesproken met de minister van Olie, Chalifa al-Sabah, en met de minister van Financiën, Abdel Rachman al-Ati- ki. Deze ministers zouden hebben verklaard tij dens de komende OPEC-conferentie in decem ber te zullen pleiten voor een forse verhoging van de olieprijzen. Van een geslaagde missie van Blumenthal kan worden gesproken bij zijn bezoek aan Saoedi- Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten, die een gematigde opstelling hebben beloofd. Het is niet bekend hoe Iran heeft gereageerd op het Amerikaanse verzoek. (Van onze Haagse redacteur) I DEN HAAG. Het Dorp in Arnhem zal F zelf op moeten draaien voor de kosten van l de zgn. gouden handdruk waarmee van de I voorzitter van het bestuur afscheid is ge- I nomen. Het COZ, dat volgens de Wet zie- I kenhuistarieven belast is met vaststelling I van verantwoorde verpleegtarieven, heeft I volgens staatssecretaris mevr. Veder-Smit I (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) vast- I gesteld, dat die gouden handdruk niet mag Worden doorberekend op de verpleegprijs terwijl eventuele rente van kredieten om r de drie jaar salaris die de voorzitter wordt I meegegeven te kunnen betalen, evenmin I mag worden doorberekend. De uitkering die het bestuur aan de K vertrekkende voorzitter heeft toegedacht, - moet uit het eigen vermogen komen. De staatssecretaris die een en ander heeft meegedeeld in antwoord op vragen van de E p'dA-Tweede-Kamerleden Drenth, mevr. E Krouwel-Vlam en De Graaf, zegt dat het duidelijk is dat het toekennen van de gou- t den handdruk niet onder de verpleegtarie- E ven valt- Ze vindt het in het algemeen niet gebruikelijk dat bij ontslagneming om ge- E sondheidsredenen een gouden handdruk E wordt toegekènd 10,00 110,11 43.00 43, 32,00 134.2» 1,10b 1J| f 48,00 149,U 41,00 41,I 6.70 6,n r 84.50 83.8» i 21.00 20,7» 51,50d 51,0» 10.50 nm 35,90 55.50 46,00 68,50 28.10 54,00 26,50f 127,ij 05,60 104,3» 86.20 85,5» 32.50 32,3» 05,40 102, 65.30 65,10 21,00 119,00 50.70 50,7» 36,00 36,»o 32.50 32,00 60,00 6|,gg j 47.50 fl'» 58.30 57,5 47,00 47» 41.50 4221 40.80 40,60 124,00 124,t 33.20 352 39.80 39,5 118.00 119, 54,00 55,» 33.50 333 5.90 5,5 56.50 55,( 147.00 1492 62.50 62, 89.80 91,1 176,00 1J7,( 53,00e 54,( 50.50 51J 120.50 121,1 44.50 44; 27.50 28) 70.50 6|; 56.00 55; 89.50 66, 47,50b 47, 28.50 21, 112.50 H5, 78.00 80, 50,60 5L 50,00 50, 170,00 17O1 32.50 32 78.50 75 107.20 107 47,50 52,00 36,00 41,00 280.00 280 560,00 165,00 139,00 315,00 52 35. 41

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 23