srm’ HONVED BOEKTE OPNIEUW SUCCES MET OVERVALMETHODE Erkens ontevreden s ^1 Bondscoach Rini Wagtmans wil alleen renners die constant presteren Drie clubs pakten gelijk spel „uit j a ra I a i ja il donderdag Westduitsers in Straatsburg gearresteerd Zwaartekracht Uitverkocht f Hard optreden Meegevallen a ■M 25 SPORT 2 3 NOVEMBER 19 7 8 door Jan Preenen 5 (Van onze sport redactie) Reeds als coach van een amateurploeg toonde Wagtmans zich een keiharde ploeglei der, die de verplichtin gen van de renners ten opzichte van de spon sor altijd voorop stel de. „Want”, zegt Wagt mans, „er zijn nog al tijd renners die zo goed mogelijk begeleid wil len worden zonder er iets tegenover te stel len. Zoiets kun je te genover je sponsor niet verkopen. Ik heb nu eenmaal een hekel aan vorig jaar een rot sei zoen gehad. Hij kon de wrijvingen tussen hem en de schaatsbond niet meer aan. Ik ga nu pro beren hem in de selec tie terug te brengen. een gesprek van man tot man duidelijk had gemaakt wat mijn be doelingen waren, heb ik met niemand meer problemen gehad. De selecties voor de diver- se internationale wed strijden zijn nog nooit zo geruisloos verlopen als dit jaar”. „Daarom”, zegt Rini Twee clubs zullen het over veer tien dagen voor eigen publiek ui termate moeilijk hebben hebben het nu geschonden prestige te her stellen. Zowel Ajax (tegen Honved) als Dukla Praag (tegen VFB Stutt gart) keerde met een forse neder laag van 1-4 naar huis terug. De wedstrijd AC Milan-Manchester City moest wegens dichte mist worden verschoven naar donder dagmiddag. Ook de Deen Allan Simonsen kon Borussia voor 20.000 toeschou wers niet tot grote daden inspire ren. Alleen in de eerste helft was het spel van de Westduitse club nog van redelijke kwaliteit. In de 36e minuut gaf Kulik Borussia uit een strafschop de leiding. Twee minu ten na de hervatting kreeg een an dere Deen, Steen Tychosen, een schitterende kans op 2-0, maar hij miste. Kort daarop liet middenvel der Olesiak de gelijkmaker aante kenen. Bij Esbjerg-Hertha BSC was het stadion met 18.000 bezoekers voor het eerst sedert 1964 weer uitver kocht. Trainer Kuno Klötzer van L BOEDAPEST De spelers van Ajax leken voor de derde maal in twee weken in de juiste stemming voor een uitvoerig en jpenhartig gesprek. De royale overwinning van 3-0 op Roda JC, iie het begin van een nieuw, uitge strekt hogedrukgebied leek, blijkt liet meer dan een onbeduidende ipklaring te zijn geweest. Tegen Honved Boedapest mocht Ajax Één helft in de veronderstelling verkeren met behoudend voetbal de toegangsweg naar de kwartfi nale van het UEFA-C up toernooi rijd open te houden. Daarna orgden de Hongaren, evenals te- [en Adanaspor en Politechnika, voor een explosieve demarrage, lie opnieuw drie goals in een kort ijdsbestek (16 minuten) oplever- le. Dat laatste maakte Wagtmans zo enthousi ast, dat hij voor de aan vang van het mondiale titelgevecht aan ieder die het horen wilde ver kondigde dat er op de Nürburgring een Ne derlandse renner op het podium zou staan „Dat was misschien niet zo verstandig van me, maar het gebeurde in een opwelling. Zo veel vertrouwen had ik in de renners. En zeg nou eerlijk, met een beetje geluk was er een Ik kan alleen renners gebruiken die constant presteren”. Toen Wagtmans aan het begin van dit sei zoen aankondigde zijn werkterrein te ver plaatsen naar de jeugd („alle selecties die ik nu maak zijn gericht op de Olympische Spelen in Moskou”) leken vooral de oudere amateurs in coureurs die er de kantjes van af lopen”. opstand te komen te gen zijn werkwijze Renners van het kali-, ber Hassink-Schür voelden zich in hun po sitie aangetast. „Maar toen ik die renners in SINT WILLE- BRORD „Ik heb bewust twee jaar uit getrokken om de er varingen die ik als wielrenner heb opge daan over te brengen op de jeugd. De Olympische Spelen in Moskou (1980) zijn mijn einddoel. Als daar de laatste renner over de streep is, heb ik mijn werk als bondscoach gedaan”. Wil ik in Moskou resul taten behalen, dan moet op korte termijn de vaste kern bekend zijn. Ik kan niet onge straft bezig blijven met elke keer andere .ren ners te selecteren”.» Wagtmans, „is het me allemaal erg meege vallen. Ik heb weder zijds begrip gekweekt tussen de renners en de bondscoach. Coördina tor Arjaan de Schipper heeft me geweldig door de eerste periode heengesleurd. Ik durf te stellen dat Neder land de beste amateurs ter wereld heeft. Wij rijden tegen de vijftig kilometer per uur. De laatste jaren hebben onze amateurs in het buitenland matig ge presteerd. Dit jaar hebben we bijna alle wedstrijden vooraf gaande aan de wereld kampioenschappen ge wonnen”. Nederlander bij de eer ste drie gekomen”. In tegenstelling tot de voorbereidende wedstrijd op de we reldkampioenschap pen werd de Neder landse ploeg in de Tour de 1’Avenir naar huis gefietst. Wagtmans er gerde zich na afloop aan de publicaties die in de Nederlandse dag bladen verschenen. „Ja, dat heb ik als zeer negatief ervaren In de Tour had ik slechts twee renners uit de se lectie bij me. Onder hen bevond zich slechts één klimmer, Jo Maas. Omdat al de twaalf ritten bergetap pes waren was het voorspelbaar dat we een bescheiden rol zou den vervullen. Alle ren ners hebben hun best gedaan om het eind punt te bereiken. Er is niemand voortijdig uit gevallen en dat vond ik onze grootste verdien ste”. „Kijk”, vervolgt Rini Wagtmans, „de Russen waren heer en meester in de Tour de l’Avenir, maar dat kwam alleen om dat ze over goede klimmers beschikten De afstand tussen de Russen en de Neder- Geen vaderfiguur Die strakke lijn trok hij door tot binnen de KNWU „Als je renners selecteert voor een na tionale ploeg, mag je ervan uitgaan dat ze zich bewust zijn van hun taak. Ik heb nooit geschroomd de jon gens onmiddellijk op hun fouten te wijzen”. „Middelink stelde zich meer op als een vaderfiguur voor de renners. Een zachtmoedig. houd ik niet zo van. Ik zeg liever meteen waar het op staat. Een man die door mij wordt ge selecteerd, moet willen en kunnen koersen. Met eendagsvliegen kan ik niets beginnen landse amateurtop is echt niet zo groot. De tijdrit, later in de ronde en waarbij drie Neder landers bij de eerste tien eindigden, heeft dat bewezen. Rusland heeft maar vijf topren- ners en daarna is er een grote leegte. Ne derland kan putten uit een groot arsenaal”. Dikwijls winnen is volgens de bondsco ach nog niet altijd een garantie dat de renner ook werkelijk een top per is. „Johan van de Velde is het beste voor beeld”, zegt Rini Wagt mans. „Als amateur en junior won Van de Vel de niet zoveel. Maar door zijn inzet zijn z’n capaciteiten er toch wel uitgekomen”. Op dit moment heeft Rini Wagtmans een groep van vijftien renners waaruit hij straks ook zijn materiaal voor de Olympische Spelen hoopt te halen. „Ja, ik moet nu een groep voor twee jaar gaan zoeken. Deze geluiden komen uit de mond van Rini Wagtmans, die een half jaar geleden positief reageerde op het ver zoek van de KNWU om bondscoach van de amateurploeg te wor den. Bovendien nam Rini Wagtmans in de loop van het jaar ook nog de begeleiding van biljarter Christ van der Smissen en schaatser Hans van Helden op zich ..Ik vind het zonde dat topsporters de du pe worden van conflic ten, Van Helden heeft Ook al is Van Helden 30 jaar, hij is nog lang niet voor de topsport afgeschreven. Vorige week zaterdag reed hij de 1500 meter nog in 2.03,00. Dat bewijst toch wel dat hij zich op internationaal niveau nog steeds met de be sten kan meten”. Verantwoord ing discipline staan en cen traal in de werkwijze van Rini Wagtmans. Hertha had tevoren al voorspeld dat zijn ploeg met 1-2 zou verlie zen. Hij kreeg gelijk. Drie minuten na de pauze bezorgde Jespersen de Denen de winst, die over veertien dagen vermoedelijk niet toerei kend zal zijn voor een plaats in de kwartfinales. Er kan VFB Stuttgart op 6 de cember in Praag weinig meer ge beuren. Voor maar liefst 70.900 toe schouwers, die voor een bruto re cette van 700.000 mark zorgden, liet de Bundesligaclub het bezoe kende Dukla geen kans (4-1). De Westduitse spelers kunnen zich al bezitters wanen van de extra pre mie van 8000 mark, die is uitge loofd voor het bereiken van de laatste acht. Linksbuiten Volkert zorgde vóór de pauze voor twee treffers (eenmaal uit een straf schop). Even kwam Dukla terug door international Gajdusek. Daarna hadden Kelsch en Ohliger succes. Na de 0-0 bij Racing Strasbourg, dat de laatste tijd van slag af is, staat MSV Duisburg voor het grootste succes in zijn 76-jarig be staan. In het met 30.000 fans bezet te Meinaustadion was doelman Gerhard Heinze de held van de avond. „Ons concept heeft ge werkt”, kon trainer Rolf Schafstall tevreden vaststellen. Ongeveer 20 Westduitse supporters werden in Straatsburg wegens wanordelijk heden gearresteerd. Valencia kwam op eigen veld niet verder dan een teleurstellend gelijkspel tegen West Bromwich Albion. In de 16e minuut gaf de Argentijn Feldman op aangeven van Mario Kempes de Spaanse club wel de leiding, maar kort na de pauze maakte kleurling Cun ningham gelijk (1-1). Rainer Bon hof kon bij Valencia niet impone ren. DEN HAAG. Het maximaal haalbare voor een bezoekende club in de woensdagavond ge speelde wedstrijden voor de derde ronde van het toernooi om de UE- FA-beker is een gelijkspel ge weest. Drie clubs slaagden er in op vreemde bodem een onbeslist af te dwingen: MSV Duisburg bij Stras bourg (0-0), West Bromwich Albi on bij Valencia (1-1) en Slask Wro claw verrassend bij Borussia Mönchengladbach (1 -1Hertha BSC (1-2 bij Esbjerg)en Arsenal (0- 1 bij Rode Ster Belgrado) hielden de schade beperkt. Ruud Krol niet durven voetballen In vliegende vaart passeert Tscheu la Ling hier een Hongaarse verdediger. J RIN! WAGTMANS: alle selecties gericht op Olympische Spelen. beetje Daar In de 66e minuut leek de tweekamp als beslist toen Arnesen de bal voor de voeten Die overvalmethode bleek ook ditmaal je basis voor een onbedreigde zege (4-1 )en lad voor Ajax dezelfde uitwerking als dc Hap die Bayern München twee weken [eleden uitdeelde. Nadat de overenthousi- iste militairen van de legerclub Honved en Ie burgersupporters elkaar in een nooit wwachte feestviering hadden gevonden, ton het zo simpel gevloerde Ajax zich fvragen hoe de zaken weer zo uit de hand ladden kunnen lopen. Als dat was ge leurd tegen het Honved, zoals dat door reiner en spionnen was afgeschilderd „een zeer sterk team dat op uitstekende Wjze totaal voetbal weet te spelen"), zou RP lat wat gemakkelijker zijn geaccepteerd (u Honved in feite niet verder was geko- nen dan een demonstratie van zijn loop vermogen en zijn beweeglijkheid werkte ie tik echter lang na Bij aanvoerder Ruud Krol bijvoorbeeld, S iie als geen ander besefte dat zijn ploeg de 2 maken van de nauwelijks gecamou- leerde afgang bij zichzelf moest zoeken: ,Ajax heeft veel te angstig gespeeld en te reel balverlies geleden. Het heeft gewoon liet durven voetballen. En dan kun je wel luizend keer zeggen: bewegen, bewegen', naar dat gebeurde gewoon niet. Als ik ipliep, bleven er vijf spelers achter me taan. Aanvallend zijn we daardoor niet in ms spel gekomen”. In dat opzicht leverde Ajax min of meer en kopie af van het werkstuk dat het in lilbao wist aan te bieden. Ook toen lieten de Amsterdammers zich in het defensief dringen, terwijl trainer Cor Brom juist het standpunt huldigt dat zijn team in alle omstandigheden zichzelf moet zijn. On danks dat principe volstond hij echter met twee centrumspitsen: Clarke en de 20 mi nuten voor tijd terecht door Meyer afgelos te Ling. Na afloop wilde Brom er echter niet over horen dat hij bij voorbaat al te veel respect had gehad voor dit Honved: „Wij hebben niet bewust behoudend ge speeld. We werden er door Honved toe gedwongen. De tegenstander was indivi dueel sterker en drukte ons eenvoudig terug”. In het door de massa genegeerde Nep- stadion (er waren niet meer dan 12.000 belangstellenden op het duel afgekomen) deed Honved echter meer afbreuk aan zijn eigen spel dan aan dat van de tegenstan der. Alle tegengoals vloeiden namelijk voort uit vrije trappen, waarbij overigens in het eerste geval sprake was van een relatiegeschenk van de 36-jarige Italiaanse scheidsrechter Casarin aan Honved. Casa- rin liet Antal Nagy vijf minuten na rust vanuit een buitenspelpositie op doelman Schrijvers afstevenen en de score openen. Nagy, de 1.90 meter lange gelegenheids- spits van de Hongaren, wiens naam ander half jaar geleden op de loonlijst van Hon ved verscheen en die tot voor woensdag nog geen doelpunt in een internationale wedstrijd had gescoord, kon zich welis waar met Schoenaker als persoonlijke te genstander niet uitleven in zijn specialiteit (kopduels) maar des te meer in het grond werk. Twaalf minuten nadat hij Honved de weg naar de winst had gewezen tikte hij de bal namelijk opnieuw in, nadat het leer na een mislukte actie van het düo Meutste- ge-Schoenaker toevallig voor zijn voeten was beland krachtig uit te halen in dc richting van Ajax. Zo noemde aanvoerder Sandor Pin ter Ajax een „gemene ploeg". Doelman Piet Schrijvers vertegenwoor digde daarentegen de groep optimisten in het Ajax-gezelschap: „Ik ben blij met dat enige tegendoelpunt. Ik geloof namelijk dat als wij pressievoetbal gaan spelen, Honved tegen de druk niet bestand zal zijn”. Verantwoordelijk daarvoor was Jan Everse, die vele meters met Gyimesi op liep, alvorens de Hongaar in het straf schopgebied met de wet van de zwaarte kracht te confronteren. Everse: „Die pe nalty is natuurlijk onnodig geweest. Ik had die Gyimesi eerder moeten aanpak ken”. Ook Everse vroeg zich overigens af of Ajax niet te lang te onderdanig was geweest: „Misschien hebben we te weinig lef gehad, maar als het bij de rust nog nul- nul is denk je toch dat het goed gaat”. Het tegendeel was echter waar. Niet al leen omdat de tactiek niet uit de verf kwam (opkomende middenvelders en ver dedigers hadden de op de vleugels ge creëerde ruimte moeten benutten, maar deden dat niet), maar vooral ook omdat Honved via de door Weimper benutte elf- metertrap uiteindelijk op 4-1 arriveerde. Een uitslag die in de ogen van Ruud Krol wel eens te hoog zou kunnen zijn: „Het wordt zonder meer moeilijk. Honved is geen ploeg die je zo maar even kan oprol len zoals Bilbao destijds. Daarvoor heeft Honved te veel routine en te veel fysieke kracht”. van de opgerukte voorstopper Lukacs kopte, die simpel voor 3-0 zorgde. Trainer Lajos Tichy van Honved: „In de rust heb ik mijn jongens opdracht gegeven om met meer mensen aan te vallen en sneller te spelen. Ik had gezien dat Ajax zwak verde digde en veel vrije trappen nodig had om overeind te blijven. Vandaar dat ik besloot om mijn team meer op z’n Hollands te laten spelen.” Dat die tactiek zo succesvol bleek was echter eerder toe te schrijven aan het feit dat Ajax op z’n Hongaars voetbalde: op de manier zoals met name het Hongaarse nationale team al enige tijd tevergeefs worstelt om weer boven te komen. Ook al weer dankzij de medewerking van spellei der Casarin werd Ajax echter een herkan sing gegund. De Italiaan hielp Ajax over het dode punt door een op het oog onbe nullige overtreding van Paroczai jegens Arnesen te honoreren met een strafschop die Clarke in staat stelde voor 3-1 te zor gen. Ajax leek daarmee afgerekend te hebben met zichzelf, ontdekte eindelijk dat ook van de speelhelft van de opponent gebruik mocht worden gemaakt, maar werd juist in die periode van herstel ver der ondergedompeld. (Van onze speciale verslaggever) BOEDAPEST. Afgelopen zondag was Hans Erkens nog het uiterst tevreden middel punt van de belangstelling. Voor het eerst als rechtsbuiten bij Ajax leverde hij toen in het bekerduel tegen Roda twee doelpunten af. Woensdagavond stond zijn gezicht echter op zwaar bewolkt. Niet alleen omdat Ajax met een nederlaag van 4-1 was afgescheept, maar vooral ook omdat hij tegen zijn zin weer de rol van rechtsback had moeten vervullen: ,,’s Morgens heb ik Brom nog laten weten dat ik het niet eens ben met de gang van zaken. Twee jaar heb ik me er bij neer kunnen leggen dat ik geen vaste plaats had. Ik wil er best genoegen mee nemen dat ik niet rechtsbuiten sta. Ling is immers de beste rechtsbuiten van Nederland. Ik vind het echter raar dat ik de ene wedstrijd rechtsbuiten ben en een paar dagen later weer helemaal naar achteren word gehaald. Ik speel nu eenmaal niet graag als rechtsback. Dan ben ik maar middenvelder, maar dan wel vast. Dat constante wisselen is trouwens niet goed voor het team. Het verklaart voor een deel waarom we hebben verloren. Dat wisselen gaat namelijk ten koste van de rust”. Brom wees er ook op dat de Hongaren nauwelijks of geen uitgespeelde kansen hadden gekregen. Gedeeltelijk, en dat vergat hij in zijn analyse te vermelden, vloeide dat voort uit het harde optreden van Ajax, dat in de personen van Lerby en Tahamata een paar maal vergeefs sollici teerde naar een gele kaart. Ajax mengde erg veel agressie door zijn spel, wat ertoe leidde dat het zich in ieder geval op het onderdeel hardheid duidelijk van de ploeg uit Boedapest onderscheidde. Ajax kreeg 27 vrije trappen tegen zich, waar van 12 in het eerste half uur. Honved kwam niet verder dan 13 bestrafte acties. Reden voor de spelers van Honved om 1 NA MOSKOU IS MIJN WERK AFGELOPEN” „Ajax heeft sS SS lil® Illi

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 25