BREZJNJEV TOT OOSTEUROPESE TOPLEIDERS: j Naaste medewerker moord beschuldigd t er Maleisië gaat Vietnamese vluchtelingen tegenhouden achtergrond Staking bij Ford beëindigd Schietpartij in bazaar Teheran Spanning in Nicaragua neemt toe van Jim Jones van Gevluchte sekteleden mogelijk in Venezuela Symbolen Vraag Koppen WITTEBROOD R AND land) en Neder- •honer ge te danken twee jaar den. Rozen voor Kennedy 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 DONDERDAG 23 NOVEMBER (Van onze redactie buitenland) MOSKOU. De Oosteuropese toplei ders zijn gisteren in Moskou begonnen aan hun tweejaarlijks overleg in het kader van het „Comité voor Politiek Overleg” van het (militaire) Warschau-Pact. In zijn opening stoespraak noemde Russische partijleider en president Leonid Brezjnjev als een van de doelstellingen van de bijeenkomst „het geven van een nieuwe impuls aan de ont spanning en verbetering van de samenwer king tussen alle Europese en andere na ties”. Guinee ctiewet ingeluk ebben het ren in Ni- :i met een igeluk ge- veg op het eri. ozendal derlandse i officieel hging van 'ijdenshet en samen- an den on- KOEALA LOEMPOER/PARIJS (AFP/ Reuter). De Maleisische regering heeft gisteren een speciale politie-eenheid opgericht, die de toevloed van Vietnamese vluchtelingen moet tegenouden. De eenheid zal zich ook bezig houden met de doorvoer van vluchtelingen naar andere landen. rechten ssie voor e uitnodi- ig om een igen. Vol- onderzoe- rechten in door Nico Scheepmaker GEORGETOWN, SAN FRANCISCO, MEMPHIS, MOSKOU (Reu ter, AFP, UPI, AP). De Guyanese autoriteiten hebben gisteren de Amerikaan Larry Layton, één van de belangrijkste medewerkers van de sekteleider Jim Jones, in staat van beschuldiging gesteld wegens de moord vorige week zaterdag op het Amerikaanse congreslid Leo Ryan en vier andere personen. De 32-jarige Layton is ook beschuldigd van poging tot moord op drie aanhangers van de religieuze sekte People’s Temple. Moskou-beraad: nieuwe impuls voor ontspanning 'weeg zal veldje bij Jonestown, Ryan en zijn gezel- sr-sss: Daar moet de overheid inderdaad iets aan gelegen zijn, dat niet alleen al die buitenlanders (de Japanners voorop!) een reëel beeld geven van de sightseeingplaat- sen in Nederland (want in de nabije toe komst zal onze voornaamste inkomsten bron toch het toerisme worden), maar dat ook de Nederlanders en vooral de persfo tografen hun verantwoordelijkheid ver staan en bijvoorbeeld de politie of de rege ringsautoriteiten niet met smoezelige, ver tekende lenzen en bij afschrikwekkende belichtingen op hun foto’s vereeuwigen. Ik was, kortom, ten volle bereid mijn camera door de eerste de beste politie- expert te laten controleren, toen mij bleek dat de kop sloeg op de Nederlandse spoor wegen, die hun overwegen laten controle ren door camera’s. Haastig wendde ik mijn blik naar het artikeltje onder de kop: „Gier op de stoep van stadhuis”. Als vogel liefhebber vroeg ik mij natuurlijk meteen af waarom die gier daar op de stoep was gaan staan, of welke betekenis we moesten toekennen aan het feit dat hij juist daar had postgevat. rtijen heb- ng ook ge- de nieuwe ■orisme ei sche voor discussie ,n de beide orden. □ehoorde» i den Hen- Mansholt. neer Hans id voorat- atsvervan- 3D, aan de nwisseling Politieke waarnemers zien in deze formulering een bevestiging van de verwachting dat de MBFR-onder- In de Oostenrijkse hoofdstad proberen enkele War- schau-Pactstaten en een aantal NAVO-landen nu al jaren tot een compromis te komen. De vier Warschau- Pactstaten die aan dit overleg deelnemen, hebben afgelopen zomer hun laatste voorstellen ingediend, waarop van NAVO-zijde nog niet officieel is gerea geerd. Men kan de laatste weken in de Russische pers lezen, dat de Westerse gesprekspartners „schuldig” zijn aan de stagnatie van de onderhandelingen in Wenen en dientengevolge ook maar met initiatieven moeten komen om de impasse te doorbreken. Aan het eind van de beraadslagingen in Moskou verwacht men een verklaring van de Oostblokstaten handelingen in Wenen (over troepenvermindering van NAVO en Warschau-Pact in Midden-Europa) tot de belangrijke onderwerpen op de agenda behoren. met een dergelijke strekking. Bovendien acht men het niet onmogelijk, dat er in een slotverklaring ook aandacht besteed zal worden aan nieuwe Westerse „massavernietigingswapens” oftewel de neutronen bom. Het is niet gebruikelijk, dat volledig opening van zaken wordt gegeven na een dergelijk overleg. De vorige bijeenkomst van het Comité voor Politiek Overleg vond in november 1976 in de Roemeense hoofdstad Boekarest plaats. Men verwacht ook dat het onderwerp „China” be sproken zal worden, maar de kans wordt zeer klein geacht dat er een gezamenlijk anti-Chinese verklaring uit de bus komt aan het eind van de besprekingen. Het struikelblok voor de Russische machthebbers vormen hier de Roemenen, die naar goede betrekkingen met zowel Moskou als Peking streven en die daarom weigeren om anti-Chinese verklaringen af te leggen of Inmiddels zet de Maleisische marine zoekacties voort naar de opvarenden van het vluchtelingenschip dat gisteren in de monding van de rivier Trengannoe zonk. Hoeveel Vietnamezen aan boord van dit schip waren is niet bekend. De schattingen lopen uiteen van vijftig tot enkele honder den. Inmiddels zijn elf lijken geborgen, terwjl 54 opvarenden konden worden ge red. Ohira en Komoto zijn beiden van oor deel dat de bestaande wetgeving rond de verdediging van het land voldoet en ach ten de tijd nog niet rijp voor een herzie ning van de grondwet. Op economisch moet worden om de strijdkrachten een legale status te geven. Op grond van artikel negen van de grondwet zijn de strijdkrachten in theorie verboden. Foekoeda, een economisch deskundi ge, wordt als minder fel beschouwd in defensie-aangelegenheden. Een herzie ning van de grondwet acht hij niet realis tisch. TEHERAN. Iraanse militairen heb ben gisteren het vuur geopend op een groep van ongeveer tweehonderd beto gers, die in een grote bazaar in Teheran leuzen schreeuwden tegen de sjah en de militaire premier Azhari. Een demonstrant werd in een been ge schoten. Onmiddellijk na het incident pos teerden minstens negen tanks zich langs de weg die van en naar het winkelcentrum voert. De nieuwe regering van Azhari kreeg gisteren het vertrouwen van het parle ment. Van de parlementariërs stemden er 191 voor de regering en 27 tegen. In een door de radio uitgezonden toespraak ver klaarde Azhari dat de recente staking in de olie-industrie „een misdaad tegen het land” was. Ook zei hij dat de bevolking politieke en sociale vrijheid moet krijgen. Van oppositionele zijde wordt betoogd dat de nieuwe regering in strijd is met de grondwet. Het hoofd van de organisatie voor de bevrijding van Palestina PLO, Jasser Aa- rafat, heeft de in Frankrijk in balling schap wonende Iraanse geestelijke leider Khomeini een boodschap gestuurd, waar in hij laat weten dat Khomeini en het Iraanse volk op volledige steun van de PLO kunnen rekenen. De leider van het Sandinistische Bevrij- dingsfront, Eden Pastora, heeft gisteren openlijk gedreigd de oorlog tegen Somoza te hervatten, „omdat de Amerikaanse re gering niets heeft gedaan om de president te wippen”. Vijf Venezolaanse militaire vliegtuigen zouden overigens gisteren zijn geland in Costa Rica in verband met de toegenomen spanning tussen dit land en Nicaragua, na een grensgevecht, waarbij enkele Costari- caanse politiemannen zijn omgekomen. Het grensgevecht bracht president Cara- zo van Costa Rica er gisteren al toe om alle betrekkingen met Nicaragua te verbreken. In San José, de hoofdstad van Costa Rica, hebben duizenden mensen de Nicaragu aanse ambassade met stenen bekogeld. Ook de militaire regering heeft, zo is gisteravbnd bekend geworden, de grens tussen Honduras en Nicaragua gesloten. Dit met het oog op de mogelijke hervatting van de gevechten in Nicaragua. Het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken verklaarde dat het weer oplaaien van de strijd in het land een „tragedie” zou zijn en waarschuwde tegen buitenlandse in menging. Ohira werpt zijn staat van dienst voor de partij in de verkiezingsstrijd. Als se- cretaris-generaal heeft met name hij er toe bijgedragen dat het verwachte verlies van de LDP bij de verkiezingen voor de Eerste Kamer in juni, werd afgewend. Ook is hij betrokken geweest bij het sluiten van het vredes- en vriendschaps verdrag tussen Japan en China, dat afge lopen augustus werd ondertekend. i Guinese sloten de deel van tevolutio j herkoos ed Sékou het jaar 'lonie zich «cretaris- ter Beek laauw van ie zogehe- rwisseling handelen. 1 overheid iden geeft ng van de Er gaat geloof ik geen week voorbij of ergens, in een terugblik op de oorlog of in een stukje waarin een schrijver zijn herin neringen de vrije loop laat, wordt wel een keer dat Zweedse wittebrood genoemd, dat de Zweden vermoedelijk allang weer zijn vergeten, maar dat voor ons nog altijd het symbool is voor de naderende bevrij ding, de leniging van de hongersnood, de hulp van de buitenwereld. Wat ik me nog zo goed herinner zal ik u later wel eens vertellen, mijn vraag is op het ogenblik of lezers en lezeressen die nog een levendige herinnering aan dat Zweed se wittebrood en alles wat er omheen ge beurde als een kleinood in hun herinne ring koesteren, zo vriendelijk willen zijn dat voor mij, en deze rubriek, onder woor den te brengen. Hoe u ervan hoorde, hoe u het kreeg, hoe u het ervoer, hoe het u smaakte. Ach ja, dat Zweedse wittebrood, das kommt nie wieder. Een kop in de krant: „Fotocamera’s con troleren overwegen”. Ja, dacht ik, dat is inderdaad wel het overwegen waard: een controle op de fotocamera’s, zoals ook regelmatig de auto’s worden gecontro leerd. Is de lens wel schoon, deugt de belichtingsmeter nog wel, is het flitslicht op de vereiste sterkte, is de afstandsmeter op de decimeter nauwkeurig, al die dingen die noodzakelijk zijn voor goede foto’s, die de werkelijkheid betrouwbaar weergeven. Er zijn natuurlijk meer van die symbo len; voor mij zijn dat bijvoorbeeld de her inneringen aan mijn granaatscherven, die ik ’s ochtends vroeg op straat en op het dak zocht als er de avond tevoren met luchtafweergeschut op overvliegende ge allieerde bommenwerpers was geschoten (die gave geribbelde rand aan het uiteen gerukte metaal, mamma, waar zijn al mijn granaatscherven toch gebleven?!?) en voor anderen zijn het die blikken „meat and vegetables”, waarvan ik me achteraf wel eens afvraag hoe ze in diepste wezen smaakten, maar voor ons allemaal, die het einde van de oorlog bewust hebben meege maakt, is er in ieder geval dat onvergefelij ke Zweedse wittebrood. Ik herinner me nog goed. Een mistiek teken dat burgemeester en wethouders geen lang leven meer bescho ren was, of was het een afgerichte gier die in opdracht van een ornithologische mi lieuvereniging daar als een stille klacht was neergezet? De stoep van het gemeen tehuis van Gendt was door kwade inwo ners bevuild met 4000 liter gier, las ik, en beschaamd wendde ik mijn blik naar een artikel onder de kop: „Raadselachtige kop”. Ga je echter in Nederland de straat op en vraag je aan iemand die de 45 jaar is gepasseerd welke associaties hij heeft bij het begrip „Zweeds wittebrood”, dan gaat hij er even voor staan, hij volgt het spoor terug in zijn geheugen, zonder dat hij het merkt begint er een glimlach om zijn lip pen te spelen, beelden uit 1945 komen weer bij hem boven, een geluksgevoel klautert langs zijn wervelkolom omhoog, zijn smaakpapillen beginnen in het niets opeens te werken, en hij zal zeggen: „Nja, dat Zweedse wittebrood, ik herinner me nog goed hoe.Of: „Ik herinner me nog goed dat. Als u in België, Frankrijk, Engeland, Duitsland of Denemarken de term (wat zeg ik: het begrip!) „Zweeds wittebrood” laat vallen, zal men u glazig aankijken, niet anders verwachtend dan dat u uw mede deling zult aanvullen met relevante infor matie. Ik denk dat zelfs in Zweden zelf de term „Zweeds wittebrood” niets anders oproept dan wittebrood dat in Zweden is gebakken. So What? MANAGUA. De spanning in Nicara gua is danig toegenomen, nu president Somoza de eis van de oppositie naast zich heeft neergelegd om voor afgelopen dins- dagmiddernaeht af te treden en het land te verlaten. Verwacht wordt, dat de San dinisten een nieuw offensief zullen ontke tenen om de dictator ten val te brengen. Volgens de Maleisische minister van Binnenlandse Zaken, Ghazali Sjafie, is de stroom vluchtelingen die illegaal het land is binnengekomen zo groot geworden, dat deze een bedreiging is gaan vormen voor de veiligheid van het land. De Maleisische minister van Onderwijs, Datoek Moesa Hitam, gaat binnenkort naar de Verenigde Staten om het vluchtelingenvraagstuk te bespreken. In Parijs is op initiatief van Brigitte Bardot, Jean-Paul Sartre en Yve Montan een hulpactie voor de Vietnamese vluchte lingen gestart. Men wil een schip charteren om de uitgeweken Vietnamezen op te van gen. mede te ondertekenen. Het is niet onmogelijk, dat de Roemeense partijleider Ceaucescu kritiek op deze houding krijgt te horen en vooral op het bezoek dat de Chinese leider Hwa Kwo-feng in augustus aan Roeme nië bracht. De Chinese gast oefende tijdens dit bezoek aan een lidstaat van het Warschau-Pact kritiek op Moskou uit, hetgeen in het Kremlin grote ergernis veroorzaakte. Tijdens een bliksembezoek in oktober van Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromiko aan Boe karest, konden beide partijen het niet eens worden over dit onderwerp. Kort voor het overleg van de Warschau-Pactleiders in Moskou, benadrukte presi dent Ceaucescu nog eens zijn onafhankelijke opstel lingen in het Oostblok door voor besprekingen met president Tito naar Belgrado te vliegen. Joego-slavië is geen lid van het Warschau-Pact. lit de nota treiniging i minister en Milieu- LONDEN (AP en UPI). De 57.000 arbeiders van de Britse Ford-fabrieken hebben gistermiddag besloten hun sta kingsactie te beëindigen. Zij hebben het aanbod van hun werkgever om het basis- loon te verhogen met 16,5 percent aan vaard. Vrijdag gaat men voor het eerst sinds 22 september weer aan het werk. schap door volgelingen van Jones werden neergeschoten. Uit onderzoekingen is gebleken dat het giftige brouwsel dat de leden van People’s Temple hebben gedronken zeker zes verd ovende middelen bevatte om de pijn tij dens het stervingsproces zoveel mogelijk te verzachten. Een patholoog-anatoom die de nederzetting heeft bezocht heeft ver klaard dat in een winkel van Jonestown meer narcotica aanwezig waren dan in de hoofdstad Georgetown (meer dan 66.000 bewoners) nodig zouden zijn. Speciale bergingsploegen van de Ameri kaanse strijdkrachten zijn gisteren begon nen met het afvoeren van de lijken van de omgekomen sekteleden. Een deel van de militairen heeft met dit soort werk erva ring opgedaan na de vliegramp op Teneri fe, waarbij een KLM-vliegtuig en een toes tel van PanAm botsten. Er wordt rekening mee gehouden dat de honderden sekteleden die zijn gevlucht om aan de massale zelfmoord te ontkomen naar Venezuela zijn gegaan. Jonestown ligt op 32 kilometer van de grens met Venezuela. De Nationale Garde van Vene zuela zou zijn ingeschakeld om naar de sekteleden te zoeken. In de Verenigde Staten zijn voormalige leden van People’s Temple doodsbenauwd dat zij zullen worden vermoord door fana tiekelingen die nog steeds deel uitmaken van de religieuze groepering. „Mensen die met de sekte hebben gebroken, geloven dat er tien moordbrigades van elk twintig leden bestaan, die op pad zijn om afvalli gen te vermoorden”, aldus een medewerk ster van een opvangcentrum voor ex-sek- teleden. De advocaat Mark Lane, die People’s Temple juridische adviezen gaf en de ge dragingen van de sekte van nabij heeft gevolgd, hééft gezegd te vrezen dat volge lingen van Jim Jones hun leider zullen wreken door „gedeserteerde” sekteleden en hooggeplaatste Amerikanen te ver moorden. Het officiële Russische persbureau Tass heeft de commune van Jim Jones „een symptoom van de beruchte Amerikaanse levensstijl” genoemd. „Miljoenen Ameri kaanse burgers zijn slachtoffer geworden van een onmenselijke maatschappij die voornamelijk gekenmerkt wordt door on gelijkheid en uitbuiting”, aldus Tass. naar gelang de publieke opinie, wordt als de conservatiefste van de vier be schouwd. Hij vindt dat Japan meer dan drie procent van zijn bruto nationaal produkt moet besteden aan de defensie. Het huidige peil ligt op 0,9 procent. Ook wil hij bezien of de Japanse grondwet, die na de Tweede Wereldoorlog door de VS aan Japan is opgelegd, gewijzigd parlementsleden (254 in de Tweede en 125 in de Eerste Kamer) stemrecht. In de eerste ronde gaat het om vier concurrenten: de huidige premier, Takeo Foekoeda, de secretaris-generaal van de LDP, Masayoshi Ohi, de voorzitter van het uitvoerend orgaan, Yashiro Nakaso- ne en toshio Komoto, die minister van Internationale Handel en Industrie is. De grote favoriet is Foekoeda en verwacht wordt dat het een nek-aan-nek race wordt om de tweede plaats tussen Ohira en Nakasone. De vier mannen hebben uiteenlopende ideeën over de economische politiek. Na kasone, ook wel het weerhaantje ge noemd omdat hij zijn meningen wijzigt al gebied streeft Komoto naar een grotere jaarlijkse groei dan nu. De regering streeft nu naar groei van zeven procent voor het begrotingsjaar 1978 en er heerst nogal wat twijfel of dit gehaald wordt. In Maleisië zitten momenteel ongeveer 40.000 Vietnamese vluchtelingen in kam pen. Vrijwel dagelijks arriveren naar schatting 700 uitgeweken Vietnamezen aan de kust van Maleisië. iaagse b n de Pvd ‘1 in WfiAuravIll Lu[ ut. mvoiu up rvyciii vu vivi andere mensen heeft gegeven. Ook een de SPI aanval met een mes, gericht op Ryan, was n waar d een bedenksel van de sekteleider. Lane en erale FDI z|ln collega Charles Garry konden voorko- De gerechtelijke autoriteiten hebben ge weigerd Layton op borgtocht vrij te laten. Ook mocht de Amerikaan gisteren zich niet tegen de beschuldiging verweren. Layton zal op 15 januari terechtstaan. De twee Amerikanen die ook in verband met 'Lr Lw de schietpartij bij de nederzetting Jones- town werden aangehouden zijn de 31-jari- an de 4 Michael Prokes uit Stockton en de 30- jfsverbol. jarige Tim Carter uit Garden City. Zij >p den verschenen gisteren niet voor de rechter. De Amerikaanse advocaat Mark Lane heeft verklaard dat Jim Jones zelf de op dracht tot de moord op Ryan en vier Of en hoe de Britse regering zal optre den tegen de Ford-fabrieken nu de officië le regeringsrichtlijn van 5 percent voor loonsverhogingen is overschreden, is nog niet bekend. Tot nu toe heeft de regering een aantal kleinere ondernemingen, dat zich niet aan de 5-percentsgrens hield, gestraft met het intrekken van overheids bestellingen. De stakingsactie bij de Ford fabrieken heeft een produktieverlies van 1,6 miljard gulden veroorzaakt. De staking heeft ook .nadelige gevolgen gehad voor de Ford fabrieken in West-Duitsland, België, Ne- ■derland en Portugal, die afhankelijk zijn van onderdelen die in de Britse fabrieken worden vervaardigd. -ht, hoewel an veront- s de grote len inzie"' zin, dat de ou moe® jeten wor- en van o® al ook bet (Van onze redactie buitenland) In Japan worden zondag verkiezingen gehouden binnen de aan de regering zijn de Liberale Democratische Partij (LDP) voor het voorzitterschap. Degene die de ze verkiezingen wint, wordt automatisch Premier van Japan omdat de LDP in het Parlement de meerderheid heeft. De verkiezingen bestaan uit twee ron des, waarvan de eerste zondag en de tweede op 1 december gehouden wordt. In de eerste ronde hebben de anderhalf miljoen leden van de partij stemrecht, van wie de meesten dit jaar zijn aange worven. De twee kandidaten die de mees- 6 stemmen krijgen, gaan door naar de tweede ronde. Dan hebben alleen de 379 genaamd* >n aan die >r de gege- n, kond® nomen. ■r. maaref nen met j uit hel industrie :ter ir. Vis- grontreini- lat dit pre lost als aken. in wat o® ral als d* I rond di men de aanval fatale gevolgen had Het blijf! Lane zei gisteren in Memphis dat hij niet aktijk ooi heeft kunnen voorkomen dat op het vlieg- Japanse liberalen kiezen premier trijfel S-S •ft Senator Edward Kennedy kijkt toe, terwijl zijn zoons Patrick (l.) en Ted rozen leggen op het graf van wijlen president John Kennedy op de Nationale begraafplaats in Arlington. De president werd 15 jaar geleden tijdens een bezoek aan Dallas (Texas) vermoord.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3