Justitie: Openbaarmaking niet uitgesloten PvdA: intrekken is Bezoek aan Jordaanse koning beëdigd laatste tijd V al van Vice-voorzitter Onzorgvuldige reactie op Salmonella-rapport Portugees kabinet CDA tegen abortusontwerp Damiate Pers Arrestatiebevel tegen Spaanse hoofdredacteur schandalige zaak Voorlopige opheffing VARA-Visie" Y Menten: Mijn proces moet stopgezet „Ontwikkeling bemoedigend” Produktschap boos op ministerie: IJmuider Courant Weer arrestatie in ontvoeringszaak I Bestuur weigert gesprek bezetters Maagdenhuis O 1 f 99 In verband met verijdelde coup Shirtreclame 99 4 spruyt spruyt spruyt Concertgebouworkest krijgt achterstallige provinciale subsidie 4 1 F* DONDERDAG 23 NOVEMBER BINNEN- EN BUITENLAND 4 19 7 8 DC I A (Van onze redactie binnenland) Estel-voorzitter: A V De Partij van de Arbeid noem de het intrekken van het wetsont werp „een bedroevende, schanda lige zaak". Volgens het socialisti sche Tweede-Kamerlid Nora Sa lomons heeft de intrekking tot ge volg dat de komende tijd niets aan de stadsvernieuwing gedaan kan worden. „Vooral in de grote ste den staat de gehele stadsvernieu wing al op instorten”. T J I Ot av kit wc va de Ier mi ste op tot he de Ui ^'1 (Vervolg van pag. 1) 7 DEN HAAG. Het is niet uitgesloten dat het ministerie van Justitie zal besluiten het rapport van de commissie-Versteeg over de zogenoemde Velseraffaire openbaar te ma ken. Om die openbaarmaking is gevraagd door een van de leden van die commissie, het vroegere Kamerlid J. Scheps en gisteren ook door het PvdA-kamerlid Hein Roethof in schriftelijke vragen aan minister De Ruiter. /i/n r /naai /Vet in f/uiv~ il/n niefi naait een/n/lhj (/im/i; maal uteS (//aaAl) in ae 8\ F i'an ///ei/neel aiüïden, maal uie/ in ae tot lw\( itf<'nJain'n PvdA vraagt publikatie rapport „Velseraffaire (ADVERTENTIE) GROTE HOUTSTRAAT 135 (Vervolg van voorpagina) Vlak voor de ontdekking van het com- (ADVERTENTIE) (Van onze RTV-redactie) GROTE HOUTSTRAAT 135 (ADVERTENTIE) 0,70 145,- GROTE HOUTSTRAAT 135 I Volgens de PPE en de VNPI is het minis terie „onzorgvuldig” en „ongenuanceerd” te werk gegaan bij de berichtgeving over het rapport. De VNPI vreest, dat hierdoor grote schade bij de export van pluimvee vlees zal ontstaan. De Vereniging heeft het ministerie al bij voorbaat verantwoorde lijk gesteld voor die schade. Ook onder consumenten van varkensvlees zou grote ongerustheid zijn ontstaan. Volgens de PPE heeft het Bedrijfschap Slagersbedrijf gisteren al laten weten, dat de consument die dag varkensvlees heeft gemeden. De VNPI heeft minister Ginjaar van Volksgezondheid gevraagd, al het mogelij ke te doen om de bij het publiek gewekte indruk over het besmettingsgevaar bij var kensvlees weg te nemen. Het Salmonella-rapport is opgesteld door een commissie van de Gezondheids raad en gaat over de besmetting van var kens- en kippevlees met de gevaarlijke Salmonella-bacil. In de praktijk betekent dit dat het VA- RA-bestuur Hans Jacobs weliswaar niet officieel, maar wel tussen de regels door, ving is gelegd tussen enkele tientallen sterfgevallen en de consumptie van be smet vlees, is volgens de Vereniging on juist. „Een goede begeleiding van het rap port had dit soort tendentieuze berichtge ving kunnen voorkomen”, aldus de VNPI. Volgens een woordvoerder van het mi nisterie van Volksgezondheid is bij de sa menstelling van de berichtgeving de nor- njale procedure gevolgd, wat inhoudt, dat de departementsleiding op de hoogte was van de inhoud van de berichtgeving. Daar bij komt, aldus de woordvoerder van het ministerie, dat het concept van de berich ten is opgesteld in overeenstemming met de commissie van de gezondheidsraad die het Salmonella-rapport heeft opgesteld. HILVERSUM. Tussen de vakbonden, bestuur en directie van de VARA, Ombuds man Frits Bom, VARA-Visie-hoofdredacteur Hans Jacobs en VARA-Visie-adjunct- hoofdredacteur Harry Prins is gistermiddag een voorlopige opheffing van VARA-Visie overeengekomen. In afwachting van de definitieve reorganisatie van de VARA- televisiedienst is de afdeling actuele informatie, tot nu toe geleid door Hans Jacobs, opgesplitst in vier rubrieken. Elke rubriek is directe verantwoording verschuldigd aan de televisiedirectie. een deel van zijn verantwoordelijkheden heeft ontnomen. Volgens de oude VARA- Vlsie-formule was Jacobs verantwoorde lijk voor zowel de actualiteiten als de actu ele documentaires, het Ombudsman-pro- gramma, de sport en Haagse Kringen. In de nieuwe opzet behoudt Jacobs Haagse Kringen en de actualiteitenrubriek, die de naam VARA Visie blijft dragen. Het ombudsman-programma komt on der verantwoordelijkheid van Frits Bom te staan, terwijl Harry Prins de actuele documentaires onder zijn hoede krijgt en bovendien verantwoordelijk wordt voor de coördinatie van de vijf rubrieken. De problemen die het dagelijks bestuur van de VARA met de reorganisatie van de televisiedienst heeft, zijn aanleiding ge weest om de voormalige omroepsecretaris Jan de Troye te vragen tijd vrij te maken voor de VARA. Drie jaar geleden werd De Troye gekozen tot programmacommissa- ris televisie van de NOS. De Troye heeft zich bereid verklaard het bestuurswerk bij de VARA voor één dag in de week te hervatten. Tijdens een politieke bijeenkomst in het Zuidhollandse Molenaarsgraaf zei Van Leijenhorst gisteravond het eens te zijn met de mensen die zeggen „dat dit niet kan”. Eigenlijk zou er volgens hem een soort reveil in onze samenleving nodig zijn van mensen die tot bezinning oproepen. Het dilemma is echter, aldus Van Leijen horst, dat als het CDA zich tegen het regeringsontwerp keert, er ongetwijfeld weer een initiatief-ontwerp van de PvdA- fractie wordt ingediend en dat ontwerp is naar zijn mening misschien slechter dan het regeringsontwerp, „incluis het abor tustoerisme en Bloemenhove”. HAARLEM (ANP). In de op 4 decem ber te houden vergadering van de Provin ciale Staten van Noord-Holland zal een voorstel van Gedeputeerde Staten aan de orde komen om aan de Nederlandse or- keststichting tot beheer van het Concert gebouworkest mee te delen dat deze stich ting alsnog in aanmerking komt voor een subsidie van de provincie over de jaren 1977 en 1978. Dit, omdat bij het besluit van Provinciale Staten van vorig jaar februari om de subsidie stop te zetten niet de noodzakelijke zorgvuldigheid is be tracht. (Vervolg van voorpagina) Wallis de Vries dreigt met inhouding van subsidie, omdat hij ontstemd is dat hij niet betrokken is geweest bij het besluit tot invoering van shirtreclame. Zoals bekend besloten de clubs in het betaald voetbal afgelopen zaterdag shirtreclame in te voe ren zonder daarover eerst met alle betrok kenen in overleg te treden. Vijf leden van het sectiebestuur betaald voetbal, onder wie voorzitter Jacques Hogewoning, tra den daarop af. Volgens het rapport „gezonder betaald voetbal" waarin de voorwaarden voor het verkrijgen van subsidie worden opge- somd, krijgen de clubs uit het betaald voetbal voor dit seizoen een bedrag van 14,1 miljoen gulden totaal. De bijdrage van het ministerie van CRM bedraagt 5 mil joen gulden. De andere subsidiegever, de Stichting Nationale Sporttotalisator, be taalt 9,1 miljoen gulden. Het ligt in de lijn der verwachting dat ook de sporttoto de subsidiegelden in navolging van het minis terie zal blokkeren. Voor 1977 krijgt de stichting 115.000 gul den en voor dit jaar 120.000 gulden. Voor gesteld wordt de stichting mee te delen dat hierna geen provinciale subsidie meer zal worden toegekend, omdat subsidiëring van het Concertgebouworkest niet in het provinciaal beleid past daar het hier om een nationaal en zelfs internationaal or kest gaat MADRID (AFP/AP). Een rechter van instructie van een rechtbank in Madrid heeft gisteren een arrestatiebevel uitge vaardigd tegen de hoofdredacteur en een redacteur van het extreem-rechtse dag blad El Imparcial. De uitvaardiging van het arrestatiebevel zou samenhangen met het verijdelde militaire complot tegen de regering-Suarez, vorige week. De „Velseraffaire” betreft de gedragingen van een aantal vooraanstaande Nederlanders in de jaren kort na de Tweede Wereldoorlog De zaak kwam deze week weer in de publicteit tijdens het proces tegen Pieter Menten, Menten doelde er in zijn betoog op dat archivarissen hebben vastgesteld dat het hele persoonlijk archief van de ministers van Justitie over de periode tot 1956 is verdwenen. Ook is nergens een stuk ge vonden dat Mentens stelling steunt dat minister Donker hem in 1952 buiten ver volging heeft gesteld. Vandaag is de behandeling van het pro ces tegen de 79-jarige Blaricumse miljo nair afgesloten. De rechtbank doet op 4 december uit spraak over de vraag of het proces-Menten kan worden voortgezet. De actieleiding van de bezetters had gisteren in een brief om een gesprek ge vraagd „op zeer korte termijn”, omdat het college morgenmiddag een gesprek zou hebben met minister Pais van Onderwijs. DEN HAAG (ANP). „Het ministerie van Justitie heeft de stukken uit 1952 over mijn zaak vernietigd. Daarmee is de zaak definitief ten einde. Als men stukken ver nietigt, vernietigt men ook de mogelijkhe den tot vervolging over te gaan. Het pro ces dient onmiddellijk gestaakt te wor den”. Dit betoogde Pieter Menten vanmorgen in zijn laatste woord voor de Bijzondere Strafkamer van de rechtbank te Den Haag in zijn beschouwing over de vraag of de dagvaarding van de officier van justitie ontvankelijk is. De vereniging meent, dat het ministerie in zijn berichtgeving voorbij is gegaan aan de zeer algemene aard van het Salmonella- probleem, dat zich niet beperkt tot var kensvlees en kip, maar veel complexer is. Met name de relatie die in de berichtge- De wet staat een dergelijke openbaarmaking simpelweg niet toe. Volgens de Justitie-woordvoerder is het echter heel wal anders wanneer een officiële instantie, zoals bijvoorbeeld de Tweede Kamer, om openbaarmaking zou vragen. Dal wil nog niet zeggen dat de minister ook positief op hel verzoek van Roethof zal reageren”, „maar het is nie1 ondenkbaar dat hij nu anders zal antwoorden dan op hel verzoek van de heer Scheps”, aldus de woordvoerder. De socialist Roethof vroeg gisteren om openbaarma king omdat hij onnodige geruchtenvorming, zoals die al is ontstaan na de mededelingen op de rechtszitting van Menten, wil voorkomen. De Velser-affaire zal overigens ook aan bod komen in het rapport van de commissie- Schöffer die in opdracht van de regering een onderzoek instelt naar het vervolgingsbeleid van de justitie tegeno ver Pieter Menten in de jaren direct na de oorlog. (Van onze redactie buitenland) LISSABON. Prof. Carlos Mota Pinto is gisteren beëdigd als premier van Portu- gals tiende regering sinds de revolutie van 1974. De jongste eerste-minister van West-Eu- ropa, Mota Pinto is 42 jaar oud, legde de eed af samen met zijn ploeg van vijftien partijloze ministers zeven advocaten, vier ingenieurs, twee legerofficieren, een econoom en een landbouwkundige. President Eanes hoopt dat Mota Pinto, een hoogleraar rechten, erin zal slagen de steun van het parlement te krijgen. De vorige regering van de industrieel Nobre da Costa werd in september na zeventien dagen om zeep geholpen naar aanleiding van een bezuinigingsplan. nog geen standpunt heeft ingenomen ko men ze in de knoop met de paragraaf over onteigening in het oude wetsontwerp". Ondanks de gunstige cijfers van deafge lopen drie maanden, is het resultaat va» Estel over de eerste drie kwartalen va» 1978 vóór aftrek van belastingen, nog steeds negatief, namelijk 131 miljoen gul den. Over de overeenkomstige periode va» 1977 was dat 354 miljoen negatief. Estel leed over de eerste negen maanden van 1977 een netto-verlies van 263 miljoen gul den. Op grond van vele bestaande onzekerh den, met name bij de afzet en op valutagi bied twijfelt de raad van bestuur van Est of het mogelijk zal zijn of het vierde kwa taal van 1978 positief af te sluiten. In toelichting op de gepubliceerde cijfers 2 drs. J. D. Hooglandt, voorzitter van raad van bestuur, vanmorgen, dat de on wikkeling van de laatste tijd bemoedigen mag worden genoemd, maar hij wild daaraan geen optimistische conclusie vei binden. „We hebben zeker nog geen vaste grom onder de voeten maar bewegen ons eerde over een soort cake-walk. Dat wil zeggei dat weliswaar de totale beweging voor waarts is maar zeker niet iedere stap. Wl moeten rekening houden met onverwacht schokken en tijdelijke terugval”, aldus drs. Hooglandt. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr H. C. van der Mije 1 gis de: str we gr< gel (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Het college van be stuur van de Universiteit van Amsterdam zegt in dit stadium geen behoefte te heb ben aan een gesprek met de bezetters van het Maagdenhuis, het administratief cen trum van de universiteit. Op verzoek van de minister echter is het college van bestuur vanmiddag al naar Den Haag gegaan om te praten over vak groepbesturen en experimenteeraanvra- gen, onder meer inzet van de bezettingsac- tie. Omdat het college van bestuur daaraan niet tegemoet wilde komen, zijn de bezet ters vandaag met bussen naar Den Haag getogen om de minister op de hoogte te stellen van hun visie. De communisten in het parlement heb ben al laten weten dat zij zullen proberen het nieuwe bewind ten val te brengen. Oud-premier Mario Soares, wiens socialis ten de grootste partij vormen, noemde het kabinet-Pinto het conservatiefste sedert 1974. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 per maand per kwartaal per post per jaar per post HOOFDREDACTIE. Jos L. Lodewijks E. Koning Hei uit d: groot stad - Uit t de co blijkt in de beho 56.00 staat 4500 ten. 1 schik Urne pold< zen. Tij raad: aan MOLENAARSGRAAF (ANP). Een van de vice-voorzitters van de CDA-frac- tie in de Tweede Kamer, drs. G. van Leijenhorst, kan zich in het geheel niet verenigen met het wetsontwerp over de abortus van het kabinet-Van Agt. VE poldt ca tie ningi Die I van i B. en ontw Noor het j bouw zijn kerk I nei me SOI vas kir lijk bie I: wij dat sar de tiel ter vai tie het gre I dei vei ov< vai rei in tie be- vei vo: BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 31 90 53 plot heeft de politie het bureau van El Imparcial bezocht. Het Spaanse dagblad El Pais meldde onlangs, dat de artikelen die de afgelopen week in El Imparcial zijn verschenen een code zouden hebben bevat voor de opstandige militairen. Naar aan leiding van deze beschuldiging heeft El Imparcial een aanklacht ingediend tegen El Pais. Intussen heeft de Spaanse socialistische partij, die in de oppositie is, geëist, dat alle gegevens over de samenzwering in het openbaar en in het parlement moet wor den behandeld. Het college van de chefs van staven heeft gezegd, dat een aantal rechts militairen plannen had om vorige week vrijdag door politie-eenheden een aanval te laten uitvoeren op het regerings gebouw in Moncloa. De regering zou op dat moment al op de hoogte zijn geweest van de plannen, evenals koning Juan Carlos. Hoeveel personen bij de samen zwering waren betrokken is niet bekend gemaakt, maar sommige kranten menen dat het er zeker 200 waren. De persoonelsbezetting bij Estel steeg in het derde kwartaal met 240 mensen tot eei totaal van 75.900. De oorzaak hiervan is dl werving van leerlingen voor de bedrijf» scholen. De totale daling sedert begin 1971 bedroeg 4.377 personen oftewel eei achteruitgang van de bezetting met 5,1 procent. waar gedreigd werd met onthullingen over de gebeurte nissen van die tijd. Scheps heeft de laatste jaren al eerder aangedrongen op openbaarmaking van het rapport over deze zaak. Maar van zowel minister De Ruiter als diens voorganger Van Agt kreeg hij te horen dat zijn verzoek niet zou worden ingewilligd en dat hij ook het in zijn bezit zijnde exem plaar van het rapport niet openbaar mocht maken PARIJS (DPA). De Franse politie heeft gisteren in Parijs de 37-jarige Fran cois Cailiol aangehouden, die wordt be schouwd als de leider van de ontvoerders van de Belgische industrieel Edouard- Jean Empain. DEN HAAG (ANP). Het ministerie van Volksgezondheid gaat een onderzoek instellen naar aanleiding van klachten van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren (PPE) en de Vereniging Nederlandse Pluim vee verwerkende Industrie (VNPI) over de berichtgeving van het ministerie over he Salmonella-rapport. Tijdens hun bezoek aan Jordanië gingen prinses Beatrix en prins Claus ook naar koning Hoessein en diens echtgenote. Op de foto v.l.n.r. koningin Nur, koning Hoessein, prinses Beatrix, prins Claus, prinses Sarvath en kroonprins Hassan. Volgens het ministerie van Justitie zijn op dit rapport de bepalingen van de Archiefwet van toepassing, volgens welke dergelijke stukken 50 jaar geheim blijven. Publica tie zou schadelijk kunnen zijn voor nog levende personen. Op het departement stelt men echter dat de beide bewindslieden dit alleen aan Scheps hebben meegedeeld omdat hij als privé-persoon openbaarmaking vroeg, ook al is hij dan zelf lid geweest van de commissie-Versteeg. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 41,30 55,- 162,50 ƒ215,- losse nummers buitenland per kwartaal k 1 Nora Salomons* geeft toe dat het wet sontwerp van Schaefer ook niet zaligma kend was, maar met wijzigingen zou het wetsontwerp volgens haar zeker kunnen functioneren. Zij heeft de indruk dat het kabinet het wetsontwerp heeft ingetrok ken omdat men nog niet uit de grondpoli- tiek is. „Omdat men over de grondpolitiek

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4