LOS KRITISCH OVER GEMEENTELIJKE NOTA INZAKE OUD-IJMUIDEN IS Velsen kiest Noorderveld Nieuwe inspraakprocedure bij resultaat Open Beraad ers I r 1 3 LOOIER D’66 twijfelt aan nut bevolkingsonderzoek I o?. als tweede bouwlocatie 1 Directiewisseling bij VMF-Stork ant i I” Onduidelijkheid VELSEN STELT EIS AAN GEDEPUTEERDE STATEN Nieuwbouw I I V/ 'aaï arfty banketbakkerij ip.hazenberg 5 4 DONDERDA G 2 3 VELSEN-IJMU1DEN NOVEMBER 19 7 8 (Van een onzer verslaggevers) Jazz at the Beijneghal jp I (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het college van B. en W. van Velsen voelt er niets voor het provinciaal bestuur van Noord-Holland een volmacht te geven bij de verwerking van het eindrapport van de commissie Open Beraad in het streekplan Amsterdam-N oordzeekanaalge- bied. Het gemeentebestuur noemt een dergelijke bevoegdheid on verantwoord en vindt een norma le procedure tot wijziging van het streekplan noodzakelijk. Op die manier is er een waarborg voor inspraak van de burgerij, aldus B. en W. in een reactie op het ont- werp-streekplan. Zoek uw figuur in marsepein een ruime keus uit diverse figuren, bereid van boterzachte marsepein met 100% amandelen. i i i L Jaap Dekker in ai Fo IJMUIDEN. Het wijkcomité Oud-IJmuiden heeft zich gister avond beraden over de bespre king die het volgende week woensdag heeft met het college van B. en W. Belangrijkste on derwerpen van bespreking zul len dan zijn het door het wijkco mité bijgestelde procedurevoor stel betreffende de manier waar op gemeente en wijkcomité in de toekomst gaan samenwerken en het concept deelrapport dat door de gemeente over de wijk oud- X IJmuiden is vervaardigd. ^9 3 Wijkcomite bereidt zich voor op samenwerkingsvorm met gemeente 1) (Fotopersbureau D. de Boer B.V.) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Ir. L. P. van der Steen (ADVERTENTIES) end (ADVERTENTIE) H I Looier één, Looiersgracht 38, A dam Looier 2, Lijnbaansgracht 187, A dam >00 uur 30 uur 'men ko- 'aaf over verp". het provinciaal bestuur voor om bij dit bouwplek te kiezen voor Noorderveld, dit zijn weilanden, gelegen tussen Heems kerk en Uitgeest. Die locatie moet een capaciteit hebben van ongeveer 3200 huizen. Dit schrijven B. en W. van Velsen in een reactie op het Het concept-deelrapport oud-IJmui- den dat onlangs door de gemeente als vertrouwelijk stuk aan het wijkcomite is overhandigd is een opsomming gegeven van de woningen in de wijk die voor renovatie, mogelijke renovatie of sloop in aanmerking komen. Een inventarisa tie die eigenlijk geen nieuw aspecten bevat in vergelijking met eerdere gege vens die hierover in oktober van het vorig jaar werden gepubliceerd. In een eerste reactie toonde hij zich gisteravond verheugd met de benoeming. „Het is voor mij een promotie, die ik gaar ne aanvaard”. Over zijn werkperiode in Velsen zei Van der Steen: „Ik heb er pret tig gewerkt met fijne mensen. Het is afge lopen jaar was erg moeilijk in verband met de herstructurering. Maar ik heb gepoogd dat zo goed mogelijk te laten verlopen”. Districtsbestuurder W. J. Brand van de Industriebond NKV betreurde het vertrek van ir. Van der Steen. Volgens Brand heeft de scheidende directeur een positieve rol gespeeld in de recente reorganisatie. „Het is maar de vraag of zijn opvolger dezelfde lijn zal volgen”, aldus Brand. De Raad van Bestuur van VMF heeft nog geen besluit genomen over de opvol ging van Van der Steen. Bij Stork-Velsen werken momenteel cir ca 245 man Stork-Amsterdam heeft onge veer 650 man in dienst. Zoals bekend bestudeert het Open Be raad de mogelijkheden van havenontwik keling in IJmuiden. Deze commissie heeft in maart van dit jaar een interimrapport gepubliceerd. Het eindverslag wordt ech ter pas in de eerste helft van 1979 ver wacht. Het probleem doet zich nu voor dat Weinig ingetogen toonden de aanwezi gen zich met de stand van zaken rond de vervangende nieuwbouw aan de Konin gin Wilhelminakade. Het voorlopig schet sontwerp blijkt gereed te zijn. Het zal als discussiestuk door het college worden Ook over de nieuw te bouwen 116 wo ningen rond het Wilhemsplein wil het wijkcomite nader worden geïnformeerd. Bestek en bestektekeningen waren 20 november gereed. Het wijkcomité heeft deze stukken nog niet gezien. te algemeen. Duidelijk wenst men te wor den ingelicht over welke gebrekert op welke huizen van toepassing zijn. Ook wensen de leden van het wijkco mité duidelijke garanties dat de huidige bewoners na eventuele renovatie weer in aanmerking komen om hun voormalige woning te betrekken. Met name voor de nader vast te stellen huurprijs zal met het college van gedachte worden gewisseld. dat zal wel niet haalbaar zijn. Daarom moeten we een gebied noemen, bijvoor beeld Velsen en Beverwijk, waarop wijzi gingen van toepassing kunnen zijn,” aldus Kuijper. Drs. A. F. Kouthoofd, chef van het bu reau Economische Zaken van de gemeente Velsen, achtte de volgorde van vaststelling van streekplan en de uitkomsten van het Open Beraad niet zo bezwaarlijk. Hij be nadrukte nog eens dat volgens de procedu re die B. en W. voorstaan, de gelegenheid bestaat tot herziening van het streekplan. Een grensafbakening van het gebied waar op veranderingen van het plan betrokken zouden kunnen worden, wees hij van de hand. „Ik weet niet hoe je dat kunt aange ven. Kuijper noemt Velsen en Beverwijk. Maar met even goede argumenten zou je het hele Noordzeekanaalgebied mogen noemen, dat immers te maken heeft met de ontwikkelingen in de IJmond,” zo be toogde Kouthoofd. inde afgei jltaat van talen van igen, nog iljoen gul- ?riodevai tief. Estel nden van iljoen gul- VELSEN-NOORD. Ir L. P. van der Steen, directeur van Stork-Velsen, is met ingang van 1 januari 1979 benoemd tot algemeen directeur van Stork-Amster dam. Van der Steen, die 48 jaar oud is, heeft vier jaar de leiding gehad over de Velsense vestiging van het VMF-concern. fé (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Woordvoerders van de fracties van D’66 en de VVD hebben giste ren tijdens een commissievergadering vraagtekens geplaatst bij een groots opge zet gezondheidsonderzoek van de bevol king in de IJmond. Zo’n onderzoek wordt door B. en W. van Velsen sterk bepleit om op deze wijze ininzicht te verkrijgen in de gevolgen van de luchtverontreiniging voor de volksgezondheid. Het college wil op die studie aandringen bij de rijksover heid. D’66-raadslid J. ten Brink zei huiverig te staan tegenover dit idee. Hij uitte twijfels over de uitvoerbaarheid van een massaal onderzoek waarbij de gehele bevolking van de IJmond wordt betrokken. Ook met de doelstelling had hij grote moeite. „Het is heel moeilijk een relatie te leggen tussen luchtverontreiniging en allerlei ziektes. De resultaten van zulke onderzoekingen in de Verenigde Staten en Japan zijn zeer onbe vredigend. Het verband is dubieus geble ken.” Ten Brink wees erop dat een uitgebreid bevolkingsonderzoek verwachtingen wekt. „Het negatieve aspect is dat men bang wordt. Vele mensen zullen angstig worden als ze met het project worden geconfronteerd. Het effect is dat men meent in een ongezond gebied te leven. Anderzijds zal, als de studie weinig ople vert, de gedachte ontstaan dat het allemaal T 135 Over de nota in zijn totaliteit merkt het LOS op: „Als de (door de gemeente inge stelde - red.) ambtelijke werkgroep dit soort nota’s gaat maken is het wijkcomi té alleen nog maar een randversiering om alles zo te doen als jaren geleden al het plan van de gemeente was”. sl steeg ii en tot een rvan is dl bedrijfs >egin 197 ■wel eei met 5J het officiële streekplan voor het Amster- dam-Noordzeekanaalgebied, met inbegrip van de IJmond, binnenkort wordt vastges teld, zonder dus de uitkomsten af te wach ten van het Open Beraad. Tijdens een gecombineerde vergadering van de raadscommissies voor onder meer ruimtelijke ordening en economische za ken, die gistermiddag werd gehouden, werd gevraad naar de gang van zaken rond de definitieve bepaling van het streekplan. J. ten Brink (d’66) vreesde, evenals D. H. Kuijper (Progressief Velsen), dat de gemeente Velsen haar invloed zal verliezen bij de ideeën over de uitbreiding van dé haven. De garantie die B. en W. van Gedeputeerde Staten eisen namelijk de mogelijkheid scheppen tot aanpassing van het streekplan vond Ten Brink onvol doende. Kuijper meende dat eigenlijk gewacht zou moeten worden met de besluitvorming over het streekplan totdat de resultaten van het Open Beraad bekend zijn. „Maar merkte A. Schiltmeijer (PvdA) op dat in de Velserbroekpolder wellicht ook 5000 wo ningen neergezet kunnen worden.Van de zijde van het college werd die kantteke ning niet bestreden. CDA-woordvoerder W.N. Koopman zei: „Het wemelt van de vraagtekens. Ik mis exacte gegevens over vraag en aanbod van woningen in de toe komst”. Kritiek was er ook op de 35000 nieuwe huizen die Hoogovens voor personeelsle den nodig heeft. Schiltmeijer vond dat voor die mensen maar oplossingen moeten worden gezocht buiten de gemeentegren zen van Velsen. „Het gaat hierbij om addi tionele behoefte, dat wil zeggen dat dit een extravraag is. Daarmee haalt Velsen men sen van buiten naar zich toe. Dan wordt de woningnood alleen nog maar groter”. L. Munnikes, chef van de gemeentelijke dienst voor volkshuisvesting, stelde dat Hoogovens onmiskenbaar behoefte heeft aan woonruimte. Hij vertelde dat slechts 52 procent van de Hoogovens-werknemers woonachtig is in de IJmond en dit zijn vooral de oudere personeelsleden. „We lo pen de kans dat straks alle gepensioneerde werknemers van Hoogovens in deze regio wonen en dat alle actieve personeelsleden dagelijks op en neer reizen van de Kop van Noord-Holland naar de IJmond”. Dit wordt algemeen als een ongewenste situa tie beschouwd omdat het streven juist ge richt is op verkleining van de afstand van de woonplaats naar het werk. Het Landelijk Ombudsteam Stadsver nieuwing (LOS) in Alkmaar, dat het wijkcomité op het gebied van de renova- tieproblematiek adviseert, heeft al laten weten dat het conceptdeelrapport op di verse punten vragen oproept. Met be trekking tot voorzieningen als scholen, buurt- en clubhuiswerk, recreatieve voorzieningen en winkels stelt het LOS de indruk te hebben dat de gemeente de plannen als zo’n beetje rond heeft zonder dat daaromtrent overleg is geweest met het wijkcomité. In het procedurevoorstel heeft het wijkcomité duidelijk laten doorklinken dat het best genegen is om het college samen te werken aan een oplossing voor de renovatie- en nieuwbouwproblema- tiek van de wijk. Het comité bepleit ech ter een samenwerkingsverband op basis van gelijke voet wat betreft de informa- tie die wordt aangedragen door een door het college in het leven geroepen werk groep Verschillende sprekers toonden zich gisteravond verbaasd over het feit dat deze informatie nog steeds niet is ver strekt. In het concept deelrapport wordt wel een aantal gebreken opgesomd op grond waarvan men tot die vaststelling is gekomen maar men achtte deze normen lijk zal worden herbouwd. Daarachter het gebied tussen Bloemstraat en President Steynstraat waar stevig zal worden gesloopt en gerenoveerd. Op de achtergrond het Uit de vergadering werd de suggestie gedaan om er bij het college op aan te dringen de woningen aan de Koningin Wilhelminakade in eerste instantie te la- ten reserveren voor tijdelijke behuizing van de bewoners uit Oud-IJmuiden wier woningen voor renovatie in aanmerking komen. kaalslaggebied waar volgend jaar 116 woningen zullen verrijzen. ffe 2 2 meegenomen naar de bespreking op 29 H november. Vice-voorzitter G. Spijker |&3 wist zich echter te herinneren dat het I wijkcomité dat stuk tien dagen voor be- spreking met het college in bezit zou zijn van het wijkcomité Een belofte die ge- ■S zien het tijdstip van dit moment a] niet meer haalbaar is. best meevalt. Beide redeneringen zijn nog al riskant,” zo stelde Ten Brink. De WD’er ir. F. G. van Hoek vond de algemene vraag om een bevolkingsonder zoek veel te vaag. Hij wilde dat van tevo ren duidelijk is wanneer het onderzoek wordt verricht en wat het onderzoek be helst. Hij wenste de mogelijkheid open te houden van gerichte studies naar bepaal de lichamelijke afwijkingen. Mevrouw M. J. L. L. van Laake-Theunissen (CDA) op perde het idee van een steekproefsgewijs onderzoek. Wethouder Th. C. Witte antwoordde dat over dit onderwerp al overleg is gevoerd met het provinciaal bestuur en enkele mi nisteries. Hem was gebleken dat een bevol kingsonderzoek zo omvangrijk en inge wikkeld is dat dit op internationaal niveau dient te gebeuren. Overwogen wordt een vergelijkende studie te verrichten naar de toestand in de IJmond en in een gebied zonder industrie. Het Velsense gemeentebestuur sluit niet uit dat na 1990 de woningbehoefte nog zo groot is dat het open gebied tussen Zaan stad en de IJmond bebouwd gaat worden. Uit berekeningen van een werkgroep uit de commissie woningtekortgebied IJmond blijkt dat de zogenoemde woningvoorraad in de IJmond 41.500 bedraagt. De woning behoefte per 1 januari 1990 is geschat op 56.000. Binnen het geldend streekplan be staat de mogelijkheid tot het bouwen van 4500 woningen in de drie IJmondgemeen- ten. In Alkmaar komen 28000 huizen be schikbaar voor woningzoekenden uit de IJmond. En tenslotte geeft de Velserbroek polder ruimte voor de bouw van 4000 hui zen. Tijdens de vergadering van enkele raadscommissies werd sterk getwijfeld aan de waarde van al deze cijfers. Zo nzekerhi valutagi van Est rde kwa en. In cijfers 2 ir van i lat de on loedigen hij wild elusie vei Umgfe Nieuwatraat 439 Draaiden Telefoon. 02550-16479 t Bij herhaling hebben de buurtbewo ners laten weten dat zij duidelijk geïnfor meerd willen worden over het kwaliteit sonderzoek dat ten grondslag ligt aan de vaststelling van het al of niet in aanmer king komen voor renovatie, respectieve- lijk sloop van de huizen in het woonge- bied. ai (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Behalve de Velserbroek polder dient er vóór 1990 nog een bouwlo catie te worden aangewezen voor de le- I ninging van de woningnood in de IJmond. iste grom >ns eerde vil zeggei ontwerp-streekplan voor het Amsterdam ;ing voor Noordzeekanaalgebied. Het college stelt s stap. Wt zerwachti al”, aldu» 'i Op de voorgrond de Koningin Wilhelminakade, de zuidelijke gevelwand van Oud IJmuiden die gedeelte- ,i ,'V '<2, «h

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5