schrijvende lezers puzzel van de week prijswinnaars knelpunten petri interieur op wegen JAAP DEKKER THE DIXIE MASCHINE o T(r)ips ft Skiën in Bergen Intermineraal b LOOIER w Stadswandeling - 5 - I <4 ALBERT DE BODY B.V. PRESENTEERT: ZATERDAG 25 NOVEMRER1978 IN DE BEYNESHAL STATIONSPLEIN HAARLEM U-boek Uit de kinderjaren van de sport. Kampioenen en krukken in kniebroek LJIX 4 Aantjes 7 Abortus Molenwijkbajes Aantjes 6 Aantjes 5 Alcoholcontrole Knal-idealisme 2 r w 15 varia VRIJ DAG 24 19 7 8 NOVEMBER ergens anders niet ziet loop eens binnen bij interieurarchitectuur Fibula-Van Dishoeck F •ai - IN CONCERT o.l.v Peter Schilperoort Met na de pauze DIXIE-BAL met HÉ SI meubelen die u Met o.a. banjo-virtuoos CHUCK FORD Alsmede een gastoptreden van boogie-woogie specialist i en zijn combo AANVANG 20.30 UUR/PARKEERGARAGE GEOPEND/ EINDE 01.00 UUR Kaartverkoop: Capilux (Schalkwijk,Gr. Houtstr.) V.V.V. kantoor, Fa.Hoogenbijl, Beijneshal vanaf IGnov. Entreeprijs: fl. 17,50 ALBERT DE BODY B.V. Een begrip achter de schermen Tel:010-33 33 22. even tussen C/ULT r Jgr p ■'ll 1 CS» Langlaufen in Bergen NH. iten nq 3 6 7 9 10 1 2 4 5 8 11 12 13 15 14 2 3 I km aar 4 :u nog 5 6 Jac. v, 7 8 9 I 10 11 12 13 I4 15 (ADVERTENTIE) oor ZIJLWEG 36-38 HAARLEM TEL. (023) 316399 (ADVERTENTIES) I I (A12-Rw. (A12-Rw. behr studio Jant dt gedrag» Oplossing puzzel nummer 46 Horizontaal: 1. kolos; 5. KMA; pinas; 11. asiel; 13. Gouda; 15. aga; 17. trepaan; 19. alm; 21. artis; 23. Eem; 24. temee; 26. pa; 27. adres; 29. g.n.; 30. a.v.; 32. ja; 33. or; 34. se; 35. knal; 37. r.L; 39. dl; 40. VARA; 42. aarde; 43. idool; 44. kolf; 46. r.r.; 47. t.a.; 48. Loki; 50. es; 51. dij; 53. au; 54. nr; 55. sh; 57. klont; 61. e.v.; 63. torso; 66. ene; 67. IJssel; 69. oei; 70. honderd; 73. ako; 74. grint; 76. dreef; 78. animo; 79. ere; 80. leest. Dierenliefhebbers kunnen het weekend van 25 en 26 novem ber hun, hart ophalen in de R.A.I. Daar zijn dan de kleindierententoonstelling „Savoa” (Zaterdag van 9 tot 20 en zondag van 9 tot 17 uur) en de hondententoonstelling „Cy- nophilia” (beide dagen van 9 tot 18 uur). moet het verkeer op de rijbaan in de richting Breda rekening houden met werk zaamheden en rijbaanversmallingen. Er geldt een snelheidsbperking en een inhaal- verbod. Puzzel nummer 46 ƒ25: W van Leuven, Teijlerplein 72, Haarlem-O. ƒ25: P. Eits, Europaplein 262, Heems kerk. ƒ15: A. van Duijn, W. Kloosstraat 1, Zandvoort. 15: mevr. A. v.d. Lugt, IJmuiderstraat- weg 80, IJmuiden. ƒ10: J. P. Lewis, Berkenstraat 40, Haar lem. 10: mevr. J. de Poel. De Noostraat 58, IJmuiden. Looier één, Looiersgracht 38, A dam Looier 2, Lijnbaansgracht 187. A dam J. A. BOMANS, Heemstede Afrika - vreemde munt - heer (afk.); 4. enig - kinderlijk - zangnoot - onverstandig; 5. worm - verlangen - zangnoot - Aziaat - familielid; 6. plaats in Duitsland - verzil verd metaal - water in Friesland - toonlad der; 7. lumen (afk.) - soort aardewerk - deel van een week; 8. pelgrim; 9. rijstbrande wijn - deel van Ierland - plant; 10. ter zake (afk.) - steensoort - voordeel - angstig; 11. voorzetsel - geweldig jager - land in Azië - dat is (afk.); 12. militair (afk.) - dierlijk vet - carbolzuur - water in Utrecht; 13. vaktaal - voegwoord - vol scheuren - voorzetsel; 14. boom - prijs in een loterij - drank; 15. plaats in Noord-Holland - overnachtings- plaats. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien er post wordt ingezonden als volgt adresseren: „DAMIATE PERS B.V.” POSTBUS 18, 1970 AA IJMUIDEN. Utrecht-Arnhem-Zevenaar 12-E36) Op deze autosnelweg moet het verkeer rekening houden met werkzaamheden tus sen de IJsselbrug bij Zevenaar en Arn hem. Hierbij kan in een of beide richtingen een rijstrook afgesloten zijn. Utrecht-’s Gravenhage 12-E8-E36). In de nacht van vrijdag 1 december op zaterdag 2 december moet het verkeer in beide richtingen ter hoogte van Reeuwijk, tussen 22.30 uur en 08.00 uur, rekening houden met werkzaamheden, rijbaanver smallingen en omleidingen. Rotterdam-Breda (A16-Rw. 16-E10) Tussen Dordrecht en de Moerdijkbrug F sj- Ik ben blij dat, na alle geruchten, Aan tjes’ oorlogsverleden is uitgekomen. Je moet er niet bij stilstaan als die man ooit de macht in handen had gekregen. Dat professor De Jong emotioneel reageerde is begrijpelijk. Bij het kamerdebat leek het er op alsof hij de schuldige was. MEVR. H. v.d. KLUG, Haarlem. :ze van tt? site Vertikaal: 1. knaap; 2. laat; 3. os; 4. sits; 5. kleed; 6. agame; 7. punt; 8. id; 9. naam; 10. samen; 12. er; 14. o.a.; 16. graan; 18. Peru; 20. leger; 22. ik; 25. eb; 27. aardijk; 28. soldaat; 31. Vaals; 34. salon; 35. kok; 36. laf; 38. Ier; 39. dit; 40. vol; 41. aai; 45 oehoe; 49. kreek; 52. hond; 55. stola; 56. is; 58. lente; 59. Neede; 60. ds; 62. vloot; 64. Rigi; 65. Ohio; 67. ijdel; 68. safe; 71. on; 72. r.r.; 75. r.m.; 77. Ee. AMSTERDAM. „II Primo”, het woord zegt het al: de fraaie BERGENSE kunststofaccommoda- tie zal altijd .de eerste blijven van de reeks gestaag groeiende skibanen in Nederland. Het voormalig terrein van het Bergense Openluchttheater aan Duinweg 1 is al sinds jaar en dag een geliefkoosd oord voor de beginnende en gevorderde recrea- tieskiërs. Met de naderende wintersport vakantie in het vooruitzicht maken nu al veel liefhebbers van de gelegenheid ge bruik de techniek wat bij te schaven. Ook het nut van skilessen in Nederland is dubbel en dwars bewezen. Het maakt een heel verschil of men zo vanuit zijn dagelijkse werk, ongetraind en onervaren de sneeuw instapt, of dat men de basisbe ginselen in een twaalftal lesuren in de praktijk van te voren heeft beoefend. De kans op arm- of beenbreuken zal sterk afnemen. Leden van II Primo krijgen één uur les per week, ’s avonds of in het weekend en Zondag wordt in de Zuidhal van het RAI-gebouw te AMSTERDAM een grote beurs gehouden onder de naam Intermine raal 1978. Veel standhouders uit Enge land, Duitsland, België, Italië en natuurlijk Nederland zullen op 600 meter tafels hun fraaie schatten tonen op het gebied van mineralen, edelstenen, fossielen, bewerkte stenen, sieraden en hobbymachines. Er zijn speciale inzendingen met mineralen uit Namibië, Mexico, Australië en Italië. De zaal is geopend van 10 tot 5 uur en de ingang is via het Congrescentrum. Dat plan van ons kabinet vind ik toch wel aardgi: vijf dagen wachten, vijf dagen nadenken voordat het mag. Het is toch een typische overheidstaak om de mensen tot (na)denken te brengen, om ze te leren toch vooral op te passen. Een fraai voorbeeld van integratie van onderwijs en volksge zondheid. Als we nou toch bezig zijn, zou den we de prostitutie dan niet op een soortgelijke bedachtzame wijze legalise ren? De wet zou dan kunnen stellen dat men van de prostitutie legaal gebruik mag maken, als men na binnenkomst in zo’n huis van lichte zeden een wachttijd van vijf uur in acht neemt. Invoering van die wet zou de zorgzame aandacht van de regering voor mannen en vrouwen een beetje gelijk verdelen. R. VAN AMERONGEN, Haarlem. Overzicht van de werkzaamheden op de Nederlandse autosnelwegen en autowegen van 25 november tot en met 1 december 1978. Amsterdam-Amersfoort (Al-Rw. 1-E35) Ter hoogte van Muiden worden op de rijbaan richting Amersfoort werkzaamhe- fen uitgevoerd. In verband daarmee moet het verkeer rekening houden met een rij- baanversmalling. De werkzaamheden du ren vermoedelijk tot medio december 1978. ’s Hertogenbosch-Urecht (A2-Rw. 2-E9). Tot 1979 moet het verkeer ter hoogte van Hagestein op de rijbaan richting Utrecht rekening houden met werkzaamheden. Wieringerwerf-Hoorn (A7/N7-Rw. 7-E10) In de gemeente Middenmeer wordt een thans bestaande kruising tussen de N-7 en de provinciale weg S-ll verlegd. In ver band daarmee is voor het verkeer op de N- 7 slechts één rijstrook beschikbaar. Wieringerwerf-Den Oever (A7/N7-Rw. 7- E10) Tussen Wieringerwerf en Den Oever worden drie viaducten gebouwd. In ver band daarmee moet het verkeer in beide richtingen rekening houden met rijbaan versmallingen en -verleggingen. Het komende weekeinde 25-26 noverpber verplaatst de ANWB haar domein naar DELFT een typisch voorbeeld van een intieme Hollandse stad: langgerekte smal le grachten, gangetjes, straatjes, brugge tjes en binnenplaatsjes. De vijfde achter eenvolgende stadswandeling van ongeveer 8 km. voert daar langs een tiental histori sche monumenten en gebouwen, zoals de Oude en Nieuwe kerk (’s zaterdags voor de ANWB-wandelaars tegen gereduceerde prijzen te bezichtigen) de laatste rustplaats In het Algemeen Dagblad van 20 juni jl. las ik dat de gevangenen van de Bijlmer bajes klaagden over benauwdheid, misse lijkheid, hoofdpijn, en diarree. Oorzaak het prikkelende spaanplaatgas. Weg er mee. Zijn we dan zeker dat wij het niet benauwd krijgen van iets anders? Van een vreselijke grote denkfout? C. HOGENDOORN, Haarlem. (ADVERTENTIES) Sport, politiek, liefde, muziek, de kwaliteit van de nieuwe haring. Het is allemaal hetzelfde. Je kunt er uren, zo niet dagen over praten, zonder het ooit met elkaar eens te worden. Je kunt erom lachen en erom huilen. Vast staat dat veel van de sporten die wij heden ten dage beoefenen, gegrondvest zijn in de kinderjaren van onze overgrootvaders. Pierre Heyboer vertelt op amusante wijze over de mensen die vaak modder, kou, regen en de spot van anderen trotseerden, om de lichamelijke pijn, die wij 'uitputting'' noemen, te bereiken. Wat dreef hen, waarom waren zij anders dan hun tijdgenoten? Met een schat aan foto's en illustraties, waarvan er vele nog nooit eerder in druk verschenen. Een uniek boek. Bij uw boekhandelaar voor 19,50. Na 1 januari 27.50. Of vraag informatie bij Fibula- Van Dishoeck, Haarlem. Waarom zou je iets duidelijk en eenvou dig voorstellen, als het ook onduidelijk en ingewikkeld kan? Zo schijnt men althans in de Tweede Kamer over de zaak-Aantjes te denken. Toen een aantal gemotiveerde Nederlanders in de jaren dertig in Spanje tegen Franco ging vechten, die daar met vreemde troepen en Duitse hulp zijn dicta tuur wilde vestigen, werd die Nederlan ders bij hun terugkeer prompt het Neder landerschap ontnomen. Zij werden staten- loos, omdat zij zich in vreemde krijgs dienst hadden begeven. Aantjes heeft zich niet slechts in vreemde krijgsdienst bege ven, maar in dienst van onze aartsvijand. Als vrouwe Justitiia niet met twee maten meet, dan staat het dus onomstotelijk vast dat hij door die daad zijn Nederlander schap 'heeft verspeeld. Eenvoudiger kan het toch niet? R. VOORHOEVE, Bloemendaal „Hij die zonder zonde is, werpe de eerste steen”, citeert Steve Olffers met de heer Berghuis een bekende zinsnede uit het evangelie. Berghuis, oud-voorzitter van de Anti-Revolutionaire Partij, laadt een grote verantwoording op zich door in een inter view voor de tv de zaak-Aantjes af te sluiten. Goedgelovige mensen leunen graag tegen deze tekst en relayeren haar snel. Maar goedgelovig is hier toch wat anders dan goed geloven. De legitimisten of bijbelvaste jongens weten niet welk onheil zij aanrichten door de woorden van het evangelie uit het verband te lichten. Op de eerste plaats is de tekst niet van toepas sing op de affaire-Aantjes en op de tweede plaats wordt gesuggereerd of allen die de onderste steen boven wensen in deze poli tieke en staatkundige aangelegenheid de mens' Aantjes wensen te treffen. Het onei genlijk gebruik van de tekst betekent bo vendien niet alleen een belediging van een volksdeel maar van het gehele Nederland se volk dat aldus op één hoop wordt ge gooid met Aantjes onderop. Ze bedoelen te zeggen dat we Aantjes niet publiekelijk aan de schandpaal moeten nagelen omdat de politicus moeilijk van de mens is te scheiden. In feite verstrekken zij een vrij brief voor alle menselijk (en onmenselijk) falen. is van tal van beroemde Nederlanders (o.a. de Oranjes), het Prinsenhof, waarvan het museum hopelijk weer geopend is, en de Oostpoort. Over de poorten in Delft is een tentoon stelling ingericht in het Gemeentearchief met als titel „Doe open de poort”, welke speciaal voor deelnemers aan deze wande ling gratis toegankelijk is. Niet te vergeten de St. Hippolytuskapel, waar de wande laars op vertoon van hun routebeschrij ving gratis toegang hebben. De ANWB- vertrekpost is op beide dagen van 09.00- 14.30 uur gevestigd in de stationsrestaura tie van het NS-station te Delft. Bijdragen voor onze lezers” dienen aan den te voldoen: maximale lengte van 250 woorden. Inci denteel kan de redactie overschrijding van deze limiet toestaan, namelijk wan neer zij meent dat het onderwerp van een bepaald ingezonden stuk dit recht vaardigt ondertekening met naam en woonplaats. Daarnaast moet aan de redactie het vol ledige adres bekend worden gemaakt anonierrte brieven worden niet geplaatst. geen persoonlijke aanvallen. De inhoud van brieven mag niet kwetsend, grievend of beledigend zijn. Lezers doen er goed aan hun telefoonnum mer aan de redactie op te geven, zodat deze snel contact kan opnemen, bijvoorbeeld over bekorting van de brief. Lezers zonder telefoon kunnen de redactie meedelen te gen bekorting geen bezwaar te hebben. Indien zij dat niet doen, wordt, in het alge meen gesproken, een te lange brief gere tourneerd. stevige PUZZEL NUMMER 47 Horizontaal: 1. mank - deel van een leger; 2. staaf - vogel - op de wijze van; 3. herkauwer - bewijs van verkoudheid - per dozijn (afk.); deel van de dag (afk.) - gevan genis - familielid; 4. dichterbij - oord - meisjesnaam - niet genoemde (afk.) - titel (afk); 5. afstandsmaat (afk.) - welpenleid ster - temperamentvol - bejaard; 6. kunst stof - bergweide - kleurstof; 7. jongens naam - een en ander (afk.) - sociaal econo mische raad (afk.) - soort onderwijs (afk.) - zoon (afk.); 8. metselaarsgerei; 9. en ande ren (afk.) - deel van een Franse ontkenning dun - kolenwagen - Engelse ontkenning; 10. laatste nieuws (afk.) - klimop - land bouwwerktuig - bouwval - gewicht (afk.); 11. mythologische figuur - gevoel - vuur werk; 12. soort erwt - lengtemaat (afk.) - voorzetsel - Indonesisch eiland - titel (afk 13. Karakter - stuk buitendijks land - berg ruimte -zelfkant; 14. administratietroepen (afk.) - uitroep - slot - metaal; 15. gewoon - deel van een leger. Vertikaal: 1. slingerlijn - vogel; 2. rijdier - ziekentransport - vervoersonderneming (afk); 3. vogel - anno (afk.) - deel van :e rubriek „Schrijvende de volgende voorwaar- Hoewel ik voor de democratie ben en dus voor de openbaarheid van een hele boel zaken, vind ik het een perversie als in de krant wordt aangekondigd wanneer er alcoholcontroles worden gehouden. Als je zover gaat kun je die controles beter hele maal achterwege laten, uitgaande van de gedachte dat het een betutteling van het individu is, die uiteindelijk zelf moet weten wanneer en hoeveel hij drinkt. Aangezien iedereen weet dat het dan volkomen mis gaat en het aantal doden en gewonden op de weg weer snel toeneemt, zijn er contro les nodig. Om die controles niet te ont krachten moet je ze niet van te voren bekendmaken. Het moet zo blijven, dat iedereen op de weg weet dat hij ieder moment kan worden gecontroleerd. Hij kan toch ook ieder moment een ongeluk veroorzaken! D. H. ARENTZ, Haarlem. Met instemming en bewondering voor de uitstekende formulering heb ik het redac tionele commentaar onder de titel „Knal- idealisme” in uw krant van 3 november gelezen. Met weinig woorden werd de es sentie van de mentaliteit van de anarchisti sche misdadiger getypeerd. Het bestuur van de stichting Hamer was het daarmee, blijkens haar ingezonden stuk, niet eens. Zij verwijt uw redactie onder andere dat „men nog nooit geneigd is geweest de politieke idealen van de RAF in de krant uiteen te zetten”. Ik zou me kunnen voor stellen, dat uw krant wél bereid is het bestuur van de stichting Hamer in de gele genheid te stellen een uiteenzetting te ge ven van: 1) de politieke idealen van de RAF en 2) de doelstellingen van de stich ting Hamer, waarvan het interessant zou zijn die te leren kennnen. Ook verwijt het bestuur van de stichting Hamer uw krant een „Springerconcern-mentaliteit”, die ik overigens bij uw krant nog nooit heb kun nen vaststellen. Ik ben er echter wèl van overtuigd, dat de overgrote meerderheid van de Nederlandse bevolking indien voor de keuze gesteld de voorkeur zou geven aan de Springerconcern-mentaliteit boven die van de RAF. R. E. H. SIMON, Haarlem. ||the dutch swing college band ARNHEM. De Nederlandse vereni ging „De Verzamelaar” heeft voor zondag 26 november ean algemene verzamelbeurs uitgeschreven in „Musis Sacrum”. iiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiim iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH bij genoeg animo eventueel ook ’s mid dags. Dit alles in overleg met de skileraar. Er worden groepen gevormd van gelijke onderlinge skisterkte. De skiklassen be staan uit maximaal 15 personen. Men kan ook deelnemen aan een cursus van 12 lessen. Sinds het vorige seizoen heeft II Primo de beschikking over een skilift. De ze lift voert de skiër langs de zijkant van de baan omhoog. Boven aangekomen kan men voor de afdaling, afhankelijk van zijn kunnen, zijn eigen vallijn kiezen. Na twaalf weken kan de beginner - hij heeft daar inmiddels 155 lesgeld en ƒ35 voor de huur van ski’s en schoenen voor betaald - aardig uit de voeten. Hij kan remmen, een bocht draaien waarmee hij van een aardige basis is verzekerd voor het wintersportseizoen. En wie weinig trek heeft om zich in het alpine-skiën te bekwamen kan nog altijd terecht voor het langlaufen. Sinds 1 sep tember - beschikt II Primo over een fraai langlauf-circuit van twee banen met een lengte van 600 meter. „ER even tussen UIT" is een f rubriek met t(r)ips voor onze J qt lezers, die er eens een paar uur of wat langer uit willen Mg

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15