MULTI-RACIALE MANIFESTATIE MET ROCKMUZIEK EN MODE De Wereld, anti-discofilm van Curiel angrijpend drama Shuji Terayama rekent an Robert Bresson af met het gezag filmhuizen J De beste nieuwe films draaien in de nachtvoorstellingen hoarlem IV F 1 s ■na Alleen maar jonge taaie bij JAM IN cimsterdam ■fl Retrospectief Joris Ivens voortgezet I BOUND FOR GLORY PRACHTIG VAN SFEER Jaap Dekker in I I I-- Goldschmeding H 1 19 VR I J D A G 2 4 FILM 19 7 8 NOVEMBER aties. >90,- ng- i.van >0 □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□I mjk X Klassieke platen! fa ers 225,- 10 L I n l,b'« 00 off AMSTERDAM. Regisseur Herbert Curiël start vrijdag, bij je modeshow van Fong Leng in jet Amsterdamse Beursgebouw je opnamen voor de nieuwe Ne derlandse speelfilm De Wereld. Het motto van de film is, volgens Curiël, „Rock against racism”, hetzelfde dus als van het popfesti- ial dat woensdagavond in Paradi- 10 heeft plaatsgevonden. Drie rockgroepen, Vitesse, Massada en Pe Houseband van Paradiso, «aan een belangrijk aandeel leve- en en twee prominenten uit de lederlandse popwereld her- ian Brood en Herman van Boey- n spelen samen met Dianne [archal de hoofdrollen. innnDDDDDDnaDnaDaDDDüaaüaoDDDODOooDDnDaaDDDDDDDO foor kijkers zonder vooroordelen Als muziekspecialist bieden wij een grote collectie klassieke platen, inaar ook: kinderplaten, cabaret, reli gieuze muziek enz. Spec, afdeling orgelplaten. Fijn om te krijgen, dankbaar om te geven. Welkom! Gróóts inklavierinstramenten! Grote Markt 8, Haarlem Telefoon 023-32 48 80 5 speciaalzaken in Noordholland Jazz at the Beijneshal Charles Boost >1^' L - PIETER VAN LIEROP (AD VER TENTIES) Beeld uit Le diable probablement van Robert Bresson. (ADVERTENTIE) I Herman Boeyen, Fong Leng, Herman Brood en Dianna Marchal (v.l.n.r. zullen meewerken aan De Wereld van Herbert Curiel. grootste scène gaat opleveren van de film. Dat wordt heel groots! Nog nooit is er voor een Nederlandse film zoveel licht gebruikt Spreekt dat advies de in wezen Roomse Charles sterk aan omdat hij bij die keuze de aan doodzonde gekoppelde zelfmoord in wezen vermijdt. de en tragische belevenissen die eens de film rond de mensaap klassiek maakten. Het sprookjesachtig geheel met de goed hartige reus die belaagd wordt door de boze wereld, zal vooral ook bij kinderen in de smaak vallen, ze kunnen er heerlijk bij griezelen en zich verder kostelijk amuse ren met de omringende figuren die onge nuanceerd, in eenvoudig zwart-wit zijn neergezet en precies het geestelijk formaat bezitten dat de kinderlijke fantasie kan omvatten. zich tenslotte gaat bedienen van een be roepsmoordenaar (Marlon Brando). Deze roeit de hele bende uit op Logan na die de kans krijgt zowel Braxton als de beroeps moordenaar Robert Lee Clayton uit te schakelen. Om niet helemaal in mineur te eindigen heeft de scenarioschrijver een idylle ingelast tussen Logan en de dochter van diens tegenstander Braxton, een ver houding die zich tegen het einde van de film in hoopvolle zin ontwikkeld heeft. Door zijn verzorgde stijl en zijn sterke regie van de beide top-acteurs heeft Penn van een western met bekende motieven een interessante film over een sociaal con flict gemaakt zoals dat in die tijd zonder vakbonden werd uitgestreden. „Bound for Gory" van Hal Ashby is een Zijn werk is te absurd voor normale bioscoopvertoning en dus is Terayama hier in beperkte kring bekend geworden via circuit-roulatie. Op genoemde dagen wordt dus Terayama’s „Weg met de boe ken, de Straat op” vertoond die een geesti ge, anarchistische en welbespraakte (in beeld en taal) aanval doet op de bestaande orde waarin taboes en gezag van anderen de boventoon voeren. De Japanse filmer rekent met dat gezag en met die taboes af in een pleidooi voor nieuwe verhoudingen dat gebruik maakt van zang en dans en straattoneel en alle andere middelen die de filmer goeddunkt om zijn doel te dienen. Een kleurige, overrompelende, bandeloze film die de toeschouwer overtuigd maar uitgeteld achterlaat. Kritiek op deze tijd maar terughouden der en overdachter gebracht, heeft ook de Zwitser Alain Tanner, wiens „Le Milieu du Monde” op 30 november a.s. in Beverwijk onder auspiciën van Ontmoetingscentrum Alpha vertoond wordt. Na „Charles Mort ou Vif”, „La Salamandre” en „Le Retour d’Afrique” zet Tanner zijn onderzoek van een samenleving - de Zwitserse samenle ving” - voort aan de hand van een idylle tussen een gastarbeidster, een serveerster in een stationsrestauratie en een ingenieur De beste „premières” treft men opnieuw in de nachtvoorstellingen aan, waarbij men de keus heeft tussen „The Missouri Break” in Pajace en „Bound for Gory” in Roxy. De eerste speelt zich af in de jaren tachtig toen een hevige strijd ontbrandde tussen de bezittende klasse van rijke vee boeren en de njet-bezittenden die door de omstandigheden gedwongen werden tot veedieverij over te gaan. In de film van regisseur Arthur Penh (maker o.m. van „Bonnie and Clyde”) spitst de strijd zich toe* tussen de grootgrondbezitter Braxton en de aanvoerder van de veedieven, Tom Logan (Jack Nicholson), waarbij Braxton L"'l die meedoet aan kanton-verkiezingen. Bo vendien een getrouwd man met een gezin. Men voorziet de problemen maar de situa tie is tegelijk aanleiding om de man te testen op zijn vooroordelen, zijn ambities, zijn geprefabriceerde gevoelens. In Filmhuis Haarlem kan men in het weekeinde nog „Brother can you spare a Dime” zien, een documentaire van authen tieke beelden over een periode die in „Bound for Glory” (zie Haarlem) eveneens aan de orde komt. Daarna beginnen de vertoningen van Hitchcock’s „Young and Innocent”, een film uit 1937 die chronologisch komt te liggen tussen „Sabotage” en „The Lady vanishes” maar ondanks de onschuldige titel Hitchcocks filmtalenten voor „chase” en „suspense-„effecten volledig intact laat. In de retrospectief van Ivens-films in het Filmmuseum worden vandaag de Chili- films „Le petit Chapiteau” (het kleinste circus ter wereld), „A Valparaiso” en „Le Train de la Victoire” (verkiezingstournee van presidentskandidaat Allende) aange vuld met de eerste Vietnamfilm „Le Ciel, la Terrë” uit 1965 en met een kort verslag van Ivens bezoek aan de Vietnamese presi dent Ho Chi Minh. Zaterdag volgt „Le dix- septième Parallèle” (’67) en zondag „Le Peuple et ses Fusils” (’68-'69), waarna op maandag de indrukwekkende reeks films over China die samen „Hoe Youkong de Bergen verzette” vormen, ingezet wordt. De bekende en veelbesproken reeks wordt t.m. vrijdag voortgezet als de druk bezoch te hommage aan „Joris Ivens-50 jaar we- reld-cineast” besloten wordt met „De Olie velden”, „Impressies van een Stad” en „De Kazakken”. Intussen wordt ook het Louis van Gasteren-retrospectief in de Amster damse Melkweg voortgezet (iedere dag om 20.00 u) met programma’s waarop „Accra, Haven zonder Kranen”, „Railplan ’68”, „Het Huis”, „Bericht uit Biafra”, „On ne sait pas” en „Do you get it” in wisselende combinaties voorkomen waarbij donder dag 30 nov. de „Do you get it”-serie domi neert en vrijdag 1 december in voorstellin gen om 20.00, 22.00 en 24.00 uur gefilmde „profielen” van Arne Naess, Henri Lefèb- vre, Alfred Ayer en Leszek Kolakowski afgewisseld worden met „Do you get it”, een, drie en vier, en met de Sardijnse film „Corbeddu”. Vanavond en zaterdagavond draait het Filmhuis Zandvoort, dat zijn domicilie heeft in de Zandvoortse Openbare Biblio theek aan de Prinsesseweg 34, tenslotte „Wilde aardbeien” van de Zweedse cineast Ingmar Bergman. De vertoningen wordt op beide avonden voorafgegaan door een korte film van Gerrit van Dijk. Aanvang 21 uur. Voor een door Amerikaanse filmsensatie gehavend publiek is een dergelijke film naar inhoud en uitvoering onverteerbare kost, maar wel minder verminkt en zonder vooroordelen kijkt naar de gestileerde handeling en luistert naar de spaarzame tekst moet ongetwijfeld onder de indruk komen van het onvermijdelijke vonnis dat Charles in alle eerlijkheid aan zichzelf voltrekt, onder de indruk ook van een filmer die als Charles zijn eigen weg kiest ook al snijdt hem dat af van de grote bioscoopmassa waarvoor hij geacht wordt te werken. Een drugverslaagde die hij, tijdelijk van zijn verslaving heeft afgeholpen en die hem daarvoor beloonde door de offerbus- sen in de Notre Dame te lichten (wat Charles in aanraking met de politie brengt), vindt hij bereid tegen veel geld de zelfmoord uit te voeren. Wat dan op het kerkhof Père Lachaise gebeurt. Dit aan grijpend en niet te stuiten drama heeft Bresson op zijn afstandelijke manier, zon der veel spel en zonder veel woorden ge filmd, bijna als een vaststaand ritueel. Scène uit Le milieu du monde re dan verder ook wel vergeten. Maar het zangeresje komt dan terecht bij modeko- ningin Fong Leng, in de modeshow die de als in die scène zal gebeuren. Zelfs niet in Soldaat van Oranje”. Ivens heeft de film gemaakt „Hoe Foe Jong-hai bergen verzette”, wij laten zien hoe Fong Leng de beurs van Berlage ver zet. Tot dusver werkte Fong Leng uitslui tend met disco-muziek, nu gaat ze live muziek brengen van Nederlandse pop- Nu de Amsterdamse bioscopen met vereende kracht het deze week niet verder hebben tinnen brengen dan tot twee premières, bovendien van een te geringe betekenis om er stil te staan, is er ruimte en gelegenheid de wat verlate aandacht te richten op een ta in Cinétol 2 die vorige week in première ging maar toen door allerlei omstandighe den niet in deze kolommen terecht is gekomen. Het gaat om„Le diable probablement”, mfilm uit 1977 van Robert Bresson. Filmliefhebbers zullen zeker ooit wel eens iets tzien hebben van deze eenzame, in zichzelf gekeerde filmer, maar dat zij zijn weinig nvangrijk werk volledig kennen, zullen matjr weinigen durven volhouden. Op a.s. dinsdag en woensdag kan men in Filmhuis Velsen en daarna op donderdag 30 november in Filmhuis Castricum, kennis maken met een ongewoon en veelzijdig Japans talent, met Shuji Terayama die als dichter en toneelschrijver begon en pas later door het schrijven van scenario’s en het spelen van kleine rollen in contact kwam met de film. In 1970 verraste hij de westelijke wereld met zijn absurde film „Keizer Tomaten ketchup” en het jaar daarop werd zijn eigen bewerking naar een van zijn toneelstukken, „Weg met de boeken, de straat op" de sensatie van diverse Europese festivals. ■71 3-Gy Herbert Curiël: „Ze spelen twee discjoc- keyfe die er bij een radio-omroep worden uitgeknikkerd, omdat ze daar hun eigen commerciële belangen hebben zitten die nen. Dat is alvast één deksel die we gaan oplichten. Ze hebben geprobeerd om een zangeresje te plukken. En dat’ zangeresje, gespeeld door Dianne, kan haar popcarriè- 2sn«’ groepen. De Wereld wordt dus ook nog een keer een anti-disco-film. Een muziekfilm waarin ook de teksten erg belangrijk zul len zijn. Een multi-raciale manifestatie wordt het, met, rock en mode, die een af spiegeling is van een wereld zonder racis me. En bedoeld om ook het publiek van Fong Leng over die streep te krijgen”. Herbert Curiël regisseerde enige jaren geleden de zeer verdienstelijke verfilming van Hugo Claus’ roman Het jaar van de Kreeft. De Wereld zal worden opgenomen in „twee weken en één nacht”. De film heeft een budget van een half miljoen gulden en wordt gemaakt zonder bemoeie nis of bijdragen van het Nederlands Pro- duktiefonds. Distributeur Concorde hoopt De Wereld in l april 1979 uit te brengen. I Wie dat werk ook maar oppervlakkig leeft gevolgd, van „Les Anges du Pêché” Lt 1943 via „Le Fournal d'un Curé de Campagne” (1950), „Pickpocket” (1959) en lAu Hasard Balthazar” (1966) tot en met ■jn laatste film die nu in Cinétol draait, zal ■merkt hebben dat het afnemen van een lioscoop-betrokkenheid met zijn films pnchroon loopt niet een versobering van wesson’s filmstijl en een oplopende inten siteit van bedoelingen. In deze voor hem logische ontwikkeling heeft Bresson zich needs verder van zijn publiek verwijderd fat hem nog kon volgen in zijn „Le Jour al d’un Curé” en daar zelfs grote affini- eit mee heeft gehad, gespannen nog keek laar „Un Condamné s’est échappé en naar .Pickpocket” maar hem losliet in zijn ver- iere geestelijke avonturen als „Au Hasard lalthazar”, „Mouchette” of „Lancelot du jac". Hoewel van loslaten kan eigenlijk jeen sprake zijn omdat de relatie publiek- Bresson nu eenmaal bepaald wordt door te importeur en deze per procuratie al dan Biet importeerde in zijn functie van verte genwoordiger van de smaak van het pu bliek. Alleen een Cinemanifestatie of een reekje Film International kon op die gang an zaken enige correctie aanbrengen. Zo yeeg „Le Diable probablement” alleen ia Film International en het daarop aan sluitend circuit kan om in geperkte kring jbekend te worden. 1 In de film is de handeling beperkt tot jlteee vrienden en hun respectieve vrien- ■nnen die op een van hen, Charles, na jlbetrokken zijn bij de actuele problemen fan deze wereld. Michel houdt zich inten- fef bezig met de milieubescherming maar Iharles heeft de strijd al opgegeven, is edesillusioneerd over het mislukte stu- entenverzet en wijst iedere betrokken- eid met de politiek van de hand. Waar tok zijn pogingen om via de religie zijn tan zijn leven te geven, zijn mislukt, neemt liet verlangen tot een eigenhandig geëindi- jen van het leven toe. Als een psychiater tem cynisch adviseert in dat geval te doen lis de oude Romeinen die een buitenstan- ter de zelfmoord lieten voltrekken, Voor iets nieuws opeen bioscoopagenda dat verder louter uit reprises bestaat zor gen deze week Frans Hals met de verto ning van de toch al weer drie jaar oude „The Man from the Organisation”en Lido die „Yeti, de verschrikkelijke Sneeuw man" vertoont. In beide gevallen is sprake van een Italiaans-Amerikaanse samen werking, d.w.z. van Italiaanse films die het met wat dollarsteun tot een internati onale roulatie hebben weten te brengen. Enkele min of meer bekende namen van Engelse of Amerikaanse acteurs willen in zo’n geval die buitenlandse verspreiding nog wel eens bevorderen. Zo heeft „Uomo dell’Organizzazione” als extra attractie de namen van Roger Moore en Stacey Keach te bieden en zoiets heeft de film van Maurizio Lucidi die het over ruzieèn- de mafiafamilies in San Francisco heeft, wel nodig. Het gegeven is van een bekend recept. Onrust in mafia-kringen waar men zo ge steld is op decorum. Oorzaak: er zijn han delaars in verdovende middelen binnen de „cercle-privé” van de misdaad actief ge worden, zoals de op verkenning gestuurde neef van mafia-leider Salvatore Francesco ontdekt. Een strijd met veel geweld en moord ontbrandt om het kwaad binnen het kwaad te bestrijden. Totdat de mafia .zijn respectabel uiterlijk herkregen heeft. „De verschrikkelijke Sneeuwman" zoekt de sensatie ergens anders. Een inge vroren menselijk wezen spoelt aan op de kusten van Groenland. Bij ontdooiing blijkt de voorwereldlijke man van giganti sche afmetingen maar zachtaardig yan inborst. Evenals zijn tegenhanger King Kong wordt Yeti zwaar misbruikt voor reclamedoeleinden en ook in andere op zichten herhaalt regisseur Kramer met de verschrikkelijke sneeuwman de spannen- r> ttie'. igWP enflw vrije bewerking van de in 1943 verschenen autobiografie van de volkszanger Woody Guthrie die met zijn populaire songs van invloed is geweest op de sociale ontwikke ling van Noord-Amerika. Aan een van die songs,, This train is bound for Glory”, ontleende Ashby de titel van zijn film, die zich grotendeels in de jaren van depressie en werkeloosheid afspeelt. In een zorgvul dig afgewogen stijl wordt Guthries ont wikkeling getekend van zorgloos levende nietsnut in Texas tot zanger die de zwer vende boeren en arbeiders in Californië verstrooiing maar tegelijk ook nieuwe hoop en troost bracht. Het is een film geworden die prachtig de sfeer van de dertiger jaren weet op te roepen, mede dankzij het gevoelige camerawerk van Haskell Wexler en de menselijk gespeelde hoofdrol door David Carradine. Bij deze aantrekkelijke nachtfilms moet nog de prolongatie van Studio worden toegevoegd die „Go West” met de Marx Brothers heeft aangehouden. Voor de jeugd zijn er de matinees van Studio met „Dik Trom en het Circus” en van Palace die een Popeye-festival aankondigt. Scène uit Bound for Glory. Guthrie en zijn vriend zingen vooreen openluchtschool tje voor kinderen van werklozen.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 19