Vakantie naar POLITIEKE SIILTE NA STANDPUNT ISRAEL Overleg van start Duisenberg kandidaat bij KLM commissaris MILITAIREN AAN DE MACHT IN BOLIVIA MORRIS Spanje wordt fors duurder Vrijspraak voor rederij uit IJmuiden Wetsontwerp uitkeringen intrekken BONT& LAMS VACHT Danny Lensen in ziekenhuis ERASMUS vanderpol 3ó KEUKENS bv het woord is aan... vandaag: het weer J Vakbonden: De Velser Doolhof Spijkers President Pereda gevlucht En verder Enkele buien agenda pagina Boekhandel airconditioning..? before you büy^ "a Nieuwbouw RE VRIJDAG 24 NOVEMBER 1978 (ADVERTENTIE) Anthony Hope: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 69ste jaargang no. 19 (Van onze redactie buitenland) 1 I I f Avonturenboeken en thrillers Sprookjesboeken Boeken over IJmuiden Boeken over scheepvaart en visserij Puzzelboeken Agenda’s enz. enz. EERSTE HAARLEMSE KUNST- EN ANTIEKBEURS CAIRO. President Sadat van Egypte en collega Carter van de herenigde Staten, zullen de vol jende week elkaar laten weten «rat de wederzijdse standpunten lijn ten aanzien van de voortgang «an de vredesbesprekingen met betrekking tot het Midden-Oos- ten. suède en nappa (ook grote maten) alle bekende merken o.a. jf pagina's s' Haarlem: Barteljorisstraat 20 (bij de Grote Markt) teL (023) 312655 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein) Z tel. (020) 223596 - SPAARNE 86-88, HAARLEM Tel. 023-321730 Weerrapporten2 Binnen- en buitenland ...2,3,4 Achtergrond3 Plaatselijk nieuws 5,6,7,9,13 Kunst21 Radio en televisie/Strips.... 23 Economie27 Beurs26 Sport33, 35 Puzzel15 Medische diensten9 Bibliotheek17,25 Foto/Film25 Schrijvende lezers15 Filmpagina19 Eigenhandig31 Er tussen uit15 Umuider Courant Volgende week contact SADAT VS en Egypte tussen CARTER Zie verder pagina 2 (Van onze redactie buitenland) (ADVERTENTIES) De nu af gezette president Juan Pereda (ADVERTENTIES) lai Zie verder pagina economie. r* r llllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Sadat zei gisteren dat hiertoe was beslo ten tijdens het telefoongesprek dat hij met De nieuwe president, die in augustus vol gend, jaar geïnstalleerd moet worden, zal in elk geval een burger zijn, aldus de officieren. Zij zeggen president Pereda te hebben afgezet „om een nationale con frontatie te voorkomen”, De directe aan leiding voor de coup zou een redevoering van Pereda zijn, waarin deze zei niet voor 1980 verkiezingen te zullen houden. Dat schoot bij de militairen in het verkeerde keelgat. De afgezette president zou zijn gevlucht naar Santa Cruz, diep in het oerwoud van' de Amazone, vanwaar hij vier maanden geleden zijn coup begon. De „Democrati- Carter had gevoerd. Tegen zijn gewoonte in weigerde Sadat gisteren vragen van journalisten te beantwoorden. Reden voor de politieke stilte in Cairo is het besluit in Jeruzalem wèl akkoord te gaan met het Amerikaanse compromis voorstel voor een vredesakkoord maar de Egyptische eis te verwerpen die een duide lijke koppeling wil tussen een dergelijk akkoord en de positie van de Palestijnen in MAANDAGS GESLOTEN DONDERDAG KOOPAVOND Deze veroordeling hield verband met het feit dat een boot van Drijver vis zou heb ben aangevoerd die zou zijn gevangen in de Noordzee en niet, zoals door schipper W. Drijver opgegeven, in het Skagerrak. Vaststelling daarvan zou zijn gebeurd, nadat gebleken was dat de door Drijver aangevoerde schol en tong niet besmet waren met de kopparasiet. Een ziekte waarvan alle vissen in die tijd het slachtof fer zouden zijn. (Zie verder plaatselijke pagina) Duisenberg, die vanmorgen niet voor commentaar bereikbaar was, heeft de kandidatuur aanvaard. Als de Raad van Commissarissen en de direktie de kandi daat van de werknemersvertegenwoordi gers niet overnemen, komen ze met een De indiening van dat wetsontwerp zo vlak voor het eerste loongesprek tussen regering en Stichting van de Arbeid werd door CNV-voorzitter Harm van der Meu- len een psychologische blunder van de regering genoemd. De voorzitter van de Raad voor Middel baar en Hoger Personeel, Van der Schalie, wees een aftopping van de prijskompensa- tie vanaf ƒ450 gulden af. Werkgeversvoorzitter Van Veen hield vast aan de bezuiningingsplannen van de regering. Volgens Van Veen gaan deze bezuiningingen van 10 miljard echter nog niet ver genoeg. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: De Britse regering heeft in overleg met de Amerikaanse president Carter besloten een afgezant te sturen naar Rhodesië en de Frontlijnstaten om te bekijken of begin volgend jaar in Londen een conferentie voor alle betrokken par tijen kan worden gehouden Zie verder pagina 3. Volgens Minister Van Aardenne van Economische Zaken vertoont de beta lingsbalans van ons land dit jaar een tekort van tussen de 1 en 2 miljard gulden IJmuiden, Lange Nieuwstr. 243, tel. 13144, Santpoort, Hoofdstr. 234, tel. 378371 IJMUIDEN/AMSTERDAM. De rede rij Drijver B.V. uit IJmuiden is door de procureur-generaal van het Amsterdamse gerechtshof vrijgesproken van strafver volging, nadat dit bedrijf in februari was veroordeeld tot een geldboete van 10.000 gulden. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG FNV en CNV hebben vanmorgen tijdens het gesprek met de regering eenstemmig geëist dat het gister avond ingediende wetsontwerp dat moet leiden tot een korting van een half pro cent in de groei op de sociale uitkeringen en het minimumloon per 1 januari van tafel verdwijnt. In de sporthal pakte de gymnastiek vereniging SSS de Beverwijkse turntitei. De IJmondgemeenten komen (nog) niet met geld over de brug om een kunstuitleencentrum te financieren (zie plaatselijke pagina’s) Vannacht naar het zuidoosten wegtrek kende regen. Morgen overdag wisse lend bewolkt met nu en dan een regen- of hagelbui. Matige tot krachtige naar west tot noordwest draaiende wind. Mi nimumtemperaturen omstreeks 6 gra den, maximumtemperaturen ongeveer 9 graden. qifitifl j Minister Albeda van Sociale Zaken heeft het wetsontwerp ingediend dat moet leiden tot de korting met een half procent van de sociale uitkeringen met ingang van 1 januari. Volgens de be windsman moet dit ontwerp nu worden ingediend omdat de uitvoering ervan anders niet tijdig kan plaatsvinden. Zie verder pagina 2. i. k (Van onze redacteur toerisme) SCHIPHOL. Vakantie naar Spanje wordt de komende zomer fors duurder. Er is sprake van stijgingen van de prijs van pakketreizen van twintig tot derig percent en hoger. Volgens verschillende reisorga nisaties, die al de eerste week van decem ber hun nieuwe zomerprogramma’s pre senteren, zijn de prijsverhogingen een rechtstreeks gevolg van de democratise ring in Spanje. Ook de lonen zijn daarbij flink omhoog gegaan, waardoor de hotel- prijzen aanzienlijk zjjn gestegen. v bloemendaalseweg 275/overveen tel (023 259491 de Gaza en op de Westelijke Jordaanoever. Met name wil Israel niets weten van een gedetailleerd tijdschema voor het verlenen van onafhankelijkheid aan de bevolking van de Gaza en de Jordaanoever. De Egyptische woordvoerder Mansour Hassan zei gisteren nog eens ten overvloe de in Cairo, dat Egypte blijft vasthouden aan een dergelijk schema. Mansour Hassan zei verder dat Egypte van vrijdag 24 nov. t/m zoi 3 dec. 1978 Opening vrijdag 24 nov. om 19.00 uur. Openingstijden: zaterdagen en zondagen van 12.00 tot 18.00 uur. Maandag t/m vrijdag van 14.00 tot 22.00 uur (Van onze sportredactie) HAARLEM. De rechterspits van Haarlem, Danny Lensen, is gisteravond in zijn huis zó ongelukkig gevallen dat hij met een gecompliceerde armbreuk in het ziekenhuis Joannes de Deo is opgenomen. Daar is Lensen vandaag geopereerd. SCHIPHOL. De fractie van de Ver- voersfederatie NVV/NKV in de onderne mingsraad van de KLM heeft oud-PvdA- minister prof. dr. W. F. Duisenberg van Financiën kandidaat gesteld voor de Raad van Commissarissen van de vlieg tuigmaatschappij. Het is vrijwel zeker dat de ondernemingsraad de kandidatuur overneemt, want de Vervoersfederatie bezit daarin 16 van de 30 zetels. Wanneer de Raad van Commissarissen Duisenberg inderdaad benoemt, dan neemt hij op 2 'augustus 1979 tijdens de aandeelhouders vergadering van de KLM de plaats in van - drs. J. C. Wurfbain. Deze is verplicht af te tredem als commissaris, omdat hij vol gende maand de leeftijdsgrens van 70 jaar bereikt. DUISENBERG eigen man. In dit verband wordt de naam van directeur-generaal C. J. Oort van de Algemene Bank Nederland genoemd, die vanmorgen ook niet bereikbaar was. In ieder geval beantwoordt Duisenberg aan het geschetste profiel van de opvolger van Wurfbain: hij is een financieel expert bij uitstek. De vakbonden stellen Duisenberg en zijn eventuele benoeming niet verplicht om hun mening in de Raad van Commissa rissen te verkondigen. Wel is het de bedoe ling dat hij goed contact houdt met de I ondernemingsraad. De PvdA-man is de tweede kandidaat van de ondernemings raad voor de Raad van Commissarissen. De eerste was het oud-Kamerlid voor D’66 mevrouw Anneke Goudsmit, die na een felle strijd tussen ondernemingsraad en directie en Raad van Commissarissen ook" benoemd werd. ..Het is al weer enkele jaren geleden dat in het kader van de sociale woning bouw in Velsen woningen werden opge leverd. Sinds 1976 is er door het ge meentebestuur nauwelijks enige initia tief ontwikkeld om aan de zorgwekken de situatie een einde te maken". Dat zegt een groep Velsenaren die nu „Spij kers met koppen" gaan slaan. Het aan tal wachtenden (op woonruimte) ligt mo menteel rond de. .2600! De nieuwbouwplannen van het St. Jozef Rustoord en Lommeriust worden begin volgend jaar uitgevoerd Casembrootatraat 22, IJmuiden hoek Trompatraat. TeL 02550-22254 DONDERDAG AVONDVERKOOP 7-9 u. LA PAZ. In het Zuidamerikaanse Bolivia is vanmorgen een staatsgreep gepleegd. De strijdkrachten hebben president Juan Pereda afgezet, zo meldt een officieel communiqué van de stafchef van het leger, generaal Arancibia. Generaal David Padilla Arrancibia is benoemd als de nieuwe president van Bolivia. Ook is er een militair kabinet geformeerd. De staatsgreep, de tweede binnen vier maanden, is voor zover bekend, zonder bloedvergieten verlopen; in de hoofdstad La Paz was het vanmorgen rustig. De nieuwe militaire machthebbers verklaarden vanmorgen dat onmiddellijk verkiezingen zullen worden georganiseerd. kwam afgelopen zomer eveneens via een coup aan de macht, nadat de verkiezingen waren uitgelopen op een farce, waarbij op grote schaal met stembiljetten was ge knoeid. Deze verkiezingen werden gehou den, nadat de rechtse president Hugo Ban zer te kennen had gegeven te willen aftre den. Aanvankelijk leken de verkiezingen een overwinning op te gaan leveren voor de gematigd linkse kandidaat Siles Suazo. Toen hij al een fikse voorsprong had, kreeg de rechtse kandidaat Juan Pereda op „onverklaarbare wijze” ineens meer stemmen, zelfs van mensen die niet bleken te bestaan. Niet alleen de nationale oppositie protes teerde tegen de verkiezingsfraude, ook in ternationale waarnemers spraken van een farce. morgen of zondag officieel zal reageren op de Israëlische verwerping van de Egypti sche eisen. Hij voegde daaraan toe, dat Cairo het Amerikaanse compromis dat dus door Israel is aanvaard, tot dusverre noch heeft verworpen noch heeft aanv aard. Intussen heeft minister van Buitenland se Zaken Dajan in Jeruzalem, de Verenig de Staten ervan beschuldigd dat zij Egypte bevoordelen bij het vredesoverleg. ,(Maar al te vaak heeft de toorn van de Amerikanen zich tegen ons gericht als wij in enig opzicht verschilden van de Ameri kaanse of Egyptische opvattingen, terwijl zij maar al te dikwijls de Egyptische eisen te zacht schijnen te benaderen”, aldus de Israëlische bewindsman. „Van goede familie” zijn bete kent vaak dat men heel wat heeft in te halen. De zogenaamde „Velser Affaire”, nacht- lerrie voor allen die zich in de jaren 50 hebben ingespannen om enig licht te bren- jen in de duistere doolhof van verdenkin- jen, verdachtmakingen, chantage, intriges a dubbelrollen die de eigenlijke feiten «borgen hield, steekt weer de kop op. Er s indertijd, toen Menten werd gear res ted en voor het gerecht gesleept, van «schillende kanten gewezen op de moge lijkheid dat een eventuele veroordeling ran deze sluwe vos op het gebied van de «llaboratie, onoverzienbare gevolgen zou linnen hebben voor het schoksgewijze ipenbaar worden van andere zaken die looit eerder aan het daglicht zijn geko- nen. Het is inderdaad nu zo, dat Menten jpnieuw de aandacht op de „Velser Affai re” heeft gevestigd en een samenhang heeft gesuggereerd tussen zijn vrijlating in 1952 en zijn kennis van feiten over de „Velser Affaire”. Een deel van de „Velser Affaire” betrof de roof van kunstschatten en meubilair uit de villa van Menten in Aerdenhout, maar de affaire zelf omvatte veel méér. Zij nam de proporties aan van eèn schandaal van wereldformaat, een gecompliceerd com plot van verraad en collaboratie, een soort „Englands Spiel” van Nederlandse make lij waarvan de kern en de braintrust in Kennemerland te vinden waren. „Te vin den” is eigenlijk te veel gezegd. Zij zijn namelijk nooit gevonden, al zijn er her haaldelijk pogingen daartoe ondernomen. Politiemannen beten er hun tanden op stuk, autoriteiten op justitieel en politiek gebied werden buiten spel gezet of hielden zich buitenspel, journalisten werden ge dwarsboomd en op dwaalwegen gestuurd, rapporten bleven onder water, geen mid del werd geschuwd om algehele ophelde ring te verhinderen. Door wie werd die opheldering zozeer gevreesd dat zij zich van mafia-methoden gingen bedienen om de „Velser Affaire” voorgoed in de verge telheid te doen verdwijnen? Personen en machten waren in het geding, personen die in hun functie véél konden doen om het deksel op de doofpot te houden; machten die konden beschikkken over het persoon lijke heil van degenen die opheldering nastreefden, maakten van die macht een effectief gebruik. Het resultaat was, dat over de „Velser Affaire” 20 jaar een bedekking van stof en spinrag groeide en dat tenslotte niemand er meer over leek na te denken. Degenen die erbij betrokken waren, stierven of raakten buiten maatschappelijke activi teit. Maar nu blijkt toch opnieuw, dat de „Velser Affaire” slechts schijndood is. Het onbevredigende gevoel dat ouderen lang zaam hebben kunnen verdringen, is in een nieuwe generatie weer tot leven gekomen. De aanknopingspunten zijn vaag en Spaarzaam. Maar er zijn nog dossiers en rapporten, die eigenlijk nooit en zeker niet in samenhang met elkaar aan de dag zijn gebracht. Dat is ook het geval met het rapport van de „commissie-Versteeg”, dat in 1947 werd gemaakt door een drieman schap en in 1950 aan het ministerie van Justitie is aangeboden. Dat rapport is nooit gepubliceerd. Een van de leden der commissie, het oud-Kamerlid van de PvdA Scheps, heeft er nog een afschrift van. De socialist dr. Roethof, Tweede-Kamerlid, heeft de minister van Justitie De Ruiter nu gevraagd om openbaarmaking van dat rapport. Het ministerie heeft dat echter volgens nadere mededelingen geweigerd ®et verwijzing naar de bepalingen van de Archiefwet, die zouden verbieden dat overheidsdocumenten binnen 50 jaar wor den gepubliceerd. De Archiefwet is door de minister echter ten onrechte geciteerd, want zij bevat geen bepaling die in dit geval toepasselijk zou hunnen zijn. De geheimhouding wordt dus door de minister op heel andere gronden Wenselijk geacht. Of die gronden geldig *>jn, vergeleken met het belang van publi catie, vormt voorlopig de inzet van een nieuw voorpostgevecht aan de ingang van de nog steeds in inktzware duisternis ge hulde doolhof die „Velser Affaire” heet. 11111Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ü- Vanmorgen is het overleg begonnen tussen de regering en de sociale partners over het arbeidsvoorwaardenbeleid 1979. Op de foto: FNV-voorzitter Kok begroet minister Albeda van Sociale Zaken. Voor een iets ouder publiek, wat ook nog wal lens een dansje wil maken ■ar-danclng-grill Openingstijden: Iedere dag van 21.00-5.00 uur Spaame 78 Tel. 322528 Daarbij een alleszins aan te bevelen steakcorner

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1