ar Lekkage van goot of plat dak Planten leven ook goed bij kunstlicht In glas boren is mogelijk f 3 „wegstrijken” Plafondbalken van vurenhout Repareren met polyester IA rere«. c TT, E Diep boren Wat aantrekkelijker A Dcit Werkwijze éi: :F 310 mm Ki 1 l 1 men en prijs. r: h-Rover- O Informatie De vraag is of u dat moet laten doen, of dat u het zelf kunt. Dat laatste wordt u gelukkig steeds gemakkelijker gemaakt, al bestaan er helaas nog geen pillen tegen hoogtevrees. Wanneer u de bibbers krijgt als u op een ladder staat, kunt u er beter niet aan beginnen. Maar geeft dat geen problemen, neem dan het platte dak of de Lekkage is een van de naarste proble men. Kwetsbare plaatsen zijn platte da ken en goten. Bruine plekken in het pla fond, eeuwig gedrup vanuit de goot, dat iijn dingen waar wat aan gedaan moet vorden. Meestal niet zo’n aantrekkelijk lijkend dhz-karwei. Een emmer of een teiltje is echter geen oplossing en ter voorkoming van ernstige schade aan de tonstructie van het huis is een rigoureuze unpak dan toch de enige verstandige beslissing. 2. Geef op dezelfde wijze het staartstuk (deel B) en het hoofdstuk (deel C) de ver eiste vorm. Deel B heeft een straal van 100 mm, deel C van 60 mm. Het verwerken van dit materiaal, Wet Jet geheten, is bijzonder eenvoudig. Het is geen stijve massa, maar heeft een vloei baar karakter. U kunt het dan ook met een borstel, een vloertrekker (dat is een soort „ruitewisser” op een steel), met een grote verfroller, of zelfs met een bezem aanbren gen. Voor een plat dakje dat u weer hele maal dicht wilt maken, is een vloertrekker of een bezem het handigst, voor de goot gebruikt u bij voorkeur een borstel. Het resultaat is een volkomen naadloze dakbedekking of een weer volkomen lek- Het materiaal wordt gewoon koud ver werkt, en één laag is voldoende. En het gaat nog snel ook. In de professionele sfeer wordt gerekend met 300 m2 per mandag. Nu zult u geen honderden meters dak repareren, maar u kunt eruit afleiden dat u aan een zaterdagmiddag ruim voldoende hebt om uw karwei te klaren. binnenkant van die lekke goot gerust zelf onder handen. Het scheelt u een massa geld. met een platte beitel. Blijf iets binnen de potloodlijnen en verwijder de laatste milli meter met een platte vijl. Controleer on dertussen voortdurend of de delen B en C in de sleuf passen. 5. De hobbeldelen F worden als volgt uit getekend. Bepaal de middellijn, 375 mm vanaf de korte zijden. Maak een passer van een strook papier of een eindje touw van 680 mm. Plaats het middelpunt van de passer op het verlengde van de middel- Wan neer u er een plat dak mee behan delt, kunt u in de nog natte laag fijne leislag strooien. Noodzakelijk is het niet, maar het ziet er gewoon wat aantrekkelij ker uit. Wet Jet wordt geleverd o.a. in verpakking van 3,7 liter, voldoende voor circa 4 m2. De prijs daarvan is ongeveer 65, dus 16 per m2. Met één blik kunt u een hele „Jap” goot behandelen. Denk er wel aan dat u, voordat u het daar gaat verwerken, alle vuil uit de goot verwijdert. 4. Boor het gat voor het handvat G. Ge schikte diameters zijn 33 en 27 mm. Boor het gat stukje voor stukje en vijl het laatste deel tot het rondhout precies past. Maak het handvast vast met lijm en sla vanaf de onderzijde van het handvat een spijker in. Het maken van plafondbalken, die een kamer een nostalgisch accent ge ven, hoeft niet zo vreselijk duur te zijn. derzoeken en het resultaat is een speci ale lamp, die voor een groot aantal kamerplanten werkelijk optimale re sultaten geeft. Bovendien zijn deze lam pen aangepast aan onze huidige inte- rieurwensen. De prijzen voor deze spe ciale plantenbelichtingssets lopen nog al uiteen. Het is dan ook wel zaak dat u tevoren goed weet welk type u hebben wilt. Een lamp die u in een spotarma- tuur kunt gebruiken, kost circa 15 en de hanglampen variëren in prijs van -'circa 55 tot 195 per stuk. Ten slotte is het nog van belang hoe groot de afstand tussen de plant en de lamp moet zijn. Globaal kunt u ervan uitgaan dat die afstand minimaal 40 cm en maximaal 80 cm mag zijn. Dat is afhankelijk van de sterkte van de lamp en de behoefte van de plant. Voorts is het natuurlijk zaak dat u de verlichting een groot aantal uren per dag laat bran den. Zo’n twaalf uur per dag is wel noodzakelijk. Ier >INpk) lange De hoofdletters verwijzen naar de con structietekeningen A 195x45x550 B 120x28x320 C 120x28x400 D 180x28x165 tweemaal E 120x28x380 tweemaal E 170x28x750. tweemaal G rondhout 33 of 27 x250. Een prima oplossing vormen de vure- houten „kokerbalken”, die, u zelf sa menstelt. De zijprofielen koopt u in bepaalde lengten; ze zijn voorzien van sponningen, waarin vurehouten delen passen van uiteenlopende breedten. U maakt de balken dus net zo breed of smal als u zelf wilt. U kunt ze ook afwerken met sierlijke profielen tegen het plafond. Ze zijn licht, gemakkelijk aan te brengen (schroeven in de pla fondbalken) en u kunt ze afwerken zoals u wilt: beitsen, blank of in trans parante kleur aflakken. Het is een idee van Willemstein in Gorinchem. KrtWneis zelf hobbelpaard Het beste is wel om het zink dan nog met staalwol te behandelen en alle stof weg te vegen. De goot moet goed droog zijn. Wan neer u wilt weten waar het materiaal te koop is: importeur is Intralux BV, tel. 01830-24843. stopverf rond de hoor plaats en giet daar wat terpentine in. Boor voor zichtig, vooral op het laatst. Leg het glas op een vlakke, veilige onder grond, bijv, een laag krantepapier op een ta felblad. Hoe boor ik in een hou ten lampvoet, die ik zelf van hardhout heb ge maakt, een gat voor het snoer? De yoet is bijna 40 cm hoog, én ik vrees dat er niet zulke lange boren bestaan. Die vraag komt uit Leeuwarden. Voor zulk werk be staan wel degelijk boren. Zo’n karweitje kunt u met de „freesboor” uit voeren. Freesboren zijn er in de vorm van hand boren, dus met een „hecht”, en in machine- vrije zinken goot. Wet Jet kan ook worden toegepast bij dakdoorvoeren, zoals koepel- opstanden, ontluchtingskokers, rookgas afvoeren, e.d. Met een flinke kwast smeert u de kritieke plaatsen eenvoudig aan. uitvoering, tot zo’n 32 cm lang. Over de gehele schacht zijn scherpe tandjes aangebracht, die tijdens het boren het gat ook „ruimen”. Een van de weinige fabrikanten die dit gereedschap ma ken, is Stichting. Boor van twee kanten, dus van bovenaf naar het hart van de lampvoet, en dan van onderaf. Klem het werkstuk zo in, dat u horizontaal kunt boren. Probeer die horizontale lijn zo goed mogelijk aan te houden, opdat de twee boorgaten elkaar in het midden van de lampvoet ontmoeten. Klopt dat niet helemaal, dan kunt u de freesboor al draaiend zijdelings wat heen en weer bewegen, om de di ameter van het gat te ver groten. De ontmoeting in het hart lukt dan wel. raakt. Ga op deze manier verder met de buiten de cirkel vallende delen. Werk de ronde vorm tenslotte met een vijl af. 3. De delen B en C moeten in de zitting A passen. Teken de middellijn over de zitting door een dun potloodlijntje te trekken door de twee punten, die zijn gebruikt bij het trekken van de cirkels. Zet een afstand langs de middellijn uit van 120 mm vanaf beide uiteinden. Teken de dikte af van de delen B en C, 21 mm. Maak de vier lange zaagsneden en steek de korte zijden uit lijn en trek de cirkel. Zaag en vijl de getekende vorm en rond de uiteinden af, waarbij men er goed aan doet een schaaf te gebruiken. 6. De horizontale delen E moeten in de hobbeldelen F passen; daarom moeten voor ieder deel twee inkepingen in F ge maakt worden. De afstand tussen de inke pingen wordt bepaald door de afstand tussen de delen B en D, dus 310 mm. De inkepingen moeten 120 bij 28 mm groot zijn. Teken de inkeping af, maak de zaag sneden en steek de derde zijde uit met een beitel. Voltooi het werk met een vijl. 7. Rond alle kanten zorgvuldig af met een vijl en schuurpapier. Scherpe kanten moe ten vermeden worden, dus zorg voor een duidelijke ronde vom. 8. Nu moeten de verschillende delen aan elkaar gelijmd en geschroefd worden. Ge bruik 50 mm houtschroeven met verzon ken kop en witte houtlijm. Begin met de delen E op de delen F te schroeven. Boor hiervoor twee gaten in ieder uiteinde van E. Lijm en schroef de combinatie BD en CD vast op E en aan elkaar. Druk de zitting A op zijn plaats en bevestig deze met lijm. 9. Werk ten slotte het hobbelpaard met heldere lak af. Wilt u een kleurtje, gebruik dan waterbeits in de gewenste kleur en geef daarna een nabehandeling met helde re lak. Of werk het hobbelpaard af met transparante kleurlak. jt Er bestaan diverse methoden voor dit soort reparatieklussen. De bedoeling is het dak of de binnenkant van de goot een nieuwe, waterdichte „huid” te geven, en het is dan gemakkelijker om een smeer baar of uitstrijkbaar produkt te gebrui ken. Niet alle produkten echter bieden een voldoende langdurige bescherming. On der invloed van ultraviolette straling, luchtvervuiling, enz. wordt de reparatie- laag soms vrij snel weer aangetast; dat nadeel bezitten de gewone synthetische asfaltprodukten. Sinds kort is er een nieuw materiaal, dat is samengesteld uit gilsoniet-asfalt, siliconen en glasvezel. Het ziet er uit als zowat alle andere preparaten voor dit doel (een zwart goedje), maar dank zij die „ingebouwde wapening” houdt het veel langer stand. De fabrikant geeft er dan ook zonder blikken of blozen tien jaar garantie op. De zitting deel A wordt aan beide zijden afgerond. Teken met een passer de ron ding af met een straal van 275 mm, dus de helft van de breedte. Begin met een stuk af le zagen onder een hoek van 45 graden, zodat de zaagsnede net de getrokken cirkel Alabastine heeft twee nieuwe reparatieprodukten op basis van polyester, een ijzersterke kunststof. Polyester-plamuur is een tweecomponentenmateriaal om deuken en andere beschadigingen in metalen en uiteraard ook in polyesteropper- vlakken van bijv, caravans, boten, zwembaden, en dergelijke te herstellen. Aanbrengen met een plamuurmes, half uurtje wachten, glad schuren en overschil deren. Zwaardere beschadigingen, zoals gaten in de carrosserie van de auto, bootromp, enz., kunnen worden hersteld met de polyester reparatieset, ook een tweecompo- nentenprodukt, bestaande uit vloeibare hars met verharder en glasvezelmat. Zelfs vrij grote gaten krijgen er een „nieuwe huid” mee. De polyester-plamuur is verkrijgbaar in blikken van 250, 500 en 1000 gram. Kamerplanten hebben licht nodig, ook tijdens hun rustperiode. En in de winter houden veel planten rust. Echter niet allemaal; tropische planten groei en weliswaar langzamer, maar houden toch geen echte rust. De hoeveelheid licht die planten nodig hebben, ver schilt per plant. Er is echter geen plant die in het halfduister het eeuwige leven heeft, hoewel sommige varens, de ga- tenplant, de sansevieria en de aspidi stra het daar een hele tijd uithouden. Weer andere planten zijn echte zonaan bidders. Een yucca, cactus of passiflora heeft flink wat licht nodig om in leven te blijven. We kunnen met onze ogen eigenlijk onvoldoende de hoeveelheid licht schatten. Daarvoor is een zgn. luxmeter nodig, maar helaas is de aanschafprijs van zo’n apparaatje nogal hoog in ver houding tot het geringe gebruik dat een particulier ervan maakt. Dan zit er niets anders op dan toch maar onze ogen gebruiken en letten op de signalen die onze planten geven. Als het nieuwe blad van de plant kleiner blijft en don kerder van kleur is, staat de plant zeker te donker. Ook zal de bloei meestal achterwege blijven en na verloop van enige tijd zal de plant toch dood gaan. De enige oplossing voor deze proble men is kunstlicht. Nu is weliswaar alle licht beter dan helemaal geen licht, maar met bijv, zomaar een gloeilamp bereiken we nog niet het gewenste ef fect. Deze geeft te veel warmte af, waardoor de plant slappe, lange sten gels zal gaan vormen en bloemknoppen slecht tot ontwikkeling komen. TL-buizen beschikken over voor planten veel gunstiger eigenschappen. Ze geven praktisch geen warmte af en zijn bovendien goedkoop. Het meest gunstige effect leveren de daglichtlam- pen TL 33 en de iets rodere TL 30 of 27. De twee laatstgenoemde zijn misschien voor gebruik in de huiskamer meer aan te raden, omdat ze een wat „vriendelij ker” licht uitstralen. Men is echter verder gegaan met on- Het hobbelpaard is een van oudsher bekend en geliefd stuk speelgoed. Kinde ren kunnen zich er uistekend mee verma- keri en er een grote hoeveelheid energie op kwijt. Overigens is het opvallend hoe sterk het hobbelen op een hobbelpaard overeen komt met het roeien op een „droogroeier”, i waarmee sommige vaders hun conditie op peil proberen te houden. Maar dit terzijde. Wij willen deze week het zelf-bouwen van een hobbelpaard bespreken, waarin handige vaders hun energie kwijt kunnen. Goed bestede energie, want de constructie van dit hobbelpaard is van dien aard, dat het generaties lang meegaat. Daarbij is het ontwerp zo eenvoudig, dat iedereen die een zaag en een beitel kan hanteren, het kan uitvoeren. En het hobbelpaard kan gemakkelijk voor Sinterklaas klaar zijn. Het hobbelpaard wordt gemaakt van 28 resp. 45 mm dik vurehout, 50 mm hout- schroeven met verzonken kop en witte houtlijm. Voor het bouwen zijn de volgen de gereedschappen nodig: zaag, vijl, boor, beitel, schaaf en natuurlijk een schroeven draaier. Hieronder volgt een opsomming van de onderdelen waaruit het hobbel paard is opgebouwd, met de afmetingen van de vurehouten delen in millimeters. Ik wilde, vertelt een le zer, een aantal gaatjes in glas boren. Ik ben een aantal winkels afgegaan om een glasboor. Ze had den er wel van gehoord, maar niemand had zo’n ding in huis. Eén winke lier zei: koop maar een steenboor, daar gaat het ook mee. Is dat waar? Ja, dat is waar. Met een schejpe steenboor, zo’n ding met een hardmeta- len snijplaatje op de punt, kunt u bij geringe snelheid (dus machinaal alleen met een traploos regelbare boormachine) een gaatje in glas boren. Tip het middelpunt aan met een viltschrijver, plak kruiselings twee plakbandjes over die plaats om wegglijden van de boorpunt te voor komen als u begint, leg een „ringwalletje” van A

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 31