Ton Zwikstra verheugd over standpunt Wallis de Vries rij open deuren in HAPPEL WEG BIJ BRUGGE EK voetbal in Wielrenner ROTTERDAMSE CLUBS KRIJGEN GEEN GELD AfeveddE Glans mag trui houden Hoge geldboete voor AC Milan Over sport en politiek NSF trapte lange staatssecretaris FBO-bestuur achter grote steden Singer naaimachine A— iw O toto-lotto 99 L POTTERS 1INIA menthol gen i Hou 5601 v- Jto Smit 4 it rdeel g m. coi iremn gels” *i*T**»s': Sommige charmante dingen van vroeger znn er nog steeds gwj» 33 VRIJDAG SPORT 2 4 NOVEMBER 19 7 8 1 »de. tb.v. Nat Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind” Het staand we ktie (Van onze sportredactie) UTRECHT. Het bestuur van de belangenorganisatie FBO gaat de 37 clubs in het betaald voetbal adviseren het zaterdag genomen besluit om shirtreclame in te voeren voorlopig uit te stellen. Over het bestuursvoorstel moeten de clubs zich zaterdag 2 december in een buitengewone vergadering uitspreken. Het FBO-bestuur heeft hiertoe afgelopen nacht na een zes uur durende bijeenkomst in het kantoor van voorzitter Eric Vilé in Utrecht besloten. SINGER Een handelsmerk «an The Smger Company o W XX o t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind” R, - te 1 10.750 Sectiebestuur blijft aan als roan, 12.o 50. (Van onze sportredactie) 'eel acc di ü- Ton Zwikstra: ..We willen terugkomen" (ADVERTENTIE) jlk merk, (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) De raad van beheer van Club Brugge moet nog instemmen met het ontslag van zijn trainer. SANTPOORT. De afgetreden leden van het sectiebestuur betaald voetbal zullen hun zetels weer innemen als de clubs, onder druk van staatssecretaris Wallis de Vries van CRM, hun besluit om shirtreclame in te voeren opschorten. Dat is de mening van Ton Zwikstra, de financiële deskundige uit het sectiebestuur betaald voetbal, die afgelopen zaterdag samen met zijn collega’s Hogewoning, Tripels, Snoeck en Witteveen het bijltje erbij neer gooide. GENÈVE (SID). De Zwitser Gilbert Glaus, die eind 'augustus op de Nürburg- ring wereldkampioen wielrennen op de weg bij de amateurs werd mag zijn titel behouden. Glaus werd betrapt op het ge bruik van ongeoorloofde spierversterken- de middelen. Het bestuur van de internati onale wielerunie (UCI) nam dit besluit gisteren in Genève met algemene stem men. Men stelde dat wel was aangetoond dat Glaus ongeoorloofde middelen had gebruikt, doch dat tevens vaststond dat de medici bij de controleprocedure onjuist heden hebben begaan. Ook tegen de Belg Jean Luc Vandenbroucke, en de Franse professional Jacques Esclassan zullen geen maatregelen worden genomen. ZÜRICH. De diciplinaire commissie van de Europese voetbalunie (ÜEFA) heeft de Italiaanse club AC Milan een boete van 25.000 Zwitserse francs (onge veer 30.000 gulden) opgelegd wegens het uitdelen van geschenken (in de vorm van kleding) aan de Schotse scheidsrechter John Gordon en de grensrechters McCart ney en Kyle voor de UEFA-cupwedstrijd op 1 november tegen Levski/Spartak uit Sofia. jacks en stropdassen, ter waarde van on geveer 500.000 lire (1.200 gulden). „Derge lijke presentjes horen erbij”, aldus Colom bo. „Het is meer een kwestie van hoffelijk heid en vriendschap dan een poging ie mand te beïnvloeden”. In Glasgow werd bekend dat het arbi trale trio hangende een onderzoek voor onbepaalde tijd is geschorst. Gordon leid de deze zomer tijdens de strijd om de wereldtitel in Argentinië twee duels. Colombo voegde er aan toe dat soortge lijke geschenken waren overhandigd aan officials van de Bulgaarse ploeg en van de UEFA. Hij noemde evenwel geen namen. DEN HAAG. In de lotto en toto van week 46 vielen in totaal 27.363 prijzen. •tr Karei Jansen: „Clubs wilden van Hoge woning en Zwikstra af” /ele and» >07-3242 Met de dag wordt het naïever te veron derstellen dat sport en politiek strikt ge scheiden moeten worden gehouden. Als desondanks een spreker, in dit geval de oud-voorzitter van de Koninklijke Neder landse Zwem Bond, Jaap van der Krol, in een behoedzame verpakking van voorzich tig geformuleerde volzinnen deze achter haalde stelling overeind probeert te hou den, dan liggen twee mogelijkheden voor de hand. Of de heef Van der Krol heeft voorgoed de ogen gesloten voor de heden daagse, overigens weinig appetijtelijke realiteit, óf zijn blik reikt niet verder dan een nauwe kring waarbinnen hij géén mo gelijkheden ziet verder te kijken dan de politieke neus lang is. Van der Krols verwijt tegen het discus siestuk overigens een weinig door wrocht, te simplistisch gesteld werkje gold de tendens dat de formuleringen vrij wel alle vanuit een politiek standpunt wa ren opgesteld en té weinig geënt op de sport. In zijn betoog voerde hij onder an dere ook staatssecretaris Wallis de Vries (CRM) ten tonele om zijn kortzichtige visie een zeker fundament mee te geven. Om kort te gaan: het betoog verliep geheel in de lijn die NOC en IOC nog steeds trekken. bied uit te wisselen, teneinde meer houvast in bepaalde situaties te krijgen. Ook andere afgevaardigden met uit zondering van deNOC-vertegenwoordiger Idenburg onderstreepten dat sport en politiek absoluut niet los van elkaar kun nen worden gezien. Sommigen vonden het zelfs tijd worden om een stap verder te gaan en te onderzoeken in hoeverre de sport en de politiek elkaar binnen het Nederlands bestel kunnen vinden om zo effectief mogelijk op internationale bij eenkomsten samen te werken. „Want”, al dus de heer Ebbink van de KNAU, „er zijn al veel landen die naar internationale con ferenties van sportbonden geen sportoffi cials maar politieke afgevaardigden stu ren”. Aan het slot van de bijeenkomst werd een vervolg in het vooruitzicht gesteld. Dat het meer oplevert dan gisteravond is ondenkbaar. Óók een realiteit. JAN BLIJBOOM 253713 8-21.00 .950. - jrg. Fenei Tel. 025 •end van 9 De commissie was van oordeel dat de geschenken de gangbare normen te buiten gingen. AC Milan won de wedstrijd met 3-0 en plaatste zich voor de derde ronde, die het overigens gisteren begon met een ge lijkspel (2-2) tegen Manchester City. In Milaan verklaarde clubvoorzitter Felice Colombo dat men slechts „kleine geschen- BRUGGE (Belga). Ernst Happel heeft gisteren ontslag genomen als trainer van Club Brugge. De Oostenrijker maakte zijn besluit bekend tijdens een interview in het Belgische radioprogramma „Wat is er van de sport”. De man die in Argentinië interim-coach van het Nederlandse elftal was wilde niet zeggen wat de reden was van zijn besluit. „Wij aanvaarden de boete, hoewel we van mening zijn dat de zaak schromelijk is overdreven. Van nu af aan zullen we ge schenken achterwege laten”. Colombo wist zich nog te herinneren dat Gordon bepaald geen thuisfluiter was geweest en AC Milan zelfs nog een „verdiende” straf schop had onthouden. Het vertrek van de Ernst Happel komt ken” had gekocht in de vorm van truien, allerminst onverwacht. Hij leefde al ge- ruimte tijd in onmin met een aantal be stuursleden van de Belgische kampioens- ploeg. Hij heeft gistermiddag nog de trai ning van Club Brugge geleid en daarna zijn besluit aan de spelers bekend ge maakt. Pogingen om de Oostenrijker op andere gedachten te brengen hadden geen succes. „Wij zijn afgetreden omdat de clubs het onmiddellijke besluit wilden nemen over te gaan tot invoering van shirtreclame. Als dat besluit om wat voor reden dan ook ongedaan wordt gemaakt, bestaat er ook geen grond meer om af te treden. In dat geval zal het huidige bestuur, dat overigens nog niet is afgetreden, omdat dat pas gebeurt wanneer het nieuwe bestuur wordt geïnstalleerd, aanblijven", stelt Zwikstra. Zwikstra is verheugd over de stellingname van staatssecretaris Wallis de Vries, die overeenkomt met het eerder ingenomen standpunt van de afgetreden bestuursleden. „Waar wij zaterdag tijdens de algemene vergadering voor gewaarschuwd hebben. Je kunt nu eenmaal niet tot invoering van shirtreclame besluiten zonder daarover eerst in overleg te treden met de externe geldgevers”. Wallis de Vries wil, naar de mening van Zwikstra terecht, een vinger in de pap houden. „De clubs vonden ook wel dat er overleg moest zijn, maar zij wilden toch eerst een besluit nemen. Op die basis kun je natuurlijk niet mét de overheid gaan praten. Als het besluit er eenmaal ligt, valt er weinig meer te onderhandelen. Wallis de Singer naaimachine type 377 ter waarde van t 499,- Stabiele portable zig-zag naaimachine Semi lichtgewicht met handgreep. Tal van interessante extra's, zoals een liggend spoel- klosje voor de naald en exclusieve naaldhouder Als u niet wint is er al een automatische Singer zig zag voor f 349,-. (Evt prijswijzigingen voorbehouden (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Hoewel tevoren vaststaat dat een hearing weinig meer pretendeert dan het aftasten van meningen over een of meer onderwerpen, moet worden gesteld dat een aangekondigde discussie over de „verhouding van de georganiseerde sport tot landen met een omstreden regime”, georganiseerd door de Nederlandse Sport Federa tie, weinig meer voorstelde dan het intrappen van een lange rij open deuren. Mét andere woorden: het schoot gisteravond zijn doel finaal voorbij. ROME. De eindronde van het toer nooi om het Europees kampioenschap voetbal voor landenploegen zal eind mei begin juni 1980 in vier grote steden van Italië gehouden worden. Het organisatiecomité heeft in Rome be sloten dat de wedstrijden, waaraan voor de eerste keer acht landen deelnemen, in Rome, Milaan, Napels en Turijn gespeeld worden. In deze steden liggen de grootste stadions van Italië. Als reserveplaatsen zijn Florence en Genua aangewezen. De capaciteit van de diverse stadions, die nog uitgebreid en opgeknapt zullen worden is: Rome (Olympisch stadion) - 90.000, Milaan (San Siro) 85.000, Napels (San Paolo) 90.000, Turijn (Stadio Commu nale) 72.000 en de reserve-stadions in Flo rence (Stadio Communale) 70.000 en Ge nua (Luigi Ferraris-stadion) 60.000. w, nov. Het spoedberaad van het FBO-be stuur was noodzakelijk, nadat giste rochtend bekend was geworden dat de sectie betaald voetbal van de KNVB voorlopig niet hoeft te rekenen op het door het ministerie van CRM toegezeg de subsidiebedrag van vijf miljoen gul den voor de gezondmaking van deze bedrijfstak. Staatssecretaris Wallis de Vries besloot tot opschorting van de subsidie naar aanleiding van het be sluit van <je algemene vergadering be taald voetbal om met ingang van 1 juli 1979 shirtreclame in te voeren. Vóór het spoedberaad van de FBO vond een bespreking plaats op het mi nisterie van CRM, waar staatssecreta ris Wallis de Vries -zijn voornemen aan vertegenwoordigers van de KNVB en de belangenorganisaties FBO, WCS (spelers) en WON (oefenmeesters) meedeelde. Bij dat gesprek waren aan wezig KNVB-bondsvoorzitter Wim Meuleman, vice-voorzitter Jo van Mar ie, Leo van Zandvliet (FBO), Gerard Slager (FBO), Karei Jansen (WCS) en Jaap van der Leek (WCS). Wallis de Vries deelde mee zich niet zonder meer te kunnen verenigen met het besluit shirtreclame in te voeren. „Er moet eerst een onderzoek worden gestart naar de mogelijkheden ervan. Hiertoe zal het Budget Bewakings In stituut (BBI), dat de subsidiegelden voor de gezondmaking van het betaald voetbal beheert, om advies moeten worden gevraagd”, aldus het standpunt van de staatssecretaris. Voorts vindt Wallis de Vries, dat ook de drie subsidiegevers (het ministerie van CRM, de Vereniging van Neder landse Gemeenten en de Stichting Nati onale Sporttotalisator) gehoord dienen te worden. „Ook andere belanghebben de organisaties en de NOS moeten in de gelegenheid worden gesteld hun me ning te geven. Al deze adviezen en meningen zullen in de definitieve be sluitvorming van de KNVB een rol moeten spelen”, zo stelt de staatssecre taris. Het standpunt van Wallis de Vries is opmerkelijk identiek aan dat van de vijf bestuursleden van de sectie betaald voetbal die afgelopen zaterdag zijn af getreden. De afgetreden bestuursleden WA ll-risks groene k ng mos indvoort Uitslag lotto 46 van zondag 19 november 1978 In deze lotto vielen 17.786 prijzen. Inleg f 3.501.173,- Prijzenbedrag ƒ1 807.673,18. Eerste prijs: geen winnaar, van het bedrag van de eerste prijs gaat Vs deel naar de jackpot van lotto 47 van zondag a s., het overige Vs deel wordt in gelijke delen verdeeld over de tweede t/m de vijfde prijs Tweede prijs: 1 winnaar, die bruto ƒ311.642,90 ontvangt. Derde prijs: 166 winnaars, die elk bruto 2.378,20 ontvangen. Vierde prijs: 8.302 winnaars, die elk 57,50 ontvangen. Vijfde prijs. 9.317 winnaars, die elk ƒ51,20 ontvangen Jackpot voor lotto 47 voor zondag 26 november a s. 145.337,21. Uitslag van toto 46 van zondag 19 november 1978 In deze toto vielen 9.577 prijzen Inleg: ƒ641.140.- Prijzenbedrag ƒ364.541,33. Eerste prijs: 605 winnaars, die elk 388,60 ontvangen. Tweede prijs: 8.972 winnaars, die elk 14,40 ontvangen. Door het enorm groot aantal derde prijswin naars daalde het prijsbedrag in deze klasse per winnaar onder de 2,50. Het bedrag van de derde prijs kan daarom niet worden uitgekeerd en vervalt volgens art 18 - lid 3 van het regle ment. De helft van dit prijzenbedrag valt toe aan de eerste prijs. De andere helft valt toe aan de tweede prijs. Voor de eerste prijs van midweeklotto 46a komt een winnaar in aanmerking, die een be drag van bruto ƒ244 818,90 ontvangt Niemand had vijf getallen en het reservegetal goed, waar door het prijzenbedrag van ruim 65 000 gulden in gelijke delen over de andere prijsklassen werd uitgekeerd. De uitslag is: Aantal prijzen: 6.651. Inleg: ƒ1.374.422, Prijzenbedrag: ƒ652.850,45. Eerste prijs: 1 winnaar, die bruto ƒ244.818,90 ont vangt. Tweede prijs: geen winnaar. Derde prijs: 104 winnaars, die bruto 1.098,50 ontvangen. Vierde prijs: 3.651 winnaars, die 44.80 ontvan gen. Vijlde prijs: 2.895 winnaars, die ƒ44.80 ontvangen. sportvelgi len, dec. Vries beeft daaruit zijn consequenties getrokken Het opschorten van de subsidie is voor hem de enige mogelijkheid in het overleg betrokken te worden" „De clubs hebben nu geen keus meer”, aldus Zwikstra. „Ze zullen zich moeten richten naar de wensen van de staatssecretaris. Eerst praten met alle betrokkenen en dan in het voorjaar de beslissing over het al of niet invoeren van shirtreclame nemen. Zo heeft het sectiebestuur het ook altijd gewild". De suggestie dat de afgetreden bestuursleden hun zetels weer zullen innemen, wordt niet ondersteund door Karei Jansen, voorzitter van de belangenorganistatis WCS (spelers). „Het moet iedereen toch duidelijk zijn dat het probleem vary de shirtreclame aangegrepen is om Hogewoning en Zwikstra kwijt te raken. Daarom zal dat duo nooit kunnen terugkeren, ook al schorten de clubs hun besluit tot invoering van shirtreclame op”. Jansen vervolgt: „De clubs wilden Hogewoning en Zwikstra al lang kwijt. Op een tamelijk eenvoudige manier het bestuur bedankte immers zelf voor de eer zijn ze nu van die twee af. Natuurlijk zal niemand dat toegeven, maar wie goed in het voetbalparlement is ingevoerd weet dat het niet anders is”. De FBO, die de belangen van de clubs behartigt en zaterdag het sectiebestuur ten val bracht, weigert in te gaan op de beschuldigingen van Karei Jansen. Ton Zwikstra gelooft niet in de suggestie van Jansen. „Ik kan me niet voorstellen dat de clubs de shirtreclames zouden gebruiken om ons weg te krijgen. Er zijn in het verleden meer mogelijkheden geweest om het bestuur naar huis te sturen. Die waren eenvoudiger en zonder vergaande gevolgen zoals de opschorting van de subsidie”. Neveda dessin 3136, afmeting ca. 100 x 160 cm. Winkelwaarde 500,-. De Leidsche Wolspinnerij NV, fabrikante van Neveda-wol, stelt iedere week deze prijs ter beschikking. U krijgt dan een kompleet Neveda Hobbypakket. Jarenlang zult u trots zijn op uw zelf geknoopt kleed van Neveda Smyrna wol. 73, ƒ19.9 ntie verktx vinden ook, dat eerst overleg met alle betrokkenen moet plaatsvinden voor dat shirtreclame wordt ingevoerd. Tij dens de algemene vergadering kreeg het bestuur de steun van de spelers en de trainers. Alleen de clubs, die in de algemene vergadering veruit de meer derheid vertegenwoordigen, bleven voorstander van een onmiddellijk be sluit tot invoering van shirtreclame. Voor de belangenorganisaties WCS en WON zal het dan ook niet moeilijk zijn zich te verenigen met het stand punt van de staatssecretaris. De clubs daarentegen zullen moeten kiezen: óf vasthouden aan het zaterdag genomen besluit tot invoering van shirtreclame, waardoor de clubs de subsidie van de overheid verliezen, öf het besluit tot invoering van shirtreclame voorlopig opschorten in afwachting van de resul taten van het onderzoek, waardoor de subsidie wel behouden wordt. Eigenlijk is er voor de clubs geen sprake van een keuzemogelijkheid. De in financiële nood verkerende vereni gingen hebben de subsidie van dé over heid erg hard nodig. Over de grootte van de bedragen die voortvloeien uit de invoering van shirtreclame, verkeren de clubs nog in grote onzekerheid. Het risico om dan toch te kiezen voor shir treclame is daarom onaanvaardbaar. De staatssecretaris heeft de clubs het mes op de keel gezet. Het FBO-bestuur heeft inmiddels ook eieren voor zijn geld gekozen en gaat met het voorstel van de bewindsman akkoord. Gaan ook de clubs voor de dreige menten van Wallis de Vries door de knieën - en dat mag na de standpuntbe paling van het FBO-bestuur redelij kerwijs worden aangenomen - dan is de weg voor de afgetreden bestuursle den vrij om terug te keren. KNVB- voorzitter Wim Meuleman daarover: „We moeten er eerst voor zorgen dat alle belanghebbenden weer op één lijn komen. Ik ben van mening dat we eigenlijk allemaal wel voorstanders van een onderzoek naar de mogelijk heid tot shirtreclame zijn. Hebben we elkaar eenmaal gevonden, dan kunnen Hogewoning, Zwikstra, Tripels, Snoeck en Witteveen hun zetels weer innemen”. Sparta-voorzitter Cor van Rijn kreeg *hter nu] op regest van Qen Dunnen, eliswaar staat op de meerjarenbegroting Van '979-1982 het betaalde voetbal als een Pro-memoriepost gereserveerd, „maar”, de wethouder, „meer dan een geheu gensteuntje is het niet”. Dc praktijk is dat er voorlopig geen geld om het betaalde voetbal in Rotterdam het slop te halen, waardoor Feyenoord. en Excelsior met Ajax en FC Am- eni^e n'et door plaatselijke eden gesubsidieerde clubs zijn in ons O te A, WciF 8 (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Het betaalde voetbal in Rotterdam zal ook volgend jaar geen wnt subsidie ontvangen van de plaatselij- ke overheid. Nog onwetend van het feit J*t elders staatssecretaris Wallis de Vries rijksstroom bevroor, eisten bestuursle- ten van Feyenoord, Sparta en Excelsior gistermorgen ten stadhuize dat de Rotter damse wethouder Roel den Dunnen nu eindelijk eens over de brug komt, nadat ’or’K jaar een studierapport aan het Maasstedelijke College van B. en W. was Ongeboden. Zoals mocht worden verwacht werd de ze stelling ondermijnd, onder anderen door de vice-voorzitter van het KNGV, ir. Singer, die repliceerde: „De sport mag zich dan wel onafhankelijk moeten opstellen, maar wat gebeurt er als je vanuit die visie tegenover een politieke stellingname komt te staan? Er zal een samenspel tussen beide moeten zijn". „En", vulde G. van der Heyden, die met de heren N. V|ot, J. Berte- ling (voorzitter) en P.. van Dorst deel van de commissie uitmaakt die genoemde pro blematiek in NSF-verband onder de loep' neemt, aan: „Het is gewoon zo dat de poli tiek zich met ons bemoeit. We kunnen er gewoon niet omheen”. In dit verband pleit te de heer Van der Heyden voor meer onder ling contact tussen alle aangesloten bon den om ervaringen op internationaal ge- clubs hun besluit intrekken” 3^

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 33