Sandinisten: beslissend offensief tegen Somoza Britse regering gaat mogelijkheden onderzoeken Ongekende stroom uit Vietnam in Iran voor niets Liechtenstein in us ALS DE KAT MAAR MUIZEN VANGT verboden Nog steeds onlusten Ethiopisch leger nu in Asmara Biografie Bardot in Zuid-Afrika Besluit Spaanse regering: verbod op demonstraties Predikant kroop 2575 kilometer Raad van Europa achtergrond vluchtelingen „DEFINITIEVE AFREKENING BINNEN 36 UUR” Guerrillastrijd Volgens staatsradio: Ewe’' Gaten Injectie Fotografie Volkskunst k’4 4j ■n 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND NOVEMBER VRIJDAG 2 4 19 7 8 door Nico Scheepmaker O ambia behulp- universi- 'gekeerd m mede- escholen Aanlei- i Zambia steerd. Circus M. van dat op al zijn reken. anden CIA M 1 lil ïlingen (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De Britse regering heeft in overleg met de Amerikaan se president Carter besloten een afgezant te sturen naar Rhodesië om vast te stellen of er voldoende gronden aanwezig zijn volgend jaar in Engeland een conferentie te beleggen van alle betrokken partijen. Dit zou betekenen dat de Britse regering voor het eerst bereid is de Rhodesische premier Ian Smith te ontvangen. rbruik trijFd (Van onze redactie buitenland) Rhodesië-conferentie over grondwet. (Van onze redactie buitenland) sche radio gisteravond laat de Eritrese hoofdstad Asmara binnengetrokken. De militairen zouden zware gevechten heb ben geleverd met het Eritrees Bevrij- dingsfront dat een onafhankelijke status voor Eritrea wil. De overheidstroepen namen begin au gustus de strategisch belangrijke stad Agordat in, ten noordwesten van Asmara. De stad was meer dan twee jaar in handen van de opstandelingen. Twee betogers werden gedood en vijf gewond bij een aanval op overheidsgebou wen. In het zuiden van Iran zijn drie doden gevallen. In Teheran kwamen eergisteren vier betogers om het leven, toen militairen het vuur openden op een groep demon stranten. Khomeiny, de in Frankrijk in balling schap levende leider van de geestelijke oppositie in Iran, heeft gisteren zijn land genoten opgeroepen hun verzet uit te brei den teneinde de sjah te dwingen tot aftre den. se metro mgen ge- reizigers schaffen, n die de (ICIlgas cia Armada” is een gerechtelijke procedu- et gas dal s grondt» ■t wordei dorst” ii Jan Ter )’66 in de behande- nomische re op gang gebracht. Volgens de oppositie heeft Mellado informatie over het complot achtergehouden. MADRID (UPI/AFP). De Spaanse re gering heeft voor de komende 17 dagen een demonstratieverbod uitgevaardigd om de rust te kunnen bewaren rond het referendum dat op 6 december wordt ge- (Door Jaap van Ginneken) „Als je elke duif zijn eigen tempo laat bepalen, komen ze allemaal op hun be stemming aan, de een wat eerder, de ander wat later. Maar als je ze aan elkaar vastbindt, remmen de langzamen de snellen en vallen ze allemaal naar bene den”. Aldus de jongste oude dierenfabel, waarin leidende kringen in Peking hun beleid samenvatten. Bedoeld wordt: de hang naar gelijkheid moet de individuele ontplooiing niet onmogelijk maken. Het is een nieuwe variant op het vroeger omstreden thema: „Het hindert niet of een kat wit of zwart is, als hij maar muizen vangt”. Waarmee bedoeld werd: de politieke discussie is minder belang rijk dan het economische resultaat. Wat een paar jaar geleden nog als een ernstige ideologische afwijking gold, is nu de officiële partijlijn. En de laatste maanden en weken zijn de veranderin gen in China steeds meer in een stroom versnelling terechtgekomen. Onlangs hebben de Rhodesische pre mier Smith en leden van zijn voorlopige regering laten weten bereid te zijn aan een dergelijke conferentie deel te nemen. Maar de leiders van het Patriottisch Front, Jos hua Nkomo en Robert Moegabe, zijn van mening dat de tijd om te praten voorbij is en dat Rhodesië alleen door een guerrilla strijd onafankelijk kan worden. Eerder dit jaar hebben hoge ambtenaren van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, diverse reizen naar de landen van Zuidelijk Afrika gemaakt om na te gaan of een dergelijke grote conferentie bijeenge roepen kon worden in het kader van het Brits-Amerikaanse vredesplan voor Rho desië, dat in september vorig jaar bekend gemaakt werd. Ook de Britse minister van Buitenlandse Zaken, David Owen, en de Amerikaanse ambassadeur bij de Vere nigde Naties, Andrew Young, zijn voor dit doel verschillende malen in deze landen geweest. Succes bleef echter uit. De afge zanten kwamen steeds met lege handen terug omdat niet alle betrokken partijen aan de conferentie wilden deelnemen. weging van de Culturele Revolutie. En het geldt zelfs voor Lioe Sjao-tsji, die in de daarop volgende jaren als president van de republiek verantwoordelijk werd gesteld voor de bureaucratisering van de partij, het oprukken van de technocratie in het overheidsapparaat, en de „revisie” van het communisme in het algemeen. Maar het gaat niet alleen om de „grote namen”, doch ook over de duizenden en zelfs honderdduizenden anderen die er in de loop der tijd van werden beschul digd „renegaten” te zijn: d.w.z. de revolu tionaire idealen te hebben opgegeven. Daarentegen zijn het nu juist hun voor malige „linkse” tegenspelers, die het moeten ontgelden. Niet alleen een stu dentenleider als Koeai Ta-foe, die tijdens dezelfde Culturele Revolutie voor veel gewelddaden aansprakelijk was, maar ook voor een universiteitsdocente als Nieh Yoean-tsu, die zich tot politieke acties had beperkt. De laatste van de roemruchte Rode-Gardistenorganisaties zijn dezer dagen ontbonden, en de tradi tionele jèugdliga heeft hun plaats weer ingenomen. ADDIS ABEBA (AFP). Ethiopische regeringstroepen zijn volgens de Ethiopi- Een andere dazibao stelde daarenbo ven de retorische vraag, waarom het lichaam van de overleden partijvoorzit ter in een mausoleum op het centrale plein van de hoofdstad ligt opgebaard, terwijl dat van de gematigde premier Tsjoe En-lai gewoon op een kerkhof is begraven in regen en wind. Buitenlandse waarnemers Vragen zich af, of achter dit alles niet een hernieuwde machtsstrijd schuil gaat. Met aan de ene kant Teng Sjao-ping: tijdens de Culture le Revolutie ook al een mikpunt van de Rode-Gardisten, later door de zieke Tsjoe teruggehaald in de top, vervolgens opnieuw afgezet door toedoen van de vrouw van Mao en haar „groep van vier”, ten slotte vorig jaar opnieuw terugge keerd en nu steeds meer de werkelijke „sterke man” van het regime. En aan de andere kant Hoea Kwo-feng: tot voor kort een betrekkelijk onbekende, maar enkele jaren geleden door Mao naar vo ren gehaald als een compromisfiguur tussen Teng en de Vier, en daardoor nu zowel premier, partijvoorzitter als leger leider. Het is inderdaaf opvallend, dat oude kameraden van Teng steeds meer sleu telposities innemen, en dat de resterende nale Garde van Nicaragua bij de grens met Costa Rica gevochten met Sandinis ten. Minstens drie regeringssoldaten zijn gesneuveld. Of er ook doden of gewon den zijn aan guerrillazijde is niet meege deeld. Zoals bekend is dinsdag het ulti matum dat Somoza was gesteld om zijn biezen te pakken, verstreken. Guerrillastrijders openden gisteren in de hoofdstad Managua het vuur op een lijkheden. In de nazomer van 1975 liep de discussie hoog op, onder meer met be trekking tot het landbouwbeleid. Van daar dat op een congres daarover de vrij onbekende agrarische specialist Hoea Kwo-feng als verzoener naar voren werd geschoven. Even leek het erop dat de eenheid zou worden hersteld, maar in januari 1976 overleed Tsjoe, en opende de links-radicale „groep van vier” een groot offensief om te voorkomen dat hij door de gematigde Teng zou worden op gevolgd. als de president zou aftreden en het plan wordt aangepast, het aanvaardbaar zou kunnen worden. De afgelopen twee dagen zijn 800 „boot mensen”, zoals de vluchtelingen vaak wor den genoemd, in Maleisië aan wal gestapt en er zijn er nog veel meer onderweg. In Koeala Loempoer werd gisteren gezegd dat de kustwacht een vloot van ongeveer 30 Vietnamese vissersschepen heeft waar genomen, die richting Maleisië koerst. De regering in Koeala Loempoer ziet de wassende stroom met lede ogen aan en probeert alles te doen om te voorkomen dat de bootmensen voet aan Maleisische wal zetten. Canada, de Verenigde Staten en Frank rijk hebben zich bereid getoond een deel van de vluchtelingen op te nemen. TEHERAN. De Iraanse autoriteiten hebben gisteren bekendgemaakt dat de vorige dag bij gevechten tussen veilig heidstroepen en betogers tegen de rege ring doden zijn gevallen. Eerder waren in Zuid-Afrika boeken over de filmsterren Marilyn Monroe en Jean Harlow op de lijst van verboden publikaties geplaatst. KAAPSTAD. (Reuter) De versprei ding van een biografie over de Franse filmactrice Brigitte Bardot is in Zuid- Afrika door de autoriteiten verboden. Voor het verbod werd £een reden opgege ven. i dit jaar branden directe droeg in Iden. Vo- t en met richt van V hebW dgemaakt zake abor- kabinet* illen indie GPV ver- i, behaM reigt voor KOEALA LOEMPOER (AFP). De vluchtelingenstroom uit Vietnam heeft de afgelopen weken een ongekende om vang aangenomen. Sinds augustus is het aantal vluchtelingen dat in Maleisië in opvangkampen is ondergebracht, verdub beld en op 40.000 gekomen. MANAGUA. Het Sandinistische Nationale Bevrijdingsfront heeft van morgen vroeg bekend gemaakt dat het binnen de komende 36 uur een offensief zal ontketenen om definitief af te reke nen met het bewind van president So moza van Nicaragua. Bij alle impulsen die er al zijn, en bij alle tekenen die er op wijzen dat fotografie in de nabije toekomst een nog veel grotere vlucht zal nemen (wat er hier in de komen de jaren zal gebeuren, zie je nu al in Amerika, waar de ontwikkeling zo’n vijf entwintig jaar verder is), kun je zonder enig risico stellen dat een goede fotografi sche collectie van even groot belang zal worden als goede collecties schilderijen, zoals we die in het Stedelijk Museum, het Van Gogh Museum, het Rijksmuseum en alle andere museums als de gewoonste zaak van de wereld beschouwen. Je moet, niet alleen voor de toekomstige studenten in de fotografie, maar voor al die miljoenen die de fotografie als een nieuwe volkskunst zullen gaan beoefenen, ervoor zorgen dat er een goede fotografi sche collectie ontstaat, waarin de toppen aanwezig zijn. De Nederlandse fotografie is al goed vertegenwoordigd, maar de bui tenlandse niet. In de aanwezige collecties tot 1920, dus uit de begintijd van de foto grafie, .zitten gigantische gaten, maar ook van de grote nog levende fotografen als André Kertesz, Bill Brandt, Cartier-Bres son, om er maar een paar te noemen, zouden originele foto’s moeten worden aangekocht nu die nog betaalbaar zijn. Daarom, vindt Willem Diepraam, die de internationale fotomarkt uit en te na kent en weet wat er te koop is (en voor hoeveel geld) moet er op zeer korte termijn een incidentele geldinjectie komen van CRM. over een periode van bijvoorbeeld vijf jaar. Vijf jaar lang elk jaar een miljoen gulden voor het aankopen van de originele foto’s van de grote buitenlandse fotogra fen nu die nog net betaalbaar zijn, en dan mag de subsidiekraan weer dicht. Dan zijn immers niet alleen de „gaten” in de collec ties gedicht, maar zullen de prijzen inmid dels ook zo hoog zijn opgelopen dat er geen beginnen meer aan is. Het is dus een kwestie van nu of nooit, met als bijkomstige aardigheid dat, dank zij zo’n kortstondige geldinjectie, de ach terstand in fotobezit via de wet van de remmende voorsprong in één klap in een voorsprong kan worden omgezet. In de wereld van de kunst is vijf maal één mil joen gulden in feite een habbekrats, maar je kan er, NU NOG, alle toppen mee in huis krijgen. De wereld zal heus niet instorten (zegt Willem Diepraam) als dat geld er toch niet komt en onze fotocollecties daardoor hoogst onvolledig zullen blijven, maar je zult ze op den duur toch gaan misssen, als de fotografie die hoge vlucht zal nemen die met honderd procent zekerheid verwacht mag worden. STRAATSBURG (Reuter). Het kleine Alpenstaatje Liechtenstein is gisteren toe getreden tot de Raad van Europa. Het aantal leden van de Raad is hiermee op 21 gekomen. Voornaamste obstakel voor de toetreding van Liechtenstein is steeds ge weest, dat de vrouwen in dit ministaatje geen stemrecht hebben, maar Liechten stein heeft beloofd, pogingen te doen om vrouwen alsnog het stemrecht te geven. over het ?htingen- .’indt, dat sen in het n het be- o ben zien The New gestuurd ister van an de dl- eidsraad, Vanavond wordt in Galerie Fillet in Am sterdam een tentoonstelling geopend van de foto’s van Willem Diepraam die in het boek „The Dutch Carribean” zijn opgeno men. Als onderdeel van die opening zal Willem Diepraam (34 jaar) een plan ont vouwen dat hij aan de minister van CRM, mevrouw Gardeniers, heeft voorgelegd. Om de achtergrond van dat plan te schet sen, vertel ik eerst even dat er momenteel drie grote tentoonstellingen van Neder landse fotografie worden voorbereid. Een in het Leids Prentenkabinet (dat over de oudste en grootste Nederlandse fotocollec tie beschikt), die de tijd vanaf het ontstaan van de fotografie tot ongeveer 1920 zal bestrijken (die tentoonstelling is gisteren al geopend). Een in het Gemeentemuseum van Den Haag over het tijdperk 1920 tot 1940 (volgend jaar), en een in het Stedelijk Museum, die in december open gaat en de tijd van 1940 tot heden bestrijkt. Als je om je heen kijkt, merk je dat er op het gebied van de fotografie veel activiteiten worden ontwikkeld. Werkgroepen fotografie aan de universiteiten, iemand op fotografie gepromoveerd (meer zullen volgen), twee op fotografie gespecialiseerde galeries in Amsterdam (Canon en Fiolet), en zo kun je nog wel een tijdje doorgaan. m denkt', id tijdens te Zwijn- Ier Spel er 1 gen, anti t de Alg( g (APV estie aa loven ee snse AF Ministe :en mo« ter vei De 39-jarige predikant had er ruim anderhalf jaar over gedaan om vanuit Texas naar het Witte Huis te komen. Hij besloot in maart 1976 de 2575 kilo meter naar Washington kruipend af te leggen, om zo kracht bij te zetten aan zijn oproep voor een religieus reveil van de Verenigde Staten. Aan het einde van de reis zou hij, zo stelde hij zich voor, worden ontvangen door Carter, een geloofsgenoot. Maar de president had het veel te druk om Mullikin te kunnen ontvan gen. Gedesillusioneerd verklaarde de geestelijke: „Ik wilde Amerika op nieuw op de knieën roepen.” compromis-figuren steeds meer het veld moeten ruimen. Dat geldt met name voor de beslissende functies van comman dant, politiek commissaris en burge meester van Peking, waar resp. Tsjen Si- Ijen, Tsi Teng-kwei en Woe Teh de laatste weken geruisloos opzij zijn geschoven. Er schijnen zelfs ook anderen in moei lijkheden te zijn, zoals generaal Wang Toeng-sing, die toch als hoofd van de lijfwacht een doorslaggevende rol heeft gespeeld bij de uitschakeling van de „groep van vier”. Net zoals Hoea Kwo- feng als minister van openbare veiligheid een doorslaggevende rol heeft gespeeld bij de uitschakeling van de groep rond de eveneens links-radicale legerleider Lin Piao, enkele jaren eerder Het debat heeft zich de laatste weken toegespitst op de waardering van de ge beurtenissen op 5 april 1976: halverwege de dood van Tsjoe en Mao en beslissend voor het passeren van Teng door Hoea. Aan het begin van het daaraan vooraf gaande jaar had premier Tsjoe En-lai zijn ambitieuze programma gelanceerd voor de vier moderniseringen (land bouw, industrie, defensie en wetenschap en technologie) en het inhalen van de ontwikkelde landen vóór het jaar 2000. In verband met zijn ongeneeslijke ziekte had hij bovendien de gerehabiliteerde Teng als zijn plaatsvervanger doen aan wijzen. Diens eenzijdige nadruk op eco nomische groei stuitte echter op verzet. Uit Mao’s entourage was het daarom de „groep van vier”, die eiste dat ook aandacht zou worden besteed aan een verdere opheffing van de sociale onge- De twee Costaricaanse soldaten die dinsdag in gevechten met Nicaraguaanse militairen werden gedood, zijn gisteren zonder incidenten begraven in Costa Ri ca, nadat Nicaragua de lijken had over gedragen. In het verlengde van deze maatregelen ligt de strijd om de nagedachtenis van de overledenen. Het Rode Boekje met cita ten van Mao, dat al geruime tijd was verdrongen door diens Geselecteerde Werken, is nu helemaal afgeschaft. De cultus rond zijn persoon is niet alleen verminderd, maar steeds meer wordt ook benadrukt dat hij niet onfeilbaar was. En deze week is zelfs de eerste muurkrant verschenen die zijn welwil lende houding van de laatste jaren tegen over de radicalen kritiseerde. jéep van de Nationale Garde. Ook ont ploften in de stad een hele partij zelfge maakte bommen, terwijl af en toe schie ten werd gehoord. Oppositieleiders in Managua verklaar den gisteren dat zij het Amerikaans plan om de crisis te bezweren door een volks raadpleging over het bewind van de ge hate president, hadden afgewezen. Maar een woordvoerder zinspeelde erop dat paar maanden rf- De predikant tegen het einde van zijn barre kruiptocht van Texas naar Washinton WASHINGTON (Reuter). De Ame rikaanse baptisten-predikant Hans Mullikin is sinds gisteren een paar pijnlijke knieën rijker en een illusie armer. President Jimmy Carter liet Mullikin via een assistent weten het te druk te hebben om hem te ontvangen. is land is ;n van dit dan in de ’7. Dit is van com- verkende houden over de nieuwe democratische (SEP). Het gevolg was, dat Hoea in zijn plaats tot tijdelijke premier werd gepromo veerd. Tegelijk ontstond er echter grote irritatie over deze gang van zaken onder de partijveteranen en de bevolking. Bij de dodenherdenking op 5 april legden velen dan ook kransen voor Tsjoe bij het momument op het Tjen An Men-plein, om zo bedekte steun te geven aan Teng. Dit riep echter een tegendemonstratie op, er pntstonden vechtpartijen, en ui teindelijk moest het hele stadscentrum zelfs door de volksmilitie worden ont ruimd. De „groep van vier” gebruikte de incidenten om Teng in diskrediet te bren gen en de toen al ziekelijke Mao te bewe gen Hoea definitief in zijn functies te bevestigen. Toen Mao echter in september op zijn beurt overleed, sloegen de medestanders van Teng terug. Ditmaal waren zij het, die de weduwe van Mao en haar „groep van vier” paleisintriges verweten en hen afzetten. Daarbij werd tevens een begin gemaakt met de hernieuwde terugkeer van Teng. Ih een communiqué, dat in het buur land Costa Rica aan verslaggevers werd gegeven en dat was ondertekend door guerrillaleider Victor Tirado, stond: „Binnen 36 uur zal het hele vólk van Nicaragua vechten tegen de regering van generaal Anastasio Somoza”. Tirado is een van de drie militaire topfiguren in de guerrillabeweging. Gisteren hebben troepen van de Natio- In Nederland worden door vier tot vijf miljoen mensen regelmatig foto’s ge maakt. De fotografie is in feite de enige levende volkskunst in de westerse wereld. En laat niemand zeggen dat het geen kunst is (Willem Diepraam is nu aan het woord), want wie fotografeert, maakt een heel in dividueel statement over zijn eigen leven en zijn eigen omgeving, en als dat geen kunst is, dan is niks meer kunst. Daar komt k|ij dat de fotografische techniek van een fascinerende simpelheid is. Hoeveel Nederlanders zouden echt goed een paard kunnen tekenen? Vijftigduizend mis schien? Daar staan een paar miljoen Ne derlanders tegenover die echt een heel leuke foto kunnen maken, dankzij die toe gankelijkheid van het medium. Premier Callaghan kondigde gisteren onverwachts dit initiatief in het Lagerhuis aan. Het Labour-parlementslid Kevin Hughes zal als afgezant naar Salisbury gaan, vergezeld van de Amerikaanse am bassadeur in Zambia. Hughes zal praten met alle partijen bin nen en buiten Rhodesië en met de presi denten van de vijf Frontlijnstaten Tanza nia, Mozambique, Botswana. Zambia en Angola. Mogelijk wordt ook gesproken met Nigeria en Zuid-Afrika. Verwacht wordt dat de rondreis over enkele dagen zal beginnen. Premier Callaghan benadrukte gisteren in het Lagerhuis dat Hughes niet wordt uitgezonden om te onderhandelen maar om te onderzoeken of er een conferentie van alle partijen tot de mogelijkheden behoort. Gedacht wordt de conferentie be gin volgend jaar in Londen te houden, onder voorzitterschap van Callaghan. lijke plu* rp van de 1 het aan- het CDA- ijft in het geling te» inieken e» rschijnl$ it een per can ligëen aldus Va» ar, dat het ■delijkheid eens defi- Laten we de feiten nog eens op een rijtje zetten. Er zijn steeds meer tekenen dat de opeenvolgende „rechtse” tegen spelers van Mao de een na de ander in ere zullen worden hersteld. Dat geldt bij voorbeeld voor Peng Te-hoeai, die in 1959 als legerleider kritiek uitoefende op het „avonturisme” van de versnelde col lectivisatie van de landbouw en de indus- trialisatiecampagne van de „Grote Sprong Voorwaarts”. Hetzelfde geldt voor Peng Tsjen, die in 1966 als burge meester van Peking bezwaren uitte tegen de „onwetenschappelijke cultuurvijan- digheid” in de beginfase van de massabe- i onder* van SGP wel de arts uw bij w* strafbaar jrheidve»' ngerschap •ouw m# De grootste Spaanse vakbond, de (vroe ge illegale) arbeiderscommissies en de grootste (socialistische) oppositiepartij hadden de regering éerder deze week ge- biU vraaH^ bijeenkomsten van extreem recht- J se Spanjaarden te voorkomen, naar aan leiding van herdenkingsbijeenkomsten ter gelegenheid van de derde verjaardag van de dood vam dictator Franco. Minister Manuel Gutierrez Mellado van Defensie, tevens vice-premier, heeft ge zegd dat het complot hoge militairen tegen koning Juan Carlos volledig is opgerold en regering en leger de situatie weer meester ton, aldu zijn. Tegen een luitenant-kolonel van de Guardia Civil en een kapitein van de „Poli-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3