Unieke Friese klok gestolen 798 Advendo’s seizoensopener genoegen om naar te kijken Geldbedrag uit auto gestolen burgerlijke stand KOEL-BOSCH 4 b Bestuursuitbreiding PvdA-Velsen na herverkiezing zittende leden IJmuidenaar gehuldigd na veertig jaar Hoogovens „Sociale woningbouw wordt te amateuristisch aangepakt” ant tags Vlotte opvoering ,,Op blote voeten in het park Speciale dienst in Petrakerk Nieuwe werkplan gericht op contact in de wijk Jeugddienst in Nieuwekerk Wijziging kienavonden alleenstaandencentrum Ledenvergadering D’66 Velsen Pruis presenteert de 1 Oud IJmuiden Nieuwbouw VELSEN i 1,25 miljard 5 VELSEN-IJMUIDEN VRIJDAG 24 NOVEMBER 19 7 8 4 J. LUSTER Onze prijs: TEVENS BOSCH TAFELMODELLEN EN BOSCH KOELERS LEVERBAAR A k Kennemerlaan 76-78 - IJmuiden - Tel. 02550-15726 l EIGEN SERVICEDIENST - GEEN VOORRIJKOSTEN I f At' DE SLEUTELWINKEL voor ALLE sleutels DUBBELDEURS KOELKAST 252 ZL. Luxe koelautomaat met apart 4 ster ren vriesvak (bruto inhoud koelruim te 189 liter). Met volautomatische ontdooiing. In hoogte verstelbare draagroosters. Totale bruto inhoud 256 liter. 150 W. Gemiddeld verbruik 1,3 kWh Afmetingen hxbxd 144x60x60 cm Desgewenst met naar links draaien de deur leverbaar. Richtprijs 1068,- Ontevreden Velsenaren komen met (ADVERTENTIE) m (ADVERTENTIES) )nd »»pryy 00 uur 10 uur van het van Den iderzoek ternatio- in akoes- IJMUIDEN. De predikant J. van Win terswijk uit Bennebroek is voorganger in de maandelijke jeugddienst die zondag avond om zeven uur wordt gehouden in de Nieuwekerk aan de IJmuidense Kanaal straat. Het Haagse jongerenkoor „The Young Chapel Singers” brengt onder lei ding van Gerard Breas een aantal geeste lijke liederen ten gehore. Dit koor telt 75 leden en was in de hervormde kerk aan de Kanaalstraat al eerder tijdens jeugddiensten te horen. Een verontwaardigde Joop Luster licht toe wat hij en een aantal Velsenaren niet langer „pikken”. De gemeente zal een stuk duidelijkheid moeten scheppen in de pro blematiek van sociale woningbouw. Met lijn vrouw Ria - die uit de kerngroep van het wijkcomité Oud IJmuiden stapte om dat zij van mening was op die wijze dat- Een nieuwbouwlocatie die op korte ter mijn bebouwd gaat worden is een deel van Oud-IJmuiden. Dat is de reden dat Luster en de zijnen voorlopig al hun aandacht daarop willen richten. „Oud IJmuiden zal bebouwd moeten worden met woningen tegen betaalbare prijzen. Als de gemeentelijke hofleveran cier Panagro dat niet kan dan maar een ander. Er zal volledige duidelijkheid moe ten komen over het tot stand komen van de huurprijzen. Als iemand een auto wil kopen dan haalt hij een folder bij een over de accijns op één of andere luxe artikel, nee dan praten we over een sociaal probleem. Woningbouw die achter blijft bij de behoefte. Wat Velsen betreft willen we dat er op korte termijn gebouwd gaat worden tegen acceptabele huren. Het In- tromart-rapport dat daarvoer is gepubli ceerd vermeldt dat tachtig percent van de woningzoekenden bereid is een huur van twee- tot driehonderd gulden te betalen voor een nieuwe woning. Dat lijkt ons een uitstekende richtlijn. Ook in het kader van erfpacht is dat goed hanteerbaar”. De duidelijke conclusies van het Intro- martrapport hebben Joop Luster en zijn medestanders in relatie gebracht tot de situatie in Velsen. Het bleek een bevesti ging te zijn van de mogelijkheden die zij wel vermoedden maar waar door de ge zaghebbender! aan voorbij wordt gegaan. Het thema, waarop ds. L. J. G. Quel uit Beverwijk als voorganger inhaakt, luidt letterlijk: „Wat hebben wij van de toe komst te verwachten?”. De dienst is onder deel van een serie kerkelijke bijeenkom sten waarvoor telkens de zin van het chris telijk geloven in deze tijd aan de orde wordt gesteld. Lange Nleuwstraat 183 Noordarcade - IJmuiden Er zijn een paar maanden verstreken sinds Luster en zijn medestanders voor de eerste maal bijeen kwamen. Ze hebben het van hun informaties en peilingen wil len laten afhangen of ze al of niet verder zouden gaan. Er bleek maar één eindoor deel. We moeten verder gaan want zo als het in het verleden ging mag het niet langer en het ziet er niet naar uit dat de gemeente een andere koers gaat varen. Joop Luster: „We hebben toen maar beslo ten onze actiegroep een naam te geven. „Spijkers met Koppen”. We hopen binnen kort meer van ons te laten horen”. Nieuwbouw in Velsen is naar de idee van een groepje Velsenaren een zaak die in het slop is geraakt. Daarover zal dat groepje Velsenaren begin december de mening en de instemming voor haar doelstellingen vragen aan heel Velsen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Met de herverkiezing van het oude, negen leden tellende, bestuur had het agendapunt bestuursverkiezing don derdagavond een weinig schokkend ver loop tijdens de jaarvergadering van de PvdA-afdeling IJmuiden/Velsen die in „Velserduin” te IJmuiden werd gehou den. De enige verandering was een uit breiding van het bestuur tot tien perso nen door de toetreding van de heer D. Molenaar. Evenals de herverkiezing kreeg dit bij acclamatie snel zijn beslag. Een werkplan waarin wat uitgangspun ten voor het afdelingsseizoen 1978-1979 op een rijtje worden gezet ondervond bij twee tekstgedeelten (relatie afdeling-provincia- le staten en de rol van leden en afdelings bestuurders in het verenigingsleven) enige kritiek. Na een wat warrige discussie SANTPOORT. Woensdagmiddag tus sen 2 en 5 uur is uit een aan de Duin- en Kruidbergerweg geparkeerde auto een bedrag van 1500 gulden aan bankbiljetten gestolen. Men verschafte zich toegang door het verbreken van een tochtraampje. Naast het geldbedrag werden nog een paar min der waardevolle persoonlijke bezittingen van de eigenares van het voertuig meege nomen. Men slaagde er in de woning binnen te dringen door het verbreken van de afslui ting van de tuindeur. Uit de hal van de woning werd verder een damesjasje mee genomen. Aangenomen wordt dat dit kle dingstuk is gebruikt om de klok - gespro ken wordt van een uniek exemplaar - te verpakken. VELSEN. In de nacht van woensdag op donderdag is uit een woning aan de Van Tuyllweg een Friese klok gestolen. weeg. De aangesneden problematiek werd als punt buiten de agenda voor een latere ledenvergadering bewaard. Het afdelings bestuur toonde zich gisteravond echter al tegenstander van elke tijdslimiet voor be stuurders. Motief voor dat standpunt: Voor andere bestuurslagen, waaronder de Tweede Kamer, wordt daarmee een prece dent geschapen. Door de voorstanders werd „verstarring” als argument gebruikt om bestuursleden juist wél na een vast aantal bestuursjaren te wippen. Uit de kascontrolecommissie kwam na het ge bruikelijke verslag over het financiële be heer in het seizoen 1977-1978 het voorstel afgevaardigden naar de gewestelijke ver gadering daarvoor gemaakte kosten volle dig te vergoeden iets wat nu niet het geval is. Ook dit punt werd ter nadere bestude ring in het bestuur nog achter de hand gehouden. Maandag de gehele dag gesloten Donderdag koopavond Het gevaar lijkt niet uitgesloten dat het Wijkcomité Oud-IJmuiden zich in de wie len gereden voelt door de pieuwe actie groep. Joop Luster: „Daar is geen sprake van. Het wijkcomité heeft op het ogenblik zijn handen vol aan de renovatie. Wij wil- z ig had in voor het Thans verbou- met be- igrijpen- Blijftde illeenhet en podi- (ordt ge- 'ndvorm, estaande ijgt men coestisch Ihuis zal de zaal gebruikt. rapport d” zijn. Ie Prins derlands geschikt van sym- van het het podi- grijpend ONDERTROUWD. A. P. van der Aar en J. Hijlarides, beiden te IJmuiden; M. D. van der Linden en M. P. M. van der Meijden, beiden te IJmuiden; W. Hartman en T. M. Paap, beiden te IJmuiden; T. J. Hille, Beverwijk en H. J. A. van den Bos, Santpoort; J. de Jong en A. C. E. van der Plas, beiden te Velsen (noord); R. Muizelaar en P. J. Peduzzi, beiden te IJmuiden; H. Hogendoorn en J. P. van der Plas, beiden te IJmuiden. wisker marktplein 18 - ijmuiden telefoon 02550-17350 zelfde comité beter te kunnen steunen - heeft Luster de zaak tal van malen bespro ken. Toen ze er over uitgepraat raakten, of zoals Joop zelf zegt: „toen we ons er op betrapten dat we alsmaar in herhalingen vervielen”, begrepen ze dat ze er zelf iets aan moesten doen om de gang van zaken ten goede om te buigen. Er werd contact gezocht met mensen waarvan werd veron dersteld dat ze er net zo over dachten. „Niet zo moeilijk hoor”, zegt Luster. „Het begint iedereen hier in Velsen de neusga ten uit te komen. In Dik Riedeman, Kees Kranendonk, Aad Zonneberg en Piet Mulder vonden Joop en Ria Luster meteen een paar mede standers die bereid waren te praten over de manier waarop de woningbouw in Vel sen dient te worden aangepakt. Over es sentiële punten werden ze het al snel eens. ten tekenden voor het fraaie dakkamerde- cor, waaraan Advendo met z’n vlotte en humoristische opvoering van „Op blote voeten in het park” alle recht deed. JOKE DIEBEN-FRERICHS Datzelfde Stadhuis blijkt ook voor de groep Luster een bron van onduidelijk heid. „Waarom”, zo stelt Luster, „waarom wordt er geen informatie verschaft over subsidieaanvragen die lopende zijn. Daar mee zouden de inwoners van Velsen in ieder geval worden overtuigd dat er aan hun belangen wordt gewerkt. Waarom komt er geen duidelijk witte-vlekkenplan? Een inventarisatie van de plaatsen die nog voor bebouwing in aanmerking komen. Het is natuurlijk onzin om alle onbebouw de plekjes als bouwplaats aan te merken. Maar het is even grote onzin om de be staande witte vlekken niet te inventarise ren en te bekijken in hoeverre bestaande bestemmingen in aanmerking komen om te worden gewijzigd”. Niet geheel ontbloot van een spottend sarcasme voegt Luster er aan toe: „op de hoek van de Waterlandweg en de Aagtevonklaan lijkt het gemeente bestuur onlangs zo’n plekje te hebben ge vonden”. kwam de eis op papier dat PvdA-statenle- den in de ledenvergadering ter verant woording kunnen worden geroepen als dat noodzakelijk wordt geacht. Het lidmaat schap van leden en bestuurders van ver enigingen wordt uit het oogpunt van pro paganda (uitdragen van het socialistische ideaal”) en informatieverstrekking wense lijk genoemd. Regelmatig contact naar het bestuur toe wordt in verband met het laatste als eis gesteld. In het werkplan staat informatieverstrekking in de wijken en regelmatig contact met vooral de nieu we leden centraal. De leden zullen meer bij het partijwerk worden betrokken, dan tot dusver het geval was. Een ingekomen brief van het bestuurslid Etty Harmsen waarin de aanbeveling de zittingstermijn voor bestuursleden aan een maximum te binden bracht in „Velser duin” een verrassend heftige discussie te- VELSEN. Neil Somons’ blijspel „Op blote voeten in het park” behoort tot de betere komedies. Ook al heeft het beroepstoneel het al eens uitgevoerd en is het in een speciale bewerking op de televisie te zien geweest, het spel gaat toch niet gauw vervelen. Gisteravond was het de IJmuider amateurtoneelvereniging Advendo die in een matig bezette Velser Schouwburg z’n krachten op het aardige gegeven beproefde en ere wie ere toekomt, ook ditmaal was het blijspel weer een genoegen om naar te kijken. garage en weet dan precies wat hij voor zijn geld kan krijgen. Op die manier zal er ook in Oud-IJmuiden moeten worden ge bouwd. Het is opmerkelijk dat er in dat opzicht in Beverwijk op een veel duidelij ker manier wordt gebouwd dan in Vel sen”. voorvallen op uit de gevari eerde loopbaan van de ju bilaris. Vervolgens bood de spreker het cadeau aan van het personeel: een fonkel nieuw herenrijwiel, voor zien van fietstassen die ge vuld waren met groenten van de volkstuin (een van de hobbies van de jubila ris). Beide sprekers be dankten ook mevrouw Stellingwerf voor de grote rol die zij in het leven van haar man heeft vervuld. Na het officiële gedeelte was er gelegenheid tot han den schudden, waarvan de vele aanwezigen dankbaar gebruik maakten. Stellingwerf, waarin de be grippen behulpzaamheid en betrouwbaarheid cen traal stonden. „Slechte ei genschappen kan ik eigen lijk niet vinden, Jan, je bent nog beter dan ik dacht”, aldus Van de Vlis. Vervolgens overhandigde directie het insigne met briljant, het gouden horlo ge en de gratificatie. De heer J. M. Langen- dijk, chef centrale perso neelsadministratie, sprak de heer Stellingwerf toe na mens het personeel van de centrale personeelsadmini stratie en haalde een aantal IJMUIDEN. De christelijke toe komstverwachting wordt aan de orde ge steld in een speciale dienst die zondag avond om zeven uur begint in de gerefor meerde Petrakerk aan de IJmuidense Merwedestraat. VELSEN-NOORD. Voor de kien avonden in het Alleenstaandencentrum aan de Wijkerstraatweg 119 in Velsen- Noord is in verband met de aanstaande feestdagen een wijziging gekomen in de data waarop deze zijn vastgesteld. De eerstvolgende avond is niet dinsdag 5 december maar wordt reeds gehouden op dinsdag 28 november om half acht. Als gewoonlijk is er weer een grote hoe veelheid aantrekkelijke prijzen. De baten zijn bestemd ten behoeve van het beheer en exploitatie van het Alleenstaandencen trum door de familie Van Amersvoort. Joop Luster: „Ons uitgangspunt is nieuwbouw. Wel te verstaan betaalbare nieuwbouw. Het is natuurlijk te dol om los te lopen dat de rijksoverheid in 1977 ruim 1,25 miljard gulden wijzer is geworden van de sociale woningbouw. Dat is een nette verdienste. Dus na aftrek van alle lasten IJMUIDEN. Woens dagmiddag 22 november vierde de heer J. Stelling werf uit Ijmuiden zijn veertigjarig jubileum als werknemer van Hoogo vens. De jubilaris, die groepsleider personeelsdo- cumentatie en informaties, is ooit als jongste bediende hij de jubilaris namens de ■op een afdeling van het be drijf begonnen. In zijn, toe spraak tot de jubilaris zei de heer J. van der Vlis, hoofd administratie perso neel: „Jan, je hebt een bes te carrière gemaakt”. Ver volgens noemde de spreker een aantal goede eigen schappen op van de heer VELSEN. De D’66-afdeling Velsen houdt maandagavond om half acht een ledenvergadering in het Cultureel Cen trum aan het IJmuidense Moerbergplant- soen. Aandacht wordt gevraagd voor het Ontwerp Streekplan Amsterdam-Noord- zeekanaal. Op basis van een recente nota hierover van een werkgroep uit de afde ling wordt hierover gediscussieerd. Be langrijk a'gendapunt is ook het voornemen van de Nederlandse Spoorwegen de rail- verbinding Santpoort-Noord/IJmuiden op te heffen. Van de leden worden over het laatste punt reacties gevraagd. len ons zeer speciaal bezig houden met nieuwbouw. Omdat Oud-IJmuiden „aan de orde is” lijkt ons dat een goed projekt om onze doelstellingen waar te maken. Dat gaat niet tegen maar strookt met de belan gen van het wijkcomité. Vergeet niet dat als renovatie niet haalbaar blijkt en de gemeente heeft de latste tien jaar niets nagelaten om dat voor elkaar te krijgen, dan moet ook daar nieuwbouw worden gepleegd. Dan zal moeten worden voorko men dat de mensen die er nu wonen moe ten wijken voor te hoge huurprijzen. Dat is een garantie waar we nu al aan willen werken. We willen ons sterk maken om voor dat soort zaken politieke druk uit te oefenen in het Stadhuis”. (Van één onzer verslaggevers) IJMUIDEN. „Als je je realiseert wat er op het gebied van de woningbouw in Velsen gebeurt, of eigenlijk niet gebeurt, dan kun je alleen maar tot de slotsom komen dat het resultaat Daarvan het gevolg is van de amateuristische wijze'waarop het gemeentebes tuur de zaken behandelt. Er zijn op het ogenblik zo’n 2500 woningzoekenden. Over nieuwbouwplannen wordt geheimzinnig gedaan. Als dat niet zo is dan kun je daaruit concluderen dat er helemaal niets wordt gedaan. Dat laatste lijkt nog het meest aannemelijk. Over nieuwe bestemmingsplannen of wijziging van bestaande bestem mingsplannen hebben we de laatste jaren nipts gehoord. Er wordt gepraat over de bebouwing van de Velserbroekpolder. Maar als we daar op moeten wachten zijn we vijf jaar verder. Dan is het aantal woningzoekenden verdubbeld. Er zal in die tussentijd iets moeten gebeuren. Wij willen het gemeentebestuur onder druk zetten. Wat we nodig hebben is de steun van de Velsenaren. We zijn absoluut geen politieke club. Eerder een groep burgers die zich verantwoordelijk voelt voor een sociaal probleem waar het huidige gemeentebestuur geen raad mee weet. wisker een lichtend voorbeeld van gezellig lampen-nieuws In „Op blote voeten in het park” staan de lotgevallen van het jonge echtpaar Corrie en Paul Bratter centraal. Ze hebben de zolderetage van een oud huurpand in New York afgehuurd en worden behalve met zes trappen en enkele bouwkundige onvol komenheden geconfronteerd met een ex centrieke bovenbuurman, die hen en Cor- rie’s regelmatig op bezoek komende moe der bij tijd en wijle de stuipen ophet lijf jaagt. Wat uiteraard de nodige komische verwikkelingen met zich meebrengt. Advendo had er geen enkele moeite mee, dit blijspel in stijl ten tonele te voeren. In een doordachte regie van Hennie Zwanen- burg'Werd er ingetogen en zeer ontspan nen geacteerd, waardoor de diverse perso nages veel aan geloofwaardigheid won nen. Vooral Henk Paulusma zette met zijn wat onderkoelde typering van Paul Brat ter een uitstekende rol op de planken, waarbij hij goed tegenspel kreeg van José Ouwerkerk, die van zijn jonge echtgenote een spontane en levendige creatie maakte. Henneke Schipper gaf op voorbeeldige wijze gestalte aan Corrie’s eenzaam ach ter- gebleven moeder. De wonderlijke bo venbuurman Victor Velasco was bij Henk Brederveld in goede handen, terwijl Ad vendo ook de kleinere rollen prima bleek te hebben kunnen bezetten. Zo beelde Cor Hoogland natuurgetrouw een vol reserve zittende PTT-monteur uit, en wist Lub Bakker voornamelijk door middel van zijn doeltreffende houding en mimiek de door het continue trappenlopen dodelijk ver moeide cadeautjesbesteller tot leven te wekken. Een voortreffelijke voorstelling kortom, deze seizoensopener van het ruim veertig jarige Advendo, dat wat het decorontwerp betreft weer niet tevergeefs een beroep op de technische ploeg van de Velser Schouw burg bleek te hebben gedaan. Toneelmees ter Peter van Warmerdam en zijn assisten- Jubilaris Stellingwerf krijgt het gouden horloge omgegespt door de heerj. van der Vlis. In het midden kijkt mevrouw Stellingwerf toe. actiegroep Spijkers met koppen” Luster realiseert zich terdege dat het niet alleen de kostprijs van de aannemer is en kosten. En dan zitten we niet te praten die de uiteindelijke huurprijs bepaalt. Daarover merkt hij op: „Er zijn voor ge vallen als Oud-IJmuiden locatiesubsidies van de rijksoverheid. De gemeente beheert nog steeds het saneringsfonds Oud-IJmui den. Daar zit een paar miljoen in. Er wordt dankbaar gebruik van gemaakt door de rente-aanwas jaarlijks over te boeken naar de algemene middelen om de ge meentebegroting sluitend te maken”. Als het varkentje oud-IJmuiden is gewassen wil het comité van Luster zich gaan bezig houden met de bouwplannen in de Rei gersbossenlaan, de Kieftondellaan en Van Houtenlaan. Over die laatste plek merkt Luster op: „De gemeente doet wel erg verongelijkt over de actie van de omwo nenden die de bouw ophouden maar de gemeente zelf heeft een jaar of vijf gelden die bebouwing tegengehouden toen de Ne derlandse Spoorwegen er wilde gaan bou wen”.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5