STAND HYPOTHEEKRENTE Eventueel tegenmaatregelen EG Wachten tot 1982 Vertrouwen in commissaris is niet nodig beurs deze week Het NMB spaarpapier aan toonder 0/ 70 -ja Code Kooplust Vermindering 13 ECONOMIE 19 7 8 NOVEMBER ZATERDAG 25 10 A (Van onze redactie economie) 17 .6 47 >7 57 24 42 U stort nü f 1.000.- en wij betalen u terug: l’feD ka. In Europese rederskringen wordt geklaagd over Russische dujnptarieven. Het Spaarwinstbiljet is een spaar- vorm, speciaal voor hen die van tevoren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn.Twee jaar vast met een rente van 7'/4% of zes jaar vast met een rente van 8’/4%. Berekend op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. De NMB denkt met u mee. De flexibele tussenvorm. Vindt u een vaste looptijd van 2 jaar wat te kort en 6 jaar te lang, dan is het Premiespaarbiljet een winstgevend alternatief. Premiespaar- biljetten kunnen namelijk na 2, 3, 4 óf 5 jaar worden uitbetaald. U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 5% rente op rente een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden o'p een rijtje. Spaarwinstbiljet met vaste looptijd. Rente tot BRUSSEL. De Europese Ne- llll ;en gaan een onderzoek instellen PR— iaar de Russische concurrentie ij'het zeetransport. Ze gaan in- jrmatie uitwisselen over de voor- WÉaarden waaronder Russische ®jhepen lading vervoeren naar ^~^5ost-Afrika en Centraal-Ameri- Er zijn ook Premiespaarbiljetten van f 5.000,-. Behalve 5% basisrente krijgt u een premie tot maximaal f 1.075,- na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. Premiespaarbiljet -| met variabele looptijd. Rente tot F .(Van onze redactie economie) Onderzoek naar Russische 7 Rentepercentages per 21 november 1978. Econcurrentie op zee Naam Bank: Amrobank Bouwt. Ned. Gem. Ned. Middenstandsbank Stemming beurs op naderend einde van J dit jaar ingesteld (AD VER TENTIES) (Van onze redactie economie) 8M% spaartermijn u stort u ontvangt rente premie Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de N.V.B.L. t Centraal Beheer Hypotheken Ennia Nationale Nederlanden Ned. Credietbank STAD Rente vast gedurende: 1,25 1,25 1 1000,- i» 25%) Minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat heeft overeenstemming bereikt met B. en W van Rotterdam dat het Hartelkanaal in 1982 een open verbinding krijgt met de Oude Maas, zodat lange wachttijden voor binnenvaartschepen tot het verleden zullen behoren. Kosten voor deze open verbinding 220 miljoen gulden. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK f 1.000,- f5.000,- f 1.000, - f5.000,- spaar termijn hoofdsom basisrente f 1.102,50 f 1.157,63^ f 1.215,51 f 1.276,28 den kan worden. De apndacht wordt overi gens niet alleen op de Sovjet-Unie gericht maar ook op andere staatshandelslanden. Engeland blokkeerde een Europees be sluit over toetreding tot de Cnetad-Code voor lijnvaartconfererities. Als de Negen waardoor u ontvangt f 1.152,50 f 1.242,63 f 1.350,51 f 1.491,28 totale* rente 7’74% 71/a% 7 3/4% 81/4% zouden toetreden, zou de code in werking treden. DEN HAAG (ANP). Het algemeen ontbreken van vertrouwen bij werkne mersvertegenwoordigingen hoeft geen re den te zijn iemand geen commissaris bij een bedrijf te laten worden. Minister Al- beda van Sociale Zaken heeft dat geant woord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Poppe, De Graaf en Van der Doef (allen PvdA) over de benoe- AMSTERDAM. Een week zonder grote emoties of belangrijke gebeurtenis sen gleed heen. Er bestond zowel in New York als elders weinig belangstelling en de affaire bleef overal beperkt. Duidelijk een stemming die is ingesteld op het naderende jaareinde en de neiging om voor 1979 geen grote zaken meer op touw te zetten. Voor de Verenigde Staten een flinke vermindering, hetgeen voortvloeit uit de zeer hoge rentestand in dat land. Belangrijke economische activiteiten als de woningbouw, de investeringen e.d. zullen hierdoor worden vertraagd, terwijl ook de koop van dure consump tieartikelen, die in de Verenigde Staten meestal op krediet geschiedt, ongetwij feld zal worden geremd. De eerste teke nen daarvoor zijn reeds zichtbaar ge- Annuïteitenhypotheek A.B.N. Nutsspaarbank W.-Nederland te Haarlem Rabobank (adviesrente) Rijks Post Spaarbank Stad Amsterdam Westland Utrecht standaard no risk budget Een pluspunt voor Wall Street was voorts de hernieuwde oppositie van Sa- oedi-Arabië, de belangrijkste oliepro- ducent van de OPEC-landen, tegen een olieprijsverhoging voor 1979. Opnieuw zal dit land op de in het midden van december te houden conferentie van de OPEC-landen pleiten voor de bevrie zing van de olieprijs. Maar het heeft daarbij echter ook gezegd geen split sing meer te willen doordrukken, zoals twee jaar geleden, toen de OPEC-lan den in twee fronten opereerden met een verschillende prijs. worden. Maar de Amerikaanse rege ring tracht al te pessimistische conclu sies te voorkomen, wetend dat het land zich wel eens vaker een recessie heeft ingepraat. De aandelenmarkt werd overigens, evenals de obligatiemarkt, gekenmerkt door bijzonder weinig kooplust. De ge bruikelijke lusteloze stemming die zich vaak in de laatste paar maanden van het jaar voordoet, begon zich duidelijk af te tekenen. De neiging om winst te nemen stijgt en gunstige berichten wor den maar kort gehonoreerd en groten deels vóór kennisgeving aangenomen. Dat moest Audet ervaren, welk aan deel aanvankelijk nog tot 730 gulden kon stijgen op de volgende week door te voeren aandelensplitsing van stuk ken van 100 gulden in vijf stukken van 20 gulden. Na enkele dagen liep deze notering echter terug tot 700 gulden. Ook de andere uitgevers lagen loom in de markt en verloren gaandeweg meer terrein. Elsevier zakte van 290 gulden op 284 gulden en de Telegraaf van 122 gulden op 119 gulden. Heineken en Nationale- Nederlanden verloren enkele guldens. Voor de ABN stelde het verlies zich op bijna 5 gulden. Ook Rijn-Schelde-Ver- olme, VMF-Stork, Océ van der Grinten, Bols, Telegraaf en Naarden moesten een aantal guldens prijsgeven. Chamot te Unie verloor 4 gulden op de slechte gang van zaken bij dit bedrijf, maar Smit Internationale wist eveneens op grond van veel lagere uitkomsten het verlies tot enkele guldens beperkt te houden. ming van CNV-voorzitter Lariser tot coni- missaris bij Smit-lnternationale. Afsluitprov. in proc.: 1 2 2 2 Rentepct. met/zonder gemeentegar.: 9,0 8,75 9,0 8,75 8,8 9,0 9,6 8,8 8,7 8,7 9,0 8,75 9,25 9,0 8,75 9,0 8,75 8,75 9,2 9.6 9,0 'oudig: derstaan- de kruis- de rebus t op de Geen gi- inzenden Dagblad 9 5 jaar 1 jaar 5 jaar variabel 2 jaar 5 jaar 30 jaar 5 jaar 10 jaar 10/5 jaar 5 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 5/3 jaar variabel variabel 5 jaar 5 jaar 5/10 jaar 5 jaar variabel 1,5 1,5 1,5 1,5 8,75 9,0 8,75 8,75 9,0 9,4 9,0 woordpua sn" dient o 7V*% 7’74% 8'74% 8’74% 1,5 1,5 1,5/2 1,5/2 1,5 1.5 1,5 1,5 f 50,- f 85,- f 135,- f215,- Giessen-De Noord verloor deze week 10 gulden, maar Ceteco kon 10 gulden aantrekken. De krachtige verbetering van Estel (Hoogovens) in het derde kwartaal kon de koers niet omhoog houden. Na een eerste positeve reactie zakte de notering weer in, omdat in de Duitse Bondsrepubliek een grote sta king in de ijzer- en staalindustrie dreigt. Deze code, die is ontworpen ten behoeve van de ontwikkelingslanden, bepaalt dat de zeevracht tussen twee landen moet wor den verdeeld volgens de formule 40 per cent van elk van beide landen en 20 per cent voor derde landen. et jaar. 22. priem: 27. im 31on itvogel; 6. inhan in hei werma 'eg met 5. lidwo bestan n/ereld; er in Ei Tig; 57. et jaar; rdering; 68. onma pers, vit 72. vo Op basis van de informatie willen de Negen eventueel tegenmaatregelen ne men, zo spraken de ministers van Verkeer van de EG-landen gisteren in Brussel af De Franse bewindsman liet hierbij extra aantekenen dat eerst goede informatie voorhanden moet zijn'alvorens er opgetre- 9,0 8,75 9,0 8,75 8,8 9,0 9,6 8,8 8,7 8,7 9,0 8,75 9,25 9,0 In het geval van Lanser was bovendien geen sprake van „algemeen ontbreken van vertrouwen”, aldus Albeda. Twee van de zes ondernemingsraden hebben bezwaren gemaakt, de overige vier niet. Bij Smit- lnternationale bestaat geen centrale on dernemingsraad. Wall Street was deze week een dag gesloten, zodat ook uit dien hoofde geen grote omzetten werden geboekt. Het opmerkelijke was evenwel dat de dagen voor de sluiting op donderdag de stemming in New York positief was en de beursindex van Dow Jones, behou dens op één dag een kleine reactie, toch een oplopende tendens vertoonde. Met gemak sprong het koerspeil over de 800 en kwam [hierdoor van 793 op 807 terecht. Hoewel dus de dagelijkse om zet voor New Yorkse begrippen be perkt bleef, steeds rond 20 miljoen aan delen, was deze stijging na de forse dalingen van de afgelopen weken wel opmerkelijk. De reden voor het herstel was nog steeds grotendeels gebaseerd op de per tinente verklaringen vorige week van president Carter en bankpresident Mil ler dat van een recessie volgend jaar geen sprake zal zijn, welke uitspraak deze week nog eens opnieuw door de laatste met klem werd herhaald. Welis waar kan de groei wat afnemen, maar er £al groei blijven, zo betoogde bank president Miller. Hierdoor werd een berekening van de OESO, de organisatie van economi sche samenwerking en ontwikkeling, over de verschillende groeipercentates volgend jaar voor kennisgeving aange nomen. De organisatie becijfert voor de Verenigde Staten een waarschijnlijke groei van 3,8 percent voor 1978, ter wijl die groei in '79 slechts 2 percent zal bedragen. Voor de aangesloten landen zal die groei van 3,6 percent op 3,3 percent in '79 belanden f 869,37 f4.346,86 f 621,49 f3.107.44 Binnen drie maanden komt de toetre- ding tot deze code opnieuw aan de orde binnen de Europese Gemeenschap. Ge hoopt wordt dat de Engelsen dan over de streep kunnen worden getrokken. Dit me de met het oog op de vijfde Unctad-confe- rentiè, die volgend jaar april-mei in de Filippijnse hoofdstad Manilla wordt ge houden. „Het zal een droevige zaak zijn als het niet zou lukken", aldus de Nederlandse minister Tuijnman van Verkeer. AMERSFOORT. In deze rubriek publiceren wij de rentepercentages voor eerste hypotheken op eigen woningen. Bij deze hypotheken wordt onderscheid gemaakt tussen leningen met en leningen zonder gemeentegarantie. Tophypotheken blijven buiten beschouwing, omdat hierbij ook de persoonlijke omstandigheden van de aanvrager en het aan te kopen pand een belangrijke rol spelen. Tevens dient te worden opgemerkt dat het geldende rentepercen tage niet het enige criterium is voor de keuze van de juiste hypotheek. De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. Deze laatste uitspraak werd niet in dank afgenomen. Integendeel. De beurs was er nogal van onder de indruk en vooral de locale markt liet over een breed front een dalende tendens zien. Ook de belangstelling voor obligaties taande sterk en de obligatiemarkt moest deze week een flinke stap terug doen, wetende dat betalingsbalanste korten de valuta, dus de gulden, onder druk zetten en dat een dergelijk infla toir effect de Nederlandsche Bank kan doen bewegen de rente flink te verho gen. Een aanwijzing voor een minder soepel lopende kapitaalmarkt was ook de emissiekoers van de 8,25 percent lening Ennia die op 99,75 percent werd gesteld. Aangenomen wordt nu dat als com promis een geringe prijsverhoging zal worden doorgevoerd. Voor Amerika ongetwijfeld een ongunstige factor, maar in ieder geval beter dan een forse prijsverhoging die de handelsbalans van het land een ohgunstige wending kan geven. Nu bestaat er hoop en ver wachting dat volgend jaar die balans voor de Verenigde Staten aanmerkelijk zal verbeteren. Dit in tegenstelling tot Duitsland en Japan, die volgend jaar aanzienlijk geringere overschotten kunnen boeken, en eveneens in ons land waarvoor volgens premier Van Agt in '78 al een tekort kan worden verwacht. Rentezoijzigingcn voorbehouden. gecorres- nnen prij- evenmin pondeert aze krant f 1,50 de Ie juiste, tsen. Dat sn. 2 jaar 2 jaar 6 jaar 6 jaar De Negen gingen akkoord met de richt lijn om de veiligheid op zee te bevorderen een uitvloeisel Van de ramp, dit voor jaar, met de tanker „Amoco Cadiz" bij Bretagné. De lidstaten zullen hun wetge ving, voor zover nodig, aanpassen, o.a. met betrekking tot het toelaten in havens van tankers. In Nederland zijn dergelijke rege lingen overigens al van kracht. 2 jaar 3 jaar 4 jaar 5 jaar Opmerkingen: Het blijft rustig op de hypotheekmarkt, alleen de Rabo-hypotheekbank heeft een geringe rente-verlaging doorgevoerd. *De percentages vermeld onder „totale rente” zijn afgerond en berekend op basis van samengestel de interest. Jblas, Nicols rdam: mevn mweg 40, J H. Ghijser l0ut(NW tsoenstraat’ .rsom MOi’ jrn; me»( straat 15, W B Bovela™ 38, Den W -aaf, Serf C. Langw (nop); it 76, M entzstraat -SchekW* (Ut.): nmeweg usbach, Zoom

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13