Van Agt na kabinetsberaad: Douane ontdekt in Rijsenhout Weer actie van politie Moskou herziet Warschau Pact het weer clandestiene papenleve ringen tan Syrië-Irak tegen apart vredesakkoord Begin december prijsvergelijking van nieuwe tank Khomeini dreigt met vernietiging olie-installaties Mijn geld via de bankgiro... op Zeedijk (bank Bezetting Maagdenhuis gaat door 1 LZI/I64GE/? bottelarij Nieuwe president Bolivia het woord is aan... vandaag: goed ZR ra ten agenda pagina A Bijzondere architect Hauser Orkater En verder Plaatselijk een bui Philips-directeur El Salvador ontvoerd r Werktijd verkorting GEREEDSCHAP! S 36 ZATERDAG 25 NOVEMBER 1978 Robert L. Stevenson: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 69ste jaargang no. 20 oiler, 1 1 s' Boekt uw reis bij Reisbureau „SUCCES Ook voor hypotheken, verzekeren en reizen. Kortom, voor al die geldzaken waar ik thuis geen antwoord op kan vinden. Binneri- en buitenland Plaatselijk nieuws Kunst Radio en televisie/Strips Economie Sport Generaal Cronjéstraat 27 Haarlem Tel. 023-258661 Vlooienmarkt Fop en de rozenkransen Van Hanegem stopt nog niet E.H.C.O. b.v. TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 enw., ks en k.k. t HERBERGH T BOECKANIERSNEST EERSTE HAARLEMSE l KUNST- EN ANTIEKBEURS SPAARNE 86-88, HAARLEM :rend, .MERE KLAAR sit. in >t de )ks en szicht. Maar niet alleen voor mijn bankgiro kan ik bij de Nutsspaarbank West Nederland terecht. DEN HAAG (ANP). Het ka- inet heeft gisteren besloten een antal maatregelen te treffen om ;kken in de belastingwetgeving ■dichten. Minister-president Van jgt en staatssecretaris Noote- oom van Financiën hebben gis- ■ren na afloop van hat kabinet- eraad medegedeeld, dat dé mi- isterraad akkoord is gegaan met en wetsontwerp van de staatsse- retaris tot wijziging van de in- omstenbelasting en de loonbe- isting in verband met oneigenlijk [ebruik van de belastingwetge- ing. paqino^f -uuört nadedand- een bank van deze tijd EEN duurzaam geschenk? (ADVERTENTIE) Makelaarskantoor Parklaan 14a, t Haarlem. 1 l J IJZERHANDEL ^Winemerlaan 77 IJmuiden - Tel. 15607 J 2, 3 4, 5, 6, 7 g 11 13 ....15,17 IJmuider Courant Kabinet gaat mazen in VAN AGT le indiening van het wets- 1 Bijna 800 doden in Jonestown I 1 (A D VER TENTIES) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Zie verder pagina 3. Weersverwachting van het KNMI i ■t iekeinden je houten tuele geruchtvorming na het principebes luit van het kabinet, het niet verantwoord de ingangsdatum op een in de toekomst gelegen tijdstip te stellen. Voor het wetsontwerp tot wijziging van de regeling inzake het zogenaamde fictieve rendement van aandelen in buitenlandse beleggingsinstellingen wil het kabinet als ingangsdatum 1 januari 1980 voorstellen. In de loop van de volgende week zal het kabinet zijn beslissing over de vervanging van de Neptune afronden. Dit werd mee gedeeld na de vergadering van het kabi net, die tot vanophtend half twee heeft geduurd. Een woordvoerder van de Rijksvoorlich- tingsdienst deelde mee dat het kabinet al „heel ver gevorderd” is bij de besluitvor- n een keu- ir ook Een >uter- et het fijne oonk. ezig3 •verd. n van erleg. /ragen w| >n BEIROET (Reuter). De Sovjet-Unie aat haar beleid ten aanzien van wapenle- tranties aan haar belangrijkste afne- lers in de Arabische wereld - Syrië en rak - opnieuw bekijken. In de Zuidamerikaanse staat Boli via werd gistermorgen een staats^ greep gepleegd. De strijdkrachten zetten president Pereda af. Op de foto de nieuwe president, generaal David Padilla, op weg naar het rege ringscentrum. Hij was vroeger staf chef van het leger. In West-Europa zijn zes miljoen werk lozen. Dat is een percentage van 5,5. Het percentage werklozen in Nederland is ook precies 5,5. We zitten dus op het EG-gemiddelde. Wordt er internationaal gezocht naar een oplossing of in ieder geval een vermindering van de werk loosheid? Hoe zit het in EG-verband met werktijdverkorting? Een aantal van onze redacteuren en correspondenten maakte een overzicht van de Westeuro- pese situatie. Wanneer uw moraal u sömber maakt, is het de verkeerde. :t een n Eg- 'eft u i voor ten u id. en raak. Puin- en vuilafvoer per container ming. Bijzonderheden over de richting waarin binnen het kabinet gedacht wordt over deze zaak, kon hij niet geven. De ministerraad is gisteren akkoord ge gaan met een nieuw wetsontwerp inzake wijziging van de grondwet. Voorgesteld zal worden de uit de tijd zijnde grondwet telijke bepalingen inzake de munt en de staatsschuld te doen vervallen. neter- rging, ik., 3 Vr.pr. ;n in goed erras ikken e, re- ïstau- geven o.m.: slpks speciallteiten-restaurant en Party Service/Catering Recepties, Diners, Buffetten, Evenementen. Offshore Parties Zandvoortselaan 187 Telefoon 02507-2401. Zandvoort 24 nov. t/m 3 dec. 1978 Dagel geopend van 14.00 tot 22.00 uur. Zaterd. en zond van 12.00 tot 18.00 uur. vragen bij de heer ems, 023- TEHERAN (UPI). Volgens tegenstan ders van het bewind van de sjah in Iran, heeft de belangrijkste geestelijke leider van Iran, die in Parijs verblijvende Ayatol lah Ruhollah Khomeini, opdracht gegeven tot vernietiging van alle olie-installaties in Iran, als gepoogd zou worden de aange- kondigde staking die op 2 december zou beginnen, te onderdrukken. De Koninkrijksministerraad heeft giste ren zijn goedkeuring gehecht aan de on dertekening van een overeenkomst tussen Suriname en de Antillen inzake vriend schap en samenwerking. Uit de ooggetuigeverslagen is ook duide lijk geworden, dat de moord op Ryan en de vier anderen zorgvuldig door Jones is be raamd. Toen na het vertrek van de vijf wat beroering ontstond in het kamp, riep Jo nes een vergadering bijeen waarop hij meedeelde: „Zij (Ryan en de anderen) zul len nooit de Verenigde Staten bereiken. Wij zullen zelfmoord plegen.” Dit wetsontwerp bevat voorstellen tot wijziging van de aftrekbaarheid van voor uitbetaalde rente, de aftrekbaarheid van voorwaardelijk verschuldigde rente, de af trekbaarheid van zogenaamde meege- kochte (obligatie)rente en de regeling inza ke het zogenaamde fictieve rendement van aandelen in buitenlandse beleggingsinstel lingen. Voor de maatregelen, die betrekking hebben op de vooruitbetaalde rente, voor waardelijk verschuldigde rente en meege- kochte rente, wordt als ingangsdatum van daag voorgesteld. Voor deze maatregelen acht de staatssecretaris, geltet op de in vloed die van ontwerp zou uitbaan op de omvang van het oneigenlijk gebruik en het effect van even- MOSKOU (Reuter). De landen van het pact van Warschau, met uitzondering van Roemenië, hebben zich gisteren uitge sproken tegen een afzonderlijk Egyptisch- Israelisch vredesakkoord, dat volgens hen indruist tegen de belangen van de volkeren in het Midden-Oosten. De Belgische architect Lucien Kroll is i een bijzonder man. Hij heeft ideeën, die niet stroken met de „normale" norme ring. Vandaar dat hij bijv, in Brussel van een opdracht werd ontheven. Kroll wil voor honderd percent inspraak van de genen, die zijn gebouwen gaan bevol ken Rien Polderman had een boeiend gesprek met de provocerende architect. (Vhn onze redactie buitenland) GEORGETOWN-WASHINGTON. Het aantal doden in Jonestown, de plaats waar de sekteleden van People’s Temple verbleven, bedraagt bijna 800 en niet 400 zoals tot gisteren werd aangenomen. Dit is gisteravond door een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington bekendgemaakt. Minister Albeda van Sociale Zaken komt maandag bij het voortgezette overleg tussen de regeringsdelegatie en de Stichting van de Arbeid met voorstel len. Dat heeft hij gisteren gezegd op de wekelijkse persconferentie over de agenda van het kabinetsbv 'aad. Wat zijn voorstellen inhouden deelde de be windsman niet mee. „Zij gaan niet al leen over de sociale uitkeringen en de bouw-cao", zei minister Albeda slechts. Zie verder pagina 2. In Nieuw-Zeeland worden vandaag algemene verkiezingen gehouden, die, zo wordt verwacht, een krappe overwin ning zullen opleveren voor de conserva tieve Nationale Partij van premier Ro bert Muldoon. AMSTERDAM (ANP). De Amster damse politie heeft gistermiddag en -avond bij negen acties tegen de criminali teit op de Zeedijk meer dan honderd men sen aangehouden. Drie van hen werden wegens bezit van verdovende middelen aan de narcoticabrigade overgedragen. Negen andere bleven voor andere delicten in arrest. De overigen zijn heengezonden. De deelnemers aan de conferentie van het Warschau Pact steunen de conclusies van de Arabische topconferentie in Bag dad, aldus een communiqué dat gisteren in Moskou is gepubliceerd. In het communiqué wordt aangedron gen op een algehele regeling, gebaseerd op Israëlische terugtrekking uit bezet gebied en het recht van de Palestijnen op een eigen staat. Het feit dat over het Midden-Oosten een afzonderlijke verklaring is gepubliceerd duidt erop, dat Roemenië bezwaar heeft gemaakt tegen het opnemen van een der gelijke passage in de verklaring die het Warschau-Pact donderdag heeft uitgege ven. De leiders van Bulgarije, Hongarije, de DDR, Polen, Tsjecho-Slowakije en de Sovjet-Unie menen dat het beleid van af zonderlijke Egyptisch-Israelische overeen komsten onder auspiciën van de Verenig de Staten, slechts leidt tot nieuwe gevaar lijke complicaties van de situatie in het Midden-Oosten, aldus meldt het persbu reau Tass. Voor een beschouwing over de vredes besprekingen tussen Israel en Egypte, zie pagina 3. AMSTERDAM (ANP). De studenten in het Maagdenhuis in Amsterdam hebben gisteravond besloten in ieder geval tot maandag met hun bezetting te zullen door gaan. Die dag zal het bestuur van de uni- versiteit van Amsterdam minister Pais schriftelijk laten weten welke bedenkin gen het heeft tegen de algemene maatregel van bestuur, die de minister wil afkondi- gen. Wisselend bewolkt en plaatsélijk een regen- of hagelbui. Overwegend matige wind uit west tot noordwest Max. tem peraturen rond 8 graden. Onder de doden bevinden zich tenminste 180 kinderen, jonger dan 15 jaar, aldus zegsman John Bushnell. Gistermiddag wa ren er 780 lijken geteld, „maar er worden steeds nieuwe ondekt”, zo zei Bushnell. De nieuwe dodencijfers werden bekend na gerichte zoekacties van Amerikaanse militairen die naar Guyana waren overge vlogen voor het afvoeren van de dode sekteleden naar de Verenigde Staten. Toen ook kwam vast te staan, dat onder de lijken zich de stoffelijke resten bevonden van veel kinderen: „Dit is een verschrikke lijke ramp die in de recente geschiedenis haar weerga niet kent”, aldus Bushnell. Na de vondst gisteren neemt men aan, dat behalve de 80 gevonden overleven den, van de kolonie Jonestown verder nie mand meer in leven is. Volgens ooggetuigen is de massale zelf moord begonnen kort nadat het Ameri kaanse Congreslid Ryan, drie journalisten en een vrouw die met de sekte wilde bre ken, vorige week zatérdag werden omge bracht toen zij Jonestown hadden verlaten en op het punt stonden per vliegtuig terug te keren naar Georgetown, de hoofdstad van Guyana. Kort na deze moordpartij gingen de in woners van Jonestown op bevel van hun leider, dominee Jim Jones, over tot zelf moord. De meesten dronken van een brouwsel dat een van de artsen in het kamp had samengesteld. Binnen vier tot vijf minuten stierven de meesten. De kin deren kregen het vergif per injectiespuit binnen. EINDHOVEN (ANP). De acht Neder landse industrieën, die wellicht, betrokken zullen worden bij de co-produktie van de door Nederland aan te schaffen nieuwe Westduitse of Amerikaanse gevechtstank, kunnen thans op korte termijn de nog ontbrekende prijs voor de Amerikaanse XM-l-tank bepalen „Waarschijnlijk voor 15 december zal de offerte aan de overheid kunnen worden aangeboden en dan is ook de zo noodzake lijke prijsvergelijking tussef de Westduitse Leopard-2 en de Amerikaanse XM-l-tank mogelijk. De Nederlandse regering zal dan zeer kort daarna in staat moeten zijn de definitieve typekeuze van de tank te bepa len.” Dit verklaarde gisteren in Eindhoven DAF-directeur P. J. W. Holthuizen tegen over het ANP. Hij is voorzitter van de industriële stuurgroep „gevechtstank 1980”, die de Nederlandse industriële be langen bij de komende tankvervanging behartigt. Hauser Orkater treedt met zijn ac- teurs en musici ook op in het buitenland: Londen, Rome, Bordeaux. Ko van Leeuwen maakte de Franse toernee mee. Hij zag hoe de Fransen enthousi ast reageerden op het optreden van de Nederlandse groep, die het parade paard vormde van het Sigma Festival de Bordeaux. Deze evaluatie van de militaire behoef- ■ii van Syrië en Irak zou zijn ingegeven ■or het akkoord dat beide landen sloten W 26 oktober, en dat onder meer aan- fcurt op een militaire unie. De Sovjet- ■ie heeft meegewerkt aan de totstandko ming van dit akkoord. I De Sovjet-Unie zou bereid zijn zeer mo- ■rne uitrusting te leveren aan Irak en frië, maar daarbij een goéde coördinatie irlangen om dubbele leveringen te voor enen en een zo effectief mogelijk ge- tuik van de nieuwe wapens, als bijvoor- seld de MIG-27, te waarborgen. Volgens de zegslieden is Syrië geïrri- »rd over deze nieuwe benadering, omdat ee voorbijgaat aan eerder gedane belof- \Tel. (023) -31 7950 C-NL gehele dag yfyk geopend, ook s' K, tijdens de lunch- fi pauze én jn donderdagsavonds. ir De 33-jarige Odel Rhodes, ooggetuige van de moord- en zelfmoordpartij van sekteleden van People’s Temple in Jonestown, wijst hier de plaats aan waar de leider van de sekte zich een kogel door het hoofd schoot. Rhodes wist kort na het dramatische ritueel te ontsnappen. Hij gaf een persconferentie in de hoofdstad van Guyana. ir igde tuin tiardhou- ir, ruime ard, ged. ixe bete- L, royale ers, luxe afelcom- naar 2e ging. Dé derhoud. hebben II KM),- k.k|| -J HAARLEMMERMEER (ANP). De douane-recherche heeft gisteren in Rijsen hout in de Haarlemmermeer een inval gedaan in een clandestiene drankbottela- rij, die ondergebracht was in een boeren schuur. Een aantal mensen was hier bezig diverse soorten sterke drank (oude en jon ge genever, vieux, citroengenever, bessen genever) over te brengen in flessen. De recherche trof honderden gevulde flessen aan en daarnaast nog een voorraad van enkele honderden liters alcohol. Aangehouden werden twee Rotterdam se handelaren waarvan reeds bij de re cherche bekend was, dat zij dranken van dubieuze herkomst verhandelden. Voorts werden twee de douane-rechercheurs be kende illegale stokers uit Brabant en een chauffeur aangehouden. Zij zijn voor ver hoor ingesloten. belastingwet dichten SAN SALVADOR (UPI). De Neder landse zakenman Frits Schuiteman is gis teren in de Middenamerikaanse staat El Salvador door zes gewapende mannen ontvoerd, zo heeft de politie in de hoofd stad San Salvador meegedeeld. De 32- jarige Schuiteman is directeur van de Phi- lips-vestiging in El Salvador, die ongeveer 300 werknemers telt. De identiteit van de ontvoerders is nog niet bekend. In de afgelopen maanden heeft een guerrillagroep die zich „Marxis tisch Volksbevrijdingsleger” noemt een Japanse en een Zweedse zakenman ont voerd. 1 1 1 I

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1