rs MadridlheeOinideBastro een bonte -poliefaBOl door Peter Hattink Nazi-insignes Spaanse logica EF l-STE» UUJ, I lol er eigenlijk wel vanaf. I irn inge- itbewer- b verwijk opleiding und ge- bedie- ihnische lags) jke, zelf- i enthou- igstelling gedegen /pewerk. waarden iw plaats aak een IJ Jé f L B.V. „De vrede zij met u”. „Amen” De eerbiedwaardige imam Karam llahi Zafar op de „Rastro”, de Madrileense vlooienmarkt, heeft begrip voor de katholieke Spanjaard, die zich aangetrokken voelt tot de islam. De mohammedaanse leider weet dat westerlingen een drempelvrees hebben voor alles wat hen onbekend is en heeft zich aangepast. Om de drempel naar de islam over te komen, verkoopt hij naar muskus ruikend reukwater, een artikel dat de propere Spanjaard graag koopt of cadeau geeft. Na een praatje geeft hij de twijfelende kopers van zijn luchtjes of de koran een hand. Een meesterlijke zet van de imam, voor wie geen zondaar te slecht is. De handdruk van de ipiam heeft hetzelfde effect als die van Amerikanen die macrobiotisch voedsel eten. Het enige verschil is, dat je na de handdruk van de eerbiedwaardige imam urenlang naar muskus ruikt in plaats van naar sinaasappels. Ongetwijfeld heeft Allah dit zo gewild. (Van onze kunstredactie) ■Een goede vlooienmarkt moet aan een groot aantal voorwaarden ■Loen om het grote publiek te behagen. Allereerst dient de situering f itliefst met „schilderachtig” te kunnen worden omschreven. Vervol- jns moeten de prijsjes zacht en de koopjes aantrekkelijk zijn, wil je in een goede sfeer spreken. En natuurlijk moet het op de vlooien- arkt flink rommelig zijn, want een nette rommelmarkt, dat lijkt jrgens op. Dat hoor je bijvoorbeeld ook van de handelaren die op de irplaatste Waterloopleindiarkt staan die van de gemeente keurige iren kregen om daar hun spullen in op te slaan. De straatjes saraan ze nu plegen te staan om hun waren aan te prijzen, geven m deze Amsterdamse rommelmarkt meer het aanzien van een aderie dan van een gezellige vlooienmarkt, zo kan je er algemeen ren. Een vlooienmarkt moet per definitie rommelig zijn. Een nette f arkt valt toch in een heel andere categorie? Daar is geen plaats meer Flor avontuur al wil de reclameslogan nog steeds beweren dat je ■den er een daalder waard is. ■Voor veel van de vlooienmarkten geldt dat trouwens ook allang niet [■eer. Sinds het massatoerisme heeft ontdekt dat je op Portobello Wfoad in Londen zo’n aardig stukje antiek kan kopen, dat je in Parijs abij de Porte de la Villette zo’n charmante Lodewijk de Zoveelste- eubelstuk kan verwerven, is de lol er eigenlijk wel vanaf. A L -c De ware volkszi s Fotograaf Feddo van Gogh maakte deze foto van de Waterloopleinmarkt toen deze nog op de orginele plaats werd gehouden, in de schaduw dus van de Mozes en Aaronkerk lovenstaé' hr I veen De schrijver, een blonde Span jaard met een Asterix-snor, garan deert de echtheid van zijn werk. Op zijn tafeltje ligt zijn nationaal Natuurlijk zijn er op de Rastro minder intellectueel begaafde fi- ze, azuurblauw of grasgroen door het leven gaan. Madrid kent geen Place du Ter- tre, maar de Calle de San Cayeta no, waar kunstschilders en ama teurs hun werken aan de man brengen. De grens tussen de zon- dagsschilders en de professionele kunstenaars is haarscherp: de amateurs zijn van zo’n groot kali ber dat je denkt dat je het zelf nog beter zou kunnen. Wat dat betreft laten de verkopers een gisse klant in zijn eer. De beroepskunstenaars brengen de emotie in hun werken door de eenvoud van het materi aal. De straatgezichten, eenvou digweg geschilderd met een palet mes in zwart en wit, zijn „tipico” en pakkend door hun simpelheid. Naast de rommeltentjes zijn er nog heuse antiekstalletjes en zelfs deftige antiekwinkels, waar je je als man niet zonder stropdas in moet wagen. Antieke schilderijen van beroemde meesters zijn geen zeldzaamheid, maar afgezien van de kunst van het afdingen, is ken nis van zaken wel een minimumve reiste. Met een beetje geluk kun je er een gravure van Amsterdam uit 1578 bemachtigen; tenslotte wis ten de Spanjaarden uit die tijd de weg in de Lage Landen. Heel ka rakteristiek zijn de „Braceros”, diepe koperen schalen in lage hou ten tafeltjes. In tal van dorpen worden deze braceros in de winter met houtskool gevuld. De Span jaarden verwarmen er dan hun voeten mee. Het meest intellectuele pleintje van de Rastro ligt achter de Ribera de Curtidores en heet Plaza del Campillo del Nuevo Mundo, het „Veldje van de Nieuwe Wereld”. Grootste moot is de tweedehands- tijdschriftenhandel, waar stripver- zamelaars hun hart kunnen opha len aan de eerste uitgaven van Flash Gordon. Oude edities van Suske en Wiske zijn er volslagen onbekend, evenals bij de handela ren in tweedehands-langspeelpla- ten de Zangeres zonder Naam. Tussen de muntverzamelaars of vergaarders van medailles steekt „Capitan Walter” met kop en schouders boven iedereen uit. De ze Duitser, al meer dan 25 jaar in Spanje, is de glimlachende vertegenwoordiger van alle histo risch menselijke ellende: hij ver koopt nazi-insignes en aanverwan te produkten: nostalgische souve- 1 ind je op de looienmarkt nirs uit het Derde Rijk en uit het tijdperk van de Spaanse dictatuur. Eén ding is waarschijnlijk ver dwenen als de Rastro morgen nog bestaat. „El Organillo”, het Madri- leense straatorgeltje, dat vroeger met zijn kristalheldere klanken de straten van Madrid deed twinke len. Orgeltjes zijn er nog genoeg, maar de 'orgeltjesstemmer, de enig overgebleven Madrileen in de we reld die het nog kan, is ziek. Zijn handen willen niet meer. Zijn laat ste daad was het stemmen van een orgeltje voor de grammofoonpla tenmaatschappij, die zijn zuivere werk heeft vereeuwigd. Omdat niemand een vals orgeltje wil ko pen, blijven ze maar in de winkelt jes op de Plaza del General Vara del Rey staan. Stoffig, met in hun buik een sprankelende „Chotis”, die bijna niemand zal horen. Madrid.Madridklonk vroeger de Chotis door de straten, die er uitzagen als gekleurde hui zenrijen met knipogende ramen. Het oude Madrileense straatleven kun je nog steeds binnen de ka- sfeer, de schilderachtige ambiance van loven en bieden trekt boer en burger en allen met de vage hoop in het achterhoofd plotseling op een goudbron te kunnen stuiten. Want hoe vaak gaat niet het gerucht dat een onaanzienlijk schilderijtje, op de markt gekocht, thuis na het schoonmaken plotseling gesigneerd blijkt te zijn met de naam van een grote meester? Om al die speurders naar goud ter wille te zijn lanceert uitgeverij Kos mos in Amsterdam in samenwer king met Meulenhoff International een internationaal handwerk, kort weg „Vlooienmarkten in Europa" getiteld, dat een staalkaart van rom melmarkten biedt. Al die toeristen die naar Parijs, Rome of Madrid Oude, soms antieke horloges en nieuwe, soms gestolen klokjes behoren tot de attractiviteiten op de Rastro in Madrid Fray Ceferino Gonzalez waan je je op de Vogeltjesmarkt van Antwer pen. Er zijn allerlei soorten flui ters, waaronder ook echte Tjaf- fers, met 20 dagen garantie als je het ringetje maar niet van zijn poot haalt. Bij aankoop wel goed opletten of het ringetje goed vast zit, want anders vliegt de garantie vanzelf weg. Urenlang redeneren over een vogeltje in een doosje of een bibberhondje met gratis foto’s van de ouders als waarmerk van een zorgvuldig uitgekweekte stam boom. Kuikentjes of jonge eendjes kopen, die vreemd genoeg wildro De Rastro is de bonte volkeren bond van Madrid, een soort Spaanse Verenigde Naties, waar Spanjaarden, zigeuners, Arabie ren, joden, hindoes, Vietnamezen, negers, Chinezen *en Europeanen gemoedelijk en broederlijk met el kaar omgaan. Zoals de Spanjaar den met gepaste trots zeggen: „Tweehonderd jaar geleden heb ben de christenen en de moren, guren, die misschien daardoor minder serieus overkomen. Erg populair zijn de handelaars in le vende materialen. In de Calle de heilig-hartbeeldén die de huiselij ke haard moeten beschermen. Piepschuimen zweefvliegtuigen voor de kinderen, oorlogsonder scheidingen uit vervlogen jaren voor grootvaders, tweedehands kleren voor tieners en Chinese eet stokjes voor wie niet met het wes terse eetgerei kan omgaan. Kor tom: de vlooienmarkt biedt zowel deftig antiek met garantiecertifi- caten als de prul der prullen uit grootmoeders tijd. mermuren halen door de primitie ve schilderingen op glas. Typisch Madrileense volkskunst, die op gang is gebracht door een geëmi greerde, inmiddels overleden, Duitse dame. De schilderijtjes zijn uniek door hun fleurige kleuren en door de primitieve stijl waardoor de gezichten van de mensjes heel dichtbij lijken. Vooral kinderen worden door deze werkjes aange trokken. Natuurlijk is er onder de ze kunst een hoop kitsch. Alle le lijk kijkende of moederlijk aan doende Madonna’s zijn ongeniet baar. De stadstafereeltjes en de afgebeelde spelende kindertjes zijn aandoénlijk. De Rastro is een kleurig avon tuur, dat verlevendigd wordt door loven, bieden en afdingen op een menselijke manier, waarbij het winnen van de vriendschap van de ander voorop staat. De warme vriendschap van een ééndagsvlieg. Dat het vangen van deze vriend schap een kunst op zich is, hoeft geen betoog. Het is juist de herin nering aan die ééndagsvlieg, die het souvenir van de Rastro zo waardevol maakt. Een van de nieuwe autoriteiten op literair gebied, die slechts een klein tafeltje op de Rastro heeft, is Francisco Remigio Sacristan. Hij verkoopt „De taxi van het eeuwig leven”, zijn laatste werk en tevens zijn eerste boek, waar hij zeven jaar over heeft gedaan. H^t boekje van honderd peseta’s zit vol ker nachtige waarheden. In de inlei ding schrijft de auteur ook heel terecht: „Een gedachte is geen stokslag, een woord is ook geen schot.” Iedereen kan, na overleg met de buurt, in de straten van de Rastro iets te koop aanbieden. Voor waar de is wel dat het materiaal niet aanstootgevend moet worden ver pakt. Vieze troepjes op tafeltjes uitstallen is er niet bij; wel mag de verkoper dergelijke dingetjes in kleurige doosjes aanbieden en de adspirant-koper vertrouwelijk de inhoud laten zien. Arabieren zijn hier meesters in, evenals in de ver koop van kameelleren poefs. identiteitsbewijs te kijk: de foto op het identiteitsbewijs lijkt op hem, dus het is gewoon waar. Hij verte genwoordigt een brok hedendaag se Spaanse logica. Dat de lezers van zijn boekje de indruk hebben dat het heelal een lokaal is waar uitsluitend nihilisme bedreven wordt, ligt aan het feit althans volgens de auteur dat men de diepere betekenis van „De taxi van het eeuwige leven” niet begrepen heeft. gaan, kunnen nu weten waar ze ech te Franse rommel, authentieke Itali aanse luizen of originele Spaanse afvaltroep kunnen vinden. Ieder land in dit werelddeel blijkt steeds over een flink aantal vlooienmark ten te beschikken, die tot op heden nog niet zo uitvoerig gecatalogiseerd zijn. Behalve een uitvoerig exposé over de markten in de betrokken grote steden, geeft dit boek ook uit voerige informatie over de plaats waar en hoe laat de markt wordt gehouden, wat er zoal wordt aange boden en hoe de sfeer er is. Dat alles verlucht met handige kaartjes en veel kleurenfoto’s die misschien be ter dan veel woorden de sfeer weer geven. Het aardige van vlooienmarkten is, althans zo komt dat over na het lezen van de diverse hoofdstukken in dit boek,'dat er, ook al schrijft de uniformering en de nivellering voort, toch van een eigen en speci- fiek-nationaal karakter kan worden gesproken. Zo er al sprake is van een volksziel, dan komt die op de vlooienmarkt nog het best tot uiting. Het snuffelen naar iets goedkoops, het sjachren om wat van de prijs af te krijgen en de spulletjes die op een bepaald moment sterk in trek zijn, dat kan per land flink verschillen. Bovendien hebben veel marktkoop lieden gemerkt dat de toeristen ook nog op iets anders uit zijn, namelijk de authentieke souvenirs. Wie in het buitenland een vlooienmarkt heeft bezocht, kan weten dat dat juist de laatste plaats is waar nog leuke volkskunst voorhanden is. Niet om dat de industrie ter plaatse plotse ling het roer heeft omgegooid, maar omdat veel spulletjes op een vlooien markt nu eenmaal wat ouder zijn en dus dateren uit een tijd toen origina liteit en degelijkheid een heel andere waarde bezaten dan thans het geval is. Vlooienmarkten in Europa is een uitga- ve van Kosmos-Amsterdam en Antwer pen in samenwerking met Meulenhoff International - Amsterdam. De prijs be draagt 39 gulden dieven en politieagenten, echte en valse profeten een wapenstilstand gesloten Deze wapenstilstand wordt nog steeds gecontroleerd door een vro lijk stel Madrileense politieagen ten, dat. iedere kraamhouder een symbolische boete geeft van 25 pe seta’s voor de door zijn stalletje in beslaggenomen ruimte. Geen ver koper op de Rastro zal erover den ken de blauwe petten van de Spaanse Verenigde Naties te be driegen of tegen te spreken. De vlooienmarkt speelt zich da gelijks af op de ouderwetse Ave nue Ribera de Curtidores en de zijstraten daarvan. De topdag is zondag, waar zich vanaf een uur of elf een ware mensenzee tussen een warwinkel vanstalletjes en kraampjes perst. Er is van alles te koop: van ouderwetse sleutels tot gloednieuw gestolen horloges, van antieke pistolen tot „moderne” a m Maar iedere markt maakt haar ."'Bl b en downs mee en het is best organiseer- Ogeiijk dat je op Portobello Road die wat stille zaterdagmorgen net si aardig prentje in een vreselijk uke lijst kan krijgen en dat je in arijs precies dat klokje vindt dat je i ’onderdelen biedt waarna je al zo idina M 0 op zoe*t bent- h°eft maar net y u eer een verarmde graaf te zijn kt J iweest d'e de kelders van zijn bui- te steller a heeff ]aten leeghalen voor een rijpstuiver of het aanbod is plotse- noodzake “e weer goed wenst zag Het woord massatoerisme is hier voornade wallen en niet ten onrechte want der van dlet begrip vlooienmarkt staat hoog 1 IJmuide ‘geschaald in de recreatieve sector. ‘ij elk bezoek aan een grote stad oort toch wel een uitstapje naar ie S D Al eze markt die je oog in oog brengt iet de meest authentieke autochto on Want dat is een van de leukste uiten aan de vlooienmarkten: ze sbben ook op de eigen „landslui” -en grote aantrekkingskracht. De indieck, Ak in heeft laten leeghalen voor een

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 23