Jan Timman won ook derde partij treffers en missers Spartaan Van Tiggelen GOEDE TRAINER Strafmaat herzien Uilkema won Domtrofee Vet contract HSV Böhm op kop Clubs contra cricketbestuur (rA kip tototips a Meer financiële armslag. Voor die stereo-installatie, bijvoorbeeld. -finniS* Konstant Krediet k r „PETESCU EEN a i Lichtere straf Tops K75 --K ze graag k/p riun aingêrs éten, (sun ^'deaa^00^ 'uin onne- ri r 0; naak Snel geld zodra u ’t nodig hebt. II W I y a. it; 17 19 7 8 DINSDAG 28 16 Of welk doel dan ook, k., NOVEMBER Met het Ennia Konstant Krediet hebt u altijd geld achter de hand dat u op elk gewenst moment kunt bededen. En wat de maandelijkse aflossing betreft: u krijgt 2 unieke vrijstellinqskaarten om in te zetten wanneer betaling u niet gelegen komt. Vraag uw (verzekerings)adviseurF over het Ennia Konstant Krediet. N T Hij regelt het vliegensvlug. SPORT Klok redde Tony Miles VAN TIGGELEN Kick Langeweg speelde erg goed tegen Miles, maar moest door tijdnood genoegen (Van onze sportredactie) (ADVERTENTIE) ’77-’78 4-3 3-0 2-0 1-2 1-0 utuna 4 BRUGGE. Ernst Happel peinst er niet over om Club Brugge een schade claim van 1,4 miljoen Belgische Francs via de media uitspraken te doen, die zijn zaak zouden kunnen schaden, bevestigde hij gisteren dat hij een advocaat opdracht heeft gegeven dat zijn ex-werkgever mee te delen. EERBEEK Hans Böhm is gisteren mede aan de leiding gekomen in het inter nationale meester schaaktoernooi in Eer beek. Hoewel het maandag een rustdag was, werden afgebroken partijen uitge speeld. Böhm won zijn afgebroken partij tegen Borm en zegevierde eveneens in de uitgestelde partij tegen Trois. Hij kwam daardoor op een totaal van drie punten, evenals Prubyl. Nikolac is derde. i c’L’H egelijke rond. op zonne- n, Zeewsj ZEIST. De tuchtrechtspraak in het betaalde voetbal gaat veranderen. Een studiecommissie sluit in een rapport met aanbevelingen aan op de tendens die in de loop van dit seizoen al zichtbaar was: mildere en minder straffen voor de profs. Dat komt erop neer dat een speler pas met de tuchtrechtspraak in aanraking komt als hij in een jaar tijd drie waarschuwin gen te pakken heeft. DEN HAAG. De raad van appel van de stichting Nederlandsche hippische sportbond heeft de uitspraak van de straf- commissie tegen de jeugdruiter Jan Tops uit Valkenswaard vernietigd. Tops kreeg nu een voorwaardelijke intrekking van de rijvergunning voor een periode van drie maanden (met een proeftijd van een jaar), plus een boete van 100 gulden, opgelegd. Tops was aanvankelijk wegens wange drag tijdens de strijd om de Europese jeugdkampioenschappen in Stannington bestraft met drie maanden onvoorwaarde lijke intrekking van de vergunning, en kreeg bovendien een voorwaardelijke straf. De raad van appel vond dat de strafcommisie Tops ten onrechte veel zwaarder had gestraft dan de jeugdruiters Koopmans en Schuttert. Miles 1,5 uit 2, 6/7. Langeweg en Stean 1,5, 8. Sosonko 1, 9/10. Morrison en Ligterink 1 1 afg., 11/12. Meulders en Roos 1, 13. Bellon 0 uit 2, 14/15. Feller en Keogh 0. Voor de zesde plaats zijn Pasman en Van Helden de kandidaten. Van ’t Oever zal de keuze tussen deze twee maken op grond van hun prestaties in de komende weken, met name de tien kilometer in Groningen op 10 december. Kernploeglid Wim Pol is opgenomen in Jong Oranje, dat op dezelfde data tegen Jong Noorwegen schaatst. Marcel Sche- perkamp en Harm van de Pal zijn even eens hiervoor geselecteerd. Wegens tegen vallende prestaties is Teun Busser ook teruggewezen naar de jeugdploeg. Tegen Jong Noorwegen zal hij niet meedoen. De Domtrofee werd bij de sprinters door Sies Uilkema gewonnen. Bij de all rounders won Van der Duim de 500 meter in 40.4, Schalij werd tweede (40.6) en Van Helden derde (40.8). De 3000 meter werd na vier ritten vanwege de hevige sneeuw val afgebroken. „Wat goed is komt snel”. Dit gezegde wordt in de sport nogal eens gebruikt als een jonge begaafde sporter door breekt. Adrie van Tiggelen, de nieuwe linkervleugelverdediger van Sparta en opvolger van de naar Ajax vertrokken Wim Meutstege, is niet zó jong meer, 21 jaar, maar is toch snel naar voren geko men. AZ’67 sluipt naar de top, nu de concur renten punten verliezen. De Alkmaar- ders pakten uit de laatste zes wedstrijden elf punten met de doelcijfers 22-5. De concurrentie laat het afweten. Ajax b.v. haalde uit zijn laatste vier wedstrijden twee punten en scoorde slechts één goal. Feyenoord is ook alweer zeven wed strijden achtereen zonder verlies en goed voor tien punten met de doelcijfers 7-1. AZ’67 en Haarlem wonnen voor het eerst uit en PEC voor het eerst thuis dit seizoen. Haarlem boekte de laatste uit- winst op 11 september 1977 en eveneens in het oosten. 1-2 bij GA Eagles. Go Ahead Eagles heeft een voorliefde voor 2-1 als einduitslag. Het vorig seizoen kwam men elf keer tot dat resultaat (3x winst). Na veertien wedstrijden in dit seizoen staat deze uitslag reeds vier keer in de boeken (3x winst). De bezoekers trokken zowel in de ere- als in de eerste divisie aan het langste eind. Ere-divisie: thuis acht punten, uit tien; eerste divisie: resp. 7 en elf. Ook de doelcijfers waren positief 10-11 in de ere- en 13-17 in de eerste divisie. 0-1 5-1 0-2 4-0 0-0 '75-’76 2- 1 4-0 3- 1 7-0 0-1 ’76’77 2- 0 3- 2 2-3 „Petescu," aldus Adrie van Tiggelen, „is een goede trainer. Hij heeft erg veel kijk op het voetbal, staat open voor ieder gesprek en doet er alles aan je optimaal te begeleiden. Op dinsdag en donderdag pakt hij ons pittig aan om op woensdag en vrijdag de teugels enigs zins te laten vieren.” Het was tegen PEC (Z) de eerste keer dit seizoen dat de FC VVV meer dan één goal scoorde. Maar ook deze twee goals waren niet voldoende voor de volle winst. ae Meer Volendam dat dit seizoen de blessure-problemen niet het hoofd kan bieden. Roda JC heeft nu het geluk van de koploper. Dat niet te beredeneren voordeel werkt stimulerend op de ploeg. In eigen huis zal het tegen een voor zijn laatste kans vechtend FC Twente tot op de bodem der mogelijkheden moeten gaan om de Twenten van het lijf te hou den. En Feyenoord moet de opgaande lijn van de laatste maanden vast kunnen houden in zijn thuiswedstrijd tegen NAC. Haarlem kan door de verrassende winst bij NEC weer ruimer ademhalen. Ook zondag zijn er mogelijkheden het puntentotaal te vergroten nu Sparta op visite komt. toernooi uitkwam, zag zijn plannen om opnieuw zover te komen maandag door kruist. Na aanvankelijk een zonnige posi tie te hebben beheerd, kwam hij tegen de Spanjaard Rivas gaandeweg in moeilijk heden, die zo ernstig werden, dat zijn posi tie bij het afbreken als hopeloos werd beoordeeld. Sosonko probeerde het in tweede zitting nog drie kwartier en staakte toen de strijd. Ligterink slaagde er opnieuw niet in zijn partij in e e n zitting af te werken. Zijn ontmoeting met de Schot Morrison ging lange tijd gelijk op, maar bij het afbreken had de Nederlander, die met zwart speel de, toch een licht voordeel bereikt. De Belg Meulders werd snel en vakkundig door Sanz verslagen. De Engelsman Speelman won van de Ier Keogh. Feller, de kampioen van Luxemburg, kon niet op tegen de Fransman Roos, hetgeen de verliezer hele maal naar onderen drukt en Roos niet veel helpt. In de vierde ronde van woensdag zal de aandacht vooral uitgaan naar het duel Ligterink-Timman. De uitslagen van de partijen voor de derde ronde zijn: Langeweg (Ned)-Miles (Eng) 0,5-0,5; Meulders (Bel)-Sanz (Spa) 0- 1. Morrison (Schot)-Ligterink (Ned) afg., Timman (Ned)-Stean (Eng) 1-0, Speelman (Eng)-Keogh (Ier) 1-0, Feller (Lux)-Roos (Fra) 0-1, Sosonko (Ned)-Rivas (Spa) 0-1. Na drie ronden is de stand: 1. Timman 3 punten, 2/2/4 Speelman, Sanz, Rivas 2,5, 5. De competitie in de ere-divisie wordt gelukkig dan toch nog spannend. De schier onaantastbare positie van Ajax is in vier wedstrijden volledig verdwenen en een groep nieuwe kanshebbers heeft zich gemeld. NEC maakte in zijn laatste zes thuis wedstrijden slechts één goal PSV scoorde in zijn laatste drie uit wedstrijden telkens twee goals. Gerrie Deijkers nam steeds één goal voor zijn rekening. FC WV is reeds tien wedstrijden ach tereen zonder overwinning. Volendam komt met zes wedstrijden ook in het gedrang. De doelpuntenmakers: Bert van Mar wijk maakte zijn eerste voor MW. Zijn laatste dateerde van 16 april 1978 bij AZ’67FC Twente 4-1. Adri van Kraay scoorde ook weer eens voor PSV. Zijn vorige viel op 18 december 1977 bij VitessePSV 2-2. Henk van Rijnsoever had er precies één jaar voor nodig om weer tot produktie te komen. Op 27 no vember 1977 was dat bij FC Twente- AZ’67 1-4. Plat van Volendam had in zijn eerste competitie-wedstrijd voor Vo lendam reeds succes. tip 1 3 1 1 1 3 1 3 1 3 3 3 1 ir nemen met remise. AZ’67 Haarlem Go Ahead E PSV FC VW Vitesse Feyenoord Roda JC Ajax Fortuna SC Heracles De Graafschap SVV FC Den Haag Sparta —NEC MW —FC Utrecht —PEC (Z) —NAC FC Twente Volendam Excelsior FC Groningen W ageningen FC Vlaardingen 00-16.301 Ive tijdens lemerland, 1-1 1-0 1-2 5-6 0-1 0-2 1-1 1- 5 2- 2 1-1 1-0 17 Bij ernstige overtredingen wil men niet van schorsingen af. Het rapport zegt dat de schorsing moet blijven als een speler van het veld wordt gezonden. Via een lioekhouding van de waarschuwingen (ge le kaarten) wil men echter in die gevallen toe naar een administratief optelsysteem. Dat liep evenwel parallel met een enorm verbruik van tijd. In het laatste uur offer de Langeweg zijn dame - het bleek een juweel van een combinatie te zijn - maar hij had eenvoudigweg geen tijd meer om de voor de hand liggende winstzetten uit te voeren. In arren moede herhaalde hij de zetten, waardoor Miles met een remise ontsnapte. De Brit maakt bepaald niet de indruk in glanzende vorm te steken. Zon dag raakte hij geheel onverwacht een pion achter tegen Bellon, terwijl hij tegen Lan geweg alleen door toedoen van de klok een nederlaag kon ontlopen. Timman daaren tegen maakt de indruk in vorm te groeien. Stean heeft als secondant van Kortsnoi een reputatie opgebouwd in moeilijke situ aties met uiterst bruikbare ideeën op de proppen te komen. Timman gaf hem ech ter geen kans en zette hem zodanig in de hoek, dat Stean een zet voor het af breken van verder verweer afzag. Sosonko, die reeds twee jaar geleden in een interzonaal Het bestuur had voorgesteld de competi tie van 20 mei tot en met 9 juni, als veertien spelers uit de hoofdklasse in Engeland verblijven, niet stil te leggen. In Birming ham speelt het Nederlandse team dan zijn wedstrijden voor de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap. Omdat er dan geen sprake meer was van een normaal verloop van de competitie wilde het bestuur volgend jaar in de hoofd klasse geen degradatie laten plaatsvinden. De meerderheid van de clubs uit de hoofdklasse en de% eerste klasse blijken geen voorstander te zijn van het plan vol gend jaar geen degradatie door te voeren. Zij stellen dat als de competitie begin mei aanvangt in plaats van half mei er twee weekeinden worden gewonnen, waarop dubbele programma’s kunnen worden ge speeld DEN HAAG. Het bestuur van de Ko ninklijke Nederlandse Cricketbond en vertegenwoordigers van de clubs uit de hoofdklasse en de eerste klasse zullen zich op 19 december opnieuw buigen over het competitie-programma van 1979. AMSTERDAM. In de derde ronde van het Amsterdamse zoneschaaktoernooi heeft grootmeester Jan Timman zijn koppositie belangrijk versterkt door een spectaculaire zege op de Engelse grootmeester Michael Stean. Zijn meest geduchte concurrent Tony Miles liet tegen Kick Langeweg een half punt liggen. Dat had eigenlijk een heel punt moeten zijn, want Langeweg speelde een uiterst bekwame positionele partij, waarin zijn voordeel met de minuut groeide. maanden de gelegenheid heeft gehad vleugelspitsen als tegenstander te bestu deren is het hem wel duidelijk wel type hij prefereert. Adrie van Tiggelen: „De moeilijkste tegenstander voor mij tot op heden was Adri Koster van Roda JC. Zijn snelheid en balvaardigheid hebben mij voor grote problemen gesteld. Opvallend was ook, dat hij pittig in het duel is en de hardheid niet schuwt. Ook Peter Ressel is door zijn snelheid een gevaarlijke tegenstander met veel routine. Ik speel het liefst tegen een speler die in de diepte aangespeeld wordt, zodat ik in de sprint met hem moet duelleren. Niet tegen een speler die zich aanbiedt, direct de bal afspeelt en het duel schuwt. Tegen zo’n iemand is geen eer te behalen.” De in het dagelijks leven als PTT’er in Oud-Beijerland zijn brood verdienende Sparta-nieuweling is positief over de ma nier waarop trainer Mircea Petescu zijn spelers aanpakt. Voordat deze hele zaak in kan gaan, moeten er overigens nog wel reglements wijzigingen plaatshebben, aldus de com missie. Deze baseert zich bij haar ■itgangspunten voor het nieuwe systeem op „het aanzien van het betaalde voetbal en het tegengaan van emoties bij spelers, oefenmeesters en publiek.” (ADVERTENTIE) tenrijker er angstvallig voor waakt om UTRECHT. Na afloop van de schaatswedstrijden, om de Domtrofee, die in Utrecht werden gehouden, heeft bonds coach Van ’t Oever een gesprek met de Advies Raad Top gehad. Dat onderhoud leidde tot een selectie van vijf man voor de ontmoeting Noorwegen. Nederland op 16 en 17 december. De vijf zijn: Kleine, Vriend, Kramer, Schalij en Van der Duim. Na het verlies van Anderlecht bij FC Antwerpen afgelopen zondag nemen in Brussel de geruchten over een ontslag van Raymond Goethals toe. Bij de spelers van Anderlecht overheerst de gedachte dat Happel, na een aantal matige verrichtin gen van de Brusselaars, dit seizoen nog de macht o ver neemt. Het internationale voetbaltoernooi Am sterdam 704 wordt volgend jaar op vrijdag 3 en zondag 5 augustus gehouden. Hoewel het wereldkampioenschap voet bal 1978 nog geen half jaar achter de rug is, hangt er al een dreiging boven de titel strijd, die in 1982 in Spanje wordt gehou den. De federatie van voetbalprofessionals (FIFPRO) heeft na een bijeenkomst in Madrid bij monde van zijn Nederlandse voorzitter mr. Janssen van Raay gedreigd met een staking tijdens het wereldkampi oenschap wanneer de spelers niet een deel van de televisierechten ontvangen. De bundesliga-club HSV Hamburg heeft een contract afgesloten met een Westduitse oliemaatschappij, waarbij de club zich verzekerd weet van 1,4 miljoen mark in de komende twee jaar. HSV moet doorvoor de naam van het concern op het shirt dragen, evenals de volleybalafdeling van de club. Ook moet de Hamburgse club zijn sportcentrum af en toe afstaan aan de sportlieden van het bedrijf. Viv Anderson, vleugelverdedigei’ van Nottingham Forest, is door manager Ron Greenwood opgesteld in het Engelse elftal, dat morgen in Londen een vriendschappe lijke wedstrijd tegen Tsjechosïowakije speelt Anderson, die van Jamaicaanse af komst is, is daarmee in zoverre uniek, dat hij de eerste zwarte speler zal zijn, die op Wembley het Engelse shirt draagt Het team kent in totaal zes wijzigingen. tr 3 weken jet ze dan ius zetten, :wijkerwej De studiecommissie, onder voorzitter schap van Leo van der Kroft, komt tot de volgende adviezen: de bestaande procedure blijft als een speler van het veld is gezonden (gele kaart); de Tuchtcommissie registreert alle waarschuwingen (gele kaarten). De speler en de club krijgen daarvan bericht. Bin nen 48 uur mag die speler schriftelijk commentaar leveren. Hij kan echter geen mondelinge behandeling tijdens een zit ting in Zeist meer aanvragen; zodra een speler binnen een jaar na zijn eerste gele kaart een derde waarschuwing (gele kaart) ontvangt, volgt er een behan deling door de tuchtcommissie. Hij kan dan opnieuw schriftelijk commentaar ge ven als hij dat wil. Tegen de strafmaat kan hij hoger beroep aantekenen, niet tegen de tenlastelegging; de rapportage van strafzaken (geel en (95.000 gulden) te betalen. Hoewel de Oos- rood) geschiedt door de scheidsrechters en grensrechters, de beide clubs en (eventu eel) de officiële waarnemer. De aanvoer der hoeft niet meer te rapporteren; als er hoger beroep wordt aangetekend, wordt de straf opgeschort in afwachting van de behandeling; er komt een aparte commissie van be roep tegen uitspraken van de Tuchtcom missie betaald voetbal; de studiecommissie wil dat spelers, oe fenmeesters, clubs, scheidsrechters en grensrechters tevoren precies worden geïnformeerd. Ook pers, radio en televisie moeten exact op de hoogte zijn van dit systeem om het publiek te informeren. Hij kwam van de 2e klas KNVB-vereni- ging Oud-Beijerland aan het begin van dit seizoen naar Sparta met niets anders in zijn gedachte dan spelen in het C- elftal. Maar dat liep anders. Vanaf de eerste competitiewedstrijd is hij vaste speler in het eerste van Sparta, en mo menteel voetbalt hij in de ere-divisie als of hij reeds jaren tegen de beste voetbal lers heeft moeten opboksen. Adrie van Tiggelen over zijn late over- gang: „Het vorig seizoen was Sparta reeds met het verzoek bij me gekomen om van vereniging te wisselen. Onze trai ner, Hans Bentson (zelf oud-Sparta-spe- ler red adviseerde mij echter nog één seizoen te wachten, omdat hij vond, dat ik nog niet rijp was voor deze overstap. De scouts van Sparta hebben mij het afgelopen seizoen in zeven wedstrijden bekeken en daarna geadviseerd om mij aan te trekken.” Tijdens de aanloop van het nieuwe seizoen deden zich echter enkele spelers- wisselingen voor, waardoor van Tiggele- len niet zoals hij zelf veronderstelde bij het C-elftal terechtkwam, maar direct de grote stap naar het A-elftal kon maken. Tijdens de voorbereiding in Spanje en een aldaar opgelopen schorsing van Bert Jansen debuteerde hij tegen Malaga. Afgelopen zondag speelde hij tegen AZ ’67, zonder onderbreking, zijn veer tiende competitie-wedstrijd, maakte twee goals, beide buitenshuis tegen Vi tesse en FC Den Haag, en heeft Wirri .Meutstege doen vergeten. Adrie van Tig gelen: „De ere-divisie is voor mij een hele belevenis. Vooral in de thuiswedstrijden tegen Ajax en Feyenoord, toen er veel publiek was, werkte de entourage erg stimulerend. Ik heb geen probleem ge had met de toch wel grote overgang van de 2e klas KNVB naar de ere-divisie. Ik had eerder verwacht dat de confrontatie zwaarder zou zijn. Misschien dat ik toch te laat de overstap heb gewaagd, maar lichamelijk kan ik het nu beter aan. De eerste wedstrijd in Arnhem tegen Vitesse debuteerde ik als linkervleugelverdedi ger en scoorde direct Sparta's eerste competitie-doelpunt. Ik speel, gezien on ze speeltrant, die gebaseerd is op verde diging en counter, liever uit omdat ik dan meer aanvallende mogelijkheden heb.” Nu Adrie van Tiggelen alweer enkele Van de groep kanshebbers, bestaande uit vijf teams, spelen er twee reeds op zaterdagavond. Zo ontvangt AZ’67 in de Hout ’FC Den Haag van Piet de Vis ser, dat ondanks alle aanvallende bedoe lingen niet goed uit de startblokken kan komen. Van de tien wedstrijden in Alk maar, onderling gespeeld, wonnen de Kessler-boys er slechts drie en dat waren die uit de laatste drie seizoenen. In Eindhoven ontvangt PSV het als ge promoveerde ploeg verrassende MW De Eindhovenaren gaan door een diep dal, waarvan het eind nog niet te zien is. De overige drie uit de top-vijf hebben het op het oog eenvoudiger. Ajax ontvangt in -

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17