Carstens ook kandidaat CDU Teng wordt 1 geen premier 3 Rapport Amnesty International: Ohira wordt nieuwe premier van Japan In Rhodesië China benadert NAVO In nieuw verdrag met Europese Gemeenschap in 3 dagen 51 doden slapen onder irisette-dons L I Wittebrood Werkkampen Batavia Onverwachte nederlaag Foekoeda Parlement in Lissabon bijeen Brievenbus Wel vlees Bitter I Het lang r Tm 3 2 BINNEN- EN BUITENLAND DINSDAG 28 NOVEMBER 19 7 8 selland mera’s linding erdra treden laauw olging lezoek nburg I F I of geen verdediging kunnen voeren. Bovendien zou den politieke gevangenen worden gemarteld. Ook zouden alleen al sinds vorig jaar tientallen Chinezen zijn geëxecuteerd. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG/LONDEN. Amnesty International heeft gisteren voor het eerst een rapport gepubli ceerd over politieke gevangenen in de Volksrepu bliek China. Volgens Amnesty worden vele duizen den mensen in China om politieke redenen vastge houden. De organisatie zegt dat er in China sprake is TOKIO. In Japan verwacht men geen ingrijpende koerswijziging in de binnen- en buitenlandse politiek, nu Masayoshi Ohira volgende maand premier wordt. Weliswaar verschilt Ohira in stijl en tempera ment van zijn voorganger Takeo Foekoeda, maar er is weinig verschil wat betreft politiek temperament. De aflossing aan de politieke top zal, zo verwachten Japanse waarnemers, geen gevolgen hebben voor de wijze waarop in Japan de afgelopen jaren politiek is bedreven. door Nico Scheepmaker^Jg LISSABON. De militaire attaché van de Chinese ambassade in Brussel heeft de secretaris-generaal van het NAVO-parlement, Des- hormes, benaderd voor het uitwisselen van informatie. Desharmes’ voorstel om de Chinees in de militaire commissie van het parlement het woord te laten voeren over militaire samenwerking is niet met onver deelde instemming ontvangen. vuiling •r en Wa van klassejustitie terwijl de beklaagden nauwelijks IK I gevangenen in China Mosayoshi Onira, Japans nieuwe premier. (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland) (ADVERTENTIES) Lomé-landen weigeren clausule mensenrechten b t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind" gevangenen in de Volksrepubliek die door Amnesty zijn geadop teerd. „Mijn zuster stond op het dak toen die vliegtuigen met voedselpakketten laag overvlogen en zakte toen van emotie in elkaar. En ook wel van de honger natuur lijk”. Een andere tante, die ondergedoken zat in Bleskensgraaf en zich nog goed herinnert hoeveel onderduikers er uit dat dorp opdoken toen de bevrijding een feit was en iedereen bij de kerk „God save the gracious king” ging zingen, verklaart dat zij, in de rij staand voor het Zweedse wittebrood (of voor ander geallieerd voed sel, dat herinnert zij zich niet meer), wel degelijk pieten had gekregen. Wie niet weet wat „pieten” zijn, moet zich dat maar door familie of vrienden laten uitleggen, daar ben ik niet voor. Tante Stien zegt: „Ik zie nog die vliegtuigen die pakken uitwer pen. Je kreeg een halfje Zweeds witte brood op de bon, en een stukje boter, maar hoeveel dat was weet ik niet meer. Het is niet te beschrijven wat voor een soort brood het was, het was taart. Een gebak- je”. En oma voegt daar aan toe dat het feit dat het Zweeds was: „Zweeds wittebrood, het nog eens dubbel lekker maakte". „En toen kwam dan het Zweedse witte brood, mens wat lekker was dat! Zo heer lijk als de lekkerste cake. Maar wat deden we zuinig met ’t broodje, m’n vader en ik, want m’n moeder lag in 't ziekenhuis en m’n broertje was bij de boeren. Wij namen er iedere dag maar een stukje van, maar toen m’n moeder uit ’t ziekenhuis kwam, zegt ze: „Meid, dat brood is niet goed meer, het lang zit er in!” Maar dat proefde je niet eens, we hebben het tot de laatste kruimel opgegeten. Daarom vind ik het nog zo erg als je al dat brood ziet dat zomaar wegge gooid wordt. Omdat je dat laatste half jaar van de oorlog nooit vergeet”. Oma is jarig. Een kamer vol tantes, echte of onechte, daar heb ik geen inzicht in. „Wat herinnert u zich nog van het Zweedse wittebrood?”, vraag ik. De ene tante zegt: Sylvia Bezemer: „Ik dacht er laatst nog aan. Ik proefde voor het eerst Zweeds wittebrood op de dag van onze bevrijding, ergens in 1946. Op die dag arriveerde de Oranje in Batavia. Mijn tante, die nog als enigfe buitenlandse tot Dame of the Bri- tisch Empire werd benoemd, was hoofd verpleegster op dat schip en zij bracht ons toen dat Zweedse wittebrood, dat door de scheepskoks werd gebakken. Het smaakte als cake. En ik herinner me nog dat ik me toen voornam het voortaan altijd zo te eten: zonder boter en zonder beleg. Als cake dus”. Mevrouw Van Tuil-Lamme uit Hilver sum schrijft: „In 1945 tegen het eind van de oorlog voedden we ons met roggepap en gingen er suikerbieten en tulpenbollenmeel door het brood, dat daardoor klef was en ook niet erg voedzaam. Maar toch smaakte iedere boterham mij, omdat ik als twintigjarige altijd honger had”. Maar oom Jan herinnert zich dat het Zweedse wittebrood bitter smaakte: „Echt bitter. Misschien om het tegen bederf te beschermen”. Kinker rgemees- optreden •rdag bij in de Ja- stad. Bij honderd jrtbewo- •de klap- Idag met in Mid- van Ver- tander te van een Wester- !e stoom- ijkheden jl van de aalsector imdeglij. "knemers n in Hen- orden ge- ital uren i af gezien meel, dat van wan en uit een innen, die I stedelij- ‘t dertien en Zut- itief plan ale herin- vorming eiland, in van twee egel (Bin- rovincies, iwolle, de evoland). Amnesty International heeft een half jaar geleden het rapport over de politieke gevangenen aan de Chinese regering gegeven met het verzoek commentaar te leveren. Ondanks herhaaldelijk verzoek reageerde Peking niet. De voorzitter van het Opperste Gerechtshof in China, Tsjiang Hwa, heeft de laatste tijd echter herhaaldelijk verklaard dat er in China nog steeds veel mensen ten onrechte gevangen worden gehouden. Amnesty International heeft officiële Chinese documenten ge publiceerd waarin wordt gesproken over miljoenen Chinezen die sinds 1949 om politieke redenen zijn vervolgd. Het meeste materi aal dat Amnesty heeft gebruikt bij de samenstelling van het rapport is afkomstig van officiële bronnen. Er wordt informatie verkregen via de Chinese pers, officiële verklaringen en wetsdo- cumenten. Ook voormalige dissidenten die China zijn ontvlucht hebben bijdragen aan het rapport geleverd, evenals politieke In het parlement, dat tot vrijdag in Lis sabon vergadert, zijn de opvattingen ver deeld. Een deel der afgevaardigden vreest dat nauwere samenwerking tussen China en de westerse landen zal leiden tot een ongewenste verslechtering van de betrek kingen met de Sovjet-Unie. Een ander deel, met verwijzing naar de toch al weinig vriendelijke oost-west betrekkingen en de steeds verdergaande bewapening van de landen van het Warschau-packt, acht deze vrees irrelevant. Het Tweede-Kamerlid De Vries (PvdA) heeft in een rapport aan de militaire com missie gesteld dat de gevolgen van toena dering tot China zeer zorgvuldig moeten worden nagegaan, niet alleen tegen de achtergrond van de oost-west betrekkin gen, maar ook tegen die van de wereldvre de. Deze opvatting heeft zijn weerslag ge vonden in onder meer een resolutie over de wapenhandel waarin de NAVO-landen wordt gevraagd China geen wapens te leveren „die door de Sovjet-Unie als een directe bedreiging van haar veiligheid worden beschouwd”. Met name Franse en Engelse afgevaar digden hebben hierover reeds te kennen gegeven dat zij niet zullen instemmen met een uitspraak die de Sovjet-Unie het laat ste woord geeft over wat aan China mag worden geleverd. Financiële oogmerken zijn daar niet vreemd aan. China heeft Engeland benadert over de koop van vlieg tuigen en vliegtuigmotoren en Frankrijk over raketten. Het parlement doet tijdens de huidige zitting ook uitspraak over de neutronen bom. De Vries heeft voorgesteld de intro ductie van deze bom af te wijzen omdat zij ertoe bijdraagt kernwapens geloofwaardi ger en daarom meer bruikbaar te maken. Het ziet er niet naar uit dat deze opvatting door de meerderheid der parlementariërs onderschreven zal worden. SALISBURY (AP). De oorlog in Rho desië heeft in de afgelopen drie dagen 51 mensenlevens geëist, aldus is gisteren door de legerleiding in Salisbury bekendge maakt. Volgens een militair communiqué heb ben regeringstroepen 25 nationalistische guerrillastrijders en acht „collaborateurs” gedood. Aan de zijde van het Rhodesische leger zouden twee doden zijn gevallen. De oorlog in Rhodesië, die nu al zes jaar duurt, heeft tot op dit moment bijna 10.500 mensenlevens geëist. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De 5 ontwikkelings landen die in het kader van de zoge naamde Conventie van Lomé samen werken met de Europese Gemeenschap, voelen niets voor een verwijzing naar de mensenrechten in Lomé II, een nieuw verdrag waarover momenteel in Brussel wordt onderhandeld. Vooral Nederland en Groot-Brittannië hebben zich binnen de EG sterk gemaakt voor een dergelij ke verwijzing. Minister-president Foekoeda hield giste ren de eer aan zichzelf toen hij onver wachts een nederlaag leed bij de verkie zing van de voorzitter van de liberaal- democratische partij, een functie die auto matisch het premierschap oplevert. Tegen de verwachting in gaf een meerderheid van de partijleden haar stem aan Ohira, tot dan secretaris-generaal van de partij. Daarop trok Foekoeda, die aan een nieuwe ronde had kunnen meedoen, zich terug. Ohira zal begin december door het Japan se. Lagerhuis tot minister-president wor den gekozen. Foekoeda was premier sinds december 1976. Elke twee jaar kiezen de Japanse liberalen een partijvoorzitter. Accentverschillen tussen beide politici zien waarnemers op de volgende gebieden: in tegenstelling tot Foekoeda is Ohira ge- vooral aan vergroting van de hulp aan de landen in Zuid- en Zuidoost-Azië, „waar de massa van de armoede is geconcen treerd”. Dit mag echter niet ten koste gaan van de (merendeels Afrikaanse) Lo mé-landen, aldus de minister. De gedachtenwisseling tussen de am bassadeurs en de Nederlandse bewinds lieden is vruchtbaarder en levendiger geweest dan werd verwacht. De Lomé- landen hebben duidelijk gemaakt dat zij vooral de samenwerking op het gebied van landbouw en industrie willen vergro ten. Asante: „Onze landen bieden een po tentiële markt van 250 miljoen mensen plus de basisvoorzieningen die het be drijfsleven in de EG nodig heeft. Juist in deze tijd van economische recessie moet alles worden gedaan om deze markt open te leggen en om de markt van de EG toegankelijk te maken voor de goederen, die onze landen produceren, zodat wij genoeg kunnen verdienen om onze eigen ontwikkeling te bekostigen en onze le venstandaard te vergroten. Zo kunnen onze mensen straks de goederen kopen, die de werklozen in de EG niet kunnen vervaardigen omdat er niet voldoende afzetmogelijkheden zijn”. men), die de president kiest, echter de meerderheid heeft, is het waarschijnlijk dat Carstens de volgende president van de Bondsrepubliek zal zijn. Politieke waarnemers geloven dat Ohira zijn overwinning te danken heeft aan de pro-Tanaka-vleugel. Tanaka, een ex-pre- mier, is momenteel verwikkeld in een pro ces in verband met de beschuldiging dat hij Lockheed-steekpenningen heeft aange nomen. Tanaka is in het parlement welis waar „onafhankelijk” maar steunt over het algemeen de liberalen en heeft binnen deze partij ook nog grote invloed. Waarne mers wijzen er verder op, dat Tanaka Ohira heeft gesteund in verband met plan nen voor een eigen come-back in de Japan se liberaal-democratische partij. Thea van Maurik-Vermaas uit Utrecht schrijft: De andere slachtoffers waren burgers, onder wie een blanke boer die gisteren in het zuidwesten van het land werd doodge schoten. Negen zwarte burgers werden gedood toen zij terechtkwamen in sper vuur tussen regeringstroepen en guerrilla strijders, zes anderen werden door guerril lastrijders vermoord, aldus het communi qué. Kamer ijzonde- •spectie- icember ■ze nota, m Thijn •ntie in ofd van amerle- rmalige i Thijn ief voor eeft het itisme. ?mier en i van de >dul Ha- fan der i 9 tot 12 brengen oewinds- 12 tot 14 r brengt undigen inologie die ook leiding lent van or ruim- n onder aan het Fokker, scholen. Toen de Amerikaanse journalist Teng wees op de loftuitingen aan zijn adres op de muurkranten in Peking, reageerde deze met de opmerking dat hij hiermee niet akkoord kon gaan. Ook ik, zei hij glimlachend, ben voor 60 percent goed en voor 40 percent fout. Hij benadrukte dat er geen verschillen van mening tussen hem en voorzitter Hwa bestonden. Een duizendtal enthousiaste Chinezen trok gisteren in optocht door het centrum van Peking onder het roepen van „vrij- „Nee, nooit vergeet ik het Zweedse brood. In een winkel op de hoek van het dr. Cuipersplein en de Cornells Drebbelstraat lag ’s avonds al het brood dat, als ik me goed herinner, op 1 maart zou worden gedistribueerd. M’n zus en ik kwamen daar langs, duwden de brievenbus open en snoven de heerlijke broodgeur op. Met tranen in onze ogen liepen we naar huis. Ik ben nu 63 jaar, maar al word ik honderd, ik zal dit nooit vergeten”. (Van onze redactie buitenland) BONN. De voorzitter van de Bonds dag, Karl Carstens, is gisteren door de CDU kandidaat gesteld voor het Bonds- presidentschap. Vorige week had de zus terpartij CSU dit al gedaan. Op 23 mei 1979 loopt de vijfjarige ambts termijn van het huidige Westduitse staats hoofd Walter Scheel (FDP) af. De SPD- FDP-coalitie is voor herverkiezing van Scheel. Omdat de CDU-CSU in de Bonds- verzameling (Bondsdag en Bondsraad sa in Den :en geen .-gen de ran poli- van het i hadden ti hoofd- mdat hij iet jaar- gd: „Op »n, daar nwagen- beperk- i schuil- kant tegen versterking van het Japanse leger. Op economisch gebied wil Ohira zijn land meer openstellen voor produkten uit het buitenland om zo tegemoet te komen aan kritiek op dit punt van de VS en Europa. Karl Carstens is evenals Scheel lid van de NSDAP geweest. Er loopt tegen Car stens bovendien nog een rechtszaak omdat hij het voormalige SPD-parlementslid Metzger heeft beweerd dat hij voor een officiële commissie, die de zaak van de spion Guillaume onderzocht, niet de waar heid heeft gesproken. De ambassadeurs bij de EG van de Lomé-landen waren gisteren in Den Haag voor gesprekken met minister van Ontwikkelingssamenwerking J. de Ko- ning, diens ambtgenoot van Buitenland se Zaken C. A. van der Klaauw en de staatssecretarissen D. F van der Mei (Buitenlandse Zaken) en K. H. Beijen (Economische Zaken). „Er gaan stemmen op die zeggen dat als wij niet akkoord gaan met een clausu le over de mensenrechten, er geen nieuw verdrag moet komen. In dat geval moet er maar geen nieuw verdrag komen”, aldus ambassadeur K. B. Asante van Ghana. „Er is inderdaad verschil van mening De allernieuwste koffiezetter HK 41 uit de INVENTUM kompact-se- rie met snelfilter, dat niet nadrup pelt. Transparante waterbak Aan trekkelijke kleuren. Een geschenk van Koninklijke Fabriek Inventum, Bilthoven. bben eer i dat on van we verdrai de studi es in t e taal i De heer D. Witbaard uit Oostzaan schrijft dat hij zich het Zweedse witte brood nog heel goed herinnert, „hoewel wij hier in Oostzaan er niet in meedeelden en naar ik meen ook het gehele platteland in Noord-Holland niet. De Zaanstreek ont ving het wel en omdat ik familie in Zaan dijk had, kregen wij toch nog zo’n witte brood, natuurlijk in ruil voor wat anders en dat was vlees. Vlees was hier wel te krijgen en daar voer de gaarkeuken wel bij: tot het eind van de oorlog zat er vlees in het eten van de gaarkeuken. Ik was 44 jaar toen dit gebeurde en hoop u van dienst te zijn geweest”. trijfel heid”, „democratie”, „leve voorzitter Hwa” en „weg met de bende van vier”. De menigte groeide aan tot 2000 a 3000 betogers. Volgens een van de deelnemers was het de eerste spontane demonstratie in de geschiedenis van de Chinese Volks republiek Een muurkrant in Peking meldde gis teren dat het vroegere staatshoofd Lioe Shao-tsji en de oud-minister van Defen sie Peng Ten-hwa waren overleden. Al dus een bekendmaking van het Japanse persbureau Kyodo. In weerwil van hun diensten aan de staat en de partij waren zij „wreed behandeld en ongelukkig ge storven”, aldus de mededeling. Mensen die in werk- en heropvoedingskampen worden gezet blijven daar volgens de internationale organisatie vaak voor tien jaar of langer. Als iemand tijdens de 8- tot 12-urige werkdag in zo’n kamp niet hard genoeg naar de zin van de leiding werkt wordt dit uitgelegd als een contra-revolutionaire uiting. Gevangenen die er niet in slagen tijdens de „heropvoeding” in een kamp „een ander mens” te worden, ondergaan volgens Amnesty vaak maandenlange opsluiting in een hokje dat nauwe lijks groot genoeg is om in te liggen. Amnesty noemt dit geestelij ke marteling. In een brief aan partijleider Hwa Kwo-feng doet Amnesty- International het dringende verzoek alle wetten in te trekken, waarin op het op niet-gewelddadige wijze uiten van overtuigingen strafrechtelijke of administratieve sancties worden gesteld. Ook wil Amnesty dat een onpartijdige rechtbank zich over de vonnis sen van politieke gevangenen gaat buigen. Tot nu toe is de rechter min of meer overgeleverd aan de willekeur van de Chinese leiders. De doodstraf moet volgens Amnesty worden afgeschaft, terwijl internationaal erkende maatstaven moeten worden toegepast in overeenstemming met de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens, de Standaard Minimum Normen voor de Behande ling van Gevangenen van de Verenigde Naties en andere overeen komsten op het gebied van de mensenrechten. PEKING (AFP). - Vice-premier Teng Hsiao-ping van China heeft gisteren in een vraaggesprek met Robert Novak, speciaal verslaggever van de „Washing ton Post”, met nadruk ontkend dat hij binnenkort tot premier zal worden be noemd. De huidige Chinese premier is Hwa Kwo-feng, die ook voorzitter van de Chinese communistische partij is. hierover met Nederland. Ik geef toe dat het om een belangrijke zaak gaat, maar die hoort niet thuis bij de Conventie van Lomé. Er moet voor een ander forum over worden gesproken. Lomé gaat over economische samenwerking. We léven in een afhankelijke wereld, waarin we als volwaardige partners moeten onderhan delen. Een verplichte clausule over de mensenrechten in dit verdrag zou niets minder zijn dan paternalisme”, aldus Asante, die eraan toevoegde dat de Lo mé-landen het onderling wel degelijk eens zijn over bescherming van de men senrechten. Overigens willen Nederland en Enge land slechts een zeer algemene verwij zing, die het mogelijk maakt ontwikke lingshulp stop te zetten als er sprake is van een flagrante schending van de men senrechten. Staatssecretaris Van der Mei verklaarde dat Nederland er aan blijft vasthouden „dat met betrekking tot de mensenrechten iets wordt opgenomen in de nieuwe conventie’1 Minister De Koning deelde mee dat Nederland zich sterk maakt voor het opvoeren van de ontwikkelingshulp van de niet onder de paraplu van Lomé vere nigde ontwikkelingslanden. Hij denkt Haag de enaamde commis- iging van m. Minis- erkzaam- om zo te den voor n. „Duizenden politieke c

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3