M aar JEUGD GENOOT VOLOP VAN rs 1 „HOE IS HET MOGELIJK” J L nd 99 99 TRADITIONELE MELKBUS VERDWIJNT UIT LANDSCHAPSSCHOON VOORTBESTAAN VAN VEEHOUDERIJEN ONZEKER SCIENCE-FICTION SPRAK SCHOLIEREN WEL AAN HI 111 I - jé Wik y a int F Ite 4 5 VELSEN-IJMUIDEN 1978 DINSDAG 28 NOVEMBER Door Hans Maarsen Ad Smit- erzoek -n van 'onnell Spaarnwoude. W BR VELSEN-NOORD. De traditionele melkbus verdwijnt langzamer hand uit het landschapsbeeld. Steeds meer boeren schakelen over op de moderne melktank, daartoe gedwongen door economische en hygiënische motieven. Ook in de regio van Velsen zet deze ontwikke ling door. Boeren met een groot bedrijf hebben de stap reeds gewaagd en zijn over het algemeen enthousiast. Maar zij die een kleine veestapel bezitten, aarzelen. Zij durven geen grote investeringen meer te doen, omdat er onzekerheid heerst over het voortbestaan van hun bedrijven. Dit geldt met name voor hen die gevestigd zijn in het recreatiegebied J B Consequenties kleine boeren in We weten echt niet meer waar we aan toe zijn >d tngeruild tegen een casetterecorder met popmuziek, dolle toestanden kortom in „Hoe is het mogelijk”. E )uur uur verd De ‘rd door ttenden. fit moes- t om te dat hin- i en ge- publiek agenten zich om gekomen aan de d wil dat elijk uit- loet ten alen zijn i hoeveel t besteed rkplaats apart op en uitge- ind) n Econo- ig voor- g en spe- aragebe- 'icestati- nsumen- n aantal i de Ver- >ms Bak- gehoord en 1976 glas zou tan gehe- g te ont- Douglas) ren tafel worden in hun werking, krijgen diezelfde kiemen wel de kans zich te ontwikkelen in de ouderwetse melkbus. Een en ander houdt tevens in dat een einde komt aan het gesjouw met de bus- sen. De melk wordt vanuit de tank overge pompt in zogenoemde RMO-auto’s, de af korting van Rijdende Melk Ontvangst. Tenslotte kan als voordeel worden aange merkt dat de frequentie waarin het pro- dukt bij de boer moet worden opgehaald, kan worden verlaagd. Afhankelijk van de grootte van de tank, behoeft de RMO-auto slechts een paar keer per week langs te komen. De „bussenboer” daarentegen be hoort eenmaal per dag, en in de zomer zelfs twee keer, te worden bezocht. Het zijn de kleinere veehouders in dat gebied die bekneld dreigen te raken tus sen twee tegenstrijdige doelstellingen. Eenrzijds het streven naar een efficiënte re bedrijfsvoering ten behoeve van de rentabiliteit van de onderneming en an derzijds de wens van milieubeschermers tot behoud van het natuurlijke karakter van het platteland. worden de levensmiddelen in grote hoe veelheden twee of drie keer per week gekocht in de supermarkt. Die veranderde gewoonte vraagt dus een betere kwaliteit, want de rpelk moet langer houdbaar blij ven”. In de Melkinrichting Velsen is reeds een bedrag van 600.000 geïnvesteerd in ver band met de geleidelijke invoering van de nieuwe verwerkingsmethode. De kade waar de vrachtauto’s gelost worden is aan gepast; er zijn kolossale koeltanks ge plaatst en er is een speciale reinigingsin- stallatie bijgekomen voor het schoonma ken van de RMO-wagens. De fase van dit ogenblik waarbij' zowel bussenmelk als tankmelk worden geaccepteerd, is volgens Van Doornik „een dure kwestie”. Huisschrijver Bert Pijpers van het on- derwijzerstoneel heeft, zo blijkt wel, in zijn jongste produktie alle moderne registers in een oogwenk van de ene naar de andere plek kunt bewegen. Die verplaatskast wordt de oorzaak van een reeks dolle avonturen, waaraan robots, verre plane ten, een Amerikaanse astronaut, een heuse raket en een super-grootbeeld kleurentele visie te pas komen. Maar het moment van volledige omscha keling is een besluit dat formeel moet worden genomen door de directie van de Coöperatieve Melk Centrale (CMC) Melk Unie. De fabriek in Velsen-Noord maakt deel uit van dit concern, evenals de bedrijven in Ursem en Amsterdam. Vanuit de hoofdvestiging in Woerden wordt het Allerwegen werd er prima en in stijl (neem bijvoorbeeld de robots) geacteerd. Dit grapje terzijde latend, kan niet an ders dan worden geconstateerd dat gezel schap en auteur met „Hoe is het mogelijk” midden in de roos hebben geschoten. Want Zeer benieuwd is Van der Aar naar het verloop van de ontpachtingsprocedure. Ontpachting wordt evenals onteigening gerechtvaardigd geacht indien het algemeen belang er mee gediend is, en de tweede voorwaarde, als er een andere bestem ming aan de grond wordt gegeven. Er bestaat geen jurispruden tie over een zaak waarbij de feitelijke bestemming van de grond onveranderd blijft. In dit geval zou hiervan sprake kunnen zijn. De geldende bestemming is grasland en materieel wijzigt zich dat niet. De Stichting Beheer Landbouwgronden, die het land heeft verpacht aan Van. der Aar, zal echter aan voeren dat de hoewel de voorstelling maandagavond nog niet helemaal lekker „zat” (try-outs hou den is een luxe, die voor amateurclubs niet is weggelegd) bleek het spel de school jeugd bijzonder aan te spreken. En dat is met al die Amerikaanse science-fiction nd) gaat een t van de J. de ag door rijn mis hij, vol- ruzingen j de ge- nemend an Leeu- het on- jeugdseries op de buis eigenlijk helemaal piet zo verwonderlijk. JOKE DIEBEN-FRERICHS - <m> Alle medewerkers opsommen is in dit ka der niet mogelijk, maar een uitzondering wil ik graag maken voor de professor De Wolf van P. Heyblok, de huishoudster Ma rie van mevrouw Ch. Schipper, de levendi ge dochter Lotje van E. van de Berg, de rondborstige Joop van E. Borgman, de bangelijke kamergeleerde Zacharias van J. W. Bronsveld, de geslepen mr. Hamilton van J. Burghout en de slimme Joep Pikin van W. Bijvoet. En dan wandelt er in het stuk ook nog ene Jannetje van Dam, ver slaggeefster van De IJmuider Courant rond (gespeeld door G. de Bruyn), waarin ingewijden zonder moeite mijn illustere voorganger Jan van Dam zullen herken nen. Directeur ing. A. P. van Doornik. HAARLEMMERLIEDE. „We weten nog altijd niet waar we aan toe zijn. De Stichting Spaarnwoude, die van dit gebied een natuurreservaat wil maken, gaat een ontpachtingsprocedure op gang zetten. De kans is groot dat we straks al ons land kwijtraken. Onder deze omstandigheden probeert de melkfa briek ons over te halen zo snel mogelijk een koeltank aan te schaffen ter vervanging van de melkbussen. En dat laatste heeft alleen zin als we ons bedrijf kunnen voortzetten”. Veehouder Simon van der Aar uit Haarlemmerliede is niet zozeer ontstemd over de aandrang van de zijde van de melkfa briek als wel over de houding van de Stichting Spaarnwoude. Hij noemt die opstelling paternalistisch. „Het Beheersbureau van de Stichting wil een onbeperkte zeggenschap hebben over deze streek. Dat streven past niet in een tijd waarin iedereen de mond vol heeft over inspraak en samenwerking”. Van der Aar vreest dat hij volgens het plan van de Stichting een functie als natuurbeheerder krijgt. De uitoefening van de veehouderij komt dan in het gedrang. „Ik heb er natuurlijk geen bezwaar tegen als men dit gebied geschikt maakt voor recreatief gebruik. Dat brengt afwisseling in het landschap. Maar je moet niet overdrijven. Als ’t aan de Stichting ligt, komt er één koe op één hectare. Dan kan ik nog precies zestien koeien houden, oftewel de helft van mijn huidige veestapel”. Van der Aar zegt zich met hand en tand te zullen verzetten tegen dit zogenoemde extensieve gebruik van het grasland. Hij moet dan zoveel concessies doen aan de natuurbeschermers bijvoorbeeld geen gebruik van stikstof dat er aan zijn bedrijf niets meer te verdienen valt. „Zo’n ambtelijke instelling als de Stichting Spaarnwoude redeneert in heel andere termen. Wan neer er geld te kort is, vragen ze gewoon meer. Ze hebben geen affiniteit met begrippen zoals opbrengst en winst. Doch op het moment dat het met ons minder goed gaat, daalt ook ons inkomen direct”. Invoering van opslagtank brengt grote problemen beleid bepaald. Tevens buigt de concemdi- rectie zich over de vraag of alle zeer ver spreid liggende produktiebedrijven in de toekomst nog wel te handhaven zijn. Aan het einde van de tachtiger jaren zal het aantal fabrieken ongetwijfeld kleiner zijn, zo wordt verondersteld. Aangenomen wordt dat de relatief grote bedrijven hun positie behouden. Of de Melkinrichting Velsen in de naaste toekomst gesloten zal worden, valt niet met stelligheid te zeggen. Directeur Van Doornik bevestigt wel dat met deze ge dachte wordt gespeeld. „De technische vooruitgang kan betekenen dat we straks met hele grote fabrieken moeten werken. En dan is Velsen qua ligging niet gunstig. De mogelijkheden tot uitbreiding aan de Wijkerstraatweg zijn beperkt. Een ander probleem vormt de infrastructuur (het ge heel van wegen en tunnels). Vooral in de spitsuren is de fabriek nogal moeilijk be reikbaar voor het zware vrachtverkeer. Daar staat tegenover een situering in een dicht bevolkt gebied hetgeen de distributie gemakkelijk maakt”. De Melkinrichting Velsen is een middel groot bedrijf met een jaarlijkse produktie van 45 miljoen kilogram melk. Bij een maximale benutting van de capaciteit kan 50 miljoen kilogram worden verwerkt. Be halve melk zijn de overige zogenoemde bulkprodukten: halfvolle melk, karne melk, yoghurt en vla. In totaal werken er 140 mensen, met inbegrip van technici, laboranten en administratief personeel. de auto- Terwijl bij de melktank bacteriën geremd ■dt opge- een lijst or stan- iringend De afdeling van de Melkinrichting Velsen waar tot februari 1979 bussenmelk wordt verwerkt. {schooljeugd. De inhoud van „Hoe is het mogelijk” laat lach moeilijk navertellen. Het spel handelt ,om een professor ir. Joachim de Wolf, die ^grossiert in science-fiction achtige uitvin- Idingen. Heeft hij de uitvinding van een ‘mannetjes- en een vrouwtjesrobot en een -immens televisietoestel op zijn naam •staan, zijn hooggeleerde leerling Zachari as van de Wetering doet er nog een schepje si- Veehouder Simon van der Aar in de karakteristieke houding bij een van de koeien. Zacharias heeft de enige op de planeet Urban bloeiende bloem geplukt en komt pas vrij wanneer zijn aardse makkers hem hebben bestemming formeel wordt gewijzigd van grasland in recreatie gebied. Een nog al arbitraire zaak, waarover de rechter zich tenslotte zal moeten uitspreken. Begripvol staat Van der Aar tegenover de wens van de melkfabriek tot snelle invoering van de koeltank. Hij beaamt de vele voordelen zoals de betere kwaliteit van de melk, de arbeids- verlichting en de hogere financiële opbrengst. Het grote besluit is in de onzekere situatie echter nog niet gevallen. „Onlangs is er een voorlichtingsbijeenkomst gehouden in het dorpscafé. Het was een drukte van belang want vele kleine boeren uit de omtrek zitten met dezelfde problemen. De vergadering was bedoeld als mentale voorbereiding op de omschakeling”. De stemming was volgens Van der Aar gedrukt. „De meesten zien de aanschaf van de tank als onvermijdelijk. Ze hebben er zich bij neergelegd, maar voelen zich wel de dupe van allerlei elkaar tegenwerkende instanties. Een enkeling sputtert nog tegen. De rest heeft de strijd opgegeven en stopt met het boerenbedrijf”. Van der Aar, die behalve veehouder ook voorzitter is van de plaatselijke Land- en Tuinbouw Bond (LTB) en voorzitter van de Coöperatieve Melk Centrale afdeling Haarlem en Omstreken, rekent voor wat het gebruik van de koeltank hem zou kosten. De aanschafprijs schat hij op een bedrag van dertig mille met een jaarlijkse afschrijving van ruwweg 5000,-. Daar staat tegenover dat hij voor de tankmelk een toeslag ontvangt van ƒ2,25 per honderd kilogram. Met een dertigtal koeien, die elk zo’n 5500 liter melk per jaar afgeven, komt dat neer op een extra uitkering van circa 3500 per jaar waarmee dus een deel van de afschrijving kan worden gefinancierd. Hoe het tekort van 1500 moet worden gedekt, is voor Van der Aar nog onduidelijk. Hij neigt er toe in het tekort te voorzien door de produktie op te voeren (door verbetering van de voeding en fokmethode) of door uitbreiding van de veestapel. Een belangrijk middel dat echter lijnrecht ingaat tegen het EEG-beleid om de zuiveloverschotten weg te werken. Overigens heeft de Coöperatie waarvan Van der Aar lid is tal van regelingen ontworpen die de bekostiging van de tank drage lijk moeten maken. Zo bestaat de mogelijkheid het apparaat te laten financieren door de vereniging. De toeslag wordt dan ingehouden voor rente en aflossing van de schuld. Tevens is de gelegenheid geschapen de installatie te huren. Bij dit alles moet tenslotte ten gunste van de melktank worden opgemerkt dat de jaarlijkse prijsstijging van het bussenvervoer vijftien percent bedraagt ten laste van de boer, terwijl de kosten van de nieuwe transportmethode jaarlijks omhoog gaan met maar 7,5 percent De melkverwerkende industrie bena drukt keer op keer de noodzaak van het gebruik van moderne technologieën in de sector van de veehouderij. Ing. A. P. van Doornik, directeur van de Melkinrichting Velsen BV, meent dat aan algehele invoe ring van de opslagtank niet te ontkomen valt. Ook de kleine boeren in Spaarnwou de zullen er volgens hem aan moeten gelo ven. Hij legt uit dat het nieuwe transportsys teem ten goede komt aan de kwaliteit van de melk en bovendien is de methode eco nomisch gezien, zeer doelmatig. Het bete kent dat de melk vancie koe via een leiding wordt gebracht in de opslagtank, waarvan de inhoud direct wordt gekoeld tot zeven graden Celsius. Dit in tegenstelling tot de oude werkwijze, waarbij de melkemmer wordt geleegd in de bus, zonder voldoende bescherming van buitenaf. Het gevaar be staat dan dat allerlei stoffen, zoals vuiltjes, bij de melk terecht komen. Een ander nadeel is dat de inhoud van de bus een ongewenst hoge temperatuur behoudt. Bij de Melkinrichting Velsen nadert de voltooiing van het omschakelingspro- gramma dat bijna drie jaar heeft geduurd. Momenteel wordt reeds 70 percent van de melkhoeveelheid aangevoerd met de tank auto’s, de rest komt in bussen naar de fabriek. Directeur Van Doornik streeft ernaar de verwerking van bussenmelk in februari volgend jaar te beëindigen. Dit zal echter geen ernstige consequenties hebben voor de betrokken boeren. Voorzo ver zij niet de beschikking hebben over een tank, zullen hun produkten voorlopig nog op de bestaande wijze worden ver voerd en verwerkt in de fabrieken te Ur sem in de kop van Noord-Holland en aan de Beijersweg in Amsterdam. Deze bedrij ven zullen, naar verwachting, tot 1981 uitgerust zijn met installaties, waarmee bussenmelk kan worden ontvangen. Daar na verliest de vertrouwde melkbus haar functie en zal nog slechts dienen als deco ratie in de tuin of als plantenbak in de huiskamer. f Zouder een zweem van nostalgie zegt «Van Doornik: „Dit proces valt niet te stui tten. De kleine boeren die het niet kunnen {bolwerken, vallen af. Dat is sneu, maar onafwendbaar. Deze tendens is mede het gevolg van de hoge eisen die de consument stelt. Vroeger kwam de melkman dagelijks aan huis met een wagen vol produkten, nu bovenop met de uitvinding van een volau- auteur/regisseur Pijpers z’n spelers tomatische „verplaatskast”, waarmee je je dig bij liet aansluiten. I UMUIDEN. „Hardstikke link, joh!” Het enthousiasme straalde de zeshonderd ibasisscholieren, die gisteravond in de {Velser Schouwburg de première van Bert Pijpers nieuwste jeugdspel „Hoe is het’ mogelijk” bijwoonden, van de snuiten af. fZowel de auteur als de Onderwijzers To neelvereniging Kennemerland legden eer •in met dit „malle verzinsel in drie bedrij nen”, dat tot en met vrijdag te zien is in pet kader van de jaarlijkse reeks Sint auc {Nicolaasvoorstellingen voor de Umuider opengetrokken om het zijn toeschouwer- tjes zoveel mogelijk naar de zin te maken. Die wisten de vlotte vertoning best te waarderen en steken hun bijval niet onder stoelen of banken. En terecht, want aan „Hoe is het mogelijk” valt voor kinderen èn volwassenen vooral veel kijkgenot te beleven. De technische ploeg van de Velser Schouwburg zorgde onder leiding van to neelmeester Peter van Warmerdam voor de suggestieve décors, requisieten en in ventieve licht- en geluidseffecten, waar vaar- v'ir 4 z z

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5