Bezweken onder „eenzijdige” lading lat an 't Allermooiste voor't hele huis? Insaid i Tekenwedstrijd van politie werd succes amro bank I? 'll Een schitterende encyclopedie voor nieuwe Amro spaarders m j' T w n Ik J 11 648 Pagina’s, ruim 25.000 onderwerpen, meer dan 1000 illustraties. Gebonden in harde kunstleren band. WERKGEVERS AANSPRAKELIJK STELLEN Vakantie Bg Hll! i IJMOND 1978 28 NOVEMBER 6 DINSDAG T EERSTE WOONWINKELCENTRUM VAN NEDERLAND Dat vind je bij Insaid. 9 Woonspecialisten onder één dak Insaid Badhoevedorp, Vlierstraat 25 (volg borden f Industneterrein), telefoon 02968 - 6612. Insaid Oisterwijk, Heusdensebaan 50, telefoon 04242 - 9030. Openingstijden: maandag t/m zaterdag, vnjdag koopavond. ^-W'71 Bovendien ontvangen ze nog f 7,50 spaarpremie (deze premie is één maand niet opvraagbaar). Dit unieke aanbod geldt t/m 5 de cember a.s. Dus wees er snel bij, want voor de encyclopedie geldt: zolang de voorraad strekt. Deze encyclopedie geeft u een schat (minimale inleg f 15,-) kunnen deze fraaie aan informatie. Veel van wat u zou willen encyclopedie kopen voor slechts f 25,-. weten staat erin. En hoe. Van a t/m z helder gerangschikt Van a t/m z verlucht met kleurige foto’s en tekeningen. Van a t/m z gedrukt op kwaliteitspapier. Hoe komt u aan deze grandioze encyclopedie? Nieuwe spaarders die in de actie- periode een spaarrekening openen (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. De Indus triebonden van het FNV willen de strijd aanbinden tegen de ronsel praktijken van de koppelbazen. In de CAO-1979 voor de Groot- Metaal wordt een volledig verbod geëist op het gebruik maken van de diensten van illegale uitzend bureaus. Volgens het voorstel van de bonden moeten de werkgevers aansprakelijk worden gesteld voor de arbeidsvoorwaarden van tijdelijke werkkrachten, ook als deze arbeiders geworven zijn door onderaannemers. VELSEN. De feestelijkheden rond de viering van het lUO-jarig bestaan van het politiekorps van Velsen zijn gistermiddag besloten met een klein feestje in de kantine van het Stadhuis. Daar deelde de commissaris A. J. Wijnstroom in hoogst eigen persoon de prijzen uit aan twintig kinderen die hadden deelgenomen aan de door de politie uitgeschreven tekenwedstrijd. De wanden van de kantine waren versierd met de bekroonde tekeningen. Voor de gelukkige prijswin naars was er ranja met gebak. o x \pt6o} W v k., Prijsuitreiking met ranja en gebak veel Vakbonden strijden tegen praktijken koppelbazen (ADVERTENTIE) l krijgt (ADVERTENTIE) vegge- tief en ■a, een rloges, ronzen noede- -schaft gangs- Tijdens een bespreking met de leden over de ontwerp-CAO voor volgend jaar, zei districtsbestuurder W. J. Brand van de Industriebond NKV-gisteravond, dat tij delijke arbeidskrachten niet de dupe mo gen worden van frauderende koppelba zen. Maar al te vaak gebeurt het dat malafide onderaannemers de sociale ver plichtingen niet nakomen. Zij verzuimen sociale premies af te dragen en veelal zijn de arbeiders niet verzekerd. Door de werkgevers verantwoordelijk te stellen voor deze gang van zaken, zal er snel een einde aan komen, zo verwachtte Brand. „Met deze regeling zullen de ondernemers het wel uit hun hoofd laten in zee te gaan met dubieuze onderaannemers”, aldus de vakbondsman die constateerde dat de laatste tijd weer meer koppelbazen actief zijn in de IJmond. Het moment van de prijsuitreiking door commissaris A. J. Wijnstroom. De scholieren die in de kopgroep eindig den van de tekenwedstrijd die in het ka der van het jubileum „100 Jaar gemeente politie” in Velsen is gehouden. muiden waar de met sloophout en brok ken beton gevulde bak door een 22-jarige chauffeur uit Beverwijk op zijn vrachtwa gen werd geladen. Tijdens deze handeling bemerkte de man dat één en ander niet vlot verliep. Op het moment dat hij de oorzaak daarvan wilde vaststellen helden spaar- p re mie. wezig- fier is i 20.15 ng aan L betaalt f25,- voor het bock, s Royaal formaat 21,5 x 28,7 cm jarige werknemers mogelijk vervroegd met pensioen te gaan. Zij ontvangen dan een uitkering van tachtig procent van hun laatst genoten inkomen. Het streven is erop gericht de SUM verder uit te breiden, zodat werknemers van 62 jaar er eveneens van kunnen profiteren. ilvis vier r 120-73; 150-134; -84; wij- ,80; ma- 10; schar ngschar Kennedyschool, Robert van Putten en Ri chard Vermeer van de Pieter Vermeulen- school, Mea van den Boogaard en Marthe van Bruggen van de BrederodeSchool, Marjolein Jongeling en Johan Dam van de Claraschool, William Zoon, Ronald Vink en Anke van Os van de St. Jozefschool, Liesbeth van der Veen en Diana Verbaan van de Kruisbergschool, Irma Tom, Ro bert van Leeuwen en Marjan Halma van de Jan Ligthartschool, Miranda Appel en Bart van Velsen van de Eenhornschool. Op de foto de gelukkige prijswinnaars rond commissaris Wijnstroom. Miranda Appel ontbrak op het appel. Die ligt met een gebroken been thuis en had daar haar prijs al in ontvangst mogen nemen. In zijn inleiding uitte Brand felle kritiek op de plannen van het kabinet Van Agt op sociaal gebied Het voorstel om de sociale uitkeringen een half percent minder snel te doen stijgen dan de lonen, noemde hij heilloos. Hij voorspelde dat dit beleids voornemen tot gevolg zal hebben dat de vakbeweging extra eisen zal stellen, het geen de kans op een ernstig arbeidscon flict nog veel groter maakt De werkgever is volgens Brand niet meer alleen de van ouds natuurlijke tegenstander van de bon den Ook de overheid is nu een opponent van de vakbeweging, zo betoogde Brand „Gelet op de geluiden uit de kringen van de ondernemers, moeten we knokken om onze ideeën verwezenlijkt te zien”, aldus de vakbondsleider Hij doelde onder meer op de plannen van de FNV voor de invoering van de 35- urige werkweek en tegelijkertijd een handhaving van de volledige prijscompen satie (koopkracht) van de modale werkne mer. met een inkomen van 32.500 gulden .stadium De SUM maakt het voor 64-en 63- Waarschijnlijk als gevolg van het ver keerd verdelen van het gewicht van de inhoud van een vuilcontainer is die con tainer compleet met de vrachtwagen waarop hij werd geladen maandagoch tend gekanteld. Het gebeurde omstreeks kwart voor negen op Trawlerkade in IJ- In de concept-CAO voor de Groot-Me- taal wordt verder voorgesteld de basisva kantie van alle werknemers langer te ma ken met één dag, waarmee het minimale aantal vakantiedagen komt op 22. Nog een vrije dag wilden de bonden hebben voor St. Jozef (voor de katholieken) of 1 mei, de dag van de arbeid (voor de socialisten). De FNV stelt voor dat iedere werknemer zelf bepaalt op welke van deze twee dagen hij vrij wil hebben. Een ander punt dat in de CAO vastge legd zou dienen te zijn, is de afrekening van de vakantierechten fan WAO’ers. De afwikkeling geeft nogal wat problemen. Als de mensen er niet om vragen, stoppen de werkgevers het vakantiegeld vaak in de eigen zak, zo merkte Brand op. De sugges tie is nu om het vakantiegeld uit te keren als men twee jaar in de WAO zit, ongeacht de vraag of men nog in dienst is van het bedrijf. Voorts willen de Industriebonden iets doen aan de verbetering van de vakantie rechten van buitenlandse werknemers. Deze bijzondere categorie krijgt welis waar onbetaald verlof pm in het vaderland familie op te zoeken, maar daarbij moet meestal het dienstverband verbroken wor den, Bij terugkeer in Nederland overkomt het de gastarbeider nog wel eens dat hij dan niet meer terecht kan bij zijn oude werkgever, ondanks allerlei eerder gedane mondelinge afspraken. De bonden eisen rechtsbescherming voor deze groep, die verankerd moet worden in de CAO. Als laatste belangrijke onderdeel van het arbeidsvoorwaardenpakket Groot-Me- taal geldt de opheffing van de verplichting aan arbeiders van 55 jaar en ouder om ploegendienst te lopen. De oudere werkne mers zouden zelf de keuze van onregelma tige ploegendienst of dagdienst moeten maken. Aan het slot van de slecht bezochte bij eenkomst van gisteravond werd de con cept-CAO door de aanwezige leden goed gekeurd. De CAO voor de Groot Metaal is in de IJmond onder meer van belang voor het personeel van Stork-Vel- sen, machinefabriek Sihi te Beverwijk, Verhorst Apparatenbouw en Kennemer- luchtbehandeling, beide eveneens geves tigd te Beverwijk. Zoals bekend is deze CAO niet van toepassing voor Hoogovens. Dit staalbedrijf kent een eigen CAO. In een korte speech zette commissaris Wijnstroom uiteen dat hij met zijn mede juryleden Jan Makkes en Arjan Broek was getroffen door het grote aantal inzendin gen en de fantasie die de kinderen in hun tekenwerk hebben gedemonstreerd. Door de politie waren 38 scholen aange schreven voor deelname aan de wedstrijd. Er hadden er slechts negen gereageerd. Van die negen basisscholen waren niet minder dan 90 tekeningen binnen geko men. De 20 beste vertolkten tal van scènes die betrekking hebben op het voorgeschre ven thema „politie en publiek”. Bloederige voorstellingen en plaatjes met een te veel aan wapengeweld kwamen niet in aanmer king voor een beloning, „hoewel”, zo ver klaarde de heer Wijnstroom, „er op zich zelf best knappe tekeningen bij zaten”. Na de koffie met gebak, door de commis saris zelf rondgedeeld, werd overgegaan tot de prijsuitreiking. Voor alle 20 win naars een spel of ander stuk speelgoed. En tot slot van de korte feestelijkheid moch ten alle prijswinnaars met de commissaris op de foto. De winnaars van een prijsje van de tekenwedstrijd van de politie waren: José Glas en Aukje Hof van ds Bosbeekschool, Birgit Glas en Walter Jandl van de J. F KW 11 f 19.900; KW 51 ƒ2.000; Districtsbestuurder W J. Brand van de Industriebond NKV. op jaarbasis inclusief vakantietoeslag. De kosten van deze arbeidstijdverkorting zou den geheel voor rekening moeten komen van de werkgevers. De bonden menen dat dit betaald zou kunnen worden uit de stijging van de arbeidsproduktiviteit die jaarlijks nog circa drie percent bedraagt, althans volgens de berekeningen van de FNV. Die vooruitgang wordt sinds enige tijd niet verdisconteerd in de lonen, omdat bonden en werkgevers de zogenoemde nullijn aanhouden: Dat wil zeggen dat reële loonsverbetering voor alle werkne mers niet ter discussie staat in de CAO- onderhandelingen. Wel houden de Industriebonden vast aan de prijscompensatie voor alle loontrek- kenden met een jaarsalaris tot 32.500 gul den. Brand noemde het ondenkbaar dat werktijdverkorting verkregen wordt in ruil voor verlaging van de prijscompensa tie, oftewel aantasting van de koopkracht. „Dat lijkt op koehandel waar wij niet aan mee zullen doen”, zo waarschuwde hij. Brand benadrukte nog eens dat de in voering van de 35-urige werkweek bedoeld is om meer arbeidsplaatsen te scheppen, en dus niet zozeer als verbetering van de arbeidsvoorwaarden. Overigens kan de fel begeerde arbeidstijdverkorting op ver schillende manieren worden doorgevoerd. Hoewel de bonden de voorkeur geven aan een zeven-urige werkdag, zijn zij ook be reid te praten over andere vormen zoals een vrije vrijdagmiddag, een langere va kantie of een uitbreiding van de regelingen voor vervroegde pensionering. Ook een combinatie van deze mogelijkheden is be spreekbaar. Een en ander zal afhankelijk zijn van de situatie in het betrokken be drijf. De FNV bepleit de Stichting Uittreding Metaalindustrie (SUM) als vaste regeling op te nemen in de CAO. Momenteel ver keert de SUM nog in een experimenteel voertuig en vuilnisbak over stuurboord zijde waardoor circa 10 ton afval de rij baan versperde. Met behulp van een kraanwagen van transportbedrijf Nilo uit Beverwijk, waartoe ook de minder for tuinlijke containerwagen behoorde, werd in de loop van de dag de ravage opge ruimd.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7