Met mr. J. W. Groesbeek onderweg van verleden naar heden politienieuws J De Kennemers PROOST OP OME WILLEM DAM modehuis Samenwerking Doopsgezinden Beverwijk en IJmuiden viert 60-jarig bestaan kort ijmonclnteuws lp WIS Eerste exemplaar voor burgemeester ONZE GEHELE WINTERKOLLEKTIE Steun van bewoners voor Jan Wentink geen voorzitter meer van aktiecentrum PPR Zware schade bij slippartij Sinterklaasfeest voor vluchtelingen TROMPETTERKORPS WIJZIGT NAAM Afzuiginstallatie voor timmerwerkplaats „Adrichem” BEVERWIJK-HEEMSKERK 19 7 8 DINSDAG 28 NOVEMBER r GROTE HOUTSTRAAT 159 - HAARLEM BEYERHOF 19 - BEVERWIJK Japonnen - Pakjes - Tunieks - Blouses - Rokken - Pantalons - Mantels I V, I - 'G' Ji Vuur op de Maartjesberg en de viering van bolletjesdag in het oude Heemskerk het paviljoen, wordt gehouden. Het huis „De Vlotter" in Heemskerk-Noorddorp. Gravure van H. de Leth. 2 HALEN-1 BETALEN Doelstelling van de nieuwbakken belan genvereniging is het behartigen van de belangen van haar leden, zowel voor wat betreft de woningen als de woonomgeving. „Adrichem” heeft zich inmiddels als aan- (Van een onzer verslaggeefsters) i Tikkie, takkie, too Boer geef me een bosje stro Boer geef me een bosje tarwe daar kunnen we ons bij warmen I op de Maartjesberg Secretaris is mevrouw S. Hobby-Jorna, Hertogenven 36 en penningmeester is nu de heer P. Baars, Elbestraat 87. Ook is gevraagd een verkeersdrempel aan te brengen om het verkeer van en naar de tennisbaan te dwingen zijn snelheid te matigen. Nieuw is de wens van het Berkel- plein een woonerf te maken. Voor het eerst wordt Heemskerk ver meld op 28 december 1063. Het werd toen Hemeconkijricha genoemd, maar later heette het ook Hemesenkirica. De kerk (kapel) werd volgens de historicus gesticht door ene Emece, maar niet bekend is of dit een man of een vrouw was. Natuurlijk zijn in het boek ook vele bijzonderheden te vinden over latere be roemdheden als de schilder Carel van Mander, die hier rond 1603 vertoefde. IJMUIDEN. De Doopsgezinde Ge meenten Beverwijk en IJmuiden gaan sa menwerken. Een stuurgroep, bestaande uit leden van de gemeenten Beverwijk en IJmuiden, heeft onlangs een positief ad vies uitgebracht aangaande samenwer king, die mogelijk in een later stadium kan leiden tot een samensmelting van beide gemeenten. HEEMSKERK. Een 28-jarige Heems kerkse automobilist moest in de nacht van maandag op dinsdag even na twaalf uur op de Luxemburglaan uitwijken voor een bromfietser. Hij raakte in een slip en zijn wagen kantelde, daarbij drie geparkeerde auto’s beschadigend. Zijn eigen auto werd totaal vernield. De man is met een hersen schudding in het St. Jozefziekenhuis opge nomen. Diefstal. Bij de Beverwijkse politie is aangifte gedaan van diefstal van een por tefeuille met autopapieren en betaalche ques die is gestolen van een 34-jarige Hoogovens-werknemer op het Hoogoven- sterrein. Uit een loods bij de vuilnisbelt aan de St. Aagtendijk is een autoradio met speakers en antenne gestolen. BEVERWIJK. Ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de voetbalvere niging De Kennemers is er op zaterdag 9 december in het paviljoen van het sport park een receptie voor genodigden. In de maand december houdt de jubilerende vereniging een aantal herdenkingsbijeen komsten. Zo is er na de receptie op 9 december in de Nieuwe Slof een feest avond voor de leden en de A en B junioren. Een dag eerder komen de C, D en E junioren in het sportpaviljoen Adrichem bijeen, terwijl het feest voor de mini-pupil- Ruiten vernield. Van de Margriet- school aan de Kuikensweg in Beverwijk blijken in het weekend een tiental grote en kleine ruiten te zijn vernield. Van trap gevallen. Een zestigjarige man uit de Eemsstraat is in de nacht van maandag op dinsdag van de trap gevallen. Hij is met vrij ernstige hoofdwonden in het Rode Kruis Ziekenhuis opgenomen. BEVERWIJK. Burgemeester en wet houders hebben besloten een bedrag van 500 uit het zogenoemde „antiekbeurspot je” van de heer A. C. Kuilman beschikbaar te stellen aan de Stichting Dorpsraad Wijk aan Zee voor de organisatie van een St. Nicolaasfeest voor de Zuid-Amerikaanse vluchtelingen. Beroepen. De Christelijk Gerefor meerde Kerk IJmuiden-Beverwijk heeft beroepen A. J. Otter te Papendrecht. HEEMSKERK. Bij een controle door de arbeidsinspectie in Haarlem in de ge meentelijke timmerwerkplaats aan de G. van Assendelftstraat is geconstateerd, dat de vereiste stofafzuiginstallatie niet aan wezig is. Op korte termijn moet tot plaatsing wor den overgegaan en B. en W hebben daar voor aan de raad een krediet van ongeveer 15.300 gevraagd. De nu te kopen installa tie kan straks ook gebruikt worden in de nieuw te bouwen timmerwerkplaats op het centrale gemeentelijke opslagterrein aan de Zaanlandse Communicatieweg. werd opgevolgd per 1 juli 1977 door Jacob Hermanus Kok. Het boek is in elk geval de meest comple te geschiedenis van Heemskerk die ooit op schrift is gesteld, met mooie verhalen over de herbergen, de kermis, de kerken en het leven, wonen en werken. Wist u bijvoorbeeld, dat Heemskerk vroeger een „bolletjesdag” kende? Een maal per jaar werden alle kinderen ge- VELSEN-NOORD. Het Tamboer en Trompetterkorps „Velsen-Noord” zal op vrijdag 15 december zijn jaar lijkse grote en openbare kienavond houden in het Kennemer Vormings centrum in Velsen-Noord aan de Wij- ‘kermeerweg, tegenover de melkfa briek. De baten van deze avond zijn be stemd voor het korps dat zijn instru mentarium op peil wil houden en mo gelijk uitbreiden. Het bestuur van het korps heeft onlangs besloten aan de naamgeving de letters S. M. te ont trekken. Deze initialen zijn voortge komen uit de beginletters van de vroe gere speeltuinverenigingen Schulpen en Meerweiden. Aangezien deze beide speeltuinen die de oorsprong vormen van het korps allang niet meer be staan meende men zich te bepalen tot Tamboer en Trompetterkorps „Vel sen-Noord”. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. In de historische omgeving van de met kaarsen en bloe men versierde ridderzaal in het slot As- sumburg is maandagmiddag door de au teur mr. J. W. Groesbeek het eerste exemplaar van het boek „Heemskerk onderweg van verleden naar heden” uit gereikt aan burgemeester J. H. Kok. Beiden betreurden het dat wijlen burge meester H. Nielen, die het initiatief nam tot de uitgave, de verschijning vn het boek niet meer mee heeft mogen maken. Oud-rijksarchivaris Groesbeek vertel de, dat hij zich al speciaal voor de histo rie van Heemskerk was gaan interesse ren, toen oud-gemeentesecretaris H. van Benthem zich jarenlang tot hem wendde bij zijn onderzoek naar de historie van Heemskerk. In de oorlog was de heer Groesbeek betrokken bij het beheer van Nederlandse kunstschatten die in de vroegere .etablissement zaal Dam, dat op de hoek van de Deutzstraat in het oude centrum van het dorp eens een trefpunt was van verenigingsmensen. Negen jaar geleden verhuisde zaal Dam naar de Ruysdaelstraat en ook daar bemoeide Wil lem Dam zich met de horeca-zaken, waar in hij op zestienjarige leeftijd verzeild werden brandbare materialen verzameld onder het' zingen van het in de aanhef genoemde lied. Het in brand steken van al het ingezamelde hout gaf op 24 februari een geweldig vuur, dat ver in de omtrek te zien was. Dat vuurfeest dient men niet te verwar ren met de viering van St. Maarten, waar over we in het boek lezen, dat de kinderen vroeger eerst naar Marquette trokken om het St. Maartenlied te zingen. Daar kregen zij 5 centen per kind, maar zo verhaalt het boek, standsverschil moest er zijn. De kin deren trokken daarna naar Assumburg en daar kreeg elk kind van de familie Deutz een dubbeltje. In het boek wordt uiteraard veel ver haald over de kastelen Assumburg en Marquette, maar de schrijver heeft zich terwille van de leesbaarheid van het boek daarin toch zeer beperkt. Veel minder is in Heemskerk over het algemeen bekend over het huis „De Vlot- gesloten bij het Beverwijkse Overlegor gaan. Voor wat betreft de woonomgeving heeft de vereniging een door enkele bewo ners sinds 1976 gevoerde aktie, overigens zonder resultaat, overgenomen tegen het verkeersprobleem in de Spaarnestraat. Aan de gemeente is gevraagd maatregelen te nemen tegen het berijden door (brom- (fietsers), soms zelfs motorrijders van het trottoir aansluitend op het voetpad naar de St. Aagtendijk. Hetzelfde probleem geldt ook voor de (voet)paden tussen de woningen. ter", waarvan we hierbij een afbeelding uit het boek reproduceren. „Wie Heemskercks oude heerbaan gaat, En heentrekt om die Noord Die kent het huis de Vlotter wel Met zijn verwulfde poort Die kent het huis de Vlotter wel Met zijn begroeide gracht” Dat rijm schreef de Nederlandse balla- dendichter W. J. Hofdijk in zijn in 1850 verschenen „De popel van Noord(d)orp”. Het huis was vroeger omringd door wil dernissen. De naam Vlotter zou ontleed zijn aan het feit dat daar het hout „gevlot” werd, dat moest dienen voor het maken en in stand houden van de grote hertenhei ning, later konijnenheining, bestemd om dat wild buiten het duingebied te houden. Isaac de Hochepied heeft een belangrijke rol gespeeld in de geschiedenis die door mr. Groesbeek nauwgezet is nageplozen en waarover veel interessante bijzonder heden in zijn boek staan. Pieter Bleeker was de laatste bewoner van het huis. Hij was lid van de Heémskerkse gemeente raad. Toen hij op 87-jarige leeftijd over leed werd het buiten gesloopt. De gemeen te gebruikte het puin om de Oosterweg te verharden. trakteerd op twee bolletjes of broodjes. Dat hield mogelijk verband met de inning van de tienden, maar dat is weer een verhaal op zich. De gemeenteraad stelde in 1847 Sint Thomasdag (21 december) als vaste bolletjesdag in. In het boek zijn vele kaarten, oude pren- tei) en prentbriefkaarten afgedrukt, ten dele in kleur. Er is ook een lijst van straat namen in opgenomen met de naamsver klaringen. In het boek vertoeft de schrijver overi gens niet alleen in het verleden. Ook de recente geschiedenis wordt er in aangetipt. Er wordt in het boek al vermeld, dat bur gemeester Hendrik Nielen op 25 augustus 1977 in Powell River (Canada) tijdens een vakantiereis plotseling overleed en dat hij Heemskerkse duinen veilig waren ge steld. Hij was toen altijd zeer gastvrij door de duinkanters ontvangen. Zijn di lemma bij het schrijven van het boek blijkt te zijn geweest het vinden van een compromis tussen een te wetenschappe lijke benadering en een te populaire en zijn conclusie was nu, dat de weten schappers het te onwetenschappelijk zul len vinden en de bevolking het te weinig populair. „Ik ben dus bij voorbaat tekort geschoten”, aldus de auteur. Burgemeester Kok ging nader in op de totstandkoming van het boek en de daar bij ondervonden medewerking. Hij bood de auteur een oude prent aan van het slot „Assumburg” en vervolgens exemplaren van het boek aan ex-wethouder me vrouw J. H. Vervelde-Wagenaar en aan de ere-burgers van Heemskerk, de heren Roozen en Steenstra, alsmede aan een zoon van wijlen burgemeester Nielen. De bijeenkomst in „Assumburg” werd bijgewoond door de wethouders, oud- wethouders, raadsleden en oud-raadsle- den en een klein aantal andere genodig den. HEEMSKERK. Oud-raadslid Jan Wentink is afgetreden als voorzitter van het PPR Aktiecentrum in Heemskerk. De leden hebben de heer Johan Kroon tot opvolger gekozen. Uit handen van de auteur mr. J. W. Groesveek ontvangt burgemeester J. H. Kok het eerste exemplaar van het boek over de historie van Heemskerk. lima Joju /e Jüirtrf 1--len op woensdag 29 december, eveneens in JtZo begint een folkloristisch versje dat staat afgedrukt in het deze week versche pen boek „Heemskerk, onderweg van ver leden naar heden”, samengesteld door mr. J. W. Groesbeek, oud-rijksarchivaris te Haarlem. Dat versje werd gezongen door de rijpe re; jeugd bij het vuurtje stoken op Mathijs en dat is 24 februari. Gewoonlijk vond dit plaats bij het „Maerhuis”, de oude los- en laadplaats aan de noordgrens van Heems kerk. Maar ook in Heemskerkerduin werd dit feest gevierd op een vrij hoog duin, dat „Sint Maartjesberg” heette. Tijdens een rondgang langs alle huizen in het dorp raakte. Willem Dam schudde gisteren honderden handen, sneed de enorme ver jaardagstaart aan, nipte van zijn oudje en maakte hier en daar een praatje. De tach tigjarige Heemskerker genoot. „Zo ging dat nou altijd in het oude Heemskerk. Er was tijd om te werken maar ook om te feesten. TACHTIGJARIGE WILLEM DAM was maandag het middelpunt van een sfeer volle receptie in café De Zon te Heems kerk waar honderden Heemskerkers de krasse baas met zijn verjaardag kwamen feliciteren. Willem Dam is in Heemskerk geen onbekende: de autochtonen kennen hem als de altijd vrolijke tapbaas van het (ADVERTENTIE) BEVERWIJK. Negentig procent van de 85 huizen van de door de woning bouwvereniging „De Voorzorg” geëxploi teerde woningen aan de Spaarne-, Zwaansmeer-, Drecht-, Jeker- en Amer- straat, het Berkelplein en het Gein is lid geworden van de belangenvereniging „Adrichem”. est df- 'ld/ sirar'/jd i/efatten-P&utance Offd/eJA.GKBX,Vr8T Ct~ Cl

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9