In 1980 rond Arnhem en Veenendaal AANVALSPROBLEMEN VOOR ZWARTKRUIS ’n Ei hoort erbij I streeksport sportpuntiq 88 van Niesten Geen nieuwe stunt van Sterke vijf kilometer )9S 1!’ 175 Nikolac op kop in Eerbeek Jan Steffens overleden 435 ,1!» Niet vóórdringen. Salto EZiU Folendem? Voorspelling Advertenties Toeschouwers 21 20 19 7 8 SPORT WOENSDAG NOVEMBER 2 9 43- onder redactie van Jan van der Nat (Van onze sportredactie) ARNHEM. Wanneer in juli 1980 de sportieve Nederlandse top zich in Moskou nerveus opmaakt voor een Olympisch optreden, heerst er bij een deel van het thuisfront rust. Een dik verdiende rust voor de naar schatting 1600 Nederlanders dié het leger zullen hebben gevormd voor het afwerken van de Olympische Spelen voor gehandicapten. Ze worden gehouden tussen 21 juni en 5 juli in en rondom Arnhem en Veenendaal. Het evenement zal de ge schiedenis ingaan als het grootste toernooi in ons land sinds de Olympische Spelen van 1928 in Amsterdam. 984 keer goud iige ma- otor Uw fotohandelaar doet echt z’n best om ieder op z’n beurt te helpen aan zo’n gratis KADO AGENDA. Met een wedstrijd voor jong en oud; veel kansen op weekend-reizen. k, Ie ■r stuk Itje its ter. r koppig net (Van onze basketbalmedewerker) OUD-BEIJERLAND-DELFT. Na het opmerkelijke resultaat van Flamingo’s tegen Parker in de basketbalcompetitie, hebben de volge lingen van Jan Janbroers gisteravond in Oud-Beijerland tegen BOB niet opnieuw kunnen stunten. Zonder de thuisclub ook maar één keer te kunnen bedreigen werd een kansloze 102-79 nederlaag geleden. In de bekercompetitie moest The White Stars in Delft voor de tweede wedstrijd tegen DAS aantreden. /«ft Met een reeks van tips voor inkopen en inpakken. Met tientallen kado-sugges- ties. Met reductie op NS-fotozwerftochten. Met decemberkalender, volop schrijfruimte en verlanglijstjes. Gratis bij uw fotohandelaar. w a Gehandicaptenspelen grootser dan ooit «MM»! rs (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Kodak van de acties”. Deze komen er in groten getale en gezien de ervaringen in het verleden zullen de opbrengsten naast de finan ciële steun van diverse overheden, door middel van sponsoring enzovoorts bepaald wel richting die 15 miljoen gaan. Amerika heeft weer eens iets nieuws op voetbalgebied. Het is natuurlijk al bekend, dat de Amerikanen afwijkende regels hebben. Nu echter is er ook nog een alternatieve inworp bedacht. Voor acrobaten. Dat wel. Een inworp waarbij een hele salto wordt gemaakt, eer de bal uit de handen verdwijnt. In het blad „De Scheidsrechter” werden foto’s afgedrukt Dit betekent dat hij het elftal zal leiden tijdens de voorbereidingen voor en het eindtoernooi van het volgende wereldkam pioenschap in Spanje. Menotti krijgt de verantwoordelijkheid voor alle nationale Argentijnse teams. Het bedrag dat met het die onder barre omstandigheden (natte sneeuw en hagel) in Alkmaar verreden werden, de derde plaats behaald. De bondscoach, die zondag het duel Ni- ce-Bastia wil bijwonen of een week later Bastia-Angers, nodigt Rijsbergen en voor al Rep uit, als hij van Bastia de toezegging krijgt dat hij volgend jaar voor de duels tegen Italië, Zwisterland en Polen even eens over het duo kan beschikken. Zo niet, dan zal de bondscoach tegen West-Duits- land mogelijk het aanvalstrio van Roda JC opstellen: Koster, Nanninga en Vermeu len. ■ü- Het fraaie zwembad in Veenendaal, waar in 1980 de zwemnummers (204 onderdelen) van de „Paralympics” zullen worden gehouden. contract tussen Menotti en de Argentijnse bond is gemoeid is niet bekend gemaakt. morgen in hei crematorium van de be graafplaats Westerveld in Driehuis plaats- gevonden. De Braziliaanse voetbalclub Fluminen- se vreest dat het geld, dat gemoeid is met de transfer van sterspeler Roberto Riveli- no naar de Saoedi-Arabische vereniging Helal Riad, nooit zal arriveren. Twee che ques voor een bedrag van 200.000 dollar (400.000 gulden) bleken ongedekt te zijn. Hierop heeft de Braziliaanse club, drie maanden nadat de overeenkomst was ge tekend, de FIFA verzocht de overeen komst te annuleren wegens contractbreuk. Op het parcours in het Spaarnwouder- bos houdt de Haarlemse wielerclub De Kampioen zondag een St. Nicolaasrit en daarvan is de start om elf uur. Vooraf kunnen om tien uur de trimmers met el kaar aan de slag in een wedstrijdje. Beide ritjes gaan over twintig kilometer. Na af loop worden in het clubhuis de prestatie- prijzen en de prijzen van de donderdagse competitie uitgereikt. Het Nederlands tennisteam is de strijd om de Federation Cup in Melbourne goed begonnen. De als zesde geplaatste dames Betty Stöve, Elly Vessies en Tine Zwaan wonnen met 3-0 van Mexico. Elly Vessies en Betty Stöve hadden in de enkelspelpar- tijen geen moeite met respectievelijk Alina Baraldi (6-1 6-3) en Alejandra Vellejo (6-2 6-3). In het dubbelspel gunden Betty Stöve en Tine Zwaan hun Mexicaanse opponen ten Vallejo en Baraldi slechts drie games: 6-1 6-2. De Nederlander René Pijnen en zijn Zwitserse koppelgenoot René Savary heb ben na een „Americaine” over onbekende afstand de leiding in de zesdaagse van Zurich heroverd. Bij de neutralisatie van de tweede nacht had het Nederlands-Zwit- serse koppel een voorsprong van een ron de genomen op het hele veld. De Japanse Atletiekunie heeft uiteinde lijk besloten 57 atleten af te vaardigen naar de achtste Aziatische Spelen, die van 9 t.m. 20 december in Bangkok worden gehouden. De Japanners riskeren daar mee een schorsing van de internationale atletiekfederatie. De IAAF besloot de spe len in Bangkok te boycotten, toen Israel daar als deelnemend land werd geweigerd. (Van onze schaatsmedewerker) ALKMAAR/AMSTERDAM. Tijdens gewestelijke selectieschaatswedstrijden voor het Nederlandse B-kampioenschap heeft Jos Niesten opnieuw voor een op merkelijke prestatie gezorgd. Niesten reed de 5000 meter in 7.43.9 en was daar mee slechts 0.3 sec. langzamer dan Giling. Nederland weet inmiddels waar het aan begonnen is. Het worden straks de grootste „Paralympics” ooit gehouden. Namen in ’76 in Toronto rolstoelers, geamputeerden en blinden deel, in en rond Arnhem komen de spastici straks ook in actie. Becijferd is inmiddels al dat er bij het zwemmen en de atletiek resp. 204 en 282 nummers afgewerkt moeten worden. Dit omdat de sport van gehandicapten tal van klassen kent, die de graad van de invaliditeit aangeven. Zo is het ook te verklaren dat er maar liefst 984 gouden plakken te verdelen zijn. Naast atletiek en zwemmen komen de volgende takken van sport aan bod: boog schieten, gewichtheffen, lawn-bowling (een soort jeu de boules), schieten, tafeltennis, volleybal (zittend en staand), goalball (een balsport voor blinden), basketbal en schermen. Borm V2-V2, Nikolac-Pribyl 1-0, Trois-Bel- lin 'It-'h De stand na vijf ronden is: 1. Nikolac 3‘/z uit 4, 2. Pribyl 3'/a, 3. Böhm 3 en 1 afg., 4. Scheeren 3, 5. Taylor 2'h, 6. Rogers en Van der Sterren 2 en 1 afg., 8. Kelecevic 2 en 1 afg., 9. Baljon 2, 10. Borm 17a, 11. Beilin 1 en 1 afg. en 12. Trois 'h en 1 afg. uit 4. Nu de shirtreclame wat o» de tocht is komen te staan, zoeken clubs naar ande re bronnen. Volendam schijnt mogelijk heden te hebben met een Amerikaans bedrijf, dat behoorlijk wat geld wil bie den. Voorwaarde is dan wel dat alle Amerikanen hebben een heel andere benadering van sport dan wij. Ze zijn gek op cijfers, maar ook op voorspellingen. Het weekblad Sports Illustrated kwam deze week alvast met de basisopstelling van de Olympische ploeg voor Moskou in 1980. De namen? Kelly Tripucka, Jeff Ruland, Gene Banks, Earvin Johnson en Darnell Valentine. Zo, dan weet u dat alvast. De meeste, in Nederland verschijnende sportbladen staan vol met advertenties. Meestal met die van grote bedrijven, die reclame maken voor arikelen, die voor iedereen te koop zijn. Het blad „Golf” maakt daarop een duidelijke uitzonde- reclameborden rond het veld verdwijnen en plaatsmaken voor borden van die firma. Amerikanen schijnen dus niet al leen interesse te hebben in de kleder- dacht van „Folendem”. Telstar-SC Amersfoort 600 toeschou wers. FC Amsterdam-Willem II 350 toe schouwers. Ja, en toch is hier sprake van betaald voetbal. Het is duidelijk dat dit niet kan doorgaan. Een aantal clubs jaagt het publiek met een noodvaart van de tri bunes. In de eerste divisie is het probleem het grootst. Slechts een enkele thonkampioenschappen voor veteranen, i Flamingo’s tegen BOB een ren- en draafpartij, waarin Flamingo's onnodig veel balverlies leed. Balverlies dat de thuisclub in de kaart speelde en dat snel voor een niet meer te overbruggen kloof zorgde. Bij 80-66 concentreerden de Haar lemmers zich nog één keer volledig op de aanval. Rendement leverden de aanvallen de acties nauwelijks op omdat enerzijds te veel risico’s werden genomen, en ander zijds het schieten tot aan het laatste fluit signaal slecht verzorgd bleef. DAS-The White Stars 50-57 (rust 26-19). Topscoorsters The White Stars: Wilma Tol (1-12), en Marjolein Drijver (5-12). In een allerbedroevendste eerste helft heeft het er lang naar uitgezien dat de gasten voortijdig uit de bekerstrijd zouden worden gewipt. Een donderspeech van coach Martin Feitsma in de rust deed het getij echter keren. Plotseling keerde de rust in de Haarlemse gelederen terug. Vooral verdedigend klopte het toen aan zienlijk beter, terwijl Wilma Tol en Marjo lein Drijver aanvallend meer brutaliteit aan de dag legden. Bijna moeiteloos liepen de Sterren in dese fase weg naar een 41-53 voorsprong, alvorens de vermoeidheid The White Stars, dat in de tweede helft vrijwel voortdurend aantrad zonder Nel van der Burg en Annelies Nelissen, parten ging spelen. In gevaar kwam de verdiende overwinning echter niet meer. De trainer van de nationale Argentijnse voetbalploeg Cesar Menotti zal een con tract tekenen, waardoor hij deze functie zal blijven bekleden tot 31 december 1982. Niesten de 5000 meter in 7.43.9, waarmee hij slechts 3.9 sec. boven zijn record bleef. Giling werd winnaar in 7.43.6. Naast Giling en Niesten bleef alleen Sy- brandy onder de acht-minutengrens (7.44.1). In het eindklassement bezette Niesten echter slechts de vijfde plaats, dit door zijn beperkte sprintkapaciteiten (500 meter in 46.2). Ondanks zijn zwakke 500 meter behoudt Niesten volop kans om zich te plaatsen voor de B-kampioenschappen gezien zijn plaatsen op de overige afstan den; 1500 meter vierde in 2.15.7; 3000 me ter: eerste in 4.27.7 en 5000 meter: tweede in 7.43.9. Uitslag: 1. Sybrandy (500/5000) 43.0 en 7.44.1 2. Giling 43.2 en 7.43.6; 3. Thuring 42.8 en 8.09.1; 5. Niesten 46.2 en 7.43.9; tijden Bloedjes 44.9 en 8.14.9 (met val). De Haarlemse veteraan Cees van de Burg heeft tijdens de gewestelijke mara- van zo’n inworp. Het blad vraagt zich overigens wel af wat hét nut is. De afge- beelde speler John Bergh van Rock ford College, Illinois, als u het wilt weten komt tot 35 meter. Maar dat halen onze „verre inwerpers” ook. Maar mag het? vraagt „De Scheidsrechter” zich af. De bewegingen van de betrokken speler, die overigens al zijn inworpen zo neemt, werd nagegaan en hij doet gemeten naar onze regels niets onreglemen tairs. De uitslagen van de vijfde ronde zijn: Scheeren-Taylor 'h-'h, Kelecevic-Baljon 1-0, Böhm-Rogers afg, Van der Sterren- Het zwemmen speelt zich af in het fraaie zwembad van Veenen daal dat 50 meter lang is. Voor een aantal gehandicapten te lang, maar via een nog te realiseren constructie zal het Veenendaalse bad gehalveerd kunnen worden. Alleen al het aanpassen van de accommodaties vergt een geweldige organisatie. Ook voor de toeschouwers bijvoorbeeld in de Arnhemse Rijnhal waar het basketbal en volleybal zich afspelen. Juist de gehandicapte toeschouwer moet er een (aange paste) plaats kunnen vinden. Dat geldt zeker ook voor Papendal, dat eigenlijk een trainings centrum is, maar over ruim anderhalf jaar een wedstrijdcentrum zal zijn waar de overige acht takken van sport beoefend zullen worden. In de Oranjekazerne moeten de militairen plaats maken voor de deelnemers en hun 600 begeleiders. De kazerne krijgt een „grote beurt”, want tal van voorzieningen (parkeergelegenheid, banken, kappers, doktoren, reparatiewerkplaatsen enzovoorts) moeten verwezenlijkt worden. Daarnaast komt er een tent met een oppervlakte van 2500 vierkante meter die als recreatiecer.ti um zal dienen. In de medische begeleiding zullen 20 artsen, een veelvoud aan fysiotherapeuten en verzorgers in touw zijn. De eekhoorn is als mascotte van de Spelen gekozen. Prinses Margriet, die als beschermvrouwe van de Olympische Spelen voor gehandicapten optreedt, reikte gisteren op Papendal aan mevrouw N. Oprinsen uit Sint-Michielsgestel de prijs uit die was verbonden aan de actie om een model van een eekhoorn te ontwerpen dat als die mascotte kan worden gebruikt. De overige inzendingen worden aan een aantal kindertehuizen in Nederland geschonken. Men kan er echter over twisten of Amsterdam nog wel het alleenrecht heeft op dat al weer vijftig jaar geleden veroverde „goud”. Weliswaar was het aantal deelnemers aan die Olympi sche Spelen (voor validen) toen zo’n 4000, tegen 1800 straks op en rondom het nationale sportcentrum Papendal, maar daar staan echter andere cijfers tegenover. Vertegenwoordigden in ’28 die duizenden deelnemers 45 lan den, straks sturen 50 naties hun beste gehandicapte sportlieden naar Nederland. Organisatorisch is men al druk bezig. Op Papen dal is al een centrum ingericht. De kosten van het evenement zullen volgens de voorlopige begroting zo’n 15 miljoen gulden belopen. Dat bedrag staat in geen verhouding tot de kosten van de Spelen voor validen. „Die 15 miljoen zijn de zichtbare kosten die we verwachten. De vrijwillige hulp die tallozen nu al aanbieden, de steun in natura van bedrijven bijvoorbeeld, het feit dat Defensie de Arnhemse Oranjekazerne aan ons afstaat om een Olympisch dorp te kunnen inrichten, dit alles is niet in geld uit te drukken”, aldus gisteren op Papendal, waar de organiserende stichting voor het eerst naar buiten trad, ir. P. J. Lardinois. Al die vrijwillige hulp geeft aan dat zich nu al een Olympisch sfeertje meester maakt van gastheer Nederland, dat op het gebied van de gehandicaptensport internationaal een uitstekende naam heeft. Het is dan ook niet zo verwonderlijk dat na het bedankje uit Rusland - een vrij algemene regel is dat de gastheer van de valide Olympische sportlieden ook de invalide collega’s ontvangt - talrijke Europese landen ons land verzochten de organisatie op zich te nemen. Rusland kon de organisatie niet aan omdat de georganiseerde sport voor gehandicapten daar nog op een laag pitje staat en nog geen internationale aansluiting heeft. Hoewel penningmeester Lardinois zich gisteren niet overdre ven optimistisch toonde over het sluitend krijgen van de begro ting, heeft het er toch alle schijn van dat de balans wel degelijk in evenwicht blijft. Nederland staat immers bekend als de „natie (Van onze sportredactie) ZEIST. Bondscoach Jan Zwartkruis wil zo spoedig mogelijk met het bestuur van Bastia van gedachten wisselen over Rep en Rijsbergen. Nu René van de Kerkhof door een gebroken rib voor lange tijd is uitgeschakeld zit Zwartkruis slecht in zijn aanvallers voor de voetbalwedstrijd van Oranje tegen West-Duitsland op 20 december in Dusseldorf. Rensenbrink en Geels zijn immers al evenmin beschikbaar, aangezien Anderiecht een dag eerder tegen Liverpool speelt om de Super-Cup. Als de weers- en terreinomstandighe- den dit toelaten, dan speelt hoofdklasser EDO vanavond op eigen veld aan de Mr. Jan Gerritszlaan een vriendschappelijke partij voetbal bij kunstlicht tegen Jong AZ’67. De gasten uit Alkmaar gaan mo menteel in afdeling A van de Toekomst- competitie aan de leiding. Het duel begint om 20.00 uur. HAARLEM. Op 69-jarige leeftijd is in Haarlem geheel onverwacht de vroege re EDO-speler Jan Steffens overleden. Na zijn actieve loopbaan als voetballer nam hij zitting in de technische commissie en nadien ook in de contactcommissie van de rood-zwarte club. Zijn vele verdiensten voor EDO werden op 6 april 1952 gehono reerd met het lidmaatschap van verdien ste. Als zeventienjarige is Jan Steffens in 1926 lid geworden van EDO. Hij ontwik kelde zich tot een stoere achterspeler en kwam al spoedig voor het eerste elftal in aanmerking. Tot 1941 is Jan steffens daar in actief gebleven en maakte in het jaar van zijn afscheid nog een kampioenschap topper haalt een toeschouwersaantal, dat aanvaardbaar is (Groningen-FSC - 13.000). Maar het zijn uitzonderingen. De vrees dat er de volgende keren bij Telstar en Amsterdam nog minder mensen ko men lijkt niet ongegrond. Beide ploegen verloren namelijk ook nog. Trouwens bij NEC-Haarlem kwamen ook slechts 2500 toeschouwers. En dan te bedenken, dat de bestuursleden, die de informatie verschaffen, nog al eens wil len overdrijven. De Sterren, die destijds de thuiswed strijd al winnend afsloten, waren ook nu weer met 50-57 de sterkeren en drongen derhalve tot de tweede ronde door. BOB-Flamingo's 102-79 (rust 42-38). Topscorers Flamingo's: Wayne Arm strong (12-10), Al Watson (16) en Johan Koster (15). In een niet onaantrekkelijke eerste helft heeft Flamingo’s, dat eindelijk weer kon beschikken over André van der Vlugt, tot vijf minuten na de basketwisseling uitzicht gehad op een redelijk resultaat. Groot struikelblok voor de Haarlemmers was uiteindelijk de nieuwe Amerikaan Ed Murphy, die ondanks de felle verdediging van Watson en Kees Amama nauwelijks moeite had om tot scoren te komen. Niet best verzorgd was deze keer het Haarlem se schieten. En toen bovendien al snel duidelijk werd dat slechts Armstrong in de reboundduels kon concurreren met BOB, stonden de Haarlemmers voor de moeilij ke opgave toch in het spoor van de thuis club te blijven. Vergeefs probeerde Flamingo’s in de tweede helft de Amerikaan Schultz - al snel in het „bezit” van vier persoonlijke fouten - uit de wedstrijd te spelen. Plotse ling was ook de lijn uit het Haarlemse spel verdwenen en ontaardde de wedstrijd zo als reeds enkele keren eerder dit seizoen in mee. Tot zijn medespelers in het vooroor logse tijdperk van EDO behoorden onder anderen Henk Schijvenaar, de broers Schildwacht en Polly Perukel. Na zijn ac tieve loopbaan als voetballer bleef Stef fens EDO trouw en nam zowel in de tech nische- als de contactcommissie zitting. Na eerdere selectiewedstrijden waren de 16 beste gewestelijke rijders voor deze in Amsterdam gehouden wedstrijden uitge nodigd. Van de Haarlemse baanselectie waren inmiddels Rijneveld, Homma en Mantel afgevallen, terwijl Bloedjes en Niesten aan de start verschenen. Vooral de laatste was wederom op dreef. Tussen twee marathonwedstrijden door reed EERBEEK. De Joegoslaaf Nikolac heeft na de vijfde ronde van het schaak toernooi in Eerbeek de leiding overgeno men van Böhm en Pribyl. Nicolac heeft 372 punt uit vier partijen. Pribyl haalde dat aantal uit vijf partijen. Hans Böhm kan echter weer op de eerste plaats ko men, wanneer hij zijn afgebroken partij tegen Rogers in winst omzet. Kinderen tot 12 jaar komen de Kado Agenda natuurlijk met hun vader of moeder halen buitenspel ring. De advertenties in dat blad liggen boven de macht van de modale werkne mer. Een paar voorbeelden: Uw chalet in Zwitserland. In l’Alpe des Chaux. Sub mariner, een horloge. Prijs 1450,-. Bouwgrond in Florida. Beleggen in dia mant en hoe u zelf de risico’s kunt beper ken. En toch maar stug volhouden dat golf geen elitesport is. •t. 'F

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 21