A Hl CDA IN EERSTE KAMER: Advocaat Menten wil vervolging Velsens Dorp ongerust over opslag Voorbereiding volkstelling pas na overleg en dan dit noq Werkloosheid onderwijs I AMBTENAREN BEREIDEN ACTIES VOOR zenuwgas stijgt tot 50.000 oud -hoofdinspecteur Meer katholieken minder kerkbezoek Kamermeerderheid ONDERWIJSORGANISATIE MEENT: I I B iel WO BINNEN- EN BUITENLAND WOENSDAG 2 9 NOVEMBER 19 7 8 2 (Van onze redactie binnenland) F» SJ DEN HAAG. Terwijl de Al gemene Bond van Ambtenaren (ABVA) acties gaat voorbereiden uit protest tegen de houding van het kabinet in het overleg met de bonden, heeft minister Albeda (Sociale Zaken) vandaag aan de Tweede Kamer een notitie gezon den over de faliekant mislukte onderhandelingen in de Stichting van de Arbeid. De Kamer wil liefst morgen al een debat wijden aan het mislukken van het ar beidsvoorwaardenoverleg. Zowel PvdA, CDA als WD hebben op spoed aangedrongen. Etna Nieuw uniform Paus naar Mexico Nld Zonnevlekken MO en de Champignonteeltte!' Oei Sabel Koffie niet slecii Spoorwegongeluk Broodje mier Ontijdig - i Ja t h 11 ii h F w .s K i Kamer wil spoed g achter loondebat ■it Tweede-Kamerlid BRINKHORST Bernhard majesteitsschennis het xx/eer] kijken naar het resultaat van hun initia- (Van onze redactie binnenland) dat bij WEERRAPPORTEN -3 (Van onze redactie binnenland) 2 w Het wekelijkse misbezoek daalde ook dit jaar weer met ongeveer twee procent. In 1978 ging 27,8 procent van de geregi streerde katholieken van 7 jaar en ouder op zondag naar de kerk. uur Maan op 08.00 uur onder 17.14 uur DONDERDAG 30 NOVEMBER Zon- en maanstanden Zon op 08.24 uur onder 16.34 19 21 25 10 5 5 5 4 4 6 5 2 4 2 1 17 12 2 6 2 2 1 -2 -Ó 12 19 12 2 0 44 0.2 1 0 1 1 1 1 3 8 0.2 0 3 0 0.5 0 2 0.1 0.3 2 3 0 0 0.2 0 0 0.6 0 0 2 1 0 0 0.2 13 8 0 0 1 UTRECHT/DEN HAAG. Het aantal werklozen in het onderwijs zal in het begin van de tachtiger jaren stijgen tot 50.000 als het huidige regeringsbeleid, zoals neergelegd in de ombuigingsnota Bestek ’81, niet verandert. Ook de terugloop van het leerlingenaantal is er de oorzaak van dat steeds meer onderwijsgevenden zonder werk komen. vereniging vieren. Verbouwen van cham pignons is voor vele agrariërs die geen brood meer zagen in hun tak van land bouw een uitkomst geweest. Maar ook vlastelers en oesterkwekers hebben hun toevlucht tot de champignon genomen. Voor de zesde achtereenvolgende dag heeft de vulkaan Etna op het eiland Sicilië as en rook uitgespuwd. Volgens deskundi gen zullen de explosies binnenkort ophou den. De werkende vulkaan heeft geen ge vaar opgeleverd voor landbouwgronden of bewoonde gebieden. De schoolkinderen van Peking krijgen nieuwe uniformen, aldus het persbureau Nieuw-China gisteren. Het moeten aan trekkelijke, nette en gemakkelijke kleren worden, gemaakt voor jonge mensen, In totaal zijn 120 ontwerpen uitgekozen van de 233 die hebben meegedongen. - Met goedkeuring van de Mexicaanse au toriteiten zal Paus Johannes Paulus II aanwezig zijn bij de opening van de derde algemene conferentie van Latijns-Ameri- kaanse bisschoppen in Pueblo op 27 janua ri. Dit is gisteren uit welingelichte Vati caanse kringen vernomen. Op de confe rentie zal het thema evangelisatie naai verwacht een pittig debat uitlokken tussei progressieven en conservatieven, de uil komst hiervan zal van groot belang zijl voor de toekomst van de kerk. Het komende jaar wordt volgens Russi sche geleerden een zonnevlekkenjaar dat alle records gaat slaan van 200 jaar waar neming. De voorspelling is gedaan op ba sis van gegevens die het magnetisch veld van de zon en de intensiteit van de magne tische storingen op het aardoppervlak met elkaar in verband brengen. Volg, functio Tanzar 3 18 30 4 10 -2 4 9 11 17 16 4 -2 4 -5 NAI1 een bei Organi grensc, 'invasie UTRECHT (ANP). Ofschoon het kerkbezoek van de Nederlandse rooms katholieken in 1978 verder is gedaald tot 27,8 procent, blijft het aantal katholieke doopsels zeer hoog. Vorig jaar werden 58.742 kinderen katholiek gedoopt, dat is ruim 90 procent van het totaal uit katho lieke ouders geboren kinderen. Het aantal rooms-katholieken in Neder land steeg van 5.539.035 tot 5.597.070. Dit is 40,2 procent van de Nederlandse bevol king. Dit percentage blijft de afgelopen jaren nagenoeg constant. Het aantal paro chies en rectoraten steeg van 1.789 naar 1.797. Dit blijkt uit de cijfers over de r.k. kerk in Nederland van 1977/1978, verzameld door het Katholiek Sociaal Kerkelijk Insti tuut in Den Haag (KASKI). Deze cijfers zijn gepubliceerd in een speciale uitgave van „1-2-1”, het informatiebulletin van de r.k. kerkprovincie Nederland. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Las Palmas Tel Aviv Tunis -3 -4 0 -3 13 1 1 -5 -0 -6 -6 -4 Een kendge Oeganc slachto hebber kracht) De acht kwekers die in 1953 de coöpera tieve Nederlandse Champignonkwekers- Ei drie men deze wan pers zett) kom vooi vert Al pres cern wete novt moe ten 1 zusti scho was De blik verh gen voor delii bedi het ruirr De stan geen lope bont stak kum vast] vern van niet M -4 Ruim een miljard dollar van het geld dat de Sahellanden is toegezegd kan nog niet gebruikt worden, omdat de plannen daar voor niet klaar zijn. De president van Gambia, Sir Dawda Jawara, zei maandag in Brussel dat een verzoek om technische hulp bij de EG-landen die voor het geld zorgden, een welwillend oor heeft gevon den. Uit een rapport dat is gepubliceerdJfl het orgaan van het Amerikaanse medisch! genootschap is gebleken dat het drinker van koffie geen hartkwaal veroorzaakt Naar voren is gekomen dat het aantal sterfgevallen onder wel koffiedrinken evengroot is als onder degenen, in dezelfde leeftijdsklasse, die zich van het bruine vocht onthouden. -o 13 3 -5 4 12 6 -3 2 -12 0 4 5 a MiOfa ii M Publicaties oorlogsverleden Tegenover een lichtelijk verder dalend aantal priesters staat een groeiend aantal pastorale werkers en werksters. Het aan tal pastorale werkers bedroeg op 1 januari 1978 236. Dat is 56 meer dan het jaar ervoor. Het aantal priesters, werkzaam in de zeven Nederlandse bisdommen, daalde met 156 tot 3.776. MONSTER. In het Westlandse Monster is onder de bevolking grote ongerustheid ontstaan over de opslag van het levensgevaarlijke zenuwgas methylbromide. Het gas, dat in de tuinbouw wordt gebruikt voor de ontsmetting van de grond in de kassen, is daar door een Naaldwijks bedrijf opgeslagen, om dat het bedrijf in Naaldwijk zelf geen vergunning voor de opslag kon krij gen. Het gemeentebestuur van Monster heeft gezegd, dat ook in Monster nog geen vergunning voor de opslag van het gas is afgegeven, al is die wel aangevraagd. De tuinders in het gebied vinden dat opslag van het zenuwgas zo dicht bij de dorpskern levensgevaarlijk is. Als het gas vrijkomt, wordt het via de longen en de huid in het lichaam opgenomen en tast het op den duur de zenuwen, lever en nieren aan. Inade men van het gas kan ook acute adem nood veroorzaken. Volgens de Nederlandse Vereniging van Veiligheidstechnici is bij indus triële toepassing van het zenuwgas, zoals in het Westland gebeurt, perma nente bewaking met meetapparatuur nodig. lijkheid als Tweede-Kamerlid” tot Kamervoorzitter Von deling had gericht om diens advies in te winnen. Vonde ling gaf hem de raad zich tot premier Van Agt te wenden. Waltmans zegt de zaak nu te rekenen tot de constitutio nele verantwoordelijkheid van de regering. Tot nu toe heeft hij van de kant van de regering niets vernomen over mogelijke plannen tot het instellen van een onderzoek naar de belastende bijzonderheden over de prins in het concept-artikel. Volgens Waltmans zou in het concept van het „Nieuwe Revu”-artikel staan, dat de prins in 1938 inlichtingen aan Duitsland heeft verstrekt die de veiligheid van Nederland raakten. Verder zou prins Bernhard in 1942 een brief aan Adolf Hitler hebben gestuurd met het aanbod de leiding van het bezette Nederland op zich te nemen. onbew. onbew onbew mist onbew onbew onbew mist zw. bew. onbew. zw. bew. geh bew. onbew. regen onbew geh. bew. h. bew. zw. bew. sneeuw sneeuw geh. bew 1. bew. motregen 1. bew. h. bew. h. bew. 1. bew 1. bew. h. bew. geh. bew. zw. bew. onbew zw. bew. zw. bew. regen geh bew. driftsneeuw zw. bew zw. bew. regenbui I. bew onweer Waterstanden IJmuiden Laagwater 11.22 uur en 23.44 uur Hoogwater 03.15 uur en 15 32 uur Weer in binnen- en buitenland ono nno no ono ono o ono no no no z z w n w ono ono ono nno windst. nnw nno n ono nw ono n nw nnw nnw nnw n nno o nno nno nnw nno zw n ozo wzw MINISTER ALBEDA bel over de niet-doorwerking van de cao ontbrak. We dachten: dat gaat goed. Zou de doorwerking toch doorgaan voor socia le uitkeringstrekkers, ambtenaren en mi nimumloners? Na de schorsing was dit dan ook de eerste vraag aan de minister. Albeda boor de die hoop echter snel de bodem in en herhaalde toen zijn vrijdag gedane uit spraak dat de belastingen dan met een miljard gulden omhoog zouden moeten. Tijdens werkzaamheden aan een spoor- wegovergang tussen Delmenhorst en Gan- derkesee in de Westduitse deelstaat Neder. Saksen zin maandagavond vijf arbeiders om het leven gekomen. Zij werden overre den door een dieseltrein. Een zesde arbei der is met een zenuwschok in het zieken huis opgenomen. Vooruitzichten voor vrijdag opgesteld door het KNMI: DEN HAAG. De fractievoorzitter van het CDA in de Eerste Kamer, dr. J. W. van Hulst, wil van de regering weten of vervolging wegens majesteitsschennis wordt overwogen in verband met recente publicaties over het beweerde oorlogsverleden van prins Bernhard. „Een kwestie, die ik tot in de rotte kern afschuwelijk vind”, verontwaardiging de „schandalige woorden” over Bern- hard en andere leden van het koninklijk huis te hebben gelezen. Hij vraagt zich af wat de regering doet ten gunste van hen die zich naar zijn mening niet kunnen verdedigen en die in onze democratie blijkbaar tot de vogelvrijver- klaarden behoren. „Is het jachtseizoen op de leden van het koninklijk huis soms geopend”, zo vroeg de senator. Intussen beschikt premier Van Agt sinds vorige week over een kopie van een concept-artikel dat binnenkort in een ander weekblad, de „Nieuwe Revu”, zou verschijnen en dat ongeveer dezelfde beschuldigingen aan het adres van de prins-gemaal zou bevatten. Deze kopie werd hem vorige week dinsdag ter hand gesteld door het Tweede- Kamerlid Waltmans (PPR), nadat deze door „Nieuwe Revu” was benaderd. Waltmans zei, dat hij zich „om redenen van landsbelang en vanuit mijn verantwoorde- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft gisteren met grote meerderheid een motie van het D’66-kamerlid Brinkhorst aangenomen, waarin de regering ge vraagd wordt geen maatregelen te treffen ter voorbereiding van de volkstelling in 1981 dan nadat hierover overleg ge pleegd is met het parlement. ri- Zoals overal in ons land branden ook op het Rotterdamse Beursplein weer de feestelijke lichtjes ter gelegenheid van Sinterklaas en kerst mis. De verlichting zorgt voor een gezel lige sfeer tijdens de extra koopavonden. Het 1 dese b; vereniging oprichtten, kunnen tevredenTanz momer tief. De CNC telt nu 800 leden die vandaag .voeren in Venraij het 25-jarig bestaan van hun over w dijn” c dacht van An Volgens de senator veroorlooft het opinieweekblad „Vrij Nederland” zich in het nummer dat vandaag ver schijnt volstrekt onbewezen aantijgingen over het „oor logsverleden” van de prins. Van Hulst zei met grote dam. Ook zegt Van Heijningen dat het vermoeden voor de hand ligt dat Van IJzendoorn in 1976 aan de journalist Hans Knoop inzage zou hebben gegeven in docu menten die „in een ijzeren kist jarenlang in de grond zijn bewaard”. De oud-hoofdinspecteur Van IJzen doorn zegt niet meer in het bezit te zijn van de processen-verbaal. Hij heeft ze wel ge had, zo verklaarde hij gisteravond desge vraagd, maar de papieren afgegeven tij dens de processen die toen rond de „Velser Affaire” werden gevoerd. Bovendien was het volgens Van IJzen doorn niets bijzonders die stukken te be machtigen. „Je kon ze op straat kopen als je een beetje kien was.” Hij zei zich niet meer te kunnen herinneren aan wie de stukken zijn afgegeven, aangezien dat al dertig jaar geleden is gebeurd. Ook ont kende Van IJzendoorn de toenmalige jour nalist Hans Knoop inzage in deze ‘docu menten te hebben gegeven. Hij maakt zich overigens niet druk om het verzoek van de advocaat Van Heijnin gen om strafvervolging. „Ik wacht maar rustig af. Ik ben al jaren in deze zaak aan het ravotten, dus dit kan er ook nog wel bij,” aldus het commentaar van Van IJzen doorn. Dit zei vice-voorzitter J. Gunneman van de Protestants-Christelijke Onderwijsvakorganisatie (PCO) vandaag tijdens de vergadering van de PCO- verenigingsraad in Utrecht. Gunneman is van mening, dat ook de kwaliteit van het onderwijs wordt aangetast. De meest teleurstellende conclusie die kan worden getrokken uit de memorie van toelichting bij de onderwijsbegroting voor 1979 is volgens hem dat de tijd van een samenhangend onderwijsbeleid voorbij schijnt te zijn. Ook de Nieuwe Lerarenopleidingen (NLO’s) en het Hoger Beroepsonderwijs (HBO) zijn zeer ongerust over het onderwijsbeleid van minister Pais. Studenten, docenten en niet-onderwijzend personeel van de zeven nieuwe NLO’s in ons land gaan morgen in Den Haag demonstreren tegen de plannen van de minister om op 1 januari de studentenstop aan deze opleidingen te verscherpen. Volgens de NLO’s leiden de plannen van Pais ertoe, dat in 1979 voor 260 studenten geen plaats is aan een NLO. Bovendien zullen honderden leraren op straat komen te staan. De studentenstop moet in ieder geval tot 1980 worden uitgesteld, vinden de NLO’s, die minister Pais verwijten dat hij geen overleg heeft gevoerd over zijn plannen. Zij vrezen voorts, dat door de bezuinigingen van de regering de individuele begeleiding en de ruimte om te experimenteren kleiner zpl worden. Een broodje mier in plaats van kaas is voor de Mexicaanse onderzoekster Julieta Ramos Elorduy Blazquez de oplossing voor het hongervraagstuk in de wereld, Volgens haar vormen insecten de beste voedselbronnen voor de toekomst vanwe ge het hoge gehalte aan eiwitten en mine ralen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De raadsman van de van oorlogsmisdaden verdachte Pieter Menten, mr. L. van Heijningen uit Den Haag, heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof in Amsterdam verzocht een onderzoek en strafvervolging in te stellen tegen de oud-hoofdinspecteur van politie in Velsen, P. van IJzendoorn. Volgens Van Heijningen heeft de oud- politieman in strijd met zijn ambtsplicht zich stukken toegeëigend die hij privé be waart en deze stukken ook in strijd met zijn ambtsplicht aan een journalist ter inzage verstrekt. Van IJzendoorn heeft deze aantijgingen gisteravond ten stelligste ontkend. Van Heijningen stelt dat de oud-hoofdinspec teur zaterdagavond in een uitzending van Tros-Aktua op de tv heeft gezegd dat hij nog steeds processenverbaal onder zich heeft, welke zijn opgemaakt in de zoge naamde „Velser Affaire” door opsporings ambtenaren die werkten onder leiding van de oud-commissaris van politie in Haar lem, W. J. Gorter. Gorter verrichtte indertijd een onder zoek in deze zaak in opdracht van de toenmalige procureur-generaal in Amster- De bondsraad van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel betreurt het in hoge mate dat het centraal overleg een ontijdig einde heeft gevonden. De voorstellen van minister Albeda bevat ten een aantal elementen die zeker de moeite waard waren voor nader beraad, vindt de NCBO. Dit geldt met name voor de mogelijkhe den inzake het vervroegde uittreden en het voorstel om de inkomensposities voor ac- tieven en niet-actieven op gelijk niveau te garanderen. De bondsraad is het echter wel eens met de stellingname van het CNV, dat het effect van de bouw-cao niet geblokkeerd dient te worden voor de soci ale uitkeringen en de ambtenarensalaris sen. Nu het centraal overleg mislukt is, dient naar de mening van de NCBO afgewacht te worden met welke nadere voorstellen de minister van Binnenlandse Zaken ten aan zien van de ambtenareninkomens zal ko men. Het ligt niet op de weg van de bonden en de centrales om met bepaalde sugges ties te komen, nu duidelijk is komen vast te staan, dat de regering de doorwerking van de bouw-cao voor de sociale uitkeringen en de trend berekening volstrekt gekop peld heeft. De bondsraad van de ambtenarenbond ABVA sprak zich fel uit voor acties, gister middag na een vergadering in Breda, waar het rapport van de werkgroep trendbeleid werd besproken. De bondsraad wenst dat het hoofdbestuur acties gaat voorberei den, omdat de ernstige twijfels over het kabinet bij het komende overleg over het rapport van de werkgroep nu zeker zullen blijven bestaan. Opklaringen en overwegend droog. In de nacht en ochtend lichte tot matige vorst Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon 2 tot 6. min. temp, omstreeks 2 aldus Van Hulst, die gisteren tijdens de politieke^ be- graden. Max. temp, omstreeks 2 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal 70 procent. PvdA-kamerlid Van der Doef en CDA- woordvoerder Lubbers wezen erop dat het mislukken van het overleg een zaak van het gehele kabinet is, zodat niet alleen minister Albeda bij het debat verwacht wordt. Met name willen de grootste frac ties, dat ook de ministers Van Aardenne (Economische Zaken) en Andriessen (Fi nanciën) aanwezig zijn. Samen met de notitie over het standpunt van de regering ontvangt de Kamer van daag het concept centraal akkoord, waar mee minister Albeda maandagavond te vergeefs bespreking met de sociale part ners inging. De PvdA-fractie in de Kamer vindt dat het vastlopen van het centraal loonoverleg een ernstige situatie heeft geschapen, met genoeg mogelijkheden tot verwarring en conflicten tussen regering, werkgevers en werknemers. De fractie verwijt het kabi net „een beslissende kans” te hebben laten lopen om in te spelen op de aanwezige bereidheid tot matiging bij de werkne mers. Ook signaleert de PvdA in een gisteren uitgegeven verklaring dat het kabinet tot op het laatste moment „stijf en strak” heeft vastgehouden aan de korting van de sociale uitkeringen, weigerde af te zien van de eigen bijdrage in de gezondheids zorg en zich keerde tegen een bijzondere verhoging van het minimumloon. „Het was een vergadering vart de on macht,” zo karakteriseerde CNV-voorzit- ter Harm van der Meulen de mislukte loononderhandelingen. „Onmacht van ons alledrie: van de regering omdat ze niet veel of minder ruimte heeft dan Bestek ’81 toelaat; van de vakbeweging omdat die vindt dat de lasten ongeljk worden ver deeld en van de ondernemers omdat die tegen verhoging van de loonkosten aan hikken.” Van loononderhandelingen is eigenlijk geen sprake geweest omdat de werkgevers er nog nauwelijks aan te pas zijn gekomen en alleen daarmee kan worden onderhan deld. „Er is niet meer dan met de regering overlegd. Over de voorstellen die zij heeft ingediend. Daar zijn vragen over gesteld, kritiek op geleverd en opmerkingen over gemaakt. Ik had daardoor soms het gevoel een soort parlementje te spelen,” aldus Van der Meulen. Een uur lang zegt de CNV-voorzitter nog hoop te hebben gehad op een mogelijk goede afloop van de onderhandelingen, dat was kort nadat hij maandagavond om 8 uur van minister Albeda diens zeven kantjes tellende brief met nieuwe voorstel len had ontvangen. „We waren aangenaam verrast: de voor ons onoverkomelijke hob- Alleen de fracties van SGP en GPV stemden tegen de motie, die was medeon- dertekend door de Tweede-Kamerleden Veilenga (PvdA) en Evenhuis (VVD). De Kamermeerderheid wil dat alvorens hèt besluit over het al dan niet doorgaan van de volkstelling wordt genomen, de toekortkomingen van de volksstelling van 1971 worden besproken en er voldoende wettelijke maatregelen zijn voor de be scherming van de privacy. Minister Van Aardenne (Economische Zaken) had de Tweede Kamer de aanvaar ding van de motie-Brinkhorst ten sterkste ontraden. „In de wet staat, dat er in 1981 een volkststelling moet worden gehouden. Op grond van die wet kan dus rustig worden doorgegaan met de voorberei ding”, aldus de bewindsman. Hij toonde zich alleen bereid met de Kamer tevoren te praten over zaken als privacy. De Tweede Kamer bleef echter in meerderheid van mening, dat het ja of neen tegen de komen de volkstelling ook nog ter discussie moet staan. ’2 f V s ÊS schouwingen in de Eerste Kamer een deel van zijn betoog wijdde aan deze publicaties. jt:- v*

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2