j Amin roept hulp achtergrond in van Waldheim The Times dreigt te verdwijnen China niet beperken” II Hbpjesvla halve liter tijdelijk Laatste Eritrese bolwerk heroverd UNESCO-boycot tegen Israel KWSfto, K, °fPreZp0st S!S?er Nieuwe martelingen Oegandees leger gemeld Martelingen Noodkaarten Tien jaar Bonnen weg Grutterswaren Luns voorziet luidkeels protest Sovjet-Unie „Wapenleveranties aan J w f A f «e Mns Says r chiZ L h ,e*<lersh 3 BINNEN- EN BUITENLAND 1978 dexico MOSKOU. Tussen Roemenië en de overige zes leden van het niform Warscha-Pact is waarschijnlijk een ernstige crisis ontstaan. Naar gisteren in diplomatieke kringen in Boekarest werd vernomen heb ben de bondgenoten van Roeme nië hun ambassadeurs terugge roepen, een stap die in de geschie denis van de „socialistische broe derlanden” zijn weerga niet kent. e mier lekken Etna nde dag id Sicilië eskundi- ■t ophou- geen ge- 'gronden Sahei sled door Nico Scheepmaker (Van onze redacteur in de Sovjet-Unie, Koen Corver en onze redacteur in Oostenrijk, Anton Koene) rJaH n°' j v A i r OW 2 y O E N S D A G 29 NOVEMBER t‘,Si^OnP 3 M et^ssionP Nog geen duidelijkheid over vredesbe- Alleen voor Melkunie- of Menken Landbouw produkten. 41 >3 V vandaag «voeren. De Oegandese berichtgeving hier over werd bestempeld als een „rookgor- 5 krijgen rsbureau ten aan- :e kleren ;nsen. In azen van dezelfde t bruine rwijs nten, land i op 1 n de zijn g de den. Het leger van Tanzania zou ook Oegan dese ballingen hebben ingezet. Tanzania heeft officieel ontkend op dit schrijdingen waren voorgekomen, maar stelde duidelijk dat deze niet als een inva sie mochten worden gezien. Tanzaniaanse strijdkrachten die zijn te ruggekeerd in het grensdorp Minziro, dat eerder door Oeganda was veroverd maar nu was verlaten, hebben verklaard dat Amins troepen doprsbewoners hebben ge marteld en doodgeschoten en de vrouwe lijke bewoners hebben verkacht en ont voerd. Bij veel zouden de handen en voeten zijn vastgebonden voordat werd gemarteld. Een groot aantal mannen werd ook aan daken van huizen gehangen nadat zij wa ren mishandeld. Anderen werden door tanks en legervoertuigen verpletterd. Alle mannelijke bewoners zouden zijn omge bracht. Al geruime tijd neemt Roemenië in het Oostblok een zeer onafhankelijke positie in. Op het gebied van de door Moskou in Oost-Europa zo naarstig nagestreefde eco nomische en militaire integratie blijkt Roemenië een van de lastigste dwarslig gers te zijn. Daarnaast neemt Boekarest op het gebied van de buitenlandse politiek vaak een opvallend afwijkend standpunt in. Zo was Roemenië in 1967 na de zes daagse oorlog in het Midden-Oosten het De zes ambassadeurs zouden tijdelijk uit Boekarest vertrokken zijn. De afwezigheid van de Russische ambassadeur werd ech ter verklaard door de bijeenkomst in Mos kou van het centrale comité van de com munistische partij, waarvan hij lid is. De Bulgaar zou in Sofia een „parlementaire bijeenkomst” bijwonen. In Oost-Berlijn werd de afwezigheid van de Oostduitse ambassadeur ontkend, ofschoon over zijn werkelijke verblijfplaats elkaar tegen sprekende verklaringen de ronde deden. Tijdens zijn persconferentie zei Luns dat het Westen vrij is aan China wapens te leveren zolang de Russen Cuba van wa pentuig voorzien. Luns geloofde dat de Sovjet-Unie niet meer zal doen dan luidkeels protesteren wanneer de NAVO-landen tot wapenleve- rantie aan China besluiten. Nederland is nog niet officieel door Chi na benaderd. Maar in Peking is gezegd dat China bereid is tot militaire samenwer king indien ons land dat wil. Er wordt rekening mee gehouden dat China belang stelling heeft voor Nederlandse radar-, op tische en telecommunicatie-apparatuur. Bovendien is de hoop gevestigd op een order voor de bouw van fregatten, nu opdrachten uit Iran mogelijk niet door gaan. Diplomaten in Addis Abeba verklaar den dat de inneming van dit laatste bastion een beslissende zege is in de 17 jaar duren de oorlog met het bevrijdingsleger van Eritrea. Een woordvoerder van het Eritrese be- vrijdingsfront zei gisteren in Damascus echter dat de berichten onjuist zijn. „Wij zijn niet overwonnen en gevlucht. Om tac tische redenen hebben wij ons uit de ste den teruggetrokken. Het Eritrese platte land wordt echter nog voor 90 percent door ons beheerst”. i kaas is :r Julieta iplossing wereld, de beste it vanwe en mine- ns Russi- ijaar dat ar waar in op ba- isch veld e magne- vlak met lanse au- 'aulus II de derde s-Ameri- 27 janus- bte Vati le confe- itie nasi ?n tussei i. de ui lang zij i het leid, k de tneer ■lijke ’CO- eordt it de at de 260 ■n op jaar niet minder dan 121 miljoen exem plaren met een niet bekendgemaakte derving van omzet en winsten, die in de vele miljoenen guldens moet lopen. De vakbonden verzetten zich tegen de introductie van de nieuwe elektronische zettechnieken, die in de VS en ook in Nederland al geruime tijd worden toege past. Deze techniek houdt onder meer in dat de journalist zijn artikel direct in een computer kan invoeren, waardoor de (loodjzetters worden uitgeschakeld. De directie van The Times heeft echter de verzekering gegeven dat er geen per soneel zal worden ontslagen; dat zij die vrijwillig ontslag nemen naar Britse be grippen aanzienlijke financiële compen- saties-ineens zullen krijgen (32.000 gul den voor personeel dat 20 jaar in dienst is geweest en een loon ontving van 400 gulden per week) en dat tweederde van de besparingen die het nieuwe zetsys teem oplevert, zullen worden gebruikt voor hogere lonen. Om zijn standpunt kracht bij te zetten, liet de Times-directie gisteren in tien dagbladen een advertentie van een volle pagina plaatsen, waarin feiten, cijfers en het standpunt van The Times uiteen wer den gezet. Waar het bij de naderende crisis om schijnt te gaan, meer dan om het verlies van dagbladexemplaren en netto-winst, is een nieuwe manier van onderhandelen met de vakbonden te vinden over het introduceren van nieuwe en onvermijde lijke elektronische grafische technieken in een industrie die zich traditioneel als een gilde van handwerkslieden heeft be schouwd. (Van onze redactie buitenland) ADDIS ABEBA. Het Ethiopische le ger heeft de Noorderitrese stad Keren veroverd op de Eritrese guerrillabewe ging. Volgens een officiële bekendmaking in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba is de stad reeds maandag gevallen. In de rest van het bericht, dat lang niet zo’n prominente plaats op de voorpagina innam als de krijgsberichten maar toch weer meer ruimte besloeg dan latere be richtjes over deze onverwachte voedsel- verstrekkingen, wordt beschreven hoe men te werk moest gaan om het Zweedse wittebrood, de margarine en de grutters waren (dat woord alleen al smaakt voor oorlogs!) te bemachtigen. Eerst moest men in een daartoe aangewezen winkel in de buurt de bestelbonnen inleveren. De win kelier schreef dan de naam en adres van het gezinshoofd alsmede het aantal tonnen van elke soort, op een lijst. In ruil kreeg men een briefje met daarop het winkel- stempel en de volgorde van inlevering. Dat briefje moest men zorgvuldig bewaren! Zodra de goederen in de winkel gearri veerd zouden zijn, zou op raambiljetten worden aangegeven op welke dag de hou ders van bepaalde volgnummers de goede ren konden afhalen. Men moest dan met het briefje met volgnummer erop verschij nen, en de koopbonnen A 357 van nood kaarten III A voor brood inleveren, de koopbonnen C 506, D 506 en E 506 voor de grutterswaren, en koopbon 328 van de noodkaarten IH A en III B voor de marga rine. De goederen konden uitsluitend door personen boven 16 jaar, en per gezin door een der gezinsleden worden afgehaald. De afhaler moest voor ontvangst tekenen op de lijst En de heer J. C. Fischer uit Leeuwarden, in Utrecht in 1945 tien jaar oud, schrijft: „Mijn familie van vijf stuks lag met geelzucht in bed. Ik deed de boodschap pen. Met de bonnen voor het wittebrood stond ik in de Lubro-bakkerij. Toen ik aan de beurt was, was ik de bonnen kwijt! Buiten gezocht, niets te vinden. Elven later vond een dame ze in de winkel. Tien jaar, hele diepe put, hele hoge berg. Ik droomde er gisteren nog van, vandaar dat uw stuk mij dubbel opviel”. t geld dat nog niet len daar- lent van naandag chnische het geld ft gevon- Hoe belangrijk die noodkaarten waren vertelt Margriet Hildebrand uit Utrecht: „We waren met vier kinderen en ver heugden ons zeer op dat begeerde brood. Mijn moeder er dus op af. En wij maar wachten en op de uitkijk staan. Ja, daar kwam ze, maar..zonder brood!! Wat wa ren we teleurgesteld. Wat was er aan de hand? Mijn moeder had om de een of andere reden niet alle bonnen meer en als je bij die kruidenier niet alles inleverde, kreeg je helemaal niets, niet één brood. Moeder in zak en as natuurlijk. Wat nu? Er kwam bij ons een bakker uit De Bilt in een wagentje met twee wielen en een paard ervoor. Die heeft mijn moeder „goe de raad” gegeven. Toendertijd waren de bonnen nog niet verschillend van kleur, later kregen ze twee of drie kleuren met allemaal krabbeltjes er door. Die bakker nu zei tegen mijn moeder: „plak er twee aan elkaar” of zoiets, in ieder geval tover de mijn moeder de benodigde bonnen bij elkaar en toen moesten mijn zus en ik er naar toe. Hoe stonden wij in spanning aan die voor mij hoge toonbank! Daar waren we aan de beurt en we gaven alle bonnen tegelijk. In spanning keken we toe hoe hij ze in zijn hand telde. Hij had het erg druk en gelukkig had hij niet door dat er aan geknoeid was: we kregen onze schatten mee. We moesten nog een heel eind naar huis maar liepen als door vleugels gedra gen!”. O 2. CL tra' 3 N rê a. s 1 van hun in die geen an land- [aar ook ben hun tomen. iceerd 1 nediscM. d rinkel, jorzaakt ■t aant« NAIROBI/DAR ES SALAAM (DPA/AP). De Oegandese president Idi Amin heeft een beroep gedaan op secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid en de Arabische Liga (OAE) te bemiddelen in het ‘‘grensconflict met het buurland Tanzania. Volgens Amin wordt zijn land door een ‘invasie uit Tanzania bedreigd. De Hongaarse ambassadeur in Boeka rest zou naar Boedapest zijn gekomen in verband met een bijeenkomst daar van een Hongaars-Roemeense economische commissie. In Warschau werd bevestigd dat de Poolse ambassadeur in Boekarest al enkele dagen in de Poolse hoofdstad verblijft, maar hij zou nog „vandaag” naar de Roemeense hoofdstad terugkeren. De Tsjechoslowaakse ambassadeur in Roe menië tenslotte zou volgens officiële woordvoerders in Praag normaal op z’n post in Boekarest zijn. Daarmee is mis schien een deel van de verdwijningen van de diverse ambassadeurs verklaard, maar nog niet de opwinding die dit bericht heeft veroorzaakt. Op 13 februari 1945, 81 dagen voor de bevrijding, stond op de voorpagina van het Algemeen Handelsblad onder de vrij forse kop ZWEEDSCHE ROODE KRUIS SCHENKT BROOD, MARGARINE EN GRUTTERSWAREN het volgende: In de distributiekringen Amsterdam, Haarlem, Bloemendaal, Heemstede, Hil versum, Bussum, Laren, Weesp, Zaandam, Wormerveer, Beverwijk, Velsen, Alkmaar, Nieuwer-Amstel, Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, 's-Gravenhage, Voorburg, Rijswijk, Leiden, Leidschendam, Katwijk, Hillegom, Oegstgeest, Wassenaar, Delft, Naaldwijk, Maassluis, Sliedrecht, Ridder kerk, Zwijndrecht, Schoonhoven, Gouda, Woerden, Dordrecht, Gorkum, Boskoop, Krimpen a.d. IJssel, Utrecht, Maartens dijk, De Bilt, Zuilen, Zeist, Amersfoort, Soest en Baarn zal aan de houders van de noodkaarten III A (personen van 4 jaar en ouder) 800 gram brood gratis worden verstrekt. In dezelfde distributiekringen wordt aan de houders der inlegvellen GC 501, GD 501 en GE 501 (kinderen van 0 tot 14 jaar) 250 gram grutterswaren gratis beschikbaar gesteld. Voorts wordt in bo vengenoemde distributiekringen, met uit zondering van de distributiekringen Schoonhoven en Woerden, aan de houders van de noodkaarten III A en III B (perso nen van eiken leeftijd) 125 gram margari ne gratis verstrekt. nCClllk grondgebied. Hij zei dat het mogelijk fiat Kii do a^x/onht^n crr^nsr »n spoor- en Gan- it Neder- irbeiders n overre de arbei- t zieken- chain- jjjn» dat wer(j opgetrokken om de aan dacht van een komende nieuwe invasie van Amins leger in Tanzania af te leiden. Volgens een Tanzaniaanse regerings functionaris bevindt zich „geen enkele Tanzaniaanse soldaat” zich op Oegandees was dat bij de recente gevechten grensover- enige Oostblokland dat de betrekkingen met Israel niet verbrak in navolging van een dergelijke stap van Moskou. In 1968 weigerde Ceausescu om Roemeense troe pen te laten deelnemen aan de invasie van het Warschau-Pact in Tsjecho-Slowakije. In het ideologische conflict tussen Mos kou en Peking heeft Roemenië nooit partij willen kiezen. Deze demonstratie van onaf hankelijk politiek denken ging de afgelo pen zomer zelfs zo ver, dat Ceausescu de Chinese leider Hwa Kwo-feng naar Roe menië uitnodigde. Dit feit was op zich al irritant voor Moskou. Deze ergernis werd nog verveelvoudigd, toen de Chinese gast in Boekarest onverbloemde kritiek uitte op de politiek van het Kremlin. Tijdens het politieke overleg in het ka der van het Warschau-Pact dat vorige week in Moskou plaatsvond, heeft Roeme nië zich naar het schijnt ook met succes verzet tegen een algemene veroordeling van Peking in de slotverklaring, die na twee dagen vergaderen werd gepubli ceerd. De Roemeense leider verzette zich hier ook tegen de omschrijving van de huidige ontwikkelingen in het Midden- Oosten als een „gevaar voor de vrede”. Pas na het vertrek van Ceausescu werd een Midden-Oosten verklaring van de andere lidstaten gepubliceerd, waarin de Ameri- kaans-Egyptische-Israelische sprekingen werden afgekeurd. In Roemenië teruggekeerd begon Ceau sescu een ongebruikelijke en dientenge volge opmerkelijke informatie-campagne om zijn optreden in Moskou te verklaren. Diplomaten in de Roemeense hoofdstad zeggen dat de ambassadeurs van de Sov jet-Unie, Bulgarije, Tsjecho-Slowakije, Oost-Duitsland, Hongarije en Polen zijn teruggeroepen als blijk van ongenoegen over de houding van de president van Roemenië, Nicolae Ceausescu. In de Russische hoofdstad was gister avond geen enkele reactie, ontkenning of bevestiging te krijgen. De gezamenlijke actie van de zes lidstaten zou een demon stratie van ontevredenheid zijn over het politieke beleid van deze zevende lidstaat van het Warschau-Pact in verband met de onafhankelijke opstelling van Boekarest en de ongebruikelijke openhartigheid waarmee de Roemeense president Ceausescu de positie van Boekarest in zijn eigen land toelichtte en verdedigde. Een ding stond gisteravond in ieder ge val vast, namelijk dat de Roemeense am bassadeur in Moskou beslist niet „voor overleg” naar Boekarest ontboden was. In de eerste plaats werd zijn aanwezigheid in de Russische hoofdstad bevestigd door de Roemeense ambassade en bovendien was ambassadeur Gheorghe Badroes ’s mid dags nog gastheer tijdens een werklunch. gebeurtenissen in Roemenië (Door Henk Leffelaar) In het NAVO-parlement hebben de Ne derlandse socialisten als enigen zich na drukkelijk tegen de invoering van de neu tronenbom bij de NAVO-strijdkrachten verklaard omdat dit de atoomdrempel zou verlagen. De overgrote meerderheid van het parlement heeft geweigerd zich aan te sluiten bij de conclusie van de PvdA’er De Vries, de rapporteur van de militaire com missie, dat invoering van de neutronen bom ongewenst is. Luns sprak zich niet uit over de beteke nis van neutronengranaat maar zei wel getroffen te zijn dat er zo weinig commen taar is geleverd op de mededeling van Brezjnjev, dat de Sovjet-Unie niet alleen een neutronenbom heeft vervaardigd, maar het ook heeft beproefd. Toetreding van Spanje tot de NAVO verstrekt volgens Luns het defensief ver mogen van het bondgenootschap. De NA VO heeft Spanje niet gevraagd lid te wor den maar wil het land volgens Luns graag in haar gelederen opnemen. De komende dagen zal het NAVO-parlement de NAVO- partners verzoeken behulpzaam te zijn bij het moderniseren van de strijdkrachten van Portugal, Griekenland en Turkije. Over de situatie in Iran zei de secretaris generaal van de NAVO dat er „zeer ge gronde vrees” over de stabiliteit van dit land bestaat. Een medewerker van Amin heeft be- kendgemaakt dat duizenden Tanzanianen drinken Qegan(ja zijn bjnnengevaiien en veel slachtoffers onder de burgerbevolking hebben gemaakt. De Tanzaniaanse strijd krachten ^puden ongeveer vijftig kilome- JfltCtll ‘ter Oeganda zijn binnengedrongen. co opera- kwekers- tevreden m initia- moment een invasie in Oeganda uit te Waarom lijkt het niet onwaarschijnlijk dat zes van de zeven lidstaten van het Oosteuropese militaire Warschau-Pact hun officiële vertegenwoordigers uit de hoofdstad van de zevende lidstaat tijdelijk „voor overleg” terugroepen? De belang rijkste reden daarvan is de steeds slechter wordende betrekkingen tussen de Sovjet- Unie en Roemenië. z/77 (Van onze redactie buitenland) LISSABON. Algemeen secretaris Luns van de NAVO is het niet eens met beperkingen op wapenleveranties aan China. Luns zei dit gisteren op een persconferen tie in Lissabon in het kader van de vergadering van het NAVO-parlement. Het probleem van de wapenleveranties en eventuele militaire toenadering tot Chi na kwam gisteren in de militaire commis sie van het NAVO-parlement aan de orde. Met 24 tegen zes stemmen werd een aanbe veling verworpen de wapenhandel met China zoveel mogelijk te beperken. Met name Engeland en Frankrijk willen wa pens leveren aan China. Door de indieners van de aanbeveling wordt deze wapenhan del gezien als een gevaarlijke aanwakke ring van de koude oorlog met de Sovjet- Unie. (Van onze redactie buitenland) PARIJS. Op de laatste dag van de twintigste algemene vergadering van de UNESCO in Parijs is gisteren Opnieuw een tegen Israel gerichte resolutie aange nomen. De vergadering besloot hiertoe in verband met oudheidkundige opgravin gen die Israel in Jeruzalem verricht. Hier door wordt naar de mening van de UNESCO-leden schade toegebracht aan de Arabische cultuur. Engeland rust, zo is wel eens gezegd, op drie pilaren: het vorstenhuis, het parle ment en het dagblad The Times. Eén van deze pilaren dreigt vandaag te wankelen, wanneer The Thimes zou besluiten haar persen in ieder geval voorlopig stop te zetten totdat een bevredigende overeen komst is bereikt met de vakbonden, die voornamelijk het personeel in de zetterij vertegenwoordigen. Al in april van dit jaar liet M. J. Hussey, president-directeur van het Times-con- cern, in een brief aan de vakbonden weten dat de onderhandelingen op 30 november, morgen, afgerond zouden moeten zijn, aangezien de directie beslo ten had publikatie van The Times en het zusterblad The Sunday Times op te schorten wanneer er geen overeenkomst was bereikt. De twee kranten hadden op dat ogen blik (april) al 7,7 miljoen exemplaren verloren door vertragingsacties, stakin gen en andere boycotmaatregelen van voornamelijk de zetters, de correctieaf- delingen en het personeel dat de persen bedient. Het verlies van netto-winst over het eerste kwartaal werd geschat op ruim zes miljoen gulden. De Times-directie stelt zich op het standpunt dat acties van het personeel geen deel zijn of mogen zijn van het lopend overleg met de betrokken vak bonden, dat met andere woorden stakingen alleen een pressiemethode kunnen zijn wanneer het overleg totaal is vastgelopen. Daarom is de vraag in hoe verre de vakbonden in het ultimatum van The Times met publikatie te stoppen, niet juist een reden hebben gezien de De sanctie houdt in dat het door de UNESCO beschikbaar gestelde bedrag van 110.000 gulden voor technische bij stand niet bij Israel terechtkomt. Na de stemming (67 voor, 24 tegen bij 13 onthou- Tï dingen) verklaarde de Israëlische afge vaardigde dat de „betrekkingen tussen de UNESCO en Israel gevaar lopen” door het aanvaarden van de resolutie. KSSïïiï altijd op een ander vlak te brengen. Die geruchten worden door The Times als nonsens van de hand gewezen. Het staat evenwel vast dat het niet alleen The Times en The Sunday Times zijn die dit jaar getroffen zijn door indus triële acties van de vakbonden. De overi ge dag- en zondagsbladen verloren gedu rende de eerste acht maanden van dit crijfel Q (ADVERTENTIE) 89 te lijken. In de Londense krantenwijk rond Fleet Street doet het gerucht de ronde dat er een afspraak zou bestaan tussen alle krantendirecties om The Ti mes, als blad van een van de rijkste uitgeversbedrijven als hefboom te ge bruiken om de vakbonden voor eens en altijd in te tomen en deze slepende en kostbare onderhandelingen voor eens en - - a"<' wilde korte stakingen en vertragingen te hanteren om zich tegen een „onaan vaardbaar” te verzetten. Het is ook de vraag in hoeverre de Times-directie met zijn dreigement een zeer hoge blufkaart in het pokerspel op tafel heeft gelegd en niet op het laatste ogenblik toch water in de wijn zal doen. Daar begint het echter steeds minder op

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3