Goud uit de golven Over IJmuiden gesproken Gezellige feestavond voor jubilarissen van Hoogovens Weer bij de beste en 't meest gewaardeerd I Muzikale kado’s Een Pandbriefbiljet van f1.000,-groeit naar f1.504, Westland Utrecht Hypotheekbank si f - IfW tuS 3» t. TRIO LOS ALEGROS ZORGDE VOOR HOOGTEPUNT Onze nieuwste spaai vorm geeft de volle rente. Beloning Kaatsen Goldsdnneding S lager -IMF 6 7 IJMOND 2 9 WOENSDAG NOVEMBER 19 7 8 ur Verreweg de beste manier van sparen is met Pandbriefbiljetten van Westland/Utrecht Hypotheekbank. Hoe komt dat? Het zijn biljetten aan toonder. Daarbij geven ze na vijfjaar de hoogst gekweekte rente. De hoofdsom plus rente is ook eerder opneembaar: opklimmend van 6% na twee jaar tot Bakkie” 812% na vijf jaar. Volgens samen gestelde interest (effectief rendement 8,50%). Ook zijn er Pandbriefbiljetten in coupures van f 10.000,- groeiend naar f15.040,-. Wilt u meer informatie over deze profijtelijke spaarvorm? Uw financieel adviseur kan u er alles over vertellen. i! supencompact 11* luidsprekers Uw ji T 1 4 (ADVERTENTIE) 15.30, n 21.30 30 u. (ADVERTENTIES) ELECTRONICS Haarlem, Frederikspark 1/Hoek Houtplein, 023-3191 54 (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Meer dan duizend men sen hebben gisteravond in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag de jaarlijkse feestavond van Hoogovens bijgewoond. Het festijn, dat voor de negende keer werd gehouden, was bedoeld ter ere van de werknemers die in 1978 jubileerden. Dit keer was er één personeelslid met vijftig dienstjaren, 76 werknemers met veertig dienstjaren en maar liefst 311 me dewerkers die de kwart eeuw hadden vol gemaakt. Met hun echtgenoten, de directie en per- soneelsvertegenwoordigers, kregen zij een feestelijk programma voortgezet. Hoogte punt vormde ongetwijfeld het wervelende optreden van het trio Los Alegros, dat de zaal in extase bracht. Voorafgaand aan het koud buffet sprak ir. F. E. Mathijsen Gerst, voorzitter van de directie, de geno digden toe. Hij stelde vast dat het bedrijf nog steeds verkeert in de somberheid van de staalcrisis. „Er is nog steeds een grote onevenwichtigheid tussen de ontwikkeling van de vraag naar staal en de capaciteiten die beschikbaar zijn in Europa om dat staal te maken. Wat ik zeg voor Europa, geldt in feite voor de hele wereld. Om het heel eenvoudig te zeggen, staal kun je eigenlijk overal kopen,” aldus ir. Mathij sen Gerst. Hij benadrukte dat de toekomst van Hoogovens afhangt van de kwaliteit van de produkten. „We moeten ervoor zorgen dat de klanten niet zozeer om staal verle gen zitten, maar wel om het produkt van Hoogovens IJmuiden. Er is veel concur- praktisch werk en verdere scholing. Het probleem voor veel jongeren is dat de soepelheid die vroeger in veel functies zat, er misschien wat uitraakt. Aan de andere kant hebben wij juist in ons functieclassi- ficatiesysteem Bello de mogelijkheid ge schapen om die ontwikkeling te stimule ren,” aldus Mathijsen Gerst. 19 en 16 j. jers in 1.15 u.: 2 j. 20 u. De heer P. Jungbacker sr., IJmuiden: ,,’s Vrijdags was het altijd stil in de vismarkt. Dan was het: de boel schoon maken. Op zo’n morgen kwam er een meneer met een tarbotje. Hij vroeg: „Wil je dit voor mij schoonmaken, alles komt wel goed”. Ik dacht: nou, een half gul dentje is safe. Ik heb de vis netjes in blokken gesneden, uitgewassen en inge pakt in dat echte Duitse perkament. Het was een mooi pakje. Om twaalf uur ging de pakhuisdeur open en riep die meneer: „M’n jongetje, hoe staat het ermee?” Ik overhandigde de vis en de meneer stond verbaasd te kijken dat het pakje er zo keurig uitzag. Natuurlijk dacht ik aan mijn half guldentje. Jazeker; het enige wat die meneer zei was: „M’n jongetje, ik moet zondag toch naar de kerk; dan zal ik voor je moeite drie onze vadertjes bidden want dat is het wel waard”. De heer W. Koomen, IJmuiden: „Wij jongens stonden altijd op de hoek van de Stationsweg-Willebrordstraat op vrachtauto’s te wachten. We wisten pre cies waar OVerdorp, Darphom, Van Oosten en de viswagens naar toe gingen. En dan sprongen we er achterop. We reden mee tot de kettingpont. Daar had je een bocht. Dan wipte je weer op een andere wagen. Zo ging je naar Amster dam of Haarlem; het verkeer reed toen nog door de stad. Op een afgesproken plaats ontmoetten wij jongens elkaar weer. En dan was het natuurlijk: wie is er het eerste terug in IJmuiden. Hoe het bij dat „bakkie pikken” kon gaan: een jongen sprong eens onder het rijden zo op een „bakkie” over”. niet. Voor inlichtingen uit de lezersk ring houden we ons daarom graag aan bevolen. Over de reorganisatie zei hij, dat ge poogd wordt de maatregelen door te voe ren op een wijze die sociaal verantwoord is. „Wij hopen dat wij erin slagen om eind 1979 ons doel te bereiken.” Na het uitspre ken van zijn rede, gaf hij het sien waarop het feestmaal kon beginnen. Het banket werd aangesneden door de oudst aanwezi ge 40-jarige jubilaris en de jongst aanwezi ge 25-jarige jubilaris, respectievelijk de heren L. C. den Ouden uit Santpoort en L. Bos uit Alkmaar. Na afloop bracht het hele gezelschap nog enige prettige uren door in de foyer van het Congresgebouw. manschappen zich af, naar de stormtrap kijkend: wat nu? De Koningin aarzelde geen seconde. De soldaten zouden heb ben gejuicht als dat geoorloofd was ge weest. ER LAG EEN onderzeeër in IJmuiden, klaar om uit te varen. Koningin Wilhel mina zei dat ze mee wilde, even de pieren uit, weer of geen weer. En dat gebeurde dus. De verhalen over de stormtrap en de onderzeeër werden al heel gauw bekend bij de mensen van IJmuiden, het nogal „rauwe volkje”, zoals velen zeiden die het niet of nauwelijks kenden. Dat rauwe volkje nam graag de pet af voor die moedige, onverzettelijke vrouw De heer J. de Vries, Amsterdam: „Ik heb gehoord dat vroeger in IJmuiden een poging is gedaan om het kaatsen populair te maken. Kunt u mij een infor matie geven of dat juist is en zo ja wanneer ongeveer het initiatief is geno men?” In de zomer van 1927 hebben tien leden van een vereniging van oud- Friezen inderdaad geprobeerd het kaat sen hier ingang te doen vinden. Ze oefen den tweemaal in de week, op woensda gavond en zondagmorgen. Over verdere bijzonderheden beschikken we helaas M9188) yeten”. er met rentie op de wereldmarkt en dit betekent dat wij onze produkten zo aantrekkelijk mogelijk moeten houden en dat wij uiterst zorgvuldig moeten zijn met de relaties met onze klanten,” zo merkte de topman van het bedrijf op. Hij ging uitvoerig in op de ongunstige werkgelegenheidssituatie in de IJmond. Daarbij wees hij op de vele problemen die jongeren ondervinden als zij op zoek zijn naar werk. „Wie wordt in zijn eigen omge ving niet zo nu en dan geconfronteerd met een jongen of meisje dat eigenlijk nog niet goed aan de slag kan komen. Daar houdt het niet bij op. Want er zijn ook vele huisvrouwen die zin hebben om weer wat te gaan doen Ik meen dat wij een verant woordelijkheid hebben jegens deze men sen.” Mathijssen Gerst deed een oproep aan de jeugdigen zich bij Hoogovens aan te melden voor een baan. „Wij vragen hen, zich bij ons verder te ontwikkelen door ar r8 'laan 6, adium- Jazz- lem. 12439). trap”. «Alleen verkrijgbaar bi) de Hi-Fi-specialist Is er geen bij U in de buurt, bel dan 02908- 4551 „Ex-oud-IJmuidenaar”: „Rommelend tussen oude papieren vond ik laatst wat notities over huurprijzen in het jaar 1936, dus ruim veertig jaar geleden. Mis schien zijn ze voor een aantal lezers interessant. Het woon - en tevens winkel huis Keizer Wilhelmstraat 22 deed een huur van 7 per week. Voor een groot bovenhuis, Kanaalstraat 52, werd 5,50 per week betaald. Een zojuist flink op geknapte woning aan Bik en Arnoldka- de no. 18 moest 3,50 aan huur opbren gen. In de Bloemsteeg (de „Brandsteeg”) waren de huren van 2,50 tot 3 per week”. de Nederlandse defensie in deze jaren. Regelmatig werden er daarom schietoe feningen gehouden. Dan ging de dorp- somroeper met zijn koperen gong door de straten: „Morgen schietoefeningen! Ramen en deuren op een kier zetten!”. Dat deed iedereen zeer gewillig want als de rode vlag eenmaal op het Fort was gehesen brak al gauw de hel los. Er stonden vijf kanonnen. Die mochten niet tegelijk schieten omdat men bang was dat er dan scheuren in het Fort zouden komen. Goed, één zo’n kanon met z’n lengte van een meter of negen was al indrukwekkend genoeg. WAT IEDERE SOLDAAT deugd deed: dat de reserveluitenant Roza zich steeds zo’n puike schutter toonde. De omgang tussen officieren en manschappen was precies volgens de regels; het onder scheid werd streng gehandhaafd. Ook luitenant Roza was een man van discipli ne. Maar als je wat op je lever had nam hij de tijd om naar je te luisteren. Hij werd op handen gedragen omdat de mannen hem als een „echte vader” be schouwden. De schietschijf (drie meter hoog, negen meter breed) bevond zich op een vlot met een lengte van ongeveer twintig meter. Dat vlot werd van de Noorderpier tot halverwege Wijk aan Zee voortgetrokken door een sleepboot, gewoonlijk de Cyclop. Als luitenant Roza in het schietkoepeltje zat, waar horen en zien je verging, moest het al heel vreemd lopen wanneer hij niet raak schoot. DE BEWAKING van het Fort was in die jaren uiteraard zeer streng. De bin nenplaats was bovendien omgeven door een gracht. Dan was er een muur met alleen maar een losse trap, een zoge noemde stormtrap, van zo’n twintig me ter. Iedere soldaat kende het verhaal van een hoge officier die op inspectie kwam, een inspectie van de „netheid”. De man durfde de trap niet te gebruiken. Korte tijd later kwam koningin Wilhelmina voor een inspectie naar IJmuiden. Toen ze zich naar het Fort begaf vroegen de vissersvrouw die de grote meubelzaak van Van Praag in de Prins Hendrikstraat was binnengestapt. „Ik wil een nieuw ameublement”, zei ze. „Heeft u al een idee wat u zoekt?”, vroeg Van Praag. „Dat maakt niks uit”, zei ze, „als het maar duur is”. Je hoorde het verhaal van de vrouw van de taartjeswinkel. Ze kwam uit Amsterdam en was gewend zich heel mooi op te maken. Dat vonden vele klanten maar gëk: „Ze wil de dame spelen”. En of de vrouw van de gebaks- zaak het nu nog zo goed bedoelde, als ze wilde afrekenen tien gebakjes a vijf cent per stuk dan haalde een klant wel eens een briefje van duizend onder haar schort vandaan: „Wissel jij dat maar effies gauw”. DE GOUDGOLF die naar IJmuiden was gekomen trok zelfs de aandacht in het parlement. In een afdelingsverslag van de Eerste Kamer kon men lezen: „Enkele leden spraken er hun leedwezen over uit dat een belangrijk deel der oor- jerstr., an een I, 20.30 DIT WAS DUS IJMUIDEN. De jonge mannen die er nooit eerder waren ge weest maar nu op het Fort hun mobilisa- tieplicht moesten vervullen hadden er opmerkelijke verhalen over gehoord: Het volkje van IJmuiden zou nogal rauw zijn. Er werd heel hard gewerkt dat zeker wel. Er werd heel pittig geleefd dat zeker ook. Al heel gauw begrepen de soldaten dat het een bést volkje was met een en al hartelijkheid voor de gemobili- seerden. Het moest al heel gek gaan als je niet een gebakken visje of een zure ha ring kreeg aangeboden wanneer je als soldaat door de straten liep. Een borrel kon er ook altijd af, als je niet oppaste meer dan goed voor je was. En wilde je in je vrije uren wat verdienen om je povere soldij aan te vullen dan kon je overal terecht, of het nu als hulpje van de bak ker was of als assistent van de barbier. TOCH EEN PLAATSJE waar je in die mobilisatietijd 1914-1918 voortdurend ongewone dingen beleefde. Een golf van leed wanneer een vissersboot in de klem van de oorlogvoerenden was geraakt en het toch al grote aantal weduwen en wezen weer was toegenomen. Een golf van nooit vermoede welvaart wanneer alles meezat en de vissersvloot een zilver vloot, soms zelfs een goudvloot was. Je hoorde het verhaal van een Katwijkse W 1 1 „Bloemen, Planten en VruchtenKran sen en Bouquetten” las men op het raam van de winkel van Simon de Vlugt in de Prins Hendrikstraat. Het was een voor die tijd zeer vooruitstrevende zaak, zo als blijkt uit een advertentie die we in de IJmuider Courant van 19 februari 1916 aantroffen: „Rijpe Bananen, mooie To maten, zoete Druifen, doosjes Dhadels, Sinaasappelen in ierse soorten, Belle fleuren, Goudreinetten, Brusselsch Lof". Op deze een aantal jaren later gemaakte foto geheel rechts Simon de Vlugt. Naast hem zijn vrouw, Aukje de Vlugt-Hemrica. Links de hulp: Teuntje Tijl. De jongen links is zoon Jacob over wie we onlangs schreven. Naast hem zijn broer Joop. Op de stellage aardappelen in kisten van Tuindersbelang Bever wijk. In de etalage aanbiedingen van „Amerikaanse appelen” en allerlei deli catessen maar ook van ingezouten snij bonen en zuurkool. Voor muziekliefhebbers zijn er legio kado-ideeën: fluiten, lampen, banken, borst beelden van componisten, hoofdtelefoons, metrono mes, hygrometers, muzieklessenaarsen een grote keuze bladmuziek (klassiek en populair), songbooks enz., in alle genres en prijzen. Fijn om te krijgen, dankbaar om te geven. Welkom! Prr/fflumtrnnHu Gróóts in klavierinstrumenten! Grote Markt 8, Haarlem Telefoon 023-32 48 80 5 speciaalzaken in Noordholland gv De heer M. P. Kocse, Santpoort: „De winkel in de Oranjestraat waar een fili aal van Jamin gevestigd was werd vóór die tijd gebruikt als slagerij door Vader. Als kind van zes of zeven jaar heb ik daar in de mobilisatietijd ’14-’18 in de rij gestaan tussen al die grote mensen om te proberen ook een stukje vlees of eenheidsworst te krijgen. Ik was zo klein dat ik tussen de benen van de grote mensen stond. Het was zomer en puur warm. Eindelijk zei iemand: „Kijk dat kleine kind eens, dat kan zo wel stik ken”. Zo werd ik een beetje in bescher ming genomen. Het was heel wat in die tijd als je een stukje vlees kon kopen. En er moest toch iemand op af als je vader naar zijn werk was en je moeder nog twee kleine kinderen thuis had". (Reacties op deze rubriek: schriftelijk aan dit blad met vermelding „IJmuiden wat vertel je nou?”, telefonisch 023-378601.) logswinst, door de vissers te IJmuiden gemaakt, roekeloos door hen wafe ver kwist in plaats van bespaard”. Die „enkele leden” gaven een wel zeer eenzij dig beeld. Lang niet alle vissers waren verkwistend. Bovendien waren zij niet de enigen die profijt van de goudgolf trok ken. Wel werkten alleen zij onder levens gevaarlijke omstandigheden: men hoeft er de overlijdensadvertenties in de IJ muider Courant van die jaren maar op na te slaan. JE KEEK ALS gemobiliseerde in de Kanaalstraat naar de allereerste auto van IJmuiden, afkomstig uit Engeland. Als deze niet wilde starten werd er een paard voor gespannen. Het gebeurde dat een jongen een voetzoeker onder het paard wierp waarna dit prompt op hol sloeg, met auto en al. Je zag de twee prachtige schimmels Harold en Duifje door IJmuiden gaan, gemengd door de Friese koetsier Tiede. De schimmels en ook het rijtuig dat ze statig voorttrokken waren eigendom van reder-vishandelaar "V Jantje, iemand die met niets was begon nen, nu als harde werker én man met een en al zakelijk geluk een der hoogst aan- geslagenen voor de directe belasting in de gemeente Velsen en er was véél kapitaal in de gemeente Velsen in die mobilisatietijd van T4-T8. Je zag ook een keer drie rijtuigen achter elkaar rij den: in het tweede de eigenaar, in het eerste z’n hoed, in het derde z’n wandel stok dat kon allemaal zolang het goud binnenstroomde. HET FORT WAS heel belangrijk voor Na de feestrede van directeur Mathijsen Gerst, verdrongen de aanwezigen zich rondom de fraai opgemaakte schalen om op de scheppen Ömuiden..,^ wat vertel je me nou

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7